m PERSBUREAU VAZ DIAS JUBILEERT STADSNIEUWS. XHirondelle' W. K. VAN ROSSUM EEN KWART-EEUW VAN JOURNALISTIEK KANTONGERECHT Is een slagerswinkel een werkplaats? Humorhoekje li1 16118 LANGES7 RAAT. Uitgebreide sorteering HOEDEN MANTELS DEUX PIECES REGENMANTELS 7 ui van uf deelingen zijn in den loop der jaren nieuw opgericht Historisch overzicht Heden viert het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam zijn vijf on twintig jarig jubi leum. Aangezien de meesten onzer alleen den naam van dit bureau kennen, doordat iederen avond de vriendelijke omroeper dgn luisteraars een goeden avond toewenscht '•u mededeelt: „Publicatie dezer berichten, ui welker vorm ook, is verboden", laten wij hieronder een overzicht volgen uit de his torie \an het jubileerende persbureau. Toen in het begin van 1904 een Gooisch blad zijn lezers zoo uitvoerig mogelijk wen schte in te lichten omtrent een belangrijk debat, dat in den raad van de gemeente Hilversum zou worden gevoerd, wendde de redactie zich lot een jongen man, die in zijn kwaliteit van vlot en nauwgezet ste nograaf reeds gedurende een viertal jaren werkzaam was geweest voor verschillende gemeentebesturen, voor de Provinciale Sta len van Noord-Holland en voor particuliere instellingen. Deze jongeman, M. S. Vaz Dias geheeten, aanvaardde met groote ingeno menheid de opdracht van het Gooische or gaan om van het Hilversumsche raadsdebat een zeer uitvoerig verslag samen te stellen, want door de levering van dit verslag kreeg hij zijn eerste contact met de wereld, waar in hij eerlang een rol en zoo mogelijk een voorname rol wenschte te spelen: n.l. de wereld der dagbladpers Met kracht en energie ving de heer Vaz Dias na dit debuut den strijd aan voor de verwezenlijking van zijn ideaal; in het ouderlijk huis aan de Raamgracht werd het ..Stenografenbureau Vaz Dias" geboren en in den loop van het oprichtingsjaar kwa men reeds tien overeenkomsten met pro vinciale bladeit tot stand. Toendertijd legde de lieer Vaz Dias zich voornamelijk toe op het verkrijgen van nieuwtjes uit de hoofd stad, waarbij spoedig bleek, dat liij uitne mende reporterskwaliteiten bezat; te rech ter tijd zag hij echter in dat uitbreiding der werkzaamheden tot liet gebied buiten Amsterdam noodzakelijk was, wilde zijn schepping een instituut van beteekenis worden. In de periode, welke hierna volgde werd de heer J. Lissauer deelgenoot in de zaak. Terwijl de heer Vaz Dias een deel van den dag wijdde aan het opsporen van nieuws, het krachtens verschillende overeenkomsten schrijven van binnen- en buitcnlandsche overzichten en het ma ken van stenografische verslagen, verricht te de heer Lissauer zijn organiseerend werk buiten de hoofdstad: in de voornaamste plaatsen van liet land stelde hij personen aan, die als correspondent voor het bueau optraden. door het station Scheveningen Haven opge vangen cn van daar naar het Persbureau te Amsterdam doorgegeven. In verband met een zoo vlug mogelijke verspreiding deed zich de behoefte gevoelen, deze communi qués zelf te kunnen opnemen, rnet het ge volg dat de eerste marconist zijn intrede in het persbureau deed. In December 1920, toen het kantoorge bouw aan den Singel door een feilen brand grootcndecls in de asch werd gelegd, dreig de de normale gang van zaken ernstig ge stagneerd te zullen worden; echter was zelfs zulk een zware tegenslag niet in staat om de directie den moed te doen verliezen. Met schier bovenmenschelijke inspanning slaagde men er in, de verschillende dien sten weer normaal te doen functionneeren en een jaar later, toen het weer opgebouw de perceel aan den Singel opnieuw in ge bruik werd genomen, was de oude toestand hersteld. In dien tijd nam de directie het initiatief tot de oprichting van een draadloos-telefo- nischen