JMEPSTOÖinSCH'DAOTJ® BRIEF VAN KLUNDER AAN DEN HEER STUY HOE DE ZUIDERZEEWERKEN VORDEREN Donderdag 16 Mei 1929 -DE eemiander: 27e Jaargang No. 267 DERDE BLAD; DE VERKLARINGEN VAN VAN OOSTEN EN BESSELS DRAMA TE WATERLAND KERKJE DE INVLOED VAN DE VORST DE MOORD TE G1ESSEN--NJEUW KERK Werktuigen van rijksrechercheur De Jong Valstrikken voor Klunder? Mr. Roobol zendt het Persbureau Vaz Pias afschrift van den brief van Klunder aan den heer Stuy d.d. 5 Mei uit Leeuwar den, waarin Klunder o.a. schrijft: Maar (och bert ik blij, dat Van Oosten cn ook Bessels hun mond open hebben gedaan en geantwoord hebben op vragen, die hun gesteld waren. Alleen begrijp ik niét, waarom deze menschen geen spontane ver klaring van alles geven wat zij voor De •long, die hen natuurlijk heeft misleid heb ben gedaan. Het zou mij zoo verheugen, als zij uit eigen aandrang er toe over gingen hun hart eens te luchten, dan zoude ik, die hun ru reeds alles heb vergeven eerder een VI ienschappclijk gevoel voor hen kunnen hebben. Want hoe laag ze hebben gehan deld tegen mij ik weet dat zij hebben ge dacht een goede daad te verrichten voor de gemeenschap en ze hebben zich mee laten sleepen door mooie woorden en misschien... Aan de Jong. Van Oosten leerde ik kennen in een logement le Kampen. Hij vertelde mij grondwerker te zijn en dat hij vaak voor eigen rekening werk aannam. Verder ver telde Van Oosten mij, dat zijn vader rijks- .veldwachter was, of was geweest. Toen ik daar enkele dagen was, kreeg ik op het werk onaangenaamheden, precies als te Nijmegen had rechercheur de Jong mij weer voor een moordenaar uitgeschilderd. Het slot was gedaan werk, daar zat ik nu midden in den winter weer zonder werk. Daar komt van Oosten bij mij met een lee- kening voor een sportterrein te Kampen en daar wilde hij op inschrijven. Daar van Oosten wist,dat ik met heiwerk goed he kend was, vroeg hij mij, of ik dan de be schoeiing voor hem wilde klaarmaken, als hij het werk kreeg. Ik wilde dat natuurlijk graag doen on zoo hebben wij meermalon ter plaatse het terrein hekeken en de werkzaamheden be sproken en uitgerekend. Van Oosten was echter niet de laagste en zoo bleef mij niets anders óver dan te vertrekken. Een zeer geruimen tijd later ontmoet ik van Oosten te Deventer. Hij deed zich voor alsof hij .verheugd was over ons weerzien en hij Aviide dan ook direkt tracteeren. Wij zijn toen een kroeg binnen gegaan en daar ver telde Van Oosten rnij, dat hij wérk zocht te Deventer enz. Wij spraken af anderdaags een wandeling te doen. Des anderen daags kwam van' Oosten weer bij mij. Hij deed Tiiij veel vragen over den moord, die ik hem steeds, zooveel ik kon, beantwoordde. Hij vroeg mij ook vaak of ik Teunissen wel eens sprak en ik heb hem gezegd dat ik .Teunissen nog nooit, na de werkzaam heden hij den lieer Stuy had weergezien of gesproken. Ik heb zoowel van Oosten als Bessels herhaaldelijk gezworen, dat ik on schuldig werd vervolgd en dat ik van de heele zaak niets afwist. Dit had ik Van Oos ten te Kampen ook reeds vaag genoeg ge zegd. Toen vroeg Van Oosten mij, hoe die hamer er uitzag, waar die moord mee ge pleegd was. Daarop heb ik hem gezegd, dat ik die hamer een paar keer in 1923 hij in structie had gezien, en dat het een hamei- was met twee punten en een ijzeren steel. Dit is reeds bij de instructie door den of ficier, Mr. Kroonenberg, bevestigd, dat ik die hamer in 1923 bij instructie had gezien. Na enkele café s te hebben bezocht, zei Van Oosten, dat hij een vriend