wijnhandel j, fl. schoterman Zn, Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 f 56.- UTR.SIRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 ENORME BRAND TE ROTTERDAM Een ruïne van 6000 meter oppervlakte Humorhoekje DE BUIT VERMOEDELIJK VEEL GERINGER NOG EEN BRIEFJE VAN TEUNISSEN ONRUST TE ZAANDAM BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker Groot complex in de binnenstad in asch gelegd Voor Je l wee Je maal binnen zeer korten tijd, heeft te Rotterdam een ontzaglijke brand gewoed. Was de brand bij de rijst- pelterij van de firma v. Schaardenberg. enkele weken geleden, zeer ernstig, de brand die Zaterdag een groot complex pan den in do binnenstad volkomen heeft ver woest, is feller geweest dan men ooit be leefde. Do brand heeft gewoed in het meu- belmagazijn van do N.v! P. v. Reewijk aan de Kipstraat. Dit magazijn is samengevoegd uit een groot aantal panden, gelegen tus- schen de Kipstraat, Schoutensteeg, Breede- straat cn Korte Franckenstraat. De voor kant wordt gedekt door een grooten gevel, die enkele jaren geleden ervoor gezet is; in het inwendige was evenwel de bokkige bin- nenstadbouw bewlard gebleven. Omstreeks half elf werd door voorbijgan gers in den winkel vuur gezien, en slechts weinige minuten daarna stond het geheele warenhuiscomplex, waarin boven •100 toonkamers zijn. van onder tot boven in lichterlaaie, liet was een ontzettende vuurzee en tot ver in den omtrek werd de rosse gloed zichtbaar. Do familie van Ree wijk, die boven de winkel woont, heeft zich met moeite kunnen redden. Een ziek kind is door voorbijgangers naar beneden ge bracht; een dienstmeisje is met behulp van een ladder, nadat men haar eerst geruimen tijd had moeten bespuiten, toen zij weiger de in het. springzijl tc springen, naar be neden gebracht. Er is onmiddellijijk „groot alarm ge maakt. Niet minder dan zes van de nieuwe motorspuiten, drie drijvende stoomspuiten cn een vijftiental handspuiten, hebben aan de blussing deelgenomen, met een kleine vijftig stralen. Het werd in reeds weinige oogenblikken na bet ontdekken van den brand duidelijk, dat de taak van de brand weer voorloopig defensief moest zijn. Het magazijn was één laaiende vuurzee, waar van niets meer te redden viel. Op den hoek van de Korte Frankenstraat ligt een pand dat in gebruik is hij een vogelhandel. Daarachter ligt een distilleer derij, waarin duizenden liters spiritus la gen opgeslagen. Het was deze hoek, die do brandweer uren lang tegen de vlammen verdedigde. Waren de spiritusvaten ont ploft, dan zou ongetwijfeld een groot deel van de binnenstad van Rotterdam in vlam men zijn opgegaan. Aan de achterzijde van het complex lagen pakhuizen en woningen. Deze zijn onmiddellijk door de bewoners ontruimd. Zij werden kort daarna door het vuur aangetast. Een half uur na het uitbreken van den brand werd de uurzee begrensd door «Ie Kipst'-aat, Schoutensteeg en Breedestraat. Op dat moment had men de heide hoeken Breedestraat Korte Franckenstraat cn Kor te Franckenstraat Kipstraat nog weten te behouden. Elke minuut drong het vuur evenwel verder Westelijk op. Tiet pakhuis van van Reewijk, dat midden in de Korte Franckenstraat staat, brandde reeds hard Om kwart over elf werd de luchtdruk bin lien het brandende perceel, waarvan de ruiten reeds met groot geraas warén ge sprongen, zoo fel, dat. het dak uit elkaar sloeg en bet middengedeelte van de voor gevel naar beneden stortte. Op dat moment moest