persdienst en haar komt de eer toe. de eerste ter wereld te zijn geweest, die de draadlooze telefonie voor de distributie van persberichten toepaste. Op 20 Februari 1922 had de opening van dezen dienst plaats cn tot op den huidigen dag profiteeren tal van bladen buiten Amsterdam van deze uiterst snelle wijze van berichtgeving. Uit den jongsten tijd. Uit den jongsten tijd dateert de ontwik keling van de dagbladillustratie, waarin het Persbureau Vaz Dias een belangrijk aan deel heeft gehad. De stichting van een af- deeling voor het vervaardigen van cliché's. welke in het begin van 1927 onder den naam van clichébedrijf „Grafo" in het nieuw aan gekochte perceel Singel 93 werd geïnstal leerd, bleek een succes te zijn; dit bedrijf heeft thans zulk een vlucht genomen dat een nieuw gebouw, n.l. het gebouvvencom plex Spuistraat 6874, moest worden aan gekocht. Voorts werd een afzonderlijke- Feuilletonafdeeling gesticht, welke rnet de levering aan dag- en weekbladen van arti kelen, verhalen, varia en wat diesmeer zij uitstekend werk verricht; voorts ontstond een afdeeling voor Sportnieuws, die tijdens de Olympiade 1928 tot ver over de grenzen van zich heeft doen spreken. Een vriendschappelijke samenwerking met het Indisch Persbureau „Aneia" maak te bovendien ook een goede berichtgeving uit Indisch Nederland mogelijk. Snelle groei. In 1905 verhuisde het bureau naar de N. Z. Voorburgwal, met welke verplaatsing een naamsverandering gepaard ging. Het Stenografenbureau Vaz Dias werd toen om gedoopt in „Centraal Corespondentiebu- reau voor Dagbladen Vaz Dias Reeds in 1908 volgde, dank zij den snellen groei, we derom een verhuizing n.l. naar den Toren steeg, terwijl het bureau toen den naam kreeg, die het thans nog draagt „Persbureau Vaz Dias". Daar is de grondslag gelegd voor de buitenlandsche berichtgeving; het per soneel werd ook steeds grooter in aantal In het jaar 190S deed de heer Julius J. da Silva zijn intrede in de directie. Naast commereieele leiding, welke hij voor een deel voor zijn rekening nam, legde hij zich ook toe op de reportage in de hoofdstad. Achtereenvolgens werden gesticht het Centraal Bureau voor Persinlichtingen en de photo-afdeeling. In 1911 werd weer verhuisd en wel naar de Keizersgracht. De oorlogsperiode. Van alle kanten uit binnenen- en bui tenland werd de hulp van het bureau ingeroepen; door het deel van de redactie- staf, dat den arbeid niet behoefde neer te leggen, werd in de eerste dagen van den oorlog dag en nacht met koortsachtigcn ijver gewerkt. Niet minder dan tien redac teuren waren ten langen leste dag er nacht in de weer, uitsluitend voor het ver talen van telegrammen. Dat natuurlijk in de eerste plaats de Nederlandsche dagblad pers van deze organisatie heeft geprofiteerd behoeft geen betoog De groote uitbreiding van de werkzaam heden in de eerste oorlogsperiode, na de min of meer geleidelijke ontwikkeling ge- dumnde de eerste tien jaren, bracht het bu reau tot een geweldige ontplooiing: in ruirn een jaar tijd was het personeel verdubbeld Midden in de „oorlogsdrukte" moest een ruimer tehuis worden gezocht en in het groote kantoorgebouw. Singel 91, vond het Persbureau Vaz Dias een nieuw onderdak. In dit gebouw zagen twee nieuwre afdeelin- gen het licht: de financieele afdeeling en de afdeeling voor draadlooze telegrafie. Reeds eenigen Lijd n.l. werden de officieele leg erberichten der borlogvoerende landen plein. Verdachte kwam met zijn auto den Leusderweg af en wilde rechtuit den Arn- hemschen weg oprijden. Hij zou daarbij in de eerste plaats links van den weg hebben gereden, terwijl liem ook ten laste was ge legd, dat hij bij het naderen van de Berg straat geen signalen had gegevens. Verdachte erkende, dat hij nagelaten had signalen te geven, toen