WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAM Zn. Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 f 56.- Thans Dekens Sioomen f 1.25 UTR.STRAAT 17 Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 EEN BRIEF VAN DE KROONS Hoop op de waarheid MUSEUM BOYMANS VLIEGCONCOURS WAALHAVEN Op 27, 28, 29, en 30 Juni a.s. Humorhoekje STAKING BIJ DE HARINGVISSCHERIJ De trawlvisschers staken niet Mr. G. J. Ph. GRAAF SCHIMMELPENNINCK f Oud-officier van justitie EEN PRETTIG AVONTUUR BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker Zij vragen vergeving nan Theunissen Mr. Roobol deelt aan liet persbureau Vaz Dia* mede: Gisteren heeft Theunissen in de strafge vangenis te Leeuwarden het volgende schrijven van het echtpaar Kroon uit Rot terdam ontvangen: „Theunissen. wij willen van U zoo graag vergeving vragen voor het leed, U en je gezin aangedaan en indien U alles weet hoe het eigenlijk gegaan is, hopen wij. dat U ons vergeven zult. U zult wel zeggen: „Dat hebt U wel eer kunnen doen", maar Theu nissen, wij konden niet anders. Wat is het toch verschrikkelijk hè, dat U voor iets, dat U zelfs heelemaal niets van weet, trrch zoo iels mee moet maken. Denk niet, dat \oor ons die jaren ook zoo pleizierig geweest cijn. Wij hebben bijna geen dag, of wij spraken er over en hoopten maar. dat toch ec-ns de tijd zou komen, dat wij eens vrijuit konden spreken, want wij alleen wisten wat een rnachl dat liet was om daaraan te beginnen, want dat toch leugens zoo gauw geloofd worden. Ik had het nooit kunnen denken en nog houden diezelfde leugenaars vol, maar nu zullen wij maar hopen, dat liet aan het licht zal komen en de wereld eens zal zien, wat of die z.g. betrouwbare menschen zijn. Denk ntet dat wij een oogenblik met opzet jullie in het verderf hebben willen storten. ij stonden er pre cies zoo voor als jullie, maai- weiden met alle mogelijke dreigementen en verwijten gedwongen. Ik weet wel, het is niet meer goed te praten, maar ik kan nu alles niet zoo schrijven, maar ik hoop, dat gauw liet uur zal slaan, dat de poorten voor jullie open gaan. Het zal geen blijder uur voor ons wezen en dan zal Stuy U wel veel ver tellen en laten lezen. Ik zal nu maar ein digen. Als ik U mocht schrijven zooals wij het voelen en meegemaakt hebben, zou ik wel een dag door kunnen gaan. Wij vragen nogmaals vergeving en dat wij eensgezind de waarheid aan het licht zullen brengen, want nu zijn er gelukkig menschen die ons helpen, want anders had er nooit geen licht in gekomen Ontvang verders de groeten van C. Kroon en M. Koppelaar." „P. S. Wilt U s.v.p. bijgaande brief aan Klunder laten bezorgen." de N.V. alleen de luidsprekers en de ver sterkers aan de firma levert. Daarna werd de vergadering gesloten. Om half één werd geopend de aandeel houdersvergadering der N.V. Gemeenschap pelijk Bezit van Philip's aandeelcn onder leiding \an den heer G. H. de Marez Oyens. Het voorstel tot statutenwijziging kon we gens onvoltalligheid niet worden aangeno men. Hiervoor zal een tweede vergadering worden uitgeschreven. Het verslag van den raad van beheer over het afgeloopcn boekjaar, benevens de balans en verlies- en winstrekening en het voorgestelde dividend werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Tot lid van den raad van beheer werd herkozen dr. A. F. Philips. Het voorstel van den heer J. J. C. Taams om de oude aandeelcn van Philips' Gloei lampen omwisselbaar tc maken in aandee lcn Gemeenschappelijk Bezit kon niet wor den aanvaard, zulks wegens kostenbezwa- ren van de zijde