Uw KAPP .A HENK MULDER L. rromrenslraat 12 GELUKWENSCH VAN GEN INSINGER DE RIJKUNST IN HET LEGER DE K.N.J.V. EN DE BURGERRUITERS Mr. JOS. GILLISSEN BURGERELEMENT GOED VERTEGENWOORDIGD RECLAMES. Van 1—4 levels f 2.05, elke re-gel meer f 030 A; vn.-'» s35Bg3e^Begagr?^?»^ ..•I v, - - bjd. Langesfraat gebeurde wel dat gedurende meerdere ja ren vrijwel geen jacht werd gereden. Dit is thans veranderd en regelmatig worden in ieder garnizoen de noodige jachten ge houden. Natuurlijk kan 9lechts een klein deel dezer jachten achter de honden ge reden worden, maar zoowel de behoefte aan vooroefening, als de versterking der animo maakt, dat het aantal jachten steeds stijgende is. De Reserve-officieren zijn door de K.N. J.V. in de gelegenheid gekomen regelmatig jachten te rijden, hetgeen zij vóór den oor log ten eenen male misten. Wij gelooven niet, dat voor eene categorie peisonen de Vereeniging zooveel heeft kunnen doen, als voor de reserve-officieren der bereden wapens. De K N.J.V. heeft voorts in verschillende centra medewerking kunnen geven om het jachtrijden te propagandeeren. Terwijl vroe ger ^uitsl ui tend jachten werden gereden in de omgeving van garnizoenen van bereden wapens en te Bingerden en in het Gooi, is thans dit gebied meer uitgebreid. Jachten zijn gereden op de heidevelden van den Hondsrug In Groningen, in Drenthe, in Oostelijk Twenthe, op den Holterberg, te Amerongen, Doorn (Sandenburg) Lochem, Ampsen, Bergen op Zoom. Tilburg, Barne- veld, Rotterdam, Noordwjjkerhout, Kasteel Enghuizen (bij Hummelo Glr.) en meerdere andere plaatsen. Ook plaatselijk zijn de jachtterreinen veel uitgebreid. Volgens deskundigen konden vóór den oorlog bijv. te Amersfoort geen jachten gereden worden, waarom men toog naar Maarsbergen voor de 3 jaarlijksche ritten. Thans rijdt men over de Treek, Maarn, Pijnenburg, Hamersveld. Soester- weilanden, Hoogland en niemand Klaagt over gebrek aan afwisseling. In Arnhem werd ook het terrein te be perkt geacht en niettemin jaagt men jaar lijks 6 tot S maal over telkens wisselende terreinen. Terugkeerende tot de geschiedenis van de Kon. Nederlandsche Jachtvereeniging zij vermeld, dat het aantal jachten van 11 steeg tot 43 per seizoen Natuurlijk moest ook de meute aanmerkelijk versterkt wor den; terwijl men begon met 7 bonden, telt in de laatste jaren onze meute ongeveer 36 honden. Alleen in het eerste Vereeni- gingsjaar droeg het jachtpersoneel nog geen roode kleeding, pas in 1920 werd dit ingevoerd. Het costuum was niettemin reeds vastgesteld, de roode rijjas met zil vergrijze kraag. Later werd ook een roode rok als avonddracht ingevoerd. De knoo- pen droegen eerst de letters N.J.V. in mo nogram, nadat het praedicaat „Koninklijke" werd ingevoerd, kwamen nieuwe knoopen in gebruik, met een kroon boven het mo nogram. Tom Champion is vanaf 1921 in dienst der Vereeniging, die hij thans gaat verla ten. Hij heeft zijn functie als kennelhunts- man en vvhipper-in op hoogst lofwaardige wijze vervuld. Als kennels werd vanaf 1919 gebruik ge maakt van een barak in het Kamp de Vlas akkers. Deze barak, die op vochtigen on dergrond bleek te staan werd in 1923 ver wisseld met een ander houten gebouw in hetzelfde kamp in 192G werd het besluit genomen het kamp op te heffen en ook de kennel zou afgebroken moeien worden. Geld om een nieuwe kennel te bouwen was er niet. De leden hebben in dit gemis voorzien door zichzelve een vrijwillige hoofdelijken omslag op te leggen, die het geld in enkele maanden bijeenbracht en aan de Vereeni ging een eigen gebouw verschafte. De heer J. H. van Wamelen, architect te Leusden, lid der Vereeniging, belastte zich geheel belangloos men den bouw en 6laagde er in het keurige kennelgebouw te Oud-Leus den te doen verrijzen. Zeer zeker mag deze kennel een trots voor de Vereeniging zijn vooreerst omdat de gelden zuiver uit vrij willige baten verkregen zijn en ten twee de wegens zijn smaakvollen bouw en in richting. Op 8 December 1926 kwam de Koninklijke Beschermheer der K.N.J.V., Z.K.H. 1h Prins der Nederlanden te Amersfoort, en opende de kennels. Zeker was dit een der mooiste dagen in het jonge leven der Ver eeniging. Het Bestuur is thans als volgt samen gesteld E. H. Juckema van Burmania Baron Ren- gers van Warrnenhuizen. Voorzitter. Jhr. Mr. Dr. J. D. H. de Beaufort. On d er- Voorzitter. W. A. M. Westeroüen van Meeteren. Ie Secretaris-Penningmeester. Jhr. H. Raderrnacher Schorer. 