hij de Berg straat naderde, doch dat hij de linkerzijde van den weg bereden zou hebben wordt door verdachte ten stelligste ontkend. Toen hij plotseling de Enka-bus uit de Bergstraat zag komen, is hij naar links omgezwaaid om te trachten een aanrijding nog te voor komen. Doch dit was een noodmaatregel op het allerlaatste oogenblik. Hierna worden verschillende getuigen ge hoord. De bestuurder van de Enka-bus deelde mede, dat verdachte links van den weg reed cn geen signalen had gegeven. Hij zelf had bij den hoek wel signaal gegeven; hij kon echter verdachte niet zien aankomen. Had verdachte meer rechts gehouden, dan had getuige verdachte vermoedelijk wel eerder gezien. Vervolgens werden als getuigen gehoord twee melkventers, die op het Julianaplein stonden, toen de aanrijding plaats vond. Zij legden vrijwel gelijkluidende verklaringen af. Verdachte reed met zijn auto eerst na genoeg midden op den weg, doch toen de Enka-bus signalen gaf, haalde verdachte plotseling naar links uit, waarschijnlijk om achter de bus langs te rijden. De autobus was daarvoor echter te lang, zoodal de bot sing niet meer te voorkomen was. Verdachte merkte nog op, dat hij van rechts kwam en dus feitelijk het recht van voorgaan had. De autobus reed echter door en daarom had verdachte getracht door naar links uit te halen een aanrijding nog te vermijden. De ambtenaar van het Openbaar Ministe rie, mr. Zij ls tra, hierna requisitoir ne mend, acht niet bewezen, dat verdachte vóór de aanrijding den linkerkant van den weg heeft gehouden, waarom hij hiervoor vrijspraak vraagt. Wel acht spreker komen vast te staan, dat verdachte bij het naderen van de Bergstraat geen signaal heeft ge geven, hetgeen door hem zelf is erkend. Hiervoor vraagt spreker een boete van 15 of 10 dagen hechtenis. Conform het requisitoir van het Open baar Ministerie sprak de kantonrechter mr.van Son, verdachte vrij voor het ten- laste gelegde sub 1. terwijl hij hem voor sub 2 veroordeelde tot een geldboete van 10, subs. 5 dagen hechtenis. Botsing rijders. tusschen twee motor- UIT DE TEXTIELVAKBEWEGING. Actie voor vacantie. Woensdagmiddag had te Enschedé een conferentie plaats tusschen de hoofdbestuur ders van de textielarbeidsorganisaties Uni- tas cn St.-Lambertus eenerzijds en De Een dracht anderzijds. Het resultaat van de con ferentie was, dat besloten werd een. geza menlijke actie te voeren voor een week va cantie met behoud van loon en een commis sie te benoemen om den fabrikanten voor stellen te doen. Dit bcteekent een nieuw gezamenlijk op treden van de textielarbeidersorganisaties, hetgeen sinds de laatste groote staking niet meer het geval was. BEGRAFENIS VAN DEN E. VELDMAN. HEER Onder zeer groote belangstelling werd gistermiddag op de Nieuwe Üosterbegraaf- plaals te Amsterdam ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer E. Veld man. in leven remise-chef bij de Gemeente tram, secretaris van den Noord-Ho lland- schen Postduivenbond, oud-hoofdbestuurs lid en oud-voorzitter der afdeeling Amster dam van het Nationaal Verbond van Ge meente-ambtenaren in Nederland. Aan de geopende groeve werd een woord van af scheid gesproken namens de directie der gemeentetram cn den N.-IT. Postduiven- bond, terwijl door den heer Ollmans na mens de afdeeling Amsterdam van het Na tionaal Verbond en den heer Kooiman na mens het hoofdbestuur werd gememoreerd het werken van den overledene in de orga nisatie. hangen. Verdachte verklaarde, dat in zijn filialen geen enkele werkzaamheid verricht wordt. In den winkel wordt alleen verkocht Alle werkzaamheden als uitbeenen, uitsnij den, enz. worden verricht in een achter den winkel .gelegen vyerkpiaats, waar .w el eer» arbeidslijst aanwezig is. Deze verklaringen werden door den filiaalhouder, die als ge