DE JULIANADAG Fa. M. R. N. Oosterveen B. Schooleman L.J. Lyycx&Zoon BeS dan op No. 42 Nationaal Kasregister, f 2000.— Pleines'Jubileum-Puzzïe tot ISfflteiAcmof Eleotriciteit op eik gebied GARNEERING, KRAGEN, VESTEN, SJAALS enz. Hebt U een Taxi off Auto noodig? MUZIEK EN KINDERFEEST Maison de Nouveauté VOOR ONZE HUISVROUWEN BOTER-JAN HAGEL AGENDA* 1889 Ï929 te winnen met Vraagt Gratis-Puzzle aan bij dc Kon. Zecpfabr. Oe Dolf, Oen Dolder. Vraagt Demonstratie v. Persevnstraat L9. Telet 423 Langsstraat 49. Tel. 190 Steeds de nieuwste snufjes in Onze stadgenoot, de heer Mc. Bovèe, die op 26 en 27 April aan de 36 uur rit deelnam heeft deze rit in het M. D.-team op H. D.- motor uitgereden met 0 strafpunten. Voor waar een mooie prestatie. CHR. CYMN.-VER. „WILHELMINA". InstaUatlo van den Eero- voorzittor. Men schrijlt ons: Als we ooit gevoeld hebben, hoe nijpend het gebrek aan een groote zaal is, die door vereenlgingeu wat den prijs betreft, kan worden gehuurd, dan is dat gisterenavond geweest, toen we den besloten feestavond van de Christelijke gymnastiek-vereeniging „Wilhelmina" hebben meegemaakt. Het moet toch voor 6en vereeniging een teleur stelling zijn, als ze alleen hare leden ont vangen kan en die ieder een kaart kan meegeven voor eon huisgenoot, maai- waar blijft dan toch de gelegenheid voor propa ganda? En ook al is een vereeniging als „Wilhel- tnina" een oude immers ze Is de oudste gymnastiek-vereeniging hier ter stede en al is zij nu een groote vereeniging, zoolang er groeikracht in een vereeniging zit, zoekt ze naar expansie. En dat er groeikracht zit In „Wilhelmina" en groote geestdrift, dat Is gisterenavond nog weer gebleken. Van af het korte propaganda-openingswoord van den voorzitter tot het enthousiaste slot woord, dat de voorzitter van de Oranje- vereeniging sprak, was het alles één uiting van opgewekt jong leven. - dat we aan schouwden. Dg beweeglijkheid als kwikzil ver van het jonge goedje, dat de adspiran- len-afdeelingcn vormt en dat de toekomst der vereeniging uitmaakt en de groote ernst, die de meiskes toonden om de oefe ningen toch zoo goed en zoo mooi piogelijk te doen en de toewijding van bestuur en leden om voor de jongeren wat te beteeke- nen in hun leven en dus niet alleen te stre ven naar lichaamsoefening, maar deze to gebruiken als middel om karaktervorming, zie dat alles doet hopen op veel goede vrucht voor de toekomst der vereeniging. Deze avond was om het 22-jarig bestaan onderling te herdenken, maar ook om den pas benoemden Eere-voorzitter, Baron Creutz officieel aan het werk der vereoni- ging te verbinden. De keuze der vereeniging bleek een goede te zijn, want het ernstige woord van den heer Creutz als antwoord op de installatie-toespraak van den voor zitter gaf do zekerheid, dat ook deze opvat ting door den Eere-voorzitter wordt ge deeld, cn dat de vereeniging veel steun van den heer Creutz zal ondervinden. Het was een aardig samenzijn met afwis selend programma en al werd het wat leat, V'-t was er zoo gezellig, dat toch niemand vooi den tijd vau scheiden wegging. „Wil helmina" heeft er slag van hare avonden goed en gezellig te maken en het zal one niet verwonderen, als ze spoedig de 200 Teden vol heeft, wanneer er zoo wordt ire- werkt. Vermelding verdient ten slotte noa het jeugdige, maar bijzonder kranige tam boers- en pijpercorps dat eon flink 'aandeel In den avond nam en klank en kleur aan het programma gaf. Eert propagandaiavond van de Vrijwillige Landstorm, van de Burgerwacht en van den Nationalen Bond tegen Revo lutie in Amicitia Da herdenking van den verjaardag van