2e Secre taris en Hulpjagermeester J. H van Reede, q.q. als Directeur van de R ij school. Jhr. Y. D. C. Quarles van Ufford, als J a germeester q.q. G. L M H Higly. C. L. Hollertt. Ir. J. P. Leeuwenburg. Mevrouw S. M. C. van ReedeVan der Goes. K. E. Veltman. Dierenarts: Alb. Winter. Werkzaam aan het Secreta riaat: Vlej. T. Ittmann. Kennelhuntsman: Tom Champion Sliptrekker: Lans. De volgende Verepnigingen zijn aange goten bij de Kon. Ned. Jachtvereeniging Baarnsche Rij vereeniging. Het einde van de }acht: de master of the hounds geelt zijn discipelen loon naar werkem. Bredasche vereeniging ter Beoefening van het Jacht en Terreinrijden. Delftsehe Studenten Carousse! Sociëteit. Vereeniging „De Einclhovensche Manege' Groninger Rij., en Jachtclub Noord Hollandsche Jachtvereeniging. Nijmeegsche Jachtvereeniging. Rijvereeniging Finsterwolde en Omstre ken. Sociëteit gevestigd in de Rotterdamsche Manege. Tilburgsche Rijvereeniging. Twentsche Jachtvereeniging. Utrechtsche Jachtvereeniging. Zuid-Hollandsche Jachtvereeniging. Commandant van bet Veldleger „Ik heb de eer Uwe Vereeniging geluk te wenschen met haar tien jarig bestaan. Ik spreek daarbij den wensch uit. dat het Uw Bestuur gegeven mag zijn om ook in den vervolge voort te gaan met het op een goede wijze be vorderen van de lust in het jachtrij den en daarmee de-sportieve ontwik keling van het Nederlandsche Ojfi- cierskorps. Hetgeen U in dit opzicht in dc ach ter U liggende 10 jaren hebt ge daan. verdient de dank en de erken ning van het Leger, waarvan ik mij b(j dezen tot woordvoerder maak." De Luitenant-Generaal, Commandant van het Veld-Leger. w.g. E. F. INSINGER. £n de Kon. Ned. Jacht vereeniging Een voornaam deel vêlii het onderricht aan de Rijschool - wordt gewijd aan het vormen van vlotte, energieke ruiters en paarden, die moedig en vastberaden zon der overbodige inspanning door alle terrei nen en over de daarin voorkomende hin dernissen z. n. in de snelste gang kunnen gaan. Waar de grondslag hiervoor wordt ge GENERAAL INSINGER, commandant van het Veldleger. BOOR Maar het kan nog beter In een mij vriendelijk verleende kwali teit van „een der meest enthousiaste bur- gerruiters" word ik verzocht in het speciale jachtnummer van het Amersfoortsch Dag blad een „kort artikel" te willen schrijven onder den hierboven afgedrukten titel. 'n Opgaaf echter, die vermoedelijk ge makkelijker gegeven is, dan door mij uit gevoerd. Immers, ongebreideld enthousias me en loffelijke kortheid is er wel een slechter samengaand span denkbaar? En kunnen de stokpaarden-eigenaars niet be grijpen, dat. wanneer een geestdriftig jacht- ruiter zijn stok-hunter bestijgt, hij voor zijn lyrische galoppades het liefst 'n heele Amersfoorter ter beschikking had Edoch in der Beschrankung zeigt sich erst der Meister: laat ik die goede beurt eens trachten te maken en in enkele regels de plaats pogen aan te geven, welke het burgerelement in onze jachtsporfc en meer Ook het burgerelement in de K. N. J. V. w eort zioh: onversaagd kiest het 't ruime sop. legd bij de voorbereidende oefeningen in de rijbaan daar spreekt het van zelf, dat slechts in het terrein deze opleiding vol tooid kan worden. De beste oefenschool, welke hierbij ten dienste staat is ongetwijfeld het jachtrij den achter de honden en het is dan ook een niet genoeg te waardeeren voorrecht, dat de meute der K. N. J. V. in de onmiddel lijke nabijheid der Rijschool gehuisvest is. Ieder jachtruiter toch moet zich ten doel stellen de honden te volgen en met hen de kil) te bereiken en waar deze meestal een zeer groote snelheid ontwikkelen en zich door geen hindernis laten afschrik ken. behoeft het geen betoog dot hierbij aan ruiters en paarden hooge eischen wor den gesteld. Geen beter school dan ook, waar het be treft in den snelsten gang onversaagd en koelbloedig op de in het terreip \oorko- mende bindernissen aan te rijden met het vaste voornemen deze te overwinnen, of zich rustig aan het paard toe te vertrou wen bij het doorkruisen van de dikwijls verraderlijke heidevelden, daarbij de krachten van het paard zooveel sparende door snel te beoorderien hoe overbodige hindernissen of terreinmoeilijkheden ver meden kunnen worden. Do verplichting, nimmer den Master of zijne honden in de weg te lijden, de veel voorkomende noodzakelijk korte wendin gen, het in snellen gang doorrijden van bosschen, plotselinge korte opboudingen, vereischen een zeer goed in de hand gaand paard en een allround jachtpaard is een allround dienstpaard, evenals een allround ja.chtruiter, die zelf zijne paarden weet vpor te bérelden aah de' voornaamste èiscTion den militairen ruiter te stellen, voldoet De meeste buitenlandsche Rijscholen zijn' dan ook in het bezit van een eigen meute, die echter bijna steeds o\er vrijwel dezelf de terreinen jaagt. Een groot voordeel is het dan ook, dat in ons land de meute der K. N J. V. zich over het geheele land ver plaatst en dus aan ieder officier en ond. officier de gelegenheid biedt zich in alle terreinen bosch, heide, weilanden, zelfs polderland te blijven oefenen. DE DIRECTEUR VAN DE RIJSCHOOL. TOM CHAMPION Kennel—Huntsman Whipper- in der Kon. Ned. Jacht Ver. Van de tien jaar dat de K. N. J. V nu bestaat heeft zij gedurende acht jaar Tom Champion als medewerker gehad; een medewerker in de ware zin des wuords. Immers hij verzorgt de ineute, cl e hoofd factor Ier K. N. J V. en deed zulks op voortreffelijke wijze. Zijn komst in 1921 beteekende voor de meute een gruote verbetering niet alleen in conditie en oedingstoostand. maar ook i£ discipline zoowel in do kennel als in het terrein. En hoe kon dit 'ook andershij is van Kinds been af in liet v k geweest, Zijn vader was een beroemd huntsman van van de groote packs (Zetland gedurende 36 jaar in Engeland terwij' zijn broers bij verschil lende bekende meutes (Cheshire. War wickshire. Ledbury. Eton College Beagles' in Engeland huntsmen zijn Zijn eerste leermeester was zijn vader, bij wien hij als Whipper-in dienst deed cn die geen gemakkelijke chef voor hem was Hij wilde echter meer van de wereld zien dan Engeland alleen cn is in verschillende landen werkzaam geweest (East-Gahvay, Meath, Union, Montreal Hunt). Toen de oorlog uitbrak was hij in Cana da en nam dienst bij het Regiment: „Prin cess Patricia's Canadian Light Infantry. Hij heeft vier oor'ogija.en en "erd twee maal min of niepr prnRtic cmwrmrl speciaal in onze K.N.J.V. inneemt. Dat die plaats misschien wel eens noodig heeft, wat meer voor het voetlicht gebracht te worden, ik kan het helaas niet ontkennen. Voor den buitenstaander toch lijkt de hedendasfgscbe jacht-achter-de-honden in Nederland wei een bij uitstek militaire ontspanning en hij zal nauwelijks vermoeden dat onder de pl.m. 650 K.N.J.V.-leden bijna 400 burgers zijn! De reden hiervan is waarlijk niet ver te zoeken. ,n Paar eeuwen v. C. wees Xeno- phon ons in zijn „Cyropaedia" reeds op de groote waarde, welke hot jachtrijden voor opleiding cn training \an den krijgsman had en tot op den huidigen dag vide het artikel van den directeur \an.de Rijschool elders in dit nummer is men in de lei dende militaire kringen van deze klas sieke waarheid overtuigd gebleven, deze opvatting en den hieruit van hooger- hand voortvloeiende steun-in-velerlei-vorm, vormde deze sport voor de hereden officie ren immer een gemakkelijk te beoefenen en niet kostbaar tijdverdrijf en als jachtruiter verkeeren deze laatste in vergelijking met hun civiele collega's wel in 'n zéér bevoor rechte positie. Het grootste contingent dan ook der bur gers, die geregeld de jachten volgen, be staat uit burgers, die voor deze spqrtiev gelegenheid zich weer eens in 's konings ihans zeer ter stade komende rok gestoken hebben, te weten de reserve-officieren der bereden wapens, die er dus op deze wijze tevens toe bijdragen, om het hierboven ver melde militaire aspect der jachten te ver- grooten. Maken de burgers-in-het-rood, de echte burgers zou ik haast zeggen, hiernaast nog vaak, wat getal betreft, 'n slechts beschei den figuur, toch zien wij dank zij de ge weldige opleving, die de ruitersport in de laatste jaren doormaakt, bij verschillende deplacementen der meute als den Haag, Rotterdam, Groningen, Tilburg, Arnhem etc. 