WIJNHANDEL J.fl. SCHOTERMAN Zn. Gewas 1924 St, Emilion f 1.40 f 56.- V.P.N. Krommestraat 63. F. Bosman - Kamp 8 NOODTOESTAND DER TRAMWEGEN HOE KAN VERBETERING KOMEN PINKSTERDRUKTE TE DEN HAAG IS EEN GASDIRECTEUR AMBTENAAR UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 „L'Hirondelle' - W. K. VAN ROSSZJM DE BOKKEN VAN DE SCHAPEN GESCHEIDEN Opfokvoeder en Kuikenzaad, allerlei pluimvee benoodigdheden, Broedmachines en onderdeelen bij de G. Drieënhuizen J. S. V. d. Werf Meubelen en Kinderwagens GYMNASTIEKSCHOENEN W. Steenbeek&Zn "ïm6'8 E. J. KRAUSE H. ZWAN, Hof 22 Drogisterij „DE ASPERIN" Bezoekt Café „De Oranjeboom" H. JEKEL Leusderweg 101 De Staatscommissie geïnstalleerd Geen gemakkelijke taak De commissie voor het tram weg vraag stuk werd gisteren door den minister van Waterstaat in een der lokalen van rijn de partement geïnstalleerd met de volgende rede: Mede namens mijn ambtgenoot van fi nancien, die door ambtsbezigheden ver hinderd is heden tegenwoordig te zijn, heet ik u welkom en breng ik u dame voor uwe bereidwilligheid om zitting te nemen in de commissie, welke wij hebben gemeend te moeten instellen om te onderzoeken of en in hoeverre de financieels verhouding tusschen het Rijk en de intercommunale tramwegen, die in het belang van het ver keer in stc-id moeten worden gehouden, dient te worden gewijzigd. Het belang en de draagwijdte van dit inderdaad brandende vraagstuk zal ik niet behoeven uiteen te zetten voor u, die al len sedert lang in mindere of meerdere mate in aanraking zijt gekomen wat met een geijkten term wordt genoemd „den noodtoestand onzer tramwegen". De oorlog en de daaruit gesproten bo venmatige verhooging der exploitatiekos ten, voornamelijk van den voor een tram bedrijf zoo belangrijken factor personeel- kosten, hebben den toestand dermate ver ergerd, dat, ware de regeering niet met den tbans reeds sedert ruim 10 jaren op de wa- lerstaatsbegrooting jaarlijks terugkeeren den post te hulp gekomen, vele tramweg ondernemingen waarschijnlijk niet aan baar plicht tot voortzetting van het bedrijf zouden hebben kunnen voldoen. Ware die verhooging der exploitatiekosten, die, voorzoover de personeelkosten betreft, wel als van blijvenden aard zal moeten worden aangemerkt, gecompenseerd door opleving an *t verkeer, wellicht had dan de mogelijk heid bestaan om de begrooting, zij het ook xen deele, weder van den evengenoemden post te ontlasten, doch tot overmaat van ramp voor het trambedrijf is die opleving van het verkeer gepaard gegaan met een omwenteling door de opkomst van autobus en vrachtauto. Een en ander schijnt mits dien veeleer te wijzen op bestendiging en zelfs versterking van de rijkshulp tot in standhouding van tramwegen, een hulp waarop trouwens de tramwegen, voor wat betreft de lasten, voortspruitende uit de /.eer ingrijpende regeeringsbemoeiing met de arbeidsvoorwaarden van het tramweg personeel aanspraken meenen te kunnen doen gelden en zonder welkt zij het ook hij meerdere concentratie van het in het algemeen te zeer versnipperd, trambedrijf zeker niet zullen kunnen stellen, indien de reeds zoo lang aan het personeel in uit zicht gestelde pensioenregeling haar be slag zal krijgen. "De voorzitter heeft op deze rede het vol gende geantwoord: Ongeveer 40 jaar geleden, toen de inter communale tramwegen in hun opkomst waren, was de financieele verhouding tus schen het Rijk en de tramwegondernemin gen ook een punt van ernstige overwe ging. Toen gold het echter niet, zooals fhans, de vraag of welke wijze de bestaan de