H. K. H- Prinses Juliana is ook dit jaar in onze stad wederom niet onopgemerkt voor bijgegaan. Van de toren en van alle open bare gebouwen wapperde reeds vroeg in den ochtend de nationale driekleur, terwijl ook zeer vele particulieren de vlag hadden uitgestoken. Tusschen 11 en 12 uur maakten de alhier in garnizoen liggende regiipenten infanterie een marscb door de stad niet de 6tafmuziek van het 5de regiment infanterie, >vaarbij voor deze feestelijke gelegenheid de schelle- boomen werden meegedragen, aan bet hoofd. De vroolijke muziek door de straten van de binnenstad maakte, dat de stoet heel wat belangstelling trok en zij het dan iw>k voor een kort oogenblik, een feestelijke stemming wist te brengen. Muziek in de stad en vooral onze kranige militaire mu ziek is nu eenmaal iets, waarnaar men gaarne luistert. Dat bleek ook gisteroch tend weer duidelijk. De Oranje-verecniging In actie. Ouder gewoonte had ook de „Oranje-Ver- eeniging" ter gelegenheid van den feestdag van gisteren voor de kindereu weer een preltlgen middag bereid. Aangezien het dit jaar voor het eerst was, dat de kinderen van de openbare scholen vrij-af hadden o|> den middag van den Juliana-dag, behoefde het kinderfeest niet uitgesteld te worden doch kon het op den dag zelf plaats hebben hetgeen aan het karakter van dit feest voor de kinderen ongetwijfeld zeer ten goede is gekomen. Evenals verleden jaar werd het kinderfeest van de Oranje-Verceniging ge houden in het gebouw van den Volksbond in de O. L. Vrouwestraat en wel voor twee afzonderlijke groepen. De eerste groep ver trok te ongeveer kwart over één vanaf de de YVijersstraat, terwijl de tweede groep te ruim half vier afmarcheerde van de Bees tenmarkt. Met een kleinen omweg werd in optocht naar het gebouw in de OX. Vrou westraat getrokken, waarbij het vrijwillig muziekcorps van het Ie Regiment Huzaren onder leiding van kaDelmeester Klijnen zijn welwillende medewerking verleende, door aan het hoofd van den ootocht pittige marschmuzick ten gehot-ro te brengen. Hoe wel de weersgesteldheid niet bijster aanlok kelijk was om in een optocht mede te loo- pen, schenen de kinderen weinig last te hebben van regen en koude. Het was hen aan te zien. dat ze de grootste pret hadden en dat voor hen het in optocht loopen ach ter de muziek op zich zelf reeds een genoe gen was. In het feestgebouw wachtte de kleintjes echter nog meer plezier. Werd het vorige jaar een aardige kinderoperette opgevoerd, ditmaal had het bestuur van do Oranje vereniging iets anders voor do kinderen bedacht. Nadat do voorzitter, do heer van Zweede» het jeugdig auditorium met een enkel woord had toegesproken en hen had her innerd aan de reden, waarom deze feest middag gehouden werd, betrad de heer John de Zoete (Paulton) uit den Haag het tooncel om de kinderen eenige oogenblik- ken prettig bezig te houden, waarin hij vol komen is geslaagd. Het programma bestond uit velerlei goochelkunstjes, waarbij de kin deren zelf actief konden deelnemen door op het podium den goochelaar te helpen bij zijn kunststukjes, terwijl er verder nog eenige proeven van gedachtenlezen werden gegeven. Alles, zooals te begrijpen is, tot groot vermaak van do jeugd, die op ondub belzinnige wijze blijk gat volop te genieten van hetgeen de Oranje-vereeniging dezen middag had georganiseerd. Dat de gebrui kelijke tractatic niet achterwege bleef er een welkome ontvangst vond, behoeft geen betoog Vermeld zij in dit verband, dat ook de Burgemeester dezer gemeente bij een der voorstellingen van zijn belangstelling deed blijken. In de avonduren werd een muzikale rond gang