3WOrSFOORTSCH DAGBtAD BINNENLAND. Zaterdag 20 April 1929 .DE EEMLANDER- 27e Jaargang No. 246 DERDE BLAD. DE AFSLUITING VAN HET KREEKRAK WARD HERMANS VOOR DEN RECHTER UIT DEN OMTREK. PRACTISCHE WERKVERRUIMING Hulp aan tobbers en alleenstaanden Donderdag werd in hotel „Royal" te Arn hem een vergadering gehouden van de Ne- derlandsche Centrale voor practische werk verruiming en hulpverleening. De voorzitter, de heer G. van Roekei van Arnhem, gaf een exposé van de werkzaam heden der Centrale, waarbij in het licht werd gesteld, dat geholpen worden personen en gezinnen, die zonder met den strafrech ter in aanraking te zijn gekomen, door om standigheden zich zelf niet kunnen hand haven en de helpende hand behoeven om weer aan den slag te komen. Het zijn vaak de tobbers, wien alles tegenloopt en gevaar loopen naar den zelfkant der samenleving af te zakken cn tenslotte op het bedelaars- of zwerverspad terecht komen. Om deze degradatie te voorkomen, om op den juisten tijd doeltreffende hulp te kun nen verschaffen, om de opheffingsmogelijk heden ta vergrooten, is deze Nederlandsche Centrale opgericht. Men wil het vraagstuk der hulpverleening aan z.g. alleenstaanden, die niet onder de hulp der reclasseeringsinstellingen vallen, centraal bezien en een federatief verband leggen tusschen overheidsorganen en par ticuliere instellingen, en die dergelijke men- schen willen helpen. De secretaris, ds. J. A. Visscher van Groesbeek, besprak verschillende gevallen, die bij bet Centraal Bureau, Korenmarkt 18 te Nijmegen zijn aangebracht en waarvoor gedeeltelijk reeds afdoende hulp is ver schaft. Het Bureau van de Centrale P. H. bewijst uitnemende diensten door een uit wisseling van gegevens cn centraliseering van de plaatsings-mogelijkheden. Besloten wordt over te gaan tot inrich ting van °en „nederzetting", waar tijdelijk personen, die moeten worden voortgehol pen, kunnen worden gehuisvest. Tot be stuursleden werden gekozen de heeren de Vos, voorzitter van den Armenraad te Leeuwarden en G. van Leusen. directeur der Maatschappij van Weldadigheid te Fre- deriksoord. De penningmeester, majoor J. J Barend- sen van Nijmegen, gaf een overzicht van den stand der geldmiddelen en doet een beroep op de medewerking van liefdadig Nederland om het goede en mooie werk van dex Cen trale P. H. voort te zetten en uit te bouwen. BEN OUD WISKUNDIG GENOOTSCHAP. Een onvermoeide arbeid komt all$s te boven, Zaterdag 20 April a.s. zal het wiskundig genootschap „Ken onvermoeide arbeid komfc alles te boven", te Amsterdam in Krasnapolsky zijn 150ste algemeene jaar vergadering houden. De eigenaardigheid doet zich voor, dat het zijn jubilea regelt naar het aantal gehouden jaarvergaderin gen, waarva de eerste in 1780 viel en niet naar het oprichtingsjaar. Bij het raadplegen van het oudste nog aanwezige notulenboek kwam dr. Van Haaften tot de ontdekking, dat 1778 het itich tings jaar is en niet, gelijk men voor dien meende, 1779. Het wiskundig genootschap heeft zijn ontstaan te danken aan het initiatief en de volharding van A. B. Strabbe. mathema ticus en leermeester in de wiskunde en sterrpkunde te Amsterdam, die vermoede lijk tot de oprichting is gekomen door zijn lidmaatschap van het Hamburger Genoot- «chap der mathematische wetenschappen. INTERNATIONALE TENTOON- STELLING „DE SUIKER*. Comité gevormd. Er bestaan ernstige plannen om in het voorjaar van 1930 te Amsterdam een in ternationale tentoonstelling „De