Fa. M. B. N. Oosterveen Thans Dekens Stoomen a f 1.25 L.J. Luycx&Zoon De Adelaar, st£ JÊstfecw. JSTl >-'ó ud: V-4É Gemalen Specerijen. Amerikaansche Corselettes ONBEWAAKTE OVERWEG EISCHT 4 D00DEN BRUSSEL IN EEN LASTIG PARKET BRUILOFT IN HET POLDERLAND STAKING TE ROTTERDAM DE MOORDZAAK LANS DE RIJKSMIDDELEN Humorhoekje. Eerste Amersfoortsche Stoompers inrichting „QUICK" Stationsstraat 16b Tel. 344 LANQESTRAAT 42 TEL. 77 WITTE. PEPER per busje 0.75 CEYLON KANEEL 0.75 JAMAICA GEMBER 0.45 AMBON KRUIDNAGELEN 0.C0 NOTEMUSKAAT 0.60 FOELIE 1.00 Langestraat 49. Tel. 190 Wij ontvingen zoo juist een pracht-collectie van de nieuwste en Corsetten met zijsluiting. WHIPCORD - GABARDINE TYROLER LODEN JASSEN TRENCH COAT voor Heeren en Jongens - Ondoordringbaar (Geëtaleerd) LANGESTRAAT 40. TELEFOON 224. HANDEL IN GEDISTILLEERD WIJNEN EN LIKEUREN ouwe ou»Js aanbevelend, S. H. MASSA HAVIK 41 TELEFOON 292 Alweer die bij Rilland Bath Auto door trein gegrepen Zondagmiddag heeft aan den onbewaak- ten overweg bij Rilland wederom een ern stig ongeluk plaats gehad, waarbij 4 per sonen het leven hebben gelaten. De heer Depril uit Antwerpen passeerde met zijn vrouw en 2 kinderen in een ge sloten Renaultwagen den overweg tuist op het moment dat de trein uit Bergen op Zoom naar Goes, die te 4.40 uur te Rilland moet aankomen, eveneens den overweg passeert. De auto werd van achter door den trein gepakt en ongeveer 30 meter meegesleurd. Het achterste gedeelte van den waaeu werd totaal uit elkaar gerukt. Van de vier inzittenden waren mevrouw D. en de beide kinderen op slag dood. De heer D. jeefde nog ecnige minuten, doch genees kundige hulp mocht niet meer baten en ook hij bezweek. De heer D. was op weg uit Antwerpen naar den expediteur T. Blok te Bath, wien hij een bezoek zou brengen. De 4 lijken werden naar Rilland overgebracht, waar Maandag de sectie heeft plaats gehad. VERVALSCHING VAN GECONDEN- SEERDE MELK. 9 maanden geëischt. Vrijdag heeft voor de Zwolsche recht bank terecht gestaan W. V., directeur van de coöp. zuivelfabriek te IJssel te Kampen. In Mei 1924 gaf V. aan zijn bedrijfsleider O. Atema opdracht, bij de vervaardiging van gecondenseerde melk, die bereid werd uit volle melk en ondermelk. zooveel mo gelijk in plaats van botervet, noodig voor hel; verkrijgen van het vereischte vetgehal te. een veel goedkooper aan melk vreemd vet (plantenvet) toe te voegen. Hij drong hierbij sterk aan op geheimhouding. Jaren ging het goed, tot omstreeks het midden van het vorige jaar de Rijkszuivelconsulent dr. Breen te Zwolle ervan hoorde en er de bewijzen van in handen kreeg. De verval- sching op "zichzelf bleek niet strafbaar on droeg sterk bij tot bespoediging van de in diening "van een wetsontwerp tot waarbor ging van landbouw- cn zuivelproducten. V. stond thans .echter terecht wegens oplich ting va ij de N.V. Melkpro te Amsterdam, aan welke maatschappij hij in April en Mei 192S gecondenseerde melk geleverd heeft be reid op de bovengenoemde wijze, als vol waardige gecondenseerde melk met 8 a 9 pet. boterv.etgehaHe De zitting werd bijgewoond door de hee ren Juiiing Beck, van der Veer, van Gar deren cn Sybrandi, resp. adjunct zuivel- inspecteur cn rijkszui vel visiteurs. II. van 't Veld, directeur van de N.V. Melkpro te Amsterdam, deed heel veel za ken met de IJssel; de prijzen waren con- curreercnd, de levering was zeer vlot. Er kwamen