WIJNHANDEL J. A, SCHOTERMAN&Zn. Gewas 1924 St. Emiiion f 1.40 f 56.- UTR.STRAAT 17 Gevestigd 1876 TELEFOON 145 HET PALEIS VERDWENEN Mr. R. VAN VEEN f Oud lid van de Tweede Kamer Humorhoekje NIEUWE VEEMARKT TE DEN BOSCH OOK EEN OVERDEKTE HAL Eeu 50-jarige leening Jhr. F. X. A. VERHEIJENt BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker De laatste resten omgehaald Derde brandkast gevonden Men meldt ons uit Amsterdam Het hooge tooneel, dat gezien van de zijde van de Hoogesluis nog den schijn gaf, dat er eeu Paleis voor Volksvlijt bestond, U thans ook verdwenen. Gistermorgen vroeg ongeveer zes uur begonnen de voorberei dende werkzaamheden. De kabels werden langzamerhand gespannen en tegen zeven uur werd getrokken. Even een wankelen en toen stortte een gedeelte van den kap met den rnuur waar het ijzeren brandscherm zat met een knik en een zwaren slag naai beneden. Een wolk van stof en puin steeg op. die het geheele Frederiksplein als het wa,re in een grijzen damp zette. Het hooge voorgedeelte getooid met den grooten ijze ren waaier was blijven staan met den daar achter en de karno dio dit gedeelte dekt. Ook een groot stuk muur waartegen het brandscherm had gerust had zich weten te handhaven. Een paar tuitouwen die aah' het nog staande voorgedeelte waren ver bonden waren afgeknapt. De aloopersfirma H. Verburgt en Zonen die het sloopen op zich had geuomen moest nu de kabels re gelen om bet laatste stuk, dat eens deel uit maakte van het Paleis voor Volksvlijt, om te trekken. Om negen uur was zij hiermee gereed en tien minuten later wankelde hoog opgaande ijzeren geraamte om enkele se- condeu later achterover te vallen met een doffen slag. Ook nu weer wolk van grijzen stof. En daarmee was do \ervvoesting van het ge heele Volkspaleis, zooals bet in den volks mond heette, voltooid. Het is nu van de aarde weggevaagd. Een groot aantal toe schouwers woonde dit laatste gedeelte van het Paleis drama bij Zij werden door d« politie op een behoorlijken afstand gehou den. Ook de tram reed niet langs het Fre deriksplein. Het net was stroomloos ge maakt. Om half tien was het verkeer echter weer normaal. De belangstelling in dc puin- hoopeu was de eerste uren weer grooter dan de laatste dagen het geval was. Ook de derde brandkast, die van het ge zeischap van den heer Saalborn is gevon den. De inhoud van den brandkast van den heer Bouwmeester heeft zeer zwaar door hei vuur geleden. Do bankbiljetten waren voor het grootste deel verkoold. Door J«» Nederlandsche Bank zal getracht worden na te zoeken de waarde, die vernietigd is Ook het beeld dat eenmaal hoog op den koepel van het Paleis stond is in stukken tusschen de puinhoopen gevonden. De brok ken zijn bijeengezocht Ook de klok. die eenmaal aan de bewo ners van het Frederiksplein en omgeving de tijd vertelde ligt thans in den tuin. Deze is vermoedelijk onbeschadigd. EEN POGING TOT VERSTORING VAN DE «ITZENDING VAN DE V.A.R.A. .,Het Volk" meldt Dinsdagavond hebben fascisten weer ge probeerd om de V.A.R.A.-uitzending te be letten, evenals zij dat verleden jaar zonder succes gepoogd hebben. Verleden jaar was het V.A.R. A.-bestuur niet op de hoogte van het feit, dat de fascist Erich Wichmann d^ uitzending zou trachten te verstoren, dooi den microfoon te vernielen. Dinsdagavond was het bestuur van de V.A.R. wel op de hoogte. De Hilversumsche politie was ge waarschuwd en had een post bij het V.A R.A.