IÈM ERSFQÖEÏSC1H DAGB1AD BINNENLAND. Gekleede Dameshoeden Meisjes- en Hinderhoeden f 3.90 Masson de Jager Zn. De Plaatsvervanger Vrijdag 17 Mei 1929 -DE EEMLANDEft'j 27e Jaargang No. 268 DREIGENDE SITUATIE ONTPLOFFING IN EEN VUURWERKFABRIEK HET VLIEGONGELUK TE BAGDAD DOOR DEN TREIN OVERREDEN Inspecteur der Spoorwegen het slachtoffer N.V. COMPAGNIE LYONNAISE, VERBLINDEND LICHT OP RIJWIELEN BOTERBANKET EN AMANDELSPRITS Grooie sorteering Gebak en Koekjes voor de Pinksterdagen FEUILLETON. Het bioscoopconflict in het Zuiden De sluiting wordt geproclameerd Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond heeft de leden in een spoed vergadering te Amsterdam op 27 Mei a.s. bijeengeroepen in verband met de dreigende situatie, welke voor de bioscoopexploita ties in Limburg cn Noord-Brabant is ont staan als gevolg van de beslissing van Ge deputeerde Staten van Limburg. In deze spoed-ledenvergadering zal wor den voorgesteld, om in de gemeenten, wel ke aangesloten zijn bij de „Vereeniging van Noord-Brabantsche Gemeenten voor Gemeenschappelijke Filmkeuring'' alle bioscopen te sluiten, zoodra in die gemeen ten bioscoopexploitanten door een vanwege de gemeente-besturen uitgevaardigd, en door Gedeputeerde Staten bekrachtigd, schorsingsbesluit mochten worden getrof fen. Reeds is door het hoofdbestuur van den Bioscoopbond aan de directies der onge- veer 50 bij dit conflict betrokken bioscopen meegedeeld, dat zij met het oog op de te proclameeren sluiting hun personeelen hun ontslag moeten aanzeggen. TWEE SCHEPEN AAN DEN GROND. De Rijn voor Arnhem ge blokkeerd. Woensdag is 'n grooto Rijnaak, geladen met cement en ijzer, komende uit Duitsch- land en bestemd voor Amsterdam, te Arn hem aan den grond gevaren cn dwars in de rivier komen te liggen met het gevolg, dat de Rijn daar ter plaatse grootendeels is geblokkeerd. Een kleinere schuit, die achter den aak aankwam, geraakte even eens aan den grond. Men heeft onmiddel lijk assistentie gevraagd, waartoe drie sleepbooten, namelijk uit Amsterdam, Vrees wijk en van den IJsel, naar Arnhem zul len komen om heden te trachten den aak te lichten. DE BRAND TE ROSSUM. Collecte voor de slachtoffers. In de gemeente Rossum, waar op 6 Mei j.l. een geweldige brand woedde, is op lit en li Mei j.l. een inzameling gehouden ten bate van de slachtoffers van de ramp. De ze inzameling heeft opgebracht 1.409.50.-. Een aparte buscollecte, welke gedurende ecnige dagen gehouden werd. bracht 1386.op. Waar de gemeente Rossum slechts 1300 inwoners telt, bewijst dit zeer mooie resultaat wel, dat alle ingezetenen zoo veel als in hun vermogen was hebben bijgedragen om de slachtoffers zooveel mo gelijk te helpen hun verlies te dragen. De penningmeester van het comité is L. II. Jansen te Rossum, gironummer 7991. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Schrandere paarden. De landbouwer Koon uit Westerbroek (Gr.) is hedenmorgen als door een wonder aan den dood ontsnapt. Toen hij met twee aan elkaar gekoppelde wagens naar het land reed, lag hij in den voorsten wagen te slapen. Juist op het moment, dat de sneltrein, die om 7.49 uur uit Winschoten naar Groningen vertrekt den onbewaakten overweg te Westerbroek moest passeeren, kwamen de wagens met den slapendon man bij den overweg aan. De paarden ble ven nog juist op het allerlaatste moment uit zich zelf stilstaan. De machinist rem de uit. alle macht. De paarden stonden reeds met de koppen tegen de wagons aan toen de trein stilstond. De trein had ecnige vertraging. Tegen den landbouwer Koon is proces-verbaal opgemaakt. Een vlieger der TeheranBagdadlijn bij minister Lambooy Bevestiging der toedracht Een werkman zwaar en overleden gewond Reeds het vierde slachtoffer De Minister van Defensie, do heer Lam booy, heeft gisterochtend in het Departe ment het bezoek ontvangen van den zich te 'sGravenhage bevindenden heer Etll, vlieger op de Junkerlijn tusschen Teheran en Bagdad, die onmiddellijk na het vlieg ongeval met de