A. H. VAN NIEUWKERK SPECS ALE AANBIEDING ALDEGOIMDEST RAAT 103-105 8EEKEN3TEINSCHELAAN 10 WEGENS UITBREIDING en VERPLAATSING van ons EEDRIJF naar BEEKENiSTElNSCE ELAAN 10 van prima MEUBELEN, ENG. CLUB, THEEMEUBELEN, DRESSOIRS Groote keuze Axminster en Tapis Beige kleeden M. SPREE OVERLEDEN BRAND TE ECHT SC HILDERS STAKING TEN EINDE? Maandag het werk hervat 50 arbeiders werkloos DE RAMP DER SALENT0 UITBREIDING LUCHTPOST RADIOPROGRAMMA Humorhoekje A-a «y Bekende figuur op het gebied van het volkstooneel De bekende tooneelapeler en directeur van den Circusschouwburg te Rotterdam, M.. Spree, Is gister na een korte ongesteld heid overleden in den oupderdonj van 53 jaar. Uit den loopbaan van deze populairo figuur releveeren wij het volgende Reeds jong kwam hij aan de Toonecl- echool, waar hij twee jaren studeerde on der leiding van Bouberg Wilson, waarna hij oen engagement kreeg bij Charles de la Mar in den Tivolischouwburg te Amster dam. Tengevolge van de slechte tijden kon dit engagement geen doorgang vinden. In den zomer van 1895 werd in samenwerking met Stoel in den Plantageschouwburg „De twee weozen" opgevoerd. Spree was toen 19 jaar en moest, als elk jong vaderlander, onder do wapenen. De gelden voor een rempla^ant werden verkregen door een spe ciale voorstelling daarna lootte hij vrij. In de daarop volgende jaren heeft hij in den Plantagcschouwburg nog verschillende stukken met groot succes opgevoerd „Paüas", enkele bewerkingen van Justus van Maurik „Teun de nachtwacht" en „Kra tos"; vervolgens „Mottige Janus" van Weru- meus Buning. Hij trad daarna op als gast in het.Hippo- rlrome-flièater te Antwerpen in" „Het teer leen des kruises."~fir 1913 weer in Holland terug, werd hij benoemd tot directeur var? het zoo even genoemde Hippodrome-theater. waar bij Wiet Fietje Spree—te Mijtelaar en eenigo andere acteurs, heen trok, Met het uitbreken van den oorlog kwam hij inmiddels opnieuw naar Holland terug pn voerde omstreeks Kerstmis 191-S „Klaasje Zevenster" op, dat te Rotterdam maanden lang volle zalen trok. Daarna ook een stuk van hemzelf, „Rooie Sicn", waarin zijn vrouw de hoofdrol vervulde. In 1919 kocht hij den Circusschouwburg, welke In 1926 verbouwd werd en geopend met een feestvoorslelling, welke toen o. a door Burgemeester Wvtema werd bijge woond. Spree heeft oen bijna ontelbare reeks volksstukken vertoond met afwisse lend succes, maar immer met een karakte ristieke dispositie voor dit genre. Zoowel in Amsterdam als in Rotterdam, rnaar ook elders heeft Spree een groote populariteit genoten. Zijn plotseling sterven heeft veel opzien gebaard. H.M. DE KONINGIN-MOEDER TE LEIDEN. Bezoek aan het Nieuw Acade misch Ziekenhuis. Gistermiddag heeft II. M. de Koningin- Moeder haar aangekondigd bezoek gebracht aan het Nieuw Academisch Ziekenhuis te Leiden, om in het bijzonder het huishoude lijk gebouw en de afdeelir.g van de Verlos kunde en Oyneacologie, die in den laatsten tijd voltooid zijn, te bezichtigen. II.M. arriveerde omstreeks half drie per auto en werd in het huishoudelijk gebouw ontvangen door den decaan van de facul teit der geneeskunde prof. dr. J van der Hoeve en den directeur dr. H. H. Maas. Na eerst de huishoudelijke afdeeling met be langstelling te hebben