-gebouw geplaatst, terwijl boveDdien de Hilversumsche afdeeling van de V.A R A ei de arbeiders-sportbond een aantal per sonen in den tuin "an de studio en op de toegangswegen hauden geposteerd, waar door het onmogelijk was om ongemerkt studio te naderen. Fascisten zwiorvan voortdurend in een auto rond de studlv, zij kregen echter geen kans om ergens uit te stappen. Om negen uur werd <le politiepost door een villa-be woonster van de V.A.R A.-studio weg ge lokt, do personen in een auto konden nu actief optreden, doch er gebeurde niets. De uitzending vond gewoon doorgang en geen van de luisteraars noch iemand van de be waking heeft bemerkt, dat de fascisten toch werkelijk een schot hadden gelost. Zij hadden n.l. do telefoon-leidingen doorge sneden. De V.A.R.A -uitzending ondervond hiervan geen schade, want de muziekkabel naar den zender ligt onder den grond. Een inspecteur van politie kwam in grooten haast naar het V.A R.A.-gebouw om te in- formeeren hoe de zaken stonden, en toen bemérkte men er in de'V.A.R.A-studio iets van. De Hilversumsche politie zal de zaak thans verder onderzoeken. In den ouderdom van 63 jaar is te Den Haag overleden de heer mr. R. van Veen. oud-lid van de Tweede Kamer. De heer Van Veen werd den 30sten Au gustus 1865 te Lemmer geboren, studeerde in de rechten aan de universiteit te Utrecht en promoveerde aldaar den 7den Juli 1S92 tot doctor in de rechtswetenschap. In September van laatstgenoemd jaar vestigde hij zich als advocaat en procureur te Groningen. Toen hij in 1Ö01 voor het dis trict Dokkum tot lid van de Tweede Kamer gekozen werd, vestigde liij zich als advo caat en procureur te \s-Gravenhage, waar hij sedert gevestigd bleef en In vroeger ja ren gedurende eenigen tijd raadsheer plaatsvervanger en kantonrechter-plaats vervanger is geweest. Bij de Kamerverkiezingen van 1905 en 1909 vernieuwde het toenmalige kiesdis trict Dokkum het mandaat van den thans ontslapene, zoodat mr. Van Veen geduren de vele jaren itting beeft gehad in ons Parlement, waarin hij gekozen was als vrij anti-revolutionnair. Zijn gezondheidstoestand was in den laats ten tijd van dien aard, dat hij zich uit openbare functies moest terugtr kken. Zoo stelde hij zich onlangs ook niet beschikbaar voor lid van hel hoofdbestuur van de Christ-Historischa Unie. De heer an Veen was voorzitter van de onder het ministerschap van den heer Van IJsselsteyn ingestelde Crisis-enquête-com missie, welke commissie dan ook werd aan geduid als de „Commissie-Van Veen". De thans ontslapene was ridder in de or de van den Nederlandschen Leeuw. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal geschieden a.s. Zaterdag te 12 uur op de Algemeene Begraafplaats. EEN BRUG TUSSCHEN HAAOWEG EN MORSCHWEG TE LEIDEN. Aangezien gebleken is, dat een verbin ding van de stadskwartieren aan den Haagweg en aan den Morschweg dringend noodrg is, waarvoor B en W. binnenkort bij den raad zullen komen om over te gaan tot het bouwen van een brug over het Gal- gewafcer, stellen zij met het oog hierop voor, aan te koopen het huis met tuin, Morschweg 61 en 64a en het huis met erf en tuin aan don Haagweg 9 tezamen, met inbegrip van de kosten van overdracht, voor de som van 31.835. De jaloereche vrouw van den postbode..Zeg er Is. wat be teek ent dat. dat Je mz* een brief rondloopt die door een .wouwehand geadresseerd is"» (Judge). UIT DE STAATSCOURANT. Met ingang van 1 Mei gehandhaafd bij den Raad van Beroep der directe belastingen te Maastricht als lid P. L. Jansen, burgemeester van Beek als plaatsvervangend lid A. H. Spauwen, burgemeester van Gronsveld z te Roermond als plaatsvervangend lid F. A. R. M. Dainen, burgemester van Geleen No. I te Rotterdam als plaatsvervangend secretaris Mr Ert. Tacobson, Mr. J. Coert, Mr. H. A. J. Reumer en Mr. W. F. Baars op verzoek eervol ontslagen de