wijnhandel j.a. schoterman Zn, Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 f 56.- UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 Humorhoekje HET ZILVEREN FEEST VAN VAZ DIAS NED. REISVEREENIGING GOOISCHE STOOMTRAM 3IJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker MENGELBERG EN DE FISCUS Antwoorden op vragen van bet raadslid Gulden Op vragen \an hei raadslid Gulden inzake den aanslag van dr. W. Mengelberg in de plaatselijke inkomstenbelasting: le, is het juist, dal de belastingquaestie met dr. Men gelberg voor een groot deel is ontstaan door de opvatting der gemeentelijke belastingau toriteiten? 2e. Is het bericht, in het „Alg. Handelsblad' van 22 April 1929 ochtend blad verschenen, juist, dat de Regeerring ter zake op advies wacht van ons gemeente bestuur, alvorens een definitieve beslissing te nemen? 3e. Is dat advies reeds gereed en is daarbij rekening gehouden met den grondslag van een belastingheffing, waarbij alle burgers op gelijken voet moeten worden behandeld, hebben B. en W. van Amster dam, thans het volgende geantwoord: le. De aanslag van dr. Mengelberg is dooi de gemeentelijke belastingautoriteiten ge schied op grond van cn in overeenstemming met cle wettelijke voorschriften. De door de gemeentelijke belastingautoriteiten gehul digde opvatting is volkomen in overeen stemming met die der rijksambtenaren; 2e. liet door do regeering gevraagde advies is reeds uitgebracht cn is in overeenstemming met de vroegere opvatting. 3e. Deze vraag kan toestemmend beantwoord worden. KANAAL IN HET BOSSCHE VELD. Voorloopig verslag Eerste Kamer. In het eindverslag van het wetsontwerp tot verklaring van hei algemeen nut der onteigening, noodig voor aanleg van 'n ver bindingskanaal in het Bossche veld te Maastricht tusschcn de gekanaliseerde Maas en de Zuid-Willemsvaart, met bijkomende werken, wordt de indiening van dit wets ontwerp algemeen toegejuicht. Benige leden betreurden het evenwel, dat zij niet reeds eer heeft plaats gehad met het oog op cle belangen van België, welke er mede gediend worden met. betrekking tot de industrie te Luik. Deswege werd de wensch uilgsproken, dat zoowel de onteigening als de aanleg van het kanaal inet spoed zouden worden ter hand genomen. ONZE GEZANT IN TJ.-SLOWAKIJE. Gemeld wordt: In het gepubliceerde bericht omtrent den diefstal, gepleegd in Tsjecho-Slowakijë ui den trein ten nadeele van den Nederland- schen gezant aldaar, werd vermeld, dat hij, gaande naar den restauratiewagen, zijn coupé niet heeft laten sluiten. Thans wordt medegedeeld, dat hij dit juist wel heeft la ten doon en wel door den conducteur Jaros- lav Pech. Deze heeft dat ook gedaan. Ook de chef van den eetwagen verzekerde den gezant, dat diens compartemcnt was geslo ten. Doch na den diefstal toonde genoemde conducteur hem, dat het slot versleten was, er bijvoegende,dat ieder,ondanks dat de deur gesloten was. gemakkelijk binnen kon gaan. Het spoorwegmateriaal op de Tsjechische lijnen is oud, waarover algemeen geklaagd wordt. De slechte toestand van het deurslot is mede geconstateerd door den stations chef te Eger en de politie aldaar, eveneens door den mede-reiziger, ir. van Louda, ambtenaar aan het Ministerie van Spoorwe gen. GEVAARLIJK SPEELGOED. Nabij Rolduc te Kerkrade vond een mijn werkersjongen een kleine hoeveelheid dy namiet. ITij speelde er mede, tengevolge waarvan het ontplofte. Deerlijk verminkt aan handen en oogen, is de knaap in het ziekenhuis opgenomen. Voorts werd opgenomen een 22-jarig meisje, dat een schot in den linkerarm had bekomen tengevolge van bet plotseling af gaan van een buks. