^MBBFÖÖMSCE DAGBIAD RIPOLINE VERVEN BINNENLAND. Gekleed© Dameshoeden Meisjes- en Kinderhoeden f 3.90 Dinsdag 14 Mei 1929 -DE EEMlANDEft", 27e Jaargang No. 265 HET VOORTBESTAAN VAN DE LLOYD DE STAKING IN DE HARINGV1SSCHER1J Rijksbemiddelaar confereert N.V. COMPAGNIE LYONNAISE Voor huishoudelijk gebruik in alle maten verkrijgbaar bij A. v. d. WEG. LANGESTRAAT 23 FEUILLETON. De Plaatsvervanger Volgens den Minister een nationaal belang Verdere reorganisatie Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Ka mer aangaande het wetsontwerp tot toe kenning van kasvoorschotten aan de N.V. Kon. Holl. Lloyd. De minister zegt daarin, dat inderdaad bij het voortbestaan van de Kon. Holl. Lloyd een nationaal belang is betrokken. Van de zijde der meest belang hebbenden zijn reeds belangrijke offers ge bracht. Men kan dan ook niet volhouden, dat men te vlug een beroep op 's Rijks schatkist heeft gedaan. Het ligt niet in de bedoeling, dat de Lloyd een wedstrijd zal aangaan met concurreerende maatschap pijen in het exploiteeren van passagiers schepen, die in grootte, luxe en snelheid elkander overtreffen. Aan de maatschappij dient slechts voldoende tijd en gelegenheid gegeven te worden om plannen tot verdere reorganisatie voor te bereiden. De meening. dat de vooruitzichten van •het passagiersverkeer op Zuid-Amerika wei nig gunstig zouden zijn. wordt door de ver- keerscijfers weersproken. Het verkeer toont een stijgende lijn. Gedetailleerde cijfers omtrent de positie der maatschappij heeft de minister vertrou welijk verstrekt in een bijlage, die ter grif fie is neergelegd, evenals is neergelegd ter griffie een overzicht van den regeerings- steun in verschillende landen van derge lijke lijnen. Ten aanzien van de verhouding der di rectie tot de vakbonden heeft de minister met de directie overleg gepleegd en van haar een bevredigend antwoord ontvangen. AUTO-ONGELUK OP DEN TETERINGSCHENDIJK. Een dochter van het Kaïnerlid dr. Moller gewond. Zaterdagmiddag één uur is op den Tete- ringschendijk nabij het sportterrein van de N.V. Hero een auto door het verkeerd uit wijken van een wielrijdster met deze in botsing gekomen. De wielrijdster, de 1S- jarige dochter van het Tweede Kamerlid dr. Moller uit Tilburg werd tegen den grond geslingerd. De auto sloeg over den kop en kwam vervolgens in een sloot terecht. De beide inzittende heeren kregen een paar onbeteekenende schrammen. Het meisje was Zondagmiddag nog niet tot bewust zijn gekomen. DE BOLLEN VELDEN. Een xnatig bezoek, Men meldt ons uit Leiden: Het bezoek aan de bollenvelden tusschen Leiden en Haarlem was Zondag heel wat geringer dan op Hemelsvaartdag. Ook nu hadden de trams extra-diénsten ingelegd, evenals de Brockway-Autobus Onderne ming. Dit had evenwel gerust achterwege kunnen blijven, want het vervoer was maar matigjes. Wel was het aantal wielrij ders groot er dan op Hemels vaartdag. droeg deze uitkeering 300. Zij kan dus met 20 worden verhoogd. De baten van de synodale bijbelvertaling des N. T. en van den vervolgbundel ver gunnen 750 over te schrijven op het stu diefonds en 1000 beschikbaar te stellen voor het fonds tot verbetering der schraal ste predikantstraktemenlen. Voorts wordt behandeld de rekening van ontvangsten en uitgaven der algemeene kas. Uit deze rekening blijkt, dat er een bedenkelijke achterstand is in de betaling der quota. Wel werd een bedrag van 2328 aan achterstallige quota en van 45.50 aan achterstallige super-quota ont vangen, maar de totale som van onbetaald gebleven quota is sinds 1928 weder groo- ter geworden. In deze zitting doet do president eenige mededeelingen