had, die Bessels heette en dien had hij verteld, hoe of het met mij er mee stond. Die was ook wel genegen mij ook eerst wat voort te helpen. Wjj kwamen overeen bij het station samen te komen, des anderen daags. Ik had met opzet gezegd van het station, om mij daar eerst eens verdekt op te stellen. Des ande ren daags ben ik reeds een kwartier voor den afgesproken tijd gegaan naar het sta tion. Ik stond nog niet lang binnen te wach ten, toen ik van Oosten met nog iemand zag aankomen en op en neer loopen. Ik zag van verre nog iemand loopen als zij, doch 'daar ik bijzjende ben, kan ik niet zeggen, of dit rechercheur de Jong was, maar ik vermoed het wel, want ik had de Jong ge zien bij Boschman, mijn kosthuis te De venter. Ik ging daarop naar van Oosten en deze stelde Bessels aan rnij voor Klundert verklaart dat Bessels liem ver- Telde met het opkoopen van gestolen goed, speciaal fietsen, veel geld te verdienen, en liem, Klundert, tot diefstallen trachtte over te halen. Klundert gaat dan in zijn brief verder: Nu ja, als je dan niet wilt verdienen, 'dan moet je het zelf maar weten, zegt Bes» seis. Des anderen daags ben ik niet meer gegaan, maar ik had van Oosten wel een paar keer voorbij mijn kosthuis zien gaan. Den dag 'daarop kwam Van Oosten mij weer (heel toevallig) tegen en wij zijn wat wezen wan delen en hij was jarig (ook niet waar, dat .wist ik van uit Kampen) en wilde trac teeren. Wij zouden des avonds bij Bessels boven een feestje hebben en zoo lang ge praat, dat ik moest beloven te komen. Toen ik bij Bessels kwam, zag ik van buiten Van Oosten in de zaal achter een gordijn zitten, en lit had ik reeds eerder opgemerkt en ik ging en liep er naar toe doch direct trad Bessels mij in den weg en kwam Van Oosten bij mij. Ik voor mij ben er van over tuigd, dat De Jong achter het gordijn zat, maar ik had er maling aan. Van Oosten liet mij een brief lezen van een architect uit Zwolle, die hem werk aanbood (dit was natuurlijk werk van de Jong) en dat zouden wij te zamen aanne men. Toen zijn wij naar boven gegaan cn hebben den heelen avond kognac gedronken en daar vertelde Bessels ook, dat hij huizen had gekocht te Apeldoorn, en toen hij van die verkooping terugkkwam was de trein weggeweest en een autobus was er ook niet geweest en toen had hij maar vlug een fiets gestolen en was daarmee naar Deven ter gegaan. Daar boven zijn wij zoo dron ken geworden, dat ik in die kamer in een ledikant ben gaan liggen slapen. Daags daarop zijn wij 's avonds weer op stap gegaan cn toen weer kroeg in kroeg uit, en in een klein kroegje dicht bij een kerk, die op een hoogte staat en waarvan het taluut schuin is opgemetseld. Ik wilde niets drinken als likeur, doch ik moest bier drinken en daar kwam de Jong ook, die had zich een beetje verkleed en deed zich aan mij voor als metselaar. Ik heb echter niets tegen liem gezegd want ik trilde van woede, en ik ben weggegaan en Bessels is mij nage- loopen, doch van Oosten is nog gerui men tijd daarbinnen geweest. Wat ze gewild hebben begrijp ik nog niet. Die De Jong is een lage kerel. Van Oosten kwam ook terug en toen begon Van Oosten over buitenland olü daar te werken en die advertentie zooals LEd. wel weet. Wij hebben er toen samen op geschreven ik onder den schuilnaam Jan sen om zoodoende te kunnen aantooncn, dat het met mij geen ernst was, want ik kon immers geen buitenlandsche papieren krij gen op een schuilnaam'? Van Oosten en ik hebben ook antwoord ontvangen per brief kaart en die briefkaart