Suiker" te houden. Het heeft namelijk in vakkundige krin gen de aandacht getrokken, dat dit ver bruik in d9 laatste jaren niet is toegeno men en in geen geval gelijken tred heeft gehouden met de toename der bevolking, terwijl bovendien naar veler meening het verbruik per hoofd der bevolking in ver gelijking met dat van andere landen be langrijk opgevoerd kan worden. Voor het organiseeren dezer tentoonstelling, waar omtrent binnenkort nadere medeèlingen verstrekt zullen worden, heeft zich het na volgende comité gevormd. Chr. Schreuder. oud-directeur van het Postkantoor te Amsterdam, voorzitter; W. Munnix, directeur der Centrale Suiker- Maatschappij. vice-voorzitter: B. H. Well- rnann, administrateur der Neder]. Verg. vf ii Suikerwerk- en Chocoladefabrikanten, secretaris; K. H. Jager, voorzitter van de Vederl. Banketbakkersvereen. afd. Amster dam penningmeester; B E. Dieperink. di recteur der N V. Fabriek van Drop-, Gom en Suikerwerken, voorh. G. van Voornvelci en Co.. Amsterdam, commissaris; E. G. W. Houweling, directeur der Maatschappij tot exploitatie van G. Houweling's Mineraal- waterfabrieken te Amsterdam, commissa ris; mr. I. G. Stibbe. advocaat en procu reur te Amsterdam, rechtskundig adviseur; M. de Beer. directeur der N.V. Fabriek van chocolade en suikerwerken „De Faam" v.h. P. A. de Bont, Breda; C J. Coldewey, di recteur der N.V. Jb. Bussink's koekfabriek, Deventer; H. de Graaf, directeur der firma J. Zomerdijk Bussink, Amsterdam; Stef. de Kadt, The Condensed Milk Company of Holland, Alkmaar; H. J. Nestelroy, di recteur der N.V. Papierindustrie v.h. Nes telroy, Amsterdam; R. J. Prinsen Geer- liga, secretaris van het proefstation der Java Suiker Industrie te Amsterdam; Dr. A. van Raalte. directeur van den keurings dienst van waren, Amsterdam; Fred. C. Stahle. particulier t© Wassenaar; J. L. L. Taminiau, directeur dep Nederlandsche vruchtencoservenfabrieken J. L. L. Tami niau, Elst; J. van Wageningen, directeur der N.V. Biscuitfabriek „Do Lindeboom", Amsterdam. HET ONGELUK OP HET D. P. STATION Uitspraak dor Rott. rechtbank De Rotterdamsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 49-ja- rigen 6einwachler E L. te Rotterdam, die terecht beeft gestaan voor het feit, dat het aan zijn schuld te wijten is geweest, dat op 23 October j.l. een electrische trein hij het binnenkomen in het D. P. station te Rot terdam tegen een wagen is aangereden, waardoor groote materieele schade *s ont staan en een wagenvoerder zwaar is ge wond. De rechtbank heeft aangenomen dat de schuld bij verdachte lag, en dat het onge val was te wijten aan een ernstige nalatig heid. Als verzachtende omstandigheid is daarbij in aanmerking genomen het feit, dat de arbeid als seinwnchter op het sta tion D. P. te Rotterdam een 2eer zware ar beid is. Daarom is hem 'n voorwaardelijke straf opgelegd van een maand hechtenis, met de korte proeftijd van twee maand, daar een langere vermoedelijk te zeer op verdachle's zenuwen zou werken. Men zal zich herinneren dat de verdachte bij de te rechtzitting heeft opgemerkt dat een langere proeftijd ernstige bezwaren voor hem had, daar zijn risico zeer groot was omdat liij iedere dag vijfhmonderd treinen moet binnenloodsen. HET CONFLICT IN DE WAALSTEEN- INDUSTRIE. De Rijksbemiddelaar, de heer v. IJssel- stein heeft Woensdag een conferentie ge had met de partijen, betrokken bij een dreigend conflict in de Woalstecnindustne Deze conferentie heeft nog geen