reserve- eerste-luilenants W. J. J. Hosang en J. A. de Goeye, onderscheidenlijk van het Regi ment Grenadiers en het Korps Rijdende Artillerie Op verzoek eervol ontslagen met ingang van-1 Mei reserve eerste-luitemints L. M. van Rc.qsera van l»ot Regiment Kust-Ar- tillerie F. B. J. Gip* van het 2e Regiment Veld-Artillerie H. E. Timmerman, van het le Regiment Infanterie D. Swagerman, van het èe Regiment Infanterie met ingang van 16 Mei reserve-eerste- luitenant H. J. Bolstier, van het 15e Regi ment Infanterie met ingang van 31 Mei de reserve-eerste- luitenant A de Waard van het 18e Regi ment Infanterie met ingang van 1 Juni de reserve-eerste- luiienant O. J. Knok, van het korps Lucht doel-Artillerie met ingang van 1 Juli de reserve-eerste- luitenant H. H. Fels van liet 10e Regiment Infanterie. Aan Generaal-Majoor W. J. C. Schuurman Inspecteur der Artillerie is vergunning ver leend tot het aannemen en dragen van de ordeteckcnen van Commandeur in de Orde van het Legioen van Eer, van Frankrijk. Op verzoek eervol ontslagen S. Brands maals, als plaatsvervangend lid van het Hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal in den Kieskring XII. met dank betuiging voor de als zoodanig bewezen diensten en is bij voormeld Hoofdstembu reau als zoodanig benoemd J. F. Heems kerk, te Middelburg. Met i^/:ang van Mei is benoemd tot burgemeester van Wijnandsrade J. G. A. Opfergelt. Benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde mevrouw Th. Neytzell de Wilde geb. Mak-GUlavry, presidente van de commissie van toezicht der Koning Willem III school te Batavia. Op verzoek eervol ontslagen met dank jhr. A. v. Lennep als lid van den Voogdij raad 'sGravenhago I Benoemd tot inspecteur der P. T. T., P. Bossen, thans referendaris der P. T. T. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan F. Muns als referendaris der P. T. T. en A. L. Krook als referendaris 2e klasse der P T. T. Op verzoek eervol ontslagen met dank als lid van den Raad van Toezicht op de Rijkspostspaarbank, L. J. A. M Westar- woudt, lid der firma J. Westerwoudt Co. en Prof. Mr. R. Kranenburg, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. NIEUW TRAMNET IN ROTTERDAM. Het eerste overgangsplan in werking gotredon. Gisteren is te Rotterdam het eerste overgangsplan van de tramorganisatie in werking getreden. Dat had niet alleen ten gevolge, dat er een 3-tal lijnen meer bij wa ren gekomen, maar ook dat 't bestaande net op verschillende plaatsen belangrijke wij- ziigngen had ondergaan. Er zijn straten waar vroeger geen trams liepen en nu wel. er zijn er waar de trams nu ineens een anderen hoek ombuigen dan eerst en er zijn lijnen die zijn blijven bestaan, maar die een geheel andere route hebben gekre gen. Toch heeft de verandering, zij het dan dat er wat erg veel op het kaartje is ge studeerd dat de laatste dagen in de trams werd verkocht, geen moeilijkheden opgele verd en er heeft geen enkel ongeluk plaats gevonden doordat automobilisten zich heb ben vergist. Het was een merkwaardig ge zicht in Rotterdam de nieuwe lijnen en de gewijzigde (c zien rondrijden zonder kleuren, ze zijn allemaal geel gewor den maar dat was eigenlijk alle veran dering die viel te conslateeren. Op sommi ge punten passeeren meer wagens dan vroeger, maar 't duprt dan ook nu langer tijd zoodat ook daar geen stagnatie optrad. DE LEIDSCHE INKOMSTENBELASTING. Op hetzelide peil gehand haafd. B. en W. van Leiden stellen den gemeen teraad voor, het vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting dienst 1929—1930 te bepalen op 0.9 (als vorig jaar), en dp opbrengst der belasting te ramen op 1.892,000. De