der directie. De N.V. is echter to allen tijde bereid de aandeelcn om te wisselen wanneer de houders de kosten zelf dragen. Hierna werd de vergadering gesloten. Een beschrijving van het nieuwe gebouw worden ingericht zoodat men lichtproeven zal kunnen nemen. De ontwerpers zeggen in hun beschouwingen dat er gestreefd is naar zakelijkheid zonder verveling, naar so berheid, intimiteit en afwisseling die ver hoogd worden door de vrije ligging aan tutn en hoven, maar bovenal naar een sfeer die de noodzakelijke rust zal verschaffen om het bezoek tot een genot te maken. KROPSLA PER K. L. M. NAAR LONDEN. Voor Londen werden heden per vracht vliegtuig van de K. L. M. 125 kratten totaal wegende 750 K. G, met kropsla verladen Hierdoor wordt bewezen, dat dc exporteurs ook voor massa-artikelen het nut van ver zending per vliecgtuig gaan inzien. PHILIPS' GLOEILAMPENFABRIEKEN. De jaarvergadering. Zaterdagmiddag werd te Eindhoven on der leiding van den heer G. IT. van Mesdag gehouden dc aandeelhoudersvergadering \au Philips Gloeilampenfabrieken Het voorstel tot statutenwijziging in verband met het inwerking treden der wet op de N. V werd aangenomen. ffet verslag der directie omtrent de han delingen gedurende het afgeloopcn boek jaar en de balons en winst- en verliesreke ning, henevens het voorgestelde dividend, werden goedgekeurd. Tot commissaris werd herbenoemd rnr. Ed. J. Philips te 's-Gravenhage. Op een vraag van den heer J. J. C. Taams of de N.V. geïnteresseerd was bij de I.utta- phoon-exploitatie, antwoordde ir. Otten dat Na de publicatie van de desbetreffende voordracht van B. en W. over het nieuwe inuscum-Boymans, dat in het plan Dijkzigt te Rotterdam zal verrijzen, kan thans nog worden meegedeeld, dal het zal worden op getrokken uit natuursteen cn handvorm baksteen. Ilet dak is \an koper en glas. Ilet; museum is gegroeid uit de bestaande kunst collecties en er is rekening gehouden met; uitbreiding van ieder onderdeel. Bij de op stelling heeft rnen de historische volgorde gehandhaafd. Uit de groote centrale hal vangt, rechts de rondwandeling aan in een zaal met schilderkunst uit de vijftiende eeuw. Daarachter liggen zalen voor de twee volgende eeuwen, terwijl een reeks van klei nere vertrekken is ingericht voor 17-eeuw- sche meesters. Een eindweegs verder is de beroemde Lodewijk XIV trap, die het mu seum bezit, historisch juist aangebracht. Bij de trap liggen de gangen naar het prentenkabinet, de zalen voor kunstnijver heid. de directievleugel en de studiezaal. Deze liggen alle gelijkvloersch. Boven ligt er eerst een zaal voor buitenlandsche mees ters uit de 17-e eeuw, cn zalen voor de twee volgende eeuwen. Aan den kop van den vleugel ligt een groote zaal voor de mees ters van de Haagsche school. In den vleugel niet uitzicht op den tuin is een zaal voor de z.g. Na-I-Iaagsche school, een galerij voor beeldhouwwerk uit dien tijd, en een grooto zaal voor buitenlandsche moderne meesters. Dan volgen een reek3 schilderwerken uit dezen tijcl en dan kemt do wandelaar als vanzelf in de Centrale hal. Dan zijn er nog eenige zalen builen de circulatie gelegen, zoodat zij gesloten kunnen worden of bij een ander deel kunnen worden betrokken. Beneden bevinden zich rond den gesloten hof de tentoonstellingszalen voor het pren tenkabinet en de afdeeling oude cn moder ne kunstnijverheid. Verschillende zalen voor tijdelijke tentoonstellingen zijn be reikbaar met een trap en bieden het voor deel dat zij afgescheiden zijn van het mu seum zelf. De ruime hal in den zijvleugel, waar