volledige overeenstemming gebracht. AANRIJDING TE DEN HAAG. Een eisch van 3 maanden. Voor de Haagsche rechtbank heeft te rechtgestaan een vischhandelaar uit Den Haag, terzake van het veroorzaken van dood door schuld. Het zou nl. aan zijn on voorzichtig, onhandig, onoordeelkundig en onachtzaam rijden te wijten zijn geweest, dat hij in den middag van li D« c. j.l. op den Benoordpnhoutscheweg met een door hem bestuurden automobiel een zich op ge noemden weg bevinderrt meisje heeft aan gereden. die tengevolge daarvan vrijwel on middellijk is overleden. Verdachte zeide, met een snelheid van ongeveer 30 km. gereden te hebben, en ontkende, dat zijn auto geslingerd zou heb ben. Het O. M., waargenomen door mr. En ger, was van oordeel dat verdachte, we gens de omstandigheden als den gladden weg, de harde banden en den ieegen wagen, met te groote snelheid heeft gereden: hij heeft blijk gegeven, zeer weinig van het chauffeuren te kennen. Spr. meende, dat verdachte al zeer roekeloos en onvoorzich tig heeft gereden en dat hier dan ook wel degelijk sprake is van grove schuld van zijn zijde. Spr. eischte drie maanden ge vangenisstraf. Uitspraak 2 Mei a.s. UIT HET BAKKERSBEDRIJF. Collectief contract. Men schrijft ons Tusschen de Christelijke Coöperatieve broodbakkerij en verbruiksvereeniging „Manna" te Utrecht, cn den Nederland schcn Centralen Bond van Christelijke ar beiders in de voedings- en genotmiddelen- bedrijven is, ingaande 15 April 1929. een collectieve arbeidsovereenkomst voor de in genoemde onderneming werkzaam zijnde arbeiders, afgesloten. In deze overeenkomst zijn weekloonen vastgesteld ten bedrage voor meester- j knecht 40ovenist-deegmaker 35 broodbakkers 33 broodbezorgers een grondloon van 30 plus een overeen te komen provisie De loonbepalmg van den chef-bakker, valt buiten de regeling. Voor jeugdige arbeiders van 17—23 jaar is een loonschaal vastgesteld, die zich aan boven genoemde loonen aansluit. Tevens zijn opgenomen tal van andere bepalingen als de uitbetaling van kinder toeslag, zes dagen vacantie met een half weekloon als reispenning, ziekteuitkeerin gen. Verder is vastgelegd een bepaling in zake verplicht lidmaatschap, verzuim met behoud van loon, scheidsgerecht, enz. DE BRAND TE BRIELLE. Tijdig gestuit. Men meldt ons uit Brielle: De brand bij de firma van Dijk in de houtopslagplaatscn alhier kon gistermid dag gestuit worden door het wegruimen van groote stapels nout. De motorspuit van Oostvoorne nam aan het blusschingswerk deel, terwijl de plaatselijke brandweer met slangen op de waterleiding werkte Zooals reeds gemeld, werd ernstige vrees gekoesterd voor de Gashouders die slechts enkele tientallen meters van de vuurhaard verwijderd stonden, doch door hard werken van personeel en brandweer is het onheil afgewenteld. De schade is nog al aanzien lijk doch wordt door verzekering gedekt. Het kanaal door Zuid-Beveland een verbetering Prof. Dr. C. Gerretson schrijft ons: In de uitnemende rede, die de heer Van der Lande op 10 April j.l. over de Rijn- Schelde-verbinding heeft gehouden, lees ik, aan het slot, het volgende: „Deze dagen heb ik uit voor mij zeer be trouwbare bron vernomen, maar ik heb nog niet de gelegenheid gehad, deze mededee- ling te verifieuren, dat klachten, door Bel gië indertijd geuit met betrekking tot het sluiten van het Kreekrak, geleid hebben tot een zelfstandig onderzoek van althans 3 der garandeerende Mogendheden, en dat dit onderzoek tot