GLASPAPIER De strijd in den aether eMEUSFOOIOSCH DAGBIAD TE KOOP CINEMA ROYAL NIEUW PARUS AMICITIA B.RUITENBER3 Hzn ORANJEBITTER Fa. L. HOUBAER Zaterdag 25 Mei 1929 -OEEEMUINDER", 27e Jaargang No. 274 EEN CONGRES VOOR KLEUTERZORG Gebrek aan speelruimte PROVINCIAAL ASSURANTIE-KANTOOR Dekking van ieder risico N. HEILIGERS STROOHOEDEN Fa. B. KRAAL STROOHOEDEN HEINEKEN'S BAR f 3.- p. Liter VRAAGT AMERSFORTIA'S I GORTEPAP en JOGHURT I' I Bediening m. 40 wagens door de geheeiestad EEN REKEST VAN DE A.V.R.O. STOPZETTING DER FILMLEVERING Het bioscoopconflict in het zuiden Morbiditeit en moraliteit der kleuters Gister en heden is te Amsterdam het eerste congres voor kleuterzorg gehouden. Het congres, dat in de Militiezaal plaats .vindt, is gistermiddag geopend door den Eere-voorzittcr, Prof. J. R. Slotemaker de Bruine, Minister van Arbeid. De minister zeide gaarne de uitnoodiging te hebben aanvaard om het eerste congres voor kleuterzorg te openen. Hij grijpt de ge legenheid aan om het vraagstuk te zetten in wat breeder licht. Kleuterzorg is een onderdeel van de kinderzorg en wel een onderdeel, dat tot nog toe minder aandacht had. Het ontdekken van den naam kleu ter" is een trouvaille en doet gevoelen, dat wij hier een terrein betreden, waar ook het gemoed zich gelden laat. Wie het leed zich voor den geest breDgt, dat door de ouders gedragen wordt om hun kleine kind en .straks door de groot geworden kleuters zelf, indien niet de kleuterzorg slaagt, ont dekt onmiddellijk van hoeveel belang dit nieuwe initiatief is. Men gaat daarbij be wust of onbewust uit van een dubbel be ginsel. Men neemt den strijd op met de fei ten, die zich voordoen en verheft zich dus boven het fatalisme. Men proclameert bo> vendien de waarde van den enkeling en van den zwakke, gaat niet op in het mas sale en laat zich niet leiden door Spartaan 6che berekening of door den Darwinisti- schcn regel van „the survival of the fittest" en wordt integendeel gestuwd door een gansch ander geaarde wereldbeschouwing. Dit is niet het eenige, wat zich opdoet, wanneer de kleuterzorg met energie wordt ter hand genomen. Hier rijzen nog andere vragen. Zoo de staatkundige, die zich uit spreken over de taak der overheid en de ruimte, die gelaten moet worden aan het particulier initiatief; anderzijds over de vraag, of dwingend moet worden opgetre den dan alleen gelegenheid biedend en op voedend. De minister acht het bekend, dat hij een warm voorstander is van de vrijheid en het particulier initiatief ten deze, rnit3 deze tot daden drijven. Men kan niet vergeten, dat deze en soort gelijke arbeid ook economische gevolgen heeft. Ons groeiend volk, dat gaarne ook de niet allersterksten bewaart en daarvoor een plaats wil zien ingeruimd, stelt eischen van bezinning op economisch gebied. Een derde, het? paedagogische, dringt zich even eens naar voren. Tot de kleuterzorg rekent men niet enkel wat de medicus doet; men vertrouwt en doet een beroep op de moeder en het gezin, d. w. z. de natuurlijke banden worden niet verwaarloosd. Het moet zeer aantrekkelijk zijn om zich te wijden aan een taak, die zoo \eelzijdig aspect biedt. Waar dit congres dan met name de me dische zijde in het oog vat en dus zeker niet zal stranden op de klip der welwillende ge moedelijkheid, kan het niet anders of het geen hier wordt beoogd, moet in het be lang zijn van het