tuige werd gehoord, bevestigd. Op verzoek van den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie werd de verdere be handeling van deze zaak 14 dagen aange houden, teneinde eerst een onderzoek in loco in te stellen. Overtreding van de leerplicht wet. Een Spakenburgsche visschersvrouw had zich te verantwoorden, omdat zij haar dochtertje zonder geldige reden van school had thuis gehouden. „Ze kon haar thuis niet missen", zoo verontschuldigde verdach te zich en daarbij kwam, dat het kind, dat vrij groot voor haar leeftijd was, niet meer naar school wilde. „De groote rpeid wordt door de anderen uitgelachen", merkte moe der op. Verdachte erkende het feit volmon dig, doch voerde als excuus aan dat haar gezin uit 13 personen bestond. En toen er kort geleden wederom gezinsvermeerdering was, kon de hulp van het 14-jarig dochter tje niet gemist worden. Verdachte kan het kind echter best baas en zal haar nu weer naar school sturen. De Ambtenaar van het Openbaar Minis terie wilde rekening houden met de hui selijke omstandigheden en vroeg een boete van 3 of 2 dagen hechtenis. Uitspraak overeenkomstig den eiscli van hel Open haar Ministerie. Een dronken voetballer op de iiets. Een los werkman was op een Zondag in Utrecht gaan voetballen. De wedstrijd had NIEUWE UITGAVEN Bernard Rochowitz dooi J. F. Heemskerk. Ln^. van Ilolkema en Warendorfs LT.-M., Amster dam. Bij hun dood lieten de ouders van Ber nard Rochowitz hem niets na dan «at met schulden'belaste landgoed Boekanew. Zijn oom baron van Dalmann neemt hem in huis, maar prettig heeft hij liet daar niet, zoodat hij vol vreugde is, als hij slaagt voor de kadettcnschool. Ook hier vindt ae ver armde jonker veel teleurstelling maar hij werkt flink, zoodat hij spoedig in het leger kan treden. Allerlei omstandigheden wer ken mede, dat hij om de plaats, die hom op grond van zijn kennis toekomt, moet vechten. Als adjudant van den gehaten kanselier Rallenstein maakt hij zich nog vele vijanden, maar in den oorlog van zijn land Gyda tegen Mecassie krijgt hij gele genheid zijn ongeëvenaarde hoedanigheden als officier te bewijzen. Wel wordt hem nog vaak den voet dwars gezet maar Rocho witz overwint ten slotte alle moeilijkheden en leidt als opperbevelhebber van liet le ger de troepen ter overwinning. Als hij tie hoogste positie in den lande verwerft, zelfs tot vorst Byklona Rochowitz is verheven, en algemeen bewierookt wordt, treft hem den slag, dat zijn vrouw en twee zijner kinderen hij een ongeluk om het leven komen. Toen hij twee jaren kanselier was bracht hij een grondwetsherziening tot. stand, waardoor het Stcndenhuis verdeeld werd in Heerenhuis en Volkshuis. Bij de eerste steenlegging van het volkshuis wer den van uit een dakkamertje eenige scho ten gelost; zijn zoon Hugo Wenzel werd doodgeschoten en Rochowitz zelf ernstig gewoild, zoodat hij eenige dagen later over leed. Een vaak zeer belangwekkend verhaal. De intrigues der Gydaansche politiek hem blijkbaar erg dorstig gemaakt zoodat het onvermoeid werken van Rochowitz om Veerschillende aanrijdingen en botsin- aIs gevolg van het niet in toe passing brengen van de verkeersregels Aanrijding tusschen twee auto's op het Julianaplein. Voor den kantonreechter had zich Woens dag te verantwoorden een autobestuurder, wonende te Zeist, die op een vroegen mor gen met zijn auto een aanrijding had ge had met een Enka-bus op liet Juliana Op den Veenhuizerweg te Soest waren op zekeren dag twee motorrijders met elkaar in botsing gekomen, Een van hen, die thans als verdachteterecht stond, was het erf voor zijn woonhuis komen afrijden en was den weg overgestoken zonder er zich van te vergewissen of van een van beide kanten ook iets naderde. Dit was wel het geval ge weest. Er kwam n.l. een andere motorrij