van mij, die heel't mr. Van Meerten. UEd. moet deze briefkaart even opvragen. Nu is rechercheur de Jong natuurlijk op hoogc beenen naar Dordt ge gaan en heeft zijn rechters daar voorgelo gen dat ik wilde vluchten. Nu hebben de rechters in Dordt mijn sollicitatiebrief aan een schriftkundige ter hand gesteld en deze heeft uitgemaakt, dat die brief door mij ge schreven was. Vandaar dat op mijn bevel schrift to.t gevangenneming stond: Vrees voor ontvluchting! Van Oosten en Bessels hebben alle twee alle moeite gedaan mij tot diefstal over te halen en dan had De Jong mij natuurlijk gearresteerd en had dan voorgesteld aan de rechters dat hij een heele Piet was, maar toen hem dat niet ge lukte heeft hij den rechters wijsgemaakt, dat ik vluchten wildé, liet is een stuk laagheid, die geheele kerel. Hoe is het mo gelijk, dat zoo'n kerel zoon verantwoorde lijke betrekking bekleedt. Ik begrijp het niet hoor, en dat hij nu nog rechercheur is nadat alles wat hij heeft gedaan bekend is aan de justitie is voor rnij een raadsel, hoe of hij nog in, zijn functie is. Nadat dit alles was geschied, kwam Van Oosten bij mij cn zei, dat hij naar Leeu warden moest, ik denk naar getuige Her man ten Brinke, cn vandaar naar Win schoten ging naar familie. Hij ging met den trein cn toen heeft hij rnij nog gezegd, dat alleen de verteering hem ovèr de tachtig gulden had gekost. Waar kwam dat geld vandaan? De Jong vertelde, bij de instructie, dat Bessels en Van Oosten op een dag verhoord zouden worden, maar dat Van Oosten ver hinderd was te komen. ïs dat waar? Verder heeft De Jong ge zegd, aan officier Kronenburg, dat hij nooit geen geld aan Bessels of aan Van Oosten heeft gegeven. Is dat waarheid'? Toen De Jong met van Oosten er was zeide recher cheur De Jong, dat Van Oosten niet had gewild, doch dat hij liem dan had gearre steerd en omdat Van Oosten niet in de ge vangenis had gew ild om mij was hij meege-, gaan, is dat waar Verder zou ik graag eens weten, wie of die architect was, die van Oosten uit Zwolle een brief had geschreven over werk aannemen. En dan wie heeft Van Oosten en Bessels altijd voorzien van geld, want er is veel geld opgèmaakt, er werden maar overal rondjes gegeven. Eri waarom wilden zij mij steeds bewegen dief stal te plegen? En waarom gaf Bessels zich steeds uit voor heler Nu Kidele heer, ik kon er nog wel een paar vel vol over schrij ven, maar ik wou liever zelf eens met deze menschen pralfii. Nu heb ik bezoek gehad van een oomzegger van mij cn die heeft ge zegd, dat er in de Courant had gestaan, hoe' of ik dan aoor het Hof precies zoo was gaan liggen, als de verslagen© was gevonden, UEd. weet wel dat ik op verzoek van mr. Quintus ben gaan liggen en dat get. Muis, die de verslagene had gevonden mij eens zoo zoude neerliggen als hij de verslagene had gevonden, en clan ook die hamer eens zoo zoude neerliggen. Nu was er in Win schoten iemand geweest en had gezegd, als ik het niet gedaan had, dan had ik ook niet geweten hoe de verslagene had gelegen en dit had ook in de Courant gestaan. Ten eerste wist ik precies volgens de getuigen; hoe of de verslagene was gevonden en hoei of die hamer heeft gelegen. En ten tweede heeft getuige Muis mij zoo neer, gelegd en de hamer tusschen mijn armen gestoken! en daar was mr. Quintus het ook om te doen om te zien hoe of die hamer was gevonden Ik begrijp niet Edele heer, dat er nog menschen zijn, die over dergelijke zaken durven schrijven en spreken. Alle men schen in Winschoten zeggen, Klundert