met ingang van heden ingevoerde verlaging van de inkomstenbelasting voor de minst draagkrachtige gezinnen, waar toe de raad onlangs heeft besloten, zal een lagere opbrengst van 33.000 met zich meebrengen. B. en W. achten het echter niet uitge sloten, dat de belastingjaren 1928/1929 en 1929/1930 gunstiger zullen blijken te zijn dan de voorgaande jaren Aangezien zooals B. en W. becijferen, met inbegrip van het hierboven genoemde bedrag van 33 000 een lagere ontvangst is te wachten van 61.160, welke lagere op brengst zij uit de algemeene reserve, thans nog 537.000 bedragende, willen dekken, achten B. en W. het* niet noodig tot bplas- tingverhooging over te gaan, ook met. het oog op de herziening der financieele ver houding tusschen rijk en gemeenten J. B. VAN DEVENTER, t Te Den Haag Is op 7t-jarigen leef tijd overleden, de heer J. B. van Deventer, ou'i-dirlgeerend officier van aezondhrid der le klasse van het Oost Indisch Leger De begrafenis van het stoffelijk overschot heeft Zaterdag a.s. plaats op de begraaf plaats Oud Eik en Duinen. Los- en laadsteigers aan de Dieze De plannen voor een nieuwe veemarkt te "s Hertogenbosch zijn thans bij den gemeen teraad ingediend. Het plan, dat B. en W. voor een Neuwe veemarkt aanbieden, voldoet naar minne meening niet alleen technisch aan alle l eischen, welke aan eer moderne ve markt kunnen worden gesteld, doch de kosten, die uiteraard niet gering zijn, blijven niette min binnen de grenzen, welke door den toestand der gemeentefinaucién worden gesteld. Niettegenstaande do aanzienlijke hoogere kosten geven B. en W. de voorkeur aan een gesloten veemarkt, omdat daardoor alleen aan het publiek een behoorlijke en comfor tabele ruimte wordt geboden om handel te drijven en zoowel het publiek als het vee beschermd wordt tegen ongunstige weers invloeden. Het voorbeeld zoowel van bin nen- als buitenland wijst in dezelfde rich ting. Wanneer thans met een open vee markt zou worden volstaan, zou men toch in de naaste toekomst tot het bouwen eener gesloten veehal moeten overgaan, wil men althans voorkomen, dat de vee markt wegens gebrek aan het noodige com fort door vele concurrperende veemarkten wordt voorbij gestreefd. Volgens de plannen van B. cn W. heeft het geheele terrein een oppervlakte van rond 5 H.A en wordt omgeven door een eenvoudige afrastering waarin de noodige doorgangen door draaihekken afsluitbaar Op het terrein is geprojecteerd een ruime runder cn varkenshal met bijbehonrend» gebouwen. Een gedeelte terrein is bestemd voor parkeerterrein, waarbij gerekend is op de mogelijkheid, dat vrachtauto's, kar ren en verdere vervoermiddelen op of bij dat terrein kunnen worden gereinigd en ontsmet. Een ander terrein is bestemd voor eventueelc uitbreiding van de hal in de toekomst. De bestrating geschiedt op <1p plaatsen van lichter verkeer met klinkers, doch op de plaatsen van zwaarder verkeer met koperslakkeien, op het parkeerterrein een eenvoudige verharding met steenslag In de runderhal wordt het vee opgesteld in zeven dubbele rijen, waarbij splitsing volgens de soort, plaats vindt. In de breed te komen 3 gangen van 7 cn 6.75 M., in de lengte 7 gangen van 5, *1.45 cn 3.75 M. breedte Voor de overdekking der hal warén aan vankelijk 7 overspanningen van gewapend betonconstructie ontworpen, doch nader heeft men de voorkeur gegeven aan een andere dakconstructie, die gedurende den laatsten tijd in groote gebouwan meer en meer wordt toegepast n.l. door middel van groote houten spanten volgens speciaal ge patenteerde constructie. In de runderhal zouden 3 overspanningen komen van 30 en 20 M., in de varkenshal één boog