REGENMANTELS. De Plaatsvervanger Donderdag 25 April 1323 .DE EEMlANDEft* 27e Jaargang iïo. 250 SCHUTTEVAER BEHOUDEN THUIS NAAR. AMERIKA „OP DE G1V' Een zielig einde FEUILLETON. FABRIEKSBRAND OOSTERBEtK TE Cartonnagefahriek in asch gelegd EEN OPROEP OM STEUN COMPAGNIE LYONNA1SE ongeval plaats. Een Chevrolet-vraclitauto van de Nederlahdsche Pelsinduslrie te Til burg, kwam vermoedelijk tengevolge van de gladheid van den weg in botsing met een boom. De chauffeur J. Wilbers uit Til burg zat zoodanig bekneld, dat de cabine moest worden stukgezaagd. Hij werd in wendig ernstig aan zijn schouderblad ge wond, terwijl zijn mede-inzittende B. Si mons, uit Tilburg, met den schrik vrij kwam. De wagen werd zoo goed als ge heel vernield. De chauffeur werd naar het ziekenhuis te Tilburg vervoerd. De bemanning wist van zeevaartkunde niets Dinsdagavond is de wereldreiziger en uit vinder Schuttevaer na zijn mislukte reis naar Amerika met de door hem zelf ont worpen reddingsboot, met het s.s. Nieuw Amsterdam van de H.A.L. weer in het va derland teruggekeerd. Voor de zooveelste maal ontgoocheld in zijn romantische avonturen, die langzamerhand een geheel boekdeel zouden kunnen vullen» Jaren lang heeft de oude heer Schutte vaer die onder de bedrijven de zeventig al i3 gepasseerd, gewerkt aan zijn onzinkbare reddingsboot. Ten lange leste is het hem gelukt er zooveel geld voor bij elkaar te scharrelen, de grootcn onder de Rotter- damsche reeders weten daar sneer van, dat er een boot kon worden gebouwd, waar mee enkele demonstraties werden gegeven. En toen kwam het plan los om de deugde lijkheid van de boot aan te toonen door er een reis mee naar Amerika te maken. Dat plan was onzirtnig want een tocht over den Oceaan met eTn kleine boot van slechts 7 meter lengte bewijst hoogstens dat de schipper een koene kerel is, en dat hij veel geluk heeft gehad, maar niet dat zijn boot bij een scheepsramp beter zou zijn dan een andere. Bij even doordenken is dat duide lijk voor ieder, maar Schuttevaer heeft dat plan niet losgelaten. Het heeft aan ingewij den trouwens wel eeps den indruk gegeven dat de oude heer Schuttevaer beinvioed werd van een bepaalde zijde die zelf buiter» schot, bleef. In ieder geval de reis werd be gannen cn in Februari zeilde de Schutte vaer uit Vergezeld door honderden Rot terdammers en door fcalloozo goede wen- schen. Want reclame maken was er wel voor hem gedaan. Reeds in Engeland begon de misere. Ei kwamen moeilijkheden over de betaling, ei was ruzie met de niet al te deskundige bo manning en In Plymputh werd de boot ge gijzeld door een van de opvarenden, die zijn gage wilde hebben. Schuttevaer keet- de terèg naar Holland, nog altijd hoopvol over zijn schoone plannen gestemd. Toen is de lange reis begonnen door het land. Sprekend -in bioscopen is tenslotte een nieuw bedrag aan geld bijeengebaald, niet zonder dat Schuttevaer aan vele ver dachtmakingen van zijn vroegere kamera den had blootgestaan, en tenslotte is, zonder dat de zaak weer in die mate aan de groote klok is gehangen, do reis voort gezet. Achteraf beschouwd, wanneer men het door schuttevaer zelf hoort vertellen, is die reis nog een veel onzinniger on derneming geweest als de eerste. Schutte vaer werd vergezeld door twee menschen, van der Laan, die nog nooit zee had ge fcien, en een zekere Meyer, die dan wel Dc Schuttevaer in de Rotterd-insche hayen vóór de eerste reis, eens gevaren had, maar alleen al3 bedien de van een hofmeester... Er werd een voorraad eten en drinken meegenomen, maar wat betreft de zeevaartkunde was de bemanning al heel slecht