de brandweer voor cn achter het ge bouw retireeren. De stralen werden schuins op den vuurgloed gericht, en rnen kon niet meer in de Kipstraat cn in de Breedestraat blijven staan. Van liet groole pand van Vroom cn Dreesman, dat aan de Kipstraat ligt, sprongen duizenden ruiten. De wind was c\enwel den anderen kant op. zoodut hier geen gevaar te vreezen was. Erger was het- aan de smalle Breedestraat, waar de huizen moesten worden ontruimd en waar men groot gevaar vreesde voor de pakhuizen van Van Reewijk, die aan den anderen kant liggen. In de beide stegen aan weerszijden van het complex werd een verbitterde strijd gestreden tegen de vlam men, die voortdurend dreigden over te slaan naar de belendende panden. Die strijd is gevoerd tot bij tweeën, toon het grootste gevaar voor het uitbreiden bleek geweken te zijn. Men was erin geslaagd het spiritus- pakhuis te behouden, evenals den vogel- handel cn het andere hoekpand. Voor de rest was er van het complex niets anders over dan één groote ruïne van 5 tot 0000 M2. oppervlakte, waarbinnen het vuur nog fel brandde. Telkens vielen muren omver en laaiden de vlammen weer op. Van tweeën tot vijven heeft de brandweer nog staan blusschen met eon tiental stralen Toen kon de nablussching ter hand geno men worden, die lot Zondagmorgen acht uur duurde. Men tast omtrent de oorzaak in het duis ter. Uit het feit, dat voorbijgangers een blauwe vlam hebben zien uitslaan in de buurt van het kantoor, leidt rnen af, dat kortsluiting den brand veroorzaakt heeft Ook heeft zich het verschijnsel voorgedaan, dat op het oogenblik van het uitbreken van den brand het licht in dit stadsgedeelte ernstig geflikkerd heeft. De schade is enorm, waarschijnlijk grooter dan de verzekering, die 4 ton voor de inventaris cn 2 ton voor het gebouw bedraagt. Bovendien is een aan tal woningen uitgebrand, waarvan do be woners, een zestal gezinnen, niet of laag verzekerd waren. Er is een groote hoeveelheid water in het vuur geworpen, naar schatting 1 IJS millioen Liter per uur. De brandweer heeft de brandkranen tot ver in den omtrek moe ten gebruiken, terwijl bovendien slangen uitgelegd zijn tot de Nieuwe Haven, die op honderden meters afstand is gelegen. Per soonlijke ongevallen hebben zich vrijwel niet voorgedaan, behoudens enkele kleine verwondingen, door brandweerlieden opge loop en. De politie heeft rond den brand met een groote macht een afzetting geformeerd. Hierbij hebben officieren, militairen, mari niers cn padvinders geassisteerd. Voorts was de geneeskundige dienst met ccn aan tal auto's ter plaatse. Bij het neervallen van den gevel werden de tramdraden ver nield. Dit gedeelte van het net was eveu- wel enkele minuten tevoren stroomloos ge maakt. liet tramverkeer was geheel ont wricht op verschillende lijnen en zal dit nog eenige dagen blijven. Het puin van li^t uitgebrande gebouw ligt aan de overzijde der straat. De brandweer is gisteren bezig geweest met het omtrekken van de muren die gevaar opleverden voor de omgeving Een ruime afzetting zal nog dagenlang noodig blijken. De burgemeester heeft zoo wel Zaterdagnacht als Zondagmiddag blijk van zijn belangstelling gegeven. Ook de Utrecktsche brandweercommandant heeft gistermiddag een bezoek vaan het terrein van den brand gebracht. Als bizonderheid zij nog meegedeeld, dal in totaal ruim 5 K.M. aan slangen zijn uit gelegd. NA DE RAMP MET DE PRINS DER NEDERLANDEN. Een lijk opgehaald, liet visschersvaartuig