der aan, die verdachte midden op den weg gegrepen, had. Verdachte deelde rnede, dat hij reeds geheel den weg was overgestoken en zich reeds reclit-s van den weg bevond toen de andere motorrijder links reed en regelrecht op hen^ af kwam. Do bestuurder van dit andere motor rijwiel, als getuige gehoord, verklaarde, dat verdachte plotseling voor hem den weg overstak. Hoewel hij zeer krachtig liad ge remd, kon hij op zulk een korten afstand die getuige op 5 meter schatte verdachte had die afstand op 25 a 30 meter geraamd niet meer stoppen. Twee getuigen a decharge verklaarden, dat verdachte reeds geheel aan de rechter zijde van den weg was en dat de motor rijder in zeer woeste vaart naderde. De duo- rijder van dezen motorrijder, die eveneens als getuige was gehoord, had tengevolge van de botsing een „gaatje in zijn hoofd opgeloopen. Een andere getuige maakte een teekening van de plaats des onheils. Aan de hand daarvan verklaarde deze getuige, dat de hotsing het gevolg is gev eest van het links rijden van getuige-motorrijder. Was dezo gewoon doorgereden, dan zou er niets ge beurd zijn. Juist het zenuwachtig manoeu vreeren van den motorrijder is hier nood lottig geweest. De Ambtenaar van liet Openbaar Minis terie acht het ten laste gelegde bewezen. Dat de motorrijder wat zenuwachtig is ge worden, valt niet te verwonderen, docli verdachte had voordat hij het erf afreed moeten nagaan, of de weg vrij was. Dit is niet geschied, waarom de Ambtenaar een boete eischt van 15 subs. 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter zal over 8 dagen von nis wijzen. Een dronkon voerman op den wagen. Een 71-jarige inwoner van Soest bestuur de in staat van dronkenschap een wagen met paard er voor en had door dwars over den weg te staan ecu aanrijding veroor zaakt met een uit de richting Soestdijk komende luxe auto. De verdachte, een oolijke grijsaard, kan hot geval niet ontkennen. Borrels koopen deed hij nooit, maar hij kreeg ze altijd, 's Morgens kon hij niet direct eten, daarvoor was hij te oud, maar als schadeloosstelling kon hij er altijd vast op rekenen een paar borrels op te loopen. Verdachte simuleerde, indien hem iets gevraagd of gezegd werd. dat hem niet naar den zin was, op verdienstelijke wijze doofheid, doch iel ten slotte door den mand. De Ambtenaar van het Openbaar Minis terie eischte, in verband met den ernst van het feit een boete van 40 of 20 dagen hechtenis. De kantonrechter verminderde de straf lot de helft20 of 10 dagen. Is een slagerswinkel een werkplaats 7 Een exportslachter te dezer slede stond terecht, omdat in een zijner winkels voor den verkoop geen arbeidslijst was opge- hij zich op den terugtocht, die hij per fiets aflegde, gedrongen had gevoeld zijn dorst te lesschen met eenige glaasjés bier. Hij had er echter meer genoemen dan goed voor hem was, want toen liij de reis naar huis verder voortzette, was hij niet geheel cn al meer meester over zijn stuur De po litie had dat gezien en om erger onge lukken te voorkomen den man maar meegenomen orn in een cel z'n roes te laten uitslapen. Verdachte vertelde anders nooit te drim ken. Dit keer was het liem per exeptie over komen. Dat hij vreeselijk dronken was ge- woest, zooals de veldwachter in zijn proces verbaal had gezegd, moest verdachte be slist ontkennen. Wel was hij een paar maal van zijn fiets gevallen. De Ambtenaar van het Openbaar Minis terie eischte voor dezen jongeman een geld boete van 25 of 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter wees terstond vonnis en veroordeelde verdachte tot ecu geldboe te van 15 subsidiair 5 dagen hechtenis. UITSPRAKEN. De verkeers-splegcb. De Kantonrechter deed uitspraak in de zaken betreffende het aanbrengen van ver- keersspiegels aan z.g.n. huifkarren. De wa