uitgerust Schuttevaer zelf is geen zeeman, en de an deren wisten er niets van. Aan boord wa ren alleen twee kompassen, een gewoon en oen kleiner. Verder niets. Geen sextant, geen tijdinstrumenten, geen scheepvaart kundige tafels, niets van al die ingrediën ten waarmee een kundig zeeman een as tronomisch bestek kan maken, hetgeen zooveel zeggen wil, dat hij kan berekenen, waar hij is en wat hij sinds den vorigen dag heeft afgelegd. Trouwens dat had geen der opvarenden kunnen deen, zelfs wanneer er we! instrumenten aan boord waren geweest. Zij zouden dus „op de gis" varend trachten om de Zuid naar Amerika te gaan. Bovendien kende alleen de gewe zen hofmeestersbediende eenige woordjes Engelsch, en dat was nog maar zeer matig. Het verloop van de reis is kort verteld. In de Golf van Biscaye storm, die het beste kompas vernielde. Het andere bleek niet betrduwbaar te zijn, zoodat men vier da gen lang de kust moest zoeken. Na een op onthoud in Lissabon weer storm, veel er ger ditmaal, die hen geheel en al uit den koers sloeg Ze hebben dagen voor den wind gezeild in een richting dio „huistoo' ging- Na vier dagen kwamen er twaafl dagen van rust, maar toen waren de Azoren niet ,\vaar men ze dacht te vinden. Schutte vaer schatte de fout op ongeveer 500 mijl Westelijk. Geen schip werd gezien en waar ze waren wisten ze niet 's Nachts zetten ze het roer maar vast en gingen slapen... Op den dertienden dag was het weer storm. Drie dagen en drie nachten blcel het noodweer, de etensvoorraad werd ver nield door het water, het drinkwater raak to op, en ieder van de drie opvarenden was voor zichzelf overtuigd dat de toe stand hopeloos was. Met een klein beetje rijst hebben zij nog 20 dagen het leven ge houden en toen de nood op het allerhoog ste was gestegen, kwam er een schip langszij, dat hen opnam. Dat wil zeggen, Schuttevaer had alleen willen doorvaren wanneer men zijn boot ook niet meenam. Daar was rnen aan boord van het Spaan- sche schip dan tenslotte nog voor ge zwicht. Via Portorico zijn zo in New York gekomen, waar hen gezegd werd dat zij weer terug moesten. Want het eenige offi- cieele papier, een aanbevelingsbrief van den consul, was door Meyer in Amerika aan een rariteitenverzamelaar gegeven. En zoo kwam gisteren Schuttevaer weer in Holland terug. Met zijn boot die op het achterdek lag. Zonder plannen voor de toekomst. Alleen van der Laan vergezel de hem, want Meyer is in Amerika achter gebleven. En er was niemand om hem af te halen, zoodat het eigenlijk lieel, héél zielig was! AUTO-ONGEVAL BIJ GILZEN. Gisteravond omstreeks half zeven had op den Rijksstraatweg onder do gemeente Gilzen (N".-Br.) een tamelijk ernstig auto „Vrij zijn", beteekent: gebonden te zijn door de Hoogste macht in ons. door RICHARD MARSIL Vry naar het Engelsch door C. M. G. de W SO PerclvaJ Talbot keerdo terug naar het hotel: te voet gedeeltelijk omdat hij dacht dat de wandeling hem goed zou doen en ook omdat hij over alles moest nadenken; hij was er niet zeker van, maar 't was toch mogelijk. Zij stonden op zulk een zonderlin gen voet met elkaar, dat hij eigenlijk ner gens zeker van kon zijn, maar het was mo gelijk dat zij hem enkele vragen zou doen. In dat geval moest hij op zijn antwoord voorbereid wezen. Hij had een zonderlinge jf'schiedenis verwacht, maar wat hij ge- aoord had overtrof al zijn verwachtingen. Hij wist niet wat hij er van denken moest: dat herhaalde hij steeds weer in zich zelf. „Ja, dacht hij, als ik dat alles voorzien had, dan zou ik anders gehandeld hebben. Ik zou niets verteld hebben van Monniksland; ik zou er zeker niet over gedacht hebben haar voor te stellen mee te gaan naar dat land goed. 