3MO55F0ÖEI5CH DAGBLAD CEMENT. Zaterdag 4 Mei 1929 .DE EEM LANDER" 27e Jaargang No. 258 DERDE BLAD BINNENLAND DE BIOSCOOP IN HET ZUIDEN Sluiting wordt overwogen A. N. HINDRIKS Handel in Bouwmaterialen DE STATENDAM TE NEW-YORK STORMACHTIGE REIS Schip om trots op te zijn DE AMSTERDAMSCHE BEGROOTING De factor blijft 0.60 STADSNIEUWS OE VERONTREINIGING VAN DE LUNTERSCHE BEEK Gedcpu'eerdc Staten van Limburg handhaven de schorsing Gedeputeerde Staten van Limburg hebben ongegrond verklaard het beroep, hetwelk de bioscoop-exploitant Martens te Sittard heeft ingesteld naar aanleiding van de beslissing van B. en W. van Maastricht, waarbij zijn bioscoppverguning voor één maand is ge schorst. Het schorsingsbesluit, dat uitge vaardigd is, omdat deze bioscoop-exploitant zich niet heeft gehouden aan de bepalin gen, inzake de zoogenaamde Zuidelijke Na keuring, welke door den Nederlandschen Bioscoopbond strijdig met de Bioscoopwet wordt geacht, blijft dus gehandhaafd. Als gevolg van deze beslissing wordt in bioscoopkringen overwogen, dat binnenkort vrijwel alle bioscopen in het Zuiden des lands gesloten zullen worden. Naar aanleiding van deze dreigende si tuatie voor het bioscoopbedrijf, heeft het. hoofdbestuur van den Ned. Bioscoopbond heden telegrafisch een onderhoud aange vraagd bij den Minister van Binnenland- sche Zaken, die met de uitvoering der Bios coopwet is belast. VECHTPARTIJ OP EEN STATION Een «vrouw ernstig gewond Gisteravond werd het spoorwegstation te Deventer in rep en roer gebracht door een jongeman, zekere J. W. B., die een vrouw achterna zai. De vrouw vluchtte van het perron het kaartjesbureau binnen en daar had tot ontsteltenis van het spoorwegper soneel een hevig gevecht plaats, waarbij B. de vrouw, een zekere W. G. H., met een mes vervaarlijk verwondde aan hals en ar men. De dader werd ten slotte overmees terd. terwijl de vrouw in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis werd overge bracht. Nader bleek, dat B. de vrouw in een volkslogement had aangetroffen. De vrouw leefde gescheiden van haar man en had betrekkingen aangeknoopt, met B. On danks haar belofte met B. naar Enschedé te gaan, sloop zij van het perron weg. B. verzette zich hiertegen, waaruit de bo venvermelde twist voortkwam. TWEEDE KAMER. Het wetsontwerp van de herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeente is hedenmiddag z.h.s. aan genomen, nadat de heer v. d. Tempel ver klaard had dat de Sociaal Democraten niet zouden tegen stemmen om langdurige ver traging van de totstandkoming in de rege ling te voorkomen. De Minister van Financien werd van ver schillende zijden geluk gewcnscht. Besloten werd Dinsdagavond verder te behandelen de begrooting van het wegen fonds. Op de agenda wordt geplaatst de wijzi ging van de Armenwet en de conclusie in zake den gewezen Rijksbouwmeester Vrij man. Het voorstel-Bijleveld om ook de Ambte narenwet te behandelen wordt verworpen met 38—37 stemmen. Voortgezet wordt de behandeling van de veroordeelingen enz. De heer v S c h a i k juicht toe de com binatie van Je geldboete en de voorwaarde lijke gevangenisstraf, maai* is minder en thousiast ten aanizen van decombinatie van de voorwaardelijke gevangenisstraf. Het maximum van 5 jaar celstraf acht spr. nog te lang en demoraiiseerend werT kend. Hij juicht de jeugdgevangenis toe en heeft principiële bezwaren tegen de bewa ring, maar wenscht deze Vast te knoopen aan een zekere mate van schuld. De heer v. Rappard betreurt dat niet is aanvaard de combinatie van geldboete en gevangenisstraf. Hij juicht toe de combinatie van voor waardelijke en onvoorwaardelijke straf. De heer Heemskerk sluit zich aan bij den aandrang om de colleges van Regenten om te zetten in commissies van toezicht. Verder zet hij uiteen dat het strafstelsel zich zoodanig behoort te ontwikkelen, dat gedwongen arbeid hoofdzaak wordt en op sluiting een bijkomstige omstandigheid. Mej. Meijer vraagt meer steun aan de reclasseering en pleit voor een betere op leiding van het gevangenis- cn