is onschuldig, want die steelt niet, en toch duiven ze mij zulke laster in de Courant te schrijven, om mij verdacht te maken. Dat krenkt mij ton zeerste. Ik behoef na tuurlijk niet te vragen, waar het vandaan komt doch als ze zich aan dergelijke laster storen, de rechters, dan is het toch wel heel erg gesteld. De Jong (de rechercheur) zeide ook steeds bij de instructie: Hoe wist Klundert hoe of die hamer er uit zag, dit terwijl officier mr. Kronenberg hem al een paar maal had gezegd, dat Zijn Ed. mij die hamer had getoond bij de instructie 1923. Do menschen begrijpen blijkbaar niet dat iemand, die zoo'n lieele zaak wordt aange wreven, de geheele zaak het beste onthoudt. Alle getuigenverklaringen kon ik nog van a tot z. Ik kon de geheele zaak beter dan iemand, dat is toch te begrijpen. liet ging toch om ons leven. Ik weet b.v. ook, dat die sèiripalen vierhonderd meter van het huis van de verslagene afstonden en als ik dat schrijf, kan men ook wel zeggen, hoe weet Klundert dat, als hij er nog nooit geweest is Dit alles wat ik weet, dat weet ik immers van de getuigenverliooren en uit de stuk ken. Die De Jong is natuurlijk druk in de weer om ons hier te houden. Het gaat im mers om zijn betrekking, als hij de ge vangenis tenminste vrij loopt. Het is zoo gemakkelijk om iemand, die geen krant mag lezen cn het niet tegen mag schrijven, te belasteren. Een slachtoffer van sexueele hartstochten Verminderde eisch Voor het gerechtshof le 'sGravenliage is gister in hooger beroep behandeld de zaak tegen den 28-jarigen arbeider J. de Ruit Waterlandkerkje, thans gedetineerd, die in eerste instantie bij vonnis van de recht bank te Middelburg d.d. 15 Maart j.l.' is veroordeeld tot 12 jaren gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis, ter zake van den op IS December van het vo rige jaar gepleegden moord op een 17-jari meisje, door dit roet ecu scheermes den hals af te snijden. Zoowel de verdachte zelf als het open baar ministerie bij de rechtbank, dat 20 jaren gevangenisstraf tegen hein geëischt had, hadden tegen het vonnis der recht bank hooger beroep aangeteekend. Verdachte werd Wederom bijgestaan door mr. A. H. Kuipers, advocaat te Middelburg. Getuigen waren thans niet meer gedag vaard. Verdachte bekende volledig. Hij'had in relatie met het slachtoffer gestaan en was bang, dat zij dit zou uitbrengen cn dai zijn vrouw het te weten zou komen. Verdachte vreesde, dat het geluk in zijn gezin zou worden verstoord en toen is er een ziele- strijd bij hem ontstaan. Ten slotte heeft verdachte besloten het meisje te dooden. In den morgen van den ISen December heeft verdachte, die zijn verklaringen onder voortdurend, snikken aflegde, het meisje op het erf van haar ouders opgewacht en haai met een scheermes, dat hij daartoe bij zich gestoken had, den hals afgesneden. Het slachtoffers viel daarna in een sloot. De advocaat-generaal, mr. Brants, schets te verdachte als een weinig ontwikkelde man, die zijn sexueele hartstochten niet meester is. Uit zijn gedrag blijkt ook, dat hij ten slotte een lafaard is. In plaats van de consequenties van zijn verhouding met het meisje te aanvaarden, was hij doods benauwd dat zijn vrouw het te weten zou komen. Deze angst heeft hem ten slotte tot het vreeselijk misdrijf gedreven. Spr. be schouwde den verdachte meer als een el lendige zwakkeling dan als een doortrapte misdadiger. Mr. Brants, hoewel het misdrijf van bui tengewoon ernstigen aard achtende, meen de, dat het met de opgelegde