Od 15 heeft nabij Ouddorp het lijk opgehaald van P. A. Ver- wey, van de stoomreddingboot Prins der Nederlanden. Vandaag zou het naar Hoek van Holland worden vervoerd. Hulsdokter„Het eenigo wat uw kinderen noodig Lebben Is levertraan". Moderne moeder ..Maar dokter la dat niet erg ouderwetsch?" Huisdokter: „Dat zijn kinderen ook, mevrouTT" (Passing Show)* Waarde thans geschat op 10 15.000 pond sterling De juweelendiefstal te Londen De Telegraaf verneemt uit Londen: liet blijkt, dat de buit van de dief, die de hotelkamer van mevrouw Jurgens in het Hyde Park hotel binnendrong, niet zoo root is als men aanvankelijk veronder stelde. Werd aanvankelijk gemeld, dat het estolene een waarde vertegenwoordigde van 50.000 pond sterling, thans wordt ge meld, dat de waarde tusschen do 10.000 en 15.000 pond sterling beliep, al ontbreekt aan dit bericht ook de officioele bevesti ging der politie. Gedurende den geheelen dag werd bet onderzoek voortgezet en Scotland Yard schijnt thans te meenen, dat de diefstal zich al3 volgt heeft toegedragen: De dief, die blijkbaar goed op de hoogte was van het doen en laten van den heer en mevrouw Jurgens en eveneens niet onbe kend moet zijn geweest met de werkzaam heden van het hotelpersoneel, moet in de vestibule gewacht hebben, dat het meisje, dat in de slaapkamer van mevrouw Jur gens bezig was, beneden kwam om thee te aan drinken. Hij begaf zich loen onmiddel lijk naai- de eerste verdieping, waar de heer cn mevrouw Jurgens vijf kamers ge huurd hebben. Het openen van de slaap kamerdeur was liet werk van een oogen blik cn, eenmaal binnen, nam hij het kof fertje, dat onder de toilettafel stond, met zich mede naar de aangrenzende badkamer, waar hij het opende, de juweelcn cn het contante geld er uit nam en de rest van den inhoud over den grond uitstrooide Daarna schijnt hij weer doodbedaard naar beneden te zijn gegaan en het hotel onop- emerkt te hebben verlaten. De politie is er van overtuigd, dat de dief niet van de zijde van de brandladders, die langs het balkon loopen, is binnengedron gen. Dit is onmogelijk, daar al deze deuren voorzien zijn van alarmschellcn. Den ge heelen dag zijn vingerafdrukken genomen en fotografische opnamen gemaakt. De vin gerafdrukken op het raam van clc badka mer, waaraan men aanvankelijk beteeke- nis hechtte, bleken later afkomstig te zijn van den onderdirecteur van het hotel, die het raam had opengeschoven om te zien, of er niemand buiten wandelde. Vernomen wordt nog, dat Scotland Yard op hot oogenblik zoekt naar een internati onalen juweelendief, die zich specialiseert op hoteldiefslallcn. MR. LINTHORST HOMAN LICHT Gewond. Bij Elburg tegen een boom ge reden. De Telegraaf meldt: Vrijdagavond heeft even huiten ElG^rfcn een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, dat nog wonder boven wonder goed is af- geloopcn. De Commissaris der Koningin in Drente, mr. J. T. Linthorst Homan, kwam met zijn auto, waarin behalve hij zelf een zijner zoons cn een chauffeur gezeten wa rén, van een vergadering Ie Utrecht. Op den weg naar Xunspeet even buiten El- burg, reed de auto met volh vaart door tol nu toe onbekende oorzaak tegen oen der langs den weg staande boomen cn werd volkomen vernield. De Commissaris der Koningin, die zelf stuurde, werd zeer licht aan een der polsen cn een der knieën ge wond. De geneesheer van Elburg, dr. S. P. Gualthérie van Weezei, was onmiddellijk ter plaatse. IIij verbond mr. Linthorst