't Is anders mijn gewoonte niet mij zoo voorbij te praten. Ik geloof nooit, nu ik er meer van gehoord heb, dat het daar een geschikte plaats voor haar zal wezen Maar als ik het haar vertel, wat dan?" HIJ sloeg met zijn stok tegen de straat stenen, terwijl hij voortliep. Hij begon langzamer te loopen en er kwam een ver helderde blik in zijn oogen. Als hij niet sprak was zijn gelaat gewoonlijk hard en koud, maar het was zonderling hoe dit ver anderde wanneer hij glimlachteal de koelheid cn hardheid was uit zijn gezicht verdwenen en hij werd een bepaald knappe man. „Er is niemand op de wereld zooals zij zij mag het misschien zelf nog niet weten, maar ik geloof dat zij van mij begint te houden. Als ze mij een beetje beter kent en ze gewend is aan het denkbeeld dat wij man en vrouw zijn, dan zou het mij niet verwonderen of zij begon werkelijk van mij te houden. Ik heb gehoord dat als eoi» vrouw weet dat een man haar lief heeft, zij niet kan nalaten van hem te houden, al bemint zij hem nog niet Ze is een vlug gertje, dat dametje ik geloof niet dat e»* veel ontgaat aan die mooie grijze oogen en de vlugge hprsens daar achter Het zal niet lang duren of zij weet dat ik haar liefheb ofschoon ik een leelijke dief bon. En als zij weet dat ik haar liefheb, zal zo mij we' vergiffenis schenken voor sommige van die dingen" Hij sloeg zoo hard met zijn stok op de strantstccnen dat de voorbijgangers keken v/at er aan de hand was. „Maar dat is alles achter den rugde rol van dief of boosdoener afgespeeld daar doo ik een eed op". Een invallende gedachte scheen hem van stemming te doen veranderen een minde opgewekte en een droevige misschien „Ten minste, ik zou er een eed op doen als die vent met zijn geslepen gezicht nuj niet juist dat verhaal had gedaan. Als Ik nog niet getrouwd was zou ik meenen dat dat huis Monniksland juist geschikt voor Gistermiddeg is te Oosterbeek-Laag de cartonnagefabriek aan don Klingelbeek- scheweg totaal afgebrand. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand waarschuwde men het personeel van do Wennexchloorfa- briek, die op eenigen afstand van de car tonnagefabriek is gelegen. Aan blusschcn viel echter niet te denken. Ook de Ooster beeksche brandweer stond machteloos te genover de vuurzee. Men bepaalt zich de brand woedt momenteel nog voort tot het nathouden der Chemische fabriek do „Bijenraat", d'ie naast de braudende fa briek staat. Naar wij nader vernemen, brak de brand omstreeks half een uit, in do fabriek var* de firma van Achteren. De fabrieksbrand- weer van de chloorfabriek Wennekes oi» van Neck was spoedig ter plaatse en gaf het eerst water. Daarna verscheen de Oos terbeeksche brandweer met eeg motorspuit Daar de druk op de waterleiding te zwak was kon men slchts met twee stralen wa ter geven De fabriek, die 40 man personeel omvat, is nagenoeg geheel uitgebrand. De oorzaak is onbekend Verzekering dekt de schade. De wasproduclenfabriek „Do Bijenraat" vatte eveneens vuur, doch kon worden be- l40uden. DE AMERIKAANSCHE GEZANT. Bezoekt Amsterdam. De gezant der Vereenigde Staten van Amerika Iho Hon. Richard M. Tobin, zal op 30 April en 1 Mei a s. weder een offi cieel bezoek aan Amsterdam brengen, ver gezeld van den Naval Attache commander R. R. M. Emnet. Na een maaltijd ten hui ze van Kir. J. C. A. Everwijn, lo.co-voorzitter der Nederlandsch Amenkaansche Kamer van Koophandel, zal ter Zijner eere de U.S. Consul General C L. Hoover op CO April een avondreccplie geven. Des anderen daags zal aan eenige