gestichts- personeel cn specialiseering der strafrech ters. Mej. Katz juicht toe dat de minister de grondslagen van het strafstelsel heeft be houden. In verband met den vragendag beant woordt de minister van Waterstaat de de zer dagen door dr. Korlenhorst gedane schriftelijke vragen over de zendinstallatle Kootwijk. De minister zegt, dat het in de bedoeling lag de zendinstallatle van een buitenlandsche firma te betrekken in ver band met de beeldtelegiafie. waarvan in- tusschen voorloopig niets komt door het muiten op onverwachte bezwaren. Zoodoen de zal de installatie worden opgedragen aan de firma Philips. Daarna wordt voortgezet de behandeling der ontwerpen tot wijziging van het straf stelsel. Groote Koppel 11 - Tel. 1135 Mej. Katz bepleit de stichting van nieu we gebouwen voor jeugdgevangenis. De heer Schokking wijst als mogelijk ongewenscht gevolg der ontwerpen op sub jectieve beoordeel ing door den rechter. De vergadering wordt verdaagd. MILITAIRE MUTATIES. De tweede luitenant H. II. Blom, van het 16de reg. inf., wordt met ingang van 16 Mei a.s. gedetacheerd bij het korps ponton niers cn torpedisten. De eerste luitenant G. F. C. D. de Jonge van het 14de reg. inf., wordt met ingang van Augustus a.s. gedetacheerd hij het korps pontonniers en torpedisten. Do kapitein C. C. Grosjean, van den staf der artillerie, wordt met ingang van 1 October 1929 eervol ontheven van werk- zaamstelling bij de IVe afdeeling B. van bet departement van defensie en op dien datum overgeplaatst bij het 2de regiment veld-artillerie te 's Gravenhagë. De kapitein J. C. van Apeldoorn, com mandant van de school voor reserve-offi cieren der onbereden artillerie, wordt met ingang van 23 September 1929 werkzaam gesteld bij het departement van defensie (IVe afd. B), zulks met eervolle ontheffing uit zijn tegenwoordig commando. De kapitein R. N. de Ruyter van Ste- veninck, van het 2de regiment veld-aru.le- rie, wordt met ingang van 1 Sept. 192U ge detacheerd bij de school voor reserve-offi cieren der onbereden artillerio te Utrech' en, met ingang van 23 Sept. d.a.v. bestemd voor de functie van commandant van deze school. REISPLAN VOOR MARINE VAARTUIGEN. Het reisplan van Hr. Ms. „Hertog Hen drik Hr. Ms. „Hertog Hendrik", Hr. Ms. torpedobootjagers „Z. 5" en „Z. 6" en Hr Ms. onderzeebooten „O. 9" en „O. 10", welke een oefeningsreis gaan maken naar het Zui delijk deel der Noordzee, en het Engelscho Kanaal is als volgt vastgesteld 10 Juni 1929 vertrek van Willemsoord, 10 tot en met 14 Juni oefeningen in het Zuidelijk deel der Noordzee; 14 Juni gaan Hr. Ms. Z. 5, Z. 6, O. 9 en O. 10 naar Vlissingen ter aan vulling van voorraden; 17 Juni vertrekken zij weer naar zee; van 1417 Juni hebben vooroefeningen van Hr. Ms. Hertog Hen drik plaats; 17 Juni worden de gezamen lijke oefeningen voortgezet; 20 Juli aan komst te Southampton; 25 Juni vertrek uit Southampton en voortzetting der oefenin gen; 28 Juni aankomst te Willemsoord. Een dikke laag zout op de boeg Drie 'cn een half milliocn uit het Reservefonds In de gistermorgen gehouden vergadering der commissie van bijstand voor de Amster- damsche gemeente-financiën, geleid door wethouder J. H. A. L. von Frytag Drabbe, waren aanwezig de raadsleden, de lieeren dr. F. M. Wibaut, Jac. Rustige, G. Baas Kzn., voorts de heer J. Fabricius, secretaris der commissie en dr. A. F. L. Stapel, direc teur der gemeentefinanciën. De commissie heeft zich vereenigd met het voorstel om een voordracht bij den Raad in te dienen, er toe strekkende de vermenigvuldigingsfactor voor de gemeentelijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1 Mei 19291 Mei 1930 te handhaven op 0.60. Omtrent de beweegredenen tot dit voor stel, verneemt het Ilbld. het volgende: De gemeentebegrooting voor 1929 is slui tend gemaakt door den post voor de inkom stenbelasting voorloopig te verhoogen met 3,500,000, welk bedrag eventueel aan het Reservefonds voor bijzondere doeleinden kon worden onttrokken De raming bedroeg 29,841,000 mét dit VA