ook de zaal ligt die voor lezingen zal kunnen worden gebruikt, is zoo groot dat zij ge bruikt zal kunnen worden voor foyer. De voorgevel krijgt een lengte van SI me ter, de lengte van den vleugel langs hel plantsoen is 51 meter, de totale gebouw diepte wordt 97 meter, terwijl de allergroot ste zaal 15 bij 11 meter zal zijn. Binnen korten tijd zal in Dijkzigt een proefgebouw worden geplaatst waar twee zalen zullen Vrouwtje„Mannen zijn aJlendellngen. Mijn man beloofde ine een verrassing als lk leerde koken en dus nam lk les". Vriendin „Ja cn wat wat de verrassing Vrouwtje.Hij stuurde de keukenmeid weg". (Passing Show) De plannen voor het tweede Vliegfeest, dat de Rotterdamsche Aero Club in sa menwerking met de Koninklijke Lucht vaart Maatschappij dezen zomer op het Rotterdamsche Vliegveld Waalhaven zal organIseerec. nemen reeds vasteren vorm aan. Als definitieve data zijn gekozen 27, 28, 29 cn 30 Juni. Met feest zal dus dit jaar 4 dagen duren, hetgeen één dag meer is dan het vorige jaar. toen men tijd te kort kwam om het volledige programma af te werken. Het nieuwe programma heeft een nog grooteren opzet dan verleden jaar. Zoo zul len dit jaar de demonstraties gegeven wor den door drie speciale kunstvliegers, ter wijl het vorige jaar alleen Fieseler ge ëngageerd werd. Voorts is het aantal wed strijden grooter. Zooals gebruikelijk worden de feesten geopend met een stervlucht, waarvan de aankomst op Donderdag 27 Juni om -4 uur bepaald is. Op dat tijdstip kan men dit jaar tientallen sportvliegtüigen op de Waal haven verwachten. Het is nl. reeds geble ken, dat er buitengewoon veel belangstel ling ln het buitenland voor deze Holland- sche feesten bestaat. Men rekent dan ook op een dertigtal deelnemer^ minstens,waaronder vele zeer bekende piloten zullen zijn. O.a. deelde de Cngelsche aviatrice Lady Baily, die on langs in een sportvliegtuig van Londen naar Kaapstad en terug vloog, haar voor nemen medo om de vliegfeesten bij te wo nen. Opvallend is het, dat dit jaar ver schillende landen, die bij de vorige vlieg feesten niet vertegenwoordigd waren, energieke plannon hebben om een goed team te zenden. Als noviteit zai op den tweeden dag van het concours een rondvlucht worden ge houden. Het parcours zal ongeveer loo- pen vanaf de Waalhaven, via Dordrecht en Gouda naar Soesterberg, alwaar ge- iand wordt. Van hier wordt naar Schiphol gevlogen, waar weder een tusschenlanding wordt uitgevoerd. De terugtocht voert langs de kust over Zandvoort cn Scheveningen. zoodat ook nog dit deel van het land zal kunnen genieten van het ongewone schouw spel, hetwelk oene zoo groote zwerm sport vliegtuigen biedt. De voornaamste wedstrijden en demon straties vinden des Zaterdags en Zondags uitsluitend op de Waalhaven plaats. Ten behoeve van dc toeschouwers zijn eenigo belangrijke verbeteringen aangebracht in het voor hen gereserveerde gedeelte en heeft men door een doelmatiger inrichting der.wedstrijden er naar gestreefd de aan trekkelijkheid en de duidelijkheid daarvan te verhoogen. Een groote verbetering zal blijken te zijn, dat hel K.L.M. restaurant met de daarvoor gelegen terrassen dit jaar voor het publiek opengesteld blijft. Voor de demonstraties heeft de R.A.C. reeds enkele maanden geleden den beken- len Duitschen kunstvliegér Espenlaub met zijn „luchttrein" geëngageerd. Onderhande lingen zijn nog gaande rnet twee zeer be kende Engelsche kunst vliegers, die daar te lande oen enorme populariteit bezitten. Zoo naar de plannen te oordceletv zal dit tweede Rotterdamsche vliegfeest