keuken Fa. M. R. N. Oosterveen Een Gesoienkenbcn STADSNIEUWS. SPORT UIT DEN OMTREK. i/OOR ONZÊ HUISVROUWEN Gemalen Specerijen. VootbaL DE BESLISSINGS-WEDSTHIJD QUICK I DONAR I De beslissings-wedstrljd Quick Donar wordt a.s. Zondag gespeeld te Baarn op het terrein van de V.V. „Baarn". Bar nevel d. Bijna dagelijks wordt onze gemeente door grooto gezelschappen, die bij de pluimveeteelt betrokken zijn, be zocht, Niet zelden voeren zelfs autobussen van over de grens belangstellenden naar hier, wier eerste bezoek gewoonlijk „Schirn- mel's Broederlj" betreft, in welke inrichting broedcentrales staan met een capaciteit van 100.000 eieren. Voorts blijft ook ons marktwezen de aandacht van vreemdelin gen trekken. Zoo waren het thans weer een aantal pluimveehouders uit de omgeving van Zutphen, die, onder leiding van den landbouwleeraar, den heer H D. Zelders, al daar, de eiermarkt kwamen bezichtigen. Meermalen gaven de vreemdelingen hun bewondering te kennen over den enormen aanvoer en de practische inrichting der eierhal en pakloodsen. Barneveld. - Een luxe auto, die eeni- ge personen naar Utrecht zou vervoeren, is op den Nijkerkschen weg. nabij ons dorp, legen een aan den kant van den weg staan- den paal gereden. Door den schok stiet een der inzittenden met zijn hoofd door de Noorruit, tengevolge waarvan hij aan dit lichaamsdeel ernstige snij wonden bekwam. Toevallig passeerde juist een geneesheer, die den verwonde verbond, waarna de tocht in een andere auto werd voortgezet Barneveld. Ten bate van onze eiermarkt, die de grootste vrije markt van Europa kan worden genoemd, wordt al het mogelijke gedaan om haar reputatie hoog te houden Zoo is sedert lang in de eier- hal een schouwmachine aangebracht, waar in bijna wekelijks lal van eieren op het gebied van zuiverheid en verschheid wor den onderzocht, wat zulk een gunstigen invloed op de ter markt aangevoerde eitjes uitoefent, dat nog geen verkeerde exem plaren zijn aangetroffen Toch is er nog iets, waarover vooral de kooplui, die spe ciaal naar het buitenland verzenden nog al eens te klagen hebben en dat is de on reinheid der schalen, die te wijten is aan de onvoldoende zorg, die de kippenhouders aan de nesten, waarin de hennen hun eieren deponeeren, wordt besteed. Immers, worden de nesten niet geregeld schoonge- houden en van een droge onderlaag voor zien, dan kan het niet uitblijven, of bij nat weder worden dc eierschalen bezoedeld en verkrijgen daardoor het uiterlijk van min der versche eieren, ook al zijn zij slechts enkele dagen tevoren gelegd. Om in dezen ongewenschten toestand verbetering te brengen, hebben burgemeester en wethou ders, in overleg met het Bestuur der Ver eeniging van Eierhandelaren „Barneveld en Omstreken" thans officieel medege deeld, dat dergelijke minder appetijtelijk uitziende eieren voortaan door de leden dier vereeniging niet meer zullen worden gekocht, zoodat slordige pluimveehouders in het vervolg dit verzuim in hun porte- monnaie zullen gewaar worden Verwacht rnag dan ook worden, dat degenen, die tot nu toe redeneerden, „dat ze de sjoal toch niet opeten", zooals we onlangs een boertje hoorden zeggen, wel tot betere gedachten zullen worden gebracht. Allen, wien het heil onzer wereldberoem de eiermarkt ter harte gaat. juichen dezen maatregel van B. en W. en der eierhande laren dan ook ten zeerste tce. BOND VAN N.S.F.-AGENTEN. II i 1 v e r s u m. fMen schrijft ons: In het Kurhaüs te Scheveningen heeft Dinsdag 21 Mei j.l. de oprichtingsvergadering plaats gevonden van den Bond van N.S.F.