EESFOÖKTS CH DAGBLAD HAAR EIGEN KIND VERDRONKEN? Zaterdag 11 Mei 1929 .DE EEMLANDER- 27e Jaargang No. 26 3 DRAMA TE NIEUWER- AMSTEL DE VLIEGBOOTEN INDIE NAAR VAMPYR en PROTOS Stofzuigers zijn de beste P.Nierop BEZOLDIGINGS BESLUIT 1928 Een becijfering Incident met een teekenaar in de rechtszaal De onvindbare Harry Op 22 December van het vorig jaar wer- clen de wachtmeesters van de marechaus see te Nieuwer Amstel R. C. Cosse en J. Smit gewaarschuwd, dat in een tochtsloot van den Bovenkerkerpolder onder genoem de gemeente een kinderlijkje lag. Onmid dellijk stelden beiden een onderzoek in en inderdaad vonden zij op de aangegeven plaats het lijkje van een kind van het vrou welijk geslacht. Met kracht werd het on derzoek aangepakt en uit verschillende aanwijzingen kwam vast te staan, dat het kind verpleegd was geweest in een katho liek gesticht te Amsterdam. Kort daarop kon dan ook de moeder van het kind, dat anderhalf jaar oud was, worden gearres teerd en zij bleek te zijn een 21-jarige dienstbode, die te Amsterdam in betrek king was. Aan den wachtmeester Cosse heeft het meisje later verklaard, dat zij op IS December op den Dam een auto had ge huurd, waarmede zij naar het katholieke gesticht was gereden. Daar had zij haar kind afgehaald en vervolgens den chauf feur order gegeven, naar Ouderkerk te rij den. Ter hoogte van de Ouderkerkerlaan verliet zij met het kind de auto en zond deze terug. Zij wandelde hierna alleen met het kind verder en bij de tochtsloot geko men wierp zij de kleine in het water. Het kind kwam door verdrinking om het leven. De vrouw werd in het Huis van Bewa ring ingesloten en tegenover den rechter commissaris herhaalde zij haar spontane bekentenis. Kort daarop krabbelde zij ech ter geheel terug en deed zij een verhaal, waarin zij zekeren Harry van L. aanwees als de man, die haar buitenechtelijk kind in de tochtsloot verdronken had. Gister stond de dienstbode terecht voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank, welke werd gepresideerd door mr. Hoekstra. Tn de dagvaarding was haar in de eerste plaats moofti of doodslag ten laste gelegd; in verband echter met verd.'s latere verkla ringen was subsidiair de dagvaarding uit gebreid tot uitlokking en medeplichtigheid. Bij de opening der zitting vroeg de ver- 'dediger van de vrouw, mr. M. Schorlesheim ontruiming van de publieke tribune; het O.M. refereerde zich aan dit verzoek, daar bij tevens vragende om, wanneer verd's psyche zou ter sprake komen, dit buiten haar tegenwoordigheid te doen plaats vin den. Na Raadkamer wees de Rechtbank het V erzoek van mr. Schorlesheim van de hand Op een vraag van den president ontkende 'de vrouw, die stil voor zich uit zat te sta ren. het feit te hebben gepleegd. Mejuffrouw dr. A. J. Scholte en dr. G. L. Tingel, die de sectie op het lijkje van het kind hadden verricht, deelden, als getuigen- deskundige gehoord, mede, dat zij geen uit wendige sporen van geweld hadden gevon den. Hierna werden als deskundigen gehoord de psychiaters dr. H. J. Overbeek en dr. S. P. Bakker, die het meisje hebben onder zocht. Hun conclusie is dat verd. vermin derd toerekeningsvatbaar is; zij heeft mo- reele en andere defecten. Hel meisje moet debiel worden geacht, echter is zij volgens het oordeel der deskundigen g«en psycho paths. Üe Officier wees dr. Overbeek nog op een zekere geslepenheid, die hij bij verd. had aangetroffen; eerst bekent zij volledig en daarna doet zij met groote logica het ver haal, flat zekere Harry van L. het kind heeft verdronken. Het gevolg hiervan was dat de hoofdinspecteur van politie van Slobbe en de brigadier-rechercheur Prinsen in tegenwoordigheid van verd. de geheele stnd hebben afgezocht om dien Harry te vinden, evenwel zonder het minste succes! Later heeft zij aan den heer Van Slobbe weer verklaard, dat zij het kind wel dege lijk zelf verdronken