WIJNHANDEL J.A. SGHOTERMAN&Zn. Gewas 1924 St, Emilion f 1,40 f 56.- Feeders, visschers en cijfers L.J. Luycx&Zoon SÏOOHOEDEN DE ADELAAR UTR.STRAAT 17 Gevestigd 1878 TELEFOON 145 VISSCHERS MOETEN HET HEELE JAAR LEVEN DE PRINS TE VEENDAM INTERNATIONAAL INBREKER BERECHT NEDERLAND EN BELGIE Humorhoekje BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker De reeder ontva..gl niet meer dan de rente van zijn kapitaal Gevolgen van de vloot- moderniseering Van de zijde van den Ned. Bond van Christelijke Fabrieks en Transportarbei ders zendt men ons het volgende ter plaat sing. De Reedersvereeniging te Scheveningen acht het wenschelijk om de menschen, die buiten het conflict staan op de hoogte te brengen van de toestanden ln het vissche- rijbedrijf en de loonen, die thans door de visschers worden verdiend. Wij kunnen die wenschelijkheid onder schrijven. Alleen maar vreezen wij dat de cijfers door de Reedersvereeniging gegeven meer verwarring zullen stichten, dan dat zij den buitenstaander objectief een beeld geven van de werkelijke verdiensten der vis schers. Het geval, door haar genoemd dat een matroos verdiend In 32 weken 852.68 is een uitzonderingsgeval. De gemiddelde loonen liggen aanmerkelijk lager. Het wer ken met dergelijke cijfers werkt, even mis leidend als wanneer wij, die hier voor ons hebben liggen de afrekening van een ma troos die in 26 weken 350.30 heeft ver diend, zouden gaan beweren dat dit de normale loonen der visschers zouden zijn. Daar is te minder reden voor, aangezien de werkelijke verdiensten der visschers voor niemand een geheim behoeven te zijn. Uit de afrekeningsstaatjes blijkt, dat de ge middelde verdienste der visschers over 1927 en 1928 liggen tusschen de 600 en 700 bij een teelt van 24 tot 30 weken. Deze cijfers, die alleen maar voor deze twee „goede jaren" gelden, want in de daarvoor liggende jaren waren de verdien sten veel en veel geringer, zijn eer aan den hoogen dan aan den lagen kant. Ten bewijze van de juistheid dezer stel ling nemen wij uit ons dossier enkele af rekeningsstaatjes die wij vermelden met aanduiding van den naam van het schip, zoodat de reeders ze kunnen controleeren. Sch. 1S9 gevaren 28 weken verdiend per matroos 700. Sch. 20 gevaren 27 weken verdiend per matroos 514.80. Sch. 379 gevaren 22 weken, verdiend per matroos 500. Sch. 268 gevaren 26 weken, verdiend per matroos 750. Sch. 196, gevaren 26 weken, verdiend per matroos 550. Sch. 141, gevaren 18, verdiend per ma troos 440.40. Deze cijfers komen, als gemiddelde cij fers geheel overeen met het officleele rap port van den Gemeentelijken Havendienst vermeld. Daarin lezen we dat de gemid delde besomming van een motorlogger over 1928 bedroeg 36000. Hiervan ontvangt de matsoos 1.84 pet. is 662.40. De gemiddelde duur der teelt was vol gens ditzelfde verslag 7 reizen van 4 k 4H week of 28 weken, zoodat het gemiddelde weekloon van een visscher bedraagt 24. Men gelieve hierbij te bedenken dat voor een visschersman het jaar nog steeds 52 weken telt en hij ook over de resteerende weken moet leven. Nu is er naast de ha ring visscher ij de treilervisscherij, maar be halve dat deze nog veel en veel lager in komsten voor de menschen geeft, kan hier aan door hoogstens 45 pet. der visschers worden deelgenomen, zoodat voor meer dan 50 pet. der visschers deze loonen jaar- loonen zijn. Vandaar de hooge uitkeeringen uit de werkloozenkas waarover wij bij gelegen heid nog wel eens cijfers geven. Nu hebben wij den kost niet berekend. De Reedersvereeniging stelt deze op 5 per week. Dit bedrag is veel te hoog, wan neer men ziet wat daarvoor wordt meege geven. Maar, afgedacht daarvan heeft deze kost voor het gezin natuurlijk deze waarde bij lange na niet. Wij zouden hiertegenover kunnen stel len de hooge uitrustingskosten, oliegoed, laarzen, etc., die elke visscher aan het be gin der teelt heeft en die al gauw een 40 A 50 beloopen. Dit betreft echter bijzaken we«ve we niet te breed willen uitmeten. Tenslotte