Ho- man en nam het gezejschap mee naar zijn woning, waar zij een weinig op verhaal kwamen. De zoon van den commissaris cn de chauffeur kregen in liet geheel geen letsel. Jhr. Linthorst Homan verzekerde ons in een kort onderhoud, niet te kunnen begrijpen hoe de wagen tegen den boom kan zijn gereden. Vermoed wordt, dat de stuurinrichting op een gegeven oogenblik onklaar is geworden. ARGENTIJNSCHE DRUIVEN. Te Amsterdam verkocht. Per s.s. Oranla der K.H.L. arriveerde te Amsterdam den 2-islcn dezer, een proef- partijtje Argcntijnsche druiven. Deze zijn in de koelruimte getransporteerd en ble ken in prima conditie te zijn overgekomen. Vrijdag is een deel van deze partij op de veiling van de fa. de Jong cn Koene, op de groente- cn fruitveiling aan de Marnix- straat aldaar, tegen flinke prijzen verkocht. Een ander gedeelte van de partij is aan verschillende adressen huiten Amsterdam verkocht. Het overblijvende gedeelte komt successievelijk in den handel. De bedoelde druiven zijn de z.g. Almeria "druiven cn hebben een frissche ietwat zoetige smaak. DE TWENTSCHE BANK. Benoeming directeur. In de te Enschedé gehouden algemecne vergadering van aandeelhouders van De Twentsche Bank werd het verslag over 1928 uitgebracht. De balans, zoomede de winst- en verliesrekening per 31 December 1928 werd goedgekeurd eii het dividend over het -afgeloopcn jaar vastgesteld, mei inbegrip van liet reeds uitbetaalde interim dividend van 'i pet., op VA pet. over het in contontcn gestorte kapitaal cn 21A pet. over het kapitaal waarvoor effecten zijn gede poneerd. Het door commissarissen aanvaarde ont slag per 30 Juni a.s. van den heer P. Bre dius als lid der directie werd op de meest eervolle wijze verleend, onder dankzegging voor de velo gewichtige diensten gedurende een lange reeks van jaren door den heer Bredius bewezen. In zijn plaats werd tot lid der directie benoemd de heer mr. II. F. van Leeuwen, thans bestuurder van het kantoor te Botterdam. Ter vervanging van de lieeren J. H. vari Heek on mr. W. M. van Lanschot, die als commissarissen aan de beurt van aftreding cn niet dadelijk herkiesbaar waren, werden benoemd de lieeren IT. J. II. Gelderman te Oldenzaal cn II. C. Relï boekte Amsterdam, terwijl in de vacature destijds ontstaan door het overlijden van den lieer A. Roel- vink werd voorzien door de benoeming van den heer P. Bredius met ingang van den datum van zijn aftreden als directeur. De moord te GiessenNieuwkerk Moesten de getuigen worden omgekocht? In aansluiting op de mededeeelingen in ons avondblad van Donderdag j.l., zoo meldt de Telegraaf, waarbij eenige détails in de beruchte moordzaak te Giesen Nieuwkerk nader werden belicht, ver nemen wij nog uit hoogst betrouwbare bron, dat toen Teu nissen in het Huis van Bewaring te Dordrecht gevan gen zat, bij hem een opgerold briefje is gevonden, dat klaarblijkelijk bestemd was om aan zijn wouw Ier hand gesteld te worden, wanneer deze hem het gewone be zoek zou brengen. In dat briefje werd o.a. gezegd, dat getracht moest worden d e g e- tuigen om te koopen. Naar aanleiding van het vinden van vo renbedoeld briefje werd. aan Teunissen van dat oogenblik af niet meer toegestaan zijn vrouw in de spreekkamer van het Huis van Bewaring te ontmoeten, doch mocht hij haar slechts spreken door tralies ge scheiden en op een dusdanigen afstand, dat het haar niet uieer mogelijk zou zijn, haar iets over te reiken. Naar wij uit de beste bron