slechts enkele klachten binnen tot de leveringen in April en Mei van het vo rige jaar, toen er zeer veel klachten kwa men cn de Melkpro ook door het ontdek ken van het bedrog verschillende buiten- landsche afnemers verloor. Dr. A G. Breen, rijkszuivelconsulent te Zwolle gewaagde van het groote gevaar, dat dergelijke dingen voor onzen geheelen boter- en kaashandel opleveren. Verval- schingen als deze in een onder rijkscon- tróle staande fabriek zouden aanleiding kunnen zijn tot een algeheel verbod van het Nederlandsch product in Engeland. Verdachte gaf de vervalsching toe, maar ontkende er ecnig persoonlijk voordeel uit getrokken te hebben, daar hij opcenten had niet van de winst, maar van den omzet. Het O.M., waargenomen door mr. van Hasselt, betwijfelde dit laat9te sterk. Hij acht de gepleegde feiten zóó ernstig en een zóó groot gevaar voor den geheelen Neder- landschen handel, dat hij tegen verdachte een gevangenisstraf van negen maanden vroeg en de onmiddellijke gevangenneming. Mr. J. G. Stenfert Kroese achtte oplich ting niet bewezen en vroeg vrijspraak, sub sidiair een clemente straf. De rechtbank achtte geen termen aanwe zig voor onmiddellijke gevangenneming en bepaalde de uitspraak op 30 Mei. Een meesterlijke diplomatieke zet van Nederland „Directieven" voor de pers De T ij d, die er op wijst, dat officieel nog moet vaststaan, of ook de Belgische regeering met betrekking tot. de verdragen van 1839 de rechtskwestie vooropstelt, ver neemt van haar berichtgever te Brussel Terwijl algemeen werd verwacht, dat de Belgische regeering onmiddellijk zou toe stemmen in het verzoek van den Neder- landschen gezant om alle sinds de weder- aanknooping van de onderhandelingen ge- wisselde stukken aan de Staten-Generaal over te leggen en te publiceeren, aarzelt het departement van Buitenlandsche Zaken om op de gestelde vraag bevestigend te antwoorden. Deze aarzeling is het gevolg van tweeër lei omstandigreden, welke minister Hy- rnans in een eenigszins moeilijk parket brengen. Indien de thans gewisselde nota's zonder meer worden gepubliceerd, heeft Neder land feitelijk het laatste woord. De nota van Den Haag moet een rustig gesteld, zui ver zakelijk en juridisch buitengewoon sterk betoog zijn, dat, indien het zonder commentaar verschijnt, op de openbare meening grooten indruk zal maken.. Het Nederlandsch verzoek tot publicatie wordt i»; officieele kringen alhier dan ook be schouwd als een meesterlijken diplomatle- kon zet, welken men niet had verwacht. Het Belgisch departement van Buiten landsche Zaken wil den slag pareeren, door tegelijk met de publicatie van de nota's te Brussel richtlijnen voor eon bespreking er van te verschaffen aan de Belgische pers alsmede aan de correspondenten der En- gelsche en Fransche bladen. Met de redac tie van deze „directieven" is het departe ment nog niet gereed. Daarbij komt als tweede moeilijkheid, dat het Kabinet-Jasper op 25 Mei a.s., dei- halve over tien dagen reeds, de portefeuil les ter beschikking van de Kroon moet stollen, teneinde do vorming van een nieu we regeering na dc verkiezingen, welke op Zondag 26 Mei worden gehouden, mogelijk te maken. De „directieven" voor de pers zullen echter eenigszins vooruitloopen op het ant woord, dat België ten gepasten tijde op de Ilaagsche nota moet geven. Onder de leiders der politieke partijen, die in aanmerking komen voor een op