van on geveer 35 M. spanning De kosten daarvan zijn ruim 30 000 geringer dan die een^r gewapend betonconstructie. De wanden der hal worden bekleed met tegels tot ongeveer 2 M boven de vloer De vloeren zijn ge maakt van klinkermetselwerk in sterke specie. Uiteraard wordt gezorgd voor een uitgebreid stelsel van riolen en verzamel putten. De afvoer zal worden geleid naar pen punt beneden de Diezesluis, waartegen van de zijde van den rijkswaterstaat geen bezwaar bestaat. Gerekend wordt dat in de hal kunnen worden geplaatst 1215 stuks groot vee en kalveren bij een standwijdte van 80 en 60 c.Mwat bij een standwijdte van 65 en 50 c-.M. tot 1495 kan worden opgevoerd, en voi.rts 1500 biggen, 156 zeugen en 196 schapen. Het ligt in de bedoeling los- en laadstei gers in de Dieze aan te leggen. De gevoer de onderhandelingen met de Ned Spoor wegen hebben deze directie er niet van kunnen overtuigen, dat reeds thans de aan lea eener veelading moet worden ter hand genomen B. en \V. zullen hun pogingen in deze richting voortzetten. Een zoodanige veelading maakt echter niet een noodzake lijk onderdeel van het veemarktplein uit aangezien deze, bij de gunstige ligging van het terrein, ook in de toekomst nog steeds kan worden aangelegd. Voorts wijzen B cn W. er op. dat over de eerste maanden van dit jaar de aanvoer van vee per spoor on geveer 7 pet. en de afvoer per spoor onge veer 20 pet. van het totaal aantal stuks ter veemarkt aangevoerd bedroeg De kosten zijn als volgt geraamd1 café, toren roet portiek en vergaderzaal enz. 100.500, de runder- en varkenshal met dienstlokalen enz f 430.000; bestrating 134.000: met ecnige andere posten samen 687.500?" De kosten van klinkerbestra tingen met rioleering buiton het eigenlijke veemarktterrein ad 38.650 zijn buiten be schouwing gelaten en behooren ten laste van het grondbedrijf te komen. Uitvoerig behandelen B. en W. de vraag welke verdere lasten tengevolge van dit plan op het gemeentelijk budget zullen worden gelegd Met de waarde van het ter rein wordt geen rekening gehouden; alleen wordt een jaarlijksche rentelast van ruim 16.000 verschoven van het grondbedrijf naar de veemarkt. Het uitvoeren der vee marktplannen zal do voor en achter het marktterrein gelegen gedeelten van het in dustrieterrein in waarde doen vooruitgaan Wat de financieering betreft, deze kan geschieden dooor midde! van een 50 jarige leening met een vast aflossingspercentage dan wel door middel van een 50-jarige an- nuïieitsleefting. De beslissing over de ken ze van een dezer beide methoden zal eerst aan de orde komen bij de vaststelling van het leeningsplan. Hoewel het afsluiten eener leening met vast aflossingspercon- tage aanbeveling zou verdienen, hebben B* en e» toch geen overwegend bezwaar tegen, in overeenstemming met het gevoe len der Marktcoramissie, met een annuï- teitsleening genoegen te nemen, vooral met het oog op de vele noodzakelijke uit gaven, waarmede in do toekomst het ge meentelijk budget nog zal worden belast Lid van de Eerste Kamer Te den Bosch overleden In den ouderdom van ruim 77 jaar is gistermorgen, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, te 's Her togenbosch overleden jhr rar. F. X. A. Ver- heyen, lid der Eerste Kamer, jagermeester en kamerheer i. b. d. van H. M. de Ko ningin. Jhr. mr. F. X. A. Verheyen werd 31 Ja nuari 1852 ie 's Hertogenbosch geboren. Na te Leiden gestudeerd te hebben, promoveer de hij aan de Universiteit aldaar In de rech ten in Februari 1878. Hij vestigde zich te "s Hertogenbosch als advocaat. In dat kan ton werd hij tot plaatsvervangend kanton rechter aangewezen. 