-agen- len, welke ten doel heeft in samenwerking en overleg met de N(ederlandsche) S(ein- toestellen) F(abriek) de belangen der N.S.F. en haar agenten in den ruimsten zin des woords te bevorderen. Als voorzitter is gekozen de heer P. Geer vliet Jr. te Amsterdam, terwijl het bestuui verder is samengesteld uit de heeren: Ir. A. v. d. Stok te Leiden; Ir. H. P. Caminada te sGravenhage; E. Riemersma te Hilversum, S. J. Wiersma te Leeuwarden; J. de Boer te Almelo en J. M. Polderman te Goes. De vergadering droeg een zeer enthousi ast karakter. Scherpenzeel. Het negenjarig zoontje van den landbouwer G. Hardeman, alhier, had het ongeluk, toen het voor zijn moeder de waschmachine zou ledigen, met het hoofd tusschen de machine en het deksel daarvan te geraken, tengevolge waarvan de dood onmiddellijk intrad. Vermoedelijk is bet ongeval te wijten aan het kantelen der machine, waardoor de jongen er met zijn hals tusschen bekneld geraakte. U t r e c h t. De Prov. Utr. Verkeersmspec- tie zal ter herdenking van haarvijfjarig be' staan een verkeerstentoonstelling houden van 6 t./m. 13 Juli a.s. in het Jaarbeursge bouw le Utrecht. MIDDELEAAR TECHNISCHE SCHOOL VOOR DE BOUWKUNDE TE UTRECHT. Zooals in een advertentie in dit nummer is aangegeven, is de inschrijving voor het toelatingsexamen der M.T.S. te Utrecht weder geopend. In door de M.T.S. uitgegeven geschriftje3 kan men o.a. kennis nemen van de wijze van vooropleiding, van de eischen van toe lating tot de M.T.S. en den daaraan ver bonden voorbereidenden cursus, van het schoolgeld, de overige kosten en van veler lei andere bijzonderheden. Een boekje „De toekomst van den Middelbaar-technicus" geeft antwoord op de vragen: welke be trekkingen staan open voor hen, die het einddiploma verworven hebben en welke Na 43 &VMen roet éiegèro 65 coupon» Al draagt de huisvrouw nog zooveel zorg voor haar keukengerei, het is toch dage* lijksch druk in gebruik cn onderhevig aan breken en slijtage. De huisvrouw die Sunlight Zeep, Lux, Rinscv en Vim gebruikt kan in het bezit komen van nieuw fraai keukengerei, zonder dat dit haar iets kost, alleen door het sparen der bons. bevindt zich thans op de verpakkingen van onze artikelen Sunlight Zeep, Lux, Vim en Rinso. Vraag nog heden Uwen winkelier om de geschenkenüjst 1929 die alle gewenschte inlichtingen geeft. Dit zijn de bons die geldig zijn voor al onze geschenken. No. 56 Boodjch-tAsch, 34 coupon» posities kunnen de oud-leerlingen der M.T.S. te Utrecht tenslotte verkrijgen. Deze geschriftjts worden belanghebben den na aanvraag gratis toegezonden. DE TOLLEN OP DEN STRAATWEG NAAR HILVERSUM. Een request aan den mi nister met verzoek om op heffing. Door een groot aantal Hilversumsche automobilisten is naar de Gooi- en Eem- lander meldt, aan den minister van Wa terstaat het volgende adres gericht: Geven met verschuldigden eerbied te kennen: Ondergeteekenden, allen bezitters van automobielen, woonachtig te Hilversum of zich daar binnenkort vestigend; dat zij met veel instemming indertijd hebben kennis genomen van de stappen, reeds door Uwe Excellentie gedaan ten opzichte van de diverse tollen in den om trek van Hilversum, waaronder in de eerste plaats die te Muiden; dat er nochtans in de onmiddellijke na bijheid van genoemde plaats tollen zijn blijven staan, welke een ondragelijke be lemmering vormen voor het steeds toene mende verkeer en welke van onderge teekenden aanzienlijke geldelijke offers vergen; dat van deze tollen do beide, welke ge legen zijn aan den grooten straatweg Hil versum—BaarnAmersfoort (Soestdijker- s(raatweg) wel het meest hinderlijk zijn; redenen waarom zij Uwe Excellentie eer biedig verzoeken in