heeft; thans, ter zit ting, ontkent zij weer. Het O.M. meende dan ook dat verd. tegenover de buitenwe- rekl een houding van onschuld wil aanne men, te meer is hij in die meening ver sterkt, wijl hem uit brieven, die het meisje in het Huis van Bewaring heeft ontvangen, gebleken is dat de schrijvers ervan ten hoogste verwonderd en geschokt, zijn en niet kunnen gelooven dat verd. zulk een gruwelijk feit heeft gepleegd. Als .getuige a decharge werd een heer gehoord, te wiens huize verd. het laatst heeft gediend. „Wo hebben nooit een betere dienstbode gehad," aldus deze getuige. Bo vendien was zij zeer goed. en lief voor de kinderenv Een zuster van het mtisje kwarn nierna oenige mededeelingen doen omtrent de vroegere huiselijke omstandigheden van verd. Volgens haar waren die omstandig heden vreeseiijk; verd. kreeg van alles de schuld en werd voortdurend door haar va der gestompt en geslagen Incident, In den loop van het onderzoek verzoekt mr. Schorlesheim op een gegeven oogen- hük den president, een teekonaar, die zich in de zaal onledig hield met de vervaardi- uing van een schets van de verdachte, dat te willen verbieden. President: „Wie is die teekenaar Een stem in de buurt van de perstafel: „Ik, meneer de president J" President„U hoort het verzoek van den verdediger De teekenaar: „Als u bezwaar hebt tegen publicatie van die tcekening, zal het niet gebeuren." President„Ik geloof dat het beter is om het niet te doen." De teekenaar „Dan gebeurt het niet Hierna werd verd. door den president aan een scherp verhoor onderworpen. Zij bleef thans vasthouden aan de verklaring dat die Harry van L. haar kind verdronken had. Welk belang hij daarvoor had, wist ze niet; Harry was niet de .vader van het kind Requisitoir. Het O.M., mr. de Blecourt, wees erop dat verd. voor die afwisseling van bekentenis sen en ontkentenissen geen enkel behoorlijk motief heeft kunnen opgeven; voor spr. staat het vast dat zij het feit heeft gepleegd op de wijze, zooals zij oorspronkelijk heeft verklaard. Het moeilijke punt in deze zaak achtte spr. de strafmaat. Echter rekening houdende met alle om standigheden eischte de Officier verd.'s ver oordeeling wegens moord tot vier jaren ge vangenisstraf. De verdediger, mr. M. Schorlesheim, merkte op dat in deze zaak het alles over- heerschende motief is medelijden. Niemand kan beseffen welk een stumper deze vrouw is. Onder vreeselijke omstandig heden is zij opgegroeid, van haar vader, die een bruut en een beest was, kreeg zij meer slaag dan eten. PI. zelf is overtuigd dat verd. het feit heeft gepleegd en ook hij acht het noodig dat de maatschappij tegen zulke personen beschermd wordt. Gevangenisstraf zou echter voor deze vrouw funest zijn; vol gens pl. zouden de belangen van verd. het beste gediend worden, indien zij in een psy- chopathengesticht wordt verpleegd. Wel hebben de deskundigen niet in die richting geadviseerd maar pl. meende, dat de Recht bank vrij moet staan tegenover de psychia- thers. Pl. bleef er dan ook met klem op aandringen, dat de vrouw in een psycho-, pathengesticht zal worden opgenomen. Uitspraak 24 Mei a.s. Verblijf te Bombay De beide Nederlandsche marinevliegboo- ten zijn gisteren te Bombay aangekomen en zullen daar twee A drie dagen blijven. EEN „BUITENMAN" UITGESCHUD. Op een toertje door twee dames berooid. Er Is weer eens een „buitenman" in Rot terdam beroofd, hij had in een café op den Schiedamschcn dijk kennis gemaakt met een 29-jarige werkster J. L., die met hem een toertje in een auto ging maken. Een caféhouder, die men „toevallig" ontmoette, was ook van de partij. Gezamenlijk werd een café aan de Linkermaasoever bezocht, waar ook een tweede dame zich bij het ge zelschap \oegde. Er werd vrij stevig ge dronken. En toen men in een tweede café kwam, waren de beide dames gauw verdwenen. Op dat oogenblik merkte de „buitenman", dat zijn portefeuille