WIJNHANDEL J, A. SCHOTERMAN Zn. Gewas 1924 St. Emilion 11.40 f 56.- Fa. M. R. N. Oosterveen De Adelaar, L.J, Luycx&Zoon UTR.STRAAT 17 Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 Amerikaansche Gorselettes UIT DEN OMTREK. GEHEIMZINNIGE AANSLAG BINNENLAND SPORT STADSNIEUWS VOOR ONZE HUISVROUWEN Verkade Cream Cryackers In elke blik bevindt zich een groote plaat voor het album. Humorhoekje BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker WHIPCORD - GABARDINE TYROLER LODEN JASSEN TRENCH COAT voor Heeren en Jongens - Ondoordringbaar (Geëtaleerd) LANGESTRAAT 40. TELEFOON 224. Langestraat 49. Tel. 190 Wij ontvingen zoo juist een pracht-collectie van dc nieuwste en Corsetten met zijsluiting. Een 70- jarige heer in levens gevaarlijken toestand aan den leeg gevonden De daders gearresteerd TWEEDE KAMER. Na aanneming van een groot aantal klei ne ontwerpen was Woensdag aan de orde: het wetsontwerp betreffende de conversie van'een geldleening ten laste van Indie, waarbij de lieer Cramer klaagt over het niet hooren van den Volksraad. De heer Bijlevelü ondersteunt liet he it waar. De Minister antwoordt, dat Iridic zich niet gepasseerd kan achten bij de conver sie, jn het belang van Indié en dat zulk een ontwerp niet lang tevoren gereed kan zijn. Met ontwerp wordt aangenomen z. li. s. Hierna volgt de suppletoire Indische be- grooting, waarbij de heer van Boetzelaer zich verheugt over het feit, dat de Minis- ster aan de Ned. Industrie kans geeft bij den bouw van een zcndinstallatie. Dit ontwerp wordt z. li. s. aangenomen. Voorts is aan de orde het ontwerp tot het aangaan van een overeenkomst met den heer Hoogenboezein, inzake de exploraties van olievelden op Oost-Java. De heer Cramer acht staats-exploita- tie beter en meent dat het ontwerp aanlei ding geeft tot concessie-jagerij. Minister Koningsberger antwoordt dat de tijd voor staatsexploitatie voorbij is, daar de beste terreinen reeds zijn uitgege ven. Ust ontwerp wordt aangenomen z. h. s. Aan de orde is wijziging van de ouder domswet. De heer Kuiper vereenigt zich met het ontwerp. Hij deelt de bezwaren niet. Van concurrentie met het particuliere bedrijf is veen sprake. Mevrouw Bakke rN o r t meent, dat aanvulling van de ouderdomsverzekering moet plaatshebben met een premievrij staatspensioen. De lieer Van G ij n zegt. dat de vrijwil lige ouderdomsverzekering het sociaal ka rakter heeft verloren, doordat zij ook den middenstand bestrijdt en zich zelf wendt lot kapitalisten. Hij komt er legen op, dat het pensioen van de verecniging Ouder domsverzekering niet vatbaar is voor be slag, waardoor de crediteuren worden be nadeeld. De heer S me enk besrijdt den heer Van Gijn, zegt dat het overgroote deel der vrij- v\JUigc verzekeringen varieeren tuSschcn 3 en G gulden. De heer San 11 es gaat niet mee met de voorgestelde verlaging der rrjaximumrente, ziet daarvoor geen reden. Verder betoogt hij dat verdere wijzigingen zijn voorgesteld om het staatspensioen te weren. Echter zal liet ontwerp dc actie voor staatspensioen niet doen verslappen. De heer Snoeck IIe 11 k eni an s meent dat zonder de thans voorgestelde wijzigin gen V. O. V. niet in stand zou kunen blij ven maar betreurt dat geen gevolg is ge geven aan de rnotie-Kuiper in zake de toe treding van boven de 35-jarige 11. De heer Kor ten horst meent dat men niet op den goeden weg is met uitbreiding van het staatsverzekeringsbedrijf. Men. zal »en slotte ook opnemen de kapitaal verze kering. De V. O. V. houdt de menschcn af van den meer volmaakten vorm van ver zekering (gemengde) cn uitbreiding opent de deur voor het staatslevensverzekerings bedrijf. De heer Aalberse sluit zich aan bij den heer Kuiper, betoogt dat de Staat in do gelegenheid moet zijn het hem eenmaal toevertrouwd belang zoo economisch mo gelijk te dienen. Minister zegt dat de motie-Kuiper nog niet bestond toen het ontwerp werd inge diend. Het ontwerp gaat niet in