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot officier in de Oranje Nas- suu-orde J. A. Palsma, te Iluizum, voor zitter van de vereeniging Het Friescho Rundveestainboek cn is de gouden eero- medaille verbonden aan die orde toege kend aan H. M. Buis, te Leeuwarden, ad ministrateur dier vereeniging benoemd tot ridder in de ordo van Oran je-Nassau \V. Endel, vice-consul der Ne derlanden te Riga door de arrondissementsrechtbank to Winschoten is ter vervulling eener vaca ture van rechter in gemeld college de na volgende alphabetisch© lijst van aanbove- ling opgemaakt Mr. C. G. Bijleveld. sub stituut griffier bij de/ rechtbank te Am sterdam rar. H. Ferguson, griffier van het Kantongerecht te Apeldoorn on Mr. Wedeven, griffier der rechtbank te Win schoten Met het lot viel af Mr. G. L van Es, subst. griffier der rechtbank te Rotter dam PROF. ACJUOY HERDACHT. Een plechtigheid te Leiden Het Kerkhistorisch gezelschap „S.S.S." te Leiden, welks oprichting door Prof. Accpjoy is voorbereid, heeft heden ter her denking van zijn lOOen geboortedag (3 Januari 19281 een bijeenkomst gehouden waarin de eere-voorzitter Prof. Eekhof deze grootmeester der Kerkhistorische we tenschap in zijn verschillende voortreffe lijke eigenschappen heeft geschetst Vanmiddag heeft men zich in rijtuigen naar de begraafplaats aan de Groenesteeg begeven waar do voorzitter van S. S. S., de heer E. Jansen Schoonhoven, met eeni- ge toepasselijke woorden een palmtak op het graf van Prof. Acquoy neerlegde. INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT De hadden de brand.' ast gefor ceerd. Een nachtwaker van een particulieren nacht veiligheidsdienst te Rotterdam heeft vanacht te ongeveer 3 uur gerucht gehoord in de pettenfabriek van de firma W. en M. in de Middellandstraat alhier. Hij waar schuwde onmiddellijk de politie, die een afzetting formeerde rondom het gebouw. Daarna ging zij bet gebouw binnen, waar zij in het kantoor twee inbrekers op heeler* daad betrapte bij het t'orceeren van de brandkast. De twee mannen vluchtten naar de daken vanwaar zij poogden door een pond in de Sonjéstraat op straat le komen. Zij stuitten echter op de politieafzetling. Een agent schoot in de lucht, waarop de bei de inbrekers bleven staan en gearresteerd konden worden. Het zijn de Gebrs. K.. 32 cn 37 jaar oud, beiden bekende inbrekers. Eén van hen is eerst kort geleden voor een an dere inbraak in vrijheid gesteld. In het kan toor is alles overhoop gehaald. Do brand kast was echter nog niet geopend. Een groo- te hoeveelheid inbrekerswerktuigen werd gevonden. VOORKOMEN STAKING. Succes voor Aalbcrse. De rijksbemiddelaar prof. Aalberse heeft Maandag j.l. te Maastricht oen bespreking gehouden met partijen, betrokken bij een dreigend conflict in het bouwbedrijf aldaar. De rijksbemiddelaar heeft een voorstel ge lor.'uuleerd, waarmee de betrokken partijen ncur uit haar nadere ingekomen berichten gebleken is. zich hebben kunnen verenigen. De aangekondigde staking cn uitsluiting ziju daardoor voorkomen. OVERREDEN. Met 4-jarig zoontje van Jen heer Posch te Hensbroek is door een auto aangereden; hij is in zorgwekkenden toestand opge nomen en kort daarop overleden. Zeerob: „Vertelde der, dat ik laatst vieren twin tig uur op een wrak ger.ete hau, en ze gaf me een gulden". Vriend „Welk wrak was dat Zeerob „Nou. ik zit er op". .