Generaal Snijders over Indie Schoonmaak Stoomen en Verven Dr. Ai A. SMIJERS MET TROTS VERVULD Wat ons te doen staat RADIOPROGRAMMA Humorhoekje Billijke prijzen, vlugge aflevering Eerste Amersfoortsche Stoompers inrichting „QUICK" Stationstraat 16b Tel. 344 rlEDSIM is de verlaagde prijs van het Cedistilleerd ingegaan in de SLIJTERIJ van S. H. ü¥l ASS A 1AVIX 41 - Telefoon 292 Handel in Gedistilleerd, Wijnen en Likeuren. Benoemd tot hoofdleeraar aan het Amsterdamsch conser vatorium TIMMERWIMEL UITGEBRAND Brandende kachel de oorzaak Men meldt ons uit Den Haag: In een loods, welke zich bevindt in een hofje achter perceel 15 aan de Hemsterhuis- straat en in welke loods de timmerlieden Putters en Breuer hun houtpakhuis en trap- penmakerij hebben gevestigd, werd Donder dagavond acht uur brand ontdekt door een van de buren. Deze waarschuwde de brugwachter op de Veenkade, die onmiddellijk de brandweer alarmeerde, toen enkele minuten daarna van andere zijde voor hetzelfde geval alarm werd gemaakt de brandweer reeds op 't ter rein aanwezig was. Onder leiding van brand meester Otten werd met een van de spuiten van het hoofdbureau en met assistentie van materieel van het bureau Archimedesstraat de strijd tegen liet vuur dat in den groo- tcn voorraad planken en latten een vuurzee was geworden aangevangen en al héél spoedig moesten de uit het dak oplaaiende vlammen het onderspit delven. De timmermanswerkplaats is op de eerste verdieping van de loods gelegen; beneden is o.a. een karrenbergplaats en tegen dc loods aangebouwd staan enkele hofjeswoningen, voor deze belendendende perceelen, die, wanneer de brandweer niet zoo snel ge handeld had, allicht mede een prooi der vlammen waren geworden, bestond na haar optreden al dadelijk geen gevaar meer. De werkplaats met de daarboven gelegen vlie ring brandde gedeeltelijk uit. Te 5 uur hadden de timmerlieden de werkplaats verlaten; des middags was oj een met hout en krullen gestookte kach- i lijm gekookt, doch naar gewoonte had men deze kachel gedoofd bij het verlaten van de werkplaats. Het vermoeden bestaat even wel, dat in de omgeving van de kachel eeni- Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer S. van Milligen, is tot hoofdleeraar in de Muziek geschiedenis aan het Amsterdamsch Con servatorium benoemd dr. A. Smijers, zoo lezen wij in het Hbld. Dr. Albertus Antonius Smijers werd ge boren 19 Juli 1888 te Raam9donkveer. Hij ontving zijn opleiding als geestelijke aan het Klein Seminarie te St Michielsgestel en aan het Groot Seminarie te Haaren; voorts was hij in de muziek leerling van Anton Averkamp. Zijn muzikale studies zette hij voort te Weenen aan de „Akademie für Musik und darstellende Kunst" en aan de Universiteit; in 1918 promoveerde hij tot dr. mus. op een proefschrift over: „Karl Luyton als Motetten-komponist". die dit'aan het smeulen zouden hebben ge bracht nadat het personeel was vertrokken. Vast staat dat de brand in de omgeving van de kachel ls ontstaan. Hoofdcommissaris Van 't Sant en com missaris Kramer woonden den blusschings- arbeid bij. Tegen half negen kon de brand weer haar taak als geëindigd beschouwen. De schade wordt door verzekering ge dekt. DE ACCIJNS OP GEDISTILLEERD. Wijziging van ceraigo wette lijke bepalingen. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van eenige wettelij ke bepalingen betrefende den accijns op ge distilleerd. Aan de Memorie van Toe'ichting wordt hei volgende ontleend: Bestond er tot dusver geen ieder» om van fiscaal standpunt bijzond jre aandacht te schenken aan alcohol in sasten vorm, de zaak heeft een ander aanzien gekregen se dert bekend is geworden, dat door dr. Heinz Ohio, privaat-docent aan dc universiteit te Berlijn, een midel gevonden ïs om alcohol in vasten vorm te brengén, zonder dien minder bruikbaar te maken, hetzij voor in wendlg gebruik, hetzij voor de bereiding