de richting .van het staatslevensverzekering. De vergadering wordt verdaagd tot Dins 'dug. Men meldt ons uil I-Iilversum: Woensdagmiddag omstreeks, half vijf heeft op den Bussumjsehen Grindweg lus- schen Bussum en Hilversum een myste rieuze moordaanslag plaats gehad Fietsers vonden een circa 70-jarigen lieei* op het rijwielpad bezijden van don weg lig gen, den hoed over het hoofd geslagen en met een bebloed gezicht. Zij hielden een auto aan, waarin toevallig dr. Van Esch- veld uit Bussum zat. Deze vond de schedel- wonden van zoodanigen aard, dat hij het slachtoffer naar do Majellasticlilyig te Bussum vervoerde. Hoewel de wcnsch van het slachtoffer was, naar zijn woning aan den 's-Gravcnlandsckcn weg vervoerd te worden. Het bleek te zijn du heer Perk uit Hilversum en hij vertelde, dat, toen hij op het rijwielpad liep. opeens twee slagen op zijn hoofd voelde. Hij zag tweo fietsers snel voor zich uit rijden, waarvan één, een cir ca 20-jarige jongeman, een krommen stok, in den vorm van een hockeystok, droeg. Na door dr. Wel ten, den chirurg, behan deld te zijn, greaakle het slachtoffer be wusteloos. Zijn toestand is thans levens gevaarlijk. De politie van Bussum cn van Hilversum zoeken met honden het Spaanderswoud cn de omliggende bossclien af. Gisteravond om 8 uur was nog geen enkele aanwijzing ge vonden. liet slachtoffer vermist niets. Nader wordt gemeld: Als dader van den aanslag is de 19-jarige C. P., metselaar te Hilversum, aangehou den. Over de motieven van zijn daad wilde hij zich nog niet uitlaten. Er is nog een tweede persoon aangehouden, die als ge tuige in deze zaak zal moeten optreden. Maar voorloopig bewaart ook hij nog het stilzwijgen. Do dader beschuldigt zijn kameraad van medeplich tigheid. Omtrent den aanslag, Woensdag op den heer P(erk) van Hilversum op de Gooische heide gepleegd, vernemen wij nog het vol gende. De mishandeling is volgens den hoofddader P., die zijn kameraad, C. van G., van medeplichtigheid beschuldigt, niet geschied met een z.g.n. hockeystick, zoo als do aangevallene oorspronkelijk meen de, maar met een steen, die in een rooden zakdoek was gewikkeld en waarmede de hoofddader een slingerende beweging heeft gemaakt. Het. motief tot den aanslag schijnt te zijn geweest berooving, doch vóór daartoe kon worden overgegaan, kwamen er fiet sers, waardoor de dader of daders in den opzet schijnen te zijn gestoord. De hoofddader, die lieoft bekend, is Woensdagavond gearresteerd ten huize van zijn verloofde, zijn kameraad, die ook 19 jaar telt, in eigen woning. De liilver- sumsche politie heeft én naar het voor werp, waarvan men'oorspronkelijk dacht, dat daarmede den aanslag zou zijn ge pleegd, lang gezocht, maar zij heeft niets gevonden. Ook heeft zij ijverig gezocht naar den steen, maar ook deze is tot nu toe niet gevonden. De commissaris van politie alhier, de heer Van Beusekom, heeft het onderzoek persoonlijk geleid. Donderdagmorgen is hij met den jongen, die bekend heelt, op de plaats van den aanslag geweest, waar o.m. foto's zijn ge nomen. De kleederen van den aangeval lene zijn door de politie in beslag geno men. lu den hoed zitten twee gaten, wel een bewijs met welke kracht de slagen zijn toegebracht. Ondanks het hevige bloedverlies is Ge toestand van den aangevallene, dank zij diens krachtig gestel, vrij gunstig. De twee aangehoudenen zullen vermoede lijk worden beschuldigd van poging tot moord, subsidiair het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Heden (Vrijdag) zullen zij naar Amster dam worden overgebracht. Korfbal BILTHOVEN III—AMERSFOORT II 0—5 Een mooie overwinning Zooals we de voiige maal reeds schre ven, verwachtten we dezen keer een over winning van de Amersfoort reserves en in derdaad werd een flinke overwinning be haald. Toch had deze nog veel grooter kunnen zijn, als de vele kansen beter be nut waren geweest; maar zooals gewoon lijk, was ook nu het aanvalsvak weer het