bezichtigd, waarbij de directeur Hare Maieeteit over tal van zaken inlichtte en een kort bezoek aan het geweldige machinegebcuw, wandelde het gozelschap naar de vrouwenkliniek van prof. P. C. T. van der Hoeven, waar ook de hoofdassistente mej. H. van der Hoe ven Hare Majesteit rondleidde F.en der pa Hënten bood Hare Majesteit bloemen aan. £tf onderhield zich niet enkele patientjes en nam. nadat thee was aangeboden, te on geveer half vijf afscheid, haar tevredenheid over de Inrichting to hebben betuigd. PROr. DP-. JOS. SCHRIJNEN 80 JAAR. Door de Mllaanscho univorslteit benoemd tot dootor honozis causa. Gistermiddag werd te Nijmegen prof. dr Jos. Schrijnen gehuldigd ter gelegenheid van zijn 60sten verjaardag. Dr. Keulen sprak hem toe en bood hem namens de oud-leerlingen een album aan met bijdra gen vart geleerden van geheel de beschaaf de wereld. De universiteit van Milaan benoemde den Jubilaris tot doctor honoris causa. De bul werd hem heden overhandigd. Ook de bisschop van Roermond, mgi Schrijnen, was aanwezig om zijn broeder geluk te wenschen. JHR. DR. J. LOUDON. Zijn toestand verergerd. De IIbid.-correspondent te Genève telefo neert: Do berichten omtrent den gezondheidstoe stand van jhr. Loudon, voorzitter van de voorbereidende ontwapeningscommissie, zijn heden minder gunstig. De heer Loudon, die, zooals men weet, griep had, is thans lijden fin aan longontsteking. De patient bracht eon vrij kal men nacht door. VISSCHEN MET AALDOBBERS. Ministorioele beschikking De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft bepaald, dat, met afwijking in zoover van het voprgeschroveue in arti kel lid 3 van het bizonder Vissehorijregle ment I (Stbl. 1922 No. 503), tot 31 Dec. 1929 verboden zal zijn met aaldobbers te vis- schen in de wateren, gelegen in de. water schappen Noord- en Zuid-Benschop en Polsbroek, gelegen in do provincie Utrecht Een dakpannenfobriek in vlammen terdam Taman Lembong Gon, te Longna- wang (residentie Zuidcr- en Ooslerafdee- ling van Borneo) W. Foppen, bakker te Harderwijk C. van Waalwijk van Doorn, student te Leiden D. Woltors, kantoorbe diende ie Groningen Th. H. M. Mnlingré, handelaar, te Schoonhoven F. C. A. Hen- drikse, agent van politie, te Beverwijk W. Koelman, varensgezel, le Beverwijk N. Schipper, student, te DelftJ. H. Sproet, lijnwerker le Amsterdam W. H. Remijn, kolenhnndelaar te Middelburg, A. Roberti, agent van politie, te 's-Gravcnhage Sam- bijo. Javaansch Infanterist le klasse. Het bemiddelingsvoorstel aanvaard Gistercnpaprgeji omstreeks kwart over ze ven brak door tot nu toe onbekende oor zaak brand uit in de dakpannenfabrick der N.V. v.h Phüippeau te Echt, gelegen te genover het station. Het vuur werd aange wakkerd door den sterken wind cn greep zeer snel om zich heen, zoodat weldra het hoofdgebouw en eenige nevengebouw in lichter laaie stonden. Dit hoofdgebouw en eenige persenkamers alsmede een 'droog- inrichting zijn reeds verbrand. Het vuur woedt in de nevengebouwen nog voort. Vermoedelijk zal een 50-tal arbeiders werkloos worden. Omtrent den brand in de dakpannenfa- briek nabij het station te Echt kan nog ge meld worden, dat ook een van de groote pannenschoppen geheel vernield is. De brand ontstond aan de Zuidzijde van bet hoofdgebouw, waar 5 of 6 ovens stonden. Een der ovens heeft vermoedelijk den brand veroorzaakt. Ook de machinekamer brandde geheel uit. terwijl een transporteur verwoest werd. De schade, welke door verzekering gedekt wordt, loopt in de duizenden. De Tel. verneemt uit Leg u ward en: In de alhier gehouden stakingsvergadering van alle drie arbeidersorganisaties, t w. de Ned, Schildersgezellenbond, de Ned. Chr. Bouw- arbeidersbond en de R.