het niet kunnen voldoen aan de verlangens der arbeidersorganisaties. Wij merken op dat wij slechts vroegen een verhooging van het matrozendeel van 1.84 pet tot 2 pet Ligt dit buiten de draag kracht van de bedrijven Wij kunnen het niet gelooven. De Kat- wPksche reeders, die, doordat ze op TJrcuiden moeten markten, hebben hoogere expToitatie-kosten en betalen meer. Verschillende reeders in Maassluis en Vlaardingen komen zich bij ons melden en hebben er geen bezwaar tegen. Zölfs heb ben Tdj 'n afspnAflk met 'n Schoveningeche reeder. die buiten de Reedersvereeniging staat en geen enkel bezwaar maakt In het hierboven geciteerde verslag van 'den Gem. Havendienst lezen wij voorts ..De uitkomsten der haringviascherij kun nen, voor zoover deze de motorloggers be treffen zeer goed genoemd worden ter wijl de prijzen mede door het goede afzet gebied in Amerika in het midden-seizoen goed waren, in het voor- en najaar minder goed. De Reeders zeggen deze staking is niet gemotiveerd. Wij zeggen ze is gemotiveerd. Van 1921 af hebben we onderhandeld over eenige verbetering in de positie der menschen. Telkens weer werd elke verbetering afge wezen Toen de motorloggers kwamen, gin gen de Scheveningsche reeders het per centage van 2 tot 1-84 pet terugbrengen, want de bemanning moest ook een offer brengen voor de moderniseering der vloot. Dit jaar hebben we weer met grpotste ge duld gepoogd eenige verbetering te krij gen. Om tot een oplossing van het geschil te geraken, hebben we ons zelf9 bereid ver klaard het tusschenvoorstel van den Rijks bemiddelaar te aanvaarden, hoewel dit hoogstens 60 pet bracht van onze oor spronkelijke verlangens. Nu zeggen de werkgevers: deze strijd gaat niet om loonsverhooging, daarvan is heel de reederij overtuigdd Maar, willen we vragen, waarover gaat de strijd dan wèl Voor ons gaat het enkel om eenige zeer gerlDge verbeteringen te brengen in de loonen der visschers. Alle andere overwe gingen zijn ons vreemd. De Reedersvereeniging „Scheveningen" verzoekt o.a. nog plaatsing van het vol gende „Na herstel van het bedrijf door moder niseering der vloot waarvoor de reeders geen kosten gespaard hebben, zijn de ex ploitatiekosten zeer verhoogd, waardoor dus heel wat meer besomd moet worden. Na de moderniseering is de verdienstkans der bemanning met 40 pet. gestegen. Als de visschers de verdiensten van de reeders kenden, zouden zij aan deze staking niet hebben medegewerkt. Alleen door een hoogeren haringprijs zijn er meer verdlenston voor reeders en vis schers te vinden. De reeders hebben het veel of weinig verdienen niet in de hand. De schuld van slechte verdiensten op hun schouders to werpen, is on-Christelijk. De voorzitter der reedersvereeniging, de heer J. J. De Niet, brengt de besommingen naar voren van twee zijner motorloggers. De balansen wenscht hij ter inzage over te leggen. In de eerste plaats de Sch. 310, waarvan de verdiensten niet direct slecht te noemen zijn. Dit schip besomde 36210, de reeder had hiermee een verlies te boeken van onge veer 200 met toestaan van de nu ver langende 2 pet. zou dit verlies met ruim 700 verhoogd worden. Hieruit blijkt, dat de eisch van den Chrtstelijken Bond niet zoo sober is als wordt voorgegeven. Het tweede schip, de Sch. 289 besomde 34.441 deze besomming was voor den reeder voor- deeliger, hier bedroeg het voordeelig saldo ruim 2000, d.i. de rente van het daarin gestoken kapitaal. De bemanning dezer twee schepen ver diende als volgt Schipper Sch. 1377.60, matroos 688.80 Schipper Sch. 1369.46, matroos 684.73 Sommige reeders hebben in den loop van den dag getracht eenige werkzaamheden aan hun in de haven liggende schepen te doen verrichten. Zoo verschenen voor de Sch. 264 van de Gebr. van Leeuwen een paar man erfpersoneel met de bedoeling een haringlast aan boord te brengen, zijn een aantal planken, die ter verdeeling van de ruimte worden aangebracht op de schepen die voor de haringvangst worden gereed gemaakt. Hetzelfde was het