(Humorist), De directie houdt receptie in het Paviljoen \'ondetpark Vele sprekers biedeD geluk- wenschen aan In de ontvangzaal van Paviljoen Vondel park te Amsterdam hebben Zaterdagmid dag de heeren M. S Vaz Bias, Julius J. da Silva en D. Lissauer. vormende de directie van het Persbureau Vaz Dias, dat zijn 25- jarig bestaan vierde, receptie gehouden. Onder de zeer veel belangstellenden ter receptie bevonden zich o.a. de heeren mr. L. J. Plemp van Duiveland, chef van den persdienst aan het departement van buiten- landsche zaken; mr. S. J. van Lier, direc teur der afdeeling AJgemeene Zaken van de gemeente Amsterdam; mr. Rutgers, wet houder voor de openbare gezondheid in do hoofdstad; van der Boom en mr. Tjeenk Willink, resp. inspecteur van de scheep- vaartfnspectie en secretaris van den Raad voor de Scheepvaart; da Costa, van den Radioraad; W. Vogt. van de Avro, enz. enz Ewing, gezant van Chili te Den Haag. De eerste, die het woord tot de jubilee- rende directie richtte, was de chef van den persdienst aan het departement van bui- tcnlandsche zaken. mr. L. J. Plemp van Duiveland. „Het is mij een vreugde" zei- de spreker ,,u namens de regeering van Hare Majesteit de hartelijke gelukwenschcn met dit persjubileum aan te bieden. De letters V. D. hebben op bet oogenblik in do Nederlandschc pers burgerrecht gekregen, de berichten van het Persbureau munten uit door betrouwbaarheid cn goed begrip van journalistiek; men kan volkomen op deze belichten vertrouwen.' Spreker herinnerde voorts aan den uit- gebreiden berichtendienst, welken het Persbureau Vaz Dias in de oorlogsjaren onderhield en uitte tenslotte de hoop dat de berichtgeving door het Persbureau Vaz Dias op dezelfde uitstekende wijze voort gang zal vinden (Applaus). De heer Vaz Dias, mede namens zijn me de-directeuren antwoordende, herinnerde aan het feit. dat de regeering zich reeds gedurende tientallen van jaren voor haar contact met de Nederlandsche dagbladpers bedient van de goede vrienden van het Persbureau Vaz Dias: het Correspondentie* bureau voor Dagbladen te Den Ilaag. Maar ook hei Persbureau Vaz Dias zelf heeft uit den aard der zaak meerdere malen contact gehad met de Nederlandsche regeering. Spreker gat' hiervan een sprekend voor beeld. Tenslotte sprak de lieer Vaz Dias een persoonlijk woord van dank tot den beer Plemp van Duiveland. De heer I. Santcroos, met den heer Van Oosten den Nederl. Journalistenkring ver tegenwoordigende. wenschte de directie van bet Persbureau namens het .Kringbestuui geluk met liet zilveren jubileum. De heer D. Kouwenaar sprak als voorzit ter van de Vereeniging de Amsteraamsclie Pers. Namens de Nederi. Katholieke Journa- listenvereeniging sprak hierna de heer Van den Broeke. Allen getuigden van veel waar deering voor het werk van het Persbureau Nadat de heer Vaz Dias ook de laatste drie sprekers beantwoord had, werd nog het woord gevoerd door den heer da Costa namens den Radioraad, den heer Paul Derjeu. die namens-de commissie, welke zich uit de oud-employ u's gevormd heeft, aan de directie van het Persbureau n* een hartelijke toespraak een bronzen beeld aan bood, voorstellende een ..Zaaier", den heer Schotting, die sprak namens de directie cn hoofdredactie van hel Algemeen Han delsblad" en den ljeei mr. Belinfante, spre kende namens het Correspondentiebureau te Den Haag. De laatste spreker bood do directie van het Persbureau twee zilveren kandelaars aan. Later op den middag sprak o.m. ook nog de heer Heeroma, namens de Ver. Broeder schap van Commissarissen van Politie te Amsterdam. Onder de tallooze telegrafische on schrif telijke bewijzen van belangstelling, welks waren ingekomen, bevond zich een sclirij ven namens Prins Hendrik, waarin liuldo wordt gebracht. Van de overige telegrafische en schrif telijke blijken van belangstelling noemen wij die van mr. dr. F. A. C. graaf van Lijn den van Sandenburg. vice-president van don Raad van State, mr. J. II. Kan. minis ter van binnenlandsche zaken. mr. J. A. N. Patijn, burgemeester van Den llaag, mr. P. Droogleever Fortuyn, burgemeester van Rotterdam, ir. Damme, directeur-generaal der P. T. T., F. v. 