Dornier-Wal-vliegboot D. 22. te Bagdad ter plaatse aanwezig was. De heer Ettl, die bij zijn bezoek aan den Minister vergezeld werd door den heer PI es man, directeur van de K. L. M„ deelde den Minister als nadere bijzonderheden me de, dat het ongeval waarschijnlijk het ge volg was van een motor-defect, waardoor liet vliegtuig gedwongen werd op het water te dalen en daarbij tegen de electrische draden is aangevlogen, welke op ongeveer 80 Meter boogie over de rivier de Tigris gespannen zijn. Het vliegtuig is daarna nog goed op het water neergekomen, maar nog met zooveel vaart, dat het tegen de een 100 Meter vei- der liggende vlotbrug aangekomen is met zooveel kracht, dat de neus ingedrukt werd. tengevolge waarvan de luitenant-vlieger 2e klasse Everts het leven verloor. Doodclijk ongeluk bij Hal/zeeg Gistermiddag te ongeveer 3 uur is de hoofdinspecteur van do afdeeling Bruggen bouw der Nederlandsche Spoorwegen, de heer R., nabij het station Halfweg door een sneltrein uit. Amsterdam overreden. De on gelukkige was op slag dood. 'H UTRECHTSCHSWEG 10 - TEL. 179 - AMERSFOORT Men meldt ons uit Leiden Gistermiddag omstreeks 1 uur heeft in de vuurwerkfabriek der firma Kat aan den Haarlemmerweg, vlak bij de spoorbaan Lei den—Haarlem. een ernstige ontploffing plaats gehad. In loods II (met het oog op brandgevaar bestaat de/.e fabriek uit eenigc van elkaar verwijderde loodsen) was de 24-jarige, ongehuwde vuurwerkmaker L. Tisseur, wonende op de Middelstegracht te Leiden, bezig met het vullen van „zwer- mers", zoogenaamde voetzoekers, waarvan de vulling bestaal. uit zoogenaamd alumi- niumsas. een soort poeder. Plotseling schoot in den hoek, waar Tisseur zat, een gewel dige vlam omhoog De vuurwerkmaker W. de Jong, die in dezelfde loods bezig was met het vervaardigen van pijlhulzen, vloog onmiddellijk naar buiten het weiland ln, gevogd door Tisseur. Diens kleeren stonden geheel in brand. De Jong cn eenige anders werklieden der firma Kat schoten ijlings te hulp cn hebben met. emmers water de brandende kleeren van Tisseur gedoofd en eveneens liet begin van brand, dat in de loods was ontslaan. ITet gehecle bovenlijt van Tisseur was met zware brandwonden overdekt. De geneeskundige dienst was spoedig ter plaatse cn heeft den ongeluk kige naar het St. Elisabethsgaslhuis over gebracht, waar hij later in den avond on der hevige pijnen aan de bekomen wonden is overleden. De brandweer, die met. een motorspult was uitgerukt cn spoedig Ier plaatse was, behoefde geen dienst te doen. Omtrent de oorzaak van de ontploffing verkeert men in het onzekere. In de loods bevond zich .slechts 6 ons sas, wat, naar door de politie voorloopig .ingewonnen in formaties, deze exploisie niet kan hebben teweeggebracht. Tisseur is reeds het vierde slachtoffer, dat op deze fabriek om het leven is ge komen. ren van de vier arbeidersbonden gewend om, nu door de aan verschillende houtwer- ven werkzame werkwilligen eenig hout in liet land wordt afgeleverd, te overwegen, of het mogelijk is te bereiken, dat dit „besmet te" hout niet wordt bewerkt. De N.V. Ilouthandei v/h. William Pont heeft per circulaire aan haar afnemers be kend gemaakt, dat de thans heerschende houtwèrkersstaking geen noemenswaardige vertraging in de uitvoering der orders mei zich medebrengt. Gistermiddag is een openbare verkooping jehouden van de houtvoorraden in een on langs gefailleerden houthandel. In de cata logussen werd medegedeeld, dat het afha len van het hout tijdens de staking geen stoornis ondervindt. Aan de bezoekers van deze verkooping reikte de stakingsïeiding een circulaire uit. waarin evenlueele koo- pers er nadrukkelijk op wordt gewezen, dat de mededeeling, als zou het afhalen \nn bet hout geen stoornis ondervinden, in fla grante]! strijd is met de opvatting der sta kingsïeiding. liet transport zal nimmer niet hun goedkeuring plaats vinden, terwijl, in dien onverhoopt ecnig hout naar andete plaatsen wordt vervoerd, het in deze plaat sen hoogstwaarschijnlijk