van reukwaters of geneesmiddelen, waar door het product „Gelacol" ontstaat. Toe voeging van water of verwarming maakt den alcohol weder vloeibaar. Aangezien naar het schijnt de zaak thans in een zoodanig stadium verkeert, dat Ga lacol eerlang in den handel zal worden ge bracht en rnen groote verwachtingen koe stert van het gebruik, dat de nijverheid van het nieuwe middel zal maken, i9 het noodig de wetgeving inzake den gedistilleerdac- cijns met den nieuwen toestand in over eenstemming te brengen; daartoe strekt ge vonken in het hout zijn neergekomen i het hlerbijgaand wersontwerp. Men merkt zceinig van de communistische beu-eging Dr. A. A. SMIJERS Dr. Smijers, die thans te St Michielsges tel is gevestigd, werkt aldaar sinds 1912 als leeraar aan het Seminarie. Verder is hij directeur der afdeeling kerkmuziek aan de R.K. Leergangen te Tilburg. Hij maakt deel uit van de besturen der Ned. St. Gregonus- Verecniging, de Vereeniglng van Neder- landsche Muziekgeschiedenis, waarvan hij tevens secretaris is van cle Internationale Gesellschaft für Musikwissenschaft"; ook Is hij curator der R.K. Kerkmuziekschool te Utrecht Behalve het reeds genoemd proefschrift •chreef dr. Smijers een verhandeling over „Die Kaiserliche Hofmusik-Kapelle von 15431619", en bezorgde verder uitgaven van de „Missa ad modulum Benedicta es" van Philippe de Monte, en de werken van Josquin des Prés laatstgenoemde in op dracht van de Vereeniging voor Neder- landsche Muziekgeschiedenis. DE HOOFDTOOI VAN ONZE SOLDATEN Over den verkoop van een partij pstfenlaken. Het Tweede Kamerlid Bijleveld heeft den minister van defensie de volgendo vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat er op het oogenblik een partij van plm. 34,000 meter grocn-grijs pettenlaken in den vrij ®n handel te koop wordt aangeboden, af komstig uit Rijksvoorraad? 2. Wat is de prijs, die het Rijk voor de zen voorraad thans ontving, en wat is de prijs, dien het Rijk er voor heeft betaald? 3. Wat is de reden, waarom deze in goe de conditie verkeerende voorraad door het Rijk wordt afgeschaft? 4. Indien die reden, of een der redenen js, dat de kepi is of wordt afgeschaft, wat sal de soldaat dan voortaan buiten dienst moeten dragen? Indien dat wordt de veldmuts, acht de minister die dracht overeenkomstig den eisch van netheid en uiterlijk voorkomen, den Hollandschen militair te stellen? Voor de afd. 'sGravenhage der vereeni ging „Oost en West" heeft generaal b.d. C. J. Snijders gisteravond in hotel „De Twee Steden" een causerie gehouden over zijn reisindrukken uit Ned.-lndiè. Spr. wilde slechts beschouwd worden als eenvoudig toerist, die op uitnoodiging van het bestuur van „Oost en West" in een ge zellig praatje zijn reisindrukken ten beste geeft. In het najaar van 1928 bracht spr. zijn derdel bezoek aan Ned.-Indië, ten einde op uitnoodiging van de Ned.-Indische Vereeni ging voor Luchtvaart de opontng van het luchtverkeersbedrljf op Java bij te wonen. Ditmaal kon spr. gedurende zijn verblijf van twee maanden in Ned.-Indié vaststel len, dat de door hem bij zijn vorig be zoek waargenomen schitterende vooruit gang zich had bevestigd en voortgezet. Dit bleek ten duidelijkste uit de volgende feiten en verschijnselen: nog grooter bedrijvigheid cn drukker verkeer, o.a. ook tengevolge van de invoering in de groote steden van plaatselijke autodiensten en va.n autobus diensten voor de verbindingen der steden onderling. Merkwaardig was ook de ingrij pende verbetering der verkeerswegen, o. m. door asfalteering van het wegennet van verschillende groote steden en van belang rijke wegen daarbuiten, o.a. van den ge- heelen Grooten Postweg op Java. Ook op Bali en in Deli trof hij een uitmuntend wegennet aan. Spr. deelde vervolgens, onder het ver- toonen van verschillende reeksen van lan taarnplaatjes, ecnige ervaringen en indruk ken mede, welke hij had opgedaan bij zijn bezoeken aan de voornaamste plaatsen op Java. Spreker eindigde als volgt: Ik moge thans mijn indrukken over Ned.