dracht tot vorming van een nieuw Kabinet is er nu een strooming, die wil voorkomen, dat de démissionnaire regeering zich legt op een wijze, die den opvolger van Mi nister Hymans in zijn bewegingsvrijheid ten opzichte van het Ned. Belgische vraag stuk zou kunnen hinderen. Vandaar dat met do publicatie, alsmede met het verschaffen van directieven aan de Belgische pers, naar de meening van som migen, tot na de verkiezingen moet en zal worden gewacht. P. J. VAN DER TOORN, f Eon bekend mensohenred- der overleden. Een bekende Scheveningsche figuur, aan wien velen hun leven te danken hadden, doordat hij hen uit zee wist te redden, P. J. van der Toorn, is, naar het Vad meldt, onverwacht, op GO-jarigcn leeftijd, overleden. Zoowel als badknecht en als schipper van een reddingboot, heeft hij zijn sporen als menschenredder verdiend. Hij verwierf dan ook de groote medaille voor rnenschlievend hulpbetoon en bezat voorts tal van buitenlandsche onderscheidingen. Met hem is één dier stoere, onversaagde kustbewoners heengegaan, die een sieraad van volk zijn. Vier huwelijkeD in een gezin De Leiüscho Hbkl.-correspondent schrijft: In het zoo mooie dorpje Nieuwkoop, diep in het nu grazig-groene polderland vol van het dartele jonge vee, is gisteren een wei nig voorkomende huwelijkonreeks gesloten. Viier kinderen van den landbouwer Ver- duyn zijn dezen zomerdag, waarop de heele natuur wilde mee-jubelen, ln het huwelijk getreden de zoon Gfjsbert met Hortensia Petronella Asselbergh de drie dochters Hormijntje, Gijsberta Johanna en Dirkje, respectievelijk met Jan Koetsier, Gljsbert en Gerrit Kranenburg. Er werd gevlagd op de eenzame boerde rijen in den polder en het rood-wit-en- blauw wapperde vroolijk langs de schilder achtige dorpsstraat, waar de hulzen als op eilandjes liggen aan de voorzijde de sloot met do karakteristieke draaibruggetjes en achter do huizen, ver weg, de plassen en de rietvelden. Op het dorpspleintje voor het oude raad huis, in de schaduw van don eenzamen to ren, die enkele jaren geleden is rechtgezet, doed de verlaten driepoot van oen film- oprateur vreemd aan en de persfotografen voelden er zich als aanzienlijke vreemde lingen, begluurd van achter gordijntjes, totdat plots oller aandacht werd getrokken door de bruiloftsgangers, die in een lange autosliert met veel getoeter arriveerden en het middagstille "dorpje plots wakker schudden. De fiimman draaide, camera's klikten en vier bruidsparen met een heel lange rij fafmilieleden al wat Nieuwkoop aan auto's bezat, zelfs autobussen waren noodig geweest om al die bruiloftsgangers naar het raadhuis te brengen werden vereeuwigd. De ceremoniemeester vertoon de zelfs neigingen voor filmregisseur en hield er de spanning in, waardoor hef „ver keer" op het dorpspleintje dreigde te zul len spaak loopen, temeer omdat de veld wachter in het raadhuis een belangrijke functie hij de huwelijksvoltrekking had te vervullen. In een buitensporig klein kamertje van het raadhuis, veel te klein om alle belang stellenden te herbergen, heeft Nieuw^oop's burgemeester, de heer Van der Weyden, het viervoudige huwelijk voltrokken, waar bij hij de jonge paren ongetwijfeld vele wijze lessen heeft gegeven, evenals later ds. Keiler dit in de kerk heeft gedaan, waarheen de bruilofststoot te voet ging. Heel Nieuwkoop vierde het feest mee. 