niet zal worden verwerkt. Hedenmorgen worden te Zaandam wede" twintig man van de Scheepvaartvereeni- ging „Noord" verwacht voor de lossing van in de haven liggende stoomschepen. DE STAKING TE ZAANDAM. Ontslag in een aanverwant bedrijf. Aan een groot gedeelte van liet personeel ongeveer 100 man der N.V. Holland- sche Deurenfahriek Corn. Bruynzeel cn Zn. is Dinsdag ontslag aangezegd. Dit ont slag berust, naar wij vernemen, op het feit, dat hoewel er geen sprake is van een te kort aan grondstoffen, de arbeiders zullen weigeren het door werkwilligen uit het stoomschip Gustav Berg geloste hout te bewerken. Naar de stakingsleiding mededeelt, is zij er in geslaagd het personeel van den beurtschipper Snellemans. die een schuit hout naar Utrecht vervoerde, te bewegen dit werk niet meer te verrichten. Het is daarop met het hout naar Zaandam terug gekeerd Een verkooping. Naar men aan het IIbid. mededeelt, heeft de stakingsleiding zich tot de hoofdbèstu- Men wake legen verticale of een igszins opwaarlsche richting Een ministerieele aan schrijving Do Minister van Justitie vestigt er in het Algemeen Politieblad de aandacht van do ambtenaren van politie op, dat het noodij is scherp toe te zien op het voeren van ver blindend licht op rijwielen. Vele rijwielen zijn thans voorzien van electrische verlichting. Tegen een goede verlichting kan geen bezwaar bestaan, mits de lantaarn op het rijwiel zóó is ge plaatst, dat door beschijning van het vóór liggende weggedeelte ook inderdaad het nuttig effect van het licht voor den belij der van het rijwiel wordt verkregen. Een zuiver verticaal of in eenigszins opwaart- sche richting gestelde electrische rijwiel- lantaarn, mist niet alleen dat nuttig effect, doch veroorzaakt levens, daar zij met haar bewegelijk licht tegenkomende weggebrui kers kan verblinden, gevaar voor de veilig heid van het verkeer op den weg. Waar vele wielrijders zich blijkbaar nog niet bewust zijn van het gevaar, dat aan een onoordeelkundig opstellen hunner lantaarns is verbonden, zal eerst door veelvuldig waarschuwen en wijzen op het gevaar, moe ten worden gepoogd, bedopld euvel tegen te gaan. EEN INBRAAK. Een nachtwaker te Amsterdam'zag in den vorigen nacht drie mannen komen uit perceel Keizersgracht 424, dat onbewoond jS. De nachtwaker maakte alarm en zette één van de drie na. Met behulp van de politie werd liij op de Lijnbaansgracht ge grepen. Hij werd overgebracht naar het bureau Lauriersgracht. Hij ontkende in het huis te zijn geweest; voorloopig is hij ech ter vastgehouden. Meermalen is hij met de justitie in aanraking geweest. In hel perceel werden verschillende inbrekers werktuigen gevonden. Naar de andere twee wordt nog gezocht. LEVEN IN DE BROUWERIJ. Toe, lieve, goede Stadsbestuur, Doe ons een groot pleizier. Geef ons terug- den orgelman En daarmee meer vertier. Breng ons die nijv're man terug Met glinst'rend' pierement. Eén dus, die met 't muziekgenot Voor ons genoegen vent. Al is het pierement zoo valsch Als 'n nagemaakte pop, liet hindert niet. Het vroolijkt ons Haast, automatisch op. Geef ons zoo n draai-muziek-fabriek, Kcji.straatpleizier in 't groot. Een inensch leeft hier ook niet alleen Bij l dure daag'üjks brood. We wènschen kunst in straatkabaai Via een orgelman Die 's avonds na z'n dagtaak haast Geen hand verroeren kan. We smeeken om een mop muziek, In 't sombere bestaan We willen hier niet in een rust Geheel ten onder gaan. Geef ons zoo'n notenspuwer weer Die brult de honderd uit. We geven graag voor zulk een „doos", Ons zuur verdienden duit. Laat op ons los zoo'n „jammerkist" Daaraan is hier gebrek. Zoo'n kist met popjes, slagwerk, blijft Hier jaren nog in trek. l aat draaien in onz' stille Stad Zoo'n „meubel" onverkort, Totdat de gansche Stad er eens Haast draaierig van wordt. Geef ons ons pierement terug. Het wordt een groot succes. Want zonder dat gaat 't stadsgenot Ilier kortweg op de flesch. Want was muziek en zang er niet Het leven was niets waard