met 650 verdwenen was. Hij waarschuwde den caféhouder, die onmiddellijk zijn café sloot, en de politie waarschuwde. Met behulp van den metge zel, die aanvankelijk beweerde de twee da mes niet te kennen, is het gelukt de werk ster in een pand aan de Ploegstraat aan te houden. Zooals het gewoonlijk gaat bij een huiszoeking, van het geld was mets meer te vinden. DE KONINGIN OP REIS. Zomerverblijf te Crans sur Sierre. Het Zwitsersche plaatsje Crans sur Siei- re, op een half uur gaans van Montana, staat ineens voor ons, Nederlanders, mid den in de belangstelling, omdat de konin gin het als haar zomerverblijf heeft uitge kozen, Met een gevolg vantwintig personen hebben de koningin en prins Hendrik hun intrek genomen in het Hotel du Golf. De koninklijke auto's, die al een week eerder waren aangekomen om de omstre ken te leeren kennen, haalden Zaterdag avond de vorstelijke bezoekers van Brigue af en brachten ze naar het hotel. Het voorjaar, dat totnogtoe was uitgeble ven, scheen op ffeze aankomst gewacht te hebben, want sedert een paar dagen kleuren de gentianen en de anemonen de prach tige plateaux van Crans tot een bloemtapijt. Crans, dat op 1500 m. boven den zeespie gel ligt, is eeu plaatsje dat in bloei toe neemt, dank zij zijn heerlijke bergweiden, die êen schitterende golfgelegenheid bie den. (Hbld.) GESTOLEN BONTMANTEL OPGESPEURD. Speurderstalont van gedupeer de eigenares. Men meldt uit *5 Gravenhage aan de Ct.. Ruim een half jaar geleden vermiste mevr M. een kostbaren nieuwen bontmantel uit haar auto, dien zij even onbeheerd voor een der groote warenhuizen alhier had la ten staan. Van dezen diefstal werd terstond Zjuïgjsstjr. 90JJ%L.283 aangifte gedaan bij de politie, doch do da der kon vooralsnog niet worden opge spoord. Intusschen had mevr. M. zich sterk voorgenomen zelf ook op haar qui-vive te blijven en op Straat tedetten op iedere da me, die een zwarten bontmantel met witten kraag droeg. Reeds was de diefstal bijna vergeten, toen mevr. M. dezer dagen op een avond een jonge dame haar huis voorbij zag gaan, die een mantel droeg, waarin de bestolene vrijwel zeker haar vroeger eigendom meen de te herkennen. Verschillende détails klopten en alleen een inspectie der voering- stof zou tot een definitieve herkenning kunnen leiden. Daarom volgde mevr. M. genoemde jongedame tot men een politie agent tegenkwam, aan wien mevr. M. ver zocht haar te willen vragen of men even de voering mocht bekijken. Aan dit verzoek werd voldaan en hoewel de draagster van den mantel zich er tegen verzette, kon mevr. M. de voering bekijken, hetgeen haar de absolute zekerheid gaf; dat bedoeld klee- dingstuk haar vroegere eigendom was. De politie-agent verzocht de jongedame, die met haar verloofde op weg was naar een bal, mee naar het hoofdbureau te wil len gaan, waar bleek, dat de draagster den mantel voor 7.50 op de markt had ge kocht. De koopman, die hem verkocht had, kon opgespoord worden cn verklaarde het kleedingstuk voor 6 gekocht te hebben van een man, die bij nader onderzoek reeds wegens een fietsendiefstal in de Scheve- ningsche gevangenis bleek te vertoeven. Binnenkort zal deze man zich nu ook nog voor den manteldiefstal voor den rechter hebben te verantwoorden. De politie kon intusschen niet nalaten aan mevr. M., die het thans zeer afgedra gen kleedingstuk niet eens meer terug wil de hebben, haar complimenten te maken voor haar uitstekende speurderstalent. De ze dame zou zeker geen slecht figuur ma ken, wanneer zij in het recherche-corps werd opgenomen. ALGEMEENE N. H. SYNODALE COMMISSIE. Het Presbyterium der „Evangelische Kir- chengemeinde" te Wesel heeft de Synode uitgenoodigd ter bijwoning van een Jubel- feier op 26 dezer. Herdacht zal dan wor den de stichting van de Mathenakerk te Wesel in 1429 de bevrijding van Wesel van het Spaansche juk in 1629 en de in wijding van de kleine kerk