het resultaat heeft gehad, dat men het Kanaal door Zuid-Beveland een verbetering achtte." Deze mededeeling, waarvan ik de bron wel gissen kan, is in hoofdzaak volkomen juist. Ik kan U daaromtrent de volgende bijzonderheden melden: Onlangs in het Record-Office te London een onderzoek instellend naar de door Ba ron E. Rolin Jaequemyns in zijn bekend artikel aangehaalde nota van Thorbecke do. 6 Maart 1862 over den Scheldetol, vond ik 'n vrij aanzienlijk aantal bescheiden, be trekking hebbende op de moeilijkheden met België tusschen 1860 cn 1867. Deze be scheiden bleken mij van zoodanig niet slechts historisch, maar ook van actueel belang, dat ik besloten heb de belangrijk ste, van eene inleiding voorzien, nog dezen zomer in het licht te geven. Onder de door mij geraadpleegde bundels bevindt zich een drietal folio's met beschei den omtrent „The Scheldt Navigation", waaronder veel materiaal over de afslui ting van het Kreekrak etc. (1866-1867). Het bleek mij. dat België (aangemoedigd door het succes van de politiek van 1862/3, toen Van der Weyer, in overleg met Russell, door bedreiging met het samen roepen van een „internationale conferentie" Nederland heeft geprest om den Schelde tol tegen veel lageren prijs (Jan billijk was, te laten afkoopen) ook in 1S06 gepoogd heeft, hetzelfde spelletje te spelen, cn de in vloed der Mogendheden te mobiliseercn om zijn protest tegen de afdamming van het Kreekrak Nederlands onbetwistbaar conventioneel recht kracht bil te zetten. Maar ditmaal stootte België het hoofd, om dat het te doen kreeg met een Hollanschcn Premier-Minister van Buitenlandsche Za ken, van Zuylen van Nyevelt, die de ge schiedenis van het Verdrag van 1839 door en door kende en die zich, zonder zich te laten intimideeren, stevig op het Neder landsche rechtsslandpunt stelde. daarbij de garandeerende mogendheden alle faci liteiten biedend, om. na te gaan, of Neder land zijn verplichtingen krachtens het Ver drag van 1839 at dan niet nakwam. De Britsche Regeering, door die flinke houding geïmponeerd, besloot daarop een zelfstandig onderzoek naar de juistheid van de met zooveel aplomb voorgedragen Belgische grieven te doc-n instellen. De resultaten van dit Britsche onderzoek zijn neergelegd in een lijvig memorandum, getiteld: „Report on the proposed Barring of the East and Sloe channels of the Schel de. Adressed to the right hon. the lord Stanley. His Majesty's principal secretara- rv of state for foreign affairs" (34 p. in folio). Met draagt tot opschrift: Printed for the use of the Foreign Office, April 5, 1867. Zooals gezegd, hoop ik spoedig het voor naamste eruit te publiceercn. maar het kan wellicht geen kwaad, reeds aanstonds de conclusie's openbaar te maken, zoodat deze c.q. nog bij het samenstellen van de Neder landsche nota benut kan worden. Deze conclusie luidt: „For the above reasons, I am of opinion, that the South Beveland Canal is a better channel of com munication between Antwerp and Holland and the Rhine and vice-versa than the route by the East Scheldt and the Sloe Channel". Terwijl punt 5 van de „Sammary" leest: that so far as regards tbo means af water communication between Belgium and Hol land and the Rhine, the South Beveland Canal is a full equivalent, for the East and Sloe branches of the Scheldt, which it is proposed to close." Doch niet alleen een Engelsch, ook een Pruisisch deskundige, C. Hagen, heeft zijn oordeel gegeven. Ook van zijn rapport, ge