millioen, dus feite- lijk: 26,341.000, aldus verkregen: A van de raming voor het belastingjaar 1928—1929, of 8,736,000; -A van dat van 1929-1930 17,605,000. totaal 26,341,000 Bij deze raming werd uitgegaan van den factor 0,60 en van een percentage van kwa de posten van 1254 %- Volgens de thans be kende gegevens wordt bij den factor 0.60 en bij een percentage van kwade posten van 13 voor 1928—1929, van 12 procent voor 1929—1930, de opbrengst voor deze belasting jaren geraamd op respectievelijk 26,070,000 en 26,930,000, waardoor ten bate van 1929 zal komen *A van 20,070,000, of 8,690,000 en -% van 26,930,000, of 17,953.000. totaal 26,643,000. Deze raming overtreft die bij het samen stellen der begrooting voor 1929 met 302,000, de factor kan derhalve op 0.60 worden gehandhaafd. Het komt B. en W. niet gewenscht voor het bedrag van 302.000 in mindering te brengen van de 3,500,000, die voor 1929 uit het Reservefonds zouden worden geput; zij willen die som aanwenden tot verster king van den post: ..Onvoorzien", slechts op 281.452 uitgetrokken, waarvan verhooging in verband met reeds toegestane credieten, zeer noodzakelijk wordt geacht. De Vad.-correspondent te New-York schrijft d.d. April. Vader Neptunus heeft zijn jongsten Hol landschen spruit een waardigo ontvangst bereid, door hem midden op den Oceaan een proefje te geven van de vele stormen, die in lengte van jaren over dc drie geel' wit-groene stoompijpen zullen gaan. Zoo'n raken tik zelfs, dat een korten tijd stil ge legen, met verminderde snelheid gevaren is en de aankomst alhier van Donderdag avond op Vrijdagmiddag moest worden ver schoven. Inmiddels is do storm een mooie gelegenheid geweest voor het commando cn de autoriteiten der Holland—Amerika Lijn aan boord, omdat nu kon worden opge merkt hoe voortreffelijk de Statendam zich hield en ze zeer matig schommelde. Vrijdag j.l. was een dag, bij uitstek, zon nig en helder, maar met een vinnigen wind, Om twee uur bevond zich aan Pier A bij het Battery Park een gezelschap genoodigden van het New-Yorlcsche gemeentebestuur, om per Macom de Statendam tegemoet te varen en officieel te verwelkomen. Hoofdcom missaris Grover Whalen, die tevöns voor zitter is van het New-Yorksche Comité Van ontvangst en in die kwaliteit allerlei be roemdheden op diezelfde Macom heeft afge haald, zou ook meegaan, maar moest op het laatste oogenblik van dat voornemen af zien en zond een vertegenwoordiger. Ver der bevonden zich aan boord de consul- generaal, de heer W. P. Montijn, de heeren van Doorn en» van der Stadt van de H. A. L.t prof. Barnouw van de Columbia Universi teit, de heeren Kaak, Ravelli, van Aken en een twintigtal bekende mannen der Hol- landscho kolonie alhier. Ten slotte 6oheep- ten zich nog de onvermijdelijke fotografen in en de gemeentelijke harraoniekapel. Van top tot teen bevlagd en onder het lustig schetteren der muziek stak de Macom een half uurtje later van wal. Op het achterdek onder een zonnetent was een zitje met makkelijke stoelen en al was het wacht woord: kragen op en hoeden vasthou®n, toch was het daar verre verkieslijk boven de op broeikastemperatuur gestookte kajuit beneden, want het uitzicht vergoedde veel. De massale huizenblokken van beneden Manhattan, de hooge bruggen over de East River, zelfs het VrijheidsstaDdbeold, alle in hun grandioosheid langs gevaren, verloren bij elke schroefwenteling van hun weerga- looze afmetingen. Volle veerponten schoten voorbij, de passagiers, aangetrokken door de vlaggen cn muziek, aan een kant samen roepend. Kluiten lichters met goederentrei nen bovenop, slepen van aken, boord aan boord, verbonden met de als een locomotief puffende sleepboot er midden tusschen, kro pen traag langs. Links Governors Island met zijn militaire barakken en daarachter <le kade van Brooklyn, rechts de havenwer ken van Richmond. En onwillekeurig gaan mijn gedachten terug naar den waterweg, èie Rotterdam met de zee verbindt. Daar de smalle rivier, hier de breede stroom, die Hudson voor een doortocht