'tWas een ongewone gebeurtenis in het polderland. Uitbreiding wordt verwacht Zaterdagmorgen is bij de XedeiTandsche StoombootreederiJ te Rotterdam een sta king uitgebroken die zich in de eerste da gen nog wel zal uitbreiden. Deze staking is een gevolg van een reeds oud conflict, waarin getracht werd betere arbeidsvoor waarden voor het personeel le verkrijgen. In den dienst in Nederland wilde de Cen trale Bond van Transportarbeiders die de leiding heeft, dezelfde arbeidsvoorwaarden ingevoerd zien als bij de andore reederijen, terwijl men de loonen in Duitschland in overeenstemming wil zien gebracht met die van de andere reederijen aldaar. Door den Centralen Bond is na een lange reeks van onderhandelingen met de directie een ultimatum gesteld dat door de directie van de reederij is geweigerd. Daarop is het personeel van het schip dat in Rotterdam ligt, groot 11 man, in staking gegaan, ter wijl 't personeel van de 3 booten die in Duitschland aan den wal liggen, ook staakt. De andere schepen zijn nog onder weg, vermoedelijk zal het personeel dat voor het overgroote deel in den Centralen bond is georganiseerd, ook gaan staken, wanneer het op de plaats van bestemming is aangekomen. De staking zal dan ruim 100 man omvatten. Het civiele personeel is in de acfie niet begrepen. Het personen vervoer dat anders op den Rijn gedurende de Pinksterdagen zeer groot is. onder vindt op hel oogenblik stagnatie. HET VARKENSVLEESCH. Zal nog duurder worden. In aansluiting op een vorig bericht, be treffende „Verhoogde prijzen van varkens- vleesch", deelen de hoofdbesturen van den Ned. Slagershond cn den Ned. R. K. Hanze- bond van Slagerspatroons mede, dat door de nog steeds zeer hooge graanprijzen, de boeren een minder kwantum varkens heb ben opgelegd. Mede door de groote uitvoe ren in de laatste maanden van jonge var kens, bestemd voor de baconbereiding, naar Engeland en de geringe vraag van vetten on spek op de wereldmarkt, worden om genoemde redenen steeds minder var kens op alle veemarkten van ons land aan gevoerd, waardoor de handelsprijzen on rustbarend stijgen. Ondanks de.prijsverhooging van varkens- vleesch in de laatste weken, moet in do naaste toekomst een hoogere prijsnotee- ring voor dit vleesch in de slagerijen tege moet worden gezien. PROF. EERDMANS. Een ernstige oogoperatie. Prof. Dr. B. D. Eerdmans, hoogleeraar in de uitlegging van het Oude Testament-, do geschiedenis van den Israélitischen gods dienst en van de Israëlitische letterkunde, candidaat voor de Tweede Kamer van den Vrijheidsbond is in het Diaconessenhuis te Leiden opgenomen, waar hij een ernstige oogoperatie moet ondergaan. GOED AFGELOOPEN. Zondagmiddag heeft op dé Ringvaart te Aalsmeer een ernstig ongeval plaats go- had, dat goed is afgeloopen. Een zeilsloep waarin zich drie jonge mannen bevonden, werd, doordat de sloep niet gauw uit het vaarwater kon komen, door een stoomboot van de maatschappij „Volharding" over varen, Een der drie jonge mannen wist zich aan de stoomboot vast te klemmen. De twee anderen, van wie een niet kon zwem men, geraakte te water. Een wist zich zel ve te redden. De niet-zwemmer werd ge red door den derden jongeman, die zich aan de „Volharding "-boot, had vastgeklemd doch onmiddellijk te water sprong, toon hij zijn vriend in gevaar zag. He' bootje werd ernstig beschadigd. Op 11 Juni komt de zaak voor v. 0. ook van moord verdacht Op 11 Juni zal, naar de Maasbode weet te melden, voor