-K. Bouwarbeiders- boud, is het resultaat van do gisteren ondor leiding van den rijksbemiddelaar gehouden bespreking aangenomen, luidende: le. in het bemiddelingsvoorstel, aan partijen ge daan door den rijksbemiddelaar op 22 April 1929, is de volgende wijziging gobracht om trent het twee cents verhoogde uurloon voor de plaatsen Snéek, Prnehtoh cn Moeren veen. De vraag, of het uurloon voor Heerenveen met ingang van 1 Moi 1930 met 2 cent zal worden verhoogd, zal worden beslist door het resultaat, dat zal worden verkregen van rip poging der gezellenbonden om. voor Heerenveon diezelfde verhooging te krijgen in de collectieve overeenkomst van het Schildersbedrijf in Nederland, die voor Hee- renyeen geldt luS'schejtY de landelijke pa troons- cn gezellenbonden Wordt daarbij de verhooging verkregen tot 60 cent. uurloon, dan zal ook het uurloon van de collectieve overeenkomst van het schildersbedrijf in Friesland voor Ileeren- vr n cn Drachten met ingang van 1 Mei 1930 60 cent bedragen. Voor verschillende nader te noemen plaat sen, waaronder Sneek en Harlingon zal de commissie van arbitrage beslissen, of zij in een hoogere loonklasse gesteld zullen wor den met ingang van 1 Mei 1930. Als gevolg hiervan zal de staking Maan dag a.s. worden opgeheven. ONGEOORLOOFDE LOTERIJ TE DEVENTER. De stukken door de politie in beslag genomen. Naar wij vernemen heeft de commissaris van politie ten huize van den sigarenwinke lier E. J. v. O. te Deventer alle loterijstuk ken in beslag genomen van de N.V. Alge meene Bouw- cn Exploitatie-maatschappij „De Wite Stad", gevestigd to Amsterdam, cn trekkende op de Staatsloterij. Deze loterij zou ongeoorloofd zijn. UIT DE STAATSCOURANT. Op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst de reserve-eerste-luitenants J. J. Pennink van het lo regiment veld-artil- lerie: T. de Vrijer van het le regiment on bereden artillerie en P. A. M. Snijers. van het lo regiment onbereden artillerie, en rnet ingang van 2 Mei de reserve-eerste-luite- nant B. W. Blijdenstein van het le regi ment huzaren en met ingang van 1 Juni de reserve-eerste-lultenant II. Hoogewetj, van het 7e regiment veld-artillerio Benoemd bij het reserve-personeel dei- landmacht, bij het personeel van den ge neeskundigen dienst, tot reserve-officier van gezondheid 2e klasse A. Quartel. W. K. Dieze on N. G. L. Broekstra. arts. Toegekend do bronzen eeremedaille van de Oranje-Nassauorde aan T van Pelt, land arbeider op de bouwhoeve „Bouwlust" te Helnenoord. Toegekend als blijk van goedkeuring cn tevredenheid de eere-penning voor mensch- lievend hulpbetoon cn loffelijk getuigschrift in goud aan G. Warmenhoven te 's-Graven- hage in zilver aan A. J. van Grootheest te Schoonhoven in brons aan W. J. van Lilden, brigadier van politie (hoofdbrandwacht) te 's-Gravon hags H. A. K. Becker, bootsmaat te Rot DE KOMING VAN BEI-GIE REIST PSR K. L. M. Per e~tra vliegtuig van Brussel naar Parijs. Gistermorgen is in strikt incognito onder den naam Comtè do' Réthy de koning van België, vergezeld door een adjudant om 9 uur per K. L. M.