betreffende de commissie voor correspondentie met -buitcnlandsche Kerken, welke gisteren heeft vergaderd. De mededeelingen hebben betrekking op de samenstelling dier commissie, op afvaar diging naar het buitenland en op eenige andere aangelegenheden, welke nog tijdens deze voorjaarsvergadering een onderwerp van bespreking zullen uitmaken. Men meldt ons uit Den Haag: De Rijksbemiddelaar, de heer van IJssel- steyn, heeft tegen Woensdagochtend op zijn departement bijeengeroepen vertegenwoor digers van de Reedersvereeniging Scheve- ningen en van den Bond van Chr Fa- brieks- en Transportarbeiders om hem in lichtingen te verschaffen over het conflict in het haringvisschersbedrijf te Schevenin- gen. De trawlvisschers hebben gistermiddag vergaderd in het gebouw „Volksbelang" te Scheveningen, waar mededeeling werd ge daan van het bijeenroepen van een confe rentie tusschen partijen door den Rijksbc- middelaar, den heer van IJsselsteyn op Woensdagmiddag a.s. In verband daarmede werd besloten, dat de trawlvisscherij voor loopig nog zal worden uitgeoefend in af wachting van de resultaten dezer conferen tie. GEMEENTERAAD VAN DEN HAAG. De factor vastgesteld. In de gisteren gehouden raadsvergade ring van Den Haag is zonder beraadslaging aangenomen liet voorstel om bet verhou- dingscijfer voor de gemeentelijke inkom stenbelasting voor het belastingjaar 1929/ 1930 te bepalen op 1,3. Eveneens werd z. h. s. aangenomen het voorstel tot wijziging van het gastarief. Ten slotte werd na eenige discussie aan genomen het voorstel tot wijziging van de verordening op de markten, volgens welke wijziging een koopman zal kunnen worden uitgesloten, als een kooper blijkt bekocht te zijn. UTRECHTSCHEWEG 10 - TEL. 179 - AMERSFOORT TEL. 217. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Behandeling der cassatie-be roepen van A. Colló cn Melis de Sraale. De Hooge Raad heeft gisteeren behandeld de cassatieberoepen van A. Collé en M. de Smale, die met betrekking tot de Culem- borgsche moordzaak waren veroordeeld door het Hof te Arnhem, de eerste tot 5 maanden, de laatste tot 2 jaren gevange nisstraf wegens meineed. In de zaak-Colló werd niet gepleit. De procureur-generaal concludeerde tot ver werping, terwijl de uitspraak werd bepaald op 21 Mei. In de zaak-De Smale zou gepleit worden door mr. S. v. Oven, dio daartoe verhin derd was. Een drietal cassatiemiddelen werd voorgelezen door mr. B. Edersheim en wel de volgende: 1. Schending, althans verkeerde toepas sing van de art 348. 349, 350, 352, 353, 415, 422, 423 W. v. Sv., in verband met artikel 207 Sr., vermits een uitdrukkelijke bewe zenverklaring iu 's llofs arrest ontbreekt: 2. Schending, althans verkeerde toepas sing van genoemde artikelen, vermits uit niets kan blijken, dat de valsche verklaring ten nadeele van beklaagde is afgelegd, im mers de verklaring van verdachte, dat hij deze verklaring ten nadeele van beklaagde heeft afgelegd, niet kan staven dat deze ook ten nadeele van beklaagde heeft ge strekt; 3. Schending, althans verkeerde toepas sing der genoemde artikelen en van art. 284 Sv., vermits uit het proces-verbaal der terechtzitting in eersten aanleg niet blijkt van een wettelijken reden, op grond waar van is afgeweken van de wettelijke ver plichting voor den getuige C. Sweeris om den eed af te leggen. Ten aanzien van dit laatste middel wees mr. Edersheim op ai resten van den Hoogen Raad van 24 Juli 1928 VVkbl. 