't Sant, hoofdcommissaris van politie te Den Ilaag, D. Hans, voorzit ter van den Ned. Journalistenkring cn P. A. Haaxman, den nestor der Nederlandschc Journalisten. VERBOND VAN VOLKSTUIN- VEREENIGINGEN Oprichting eener landelijk? organisatie. Gisteren kwamen in „lvrasnapolsky" le Amsterdam de vertegenwoordigers van de Volkstuinverenigingen in Nederland hij een, om in navolging van de vergadering van 26 December tot definitieve oprichting van een Landelijke Organisatie van Volks tuinders over.te .gaan. De op dien datum benoemde commisie voor het ontwerpen van statuten en huishoudelijk reglement, deed verslag van haar werkzaamheden cn na uitvoerige besprekingen werden de voorgestelde statuten en huishoudelijk re- gleipent aangenomen. Besloten werd, voor loopig om de twee maanden een Orgaan uit to geven. De zetel van het Verbond zal te Amsterdam gevestigd zijn. Voor de con trole werd de Afdeeling Den Haag benoemd, terwijl voor de Geschillen-commissie de af deeling Utrecht zal optreden. Het Bestuur werd als volgt samengesteld J. Vrocgop, voorzitter Th Kousbroek, secretarisG. \V. den Drijver, penning meester II. W. Kppenga IT. P. v. d. Kogel, allen te Amsterdam G. P. J. Bes B. A. Bleekestein A. van Antwerpen, allen te Den TIaag A. Geurtsen cn .T. Nieswaag, beiden te Schiedam, cn J Bronkert, te Utrecht. Des avonds werd door den Bond van Volkstuinders te Amsterdam in Gebouw Salvatori, den congressisten een lezing aan geboden met lichtbeelden, waar bij verhin dering van den heer Jos Goemare, presi dent van het Internationaal Instituut voor Volkstuinders, de lieer Tli. G. Uilham het onderwerp behandelde „Volkstuinen in Binnen- en buitenland. De jaarvergadering te Eindhoven De volgende te Utrecht Gisteren heeft de Nederlandsche Reisver- ecniging haar jaarlijksche vergadering ge houden te Eindhoven. Vooraf vereenigde de deelnemers zich aan oen noenmaal, waarna een excursie werd gemaakt naar de Karei I-sigarenfabrieken Om 5 uur ont ving het gemeentebestuur de dames en heeren in het stadhuis, waarbij burgemees ter Verdijk een welkomstrede hield. Om S uur opende de algemeenc voorzit ter. mr. M. J. van de Flier, de vergadering Na discussie werd bet reeds door ons vermelde jaarverslag zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. t Voordeelig saldo over *28 is f 2519.3334, wat gedeeltelijk aan afschrijving en aan uitbreiding van inventaris zal worden be steed. Nadat de financieele commissie de boe ken accoord had verklaard, werd de pen ningmeester gedechargeerd. De aftredende hoofdbestuursleden de hee ren T. Coini, mr. M. J. van de Flier, C. de Jong, J. A. Landstra cn V. J. Uri werden bij acclamatie herkozen. In de plaats van den heer A. T. \V. Kortüm, die zich niet her kiesbaar stelde, werd gekozen de lieer Beurs. Als plaats voor de volgende vergadering werd Utrecht aangewezen. De vergadering is geschorst tot vanoch tend. HET LEGAAT-HOEUFTT. Uitslag van den wedstrijd in Lalijnschc poëzie. Prof. J. J. Salverda do Grave, secretaris van de afdeeling voor letterkunde van Ko ninklijke Akademie van Wetenschappen, deelt mede, dat in den wedstrijd voor La- tijnsche poëzie uit het legaat-IIoeufft dit maal aan geen enkel gedicht een goudeu penning is toegekend. Twee gedichten „Ad Astra" en ...Satire ad Tullium" zijn waardig gekeurd in den bun del opgenomen te worden, indien de dich ters tot de opening van hun naambriefjes toestemming geven. jn liet geheel waren 42 gedichten inge zonden. GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Tén