-Indië in een korte slotbeschouwing samenvatten. ITet over- heerschend gevoel, dat mij bij mijn beide laatste bezoeken- vervulde, wos dat van bewondering voor het grootsche werk, dat hier door Nederlanders is tot stand ge bracht: de geordende rechtstoestanden, in de plaats getreden van vroegere dwinge landij en slavernijde welverzekerde orde, rust. en veiligheid, met uiterst geringe machtmiddelen gehandhaafd onder een tal rijke en grootendeels nog weinig ontwik kelde bevolking; de imposante werken op 't gebied van den ingenieur; de bloeiende cultures, de levendige handel cn scheep vaart, de veelbelovende mijnindustrie, een machtig ontwikkeld verkeersstelsel te land, te water en in de lucht; de ernstige arbeid reeds verricht en de nog veel meer om vattende plannen in voorbereiding tot be vordering van de geestelijk, economische en politieke ontwikkeling der bevolking. Sedert eeuwen was Indië de bron van Holland's grootheid en welvaart. Denk Indië weg uit ons verleden of ons heden en Nederland zinkt terug in staatkundige en economische onbeduidendheid. Nu moge een al te critische geest een deel onzer Iand- genooten ertoe leiden smalend te oordee- len over ons koloniaal beheer en te verge ten, dat de politieke en sociale denkbeelden van heden niet als maatstaf mogen worden aangelegd bij de beoordeeling van vroeger beleidik beken gaarne, zelde spr., dat ik van trots vervul ben geweest bij het aanschouwen van hetgeen daarginds door Nederlandschen arbeid, met Nederlandsch doorzicht en Nederlandsche volharding is gewrocht, geworden. Maar dat gevoel van trots wekt tevens een besef van plicht en van recht. andsbestuur slechts geschiede en viort- schrijde, naar gelang de bereikte grao i van ontwikkeling der tnheemsche bevolking waarborge dat voor die deelneming do daartoe geschikte krachten bedeeld met het vereischte verantwoordelijkheidsbesef jegens het rijk en zijn regeering beschik baar zijn; en c. dat elke neiging tot verbreking Her stelselmatige evolutie met vaste ba id en onverzettelijken wil worde bestreden cn onverbiddelijk elke poging worde onder drukt om door ondermijning van het wet tig gezag en verstoring der maatschappe lijke orde onbereikbare hersenschimmen te verwezenlijken. GENERAAL SNIJDERS. Ned.-Indic biedt nog onafzienbare voor uitzichten vopr verderen en vruchtbaren arbeid. Daar ligt een onafgewerkte taak, nog niet ten halve-volbracht. De cultureele ontwikkeling cn raaterieele ontginning van ons Oost-Aziatisch en Australisch Rijksge bied i3 een wereldtaak van hooge interna- tionaal-politieke cïi -economische beteeke- nis, een taak zoo grootsch, zoo verheffend voor het zelfbewustzijn en het aanzien van het Nederlandsche volk, dat het een onover troffen voorrecht moet héeten, tot de ver vulling van zulk een taak geroepen te zijn. Wij moeten die taak volbrengen tot het einde toe! Dat is het recht, hetwelk Neder land zich verwierf door zijn schitterend werk in het verleden. Maar het is boven dien Nederland's plicht tegenover de be volking van Ned.-lndiè. Wij mogen haar niet hulpeloos aan zich- zelve overlaten, noch haar in andere be- geerige handen laten vallen, die ons zeker het werk niet zouden verbeteren. Daarom mag in onze gedachten geen plaats hooge- naamd worden ingeruimd aan de gedachte, dat het staatsverband tusschen Ned. Inlié en Nederland ooit zou mogen worden ver broken. Dat verband moge eenmaal, wel licht eerst in een ver verwijderde toekomst, wijziging naar den vorm ondergaan, naar mate de Indische volken hiertoe de geeste lijke rijpheid en het onmisbare verantwoor delijkheidsbesef zullen hebben gewonnen; vast blijve staan, dat het Nederlands .he rijk in zijn hoofddeelen een én ond-:eibaar blijve en dat de centrale