geval bij de Sch. 79 van de reederij De Unie. Hier verscheen een wagen met een haring- last, die door eenige timmerlui zou beves tigd worden. Dit werk geschiedt echter ook wel door visscherslui en wordt door de stakers als besmet beschouwd. De politie surveilleerde vrij geregeld aan de haven, maar behoefde niet op te tre den. Intusschen zullen de reeders wel krach tige pogingen gaan ondernemen, de trawl- schepen uit te halen. De netten liggen nog aan boord on moeten noodzakelijk verwij derd worden, willen zij niet verrotten. Van communistische zijde was vanavond een vergadering belegd in het gebouw „Volksbelang". De directie heeft echter het gebruik van de zaal niet toegestaan. PACHTERS DER STAD ROTTERDAM. Een Bond opgericht. Dezer dagen is te Rotterdam een bijeen komst gehouden van pachters der stad Rot terdam. De vergadering was uitgeschreven op ini tiatief van het hoofdbestuur der Holl. Mij v. Landbouw, dat vertegenwoordigd was door de heeren A. N. Vaandrager en ir. T. P. Huisman. De heer R. C. Schenk, voorzitter van den Bond van landpachters der stad Araster dam, gaf een uiteenzetting van de werk wijze van dezen Bond cn wees op de be- teekenis van het, door beide zijden ge waardeerde, overleg tusschen het bestuur van den Bond, optredende voor de pach ters en de desbetreffende afdeeling van den gemeentelijken dienst, vertegenwoor digende de stad Amsterdam als verhuur ster. Na eenige bespreking werd met alge- raeene stemmen besloten over te gaan tot het stichten van een Bond van pachters der stad Rotterdam. Een voorloopige commissie, bestaande uit Ce heeren M. Speelman, v. d. Hoek, M. D. Noordzij ,H. C. de Bruin en A. N. Vaandra ger, zal aan de stad Rotterdam verzoeken, den Bond te erkennen. Hierna zal men trachten alle pachters tot een vergadering uit te noodigen, om een bestuur te Kiezen, dat de verschillende groepen van pachters en de verschillende gebieden het best ver tegenwoordigt en namens de pachters met de gemeente in overleg kan treden. Het vertrouwen werd uitgesproken, dat van de zijde der gemeente (het beheer der gemeentelijke landerijen was ter vergade ring vertegenwoordigd) een welwillende houding, zal worden aangenomen. Bezoek aan verschillende fabrieken Gisteren heeft Z. K. H. Prins Hendrik het voorgenomen bezoek aan Veendam ge bracht. Om 11 uur kwam hij per auto in Veen- dam en werd door den burgemeester J. F. de Zee aan de grens der gemeente verwel komd. De Prins werd vergezeld door den commissaris der Koningin in de provincie Groningen, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stackhouwer en den adju dant-majoor jhr. Laman Trip. Men reed, volgens het Hbld., eerst naar de fabrieken der firma Duintier, Wilkens, Meihuizen en Co., waar de fabricatie van aardappelmeel, glucose en druivensuiker met belangstelling werd nagegaan. Daarna werd gereden naar de nieuwe papierfabriek „Phoenix", in welke fabriek men een vol uur vertoefde, en vandaar naar het Raadhuis, waar het dejeuner werd ge bruikt. De directies der bovengenoemde fabrie ken, de voorzitter en secretaris van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Veen- darn, de voorzitter eD secretaris van den Veenkolonialen Boerenbond en de Rtjks- landbouwconsulent, de heer J. Kok, zaten mede aan. In de burgemeesterskamer werd een ten toonstelling van uitsluitend in Veendam gemaakte producten bezichtigd en daarna reed men door het nieuwe gedeelte van Veendam naar de Rijk9landbouw\vinter- school, waar de directeur, de heer J. Kok, een kleine expositie had opgesteld <^an bodemprofielen, kaarten, platen, modellen en monsters, met behulp waarvan hij de bezoekers inlichtte over de geschiedenis, den aard en de beteekenls van de veen koloniale landbouw. Na het bezoek aan de R. L. W. S. werd de Prins door B. en W. der gemeente Veen dam uitgeleide gedaan tot de grens der gemeente Muntendam, vanwaar via Sloch- teren de terugreis naar Groningen werd aanvaard. Tijdens het hooge bezoek werd in de stad druk