gemaakt door de Amersfoortsche mu ziekvereniging en de R. K. Muziekvereenl ging „Wilskracht", die eveneens zeer veel belangstelling trokken. Propaganda-avond in Amicitia. In de groote zaal van Amicitia had gis teravond een propaganda-bijeenkomst plaats, die georganiseerd was door de plaatselijke afdeelingen van den Bijzonde ren Vrijwilligen Landstorm, van den Natio nalen Bond tegen Revolutie en door de Amersfoortscho Burgerwacht. Ais spreker traden op de beeren J. C. C Tonnet, ge- neraal-majoor b.d., hoofdbestuurslid van den Bond van Burgerwachten, mr. dr. X N Deckers, lid der 2de Kamer en lid van de Nationale Landstorm Commissie en J. Vis ser, secretaris van de afdeellng Amersfoort van den Nationalen Bond tegen Revolutie. Welwillende medewerking verleenden het „Edesch otficierenstrijkje" en het kinder koor van do Gabrio Mebenschool alhier, onder leiding van den heer L. Keemink. De heer V J. Roggeveen, voorzitter an de regelings-coinmissie, opende den vond met de talrijke aanwezigen een har telijk welkom toe te roepen. In het bijzon der richtte spreker hierbij tot de sprekers van dezen avond, tot het officieren-strijkje uit Ede en tot het kinderkoor van de Gahrie-Mehenschool het woord. De heer Roggeveen vestigde er vervol gens den aandacht op, dat den dag van he den Diet willekeurig gekozen is .voor deze bijeenkomst. Immers vandaag herdenken wij den verjaardag van H. !L H. Prinses Juliana, de telg van ons Vorstenhuis. Op verzoek van den voorzitter brachten de aanwezigen hierop een driewerf hoera uit op Prinses Juliana, waarop het strijkje het Wilhelmus inzette, dgt door de aanwezigen staande werd meegezongen. Hierna bracht het Kinderkoor der Gabrie Mebenschool onder leiding van den heer X Keemjnk een drietal liederen ten gehoo re, nl. „Klein Moederke" van C. Galesloot „Moeders Wiegenliedje" van den directeur zelf en „Sterrennacht" van A. M. Storck. die een groot succes oogstten Rede van genoraal Tonnet. Hierna werd een toespraak gehouden door den generaal-majoor b. d. Tonnet. Sproker achtte het een gelukkigo gedachte van de regeltngscommissie, om dezen avond te laten uitgaan van drie vereenl- gingen, die alle drie dezelfde grondge dachte nastreven, onwankelbare regeerings- trouwheid, onwankelbare vorstenliefde. Spreker memoreert vervolgens, hoe inder tijd do stem gehoord w-ord van dn S.D.A.P., die zich krachtig genoeg achtte om de re- geering op zich te nemen. Toen was er een tijd van laksheid, men wist niet wat tn doen, welke houding aan te nemen. Maar toen is de regeering voorgehouden, dat er nog een 500-tal officlereD waren die zicb achter de regeering stellen, dat er burger wachten opgericht kunnen worden, die de regeering trouw zullen blijven Spreker brengt in herinnering de siot-apotheose op de Maliebaan in Den Haag, waarbij H. M- do Koningin op ondubbelzinnige wijze is getoond, dat er nog een zeer groot se- deelte is van Haar volk, dat zich onherroe pelijk achter Haar zal stellen, ten allen tijde. Spreker wijdt vervolgons enkele woorden- aan de beteekenls en het doel van de bur gerwachten. In tijden van revolutie Is er ontzaglijk veel werk te doen. Bedrijven moeten bewaakt worden, het transport moot geregeld worden enz. Al dat werk be hoort tot de taak van de burgerwachten. Doch er ia nog een veel belangrijker taak voor de burgerwachten. Dat belangrijke werk is n.l. do preventieve taak. Een bur gerwacht is geenszins, zooals veelal ge meend wordt, een schletvereenlging. En die meening. die absoluut verkeerde mce- ning, is le wijten aan het feit dat do bur gerij biet achter de burgerwachten slaat. En