straf van 12 jaren, gezien de omstandigheden en den persoon van den verdachte, voldoende ge boet is. Spr. vond geen aanleiding om mee te gaan met het requisitoir van den offi cier van justitie cn vroeg bevestiging van het vonnis in quo. Verdachte's raadsman, mr. Kuipers, kon zich volkomen aansluiten bij de construc tie, welke de advocaat-generaal aan de zaak had gegeven. Niettemin achtte pl. de opge legde straf nog zeer zwaar. Van dezen ver dachte is overigens niets slechts bekend. Hij is het slachtoffer geworden van zijn sexueele hartstochten. Daarnaast, meende pl., dat het meisje zelf, dat ook sexueel abnormaal was, groote schuld draagt. Bui tendien heeft zij verdachte misleid door hem te vertellen, dat zij zwanger was, hoe wel bij de sectie is gebleken, dat dit niet het geval was. Deze gedachte echter heeft verdachte ten slotte zoo angstig gemaakt, dat de verhouding bekend zou worden en daardoor is hij tot het misdrijf gedreven. De psychiater, die verdachte onderzocht heeft, heeft dit een menschelijk motief ge noemd. Pl. drong op clementie aan en meende, dat hier met een lichtere straf dan de op gelegde kan worden volstaan. De uitspraak werd bepaald op 29 dezer. Veel stagnatie in hel werk geweest De dijk langs het Boezemmeer PROF. MR. V. H. RUTGERS. Prof. mr. V. II. Rutgers is, naar de Stan daard meldt, uit Zwitserland teruggekeerd. Zijn geneesheer heeft hem ten minste drie weken volstrekte rust voorgeschreven. Zijn hartspieren zijn van de nawerking Aan die griep nog niet hersteld. Aan de „driemaandelijksche mededeelin- gen" betreffende de werkzaamheden voor de afsluiting en droogmaking van de Zui derzee, ontleenen wij het volgende: Overbrugging BalgzandkanaaL Bij den bouw der kunstwerken is ten ge volge van den strengen winter belangrijke vertraging ondervonden, daar het storten van beton in verband met het intreden van de vorst gestaakt moest worden. Voor den houAv van de ijzeren bascule- brug over de doorvaartopening en do ver vaardiging van de bewegingsinrichting voor deze brug werden de benoodigde materia len in de betrokken fabrieken aangevoerd, terwijl verschillende onderdeelen in uitvoe ring zijn. Bouw uitwateringssluizen. Voor het oostelijk stel uitwateringsslui zen werden de steigerwerken besteld, waar op de bruggen en aanslagbalken van ge- wapend beton zullen worden gemaakt. De veertien meerpalen voor de kunstwer ken kwamen gereed cn werden op de bouwplaats aangevoerd. De looprails en de kraanrails zijn in bewerking. Het inheien van houten palen voor de fundeeringsplaten der sluishoofden van de schutsluizen op het Kornwerderzand werd voltooid en een begin werd gemaakt met het aanbrengen van de lundeeringsplaat van gewapend beton voor het hinnenhoofd van de groote schutsluis. Gedurende de langdurige vorstperiode moest do vervaardiging van heipalen en daruAA andplalen vair gewapend beton voor de kolkmuren der schutsluizen worden ge staakt, ten gevolge waarvan ook het bei- werk niet kon worden voortgezet. Afsluitdijk sluisuut Kornwer derzandFriesche kust. ITet Averk lag tengevolge van de vorst cn de ijsbezetting in de Zuiderzee gedurende het afgeloopen kwartaal nagenoeg geheel stil, zoodat in den toestand der Averken geen noemenswaardige verandering kwam. Proefpolder bij Andijk. Voorzoover Je weers- cn de ijsgesleldheid dit toelieten, weid nog eenigen voortgang gemaakt met de herstelling der tijdens de, stormen in de tweede helft Aan November j.l. ontstane schade, waaromtrent in het vorig bericht eene