En kommer zorgen en verdriet Ze speelden baas op aard'. Geen flauwiteit cn geen gezeur Fleur op het Stadsellcnd' Geef ons o, zorgzaam Stadsbestuur, Weer vlug een pierement. GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). VERKIEZINGSREDEVOERINGEN VOOR DE MICROFOON. Een regeling getroffen (loor den minister. De minister van Waterstaat heeft een regeling getroffen voor de uitzending door middel van den radio-omroep van verkie zingsredevoeringen der thans in de Stalen- Generaal vertegenwoordigde politieke par tijen. Deze partijen zijn met de regeling tn kennis gestold. De politieke partijen, die niet in de Sta- ten-Generaal zijn vertegenwoordigd en verkiezingsredevoeringen zouden willen uitzenden, kunnen zich daartoe tot den minister van Waterstaat richten. Deze verzoeken moeten uiterlijk voor 21 Mei op het Departement zijn ontvangen. Langestraat 56 Telef. 115. Alcohol is herscnvergif. door RICHARD MARSH. .Vrij naar het Engelsch door C. M. G. de W. 4 ^Hoe is u hier gekomen Hoorde u die eraag niet? Je zult het zeggen Zeg het Aui toch, hoe ben je hier gekomen Mr. Talbot deed precies of die vraag hem verbaasde. „Wel Eva, is dat zoo vreemd Weet je dan niet dat ik op de hoogte ben van al de eigenaardigheden van mijn eigen huis Ach kom het is bespottelijk. Zeg Eva, heb je de luiken bij ongeluk dicht gedaan of was het met opzet John Eva gaf geen antwoord op die vraag. Hij wendde zich tot den chauffeur, liep de kamer door naar hem toe en gilde- even hard als zooeven „Hoe kwamen zij het huis in Je zult het mij zeggen, hoor je. Zeg het dan toch. Tracht rnij niet voor den gek te houdc-n. Ben Richard, of ik zal er je voor laten boeten hoe kwamen ze binnen? Wie heeft ze binnen gelaten Hij schreeuwde als een bezetene tot den man, die bang werd voor zijn onzinnige woede en terugdeinsde. Het was Talbot die zoo opgewekt als al tijd antwoordde „Waarom vraag je dien man iets waarop hij niet kan antwoorden Eva, wees toch verstandig. Hoe kan je nu een verklaring van onze terugkomst van dien man eischen, terwijl je uitstekend goed weet dat ik den looper heb John Eva keek hem aan „Wat weet u van een looper „Je hebt Savers aan het werk gezien, bij het hek, niet waar Je zult ook misschien gezien hebben dat hij den sleutel liet val len en ik hern opraapte en in mijn zak stak. Nu ik dat ding in mijn bezit heb, weet je ook dat alles gemakkelijk gaat". John Eva bleef hem aanstaren hij had iets van een wilden hond vervuld van de begeerte op zijn vijand toe te springen. Hij had naar het scheen meer zelfbedwang dan de hond gehad zou hebben. Hij schud de zich zelf zooals de hond misschien ook gedaan had, het was of hij zijn waanzin wou afschudden. Hij deed een zichtbare po ging zijn kalmte terug te krijgenmis schien was hij zich bewust dat hij dan al leen in staat was zijn vijand het hoofd te bieden. „Ik moet daar onderzoek naar doen. Ik moet het weten denkt u dat u ongestraft streken met mij kunt uithalen En op een toon die weder aan een lompen vlegel deed denken, schreeuwde hij tot den chauf feur „Er uitgauw wat Als ik er achter kom, cn ik zal er achter komen, dat je er de hand in gehad hebt, dan zal het je be rouwen". Nu wendde hij zich tot mevrouw Talbot cn nog steeds op den zelfden vle- gelachtigen toon riep hij „En u gaat er ook uithet kan mij niets schelen wie je bent of waar je je voor uitgeeft. Je gaat er gauw andoor. zeg ik je. Wat ik te zeggen heb is alleen voor zijn ooren be stemd, dus ga de kamer maar uit met dien lummel van een Richard", De minachting der dame was bepaald volmaakt. Indien hij inderdaad de lummel geweest was dien hij leek, dan kon zij hem niet met grootcr minachting cn met vol maakter zelfbedwang hebben aangezien. „Is het mogelijk dat u tot mij spreekt Eva schuimbekte van woede. Dit woord kon bijna letterlijk worden opgevat. „U weet heel goed dat ik tot u spreek ge hoeft niet zulke fijne manieren met mij te hebben. Vooruitde kamer uit „Eva Dia naam werd vrij bedaard door