overweging te willen nemen ten spoedigste maatregelen te tref fen tot opheffing van deze beide verkeers- belemmeringen. Hetwelk doende, enz. Hilversum, 22 Mei 1929. Eerste onderteekenaar van dit adres is oud-minister A. E. J. Bertling. De Vereeniging voor Vreemdelingenver keer alhier heeft in een afzonderlijk schrij ven adhaesie met dit adres betuigd. OFFICIEELS KENNISGEVING. HINDERWET. Burgemeester cn Wethouders van Amers foort, Gezien het verzoek van de firma R. van Dijk om verguning tot het uitbreiden van een steenhouwerij en het daarin plaatsen van -I electromotoren in totaal van P.K. tot het aandrijven van verschillende machines in het perceel Arnhemscheweg 8 sectie B no. 2052. Overwegende, dat op 20 April 1929 ten Stadhuize gelegenheid is gegeven om be zwaren tegen bovenomschreven uitbreiding in te brengen en alzoo krachtens artikel 8 der Hinderwet voor den 20 Mei 1929 over het verzoek zal moeten worden beslist; Overwegende, dat het bericht van het Districtshoofd der Arbeidsinspectie, bedoeld in artikel Tbis, 2de lid der Hinderwet nog niet is ingekomen. Gelet op het bepaalde in artikel 8, 2e lid der Hindemet BESLUITEN: de besüsing op bovengenoemd verzoek te verdagen. Amersfoort, 18 Mei 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, K. KAAN Jzn v. RANDWYCK. Koffietafel: Spiegeleieren. Middagtafel: Gehakt. Bloemkool. Griesmeelpudding. LANQESTRAAT 42 TEL. 77 GARNIZOEN. De dienstplichtigen der lichting 1923, van het le cn het lie regiment huzaren, die be stemd zijn voor het mitrailleurpeloton, cn de dienstplichtige werklieden, die bestemd zijn voor de lichte brigade, de reserve-es- cadrons huzaren en de staven van andere onderdeelen (behalve io der verkennings- afdeeliugen) komen als volgt voor herha lingsoefeningen onder de wapenen: le en ie half-regiment te Amersfoort, 2e en 3e half-rogiment te 's-Gravenhage; onderoffi cieren 5, korporaals en soldaten 12 Augus tus. Zij vertrekken met groot verlof 24 Augustus. AANBESTEDING. Gisteren is onderhands aanbesteed de bouw van een woonhuis, winkel en meu belfabriek voor de firma van Nieuwkerk in de Korte Beekstraat. Het voormalige pand der firma Wolters en Dros. onder leiding van den architect Herm. Kdoes en Zn. Het werk is vergund aan de firma van Ees Blom. HERVORMDE STAATSPARTIJ. Lezing ds. C. A. Licgbcek. De Hervormde (Geref.) Staatspartij, afd. Amersfoort, houdt op Donderdag 30 Mei a.s., 's avonds te 8 uur, een openbare ver gadering. In deze bijeenkomst, die gehou den zal worden in het gebouw „Eben Haëzer", zal als spreker optreden de heer ds. C. A. Lingbeek, lid van de Tweede Ka mer met het onderwerp „Wat wil de Her vormde (Gereform.) Staatspartij? DE 2000STE BIJ DE N. S. F. Bij de Nederlandsche Seintoestellenfa- briek (Radio N. S. F.) te Hilversum, is een dezer dagen de tweeduizendste arbeider aangenomen. WITTE PEPER per busje f 0.75 CEYLON KANEEL 0 75 JAMAICA GEMBER 0.43 AMBON KRUIDNAGELEN 0.G0 NOTEMUSKAAT n fl 0.60 FOELIE 1.00 MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Filmavond van het departement te dezer stede. Het departement Amersfoort van de Ne derlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel had gisteravond in de grooto zaal van Amicitia een film-avond georgani seerd. Vertoond werd de film over de Mid- dellandsche Zeereizen van het s.sv Rotter dam van de Holland-Amerika-Lijn. Alvo rens een aanvang werd gemaakt met do vertooning van deze film sprak de voor zitter van het departement Amersfoort, de heer Ir. B. A. Verliey een kort woord tot de aanwezigen, waarin hij hen een har telijk welkom toeriep en tevens in het kort het doel en