11885 en van 25 November 1928 Wkbl. 10929. De conclusie van hel O. M. werd bepaald op 27 Mei. AUTO DOOR EEN TREIN AANGEREDEN. Geen persoonlijke ongelukken. On den onbewaakten overweg bij wacht post Wieuwer (Fr.) is..Zondagavond de auto van den lieer Van dc Wal uit Oöstérlittem, waarin vier jongelui waren gezet, door den sneltrein uit Stavoren aangereden. De auto werd ernstig beschadigd, doch de jongelieden kwamen met den schrik vrij. LUCETVERXEER OP DE VLIEGVELDEN GEDURENDE AFRIL 1929. Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, werd gedurende de maand April 1929 aan gedaan door 469 vjiegtuigen van het regel matig burgerluch'tverkeer en door 180 mi litaire vliegtuigen van leger cn marine, ter wijl 9 extra vliegtuigen aankwamen en ver trokken. Voorts had er een aantal proef- cn rondvluchten plaats, terwijl het aantal pleiziervliegers 104 bedroeg. Waalhaven, de luchthaven van Rotter dam, werd gedurende die maand aange daan door 249 verkeersvliegtuigen en door 49 militaire, terwijl er 34 particuliere vluch ten en 23 proef- en photo vluchten met K L. M.-machines plaats hadden. Bovendien werden vier speciale cn 93 vluchten niet Pandervliegtuigen van de Rotterdamsche Aero Club uitgevoerd. Het aantal bezoekers bedroeg 3860, waar van 50 schoolkinderen, terwijl het aantal pleiziervliegers 107 bedroeg, waarvoor 22 vluchten werden uitgevoerd. VEENDAMMER STRAFPROCES Het cassatieberoep van A.C.M. Tot verwerping geconcludeerd De procureur-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Tak, nam gisteren conclusie in de zaak van A. C. M.v accountant te 's-Gravenhage, die in de affaire der Veen- dammer Hypotheekbank door het gerechts hof te Amsterdam was veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar en drie maan den met aftrok van preventieve hechtenis. Dat de inleidende dagvaarding aan nie tigheid zou lijden, omdat daarin niet wordt gezegd, wie de onbekende dader of daders zouden zijn, met wie de met name ge noemde verdachten het hun ten laste ge legde misdrijf zouden hebben gepleegd cn tevens daar de vervreemde vorderingen daarin niet nauwkeurig zijn vermeld, be twistte mr. Tak. Hij wees er op, dat het voldoende is wanneer een aanklacht zoo danig is ingericht, dat een verdachte daar uit zijn aandeel goed kan loeren kennen. Leest men het verweer, dan blijkt, dat zij voor dezen verdachte volkomen helder was en nergens door duisterheid boven zijn be gripsvermogen ging. De telastelegging spreekt van „26 schuldvorderingen van de Veendammer Hypotheekbank, in hoofdsom beloopende 2.155.512,50 of daaromtrent cn tot zekerheid waarvan hypotheken ten behoeve van deze N.V. waren ontleend", hetgeen ongetwijfeld klaar is voor een di recteur dier bank. De vraag of de bewijsmiddelen iets be vatten, waaruit kan blijken, dat verdachte de roerende goederen in eigendom over droeg en uit zijn bezit gaf, beantwoordde de procureur-generaal bevestigend alleen reeds op grond van deze.aanhaling uit re- quirants als bewijsmiddel gebruikte ver klaring, dat „vervolgens op die vergade ring ten overstaan van notaris Sterkman onder meer de 6 hierboven vermelde acten zijn gepasseerd, waarbij de daaromschreven goederen en vorderingen, toebehoorende aan do Veendammer Hypotheekbank aan de daarbij genoemde verkrijgers zijn ver kocht cn, voor zoover de roerende goede ren nog niet in de macht der verkrijgers waren, zijn overgedragen". Verder merkt do P.