rijksregeerlng ook voor Ned. Indië altijd zal zijn bet besussend staatsgezag, dé hoogste arbiter in al'e vraagstukken om imperiaal belang, het ver antwoordelijk orgaan voor- het staatkundig en economisch bestuursbeleid. Het hangt slechts van onszelf af, of wij dit alles blijvend zullen en kunnen berei ken. De tegenwoordige communistisch^ en nationalistische stroomingen vereischen on getwijfeld ernstige aandacht en groote waakzaamheid, maar bij inaca'neraing hiervan zijn zij tot dusver weinig gevaar lijk. Zij blijven beperkt tot een uctrekkolijk kleine groep en gaan buiten de groote volksmassa om. Wij behooren voort te gaan door eon ver licht, rechtvaardig en vooruitstrevend be wind de Ned. Indische volken te .luiden op den weg van regelmatige en gesudige ont wikkeling in geestelijken, economi-chen, so cialen en politieken zin. Mits mot inacht neming van de volgende beginselen: a. dat die ontwikkeling gericht zij op de behoeften en etschen der inheem^che sa menleving en niet geschoeid worde op den grondslag van westersche idealen; b. dat de geleidelijke deelneming aan het DE MOORD TE GIE3SEN-NIEUWKERK. Hat onderzoek gesloten. Naar „Het Volk" verneemt, is Donderdag, nadat nog eenige getuigen, w.o. de vrouw van Meintjes en cle gewezen inspecteur van politie te Sliedrecht, de heer Snijders, ge hoord waren, het onderzoek in de meineed zaak tegen de Kroons voorloopig gesloten. De stukken zullen thans, ter bespoediging van de behandeling van het revisie-onder zoek, naar den Hoogen Raad worden opge zonden, waar deze over eventueele revisie zal beslissen. Later zal waarschijnlijk de instructie in de meineedzaak tegen de Kroons heropend worden. GASBEDWELMING. Tier slachtoffers. Men meldt ons uit den Haag: In perceel Hooftskade 135 is Donderdag ochtend ongeveer 12 uur een afsluitdop van een gasleiding gesprongen, waardoor het gas vrijelijk de vertrekken instroomde. Op dat oogenblik bevonden de 35-jarige vrouw A. F. B. en haar drie kinderen in huis. Zij werden allen min of meer door het binnenstroornende gas bedwelmd. De Geneeskundige Dienst werd onmid dellijk gewaarschuwd en heeft de vier slachtoffers ter observatie naar het Ge meentelijk Ziekenhuis overgebrachtde kinderen konden evenwel, na te zijn bijge bracht, weder naar huis terugkeeren. De toestand der moeder was echter van dien aard, dat zij in het ziekenhuis moest wor den opgenomen. VERBOND VAN NATIONALISTEN. Hulde aan Dr. Rittor. In 'een Donderdagavond te Amsterdam gehouden vergadering van het Verbond van Nationalisten is. naclat de heeren dr. v. d Mijle, M van Evsden Jr. en J. L. Chr. van Beetem het woord hadden gevoerd, beslo ten het volgende telegram aan den minis ter van waterstaat te zenden Het Verbond van Nationalisten, in pro- testvercadaring tegen de verpolitieking van den aether'bijeen, verzoekt Uwe Excel lentie beleefd, maatregelen te nemen, op dat aan cle verpoliticking van de radio-uit zendingen, in het bijzonder van dusdanigè als de V. A. R. A. ploegt uit te zenden en die gevoeglijk als staatsondermijuend on orde-ontwnchtend mogen worden aange merkt, ten spoedigste een einde komt. Aan het einde van de matig bezochte vergadering stelde de heer Van Beetem voor, hulde te brengen aan dr. Ritter in verband met zijn houding inzake de ge ruchtmakende Belgische verdragsaffaire, met welk voorstel de vergadering instem de L. J. A. MEERSHOEK f Te 's-Gravenhage is overleden de heer L. J. A. Meershoek, secretaris der rijks commissie voor de hengstenkeuringen en secretaris van de Vereeniging „Geldersch Paardenstamboek". De overledene was ridder 2e klasse in cle Wasa-orde van Zweden. De teraardebestelling zal geschieden Maandag a s. or> Oud Eik en Duinen. LEIDEN'S NIEUWE ZIEKENHUIS. HJ.l. de Koningin wenscht het binnenkort tc bezoeken Men meldt ons uit Leiden Naar wij vernemen heeft H. M. de Ko ningin het voornemen te kennen gegeven, vóór haar vertrek naar Zwitserland, een bezoek te brengen aan het. nieuwe acade mische ziekenhuis in het Boerhaavekwar- tier te Leiden. Zondag 28 AprlL H u i z e n. Hoogmis. 