in 1729. De ge schiedenis dier gebeurtenissen is beschre ven in een zoo juist verschenen feestge- schrift, getiteld„Die Evangelischen Kir- chen Wesels". De Synodale commissie heeft "besloten daarheen af te vaardigen haar medelid ds. J. Barbas, pred. te Hengelo (Geld.) Het provinciaal kerkbestuur van Fries land heeft aan de Synodale commissie goedkeuring gevraagd op een besluit in hooger beroep. Deze aangelegenheid zal bij de Algemeene Synode worden overge. bracht Voor kleine toelagen aan personen en gemeenten uit het fonds Noorlijdende ker ken en personen zal 10.415 noodig zij"n. Dientengevolge is ƒ28.460 voor groote toe lagen beschikbaar. De 50 ingekomen aan vragen worden in deze tweede zitting af gehandeld. Eenige te laat ingezonden ver zoeken moeten worden ter zijde gelegd. Blijkens de rekening van het fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften van gemeenten, waar eigen middelen ontbre ken, is ook aan dit fonds een belangrijke gift (t.w. van ƒ750) geschonken door H. M. de Koningin. Uit dit fonds kan 5365 voor uitkeering worden bestemd, welk bedrag verhoogd moet worden met eene suppletie uit de generale kas. Er zijn 18 gemeenten die voor eene toelage in aanmerking ko men. Vervolgens worden behandeld dc aan\ra gen om steun uit het fonds tot verbete ring der schraalste predikantstractemen- ten. In 1929 zal 10.075 beschikbaar zijn. Maar dit bedrag zal worden vermeerderd met 30.000 van het fonds „Aanpakken" ƒ1000 uit de baten van den Vervolgbun del en ƒ17.145 suppletie uit de generale kas. In 't geheel is dus ƒ58.220 bestemd voor de toelagen, uit te keeren in 1930. OFFICIEREN BIJ DE LUCHTWACHT DIENST. Te Amsterdam is opgericht de vereeniging van Officieren van den Luchtwachtdienst. Het bestuur heeft zich uit de volgende hee- ren samengesteld: J. de Flines, Amsterdam, voorzitter; D. J. Tyssens, Rotterdam, vice- voorzitter; Dr. C. W. van Schreeven, Am sterdam, seen; J. F. F. Klok, Haarlem, 2e seen; A. W. Leef lang, Utrecht, penningmees ter; H. J. Bathoorn, Hengelo; J. A. Keu- ning, Zwolle, Commissarissen WEER EEN SLACHTOFFER TE RIJSOORD. Waar de auto's met 100 K.M.- vaart mogen rijden. Woensdagnamiddag is te Rijsoord aan den Rijksstraatweg bij Wevershoek het 8- jarig zoontje van I. G. van Ooyen door een vrachtauto van de zuurstoffabriek te Dor drecht gegrepen en op slag gedood. Den chauffeur treft geen schuld. Binnen een jaar zijn te Rijsoord aan den straatweg vier kinderen door auto's gedood. Maximum snelheid is niet aangegeven, zoodat door Rijsoord met snelheden tot 100 kilometer pér uur wordt gereden. üe voor de bezoldiging van leeraren en beambten bij het M.O. geldige diensttijd. Een belangrijk artikel in het nieuwe be zoldigingsbesluit voor de leeraren en beamb ten bij het gymnasiaal en middelbaar onder wijs is artikel 28. Volgens dit artikel wordt voor de directeuren, leeraren cn beambten, benoemd met ingang van een vroegeren da tum dan 1 Nov. 1928, dc bezoldiging vastge steld naar een diensttijd berekend als volgt. Voor de gehuwden wordt de op 1 Nov. 1928 voor de berekening van de bezoldiging gel dige diensttijd, zooals deze onder het B.B. 1925 op dien datum zou zijn verkregen, ver menigvuldigd met een gewone breuk, waar van do teller wordt gevormd door het aan tal jaren van de desbetreffende bezoldigings- schaal van B.B. 1928 cn de noemer door het aantal jaren van de desbetreffende bezoldi- gmgsschaal B.B. 1925. De bezoldigingsschalen van beide bezoldi gingsbesluiten zijn voor dc directeuren (rec toren) der 5- en 3 jarige scholen, voor de leeraren in lichamelijke oefening, voor de amanuenses der 5- en 3 jarige scholen cn voor de concierges der 5-jarige scholen ver schillend. Voor zoover zij op 31 October 1928 gehuwd waren, moet de voor licn geldige diensttijd worden vermenigvuldigd: Voor de directeuren met 5/8 (wat dus verlaging van diensttijd beteekent