dateerd Berlin, Maart 1867, wordt een exemnlaar, Ik vermoed eene vertaling, in het Record-Office bewaard. De conclusie van dit rapport luidt: „According to the foregoing. I can only express my opinion, that the canal through South-Beveland forms at the least „quite as safe quite as good, and quite as convenient a passage way", as the East-Schelde, now stopped up". De Burgemeester van Antwerpen heeft onlangs laten verluiden, dat ook hij, wan neer Nederland en België het omtrent de vraag of Nederland ten aanzien van de Rijn-Schelde-verbinding is nagekomen, niet met elkanr eens kondenworden. wel eens het onpartijdig oordeel van Europa zou willen vernemen. Met het bovenstaande wordt hij op zijn wenken bediend. PROF. JELGERSMA GEOPEREERD Zijn toestond niet onbevre digend. Men meldt ons uit Leiden: Prof. Dr. G. Jelgersma, hoogleeraar in de Psychiatrie, aan de Leidsche Universiteit, is in het diaconesscnhuis aldaar, opgeno men waar hij een operatie heeft ondergaan. Gezien zijn leeftijd, de hoogleeraar wordt 1 November 70 jaar, is zijn toestand niet onbevredigend. BERUCHTE INBREKERS IN APPEL VEROORDEELD. Op 24 Januari 1.1. veroordeelde de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam de recidivisten J. W. R., oud 44 jaar, G. F. K.. oud 29 jaar en P. J. E. M. B., oud 48 jaar, terzake van den in den nacht van 16 op 17 November 1.1. in perceel Singel 270 gepleeg de poging tot diefstal met braak. R en B werden vier jaren cn Kuypers drie jaren gevangenisstraf opgelegd. K. berustte in de hem opgelegde straf, maar R cn B. teekenden hooger beroep aan. Thans heeft het Hof het vonnis der Rechtbank bevestigd, behalve ten. aanzien van de straf, welke voor elk der verdachten rnet een jaar werd verminderd. De waarnemende advocaat-generaal, mr. Andringa, had bevestiging van het geheele vonnis goëischt. Zijn verhaal in de Schelde" Hij gelooft oiet aan de valschbeid STOOMVAART MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND" Dividend 11% percent. Naar w(j vernemen is in een vergade ring van Commissarissen der Stoomvaart Maatschappij „Nederland" besloten om aan de Algemeene Vergadering van Aandeel houders, welke 16 Mei a.s. gehouden zal worden, voor te stellen een dividend uit te keeren van 11*4 percent (v. H Ward Hermans vertelt in De Schelde van zijn ondervraging door den rechter van onderzoek van Laethem. Behalve het reeds bekende lezen wij „Na een eerste verhoor moesten we even buiten de verhoorzaal wachten. De onder zoeksrechter ging klaarblijkelijk conferee- ren met hoogere heeren, die onzichtbaar bleven. Bij zijn terugkeer werden wij onder vraagd over onze persoonlijke overtuiging inzake de echtheid der documenten. De on derzoeksrechter liet ons duidelijk voelen, gaf ons duidelijk te verstaan, dat onze vrij heid er mee gemoeid was, omdat hieraan een tweede beschuldiging verbonden was, „gebruik van valsche geschriften", waar door men mij preventief kon opsluiten. Ons antwoord was; „Mijnheer de onderzoeks rechter, wat ook de gevolgen mogen zijn voor mij, ik houd mijn woord en weiger tusschen deze vier blinde muren te spre ken!" Ward Hermans wordt dan even wegge bracht cn na korten tijd weer teruggeleid. Linïïs in de zaal zit Frank» Heine. „Hij doet net", schrijft Hermans, of hij ons niet ziet binnentreden. De onderzoeks rechter vraagt mij of we Frank kennen. Ik bezie Frank die ons met zijn schuwen blik maar even bekijkt en ik stel hem de vraag: „Wie zijt gij? Zijt