gevlagd. AMSTERDAMSCHE GEMEENTERAAD Een interpellatie over Bo ven DigoeL Nog volgde gisteravond een interpellatie van de raadsleden Wijnkoop c.s. om ma- terieelen steun te verleenen aan de ge- interneerden in het Kamp aan den Boven- Digoel en hiervoor een bedrag van 10.000 ter beschikking te stellen. Door den heer Wijnkoop werd een uit voerig betoog gehouden over den toestand in Indië in het algemeen en aan den Bo- vcn-Digoel in het bijzonder. Daar verkeert een groote groep menschen in nood, door het optreden van de Regeering. Spr. wen- schte door het zenden van 10.000 daar eenige leniging te brengen. De heer Seegers is het niet met den heer Wijnkoop eens. De Indonesiërs wen- sclien geen fooi, maar vrijheid tot het voe ren van den strijd tegen het kapitalisme. Heden werd het debat voortgezet. DE N.R.V. NAAR DE RIVIERA, Het maximum aantal deel nemers bereikt. Het bestuur der N.R.V. deelt ons n.ede, dat het maximum aantal van 1000 deel nemers voor de generale reis naar de Ri- vièra van 24 Juli tot 3 Augustus a.s. is be reikt. DE RADIO-SALON TE DEN HAAG. Nog steeds groote belang stelling. De Radio-Salon te Den Haag mag zich nog steeds in zeer groote belangstelling verheugen. 'Gistermorgen is de 20.500ste be zoeker ontvangen. Dinsdag werd de Salon bezocht door den Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland Jhr. van Karnebeek. Gistermiddag werd de ten toonstelling bezocht door den Radioraad in pleno. terwijl ook de verbindingsdienst van het leger de Salon bezocht. De vlieg tuigen uit Soesterberg, die telefoni8-de- montraties geven, zullen Donderdag en Vrijdag niet alleen des namiddags doch ook des morgens demonstreeren. Zaterdag middag a.s. te vier uur zullen de vliegers uit Soesterberg door bet tentoonstellings- comité gehuldigd worden. Uit Semarang is bericht ontvangen dat aldaar de kortegolf- zender van de kortegolf-amateurs op de Radio-Salon is gehoord. 2y2 jaar geeischl (negens inbraak Hulde aan rechercheurs Men meldt ons uit Amsterdam: De rechercheurs J. Kalis cn L. G. Achter berg, die in verband met het feit, dat in Maart j.l. in de omgeving van het Museum plein verschillende inbraken zijn gepleegd waren aangewezen om hun aandacht op deze buurt te concentreeren, ontdekten in den nacht van 26 op 27 Maart een man, die zich verdacht ophield voor perceel Mu seumplein 15. Er gebeurde echter niets, maar den- volgenden nacht, toon de beide politiemannen weer op post waren, zagen zij dezelfde persoon zich onledig houden met het boren van gaten ter hoogte van de spanjoletsluiting der buitendeur van het zelfde perceel. Toen het gerucht van de telefoonschel naar buiten doorklonk, ver wijderde de man zich do rechercheurs gingen hem echter achterna en arresteer den hem. De arrestant bleek te zijn een 45-jarig recidivist uit Straatsburg. Hij droeg handschoenen en was in het bezit van een actentasch met inbrekerswerktui gen. Gisteren stond hij wegens poging tot diefstal en subs, wegens zaakbeschadiging terecht voor de Vijfde Kamer der Recht bank alhier. Het O. Af., Mr. van Arkel, bracht hulde aan de rechercheurs, door wier tactvol op treden een gevaarlijk, internationaal in breker is gevat. De Officier eischte verd.'s veroordeeling tot twee jaar en zes maan den gevangenisstraf. De verdediger, Mr. T. M. J. Jansen pleit te vrijspraak, subs, veroordeeling van zijn cliënt wegens zaakbeschadiging. Uitspraak over 14 dagen. WEER VEENBRANDEN IN DRENTE. Groot gevaar voor uitbreiding. Men meldde ons gisteren uit Emmen: Op een drietal plaatsen in deze gemeente zijn weder hevige veenbranden uitgebroken Twee der vuurhaarden liggen in het Em- mer-Erfscholderveen, do derde te Klaziena- veen nabij de ammoniakfabriek. Groote \oorraden turf loopen gevaar. Al het be schikbare brandweermateriaal is in wer king gesteld. Het vuur breidt zich met groote snelheid -uit en de weersgesteldheid is voor verdere uitbreiding van den brand maar al to gunstig. EEN NIEUW CONTRACT IN DE HAVENS. Voor den duur