tramwegverbindingen, voor zoover zij voor het verkeer noodig zijn, behouden kunnen blijven, rnaar op welke wijze bin nen den kortst mogelijken tijd een uitge breid tramwegnet in ons land verkregen zou kunnen worden, waaraan, na den aan leg van de groote spoorwegen, vooral op het platteland groote behoefte was ont staan. Met het stelsel- van rentëlooze voor schotten van rijk, provincie en streek voor den aanleg van nieuwe lijnen, dat in 1893, op initiatief van minister Lely gekozen werd, is, over geheel ons land verdeeld, het net van intercommunale tramwegen tot stand gekomen, zooals wij dat thans ken nen. 't Is werkelijk niet te verwonderen, dat, toen in de oorlogsjaren de brandstof, die zoo'n belangrijke factor van de uitgaven is, schaarsch en duur werd en de perso- neeluitgaven stegen, de ondernemingen a moeilijkheden kwamen en tekorten ont stonden, die niet verminderd werden toen later weliswaar de prijs van de brandstof daalde, maar door de concurrentie van het autobedrijf, de financieele positie van het trambedrijf werd verzwakt. 't Zal zeker voor de commissie geen ge makkelijke taak zijn een oplossing aan te geven voor de wijze, waarop aan de on misbare ondernemingen steun moet wor den verleend om van een regelmatige ex ploitatie verzekerd te zijn. Eenerzijds zal zeker een onderzoek in te stellen zijn naar de exploitatiekosten der traraverbindingen en moeten worden na gegaan of die exploitatiekosten, zooals Uwe Excellentie aanstipte, niet zijn te vermin deren door meerdere concentratie, waar door beter cn voordeeliger gebruik ge maakt kan worden van materieel en werk plaats en waardoor verlaging van alge- meene kosten mogelijk wordt. Anderzijds zullen wij zeker rekening moeten houden met de door Uwe Excellen tie genoemde lasten, voortspruitende uit de regeeringsbemoeienis met de arbeids voorwaarden cn met de aan het tramweg personeel in uitzicht gestelde en in de con cessies genoemde pensioenregeling. Daar naast zullen wellicht ook andere conces sievoorwaarden onder de oogen te zien zijn, welke de verplichtingen bevatten van de ondernemingen .tegenover het Rijk; ik denk hierbij bijv. aan de groote kapitalen, die als rentelooze voorschotten zijn be taald, aan de naastingsbepalingen en ook aan de buiten de contróle staande neven- bedrijven, als autodiensten, bootdienstcn enz. van sommige tramondernemingen. Wij aanvaarden onze opdracht, Excellen tie, in de hoop, dat wij erin slagen zullen practische voorstellen te doen om de finan cieele verhouding van het Rijk en de tram- wegondememingen zoodanig te regelen, dat, bij de minst mogelijke uitgaven, de in tercommunale tramwegen, die op het plat teland niet kunnen worden gemist en die met groote offers, ook van de streek, zijn tot stand gebracht, gezonde bedrijven wor den, welke ten volle in staat zijn aan de streek te geven wat voor het verkeer ge vorderd wordt en welke in alle opzichten de gestelde voorwaarden in de concessie en overeenkomsten kunnen naleven. (Wkbl. 91&) is beslist, dat als ambtenaar is aan te merken dege.cn, die door hot openbaar gezag is aangesteld tot een open bare betrekking om te verrichten een deel der taak van den Staat of zijn organen. Nu is wel in dit geding gebleken, dat ver dachte als directeur der gemeentelijke gas fabriek door de Raad der gemeente Nij- kerk is aangesteld, maar geenszins, dat hij is aangesteld tot een openbare betrekking om eon deel der taak van de gemeente te verrichten. Tot de publiekrechterlijke taak van een gemeentebestuur behoort niet het exploiteeren van een gasfabriek