gij Frank, of zijt ge Heine, of zijt ge ze allebei? Wie zijt ge, en zijt ge "nen Belg of zijt ge 'non Duitscher? De onderzoeksre'-hter zegt dan wrevelig, dat ik niet moet beginnen, rnet hem voor j den gek te houden, waarop wij antwoorden dat zoo iets heelernaal niet in onze bedoe ling ligt en dat hij verder gerust mag zijn, dat we den onbekenden bekende héél goed kennen. Aan Frank stelde de onderzoeksrechter enkele vragen over het leveren der docu menten aan ons, waarop hij steeds beves tigend antwoordde. Over één document werd met botte halsstarrigheid gezwegen!" Dan komt de geldzaak en of Frank Heine van oordeel is, dat W. H. uit idealisme ge handeld heeft. „Op de vraag van den onderzoeksrechter, waarom wij zouden gehandeld hebben, gaf Frank ten antwoord: „Ik ben overtuigd dat hij handelde uit idealisme cn dat hij vast geloofde aan de echtheid der stuk ken." „Heeft hij daar nooit aan getwijfeld"? „Misschien een paar keeren, maar dan zij hij het al lachend: als den Belgiek er maar door in opspraak wordt gebracht voor heel de wereld." Ik kon me bijna niet meer ernstig hou den en de brave griffier wreef bedenkelijk door zijn haar. Dg vraag der echtheid kwam daarna weer telkens boven Ook heeft Frank bij deze confrontatie bekend, dat hij wer kelijk op last van mevrouw de weduwe Mahieu, de liquidatie heeft gedaan van de papieren nalatenschap van den generaal. Geen enkel Franseh blad deelt deze be kentenis mee, die, het zal later blijken, van belang is. Een laatste vraag omtrent de echtheid der documenten werd ook mij nog gesteld. Wij weigerden nogmaals te antwoorden.*" Ward Hermans besluit zijn verslag met het volgende: „De verklaring mij door sommige bladen in den mond gelegd, als zou ik gelooven aan de valschheid der te Utrecht gepubli ceerde documenten, is onjuist. Wij hebben gezegd: De hypothese der vervalscbing der documenten, te Utrecht gepubliceerd, is mogelijk, maar in dat geval blijf ik over tuigd dat de vervalRching dan gebeurde op basis van een echt document, en dat de vervalsching in dien zin gebeurde, met het vooropgezette doel de publicatie van het echte document onmogelijk te maken, of t"Mwv ontkrachten." NEDERLANDSCHE AUTOMOBIEL- FABRICAGE Studie-commissie ingesteld. De studie-commissie voor een Neder landsche Automobielfabricago is door den voorzitter der K. N. A. C. geïnstalleerd, waarnr zij met haar werkzaamheden een aanvang maakte. In die comraisie hebben zitting de hee ren ir. E. L. C. Schiff, voorzitter der K. N. 4. C.. voorzitter; ir. J. van Dusscldorp, voorzitter van de Ver. Nederlandsch Fa brikaat: F. H. Fentener van VUssingen, directeur van de Steenkolen Handelsver- ceniging; prof. ir. F. Franco, directeur van Werkspoor te Amsterdam; prof. P. Meyer, hoocleeraar te Delft; Jhr. F. Teeling van Berkhout Jr.. hoofdbestuurslid aan de Ned Mij. van Nijverheid on Handel, terwijl tot secretaris der commissie is aangewezen mr. C. P. de Vries te 's-Gravcnhage. VERDUISTERING VAN 90.000. Oneerlijke kantoorbediend# veroordeeld De vijfde Kamer der Rochtbank te Am sterdam heeft don 33-jarigen boekhouders die zich ten nadeele van zijn firma, een drukkerij te Amsterdam, naar schattinc 90000 heeft toegeëingend, doch wien ver duistering van twee bedragen, resp. van 5000 en van 3250.