van twee jaar. Men meldt ons uit Amsterdam: De onderhandelingen over het aangaan van een collectief contract voor de haven bedrijven te Amsterdam en Rotterdam tus schen de Scheepvaart Vereenigingen Noord en Zuid eenerzijds en den Centralen Bond van Transportarbeiders, den Nederland- schen Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders en den Nederlandschen R. K. Bond van Transportarbeiders „St. Bo- nifacius" anderzijds zijo thans beëindigd. Tusschen de onderhandelende besturen van partijen is nu overeenstemming bereikt over de grondslagen van een collectief con tract voor den duur van twee jaar. Een en ander zal ter goedkeuring aan de resp. ver eenigingen worden voorgelegd. DOODELIJKE AUTO-ONGELUKKEN. Achtjarig meis]e overreden en gedood. Op de Oosterdokskade Ie Amsterdam is gisteren een droevig ongeluk gebeurd. Een acht jarig meisje, het dochtertje van een schepper uit de buurt, kwam van achter een auto vandaan en liep tegen een van den anderen kant komende auto op. Het meisje, dat met het hoofd onder een der wielen terecht kwam, was op slag gedood. Den chauffeur treft geen schuld. Het lijkje werd naar het Binnengasthuis vervoerd. Langestraat 49. Tel. 190 Agentschap van Butterick Pahonen. Uitgebreid modealbum ter inzage LAIMGESTR. 40 TEL. 224 De gewisselde stukken zullen gepubliceerd worden In de Woensdagmiddag gehouden bijeen komst van den Belgischen Ministerraad, heeft de Minister van Buitenlandsche Za ken, de heer Hijmans, een uiteenzetting gegeven van den stand der bestudeering van de Nederlandsche Nota van Antwoord door den technischen dienst van zijn De partement. De Ministerraad heeft zich in principe vereenigd met het voorstel van den heer Hij mans om op het verzoek van de Neder landsche regeering tot publicatie der tus schen den Haag en Brussel, sedert de her vatting der onderhandelingen gewisselde documenten een toestemmend ant woord te geven. De Belgische regeering besloot, binnen kort over te gaan tot de aanbesteding van de werken, noodig voor het eerste gedeelte van een directe kanaalverbinding Luik— Antwerpen. VIS3CHERIJREGLEMENT. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft in het belang van den kar perstand in de wateren, waarop het bijzon der visscherijreglement II van toepassing is, het volgende bepaald: 1. Het is verboden van 1 Juni t^t en met 31 Augustus 1929 te visschen op karper in de wateren waarop het bijzonder visscherij reglement II van toepassing is. 2. Karpers, gedurende het in het vorige lid genoemde tijdvak gevangen in de ln het eerste lid van art. 6 bedoelde wateren, moe ten onmiddellijk nadat zij zijn opgehaald weder in hetzelfde water worden vrijgela ten, 3. Onder karpers, -gedurende het in ge noemd tijdvak gevangen, worden begrepen die. welke gedurende dat tijdvak worden aangetroffen in het beizt van iemand, ter wijl hij bezig is te visschen, of zich te dien einde bevindt op of in de nabijheid van een water, waarop het bijzonder visscherijregle ment II van toepassing is. AUTO-ONGELUK. Tegen een woonwagen opge botst. Woensdagavond omstreeks 6 uur had op den Napoleonweg te Roermond, nabij het hotel „de Lindeboom" te Neer een ernstig autoongeval plaats. Een woonwagen reed met aanhangwagen in zuidelijke richting. Even later kwam een auto uit Den Bosch d'o tegen den aanhangwagen anareed. Door den schok vloog de auto tegen een boom aan den linkerkant van den weg en slinger de toen naar den rechterkant waar het voertuig in een sloot terecht kwam. De heer Boer9 uit den Bosch bekwam een hoofdwonde terwijl de chauffeur een arm brak. Een inzittende dame kwam met den schrik vrij. Een 4ijjarig kind dat op den aanhangwagen aan den woonwagen zat werd eraf geslingerd en werd ernstig ge wond. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De auto wed ernstig beschadigd. Overtuigd VrijgezelEen goed ding van de vlieg machine is, dat Je die leuke vrouwen uit den weg -uni ?aac. (Life)»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6