vooral in do provincie Utrecht is de bur gerij te dien opzichte buitengewoon lauw. Met nadruk vestigt snreker er de aandacht op, dat er een burgerwacht-beweging rnoet zijn. De geheele burgerij moet zich stellen achter de burgerwachten. Want eerst dan ktmnen we opgewassen zijn te gen een eventucele revolutie. Eu het zijn vooral de burgers van 30 tot 70 jaar. die bij de burgerwacht thuis behooren. De heer Tonnet voegt hieraan nog enkele opwek kende woorden toe ter propaganda van het instituut der burgerwachten, waarna hij zijn rede besluit met de aanwezigen voor te stellen het 2de couplet van het Wilhel mus aan te heffen, aan welk voorstel met groot enthousiasme gevolg wordt gegeven Nadat het strijkje eenige volksliederen ten gehoore had gebracht, die door de aan wezigen dapper werden meegezongen, was bet woord aan den heer mr. dr. L. N Deckers. Toespraak mr. d. Deckers. De heer Deckers ving zijn rede aan met de geschiedenis op te halen van de op richting van de nationale landstormcom missie. Toen onverantwoordelijke volkslei ders ook In ons land do revolutie props geerden, toen kwam de nationale land stormcommissie tot stand: toen ontetoDd de landstormbeweging. Deze beweging is in ons land mogelijk geweest, omdat de jon gelieden die deze beweging begonnen, zicb konden schareD rondom de regeering. om dat deze regeering zich had gehandhaafd. Als bij tooverslag is deze beweging van de landstorm ontstaan, de bijzondere vrijwil lige landstorm, die aller belangstelling vol komen verdient. Helaas schenken niet al len den vrijwilligen landstorm, die belang stelling, die dit instituut waard is. Velen kunnen dit ook niet, omdat zij niet weten wat het instituut der landstorm bedoelt. Spreker brengt in herinnering dat zeer ve len in onze dagen de meeste aandacht be steden aan het getd. Zij meenen. dat alleen geld hun gelukkig kan maken. Zulke ma terialisten kunnen zich echter moeilijk in denken in idealen Doch de vaderlandslief de vereenigt da menschen In geest en hart. De vaderlandsliefde bindt de gansche menscbheid te zamen met een nauw om strengelden band. Die vaderlandsliefde brengt do menschen tot goede daden. En een van die goede daden is de aansluiting bU den bijzonderen vrijwilligen landstorm. De landstormers staan pal voor het wettig gezag, zij staan pal voor vaderland en vor stenhuis. Daarom laten dc landstormers daarmede voortgaan, laten zij met den moed hunner overtuiging een voorbeeld zijn voor anderen, tot heil vaD ons vader land en ter eere san onze KoniDgin Wil helmina. Laat ons in krachtige samenwer king Nederland handhaven. Nederland be houden als het land waar de vrijheid wordt gediend en het recht wordt geuit Toespraak van den bear Visser. Na de pauze hield de heer J. Visser een korte toespraak, waaraan we pet vol gende ontleenen. De heer Visser wilde zijn toespraak beperken tot een enkel woord van propaganda. En deze propaganda is bedoeld voor dep Nationalen Bond van Re volutie. Hoewel er in Amersfoort zeer tal rijke vereenigjngen zijn op velerlei gebied, bestond er een vereeniging tegen revolutie te dezer stede tot voor korten tijd niet- En het mag daarom een geluk voor Amers foort heeten, dat er thans te dezer plaatse een afdeeling van den NationaJcn Bond te gen revolutie is opgericht. Spreker wijst er op, dat, al lijkt het leven tegenwoordig bij zonder rustig, er toch ten pllen tijde gevaar dreigt. En wel een gevaar van revolutie. In verband hiermede memoreert spreker de actie, die vanuit Moskou gevoerd wordt voor revolutionnairc gedachten. Ifet is vooral de Jeugd, tot wie deze actie zich