instellingen van We tenschap en Kunst een bezoek worden ge bracht, waaronder aan de tentoonstelling van Oost-Aziatische Kunst in de Rijks- Academie voor Beeldende Kunsten en aan de tentoonstelling „Hellas en Rome". Het bestuur der Nederlandsche Arnerl kaanscbe Kamer biedt dien dag een lunch aan in de Industrieele Club, terwijl Z. Ex cellentie dien avond de gast zal zijn aan een maaltijd door den Burgemeester van Amsterdam in zijn ambtswoning te geven LIJK VAN EEN VEPLEEGSTER GEVONDEN Op de epoerdijk te Warken. Dinsdagmorgen werd op dc spoorlijn te Warken een damestaschje met inhoud ge vonden, waarin zich o.a. een brief bevond waaruit de indijtiteit der eigenares bleek. Een eind verder lag het deerlijk verminkte lijk van een vrouw, een verpleegster van het Oude en Nieuwe Gasthuis te Zutfcn, die door den trein was overreden. In hoe verre hier van misdaad of een ongeluk moet worden gesproken kan nog niet wor den vastgesteld. Een onderzoek wordt in gesteld, zoo meldt de Telegraaf. De brand in het paleis voor volksvlijt Landgenooten De brand van het Paleis voor Volksvlijt tc Amsterdam heeft een onzer eerste too- neelgezelschappen aan den rand van den afgrond gebracht iSaalborn cn de zijnen hebben verliezen geleden, welke niet door verzekering wor den gedekt. Ook voor bet cultuurleven van ons ge- heele land zou het een zware slag betecke- nen, wanneer het gezelschap onder artis tieke leiding van Saalborn deze ruine nici te boven zou komen. Daarom wekken wij u allen op tot steun Laat Nederland, dat steeds weet te geven v aar nood beerscht, ditmaal toonen, dat het ook zijn kunst cn kunstenaars niet ver geet. De commissie van aanbeveling W. de Vlugt, burgemeester van A'dam Th. M. Ketelaar, wethouder van kunst te Amsterdam. Mevr. Jo van Ammers—Kuiler, voorz Ned. Tooneclverbond, afd. Amsterdam. Lizzy Ansingh. Mevr. J. Beukers v. Ogtrop, presidente »an de afd. Amsterdam der Mij. ter Bev der Toonkunst. R. L. Boissevain. Prof. II. Brugmans. K. G. Goedenwagen, directeur Incasso- Bank. Mr. Dr. G. J. Goedhart, hoofdredacteur De Telegraaf'. A. M. Gorter. Jhr. mr. J. S. baron van Harinxma thor Slooten. E. Heldring, voorzitter van de Kamer van Koophandel. C. G. Vattier Kraane, directeur N.V Blaauwhoedenveem-Vrieseveern. Mr. J. N. Kalff Jr., hoofdredacteur „Alg. Handelsblad". Mevr. mr. II Kleerekoper—Van Dam van Isselt, referendaris kunstzaken. G. H. de Marez Oyens. Dr. Rudolf Mengelberg. Dr. W. Mengelberg. Mr. H. M. Merkelbach, directeur Stads schouwburg. Frans Mvnssen. v H. C. Rehbock. -• - ITerrnan Roel vink'. Prof. R. N. Roland Holst, directeur Rijks academie van Beeldende Kunsten. Prof. dr. J. H. Scholte, seer. Sen. Univer siteit. Dr. ir. C. F. Stork. Hengelo. Prof. N. van der Waay. Mr. H. K. Westendorp, Dr. F. M. Wibaut. Gelieve uwe bijdrage zoo spoedig moei lijk aan onzen penningmeester, ir. IT. C. I Roclvink, adres Twentsche Bonk Amster dam, giro 53380, te doen toekomen. De kleinste gift zal welkom zijn KANTONGERECHTSZITTING TEN HUIZE VAN EEN GETUIGE. Onbevoegd uitoefenen van geneeskunde. Te Zaandam heeft zich gistermorgen voor den kantonrechter te verantwoorden gehad de natuurgeneeskundige W. S. al daar, terzake van het onbevoegd uitoefe; nen der geneeskunde. In verband met den gezondheidstoestand van de hoofdgetuige, mej. A. Gierc, heeft deze buitengewone zitting te haren huize in dc Oranjestraat plaats gehad. Getuige verklaarde, dat :.