liuizc van den caféhouder P. E. te Doxtel werd door de recherche der accijn zen uit Amsterdam, bijgestaan door de rijksambtenaren uit Boxtel een complete geheime distilleerderij ontdekt en in beslag genomen. Verder werden pl.m. 20 liter ge distilleerd. waarvoor geen geleibiljet aan wezig was, in beslag genomen MERCURIUS Jaarvergadering In de op Hemelvaartsdag voortgezette vergadering van den Nat. Bond van Han dels- «ui Kantoorbedienden „Mercurius" werd de begrooting \oor 1929, in inkom sten en uitgaven sluitend met een bedrag van ƒ112.086, ongewijzigd vastgesteld. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over een voorstel van liei bondsbestuur.de financieele verhouding tusschcn Bond en afdeelingen te wijzigen in dien zin. dat voortaan de contributie door den bond ge- ind wordt cu de afdeelingen een vast be drag per lid per maand zullen ontvangen, terwijl do salarissen van bezoldigde afdee- lingsbesl.uurders voor rekening komen van de bondskas. L'itvloeisel hiervan is, dat deze bezoldigde afdeelingsbestuurders in bondsdienst treden en voortaan in overleg met de betrokken afdeelingen door de bondsvergadering zullen worden benoemd. Het voorstel werd met groote stemmen- meerderheid aanvaard. Aangenomen werd een motie-Amsterdam waarin aangedrongen wordt op het bevor deren van samenwerking tusschcn alle landelijke bonden van handels- en kan toorbedienden en betreurd wordt de liou ding van den Algem. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, welke daaraan in den weg staat. De voorzitter vond gelegenheid, bij de behnndelincr van deze motie rnede te deu- Icn, dat dezer dagen een bespreking tus schcn de vier bonden zal worden gehou den. waarin onderwerp van bespreking zal zijn de staking in het houtbedrijf te Zaan dam en de houding, door vele kantoorbe dienden in dit conflict aangenomen. NEDERLAND EN BELGIE Uitgestelde Belgische ministerraad. Uit Brussel wordt gemeld, dat de Minis lerraad, die kennis zul nemen van de Ne derlandsche antwoordnota en Maandag zou plaats hebben. uitgesteld tot Woensdag middag Begint 1 November een intensieven dienst Nu de Kroon heeft beslist, dat de vergun ning tot uitoefening van de Gooi-Express zal worden ingetrokken zes maanden na het tijdstip, waarop de minister van Water staat zal hebben verklaard, dat de Gooische stoomtram te zijnen genoegen in baar lijn .Amsterdam—Laren voor versnelling en moderniseeriiig van haar reizigersdienst de noodige wijzigingen heeft ingevoerd, zal do directie onmiddellijk de uitvoering van de plannen tol moderniseering van het be drijf ter hand nemen Reeds de volgende week zullen de orders voor benzine motor wagens uit Duitschland worden geplaatst, en den eersten November a.s. hoopt zij met een intensieven dienst Laren—Amsterdam te kunnen aanvangen. DE VOORGESTELDE AMERIKAANSCHE TARIEFVERHOOGING. De Nederlandsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel bericht ons, ter aanvulling van reeds gepubliceerde verhoogingen en als speciaal van belang voor den Neder- landschen export op Amerika, dat in het wetsontwerp bij het congres thans ongewij zigd bleef het recht op diamant en tabak. Voorts bleven o.m. ongewijzigd huiden, leer. schoenen (laatste behoudens geringe uitzondering) aardappelen, jute, copra, ca seïne. Het recht op stroocarton bleef for meel ongewijzigd, practisch is het tegen deel het geval door een zoodanige classifi catie van stroopapier en stroocarton, dat juist den Hollandschen export ernstig wordt getroffen. Een verhooging wordt voorgesteld voor baksteen en alle aaidappelproducteo, ge condenseerde melk, boter en kaas. Voorts worden laschdoppen en proceleinen