mcdedeeling, is gedaan. Aanleg dijk Wielingen— Medemblik. Ook met dit werk kon in het afgeloopen kwartaal, tengevolge van de vorst en de ijsbezetting, niet worden voortgegaan. De op het eiland op de Oude Zeug ge plaatste arbeidersketen en andere tijdelijke gebouwen, welke nog door verschillende keetgezinnen werden bewoond, zijn, met het oog op het gevaar, dat zou kunnen ontstaan indien bij het losraken van de ijsbezetting in de omgeving het ijs zou gaan kruien voorzichtigheidshalve ontruimd. Het ijs is intusschen zonder ernstige moeilijkheden opgeruimd en de ijsbezetting heeft aan de werken geen schade toege bracht. Dijk langs het Boezemmeer. Nadat het werk tegen het einde van 1928 in verband mét de ingevallen vorst was stopgezet, kon de uitvoering niet eer wor den hervat dan op IS Maart. Daarna werd het aanbrengen van kleibekleedingen op het dijklichaam, zoomede het afwerken van de leidammen langs het buitenkanaal der keersluis bij de Oostpunt voortgezet. Bij het opmaken van het bestek was de gezamenlijke duur der uitvoering van de werken geschat op ongeveer 90 weken. Door de goede organisatie van het werk en de voortvarendheid waarmede de uitvoe ring is geleid, bleek intusschen de genoem de tijdsduur aanzienlijk to kunnen worden bekort, en wel zoodanig, dat de voltooing der werken in het voorjaar van 1929 in plaats van in den nazomer kon worden te gemoet gezien. Een zoodanige vervroegde voltooiing strookte echter niet met het programma der in 1929 voor de indijding en droogma king van de Wieringermeer uit te voeren werken, in het bijzonder niet met de uit voering van de baggerwerken tot vorming der hoofdkanalen in den toekomstigen pol der, waarmede behalve de Maatschappij tot Aanneming van Zuiderzeewerken, ook de N.V. Baggerbedrijf De Vries en Van den Bosch en de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken thans bezig zijn. Met de Maatschappij tot Aanneming van Zuiderzeewerken is daarom eene overeen komst gesloten tot wijziging van de opleve ringsbepalingen van het desbetreffende be stek, in dier voege, dat de sluiting van een der twee in den boezemmeerdijk nog aan wezige openingen, en wel die ter plaatse: van het Ulkediep nabij de Oostpunt, niet vóór 1 Augustus a.s. zal aanvangen, en die van de andere opening, ter plaatse van het Molendiep, niet vóór half October d.a.A. Kanaal AartswoudOostpunt. De in aanleg zijnde werken voor den aan leg van het kanaalvak KolhornOostpunt werden bij het einde van het vorige jaar stop gezet cn Avegens de langdurige vorst periode eerst kort geleden hervat, zoowel aan de zuidzijde bij Nieuwesluis, waar het werk in December geëindigd Avas als aan bet noordelijk einde bij de Oostpunt van den Anna Paulownapolder. Ook de uitvoering van het kanaal vale Aartswoud—Kolhorn kon, na bijna drie maanden stil te hebben gelegen, eerst tegen het einde van Maart worden hervat. Schutsluis bij Kolhorn. De te bouwen schutsluis, die toegang zal geven in het polderkanaal Kolhorn—Me demblik, dat voor de vaart van 300 tons- schepen Avordt ingericht, komt, wat het type betreft geheel overeen met de bij De Haukes in aanbouw zijnde schutsluis. De schutsluis zal deel uitmaken van do Avaterkeering langs den Boezem, gevormd door het kanaal Aartswoud—Oostpunt, het boezemmeer en het BalgzandkanaaL De sluis wordt geheel in gewapend beton opgetrokken, op eene doorgaande fundee» ringsplaat van hetzelfde materiaal. In te genstelling met de sluis bij Do Haukes rust de fundeering niet op staal» doch