zwakke punt, hoewel lang zoo slecht niet als (vorigen Zondag in Zeist, daar men thans een betere opstelling liad, omdat vol ledig uitgekomen werd. Bilthoven III. dat voor t grootste deel uit jeugdige spelers en speelsters bestaat heeft gezwoegd wat 't kon, maar konden het niet houden tegen de enthousiast spe lende Amersfoorters, die immers winnen moésten om in „the running" te blijven voor liet kampioenschap. Over deh wedstrijd hot volgende: Onmiddellijk 11a het begin nemen de blauw-vvitten het spel in handen en krijgt hun aanval gelegenheid z'n capaciteiten te tooncn. We noteeren een mooie bal vah Vincent, net boven op den rand, maar verder komt 't voorloopig niet. Aan den anderen kant blijkt de thuisclub een paar goede schut ters te hebben, zoodat de Amersfoortsche verdediging wel degelijk op móet passen, al is haifr taak over l algemeen niet zwaar. Het overwicht van Amersfoort wordt tenslotte in een doelpunt uitgedrukt, dat door Imi van Goinga gemaakt wordt (0—1). Een paar minuten later maakt Bij voet, uit een keurig door Annie Kramer aangegeven bal 0—2. Dat was mooi samen gespeeld! Na de vukvei wisseling is Amersfoort véél sterker. Bijna geen enkele bal komt in de Bilthoven-aanval en de zeldzame keeren dat hij er komt, wordt hij onmidde- lijk weer onderschept en teruggespeeld. De aanval der blauw-witten wordt hard aan 't werk gezet, maar 't plaatsen is slecht en bovendien ontbreekt t goede schot, zoodat met rust de stand nog 2—0 voor Amersfoort is. In de tweede lielft is Amersfoort vveei; overweldigend sterker. 'De -verdediging dei- thuisclub is op- van vermoeidheid, zoodat de blauw-wiüen talrijke vrije kansen kun nen scheppen. Uit één daarvan maakt Klumpers nu 10 minuten spelens het der de doelpunt, hetwelk even later door een vierde van Jó Benders gevolgd wordt. Ook 11a de nu volgende verwisseling, be houdt Amersfoort haar overwicht Ecu kwartier voor '1 einde schiet Gerda Brom van achter de paal mooi in (0—5).. Er volgt nog een zesde doelpunt van H. Louis, maai de scheidsrechter had juist voor „loopen" ;efloten, zoodat dit ongeldig is. In 'de laat ste minuten wordt verder niet meer ge scoord, zoodat het einde van deze eenzij dige wedstrijd met een verdiende over winning van Amersfoort II komt. Nu nog de twee laatste wedstrijden tegen „Spodato" uit Utrecht, gewonnen en Amersfoort kan zich kampioen noemen. OFFftlEELE KENNISGEVING. Wijziging verordening straat- politie. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen te weten, dat door den Baad dier gemeente in zijn vergadering van 23 April 1929 is vastgesteld de volgende verordening tot wijziging-van de verorde ning betreffende dc straatpolilie. G. BOS f Dc Secretaris van Amicitia overleden Artikel 3. Achter artikel 33 wordt ingevoegd artikel 33a van den volgenden inhoud: ..liet is verboden met een wooifwagên el ders binnen de gemeente te verblijven dan in liet woonwagenkamp, gelegen aan bet verlengde van de Nijverheidsstraat, kadas traal bekend sectie D. 110. 3775. Artikel 2. liet bepaalde sub e van artikel 33 vervalt. Artikel 3. Deze verordening treedt in werking op den door Burgemeester cn Wethouders vast te stellen datum. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Utrecht •volgens hun be richt van den 30stcn April 1929, lc afd. 110. 1289/813 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschiedt, waar het behoort den Ssten Mei 1929. Burgemeester cn Wethouders voornoemd. De Burgemeester, "v. RANDWIJCK. Dc Secretaris, K. KAAN Jzn. TENTOONSTELLING SCHOOLVEREENI- GING PALLAS ATHENE. Zaterdag 11 Mei in het School gebouw. Wij herinneren nog even aan de tentoon stelling van de Sclioolvereenigng Pallas Athene, die morgen 111 het schoolgebouw aan de Ileinsiuslaan gehouden zal worden. De opening is des middags om 2 uur. Tot j 3.15 uur worden inleidingen gehouden door Mej. de Hondt cn de heeren Rom en Bolt, terwijl er tevens gelegenheid zal bestaan tot