een succes worden, grooter dan dat van verle den jaar, toen er tienduizenden bezoekers uit het geheele land zijn geweest. De stakers eischen eert hooger percentage in de besomming Men meldde ons gisteren omtrent deze staking nader uit 's-Gravenhage: Onder de Scheveningsche haringvis- schers, die dezer dagen naar de Schotsche kust zouden uitvaren ter haringvangst is hedenochtend een staking uitgebroken, waarbij ongeveer een 1000 man betrokken zijn. Onlangs, toen de fusie tusschen den Bond van Chr. Fabrieks- en Transportar beiders en den Chr. Zeelicdenbond een feit was geworden, richtte de Bond zich tot de Reedersverecniging Scheveningen, waarbij de meeste reeders zijn aangeslo ten, met het verzoek, liet percentage van de besomming dat aan de bemanning wordt uitgekeerd, hetwelk thans 24 bedraagt, te verhoogen tot 26, het percentage, dat nu ook in Katwijk wordt uitbetaald. De ree dersverecniging wilde daar echter niet aan en was van meenfng, dat een vergelij king met Katwijk om verschillende rede nen niet opging. Het Scheveningsche vis- schersbedrijf is de laatste jaren geheel ge moderniseerd, zoowel wat betreft der visch- techniek als het ombouwen van zeil- in mo- torloggers. Dit brengt, aldus is de meening der reedersverecniging. weliswaar hoogere besommingen met zich. maar deze zijn het juist, die in de eerste plaats den vïsschers ten goede komen, die immers meer uitbe taald krijgen, naarmate de besomming booger is, terwijl meergenoemde moderni seering met een hooge kosten Is gepaard gegaan. De Bond is echter van meening, dal liet bedrijf de zoo noodige verhooging van liet percentage lijden kan. De reedersverecni ging had als uiterste tegemoetkoming het uitkeeringsperccntage op 2Uj willen bren gen, waarmede de Bond geen genoegen nam. zoodat een'conflict is ontstaan. De Bond had de reedersverecniging me degedeeld, dat lieden Maandag de visscliers niet op de prven, zooals dit heet, zouden verschijnen lot het gereedmaken van hun schepen voor de harinzvisscherij. Inderdaad is vanochtend bijna nergens het werk begonnen en de Bond heeft, verschil lende posten uitgezet om de ongeorgani seerden, wie er we! een 50 zijn. te be wegen, zich bij de stakers aan te sluiten. Op het erf van A. v. d. Toorn aan de Ha ringstraat werd vanochtend begonnen door drie schippers en 2 matrozen. Deze hebben echter, nadat de posters verschenen, ook het werk neergelegd. Aan de haven staan posters. Verder wordt o.m. gepost bij Gebr. v. Leeuwen aan de Werffsiraat en bij C. v. d. Toorn. Roerstraat. De trawlvisschers staken niet. Vanoch tend zijn nog eenige irawlbooien vertrok ken. Vóór Pinksteren komen zij terug, ter wijl ook terugverwacht worden een C0-tal schepen, die nu nog op zee de trawlvis- scherij uitoefenen. De schepen behoorden dus voor de ha ringvisscherij gereed gemaakt te worden, doch verwacht mag w orden, dat de be manningen zich bij dc stakers zullen voe gen. De visschers, die aangesloten zijn bij den Centralen Bond hadden oorspronkelijk het voorstel der reeders aangenomen, doch, nu de staking geproclameerd is door den Christelijken Bond. hebben ook eerstge noemden het werk niet hervat, zoodat men kan zeggen, dat de staking algemeen is. Wij -vernemen nader, dat de Rijksbemid delaar. de heer H. A. van IJsselstein, par tijen tegen morgenmiddag half vier in con ferentie heeft samengeroepen. Kamerheer i.b.d. van H. M. de Koningin In den ouderdam van ruim 7Ï jaren is te Den Haag overleden mr. G. J. Ph. graat" Schinimelpenninck, die sedert Januari 1911 kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin was. Geruimen tijd heeft de thans ontslapene, die ridder in de orde van den Noderland- schen Leeuw was, in vroeger jaren ver schillende functies bekleed bij de magistra tuur. Zoo was hij officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden ten tijde, dat in Friesland het geruchtmakende proces plaats vond tegen de gebroeders Hoger huis. die veroordeeld werden wegens de bakende nachtelijke inbraak ten huize van Haitsma te Britsum, uit welk proces is voortgevloeid de aanklacht van mr. graaf Schinimelpenninck tegen mr. Troelstra wegens smaad, die toen deswege in hooger beroep door het Haagsche gerechtshof tor. het ondergaan van gevangenisstraf i? ver ooi dëeld geworden. Later is graaf Schim- melpeuninck officier van justitie bij de ütrechtsclie rechtbank geweest. De teraardebestelling van bet stoffelijk overschot zal morgen (Dinsdag) plaats heb ben, ten half twee van af het sterfhuis aan de Laan van Meerdenoort naar de be graafplaats Oud Eik en Duinen PROF. DR. P. TH. L. KAN. Vraagt eervol ontslag wegens gezondheidsredenen. Prof. dr. P. Th. L. Kan. hoogleeraar in de keel-, neus- cn oorheelkunde aan de Leidsche universiteit heeft wegens ge zondheidsredenen ontslag gevraagd. 1 Prof. Kan, die een zoon is van den toen- maligen hoogleeraar in de aardrijkskunde aan de gemeentelijke universiteit ie Am sterdam, werd 19 Januari 1S72 te Utrecht geboren. I-Iij studeerde in de geneeskunde aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam, waar hij den 29sten Mei 1899 pro moveerde tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift getiteld: Over dehiscenties van den voorwand cn in den bodem der trommelholte. In 1907 werd hij benoemd tot buitenge woon hoogleeraar in de keel-, neus- en oorheelkunde aan de Leidsche universiteit, welk ambt hij den 22sten Mei aanvaardde. In 1920 volgde zijn benoeming tot gewoon hoogleeraar aan de Leidsche universiteit, welk ambt hij toen den lsten April aan vaardde. Prof. Kon is voornemens zich na zijn af treden metterwoon te Wassenaar te vesti gen. DE RAMP AAN BOORD VAN DE „BARENDRECHT". Eerste Amersfoortsche Stoompers inrichting „QUICK" Stationsstraat 16b Tel. 344 Acht gevangen vogels in beslag genomen en de vrijheid hergeven Lof voor de Haagsche recherche DE VLIEGBOOTEN NAAR INDI8. Op Ceylon aangekomen. Blijkens bij hot departement van defon- s'e ontvangen bericht, zijn de Dornier-Wal- viiegbooten Zondagmiddag ten 2 u. 15 rnin. te Trincomali op Cevlon) aangekomen. De vier slachtoffers. j Omtrent de vier slachtoffers, die bij de ontploffing aan boord van het stoomschip „Barendrèchl" om liet leven zijn gekomen, vernemen wij. dat dc tweede machinist, L. Offerman, 29 jaar oud was, gehuwd en wo nende te Rotterdam. De derde machinist M. L. Lammens was 27 jaar oud, gehuwd, va der van eenige kinderen en wonende te Rotterdam. De eveneens uit Rotterdam af komstige 27-jarig© stoker W. Hamer was ongehuwd, terwijl de 34-jarige t: emmer de Ridder afkomstig was uit Vlissingcn. De heer W. Tolsraa schrijft in het Vader land: liet Koninklijk Besluit van S September 1928, Staatsblad 363, dat nieuwe voorschrif ten bracht in zake uitvoering van de Vo- gelwet-1912, trad 16 December 1928 iu wer king. Van dien datum af behoorden leeu-- werikken, goudvinken, rietgorzen en nog eenige minder bekende soorten tot de ab soluut beschermde vogels, die niet meer mogen worden gevangen, verhandeld of vervoerd. Wegens hot ontbreken van een over gangsmaatregel voor de op dat tijdstip in den handel nog voorradige