isola toren belast met een specifiek recht aan 10 dollarcents per dozijn, wat voor den Neder- landschen export in deze artikelen niet an ders dan prohibitief kan werken. De invoerrechten op theobromine, cacao en chocolade zijn eveneens aan een verhoo ging onderworpen. Wat de kunstzijden stoffen betreft deze zijn reeds sinds 20 April j.l. met 60 be last daar zij tot den groep van cellulose- producten gerekend worden. Deze verhoo ging blijft van kracht evenals die van stroo carton tot daarover in eindinstantie is be slist. De bloembollen moeten het weder ernstig ontgelden en wel tulpen komen van 2 op 4 dollar, hyacinthen van 4 op C dollar per duizend en crocussen van 1 oY> 2 dollar. Volgens berichten bij belanghebbenden ingekomen, zou het tarief voor hyacinthen echter ongewijzigd op 4 dollar zijn geble ven. doch daarentegen tulpen niet van 2 tot 4 dollar, doch tot G dollar per duizend zijn verhoogd. BEELDEN OPGEGRAVEN. In de Ned. Herv. Kerk te Needo Bij de restauratie van de Ned. Herv. Kerk te Neede heeft men in den grond, aan den binnenkant van den Zuidelijken muur der iu 1S4S afgebroken pilaarkerk, fragmenten van beelden gevonden, die men daar inder tijd in een diepen kuil schijnt te hebben be graven. Over deze brokstukken deelt men thans aan de N.R.Ct. nader het volgende mede De fragmenten, welke uien tot nu toe in de Ned. Herv. Kerk te Neede heeft gevon den, behooren klaarblijkelijk tot drie beel den. Door het bijeen passen van de stukken is men er in geslaagd, hot grootste en mooi ste beeld grootendeels samen te stellen. Het is een piëta (een afneming van het kruis, Jezus rustend in de armen van Maria). Treffend zijn vooral de lijdende uitdruk king op bet gelaat, van Jezus en de wijze, waarop het gewaad \an Maria neerhangt. Jammer is het, dat het hoofd van Maria nog ontbreekt. Ook is de neus van het beeld van Jezus geschonden De kleuren zijn hier en daar nog zeer helder, evenals op het tweede, eveneens levensgroote beeld, voorstellend den rus tenden Jesus na de geeseling. Dit beeld schijnt ouder te zijn, dan het eerste. In ieder geval is de doornenkroon veel primi tiever uitgewerkt. De beenen zijn gekruist. De armen en het middengedeelte van het beeld ontbreken. Merkwaardig is ook het derde beeld, dal dezelfde voorstelling geeft als het tweede. Het is echter ongeveer 10 c.M. hoog cn be staat slechts uit de onderste helft. Men ziet alleen de geboeide nrmen, die rusten op de gekruiste beenen. Het spreekt van zelf, dat deze vondst groole belangstelling wekt. Men hoopt nog meer te vinden, doch heeft, de opgraving stopgezet, daar men wil wachten op het advies van het rijksbureau voor de monu mentenzorg. DR. J. J. VAN BAARSEL. y Geref. predikant te Deventer. Vrijdagavond is te Deventer tengevolge van een ernstige liartaandoening in den ouderdom van, 42 jaar overleden dr. J. J. van Baarsel, sedert 13 April 1919 predikant bij de Gereformeerde kerken te Deventer (A.) De overledene is 2 Januari 18S7 te Naaldwijk geboren en studeerde aan de Utrechtsche Universiteit, waar hij in '1912 piomoveerde tot. doctor in de theologie op een proefschrift, getiteld .William Per kins" Tn zijn stellingen keerde dr. van Baarsel zich scherp legen het modernisme en tegen de Hervormde kerk als volkskerk. Op 2S Juli 1912 aanvaardde hij het predik ambt bij de Nederlandschc Hervormde kerk te Hei- en Boeicop. waar hij in 1918 vertrok wegens zijn overgang lot. de Gere formeerde kerken. In December van dat jaar deed hij Voor de classis 's-Gra\ enhage dei- Gereformeerde kerken colloquiem doctuni en werd in die kerken beroepbaar verklaard.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6