-vliegtuig van Parijs naai Brussel gevlogen, waar Z M. om 10 uur 46 uankwam. Er was op het vliegveld Haren niemand aanwezig om den koning te ver welkomen; wèl stond de koninklijke auto gereed. Men zal zich herinneren, dat hel vorig jaap de koning van België den wensch te kennen had gegeven om met een extra vliegtuig der K. IM. van Brussel naar Ko oenhagen te reizen, welk plan toen door Mzondcre omstandigheden niet verwezen lijkt is. Het is daarom te vleiender voor d< Nederlandsche maatschappij, dat de konin thans van haar vliegtuig gebruik heeft ge maakt. In het algemeen acht de Raad voor de Scheepvaart ankeren voor onze kust -.eer gevaarlijk Defect aan de Stuurinrichting Do Raad voor de Scheepvaart doed gisio ren uitspraak inzake a. do stranding van het Italiaansche stoomschip „Salento' na bij de Hollandsche kust tijden» stormweer. b het omslaan van de reddingboot van IJinuiden bij een poging om de „Salento hulp te verlecnen. De Raad vereeenigk zich met het gevoer de beloog van den hoofdinspecteur cn voegt daar nog het volgende aan toe Uit de gowlsseldo telegrammen is thans gebleken dat de stuurbewëging van de „Sa lento" defect is geraakt De eerste vraag, welke zich hier voordoet is deze, of hei goed was dat de „.Salento heeft geankerd Dienaangaande geldt naar 'sRaads oordee. het volgende Indien door het ankeren d« stranding kan worden voorkomen is in het algemeen deze manoeuvre wol aan te be velen, mits het gedaan wordt op voldoenden uffiUnd van de kust buiten de grondzeetm cn do toestand van de zee dan nog zoo is. dat men bij diepgeladen schip geen risico loopt voor het inslaan van luiken en het dientengevolge achter zijn ankers wegzin ken van het schip of het overboord slaar» van opvarenden. Blijkt echter door het niet houden der ankers do stranding onvermij delijk, dan is het zaak dezo tijdig te laten slippen. Zoo kan dus, onder omstandighe den het ankeren op onze kust buitenge woo u gevaarlijk zijn. Dan immers kunnen de an kers verhinderen dat het «chip zoo hoog mogelijk op het strand komt te zitten, waarbij dan nog komt dat, wanneer het eenmaal vast zit, het schip in het geheel geen lijzijde heeft, wat do redding vrijwel onmogelijk kan maken. Dit alles klemt nog te meer, nu het hier een zwaargeladen schip betrof, dat ten slotte door de kokende zee geheel wordt bedolven. Het ankeren op on ze kust kan dus zeer gevaarlijk zijn en juist hetgeen hier is gebeurd moge oen aanlei ding zijn om de schepen in voorkomende gevallen op dit groote gevaar te wijzen. Wat de reddingspogingen betreft is de Raad, roèt den hoofdinspecteur voor de Scheepvaart en met den deskundige de Booy, van oordeel dat hier alles gedaan is wat mogelijk was. De Raad herhaalt hier zijn hulde en be wondering voor hetgeen schipper Kramer en zijn roeiers hier hebben gewaagd en ge durfd. Redding door een lijn was op dezen af stand (1000 Meter van de kust), uitgesloten Van het langszij komen van een boot kon geen sprake zijn, reeds omdat het schip