naar Indië aan lag 320 jaar geleden dezer dagen; ginds het Opeen gepakte te land en te water, waar cjeen vierkante meter zonder geschiedenis is, Uier de „wijd open ruimten". Langs Staten Island. Voorbij Richmond doemde Staten Island r>p, het aardige groenende eiland, dat zijn naam ontleent aan onze oude Staten Gene raal en zoo aanstonds zijn halven naamge noot onder de kust ten anker zou zien gaan. Want bij de Staten Island is Quarantaine, uiaar de dokter, de immigratie autoriteiten et de reporters aan boord en de postzakken v$n boord gaan. De groote Berengaria, zwart van romp en met fel roode pijpen, draaide er lui aan het anker, terwijl een klit kleine bootjes aan haar flanken hing vast geklemd. Onze Macom trok de aandacht met haar vlaggen en de onvermoeibare kapel, maar wij negeerden den machtigen Brit en dreven meer zeewaarts. Aller oogen richtten zich daarheen en plotseling klonk de uit roep: daar heb je hem! Aan den horizont, waar veel rookwolken te zien waren, doem de er een op, die onder hel naderbijkomen een roomkleurigen bovenbouw vertoonde, de karakteristieke eigenschap van onze II. A. L. zeekasteelen. Recht kwam hij op ons af, haastige rookwolken uitbrakend, als om elke verzuimde minuut in te halen. Twee hooge golven wierp de boeg op en juist kon men de rijen vlaggetjes onder scheiden of een witte rookpluim scheidde zich af bij de vofvpijp, een oogenblik later gevolgd door een dof geloei. Driemaal her haalde het zich en onze Macom antwoordde evenzoo met een afgrijselijke sirene te laten werken, dat wil zeggen afgrijselijk voor onze arme trommelvliezen, die gemarteld wer den, maar verder als welkomstgroet vol ef fect. Sporen van den storm. Het stond zwart van de menschen, bo venop het slocpendek, voor, achter beneden en nu waren we zóó dicht genaderd, dat we gezichten konden onderscheiden, het an ker plofte in zee met geratel van kettingen, de dokter ging aan boord. Langzaam draai den wij er in een grooten cirkel omheen, zoodat wij het groote schip goed bezien konden. De storm had zijn sporen achter gelaten, de boeg was vaal door een laag aangeslagen zout en de schoorsteenpijpen van boven zwart van het roet- Maar ver der was het van de kleine wild op en neer dobberende Macom gezien een praclitschip om trotech op te zijn. Juist bij het omvaren van het achterschip zetten onze hoempa's weer een lustigen deun in en de wind. dreef de klanken nu zoo over de Statendam heen, dat er zich plaatselijke dansepidemioën ontwikkelden. En hst deed mijn vaderland- scbe hart, goed, een brutalen hutjongen een voortreffelijke weergave van den man ach ter het draaiorgel te zien geven, terwijl verderop zijn collega's in een langzaam Zandstrnat-tempo rondwalsten. Toen we den cirkel volbracht hadden en dichterbij kwamen om aan te leggen, klonk eens klaps van de Macom bet Wien Neerlandsch Bloed, meegezongen van beide schepen en gevolgd door de Star Spangled Banner, waarop daverende toejuichingen uit hon derden kelen. Toen we goed en wel tegen de zijde van de Statendam aanlagen, vlogen de vragen en antwoorden heen en weer, waarbij we, achterover hangend, pas een goeden indruk kregen van de kolossale af metingen. Van de Macom stapten alleen een viertal autoriteiten op het schip over. Brandweerhulde. Daarop werd het roer gewend en ging het full speed op New-York aan. Maar hoe ons bootje zijn best ook deed, de Statendam stevende ons na korten tijd achterop, gleed langs en was ons ter hoogte van de Battery voor. Daar lag de brandweerboot een eind van den wal af en vuurde al haar water kanonnen af ter eere van de Statendam die met drie stooten op de stoomfluit haar dank voor de ontvangst te kennen gaf Dapper jakkerden we er Achteraan, pal in den wind, zoodat de golven overspatten en we achter de brug in de luwte beschuttinc zochten. De Woolworth Building, de Singei Tower, de Telephone Building en andere Keken uit hun hoogte op de Statendam en ons neer, kaatsten uit duizenden ramen de stralen der ondergaande zon terug als een heliografisch