8.259.20 Morgenwij ding. 10.15—12.00 Uitzending uit de St. Do- rninicuskerk te Amsterdam. Tijdsein Lunch muziek. 1.30—2.00 Godsdienstonderricht. P. T. A. Swiilens uit Utrecht over „De geschie denis van de plaat en de prent". Kamermu ziek. Tijdsein. Kerkdienst. Voetbal uitslagen van de R. K. Federatie. 8.10 Uitzcndavond. 9.30 Nieuwsberichten. Epiloog. Hilversum. Gramofoonplatcn. Doe bel veilig 9.40—9.50 Gramofoonplatcn. Zondag ochtend concert A.V.R.O Bridge-les. Lunrh- muziek Tooneelhalfuurtje. Middagconcert 2 30—4.00. 4.00—5.00 Wedstrijd uitslagen. Wijdingsuur Gramophoonmuriek. 8.15 Vo caal- en Instrumentaal Concert. Maandag 29 April Huizen. 11.00—11.30 v.m. Korte Zieken- dienst 12.301.45 n.m. 13e Orgelconcert. 4.00—5.00 n.m. Ziekenuurtje. 5.00—6.30 n.m. Grarriofoonplatenconcert. 6.30—7 00 n.m. Li teraire lezing. 7.00—7.30 n.m. 2e Causerie. 7 30—8.00 n.m. Declamatie. Vanaf 8.00 n.m. Uitzcndavond. Hilversum. 10.00 Tijdsein. Morgenwij ding. Politieberichten. Lunchmuziek. 2.00— 2.30 Gramophoonmuziek. Aansluiting van het Rembrondt-Theater te Amsterdam. Kin- deruürtje. Tijdsein. Vooravond concert van 6.01—7.15. Politieberichten. 8.05 Feestconcert aangeboden door de I. T. A. F. Dinsdag 30 April Huizen. Godsdienstig halfuurtje. Tijd sein K. R. O. Gramofoonplaten en knipcur sus. Koninginnefeest te Haarlem. 5.30—7.00 Dinermuziek. 7.00 uur n.m. Kerkconcert Hilversum. Tijdsein A.V.R.O. klok. Morgenwijding. Politieberichten. Lunchmu ziek. Wenken op het gebied van kookkunst van 2 00- 2.45. Gramofoonmuziek. 3.00—4.00 Knipcursus. Microfoon debutanten. Tijdsein Vooravondconcert 6.01—7.15. 9.30—9.00 Stu dio-uitzending. 9 00—11.00 Militair concert. 11.00—12.00 Dansmuziek. Woensdag 1 MeL Huizen. 11.00—11.30 v.m. Korte Zieken- dienst, 12.30—1.45 n.m. Middagconcert. 2.Ö0 —3.09 n.m Gramofoonplatenconcert. 3.00— 5J10 n.m Concert. 5.00—6.00 n.m. Kinderuur tje. 6.00—6.30 n m. Gramofoonplaton-half- uurtje. 6.30—7 00 n.m. Spreker. 7.00—7.25 Cursus Kerklatijn voor eerstbeginnende door den Heer Leo Speet uit Alkmaar. 7.35—8.00 Cursus Kerklatijn voor meerge vorderden door den Heer Leo Speet uit Alk maar. 8 00—8.30 Spreker Mr. H. A. J. H. Franses, 2e Secretaris der Algemeene R. K. Werkgevers vereeniging te Den Maag. On derwerp: ..Eenige beschouwingen over het wetsontwerp tot herziening van de financi- eele verhouding tusschen Rijk en Gemeen ten en wijziging van eenige bepalingen der Gemeentewet." 8.30 Katholieke Meihulde. Hilversum. Ochtendgroet op den eer sten Mei 7.10—7.20 Korte toespraak door E. Küperus Orgel Fantasie op „do Ronden Regen". 9.00—10.30 De één Mei moreen. 10.30—11.30 Voor en door onze vrouwen. 11.301.00 Populair concert. 1.002.00 Re volutionaire Poezie. Gramofoonmuziek 6.00 —6.30 De beteekenis van het Meifeest. 7.30 Politieberichten. 8.00 Uitzending van de een Mei vergadering in de concertzaal te Haar lem. Donderdag 2 Mei Huizen. 11.00—11.30 V.m. Korte Zieken-' dienst. 12.301.45 n.m. Middagconcert 5.00 G.30 n.m. Concert. 6.30—7.00 n ra. Muziek- praatje. 7.008.00 n.m. Orgelconcert. 8.00 n.m. Uitzcndavond Hilversum. Tijdsein. Morgenwijding. Politieberichten. 12.052.00 Lunchmuziek. 2.002.30 Lezingreeks over „Electriciteit In huis". Gramofoonmuziek. Vervolgcursus knippen. Ziekenuurtje. Sportprognose. 7.15 —7.45 Boekenhalfuurtje. Politieberichten. Tijdsein. 8.15 Aansluiting concertgebouw te Amsterdam. Gramofoonmuziek. Sluiting om 11.30. Landlooper oveT een groote nalatenschap in de buurt lezen de ..Wat een bende geld is er toen ra de wereld dat andert ttienschen tn der zak hebbe Koarel" Karei„Joa moat, alles, op een kwarretje na" (London Opinion}!

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 10