— was ten laste ge legd, schuldig verklaard aan verduistering in dienstbetrekking tweemaal gepleegd, en hem deswege twee jaren gevangenisstraf opgelegd. Het O. M. had anderhalf jaar gevange nisstraf geéischt EEN ULTIMATUM GESTELD De afdeeling Sneek van den modernen Schildersgezellenbond heeft vergaderd en besloten aan de schilderspatroons een ulti matum te stellen. De eischen daarin ver vat zijn gelijk aan die van de schilders in Leeuwarden. Het ultimatum loopt a.s. Zaterdag af. Mocht op dien datum geen bevredigende toezegging zijn verkregen dan gaat op a.s. Maandag de staking in. (Volk) Vorgadering te Heerenveen Zaterdag a.s. vergadert het hoofdbestuur van den modernen Schildersgezellenbond te Heerenveen rnet de leden uit zeven af- deelingen. KONINKLIJKE HOUTVESTERIJ. Aan den heer P Beijer, houtvester var de Koninklijke Houtvesterij Het loo is op zijn verzoek tegen 15 Juli a.s. door H.'SI. de Koningin op de meest eervolle wijzt ontslag als zoodanig verleend. BETERE SPOORWEGVERBINDINGEN. Weinig succes voor Baarn'i BlocL Baarn. Dato 7 Januari verzond het Bestuur van „Baarns Bloei" een uitvoerig request aan de directie der Ned Spoorwe gen met het verzoek betere spoorwegver bindingen tot stand te brengen tusscher. Baarn met andere groote plaatsen in Ne derland en het buitenland en omgekeerd Dit request werd gesteund door een adhae sie-adres van het Gerneentbestuur en var de Vereeniging „Soest Vooruit" te Soest. De directie der Spoorwegen heeft daarof thans het volgende geantwoord Naar aanleiding van Uw schrijven var 7 Maart hebben wij de eer U te berichtci. dat de dienstregeling van de treinen tus schen Baarn en Utrecht zoo goed mogelijk aan de zeer uiteenloopende verkeerseischer. voldoet. Het reizigersverkeer tusschen Baarn cn Utrecht wettigt niet een halfuur^ dienst, doch bovendien laten het cnkelspo rige baanvak den Dolder—Baarn en d«; drukke treinenloop op 't baanvak Utrecht —Den Dolder eene dergelijke vermeerde ring van het aantal treinen niet toe. Wat het baanvak Amersfoort—Amster dam betreft, deelen wij U mede dat treiD 129 te Amsterdam voor eene verbinding Zeeland—Baarn niet in aanmerking komL omdat die verbinding vlugger is via Utrecht met de treinen 320 Utrecht, 723 Baarn (Baarn Buurtstation a. 20—24). Van de drukke treinen 110 en 105 kunnen wij, terwille van enkele reizigers van Baaffti door aldaar te stoppen den reisduur niet vergrooten. Trein 1636 zal op het baanvak Amersfoort—Hilversum met ingang van 15 Mei a.s. vervallen, de overgang op trein 1640 te Amersfoort wordt 12 minuten kor ten. In verband met het groote aantal fo rensen, dat van trein 1606 gebruik maakt kunnen wij in den loop van dezen treil geen wijziging brengen, evenmin kunner wij de aansluiting van trein 1824, Baarr. vertrek 18 39, te Amsterdam naar de rich ting Purmerend verbeteren. De verlichting der rijtuigen wordt zoo goed mogelijk verzorgd, terwijl de won schcn omtrent de samenstelling der trei nen naar het Gooi, welke ons bereiken van do forensen te Bussum, Hilversum en Baarn, zoo tegenstrijdig zijn. dat wij be zwaarlijk allen kunnen bevredigen. Het Bestuur van „Baarns Bloei" heeft be sloten, niettegenstaande dit schrijven, door te gaan rnet de actie voor betere spoorweg verbindingen Te zijner tijd hoopt het Be stuur daaromtrent nadere mededeelingen te doen. BRAND. Barnevela. Vermoedelijk ienge volge van het spelen van kinderen met lu cifers, zijn bij den landbouwer A. van Dee len, te Voorthuizen, een hooiberg en een «chuur afgebrand. Met moeite slaagden de buren er in, de nabijstaande gebouwen behoort

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 9