welkom. We naderden de kade in Hoboken en dobberden dwars achter de Statendam aan. die langzaam den kop in de richting van het land draaide. Men diene te weten, dal do scheepskaden hier niet in de lengte van den oever liggen, maar dat pieren ter leng te van het schip in de rivier steken, zoodal tusschen twee pieren twee schepen naast elkaar kunnen liggen. Het inbrengen der groote stoomers gaat dikwijls met groote moeilijkheid gepaard, omdat de vloed uit zee of de sterke strooming der Hudson bij eb vat krijgt op het schip en he* is nog niet zoo lang geleden, dat de He do Franco op haar pier invoer. De vloed had ditmaal be sloten de eerste reis van ons schip zoo lang mogelijk uit te stellen en de achtersteven zwaaide te ver naar den kant van Hoboken om. Twee zeesleepbooten, den neus tegen stuurboord gedrukt, duwden uit alle macht, hun schroeven zweepten het modderwater maar verder en verder raakte de kolossus uit zijn richting. Drie andere kwamen t- hulp en met vereende krachten lukte het Langzaam schoof de voorsteven langs het overdekte dok, waarop de driekleur vroo- lijk wapperde en waaraan de Veendam aan den anderen kant gemeerd lag, binnen. Wat een verschil tusschen de beide; alleen al de drie hooge schoorsteenen staken verre boven het dak van de pier uit. Bijna on merkbaar gleed de Statendam binnen en toen duwde de kapitein van de Macom den kop van zijn boot tegen de kado om ons aan wal te zetten; we waren precies drie uur onderweg geweest. Boven op de pier waar de douane is en de reizigers afstap pen, was het stampvol. Zoo hoog is het eer ste klas dek, dat de loopplanken niet meer daarheen geleid kunnen worden. Twee deu ren waren in stuurboord opengeslagen, waardoor het schip veel gemakkelijker be treden kon worden. Een schril fluitje en de boot lag stil; de Statendam had haar erste reis volbracht. De loopplanken wer den aangobracht, er werd met vlaggen ge zwaaid en gejuicht en terwijl over de eene de passagiers naar beneden kwamen, klom men vij over de andere aan boord. OFFICIEELE KENNISGEVING. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, onder intrekking van de bekendmaking van 23 April j.l. dat zij voornemens zijn den Raad dier Gemeente een voorstel te doen tot het onttrekken aan den publieken dienst van een gedeelte van de Sluisstraat (voormalig gedeelte van de Noordstraat) loopende vanaf de Kleine Koppel tot de Overijsselschestraat dat op den 15en Mei a.s. des voormiddags 11 uur ten Stadhuize door hun College zit ting, zal worden gehouden tot het aanhoo- ren van bezwaren tegen dat voorstel en dat schriftelijk bezwaren vóór genoemden datum kunnen worden ingezonden bij den Burgemeester. Amersfoort, 3 Met 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, K. KAAN JZN. v. RANDWYCK. RADIO-NIEUWS. N.V. „Splendor" gloeilampen fabrieken. De N.V. „Splendor Gloeilampenfabrieken" zoDd ons een brochure met prijscourant der door deze fabrieken vervaardigde radio lampen. In deze brochure vindt men de uitgewerkte karakteristieken der verschil lende lampen benevens alle verdere gege vens. IN MEMORIAM D. J. VAN DE GARDE. De heer Ant. Hofkamp wijdt enkelo woorden aan da nage dachtenis van den overleden voorzitter van V. V. V. In het Verkeershuis aan het Stationsplein had gisteravond oen vergadering plaate van het bestuur der Vereeniging tot Bevorde ring van het Vreemdelingen Verkeer. Voordat een aanvang werd gemaakt met de behandeling van de verschillende pun ten der agenda, sprak de waarnemend voor zitter, de heer Ant Hofkamp "énkele woor den ter nagedachtenis van den onlangs overleden voorzitter den heer D. J. van der Garde. De heer Hofkamp sprak ongeveer als volgt: „Alvorens met onze werkzaamheden aan te vangen, rust op mij als uw waarnemend Voorzitter de droeve plicht, doch gaarne te vervullen taak. enkelo woorden te wijden aan onzen te vroeg ontslapen Voorzitter, onze# vriend D. J. v. d. Garde. Zelden is ons een schokkend bericht zóó onverwacht overvallen als op dion Zondagmorgen 21 April j.l. toen