geen lij had. De opvarenden hadden dan ln elk geval in zee moeten springen, waarbij het dan nog hoogst twijfelachtig zou zijn of deze levensgevaarlijke poging succes •sou hebben, zelfs al had een reddingsboot in de nabijheid kur.nen komen. Een mo torreddingboot had onder deze omstandig heden zeker niet meer kunnen daen dan de IJmuidcr reddingboot, met vletterlieden var» IJmuiden bemand Wat de bomanning be treft, deze was naar 's Ruads oordeel, de best denkbare. Dat het richten dér redding boot, nadat dezo was omgeslagen, niet doenlijk was. springt in het oog, als wordt bedacht dat. indien de manoeuvre zelf al mogelijk ware. dit, zooals de grtuige Kra mer verklaarde, zeker velen der 9 opvaren den, die zich thans aan do omgeslagen red dingboot hebben kunnen vasthouden, het leven zou hebben gekost. Hoe hier mrt ware doodsverachting is gehandeld, moge nog blijken uit het l'eit. dat de zoon van getuige Kramer, die, zooals deze getuige verklaar de, als een bruinvisch door de zee zwom nog eenige opvarenden, die dc boot niet hadden kunnen grijpen, heeft beetgepakt ,»n bij de boot gebracht. Een gewijzigde regeling Met ingang van 6 Mei a.s. treedt een ge wijzigde regeling voor luchtpostvervoer in werking, waarbij ccnig nieuwe diensten worden uitgevoerd. Britsch- on Nederlandsch Iodië. Voortaan worden des Vrijdags brioven- malen voor Britsch- cn Nederlandsch Indië verzonden met de lucht verbinding Rotter dam—Marseille. Op deze wijze worden nog de booten van de P. en O. lijn bereikt, welke Vrijdagnacht van Marseille vertrekken. Voor deze verzending is het gewone lucht recht van 5 cent per 20 gram verschuldigd. Australië. De gelegenheid wordt opengesteld om ge wone cn aangeteekendc correspondentie voor den Austral ischial Statenbond, Tasma nia, Nieuw Zeeland en verdere dan Austra lië gelegen eilandgroepen te doen overbren gen met den luchtdienst Perth-Adelaide, welke eenmaal per week in aansluiting op de schepen van de P. cn O. en de Aricnt lijn wordt uitgevoerd, liet daarvoor ver schuldigde luchtrecht bedraagt 30 cent per 20 gram Bij verzending rnet dezen lucht dienst wordt een tijdsbesparing verkregen voor Adelaide, Melbourne, Sydney, Hobart cn Brisbane van resp. 3, 4, 3, 3 en 1 dag. Tunis. Voorts kan voor verzending naar Tunis gebruik worden gemaakt van den lucht dienst Marseille-Tunis, welke des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags wordt uitgevoerd. Het daarvoor verschuldigde luchtrecht be draagt 10 cent per 20 gram. Correspondentie welke mot dezen dienst moet worden ver voerd, wordt twee dagen tevoren, per trein of één dag tevoren per vliegtuig naar Parijs verzonden, in het laatste geval wordt het luchtrecht 5 cent per 20 gram verhoogd. Zwitserland en Italië. Mot den luchtdienst op Zwitserland zullen de daarvoor in aanmerking komende ge wone en aangeteekende brieven en brief kaarten voor Zwitserland en Italië worden verzonden zonder heffing van luchtrecht, en zonder dat do afzenders overbrenging per luchtpost hebben verzocht. Aan uitdrukke lijke verzoeken om correspondentie niet per luchtpost te verzenden zal worden vol daan. Brieven en doosjes met aangegeven waarde worden alleen per vliegtuig ver voerd, indien de afzenders den wcnsch daar toe te kennen geven. Zondag 5 Mei. Hilversum, V. A. R. A 9,00. „Doe het veilig". 