\i reeds gedurende vele jaren aan rheuma- tiek leed. cn zij zich teneinde raad in No vember 1928 tot S. gewend had. Deze stelde vast, dat zij niet aan rheumatiek lijdende was, cn hoopte haar beter tc kunnen ma ken. Oj> diens advies zette zij onder een stoel met rieten zitting een brandend gas- comfoor, waarop een pan met water ge plaatst moest worden. Na hierop eenigen tijd te hebben gezeten, moest zij gedurendo korten tijd in een teil met koud water plaats nemen. Dr. J. C. v. d. Loo, als getuige gehoord, verklaarde, de vrouw gedurende vele jaren voor rheumatiek behandeld te hebben, en is van oordeel dat zij aan chronische rheu matiek lijdt. Beklaagde S. gaf de ten laste gelegde feiten toe cn merkte daarbij op, dat verschillende menschen, die elders geen baat vonden, door hem zijn genezen. Do kantonrechter eischte 100 boete of 50 dagen hechtenis. Over 14 dagen zal schriftelijk vonnis worden gewezen. DR. MENGELBERG EN DE FISCUS. Schriftelijke vregen. Het Amsterdamsche raadslid de heer Z. Gulden heeft de volgende schriftelijke vra gen tot B. en W. gericht: 1. Is het juist, dat de beiastingquaestle met dr. W. Mengelberg voor een groot deel is ontstaan door dc opvatting der gemeen te-autoriteiten? 2. Is hel bericht In het „Alg Handels blad" van 22 April 1029 (Ochtendblad) ver schenen, juist, dat de regeering ter zake np advies wacht van ons gemeentebestuur alvorens een definitieve beslissing te ne men? S. Is dat advies reeds gereed en is daarbij rekening gehouden met den grondslag van de belastingheffing, waarbij alle burgers op gelijken voet moeten worden behan deld? DE RUÏNE VAN HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Dg peristyle omgehaald. Gistermorgen tegen het aanbreken van den dag is de peristyle van het Palels voor Volksvlijt door een stoomlier omver getrok ken. Het geheel uit gietijzer geconstrueer de gevaarto kwam in gedeelten omlaag. Eenige groote stukken stortten op de span draden van de electrische tram, die nfknnp- teh, met het gevolg, dat een gedeelte van het net, waarop echler geen stroom stond, op het asfalt terechtkwam. Deze averij was tegen het uur, waarop de tramdienst weer aanving, hersteld. BE P3ILIPSFABRIEKEN. Bezoek van den Italia anschen gezant. Dinsdag bracht de Itallaansche gezant een bezoek aan de Phllips-fabrieken te Eindhoven. Deze was vergezeld van de heeren graaf Vittorio Ernanuele Bona- relli, gezantschapssecretaris, Ir. Tommaso Xotarangeli, handelsattaché en kapitein luitenant ter zee Umberfco Monlco, marine- attaché. De verschillende bedrijven werden in oogenschouvv genomen, waarbij het hooge gezelschap met groote belangstelling ken nis narn van hetgeen door de vennoot schap is tot stand gebrachte Voorts heeft do Amsterdamsche Studen- ten-Verecniging een bezoek aan «sze fa brieken gebracht. Bij het ge 'schap, dat uit meer dan tachtig personen bestond, bovonden zich do hoogleeraren: prof. dr. G. Hondius Boldingh cn prof. dr. A. Smits. UTfHCHTSCHIUVEG 10 - T£L. 179 - AMZRSFOORT mij was het schijnt dat daar altijd wat tc doen is en 't mij genoeg werk zal geven om 's nachts goed te kunnen slapen. Maav voor een vrouw is het volstrekt geen ge schikte woonplaats. Ik wou dat ik wist hoe ik haar daar van daan zou kunnen houden Ik heb gezegd dat ik haar mee zou nemen, ik heb het haar beloofd en zij zal graag willen. Ik moet zien of ik haar kan over tuigen cn trachten een andere woonplaats op te scharrelen maar ik vertrouw er niet vast op. Ik moet er in ieder geval naar toe. En zij zal een verklaring wenschen, anders is ze er niet van overtuigd en ik zou niet weten hoe ik haar kon over tuigen". De bewuste dame wachtte op hem, of schoon dat in het eerst niet duidelijk was Het electrische licht was niet opgedraaid het was pik donker in de