13 October 1898 werd hij benoemd tot rechter iu de Arrondisse- raénts-rechtbank te 's Hertogenbosch en 21 Februari 1ÖU» tot raadsheer in het gerechts hof aldaar, als hoedanig bij In 1926 ontslag nam. Op 1 Februari 189S werd hij aldus de Maasbore bij enkele candidaatstelling voor het eerst gekozen tot lid der Prov. Sta ten van Noord Brabant, die hem op 13 April 1908 naar de Eerste Kamer afvaardigden ter vervanging van wijlen mr. E. van Zin- nicq Bergmann. Hij was vroeger schoolopziener In het ar rondissement Waalwijk. lid van het bestuur der Koninklijke School te 's Hertogenbosch., lid der Commissie van Toezicht op het Mid delbaar Onderwijs aldaar en maakte deel uit van het College van curatoren van het Gymnasium te 's Hertogenbosch Voorts was hij oud-voorzitter vnu den Raad van Beroep voor de directe belastingen, oud voorzitter van den Voogdijraad en oud-adviseur van het agentschap der Nederlandsche Bank. In 1897 voor het eerst gekozen tot be stuurslid van het Provinciaal Genootschap voor Kunsten en Wetenschappe in Noord- Brabant. volgde hij in 1913 Dr. Smit als voorzitter in dat Genootschap op. uit welke functie hij in 1916 ontslag nam. Hij maakte ook deel uit van de Ridderschap van Noord - Brabant. H. M. de Koningin benoemde hem in 1898 tot. Haren Jagermeester en In 1008 tot Kamerheer in buitengewonen dienst. De overledene was ridder in de o-dft van den Nederlandschen Leeuw, officier da ''academie franco en eere-consul van Frank rijk. NA MUIDEN LEIMUIDEN. Volgelingen van Floris Vos. Een vijftigtal automobilisten uit den om trek van Leimuiden heeft gisteren voor den tol aldaar een demonstratie gehouden. De oorzaak hiervan was, dat inwoners van Leimuiden voor een jaarabonnement slechts 10 gulden behoeven te betalen, terwijl voor niet-ingezetenen deze prijs 75 gulden be draagt. Dit achtte men hoogst onbillijk, e* waar pogingen om hierin verandering te brengen geen succes hadden, besloten de eigenaars van de auto's in de buurt van Leimuiden het voorbeeld van Floris Vos bij Muiden te volgen. Onder leiding van den heer C. van Tol uit Haarlem wat den naam betreft, wel een bijzondere toevalligheid begaven de automobilisten zich naar Leimuiden, waar zij den tol wilden passeeren. Deze vonden zij echter gesloten. De demonstranten had den tevens gezorgd een rechtskundig raads man. Mr. L. Sprey uit Leiden, mee te doen rijden. Dfl* heer van Tol nam met zijn auto vlak voor het tolhek plaats en weigerde, hoewel daartoe door den burgemeester van Leimuiden. den heer Bakhuizen, te zijn ge sommeerd, zich met zijn wagen te verwij deren. Met behulp van enkele aanwezigen, werd de auto door de politie ter zijde ge duwd. Hieraan nam ook de burgemeester deel. Inmiddels was een menigte tezamen ge stroomd, die onder groote hilariteit het werk gadesloeg, want de heer Tol gaf. toen rv.Pn zijn wagen ter zijde duwde, zoo nu en dan vol gas. Tegen hem werd tenslotte proces verbaal ongemaakt Mr. Sprey verzocht aan de rijkspolitie proces-verbaal te willen opmaken teren de gemeente, terzake van vërkeersbelemme- ring, waaraan echter geen gevolg werd ge geven. NED. HERV. GEMEENTE TE 's GRAVENHAG3. Ds J. W. Swaan baroenen In de vacature-van Gheel Gildemcos- ter. In de gisteravond gehouden vergadering van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te 'sGravonhage is in do vacature-dr. van Gheel Gildemeester beroepen ds. J. W« Swaan te Domburg. BARON VAN WIJNBERGEN BIJ MUSSOLINI. Do Telegraaf meldt Mr. A. I. M J. baron van Wijnbergen, die met do Nederlandsche bedevaart thans te Rome vertoeft, is door Mussolini In audiëntie ontvangen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6