den heer Talbot uitgesproken. „Met u zal ik gauw genoeg spreken; u kunt nog even wachten. Ik zal je leeren, met je Eva Maar zij moet eerst weg en als ie eenig gezond verstand hebt, dan zou ik het haar aanraden Tot antwoord liep mijnheer Talbot naar de deur. Eva begreep zijn voornemen ver keerd. „IJ hoeft niet heen te gaan. U hoeft er niet aan te denken heen te gaan." „Ga op zij „U hoeft er niet aan te denken heen te gaan. voordat ik met u afgerekend heb. Zij moet heengaan, maar jij moet blijven „Ik vraag of u wat uit den weg wou gaan." „En ik zeg u dat ik dat niet wil. Ga naar uw plaats terug. Ik zal met u spreken als zij weg is. U zult haar wegzenden Nu gebeulde er iets dat Eva niet er- wacht had. Talbot lichtte hem een\oudig op van den grond alsof hij een klein kind was en zette hem achter zich. En toen liep hij de kamer door en naar de deur. De chauffeur stond op den drempel alles met onverholen nieuwsgierigheid aan te zien. Heel bedaard richtte Talbot het woord tot hem. „Wees zoo goed een weinig op zij te gaan". De man gehoorzaamde; de deur werd dicht gedaan. Talbot stond er met den rug tegen aan. Alles was zoo vlug in zijn werk gegaan dat Eva nog niet tot zijn volle be wustzijn gekomen was wat er gebeurde. Die manier van doen van den heer Talbot was meer dan grappig. „Ik zou je raden, Eva, voordat je begint te bluffen een paar lessen te nemen in wat ze jiu jitsu noemen. Ik heb zoo even in practijk gebracht wat de leeraren in dat vak een kleinigheid noemen. En als ik nog een raad mag geven wees voorzichtig met de woorden waarmee je mijn vrouw aan spreekt. Waag het niet meer haar bevelen te geven. Zij mag precies beslissen waar ze wil staan of loopen en ook tegenover mij zou ik je dien raad geven, ofschoon mij dat minder kan schelen. Daar heb je absoluut niets mee ts maken!" Nu richtte hij het woord tot zijn vrouw: „Wou je liever hier blijven of weggaan? Daar Eva zich waarschijnlijk heeft voorge nomen brutaal tegen mij te zijn, zal het misschien noodzakelijk zijn zijn brutaliteit binnen de perken te houden en dat is mis schien niet aangenaam voor je. Wat denk je er van?" „Ik blijf" „Goed, dus dat is afgesproken. Eva. wat heb je nu voor opmerkingen te maken?" „Ilc heb genoeg opmerkingen te maken, maar ik blijf er bij, ik maak ze niet zoo lang die \rouw in de kamer is. Zend haar weg!' „Eva, je bent gewoon om te gaan met een ouden man, met vrouwen en met wezens zooals dien chauffeur en Joe Sayers. Die was je gewoon te overbluffen en onge straft. Ze hebben je zoo zeer je gang laten gaan, dat je je zelf misschien bent begonnen te beschouwen als een man die met één en kel woord vrees kan inboezemen aan een ieder waarmee hij in aanraking komt. Als dat zoo is, dan vergis je je. Als je het nog eens in je hart mocht krijgen te spreken tot en van mijn vrouw op een toon van min achting zooals zooeven, dan zal je aan den lijve ondervinden welk een grove fout je hebt begaan. Welke aan- of opmerkingen heb je tegen mij te maken?" Men hoefde John Eva maar wat nauwlet tender gade teslaan om te vermoeden dat hij zelfs tegen zijn wil onder den indruk was van Talbot's woorden en manieren. Hij bleef Talbot aanzien alsof hij in alle opzichten het zonderlingste wezen was dat hij ooit in zijn leven gezien had en of hij wezenlijk meende wat hij zooevcn gezegd had. „U overtreft alles in brutaliteit! Ik heb al vrij wat vreemde menschen in mijn leven ontmoet, maar u overtreft ze allemaal! Dat air van beleedigde onschuld, de manier waarop ge u gedraagt terwijl ik weet welk soort man ge zijt het is een meesterstuk! Waar dient het toe mij voor den gek te hou den? Jullie speelt zeker samen onder één déken!" En zich tot Betty wendende: ,.Tk denk dat u evengoed als ik weet, dat die man evenmin Percival Talbot is als ik of als u. Kijk hoe kom je daar aan?" Hij reikte haar een fotografie toe. Zij be keek het. „De vraag is: hoe kwam je daar aan?" vroeg zij. 'Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5