voor de berekening van dc jaarwedde); Voor de leeraren lich. oef. met 20/18; Voor de amanuenses 5-j. scholen met 10/12; Voor de amanuenses 3-j. scholen met 12/10; Voor de concierges 5-jarige scholen met 10/8. Voor de ongehuwden gelden dezelfde ver menigvuldigingsfactoren doch voor hen mag niet meer vermenigvuldigd worden dan de diensttijd die voor hen onder het B.B. 1925 alse maximum gold: Voor de ongehuwde directeuren 4 jaar (2 laatste verhoogingen niet); Voor de ongehuwde leeraar lich. oef. 14 jaar (2 laatste verh. niet); Voor de ongehuwde amanuenses 5 j. scholen S jaar (2 laatste verh. niet); Voor de ongehuwde amanuenses 3 j. scholen 6 jaar (2 laatste verh. niet); Voor de ongehuwde concierge 5 j. scholen 4 jaar (twee laatste verh. niet). Zoodat voor een ongehuwde directeur on der het B.B. 1928 niet meer in aanmerking komt dan 5/8 X 4 jaar 2 jaar 6 mnd., voor een leeraar licham. oef. 20/1S X 14 jaar 15 jaar 7 mnd. Ook voor de overige ongehuwde leeraren geeft dit artikel een diensttijd voor de bere kening van de bezoldiging op 1 Nov. 1928 n.l.: niet meer dan de tijd, volgens de desbe treffende bezoldigingssehaal B.B. 1925 ver- eischt, om regelmatig van het minimum tot het voor ongehuwden bereikbare maximum op te klimmen. Zoodat voor: Een leeraar (Dr.) in aanmerking komt 18 jaar; Een leeraar (geen Dr.) in aanmerking komt 16 jaar; Een leerares hdvv. in aanmerking komt 14 jaar; Een leeraar 3-jarige scholen in aan merking komt 16 jaar; en voor de concierge der 3 jarige scho len in aanmerking komt 2 jaar. een en ander oin de verhoogingen ingevol ge het B.B. 1928 meer geleidelijk te doen zijn. dc eventueel toe te passen elk afzonderlijk, zoo noodig tot een vollen gulden naar bene den «fgerond. De uit te keeren eindbedragen worden dus niet afgerond, evenmin als de pensioensbij dragen. Voor de Rijkswege gesubsidieerde hoogcre burgerscholen en gymnasia zal dc ingevoer de nieuwe regeling tc rekenen van 1 Novem ber 1928 moeten worden overgenomen. AUTO TE WATER. Benarde positie voor de inzit tenden. Woensdagochtend is de auto van den heer A. Wiltock, consul-generaal van Oos tenrijk te Brussel, in het Broelce-Jaarweg- kanaal, tusschcn Monnikendam en Broek - in-Waterland, rnet vijf inzittenden te water geraakt. Allen zijn gelukkig gered en heb ben niet het minste letsel gekregen. De auto was geheel onder water verdwenen on de inzittenden zijn door de raampjes moe ten kruipen Indien voor ongehuwde leerkrachten de op grond van het vorenstaande vastgestelde diensttijd minder bedraagt dan deze zou hebben bedragen, indien zij op 31 October 1928 tot de gehuwden hadden behoord, wordt hun diensttijd zoodanig vastgesteld, alsof zij op dezen datum gehuwd waren, doch dc nieuwe diensttijd op 1 Nov. 1928 zal niet meer bedragen dan: Voor de directeuren 3 jaar; Voor de amanuenses 5-j. scholen 6 j. Voor de amanuenses 3 j.-scholen 8 j Voor de concierges 5 jarige scholen G jaar 3 mnd.; Voor de concierges 3 jarige scholen 2 jaar 8 mnd. De overige ongehuwde leerkrachten be houden als diensttijd de hierboven genoem de dienstjaren of indien dit voor hen voor- deeliger is: de diensttijd, in maanden nauwkeurig, welke verkregen wordt door het maximum B B. 1928 en dan de jaarwedde te verminde ren met a. of ƒ400.—: b. of 10 van het maximum; e. of een bedrag gelijk aan de laatste 2 periodieke verhoogingen volgens B.B. 1928; d. of een bedrag gelijk aan de laatste 2 periodieke verhoogingen volgens B.B. 1925. Hierna volgen nog* eenige bepalingen: waarop nader de aandacht wordt gevestigd. Het bedrag der jaarwedde en het jaarbe drag eener toelage op grond van het B.B. 1928 moet elk afzonderlijk zoo noodig tot een vollen gulden naar boven worden afge rond, het bedrag van een aftrek, waaronder begrepen vermindering of korting, ingevol ge het B.B. 1928 op het bedrag der jaarived- UIT DE STAATSCOURANT. Voornaamsto