geen wet telijk voorschrift schrijft dat aan de ge meente voor. I-Iet, is dan ook betwist, of personen, die hij een voor de overheid geëxploiteerd bedrijf werkzaam zijn, als ambtenaar zijn ie beschouwen. (Simons) De omstandigheden in deze zaak zijn niet toerenkend om daaruit de gevolgtrekking te kunnen maken, dat requi- rant ambtenaar was. Mr. van Lier's con clusie strekte op dien grond tot vernieti ging van het arrest en verwijzing der zaak naar een aangrenzend Hof. Arrest over 1 weken. Een millioen trampassagiers De Ilaagsche tram ontving den Zaterdag voor Pinksteren op de stadslijnen 20.000 (v. j. 19.500) en op de buitenlijnen 3.100 (v. j. ook 3100), dus totaal 23.100 tegen 22.900 het vorig jaar. Op den lsten Pinksterdag werd ontvan gen op de stadslijnen 25.100 (v. j. 25.700) en op de buitenlijnen 6000 (v. j. 6.200), dus totaal 31.100 tegen 31.900 het vorig jaar. De 2e Pinksterdag was een recorddag. Toen werd ontvangen op de stadslijnen 35.000 (v. j. 31.000) en op de buitenlijnen 11.200 (v. j. 11.300), dus in totaal 46.200 tegen 15.300 het vorig jaar. Gedurende de 3 dagen werd dus ontvan gen 100.700, hetgeen een vervoer belee- kent van ruim 1 millioen passagiers. De proc. generaal meent van niet Een principieele kwestie De procureur-generaal bij den Hoogen Raad, mr. van Lier, nam conclusie in de zaak van J. v. W., vroeger directeur van 't gasbedrijf te Nijkerk. die wegens het aan nemen van giften van leveranciers, hetgeen hij als ambtenaar niet mocht, tot 1 maand gevangenisstraf is veroordeeld door het Hof te Arnhem, welk arrest gewezen werd bij bevestiging van een vonnis der rechtbank te Zwol 1 o. Mr. van Lier ovens oog in zijn conclusie, dat de requirant was veroordeeld, wegens het als ambtenaar een gift aannemen, we tende, dat zij hem gedaan wordt ten einde hem te bewegen om in strijd met zijn plicht te handelen (art. 263 Sr.) Mr. v. Lier verwierp het verweer, namen9 requirant gevoerd, maar vestigde er ambtshalve de aandacht op, dat de rechtbank en ook het Hof hebben aangenomen, dat verdachte de hoedanigheid van ambtenaar heeft in den zin der strafwet. In het vonnis is overwo gen, dat verdachte als ambtenaar is te be- schouwen.omdat hij directeur is eener gas fabriek, in diens eener gemeente, belast met het beheer van een gemeentelijk be- diijf, met aanstelling en instructie. Hieruit volgt volgens mr. van Lier, niet, dat ver dachte ambtenaar was. Bij het arrest van den Hoogen Raad van 30 Januari 1911 EEN TIJDELIJKE JEUGDHERBERG TE AMSTERDAM. Ruimte voor 140 personen. Onder voorzitterschap van den Inspec teur van de Vrije Jeugdvorming te Am sterdam is een Jeugdherbergcomité opge richt, waarvan secretaresse is Mevr. Stol berg—Steenkamp. Het Comité heeft de be schikking gekregen over een tijdelijke Jeugdherberg met ingang van 8 Juni e.k. in perceel Lauriergracht 116. Er zal een accomodatie voor 50 meisjes en 90 jongens komen. De Jeugdherberg is voorloopig alleen toegankelijk voor groepen onder ge leide. NEDERLAND EN BELGIË. Beslissing over de publicatie? De Morning Post van Zaterdag bevatte een telegram uit Brussel, volgens hetwelk de Nederlandsche en de Belgische regee ring het eens zouden zijn geworden over de publicatie van de laatste nota's. Volgens dit bericht zou cr op het oogenblik zelfs overleg plaats hebben tusschen beide re geeringen teneinde vast te stellen, welke documenten in die publicatie zullen wor den opgenomen. Te bevoegder plaatse werd in den ITaag meegedeeld, dat er omtrent dit overleg en omtrent een beslissing der Belgische re