'n immer grootere opkomst ook van deze catagorie. Niet alle ruiters zijn zoo gelukkig 'n dei- gelijk centraal domicilie nog in de ge luidssfeers der meute! te bezitten als schrijver dezes, en werkkring, de betrekke lijke hooge kosten etc. maken het velen niet gemakkelijk steeds weer naar deze veste te komen, in welks dichtere» of wijderen om trek een groot gedeelte van het jaaiiijksche jachtprogramma wordt afgewerkt Toch is eok hierin vooruitgang te bespeuren en de „vreemdelingen", die min of meer regelma tig in plaatsen, waar de meute jaagt, hun opwachting maken, nemen ongetwijfeld in TOM CHAMPION, zooals velen uwer hem kennen. Zijn functie bij de K. N. J. V. is niet zoo eenvoudig als een buitenstaander zou ver moeden. Want liet in de zelfde conditie houden van een kleine veertig foxhounds is een nauwgezet werk. Men behoeft de Kennels rnaar te betreden om de groote netheid en reinheid op te merrfen. Maar niet alleen als hondenverzorger en als medeafrichter van de jonge foxhounds, maar ook als ruiter heeft hi.' verdiensten. Hij, rijdt.,wet bijzonder, veel ,,d^sb." door het terrein en over hindernissen. Onder de meest ongunstige omstandighe den is hij steeds met een onverstoorbaar optimisme bebebt! Wanneer men onder stroomende regen voor een jacht te paard stijgt, is hij steeds de grootste enthousiast, die verzekert dat het n u juist een dag i3 waarop de beste pace kan worden ver wacht! Geen wonder dan ook, dat onze Tom bij de Nederlandsche jaclitruiters zeer popu lair is. In der daad een all-round Huiijsman R. S. getalsterkte toe. 'n Heugelijk feit, waarover men niet alleen in zijn kwaliteit van jacht en K.N.J.V. enthousiast juichen kan, doch zeker ook als heilig overtuigde van de geest- en lichaam verjongende elementen, welke de jachtsport bezit. Haar hierboven vermelde geschiklieid toch om voor den mi litair bij uitstek gewenschte eigenschappen aan te kweeken, msakt haar o.i. zeker niet, minder geschikt voor den Nederlandschen burger, die zonder zijn Hollandsche ..civlli- teit" te schaden, gerust nog enkele mili taire deugden gebruiken kan! En buiten dien is er voor den zakenman 'n betere ontspanning te vinden dan 'n uitbundige galop over lieg en steg, waarbij paard, hond en hindernis heel zijn aandacht vra gen en business-zorgen, koersen, processen en de hemel weet wat in 'n desolate massa bij de meet achterblijven? Riskant.. Ach lezer, wanneer men mij m'n opinie over de veel-omstreden definitie van „sport" (in tegensteling met spel of zuivere lichaamsbeweging) vragen zou, zou ik hier aan zeer zeker 'n clausule verbinden, waar in 'n matig element „gevaar" vereischt werd. Voor 'n echte, mannelijke sport is dit 'n conditio sine qua non, hoe gering de dosis men zie hiervoor de tamme statis tiek dan ook wezen mag. Mogen de volgende tien jaren der K.N.J. V". dus oen groote vooruitgang zien in het werkzaam aandeel der burgerruiters, zoo dat zij op iedere jacht 'n minstens genomen even sterk contingent op het paardebeen brengen, als hun militaire collega's. De bur gers zullen zich hiervoor misschien wat meerdere opoffering moeten getroosten, doch ik twijfel er geen oogonblik aan, of zij zullen er heel gauw van overtuigd zijn, dat het gebodene moeite cn kosten dubbel en dwars waard is. Juist de vaak wat verder afgelegen, zwaardere jachten in de mooiste gedeelten onzer nog maagdelijk gehouden Nederland sche natuur vormen dc fanatieke aanhan gers. De aanhangers door dik cn dun. die zich de dichtregels van den Engelschen hunting-bart. Will Ogilvie tot hun lijflied gemaakt hebben: „This is the game of our hearts! „Squire and lawyer and lord ,Meli of the farms and the marts „Men of the pen and the sword; „Comrades we jog to the meet, „Rivals we ride the lin6 „And the sound of the hoop is sweet „And the taste of the wind is wine." Leusden, 12 April '29.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2