gen, die voorzien was van een krommen dissel en waaraan bevestiging \an een ver- keersspiegel onmogelijk bleek, werd rijge- sproken. Tegen de andere wagen, waaraan bevestiging wel mogelijk bleek werd 1 boete of 1 dag hechtenis uitgesproken. De dansclub ,die de veror dening trachtte tc ontdui ken. Voorts wees de kantonrecht ei vonnis in de zaak tegen den Soester-cafehouder. dit-, in zijn inrichting had laten dansen in een voor het publiek toegankelijk lokaliteit. Er was een dansclub opgericht, waarvan men tegen ecu contributie van 10 cent lid kon worden, doch de Ambtenaar van het Open haar Ministerie liad bij de behandeling van deze zaak de vorige week opgemerkt, dar. hij van oordeel was, dat deze club uitslui tend was in het leven geroepen, om vrij te kunnen dansen in de inrichting van ver dachte en zoodoende de verordening der gemeente Soest te ontduiken. Hij had dan ook 15 boete geeischt. De Kantonrechter achtte het lenlaste ge legde volkomen bewezen cn overwoog in zijn vonnis o.rn. dat de opgerichte dansver- eeniging niet ernstig te beschouwen was, doch alleen ten doel had om de gemeente verordening van Soest te ontgaan. De uitspraak luidde 5 boete, subsidiair 3 dagen hechtenis. cle plaats te bereiken die hem niet alleen krachtens zijn geboorte, maar ook op grond van zijn kennistoekomt, zijn uitmuntend beschreven. Vaak wat erg uitgesponnen, hier en daar wat te gerekt, maar niette min immer boeiend zijn de avonturen van Rochowitz weergegeven, waarbij zijn oor- logs-ondernerningcn vooral zeer interessant zijn. Het vele gebeuren maakt, dat het zeer lijvige boek nimmer vervelend wordt en men, integendeel, steeds vol belangstelling, tot liet eind toe. blijft. Van bet Westelijk Iront geen nieuws door Erich Maria Re marque. Uitg. Erven J. Bijle- veld, Utrecht. Dit boek wil noch een aanklacht, noch een bekentenis zijn. Het wil alleen een po ging wagen, een beeld tc geven van een generatie, die door den oorlog vernield werd ook als ze aan zijn granaten wist te ontkomen. Deze poging is meesterlijk geslaagd in deze weergave van hetgeen er leefde cn groeide in de jonge mannen, die zoo van schopl. na een simpele voorbereiding, de verschrikkingen van den oorlog moesten meemaken. Zonder opsmuk is dit oorlogs verhaal een der heftigste aanklachten ge worden tegen den oorlog. Hel boek heeft blijkbaar geen andere pretentie dan om te doen zien, hoe het aan het front was. En cle uitbeelding daarvan is vaak zoo aan grijpend. dat het wel niet anders kan of het verhaal moei een diepen indruk ma ken, een indruk welke ons vervult vol af schuw van hel menschonteerend bedrijf. Chauvinisme is er geheel vreemd aan; het is ecu eerlijk boek, waarin niet gezocht is naar machtige effecten maar dit in sobere opsomming van alle ellende en vreugde loosheid een monument is geworden tegen do verdwazing der machthebbers, die mil- lioenen ter slachtbank voerden en zooveel anderen als slachtoffers van dezen waan zin voor hun leven degenereerden. Licht. Uitg. XVde Haan, Utrecht. Inhoud van afL No. 30 Girolamo Savo narola door S. Ilolm; Mysterie-spelen door W. S De zwarte en de bruine rat hun strijd cn hunne ziekten door Sv. Jensen Storcli, De zorg van het leven van het kind door II P. Geerke; Stijl cn handwerk VIII door Ds. F. Poulsen. Inhoud van afL No. 31 De hertog van Morny en de staatsgreep van 2 Dec. 1851 door Aug. Moth. Lnnd; Wax is tijd door John Kooy; Wat kinderen op school vragen door V. Rasmussen; Gutenberg, de Dult- sclie Laurens Koster door W. S..; Van Sul tanaat tot Republiek door P. cle ITemmer- Gudme. Reiziger „Heb ik nog tijd om m'n vrouw vaarwel te zeggen bij den uitgang Conducteur „Hangt er van af hoe lang U getrouwd is, meneer". (.Passing Show)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6