9.20. Voordracht door Marie Hamel. 10.10. Toespraak „Pacificatie maar geen degradatie". V.P.R.O. 10.30. Kerkuitzending. A.V.R.O. 12.00 Lezing 12.30. Middagconcert Omroeporkest. 2.00. Boekbespreking Dr. P. H Ritter Jr over Kloos. 2.33. Doorloopend verslag voetbalwedstrijd België—Nederland 4.35. Wedstrijduitslagen Vaz Dias. V.A.R.A- 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Vooravondconcert orkest Cinema Roval A.V.R O. 730. Gramo- foonmuziek 8,15 Avondconcert Haarlem- sche Orkestvereeniging. 8.45 Causerie Felix Timmermans 9.05 -Voortzetting concert. 9.45 Voordracht Felix Timmermans. 10.05 Voort zetting concert 11.30. Sluiting. Huizen K.R.O 8.30 Morgenwijding. N. C.R,V. 9.50 Kerkdienst K. R. O. 12.30 Lunch- muziek. 1.30 Exposé Eucharistisch kruis- tochtwerk. 2.30. Middagconcert. 3.S0 5de eeuwfeest H. Bloedmirakel, Alkmaar. N.C. R.V. 5.00 Kerkdienst. K.R.O. 7.30 lezing. 8.00 Voetbaluitslagen R.K. Voetbalfederatie S.15. Concertavond. 9.30 Nieuwsberichten Vaz Dias. Epiloog. Maandag 6 Mei. Hilversum A.V.R.O. 10.00. Morgenwij ding. 12 00. Politieberichten 12.15. Lunch- muziek. 2.00 Gramofoonmuziek 2.30. Film muziek. 5.00. Kinderuurtje. 6.00 Dinermu- ziek. 7.15 Tooneelhalfuurlje 7.45 Politiebe richten. 8.00 Feestconcert. 9.30. Omroepor kest. 10.05. Persberichten Vaz Dias11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Sluiting. Huizen. 11.00—11.30 Korte Ziekcndienst 12.30—1.45 14o orgelconcert. 4.00—500 zie- kenuurtje 5.00—6.30 Grzmofoonplater.con- cert6.30—7.00 Literaire Lozing 7.00—7.30 Orgel-concert Vanaf 7.30 Uitzcndavond. Dinsdag 7 Mei. Hilversum, A.V.R.O. 10.00 Morgen wijding 12.00 Politieberichten. 12.15 Lunch- muziek. 2.00 Wenken op het gebied van kookkunst 2.45. Gramofoonmuziek 3.00. Knipcursus. 4.00 Microfoondebutanten 5.30 Vooravondconcert Omroeporkest Rembrandt solisten kwartet. 715 24ste Engelsche les voor gevorderden 7.45. Politieberichten. 8.15 Concertgebouworkest. Beelhovenpro- gramma. Daarna Persberichten Vaz Dias. Dansmuziek. 11.30 Sluiting. Huizen. K.R.O. 11.30 Godsdienstig half uurtje. 12.15 Lunchmuziek. 1.15 Gramofoon- platen. 2 00. Knipcursus. 5.30 Pianoconcert. 6.30 Gramofoonmuziek. 7 00 Cursus kerkla tijn voor beginners. 7.25. Cursus kerklatijn voor meergevorderden 8.C0. Uitzending concert „Schöpfung-Havdn". Woensdag 8 MeL Hilversum. A.V R.O. 10.00 Morgen wijding. 12.00. Politieberichten 12.15. Lunchmuziek. 2.00 Kindermatinée. 3.00. „Maak het zelf". 4 00. Lezing. 5.30. Gramo foonmuziek. 4.45. Lezing. 0.15 Vooravond concert Omroeporkest. 7.15. Gezondheids halfuurtje. 7.45. Politieberichten. 8.00 Solis tenconcert. 8.40 Rndiotoonee! „Spel van lief de en list", Ver. Tooneel. 1130 Sluiting. Huizen. N. C. R. V. 11.00—11.30 Korte Ziekendicnst. 12.30—1.15 Middagconcert. 2.00—3.00 Gramofoonplatonconcert. 3.00 5.00 Concert; 600—6.30. Gramofoonplalen- halfuurtje. 6.3—7.00 spreker. 7 00—7.30 Spre ker. Vanaf 8 00 3e Reciteer wedstrijd. Eerste politie-agent„Heb Je zijn nummer Tweede politie-agent„Nee. hij reed te hard om het te rieWv Eerste „Aardig meisje had die knaap in zijn wagen" Tweede „Ja, vind Je ook niet tPassing Show),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6