richt. Spreker citeert verschillends solda ten- en fabriekscouranten, die all cnvan af- brekenden-revolutionoairen toon zijn. Te gen dit groote revolutie-gevaar moet ge waakt worden. Er moet een bolwerk zijn tegen de revolutie. Daaraan ontleent de Na tionale Bond tegen Revolutie zijn bestaans recht. Doch daarvoor is de steun noodig van allen. Spreker richt zicb in het bijzon, der tot do aanwezige dames, die ook be hooren toe te treden tot de gelederen van den Nationalen Bond tegen Revolutie. Spreker besluit zijn toespraak met een krachtige opwekking tot allen om den Bond tegen Revolutie te steunen. Voorts sprak de hoer B o n n i e r. voor zitter van de Amersfoortsche burgerwacht, een kort woord ter propaganda van de Amersfoortsche burgerwacht en voegde daarbij een lieilwensch voor de leden van het Koninklijk Huis. De luit. Sayffardt uit Utrecht sprak een korte toespraak uit, waarin bi) do drie vcreenigingen dank bracht voor het orga niseereu van dezon welgeslaagden avoad. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door den voorzitter, den heer A. J. R o g- g e v e e n, die den avond sloot met een woord van dank aan allen, die hun medo- werking aau dezen avond verleend hebben oil tot de aanwezigen voor hun enthou siaste belangstelling. Wij vermelden nog. dat het kinderkoor tijdens den avond nog verschillende liedo ren ten gehoore bracht, dal een tw.eetal keurige tabloaux werden opgevoerd, die hoogelijk gewaardeerd werden en dat het Ede6che officieren-strijkje gehuldigd werd en de pianiste, mevrouw Potjer, die een fraaie bloemruiker werd aangeboden. Utr. weg 38. Tel. 302. Te koop een zoo goed als nieuw BOND VAN GEVANGENISPEHSONEEX Namens de Algemeeno Vergadering van den Bond van Gevangenispersoneel verzond het Hoofdbestuur heden onderstaand tele gram aan den Minister van Justitie: Minister Justitie Haag. Algemeene Vergadering Bond van Ge vangenispersoneel, verzoekt Uwer Ex cellentie beleefd doch dringend wel te willen bevorderen, dat het tegoed op de technische salarisherziening ten spoe digste betaalbaar wordt gesteld. Namen Hoofdbestuur, (w.g.) MULDER. Secr. GARNIZOEN. Dag-order van dan afgetreden Garnlzoens-CommandanL Door den afgetreden Garnizoens-Com- mandant te Amersfoort, de Kolonel Jhr. W. Roel!, thans Generaal-Majoor, Commandant der eerste divisie, is de n.v. dagorder uit gevaardigd „Bij de aanvaarding op 1 Mei van mijn functie als Commandant der eerste divisie en Bevelhebber in de eerste Militaire Af deeling het garnizoenscommando alhier ne- derleggende, is het mij aangenaam mijn dank te betuigen voor de door mij in die functie te Amersfoort ondervonden mede werking. Ik spreek mijn goede wonschen -uit voor allen tot het garnizoen Amersfoort bchoo- rende." Garnizoenscommando. Von 1 Mei af zal de Kolonel J. P. J. Ver- berne, Commandant der 8e Infanterie-Bri- gade alhier, optreden als Gamizocns-Com- mandant to dezer stede. SCHERMWEDSTRUDEN. Op a.s. Zaterdag. De schermwedstrijden, die de Kona On- derófficiers-schermbond a.s. Zaterdag houdt in de Cantine en schermzalen van de kazerne Bereden Wapens mogen zich ver heugen in een groote belangstelling, het geen blijkt uit het volgende overzicht. 9 uur v.m. Degen. Afd. II 85 deelnemers. 1 uur n.m. Sabel. Afd. II 150 deelnemers. 1 uur n.m. Degen. Afd. I 30 deelnemers. 4 uur n.m. Sabel. Afd. I 30 deelnemers. Een fraaie collectie prijzen ia weer be schikbaar dank zij de groote steun van Militairen, Particulieren en Vereeniglngen. 430e STAATSLOTERIJ. Vierde Liasse. Trekking van 30 April 1929 (500 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort, Breestraat 26, Is no. 16973 uitgetrokken met 63. Woensdag 1 Mei 1929. •ie KLASSE. 