-G. nog op. dat de extracten uit de mi nuten ter griffies van rechtbank cn Hof be rustend, niet uitsluitend het bewijsmate riaal vormen der gewijsde geworden failliet verklaring. doch dat daartoe mede strek ken o. a. de verklaringen der curatoren in het faillissement de V. H., mrs Salm en v. Kierop- Het eerste middel van mr. Kokosky zal aldus de conclusie moeten afstui ten op de verklaringen der drie verdach ten M., J J. en J. P. IT. W, dat zij bij de overdrachten wisten, dat do bewuste vorde ring op de discontobank op zich op zich zelf belangrijk minder waard was dan de door de Veendammer overgedragen goede ren cn vorderingen, waarvoor zij in de plaats was gekomen. Op deze gronden werd geconcludeerd tot verwerping. Arrest 10 Juni. DE STAKING TE ZAANDAM. Gisteren is een 24-tal werkwilligen uit Zeeland te Zaandam aangekomen. Deze werkwilligen zullen aan verschillende hout- werven worden te werk gesteld. Bij de aan komst vonden geen wanordelijkheden plaats. „NEPTUNUS" IN 'T GEWEER! „Neptunus" doot de zwemsport hier Ilaast zwemmen van pleizier. 't Program vermeldt in grootschen stijl» Veel bad- en zwemvertier! En als het zomer worden wil Desnoods in „zomertijd", Dan prijzen we „Neptunus" werk En haar activiteit. We zoeken nu al 't zwempak op En passen 't even aan. Dan komt „Neptunus" zeker niet Hier „in-haar-hemd-te-stnan We tooncn allen eensgezind, Dat 't keurige program, Dat dotpr het „Dagblad" Zaterdag Verrassend lot ons kwam, Ons inpakt en als 't moet „bekeert" Tot bad- cn zwemmelaar, We moeten dus het water in Gezellig met elkaar! Wie eenmaal onderging 't genot Der „onderdompeling". Blijft heel zijn leven had-verliefd, Verstokte zwemmoling! Als ieder in het water zoo Steeds zijn genoegen vond. Dan kwam „Neptunus" niet als nu ITet „water-aan-den-niond". Want jub'lcn bij een mooi program Is een goedkoop gebaar, „Neptunus" en de zwemsport is Daar echter niet mee klaar. U kunt door 't koopen van een lot Voor vijf-en-twintig cent. Bewijzen dat. u inderdaad Een zwemsportniinner bent. De prijzen? Och, dat is hierbij Een allerlaatste eisch. „Neptunus" moet in elk geval Beslist den eersten prijs. Wanneer „Neptunus" dhoofdprijs wint, Dan biedt haar loterij Den prijs aan ons door 't zwemgenot In 't komend warm getij! Wie nou niet door een kwartjes lot Mee vult „Neptunus" kas. Mag dezen zomer wol in 't bad. Doch slechts in winterjas! GROEGROF.. Allo rechten voorbehouden. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL BIJ HELMOND. Zaterdagavond had op den Aarle-Rixtel- schen weg 'n ernstige aanrijding plaats tusschen oen auto cn een wielrijder. De heer J. M. reed met zijn wagen plotseling achteruit zonder eerst te waarschuwen of te zien of de weg vrij was. De heer M. W.» die met zijn dochtertje vlak achter do auto reed kwam daardoor onder den wagen. Beide wielen gingen hem over het lichaam. De auto-bestuurder, bemerkende dat er iets gebeurd was. reed daarop weer vlug voor uit met het gevolg dat de achterwielen van den wagen het slachtoffer voor de tweede maal overreden. In zorgwakkenden toestand, met ernstige inwendige kneuzingen werd de man een nabijzijnde woning binnenge dragen. De politie stelt een onderzoek in. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot directeur van het laborato rium voor chemisch-technologisch onder zoek van bouwstoffen voor den wegenbouw te Delft Dr. Ir. F. J. Neilensteyn; tot tech noloog bij genoemd laboratorium Ir. J. C. M. Sauerbier, en tot assistent J. P. Kuiper, allen als tijdelijk als zoodanig werkzaam. Toegekend de bronzen eeremedaille Oranje Nassau-orde aan Mej. Nieland. dienstbode bij de familie Hooykaas te Rot terdam en M. v. Hooft, loop- en magazijn knecht bij de firma Jan Haan te Groningen Waar één zorg door den drank wordt ge dood, Verrijzen twee anderen nog eens zoo groot. 