op een houten paalfundeering, hetgeen raet het oog op de gesteldheid van den bodem ter plaatse van het ontworpen kunstwerk nop- dig wordt geacht. Weg langs het Kolhoruerdieep. Nabij Kolhorn is over het kanaal Aarts woud—Oostpunt, benoorden de bestaande schut- en uitwateringssluis van het Kol- hornerdiep, eene beweegbare brug ontwor pen, welke toegang zal gevon van het oude land van Noord-Holland naar het wegen net in den Wieringermeerpolder. De ver binding tusschen deze brug en de wegen van het oude land wordt echter thans slechts gevormd door een smallen grindweg op de kruin van de kade langs de noord zijde van het Kolhornerdiep, en is geheel onvoldoende te achten voor het te verwach ten verkeer tusschen den nieuwen polder en het marktcentrum Schagen. Met het oog hierop moet de bestaande Aveg verbreed en verbeterd worden. De kruin van dien weg zal hiértoe op eene breedte van 17 M. Avorden gebracht, terwijl op de kruin een klinkerbestrating ter breed te van 5 M. zal worden gelegd. Schutsluis bij de Haukes. Door het invallen van de vorst moest de ontgraving voor den sluisput worden ge staakt. In den loop van Maart werd de bronbe maling weder aangebracht, terwijl oen aanvang is gemaakt met het inheien der onder den sluisvloer aan te brengen hou ten dam wanden. Voor de herstelling der schade, aan dn werken ontstaan tengevolge van het lek ken van den ijzeren damwand, vermeld in het vorige bericht. Averd aan de aanneom- ster een bedrag van 30.800 uitgekeeerd. Verbinding Wieringermeerpol der met de haven van Medem blik. De uitvoering van het tweede deel dor in aanbouw zijnde schutsluis bewesten Me demblik ondervond tengevolge van de in getreden strenge vorst aanzienlijke vertra ging en vorderde slechts Aveinig. I-Iet baggerwerk der hoofdkanalen in den Wieringermeerpolder moest tengevolge van de ingetreden strenge vorstperiode in het begin van het jaar Worden gestaakt on kon in het afgeloopen kwartaal nog niet wor den hervat. De bouw van het eveneens electriscli ge maal bij Medemblik ondervond ten gevolge van de ingetreden vorst aanzienlijke vertra ging. In hoofdzaak kon slechts worden ge werkt aan het stellen van bekistingen en het aanbrengen van Avapeningsljzer, terwijl voorts nog eenig grondwerk werd verricht Ook de uitvoering van het Dieselgemaal en schutsluis bij Den Oever ondervond ten gevolge van de vorst veel vertraging. De ontgraving voor de schutsluis, zoomede hel heiwerk der hij de sluis te makerf dam- wanden, kwamen gereed, waarna de werk vloer voor de onder de sluis (zonder paal fundeering) aan te brengen lundeerings plaat van gewapend beton Averd gestort. In de fabriek „Werkspoor" kwamen d» Dieselmotoren in hoofdzaak gereed, terwijl ook het gietwerk voor de centrifugaalpom- pen voltooid werd. DE ROOFOVERVAL TE LIEROP. Het vonnis der Roermondsche rechtbank. De Rechtbank te Roermond heeft uit spraak gedaan in de zaak der vijf als ver- dacht van het plegen van den naéhtelijkcn roofoverval ten huize van het echtpaar Wy- laars te Lierop. De gedetineerden Th. H J. K. en A. M. M. werden ieder veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf; J. de S. we gens heling tot twee jaar en zes maanden en E. de S., de persoon die niet was mee gegaan doch enkel een deel van de buit. had ontvangen om te zwijgen, tot acht maanden geA^angenisslraf. Zooals bekend luidde de eisch legen de eerste vier personen zes jaar en tegen E. de S. twee jaar gevangenisstraf.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 9