3e TREKKING. Hooge Priizen: f 1000: 20293. Kof tictafel: Spiegelei met ham. Middagtafel: Koninginnesoep. Varkensfoief&/jk met appelmoes en gebakken aardappelen. Beschuit met Gruyere-kaas en si naasappel. LANGESTRAAT 42 TEL. 77 Van der Heyden'e 1.20 per blik EEN KOEKJE dat wij U bijzonder aanbevelen. SPORT IN BEELD. Het nummer van doze week. Hot is deze week een onzer beste ruiters, luit. Tonnet-» die we op de voorpagina ont- moeten. Onlangs won hij do cross van Bln- gerden. Dan zien we weer tweo bekende gezichten. Hot zijn Tom Champion en Jhr. Radermacher Schorer, op de jachtrit van de K.N.J.V. in het Gooi. Vervolgens bovat het uunimer do opening van de Rijswijk-» öcho wielerbaan, geillustreord met een tweetal goede foto's. Dan de golfwedstrUden van j.l. Zondag op do oude golf-links t« Doorn, do Hockey-match om het kam pioenschap van Nederland, dio in Amster dam gespeeld is en die door Amsterdam van Deventer met 30 werd gewonnen. Op de middenpagina's vinden we een 7taJ fraaie opnamen van de belangrijke korfbal wedstrijden. Voorts verschillende foto's van de laatste voetbalwedstrijden cn ander ac tueel nieuws op sportgebied. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jannigje Hendrika, d. v. Evert van Gmkel en Heintje van de Veem Dina Jacoba, d. v. Albertus van Effrink en Christina Maria van 't Klooster. Willem, v. Willem van de Visch en Johanna Cor< nelia Hendrika Pik. Richardus, z. v. Johan nes Martinus van Westerlaak en Hendrika Paulina van Doornik. Jannetje, z. v. Dirk Koops en Christina Pudzicb. Overleden: Wilhelmina Goertruida Huppelschoten, oud 55 jaar, echtgen. van Gerardus Smink. Albertus van Eippelen, oud 76 jaar, eebtg. van Catharina van Wan delen. Helena Egberdina Franssen, wed. van Johannes Adriaan van Laer. Abraham Eliza van Rij, oud 14 jaar. Gehuwd: Mattheus van Gend en Wil helmina Claziena Cornelia van Noordt, Jan Obbe Ritseraa en Ettje Alida de Haan. Ge rard Hendrik Bergman en Antje Johanna Alberta Doosje. Dagelijks: Cinema Royal Langstraat Kenstzaal „Sierkunst". Utrochlschewog hoek Steven van der Hagenlaan Tentoonstelling van Houtsneden. J Franken Psn. Museum Flehile, Westsingel Leeszaal Handelsregister, Amh. weg 23. Theosofische Bibliotheek Gebouw Theos.. Ver ReRentesselaan (Zaterdags van 1.30— 2 30 uur). Openbare Leeszaal (met Jeugdleeszaal en Bibliotheek), Muurhulzen 9. R -K Leeszaal. Nieuwsrraat 24 Vredeshlbllotbeek, Arnh. weg 50. Princess-room Zondag, middag- en avond concert Hotel Monopole, Zondagmiddag-- cn avondconcert Danszaal Kiaassen Zondags Dancing. I Mei. Amicitia. Mei-feest A. B. B. «O 8. D A P Half 8 3 Mel, Princess-Room. Verg. Com. van Actie tegen de vervuiling v. d. Lunt. Beek, 8 uur. 3 en -5 Mei Jougdgebouw Berkenweg. B3zar. 3 en 4 Mei. Feestelijke herdenking vaD het 10-jarlg bestaan der K.N.J.V. 6. Mei. Amicltla-foyar. Ver. van Huisvrou wen. Ledenbijeenkomst. Half 3. II Mel, Pallas Athene-3chool. Tentoon stelling. 14 Mei Schermzaal Rijschool Schermwed strijden K.O.O.S. 10 en 11 Mei Amicitia. Operette No-No- Nanette 17 Mei. Amicitia. (foyer). Ver van Huis vrouwen. Lezing den heer Rens. „Tuin aanleg". Half 3. 29 Mei. Kinderzon;-. Jaarvergadering. 11 uur. OMREKENINGSKOERSEN. Off. Not Niet Oft. Net. 30 April 1 Mel 12 uur Londen12.<>7 12.07% Berlijn59 58.95 Pariis5.73 9.72 V5 Brussel34.56 34.541', 'witserland 4793 4792)4 Weene-i34.96 3-1.96 'Doocnhacen65-94 66.94 Oslo£6.33 66 33 Stockholm (56.47 66.48 New York t »«>«-• 2.48,80 2,48,70

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 3