4 door RICHARD MARSH. Vrij naar het Engelsch door C. M. G. de W. 45 „Tegen het verlangen van den ouden Talbot in „Ik weet niet of ik het u goed kan uit leggen, maar het was zoo. De oude heer Talbot was bang voor mijn oom en m!jn oom voor hem. Ze waren bepaald bang voor elkaar." „Ik geloof, dat ik het begrijp; zc hadden allebei iets op hun geweten, en geen van beiden vertrouwde den ander. „Ja, zoo was het ongeveer. De oude heer Talbot vertelde mij soms wat over dezen mijnheer Percival, dingen die mijn oom niet mocht weten. En dat is het wat mij hindert." Zij keek Talbot aan met haar groote donkere, wijd open oogen. „Maar wat hindert je eigenlijk vroeg Talbot. „Ach mijnheer, ik wil u niet beleedigen, maar u zelf maakt mij verlegen." „In welk opzicht „Ach, de oude beer praatte wel eens over u, zooals ik zei. Maar hij had het hee lemaal mis: u is volstrekt niet een soort man als hij dacht. U was in enkele op zichten net een klein kind. U ziet er hee- lemanl niet naar uit of u een dronkaard bent." Mijnheer Talbot glimlachte, alsof dc eenvoud, van het meisje hem amuseerde, of wel haar vrijmoedigheid. „Neen ik geloof niet dat ik ben wat men een dronkaard noemt." „De oude heer zei, dat u haast altijd dronken was. „Als je hem ooit nuchter ziet,,' „als hij ooit nuchter is", en al zulke dingen meer. En dan zei hij, dat u niet- meer moed had dan een muis en niet veel meer kracht ook. U moest een kindermeis je hebben, zei hij eens legen mij, of een verpleegster, die u beschermen kon togen oom en tante en mr. Wilson en de rest. Ze zullen hem met elkander uitzuigen of fijn- hakken en er pastei van maken, herinner ik mij dat hij eens zei. Maar neem mij niet kwalijk, mijnheer, en zonder u te beloedi- gen, u ziet er heelernaal niet naar uit." „Hij heeft wel een zekere mate van moed en.ook wel wat meer kracht dan een muis, cn ik heb geen idee, dat het je oom en je vrienden gelukken zou een pastei van hem te maken." Dat was het oordeel van mevrouw Talbot. Met een grappigen blik in haar oogen wendde zij zich tot haar man. „Het is al heel merkwaardig, je schijnt voor iedereen een verrassing te zijn Niemand schijnt verwacht te hebben, dat je de soort van man was die je eigenlijk bent. Wat zou daar de verklaring van zijn? Waar komt die verkeerde opvatting toch vandaan Zonder het antwoord van haar man af te wachten, wendde zij zich tot het jonge meisje. „En wat heeft mijnheer Talbot u alzoo verteld Hij zei, dat als mr. Talbot ooit bier kwam hij dacht dat hij dat niet doen zou, hij zou nooit durven dan had hij 'n vriend noodig of een vriendin cn daar één altijd beter is dan geen moest ik maar al les voor hem doen wat ik kon. Den nacht vóór zijn dood liet hij mij die belofte af leggen. Hij wist, dat ik niet best opschoot met oom en tante en daarom vertrouwde hij mij" „Dank je, Phoebé je zegt terecht, één vriend is beter dan geen, en ik geloof dat je een heel goede vriendin bent" „Dat denk ik ook." Dit zeggende stak mevrouw Talbot haar arm door dien van haar man, alsof dit een zaak was waarin zij meende bondge noote te moeten zijn met hem. De blik,'die deze haar toewierp, bewees, dat hij dit op prijs stelde. „Maar zeg eens Phoebé, wat is er eigen lijk gebeurd, waardoor ze ons buitengeslo ten hebben uit het huis „Er zijn ijzeren luiken voor alle ramen cn voor alle buitendeuren en door een veer, een mechaniek, kunnen ze allen te gelijk worden gesloten. Als de oude heer maai* wilde, dan behoefde hij maar even op c-en veer te drukken en alles was Jicht. Lu dan kon men het huis evenmin bin nenkomen als een vesting." „Maar waarom deed hij dat? Waarom was het noodig, dat er niemand in huis kwam Phoebé drukte haar lippen stijf op el kaar cn schudde bet hoofd. „Dat is meer dan ik u zeggen kan. Ik was niet ingewijd