het bezichtigen van het werk der ver schillende groepen. Van 3.15 tot 4 uur hebben kindervoorstel lingen plaats, waarna de gelegenheid gebo den wordt tot theedrinken, terwijl enkele attracties en een verloting het geheel zullen aanvullen. Tenslotte -wordt van 4Li tot 5L uur de tweede afdeeling der kindervoorstellingen gegeven. Wij hopen in ons blad van Mandag a.s. nog nader op een en ander teiug te komen. AMERSFOORTSCHE KUNSTKRING. Excursie naar Maartensdijk. De commissie voor bet houden van ten toonstellingen uit de AïioersfooHsclie Kunst kring heeft het plan 0111 een bezoek te bren gen aan de kunstcollectie van den lieer F. Lugt lc Maartensdijk. De heer Lugt heeft in zijn woonhuis een in builen- cn binnenland bekende collectie oude schilderijen, teeke- ningen en antiquiteiten, en is zoo vriende lijk de leden van den Amersfoortschen Kunstkring in zijn huis te ontvangen cn hen van voorlichting te dienen. Bij voldoende deelname wordt deze ex cursie tweemaal gehouden, cn wel per fiets op Zaterdag 18 Mei a.s. (samenkomen op het Stationsplein om 1.30 uur.) en per autobus op Vrijdag 24 Mei a.s. (samenkomst sta tionsplein eveneens 1.30 uur.) In den nacht van Woensdag op Donder- dag is in den ouderdam van 47 jaren over leden de heer G. Bos, gepensionneerd kapi tein der infanterie en secretaris van de so ciëteit „Amicitia" te dezer stede. In 1899 als volontair bij het Instructie Bataillon te Kampen in dienst getreden, werd Gerard Bos in 1900 als korjtoraal bij het 4e Regiment Infanterie te Haarlem ge plaatst. Daarna diende hij aldaar en in Leiden als sergeant en werd na voltooiing zijner opleiding tot officier aan den Hoofd cursus te Kampen in 1908 tot 2e Luitenant I bij het 5e Regiment Infanterie te Amers foort benoemd. In 1912 volgde zijne benoe ming tot le Luitenant en in 1924 die tot kapitein. Ook in deze rangen diende de overledene in dit garnizoen. Alhoewel nog jong. zag hij zich genood* zaakt om eenige jaren geleden, door ach teruitgaande gezondheid, ontslag uil hel leger te vragen. liet secretariaat van Amicitia brengt me de, de exploitatie van zalen voor vergade ringen cn uitvoeringen en in de uitoefe ning daarvan kwamen wij, qua plaatselijk dagblad, het meest in aanraking met den overledene. Als we daaraan denken dan is het ons thans te moede als of we een goed vriend hebben verloren. De bereidwillig heid in persoon, klopten we nimmer te ver geefs bij hem aan. Steeds vonden we bij hem een willig oor. hetzij om ons inlich ting te verschaffen omtrent op handenzijn de gebeurtenissen, hetzij om ons ter wille te zijn voor het bijwonen van voor het groote publiek belangwekkende uitvoerin gen of bijeenkomsten in Amicitia. Zoodoen de was wijlen de heer Bos voor ons in ze keren zin een medewerker geworden, dien wij hoogelijk waardeerden om zijn prettige manier van werken cn wiens medewerking wij dan ook immer op hoogen prijs stelden. Hij besefte het grooto belang voor Amici- lia van een royale samenwerking met de plaatselijke pers en begreep tevens, dat hét voor ons van 't hoogste belang was, vólke rnen op de hoogte te worden gehouden van al hetgeen in Amicitia gebeurde. Zijn taak als secretaris der sociëteit vatte hij daardoor breed op en bij deed bet daarbij op een wijze zoo vrienschappelijk cn sympathiek, dat het wel niet anders kon of er ontstond een verhouding, welke wederzijds hoogelijk geapprecieerd werd. Het past ons dan ook thans in de eerste plaats woorden te uiten van groote dank baarheid voor de immer ondervonden be reidwilligheid. Steeds zullen wij den heer Bos blijven gedenken als den man, die, waar maar ëcnigszins mogelijk, ons ter wil le was en die, door zijn beminnelijke per soonlijkheid, in vele opzichten ons werk, voor zooverre dat in \micitia lag, verge makkelijkte. Ook vooi de sociëteit Amicitia beieekent het heengaan van den heer Bos een groot verlies. Meer dan 15 jaren vervulde hij daar een bestuursfunctie, meercndeels