vernemen, zijn Zaterdagmorgen dc stukken i.z. den moord te Giessen-Nieuwkerk vanuit Dordrecht naar het parket van den procureur-gene- laal bij den Hoogen Raad overgebracht. De advocaat-generaal mr. Van Lier zal thans deze stukken i.n studie nemen en ze daarna met zijn aihies aan den Hoogen Raad doen toekomen Wanneer dat advies gereed zal zijn, is op geen dagen te zeggen. OVERVAL DOOR GEMASKERDEN Een Amerikaanse!) geval Op de Bloemgracht 122 ie Amsterdam, waar de grossierderij van den heer lacq. de Wit is gevestigd, stonden de chef en een kennis Zaterdagavond om hall acht met elkaar te praten. Plotseling kvvaui een vijftal mannen binnen met zwarte mas kers voor. Zij dreigden de beid» lieeren met revolvers en hebben hen toen* geprest in een hoek te gaan staan mei. liet gelaat naar clen muur. De gemaskerd en maakten zich meester van een geldkistje en haal den den chef zijn portefeuille uit den zak. In kistje en portefeuille waren samen on geveer ƒ800. Zij honden de beide mannen met touwen en zeiden vóór zij verdwenen, dat zij een kwartier niemand mochten Waarschuwen. Dadelijk na hun vertrek waarschuwden zij de politie, die een on derzoek instelde, maar de daders nog niet op liet spoor kwam. In verband met de staking in de houtbedrijven Zaterdagavond verspreidde zich te Zaan dam het gerucht dat vijftig Spakenburg- sche visschers op weg naar hier waren om aan de houlwerven der N.V. v.h. William Pont op het eiland te werk ie worden ge steld. Dit gerucht bracht bij de stakende houtbewerkers begrijpelijkerwijze eenige onrust en prikkelde tot activiteit. Om cle mogelijkheid dat deze werkwilligen, zon der contact met de stakers te hebben ge had, op het werk zouden aankomen, zoo gering mogelijk te doen zijn, was een groo te groep stakers naar de Oranjesluizen tc Amsterdam getrokken, om, indien de Spa kenburgers per boot mochten arriveeren, daar direct te trachten hen tot terugkee- ren te bewegen. Met ditzelfde doel waren op den Dam en het Stationsplein groote groepen stakers samengekomen. Eerst toen bleek, dat de laatste trein uit de richting Amsterdam, die hier te half een 's nachts aankomt, geen Spakenburgers had mede gebracht, vertrokken de laatste vijftig pos ters naar huis. Intusschen heersclite in verschillende andere stadsgedeelten, voor al waar werkwilligen en kantoorbedien den wonen, een ongewone drukte van sla- kers cn stakersvrouwen. Na liet gerucht van de komst van werkwilligen was cle gistermorgen gehouden stakersvergadering vooral oorzaak, dat de stakers meer activi teit aan clen dag legden. In de vergadering, waar cle hoofdbesturen van de vier samen werkende organisaties het woord hebben gevoerd, zijn de stakers nog eens tot clen strijd opgewekt, en werd vooral hun aan dacht gevraagd voor de stakingbrekende kantoorbedienden, zoo meldt de N. R. Ct. Zoo heerschte er tegen 9 uur in de na bijheid van het Gemeente Museum, waar cle kantoorbediende Vogel van cle firma William Pont aan de handels-avondcursus als slenografie-leeraar is verbonden, groote drukte van stakers en stakersvrouwen. Om ongeregeldheden te voorkomen, waakte de politie ervoor, clat zich geen groepjes voor de school vormden. Toen cle heer Vogel zich ie half tien onder politiegeleicle naar liet station begaf, werd hij door een groot aantal stakers geëscorteerd. Toen bleek, clat een aantal stakers de reis van den heer Vogel naar Amsterdam mee gingen ma ken. achtte de politie het raadzaam hem lot