exemplaren van de genoemde soorten, was feitelijk elke handelaar, die na 16 December deze vogel» nog ten verkoop voorhanden hacl, in over treding. Het spreekt echter vanzelf, dat po litie en justitie, waar zulke gevallen wer den geconstateerd, met lankmoedigheid op traden. zoodat den betrokken handelaren ruimschoots de gelegenheid werd gelaten, hunne verboden waar van de hand te zet ten. Onze ijverige Haagsche recherche hield echter een oog in t zeil en toen haar bleek, dat in een hekenden vogelhandel hier ter slede ciud Maart nog steeds een aantal leeuweriken en rietgorzen werden aange boden, kreeg de eigenaar als uiterste con cessie nog een maand uitstel. Deze heeren zijn echter niet gewend, het met de Vogel- wet zoo nauw te nemen en na afloop van den gcstelden termijn bleken de vogels dan ook nog altijd in den winkel te koop te zijn. Tegen den handelaar, een vrije bouw vakarbeider werd nu proces-verbaal op gemaakt. terwijl zes leeuweriken en twee rietgorzen in beslag werden genomen, om op order van de justitie in vrijheid te wor den gesteld. Deze leeuweriken waren in den herfst van 1927 gevangen, do rietgorzen in het najaar van 1928 en al dien tijd had deze handelaar de vogeltjes niet kunnen slijten. Al weer een bewijs, hoe groot de „be hoefte" aan wilde vogels in de kooi tegen woordig nog is. Toen mijn medewerking door de politie gevraagd werd voor het vrijlaten van de gevangen vogels, heb ik geen oogenblik geaarzeld. Buiten lokten de zon en de groene polderweide en juist leeuweriken zouden, gezien hun levenswijze en den tijd van het jaar, nog wel een goede kans ma ken om zich te kunnen redden, ondanks anderhalf jarige gevangenschap. Naar het Zuiderpark dus, waar ook voor de rietgorzen het aangewezen terrein was door de nabijheid van de Eendenkooi met haar rietslooten. Over ons verblijf in den vogel winkel, te midden der talrijke, onrustig van 't eene op het andere stokje springende, naar hun vrijheid hunkerende vinken, kneutjes, sijs jes, groenlingen, merels en een enkelen pulter. zal ik maar zwijgen. Maar ik wil niet nalaten, Zijne Excellentie den minis ter van Binneninndsclie Zaken en Land bouw eerbiedig in overweging te geven, op een zónnigen lentodag, wanneer de zich verjongende natuur roept in al wat leeft, of op een frisschen Ocloberdag, wanneer het Irekinstinct werkt in de vogels met on weerstaanbare kracht, eens een bezoek te brengen aan zoo n vogelwinkel, voor eiken natuur- en dierenvriend een oord der ver schrikking Toen kwam voor onze klein© gevangenen het groote oogenblik. na zoo langdurig© eenzame opsluiting de zon te zien en de groene weide, den frisschen wind te voe len en de oneindige ruim Ie om zich heen. Ook voor ons drieën was het een oogen blik van sensationeele ontroering, toen we den een na den ander uit de donker ge houden kooi lieten ontsnappen en de krachtige, gezonde vogels met kreten van vreugde de lucht in gingen, roeiend tegen den wind in, de zon tegemoet, om dan op het veld neer te strijken. Enkelen lieten zelfs even wat zanggelnid hooren en da rietgorzen kozen onmiddellijk den water kant. Weldra verloren wc onze beschermelin gen uit het oog cn voldaan keerden we huiswaarts. Me dunkt een woord van hulde over dc activiteit.der Haagsche recherche is hier niet misplaatst. HR. MS. WILLEBRORD SNELLIÜS. Hr. Ms. opnemingsvaartuig „Willebrord Snéliius'' is. blijkens een bij het departe ment van defensie ingekomen bericht, gis terochtend te Emmahaven (Padang) aan gekomen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6