kamer toen hij binnenkwam zag hij niets. Maar een stem klonk hem tegemoet, uit de richting \an de kachel. Hij zag.de jonge dame op haar ge mak in een fauteuil zitten dicht bij den haard, tevreden met haar eigen gedachten cn geen ander licht dan het haardvuur en de dansende vlammen. „Tk dacht dat u nooit terugkwam". Die toon scheen hem eenigszins verwij tend. Hij maakte dadelijk zijn excuus. ..Het spijt mij dat u mij eerder verwacht had. maar ik kom te voet van Bedford Row Zal ik het licht opdraaien „Liever niet als het u niet schelen kan Tk houd zooveel van schemeren, vooral bh haardlicht. Ik ben blij dat u terugkomt mijn eigen gedachten begonnen mij te ver velen." „Als Ik dat geweten had, had ik mij wat meer gehaast, maar die advocaat praatt-° maar door Ik geloof dat ik veel langer ben weggebleven dan ik dacht." „Uw stem is vermoeid." Ilij stond haar can den anderen kant van den haard aan te kijken cn dacht hoe aardig zij er uitzag, terwül het opflikke rende vuur nu eens een gedeelte van haar gezicht verlichtte cn» dan weer het hecle persoontje. Zoo liep hij heen cn weer. „O ja Ik ben misschien wat moe, of schoon ik het mij niet bewust was. Lief van u het op te merken." Zij deed of zij die laatste woorden niet hoorde. „En lietft hij u veel wonderlijks ver teld „Ja, sommige dingen waren heel vreemd en er waren heel onaangename dingen bij ook. Lady Betty „Laat dat Lady liever weg ik dacht dat wij dat al afgesproken hadden dan had ik nog liever dat u mij mevrouw Talbot noemde." ,.U noemt mij mijnheer Talbot." „Dat is heel iets anders. Ik zeg immers dat u rnij mevrouw Talbot kunt noemen als u wilt." „Mevrouw Talbot, zou u het heel onaan genaam vinden als wij morgen toch niet naar Moniksland gingen „Waarom vraagt u dat „Omdat ja omdat ik het graag wou weten." Hij zag dat zij in het vuur zat te kijken naar de vlammen hij vermoedde dat zij meer zag dan die vlammen. Haar stern was koeler dan zooeven. „Ta zeker, dat kan mij schelen meer dar ik u zeggen kan. U beloofde dat zoodra wil getrouwd waren wij er naar toe zouden gaan en Ik heb op uw belofte gerekend" „Dan rekent u er niet te vergeefs opwU houden ons aan ons programma. Wij ve»* trekken morgenochtend". Zii antwoordde weder niet dadelijk. „Wat had die advocaat u gezegd waar door u uw oorspronkelijk plan wou opge ven Nu antwoordde hij ook niet dadelijk „Ik vrees, dat Monniksland niet zulk een aangename verblijfplaats zal wezen als ik gehoopt had, ten minste od het oogenblik r.iet „Wat wou u mij voorstellen als wij er niet naar toe gingen „Ik zou toch moeten gaan." „U zou moeten gaan En wat moet er dan met mij gebeuren „Ik zou misschien maar een of twee dar gen weg blijven. In dien tusschentijd zou ik het voor u hier zoo gemakkelijk mogelijk maken." „Dank n maar ik wou het toch liever niet. Ik vind het heel onaardig van u." Er was iets in haar stem dat hem deed trillen Betty Het was of geen van beiden opmerkte, dat hij ongemerkt haar Betty had g« noemd. „Als u er bij blijft, dat ik liever niet meega, dnn zal ik het natuurlijk niet doen. Ik geloof, dat de eerste plicht van een ge trouwde vrouw is gehoorzaam." „U begrijpt mij geheel verkeerd, of dat opzettelijk 's of niet, weet ik niet, ik had alleen aan uw comfort gedacht. Ik .elf zou u veel liever niet achterlaten." „Neern rnii dan met u mee." „Ik zou het zoo graag doen u weet niet hoe graag maar het is mijn plicht u te waarschuwen dat het geen plaats is voor een ladv. Ik mag er een dame niet mee naar toe nemen, volgens hetgeen zoo even vernomen heb." (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5