als secretaris en volbracht z'n taak met buitengewone ambitie. Geen moeite was hem te veel en een groot deel van den dag stelde hij ftch disponibel alles te doen wat zijn veelomvat tende werkkring van hem eischte. Dat men zijn bemoeiingen in dezen op prijs stelde, bleek o.a. uit het feit dat, toen I hij begin 1929 zijn functie ter beschikking stelde, de algemeene vergadering van April met overweldigende meerderheid besloot terugkomen-» op dit voornemen te verzoe ken. Hij apprecieerde dit en nam 't aan. Helaas, het heeft niet mogen zijn, dat nog een bestuursvergadering door hem werd mede gemaakt. Aan zijn naam zal verbonden blijven de herinnering als zeldzaam voorbeeld van toewijding aan een particuliere verecniging die gedurende vele jaren op het gebied van aangename verpoozing van allerlei aard voor Amersfoort het liarc heeft trachten te doen. Amicitia verliest in hem zonder twijfel een secrertris, die zijn taak uitstekend I vervulde, die het belang der sociëteit behar- I ligdé op een wijze, welke bij ieder, die met hem in contact kwam als zoodanig, de aangenaamste herinneringen moest achter- 1 laten. Koffietafel: Hoofdkaas. Midday talol: Gebakken kabeljauw met sla en gebakken aardappelen. LANGESTRAAT 42 TEL. 77 per blik f 1.75, per ons 18 cent. De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag a.s. op de Algemeene begraaf plaats aan den Soesterweg. Vertrek van het. sterfhuis 's middags te 2 uur. AANRIJDING Een wielrijder gewond. Woensdagavond te ongeveer 8 uur is op den hoek Kampstraat en Coninckstraat een wielrijder aangereden door een taxi, door dat de chauffeur zijn draai te kort nam. De wielrijder sloeg met het hoofd tegen den motorkap en bekwam een bloedende hoofd wonde. Na door den heer Bosman bij de fn. Koning te zijn verbonden is de man door den taxi, die inmiddels zijn passagiers had thuis gebracht, naar het ziekenhuis vervoerd voor verdere behandeling. AMERSFOORTS MANNENKOOR. Dc eerste prijs behaald in Hiivorsum. Ons plaatselijk mannenkoor behaalde gis teren op het Nationale zmgconcours te Hil versum een eersten prijs in de eerste afdee ling mannenkoren, met 331 punten. In de jury hadden zitting de II.II. L. C. Keere- weer, J. Wijnand, Balke en C. van Essen Doren, die in hun rapport in dé rubriek op merkingen spreken van: Amersfoorts man nenkoor is een goed koor, dat goed heeft gezongen". Een felicitatie aan het adres van den directeur G. v. d. Burg en de leden met het behaalde succes! GARNIZOEN. Groote manoouvros. Het 5e en het 21e regiment infanterie ne men dit jaar deel aan de groote manoeu vres. onder leiding van den commandant van het veldleger en zullen daartoe op 20 Augustus e.k. van hier worden gedirigeerd op de Legerplaats bij Harskamp. Aan de manoeuvres zullen deelnemen de herhalingslichtingen. dezer regimenten van het jaar 1924 en 1926 cn de jonge lichting van liet jaar 1929. AANBESTEDINGSNIEUWS. Nieuwe N.H. Kerk. Door 11.11. kerkvoogden der Ned. Hef»v. Kerk werd Woensdag aanbesteed liet bou wen. onder architect G. van Iloogevest, van ccn kerk voor 450 zitplaatsen op ecu ter- reinaan de oude Soesterweg. Gebr. Anema f 39.500; Dekker A Siebbels Bussum, f 33.330; R. Nyborg, Soest, 33.200; Hertzinger en Schimmel f 30.500; Ch. van Lunteren. Zeist, 29.895; T. van Ouwerkerk ƒ.29.197; G. de Jong, Woudenberg, 28.900; Aann.-mij. B. E. van Dorth f 28.380; G. C. Blanken, Bussum, f 27.500; Ltjegliwater, Kloosterboer en Hittema, Heer-liugo-waard en Broek op Langendijk, f 27.190; Gebr. C. en M. van Lunteren, Woudenberg, f 26.498; J. Reijnders cn Zn., Dieren, 23.592. De an deren te Amersfoort. Woensdag werd reeds de hoogste en laag ste inschrijver vermeld. Oude conservatief K't Kan me niet schelen vrat het zijp Peter, snij ze af. roei ze uit. Ik wil geen roode bloem in mljo tuin hebben voor de verkiezingen voorbij zijn0. .(London Opinion),'

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2