geering inzake de publicatie nog niets be kend is. Het bericht van de Morning Post werd in elk geval zeer voorbarig genoemd. (N. R. Ct.). S. VISKOPER t Zondagavond is te Scheveningen in den ouderdom van 73 jaar overleden de heer S. Viskoper, de stichter van de bekende, thans naamlooze vennootschap Boek- en Steen drukkerij van dien naam te 's Gravenhage. In de laatste jaren nam de heer Viskoper echter geen aandeel meer in de zaken. De heer Viskoper was lid of bestuurder van verschillende vereenigingen en instel lingen op Joodsch gebied. BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker 16'1S LANGES1RAAT Uitgebreide sorteering HOEDEN 1 MANTELS DEUX PIECES REGENMANTELS EEN RIJKSVELDWACHTER ERNSTIG VERWOND. Maandagavond ongeveer 11 uur is do 57 jarige rijksveldwachter Leiten, gestatio neerd te Zeggen (N.-Br.), dio op surveil lance was, op den rijksstraatweg door twee onbekende personen van achteren aange vallen cn door een van hen met een mes ernstig verwond. Onmiddellijk daarna sloegen de heide mannen op de vlucht, nog even nagezet door den gewonden rijks veldwachter. Na voorloopig te zijn verbon den, is Leiten naar het Charitasgasthuis te Roosendaal vervoerd, waar hij ter ver pleging is opgenomen. KIND VERMIST BIJ IJSSELMONDE. Zondag om half twaalf tegen den mid dag is bij IJsselraonde het dochtertje van den schilder Schotel zoek geraakt. Iiot meisje is vijf jaar, heeft goudblond haar, is van gewone grootte cn luistert naar den naam Pien. Het was aan het spelen met andere kinderen, totdat het opeens werd vermist. Men denkt, dat het kind is gaan wandelen zooals het wel eens meer deed. Pogingen om het op te sporen zijn totnog toe vergeefs geweest. De vader, Vaarse Velcl 121, tuindorp Vreewijk, Rotterdam, looft een bclooning van 500 uit aan den terugbrenger. HET DREIGENDE CONFLICT IN HET BIOSCOOPBEDRIJF. Ontslag aan personeeL Maandagavond is aan het personeel der drie Eindhovenscbe bioscopen door den directeur, den heer M. de Smet, ontslag aangezegd, in verband met bet conflict, dat dreigt te ontstaan tusschen den Neder- landschen bioscoopbond en de Zuidelijke vereeniging voor filmkeuring. Tegen 27 dezer heeft genoemde bond een spoedver gadering belegd, waarin de sluiting van de Zuidelijke bioscopen zal worden voor gesteld. De hoofdgrief, welke aanleiding geeft tot dit voorstel is, naar men ons meldt, het feit, dat er niet voldoende films gekeurd worden door de Zuidelijke keu ring, zoodat de plaatselijke bioscoopdirec teuren zonder voldoende materiaal komen te zitten. Ten Eindhoven zullen door de sluiting ongeveer 60 personen, hij het bioscoopbe drijf werkzaam, werkloos worden. Het aan tal voor Noord-Brabant en Limburg kan veilig worden geschat op 600 A 700. De menschen kunnen op korten termijn, zon der ecnige schadeloosstelling worden ont- slage.n ONTROUW REIZIGER. Na een jaar gearresteerd. De houtkoopersagent H. v. D. uit Rotter dam is verleden jaar in opdracht van zijn patroon, de fa. v. d. L. uii Rotterdam, naar Luxemburg gegaan om een partij hout te koopen. Hij kreeg een bedrag van 1500 mee, doch er werd van den nog jongen man niets meer vernomen. Dezer dagen verscheen hij evenwel weer bij familie in Zwijndrecht. Hij werd door de politie spoe dig herkend en gearresteerd. Hij bekende het geld reeds na weinige dagen in een Brusselsche speelbank te hebben verloren. Daarna had hij een zwervend bestaan ge leid totdat hij eindelijk geheel berooid bij zijn familie was verschenen. Hij is op transport gesteld naar Rotterdam waar hij is opgesloten. Mannen