in de geheimen van mr. Talbot en van mijn oom evenmin, maar ik weet wel. dat er vreemde dingen gebeur den cn dat ze allebei bang waren dat er iemand in huis zou kunnen komen zonder dat ze het wisten. En op het landgoed zelf, buiten, is het net zoo dat weet iedereen hier in de streek en het buiten staat er om bekend. Er komt hier nooit iemand voor bij; je kon net zoo goed in de gevangenis zitten. En als je eens een wandeling wilt doen, dan maken ze er zooveel drykte over dat bet wel lijkt of je naar de maan wou gaan." „Dus wij mogen het huis niet in, voordat het je oom behaagt ons binnen te laten?" „Daar zou u een heelen tijd op kunnen wachten. Als hij zijn zin krijgt dan komt u er nooit in. Hij zou u nooit de poort hebben binnengelaten, als hij geweten had welk soort man u is. Hij dacht, dat u een soort man was zooals de oude heer u had voorge steld, dat hij alles met u kon doen wat hij wou. Toen hij hoorde dat u komen zou. vertelde hij in mijn tegenwoordigheid aan zijn vroi w, dat het landgoed en al wat er in was reeds zoo goed als aan hem toebe hoorde; voordat u een week in huis was, zou hij daarvoor wel zorgen. Ilij en mr. Wilson hadden dat testament niet laten ma ken, als zij niet zeker geweest waren u de baas te kunnen worden. Maar toen u bleek een heel andere persoon te zijn dan hij ver wachtte, was hij zoo razend, dat hij u ze ker uit den weg had geruimd als tante er niet bij was geweest. En dan mevrouw pok nog die maakte het nog lastiger. Als hij u onschadelijk had gemaakt, dan wist hij nog niet wat hij met haar zou doen." De dame in kwestie keek den heer aan haar zijde aan. „Nu zie je En nu hoor je het, hè? Wat ben je niet aan mij verplicht Als je mij had achtergelaten, zooals je van plan was? wat, zou die teleurgestelde mijnheer Eva dan met jou gedaan hebben?" „Herinner je je niet. dat ik je in vertrou wen verteld heb, dat ik er al lang op gere kend. had, dat je mij den grootsten dienst ter wereld zou bewijzen? Was het mijn pro fetische gave niet, die mij zoo deed spre ken? Nu blijkt reeds, dat ik mijn leven aan je te danken heb." „Als dat zoo is, dan was het gewoon leer om leer; maar ik veronderstel geen moment, dat John Eva zou doen wat dit meisje zegt. Je hebt ons nog niet verteld. Phoebé, of wij hier maar steeds moeten wachten, alleen ten genoege van Je oom." Nu richtte het meisje speciaal het woord tot Talbot en sprak haastig, fluisterend, alsof ze doodsbang'was dat iemand stond te luisteren. „Ik heb u Joe Sayers het hek uit zien zet ten en toen u het poortje dicht deed raapte mevrouw het sleuteltje op, dat Joe had la ten vallen. U heeft dat zeker nog?" Hij haalde het sleuteltje uit zijn vestzak je. „Hier is het. Joe Sayers zei, dat het een heel bijzonder soort sleutel was en dat lijkt wel zoo." „Het is een looper je kunt er alles, ja alles mee open maken Het meisje sprak dat woord uit, alsof zij er een bepaalde be doeling mee had. „Het was mr. Talbot's eigen sleutel: hij gaf hem nooit af. Oom had sleutels van verschillende sloten, maar ik geloof niet, dat hij hem dien looper ooit toevertrouwde. Oom nam hem dien sleutel af toen dc'oude heer dood was. Hij heeft hem na dien tijd overal op geprobeerd, maar hij heeft er tot nu toe niets geen bizonders inee bereikt. Hij leende hem maar even aan Joe Sayers, omdat hij geen anderen s.eutel bij zich had. Zoodra u buiten het hek v/as zou hij hem terugkrijgen. Toen hij zag, dat u hem opraapte, denk ik, dat hij u het huis uit wou houden zoolang hij den sleu tel niet weer in zijn bezit had." (Wordt vervolgd.) j

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5