Kon. boslulten uit de Staatscourant van he denavond. Toegekend de bronzen eere-meedaille Oranje-Nassau-orde aan J. H. van der Meu ten. F. Barbi en I-I. van Gangel, faienciers in de aardewerk-afdeeling der N.V. kristal-, glas- en aardewerkfabrieken „De Sphinx'' te Maastricht. Bij beschikking van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is benoemd lot conservator bij de geneeskun de aan de Rijksuniversiteit te Leiden Dr. J. J. de Jong. DRALENDE WATERSTAAT. Wanneer komt het ontwerp ITet antwoord van den minister van wa terstaat op do vragen van het Tweede Ka merlid Van der Waerden is geschikt eeni ge bevreemding to wekken. Toen de minister na jarenlange aarzeling besloot een verbinding van Amsterdam met den Rijn voor te stellen door de Geldersche vallei, mocht men aannemen dat dat ge schiedde op grond van zorgvuldige bereke ningen en andere in elk opzicht onderzoch te gegevens. Onder deze omstandigheden zou het voor de hand hebben gelegen, wanneer nu ook met bekwamen spoed een ontwerp was in- gediend waarvoor al he"t materiaal aan wezig moet zijn geweest zoodat deskun digen zich een oordeel konden vormen over des ministers voorstel, over de overwegin gen, waarop het berust, de punten van over eenkomst en verschil met andere mogelijke plannen enz. Dat zal toch aan een defini tieve beslissing moeten voorafgaan. De bewoordingen van 's ministers ant woord aan den heer Van der Waerden ge ven evenwel reden te vreezen, dat de mi nister zelf nu nog de noodzakelijkheid niet gevoelt mede te werken tot een spoedige afdoening van deze zoolang sleepend ge houden kwestie, waarvoor zeven jaar gele den „zoo spoedig doenlijk" een oplossing moest worden gezocht. Heeft „Waterstaat" met deze voortgezette draaltactiek een bepaalde bedoeling (Hbld.) DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN De veiligheid en dc onbe waakte overwegen. 11 et Hbld. meldt In verband met het dezer dagen door den Minister van Waterstaat gepubliceerde rap port inzake de onbewaakte overwegen, waarin o.a. de wenschelijkheid wordt uit gesproken om de palen en hekken van de overwegen in plaats van met zwarte en wit te blokken, voortaan met roode en witte blokken te beschilderen, kunnen wij mede- deelen, dat de Nederlandsche Spoorwegen reeds geruimen tijd een dergelijke beschil dering toepassen en dat het de bedoeling is om daar geleidelijk mede voort te gaan. zoodat in afzienbaren tijd bij alle overwe gen het zwart-vvit vervangen zal zijn door rood-wit. Vermoedelijk zal binnenkort ook internationaal op deze wijze voor de spoor wegovergangen het Kleurenvraagstuk wor den opgelost. Ook omtrent het vraagstuk van een be tere verlichting der locomotieven, om daar door te voorkomen dat die koplichten ver ward worden met andere lichten, kunnen wij mededeelen dat de lichtversterking der locomotieflantaarns bij de spoorwegen reeds geruimen tijd geleden is ter hand ge nomen, n.l. door vervanging van de ge- emailleerde reflectors door reflectors van Berlih-zilver, waardoor de lichtsterkte ver viervoudigd is. Ongeveer de helft van de spoorweglocomotieven is reeds van deze verbeterde lantaarns voorzien. DE ONDERWIJSRAAD. Plenaire zitting. De Onderwijsraad komt heden in plenaire vergadering bijeen. Bij den aanvang dezer samenkomst zal de voorzitter, prof. 3- Sijmons een toespraak houden ter he.lin king van het 10-jarig bestaan van Ra-ui De minister van Onderwijs, K. en ~W. en enkele oud-leden van den Raad zijn voor nemens hierbij tegenwoordig te zijn. Na afloop van deze vergadering, waarin o.in. behandeld zal worden een rapport om trent het gebruik van de radio op schelen, zullen de leden cn enkele oud-leden van den Raad zich aan een gemeenschappelij ke!) maaltijd vereenigen. De minister van Onderwijs en de oud-minister dr. J. Th. Dc Visser zullen daarbij aanzitten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 9