de Rotterdamsch® recht bank de moordzaak-Lans worden behan deld. Terecht zal staan de procuratiehouder G J. v. O. van de N.V. Adr. de Haas Jr. s Handelsmaatschappij, die er van verdacht wordt op 29 November 1928 den directeur, den heer P. C. Lans, in het kantoor aan den Oostzeedijk te hebben vermoord Bij dagvaarding wordt aan v O. ten laste gelegd verduistering van een bedrag van circa 11 mille (cn nadeele der X. V., alsme de moord, subs, doodslag. Mr. de Visser zal optreden als ambte naar van het O. M. De verdediging is, ge lijk destijds reeds gemeld is, in handen van de mrs. F. A. Kokowsky on J. TT. v. d. Meer. Een groot aantal getuigen is gedagvaard, zoodat de zaak wel een langen tijd in be slag zal nemen. Verduisteringen. De verduisteringen, welke v. O. bekend heeft te hebben gepleegd, loopen over een tijdvak van 5 jaar. De procuratiehouder heeft deze verduistering, waarbij ook valschheid in geschrifte word gepleegd, steeds voor den heer Lans verborgen we ten te houden. Eenige dagen voor den moord was, zooals men zich zal herinneren, een accountant begonnen met de controlee ring der boekhouding. De moord. Het feit dat de procuratiehouder nog met den heer Lans alleen op 't kantoor was, toon het personeel reeds vertrokken was en dat v. O. zeer lang deed over den afstand Oostzeedijk—-Hofplein vormt een der ernstige aanwijzingen in zijn richting. De sleutels van het achterhek zijn vermoe delijk door de vróuw van den procuratie houder in Den Haag in het water gewor pen. Dat de politiehond, nadat hij op den avond van den moord, de lucht had gekre gen aan een natten handdoek, steeds naar het achterhek is geloopcn, terwijl het haast onmogelijk was, dat de dader over het hek zou zijn geklommen, zoodat de veronder stelling grond heeft, dat dit hek geopend en weer gesloten is. na den moord. Dat de procuratiehouder de sleutels nooit noodig had cn dat uit het hloeds- onderzoek van den vermoorde werd afge leid, dat de misdaad vermoedelijk reeds voor half zeven gebeurd moest zijn. Deze gegevens vormen met nog enkelo andere feiten van minder belang de voor naamste gronden waarop van O. thans ver dacht van moord, subsidiair doodslag, te recht zal staan. Zijn houding is, dat hij de verduisterin gen en valschheid in geschrifte erkent, doch omtrent den moord steeds pertinent alle schuld blijft ontkennen. ONDERWIJSINSPECTIE AMSTERDAM. De heer J. Faber. gemeentelijk-inspecteur van het onderwijs te Amsterdam, heeft met ingang van 1 October 1929 eervol ontslag aangevraagd. B. en \V. stellen voor om dit eervol ontslag te verleoncn. Minder opbrengst der gewone middelen over April Het ovelzicht van de opbrengst der Rijks middelen over April 1929, in vergelijking gebracht met de bedragen over dezelfde maand van het vorige jaar, toont aan, dat de gewone middelen over de afgeloopen maand 40.127.733 hebben opgebracht, te gen 42.415.816 verleden jaar April. Er is derhalve een achteruitgang van f 2.288.113. Daarentegen wordt het één twaalfde deel der raming met 865.650 overtroffen. Van de middelen, welke, vergeleden met het vorige jaar, een hoogere opbrengst, heb ben te zien gegeven, zijn in de eerste plaats te noemen de registratierechten, welke over April 3.625.820 hebben bedragen, waar mede de opbrengst van verleden jaar April met ruim VA milliocn wordt overlroffon. Dat dit middel over de afgeloopen maanden voor de schatkist zoo voordeelig is geweest behoeft allerminst verwondering te wek ken, in verband met de vele. nieuwe kapi taalsuitgiften, welke hebben plaats gehad. In dit verhand is ook te noemen de divi dend- en tantièmebelasting, welke ten aan zien van het vorige jaar April 150,245 grooter is geweest. Van de directe belastingen is de vermo gensbelasting ook deze maanden tamelijk ruim binnen gevloeid; vergeleken met het vorige jaar werd f 222.240 meer geïnd, n.l. 1.715. 