Amsterdam te begeleiden, waar hij bij aankomst door de Amsterdamsche politie naar zijn woning aan de Overtoom werd gebracht. Aan het Konijnenpad hebben an dere stakers een bezoek gebracht aan daar wonende werkwilligen. Ten slotte zijn In den afgeloopen nacht bij den werkwillige B. aan den Zuiddijk, die daar een winkeltje drijft, de ruiten ingegooid. De politie, waarvan in deze dagen zeer veel gevergd wordt, gaat met groote voor zichtigheid en tact te werk. TE ATHENE AANGEKOMEN CONFLICT IN DE STEENINDUSTRIE. Staking van 1500 man In de lJsel- cn V aalsteenindusti ie dreigt een ernstig conflict uit te breken. De Mo derne Bond heeft namelijk ecu ultimatum gesteld en bij niet inwilliging der eischen zullen op fi Mei u.s. 1500 arbeiders, werk zaam bij oen 22-tal fabrikanten, het werk neerleggen Gelijk bekend is liet in 1921 tusschen tiact 1 April j.J. algeloopcn. Noch de katho- werK gevers en werknemers gesloten con- Ueke en christelijke, noch de modern geor ganiseerde arbeiders wilden op dergelijke voorwaarden het contract, verlengen. De rijksbemiddelaar, de heer II. A. van IJsscl- steyn, heeft daarop pogingen aangewend om tot een vergelijk te komen. (Telegr.). AUTO-ONGEVAL TE AMSTERDAM. Wielrijder gewond. Zaterdagmorgen had op den Kloveniers burgwal te Amsterdam een aanrijding tus schen een huurauto en een wielrijder plaats. Een 57-jarige man, op een rijwiel gezeten, cn komende \anuit cle richting Halvemaansteeg, werd op de brug van den Kloveniersburgwal door de auto, die in snelle vaart uit de Slaalstraat kwam aan rijden. gegrepen. Hij geraakte tusschen de auto cn do brugleuning bekneld cn bekwam een lin ker beenbreuk. Drie marktkooplieden, die in de auto za ten, werden door glasscherven in hel ge laat niet ernstig gekwetst. Tegen den chauffeur werd proces-verbaal opgemaakt, terzake van het onachtzaam rijden, lichamelijk letsel tengevolge heb bende. De auto werd door do aanrijding beschadigd. De Indische vliegbooten gaan verder Men seint uit Athene d.d. Zaterdag: De Nederlandsche marinewatervlieglui- gen zijn hier om 1G uur 50 aangekomen. De motoren zijn thans uitstekend. Maandag vertrek naar Alexandretta. DE KAMEELBABY OP DE WANDELING IN „ARTIS", Robby heeft genoten. Nog geen vier weken oud heeft de Ka- meelbdby in „Artis" al zijn eerste tocht dooi den tuin gemaakt. Dartel huppelend met hei statige moeclorclier mee op den veclbe- freden karavaanweg door clen voortuin van „Artis". waarop al zoo veel kinderen geno ten hebben, als ze zich hoog op de bultige ruggen der met Perez' Baloetsjistan-kameel zakken Ooslersch opgetuigde kemels in wie genden woestijngang voelden vvegdeinen. Robbie, hel jeugdige kameelhcngstveulcn. heeft op zijn manier ook van zijn eersten tocht genoten en zich niet onbetuigd gela ten. Bij wijlen zijn dartele springdrift in kod dige uitbundigheid botvierend, sloeg de al bijna manshoogte wollige dreumes plotse ling soms fiks de achterpoolcn uit, waarbij het minialuurkameeltje zich ook wel eens een eindje van de merrie vandaan waagde en zich door bekende bezoekers liet aanha len. IJliiigs hobbelde het veulen dan, op hef knorren der moeder opmerkzaam, weer de merrie achterna of tegemoet, om zich in kinderlijke vertrouwdheid tegen haar aan te vlijen en even de levensbron te zoeken. De verheugt! toeloopehde bezoekers, die dit alle;- van nabij konden gadeslaan, hebben cr naar waarde van genoten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6