het overlijden van onzen Voorzitter en vrind, met wien wij allon zoo gaarne samenwerkten, ons bekend werd. Het is mij geen vorm, doch een behoefte, vóór wij zijn werk zullen trachten voort te zetten, u te zeggen hoezoer wij hem zullen missen. Hem danken wij het, dat onze V. v. V nieuw leven kreeg en onder zijn leiding tot haar huidigen bloei kwam. In de voile kracht van zijn leven ging hij van ons heen. terwijl van hem, die zoovele goede eigen schappen van karakter en geest in zich ver» eenigde. nog zooveel verwacht mocht wor den. Zijn werk, zijn vriendschap, zijn aangena me omgangsvormon zullen ons een voor beeld en richtsnoer blijven, waar wij geroe pen worden zijn arbeid voort te zetten Moge zijn weduwe in haar smartelijk ver lies eonige troost kunnen vinden, als zü zich de groote belangstelling on de oprechte deelneming herinnert, die bij zijn verschei den tot uiting kwam. Hij ruste zacht, en in vrede. In onze her- innering leeft hij voort. Wij vergeten hem niet, OPDRACHT. Door het bouwkundigbureau Joh. H. Blom is aan den aannemer C. van Xieu- wenhuizen opgedragen het bouwen van een landhuis aan den Utrechtscbeweg to Soesterberg. Er zal een conferentie worden gehouden mei den Hoofdj ingenieur van Waterstaat In de bovenzaal van de Princess-room aan de Utrechtschestraat kwam gisteravond het comité van actie tegen de verontreiniging van de Luntersche Beek in vergadering bij een jn verband met de afwijkende houding' der gemeente Rcnswoude. De voorzitter, de heer Buitenrust Hettema, opende do vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen. In het bijzonder heetto spreker welkom den heer J. van Haselen, afgevaardig de van het Eemcolleco en den Kameraar, den heer Jansen. De notulen der vorige vergadering wor den door den secretaris, den heer S. van Haselen, voorgelezen en door de verga- doring onveranderd goedgekeurd. Voorts wordt mededeeling gedaan van enkele ingekomen stukken. De heer dr. Van Hasselt memoreert hierna het laatste besluit der gemeente Renswoude, waardoor a.h.w. roet in het eten wordt gegooid ten aanzien van het werk van het comité. Hierdoor is men dus weer op het doode punt aangekomen. Spre ker acht het thans voor het comité het juiste oogenblik om stappen tot verbetering te doen, want gebeurt dat niet, dan zal al les blijven zooals het is on staan wij over eenigen tijd weer voor hetzelfde geval. De heer J. van Haselen licht aan de hand van een kaartje den loop van het wa ter van de beek nader toe. De heer Van Hasselt memoreert nog eens enkele cijfers uit zijn vroegere rap port over zijn onderzoek van het Enka-wa- ter. Ook de heer Klaarhamer geeft nog verschillende toelichtingen en stelt een tij delijke maatregel voor ter verbetering, nJ. ten eerste om het Enka-water gescheiden te houden en verder het water van Veeneu- daal te laten bezinken en te chloreeren. Dan zou men toch in ieder geval water verkrijgen, dat niet voor de gezondheid schadelijk ia. Men zou zich dan in verbin ding moeten stellen met personen, die hun sporen op het gebied van afvalwater heb ben verdiend, b.v. met den heer Kesner of met dr. Jan Smit. Spreker merkt verder op, dat ook op een eventueel Gelderscbe Vallei-kanaal niet mot stelligheid kan ge rekend worden ten opzichte van de water- loozing, omdat Waterstaat kan verbieden het afvalwater in het kanaal te brengen. Daarop mag dus niet gerekend wordon. Naar aanleiding van dit voorstel werden breedvoerige besprekingen gevoerd, die ten slotte leidden tot het besluit om een con ferentie aan te vragen met den hoofd-inge- nieur van den Rijks- en Provincialen Wa terstaat en naar aanleiding daarvan de stappen te doen, welke men noodig acht. Deze bespreking zal gevoerd worden door de heeren Klaarhamer, Bergsma en Van Hasselt, met den secretaris en Kameraar van het Heemraadschap. Nadat enkele me- dedeelingen van huishoudelijken aard wa- ren behandeld, werd de vergadering door den voorzitter met een woord van dank g#- «loten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 9