de inrichting van de Neder landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel uiteenzette. Naast do vele bijeen komsten, zoo zeide spreker, van de Maat schappij alhier, waarin allerlei belangrijke en veelal diepzinnige onderwerpen worden behandeld, geeft het departement ook wel eens een avond, die minder diepzinnig is, al is de belangrijkheid daarvan ook geens zins gering te schatten. Een dergelijke avond is deze, waarop de Middellandsche Zee-film van de Holland-Amerika-Lijn ver toond wordt". Na deze korte inleiding van den voorzitter werd een aanvang gemaakt met de film- vertooning. Men zal niet van ons verwach ten. dat wij een uitvoerige beschrijving ge ven van alles, wat we te zien kregen op deze denkbeeldige reis met het stoomschip „Rotterdam" van de Holland-Amerika-Lijn. Het zou ten eenenmale onmogelijk zijn in een kort bestek een volledige weergave tc geven van zulk een prachtvolle zeereis We zullen dan ook volstaan met zeer globaal een overzicht te geven van hetgeen het pro gramma van zulk een tocht geeft. Natuur lijk begint de film met het vertrek van de grootste mailboot uit de haven van New- York. van Hoboken. Doch terstond na het passeeren van het bekende Vrijheidsbeeld Is men in open zee en kan men reeds volop genieten van de heerlijke zeereis. Het duurt echter slechts enkele dagen of de stoomfluit kondigt aan dat Madeira in het zicht. is. Een kort bezoek aan deze plaals en dan gaat het weer verder naar Cadiz, Sevilla cn Gribal- tar. Nadat enkele belangrijke gedeelten van zonnig öpanje bezocht zijn komen we in de Middellandsche zee. En clan volgt een bijna eindelooze reeks van plaatsen, die bezocht worden, de één nog interressanter dan de ander. Wij noemden o.a. Alpers, Nabels raet het oude Pompei en de Vesuvius Tunis; dan het klassieke Athene met zijn Acropolis, zijn Par thenon, zijn Odeion en andere bouwwerken die herinneren aan de grijze oudheid; voorts Constantinopel met zijn magnifieke mos keeën cn minarets. Vervolgens werd de reis per trein voortgezet over Haifer naar Jeru zalem en Bethlehem cn werd een tocht maakt door het Heilig land. Daarna ging het naar Allexandria, na&t- Cairo met zijn machtige pyramiden en zijn mysterieuse sfinxen. Buitengewoon interes sant en vaak grappig was het vervoer der reizigers op kameelen, hetgeen voor velen nog niet zoo gemakkelijk cvas. Daarna naai de Riviera, Niza, Montecarlo enz. om ten slotte via Plymouth en Boulogne zou men weer terug te keeren. Een buitengewoon mooie en interessante veis, die door de aan wezigen met grooto belangstelling werd me degemaakt. Blijkens de Engelsche teksten is deze film bedoeld als een propaganda-middel van de Holland-Amerika-Lijn voor haar Middel landsche zeereizen voor Engeland en rika. Er werd een gedeelte van ons vac^ land op het cloek gebracht. We behoeven eigenlijk niet eens te zeggen, wat men te zien kreeg. Alleen een gedeelte van Marken en de bewoners van dit eiland. Is het een wonder dat men in Amerika meent dat alle Nederlanders klompen dra gen en wijde broeken?! TUINBOUWVEREENIGING „AMERSFOORT" Een excursie naar Aalsmeer. Op Dinsdag 4 Juni a.s. organiseert de Tuinbouwvereeniging „Amersfoort" een ex cursie naar de kvveekerijen te Aalsmeer, waar de leden door het bestuur van den Aalsmeerschen Tuinbouwbond rondgeleid en voorgelicht zullen worden. Er bestaat tot 1 Juni a.s. gelegenheid zich voor deze excursie aan te melden. De deel nemers moeten op den excursie-dag om uiterlijk kwart voor negen aanwezig zijn in de Stationsvestibule. Terugkomst 's avonds half zes.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2