693, voor welke stijging vermoede lijk geen andere oorzaak is aan te wijzen dan een snellere regeling van den aanslag. Verder zijn in deze rubriek te noemen de grondbelasting met 1.691.034, tegen v.j. 1.672.236 en het personeel met 267.322, tegen 21.014. De invoerrechten vertoonen na het top- cijfer van 6 milliocn in Maart een lichte achteruitgegang, al blijft het bedrag van 5.798.517, vergeleken met het vorige jaar April, nog een vermeerdering aantoonen van ruim Yi millioen. In nauwen samenhang met de invoer rechten is ook de opbrengst van het statis- tiekrecht over April 1929 grooter geweest dan over de gelijknamige maand van het vorige jaar. De loodsgelden vertoonen, ver geleken met Maart, wel een aanmerkelijken achteruitgang, doch blijven met 376.240 toch nog een 24 mille boven de opbrengst van verleden jaar April. Van de accijnzen, heeft lie( geslacht met 1.042,480, een bedrag van 133,754 meer opgebracht. De wijn- en bieraccijns bedroe gen resp. 52,400 en 1,309,636, tegen v. j. 51,692 cn 983.201. Evenals de vorige maanden heeft de tabaksaccijns ook dit maal een behoorlijke opbrengst geleverd, n.l. 2,076.715 tegen v. j. f 1,704,399 of 372,316 meer. Minder bracht op het zout met 117,841, tegen 157,635. het gedistil leerd met 2,507,383. tegen 3,566,200 en de suikeraccijns met 2.600,073, tegen 3.623,168. De gedistilleerd-accijns heeft dus ruim 1 millioen minder bedragen dan het vorige jaar April. Van de directe belastingen slaat de in komstenbelasting met een lager bedrag te boek dan verleden jaar, n.l. met 10,240,002 tegen 11,641,049, welke vermindering een gevolg is van de bij de wet van 15 Maart 1928 ingevoerde tariefsverlaging. De achteruitgang van de zegelrechten met 316.569 is voor een belangrijk deel te wijten aan de beursbelasting. welke ditmaal 566,053 heeft opgebracht, tegen 749,705 over April 1928. Belangrijk lager is het be drag der successierechten, n.l. f 3,186,064, tegen v. j. 5,349,659. Van de kleinere bronnen van inkomsten, welke minder hebben opgebracht, zijn nog te noemen de domeinen, n.l. ƒ150,123, tegen V. j. 165. 914 cn de belasting op gouden en zilveren werken, met 89.247, tegen 89,401. Tn totaal zijn de opbrengsten voor de eerste vier maanden van het loopend jaar, 654,282 minder geweest dan het vorige jaar. t gr wijl de raming met 4,221,21? werd overtroffen. De inkomsten ten bate van het Leenings- fonds 1911 hebben 8,327.163 opgebracht, tegen f 7,272,277 de vorige maand. Daarvan komt op rekening van de verdedigingsbe lasting 5,632,200, tegeri 3,390,637 de vorige maand. Dp bate voor het wegenfonds be droeg de afgeloopen maand in totaal 3,466.622, tegen ƒ331,002 over Maart, waar van 3.443,045 wegenbelasting. jUii i -I Urv I Tommy: Heb je ook zoo erg de griep gehad als ik? moest drie weken van school blijven. Bobby: Ds heb t veel erger gehad, ik bad bet tn de vac&ntle. (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6