en vrouwen niet naast rIJcaar in de Bioscoop! Beslissing van Ged. Staten van Noord Brabant Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben ongegrond verklaard het beroep van den bioscoopexploitant te Rucphcn, wiens bioscoopvergunning door B. en W. dier gemeente was ingetrokken o.m. op grond, dat door den vergunninghouder niet voldaan was aan de vergunningsvoorwaar de, volgens welke de bezoekers in de bios coop naar de sekse gescheiden moeten zit ten. Door den administrateur van den Ne- derlandschen Bioscoopbond, den heer A. de Hoop, was bij de toelichting van het beroep in de laatste zitting te kennen gegeven, dat deze vergunningsvoorwaarde, welke hij onredelijk en zelfs onzedelijk noemde, strij dig met do bioscoopwet geacht moet wor den en door B. en W. van Rucphcn z.i. was voorgeschreven met de kennelijke bedoe ling, om de bioscoopexploitatie in hunne gemeente onmogelijk te maken. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant overwogen echter in hunne beslissing, dat de beantwoording van de vraag, of bedoel de vergunningsvoorwaarde als onredelijk of onzedelijk moet worden beschouwd aan B. en W. kan woeden overgelaten, die hier als gemeentelijke overheid met den ge meentelijken toestand het best bekend moet worden geacht, terwijl bovendien dit college uit eigen bekendheid met de toe standen in de gemeente Rucpben de bestre den bepaling alleszins gewettigd acht. Gedeputeerden meenen. dat de intrek king der vergunning terecht kon plaats vinden, alleen reeds op grond, dat de ver gunninghouder niet heeft voldaan aan de door B. enW. redelijkerwijs gestelde eischen. dat mannen en vrouwen niet naast elkaar in de bioscoop mogen zitten. Verder werd in de beslissing overwogen, dat de vergunninghouder zich niet aan de nakeuringsverordening had gehouden. Do beslissing van Gedeputeerde Staten, waarbij het intrekkingsbesluit gehand haafd werd, behelst dat de gestrafte bios coopexploitant in geen vijf jaar een bios coop mag exploiteeren. OVERREDEN EN GEDOOD. Auto-ongeluk te Amsterdam. In de Rapenburgerstraat te Amsterdam reed gistermiddag een 15-jarig meisje op de fiets in de richting van het J. D. Meijer- plein. Achter haar kwam een vrachtauto, die wilde passeeren en gaf daarvoor sig nalen. Op het oogenblik dat de auto links uitweek cn haar voorbij zou gaan slipte het rijwiel tusschen de tramrails en kwam het meisje voor den auto terecht. Het wiel ging haar over hoofd en schouders. Zij was onmiddellijk dood. Onthoudt deze adressen R. Berkenbosch voorheen C. J. Prins Hofleverancier3™" -3eSCl,ult-e" BlOkettakker Utrechtscheweg 7. Tel. 891 Poelier Krommestraat 7 Tel. 760 LavendeUtraat 11. Tel. 919 Orgel-, Piano- en Muziekhandel Atelier Serré Utr. weg 40 Tel. 371 Fotohandel voor Amatours. Lijsten. J. VISSER UTR. WEG 55. TEL. 551. Je adres zoor fijne viecschwaren Met fijnste rookvleescia CO cent per ons. E. V. EIJKELENBORG Leosderweg 107. Kruidenierswaren Comestibles nine vleeschwaren. No. vindt U nergens goedkooper als bij ons 22 27 28-34 36 42 t 1.10 t 1.56 11,75 elk paar gegarandeerd. Electro-Technisch-Bureau Soesterweg 29 Tel. 680 Boter. Kaas. Eieren, Ver. Zuivelfabriek „Juliana Achterveld" Voor plaatsen in deze ADRES SENLIJST vrage men inlichtingen aan de administratie van het Amcrsfoortsch Dagblad. Tel. 513. Lousderweg 93. Tel. 851. Drogerijen cn ChcniicallBa- Prima consumptie. Billijke prijs. Electrlsche piano. Gezellig zitje. Aanbevelend J. v. SCHAICK. Schoen- en Lederhandel Annex Schoenmakerij

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7