gansche volk. In deze overtuiging dankt de minister de initiatief nemers voor hun inspanning en verklaart hij het congres geopend. Na dc officieele opening zijn de inleiders, waarvan er elf voor dit Congres zijn inge schreven, aan het woord gekomen. De eerste inleider was Prof. E. Gorter, hoogleeraar te Leiden, met als onderwerp: „Morbiditeit en Moraliteit der Kleuters". De inleider stelde in het licht, dat toen men de rnedisch-sociale verzorging van het kind goed ging regelen, de kinderen tus- schen één en zes jaar slecht bedacht zijn. Zij vermen een vergeten groep. Zij zijn ver geten, omdat zij, die stierven op dezen leef tijd niet talrijk genoeg waren om voldoenden indruk te maken, als men een vergelijking maakte met de kinderen beneden het jaar. Zij zijn vergeten, omdat het zooveel moeilij ker was voor hen een organisatie in elkaar to zetten in vergelijking met die voor de schoolkinderen, die door de wet gedwongen bijeen gegroepeerd zijn. Maar het is schande, dat zij vergeten zijn. Want zij hebben onze zorgen zeer noodig, aldus Prof. Gorter. Spr. wees erop. dat do sterftecijfers van de kleuters, ondanks de verbetering in den loop der jaren, toch nog ontstellend hoog zijn, want er stierf van de kinderen (1916—1925) die één jaar oud zijn geworden nog 1.15pCt. voordat zij den leeftijd van 5 jaar bereikt hadden. Van alle 30 ge zinnen met 3 kinderen is er één, dat kans heeft het verdriet te moeten doormaken een kind te verliezen, vóórdat deze leeftijd is be reik*. Van belang is het te weten, dat ver schillende ziekten der kleuters voorkómen kunnen worden. De meest belangrijke zijn de acute infectie-ziekten, waarvan enkele door voorbehoedende inenting kunnen wor den voorkómen, terwijl andere door bijzon dere maatregelen bestreden kunnen worden. Een andere kwestie, die bij de kleuterzorg naar voren komt is het voedingsvraagstuk. De heteekenis daarvan is veelzijdig. Kennis van de hoeveelheid voedsel, die optimalen groei der kinderen toestaat is daarom zoo gewenscht, omdat op geen anderen leeftijd zooveel fouten in de voeding gemaakt wor den als bij de kinderen van 1 tot 3 jaar. Het Congres zal over deze en dergelijke «aken zijn licht laten schijnen en Prof. Gor ter eindigde met den wensch, dat het er den stoot toe mag geven, dat de kleuters van Nederland weldra dezelfde goede reputatie genieten als de zuigelingen reeds voor ons veroverd hebben. Hierna was aan de orde het referaat van Mevrouw H. L. Wij mepvan Beusichem, Kinderarts te Amsterdam, over „De kleuter eii het huisgezin". In hare uiteenzetting schetste Mevr. Wijmer de nooden van het jonge kind en wel vooral van het kruipkind (1 tot 3 jaar). Zij-wijst erop hoe moeilijk het is in de groo- tc gezinnen, om voldoende met de belangen van den kleuter rekening te houden, om het kind voldoende in de lucht te laten komen en vrije beweging te verschaffen. Er is een groot gebrek aan speelruimte, zoowel in- als buitenshuis. Buitenshuis ont breekt daarenboven alle toezicht, zoodat practisch zeer velen van deze kinderen maar niet een riempje in den kinderstoel moeten worden vastgebonden. Spr. eindigd met een pleidooi voor ruime, hygiënisch ingerichte woningen en voor ruime speelgelegenhcden, ook op de voorbereidende school. In de avondzitting van het congres voor kleuterzorg zijn de referaten van de hee- ren dr. E. Bonebakker, arts; W. F. Veld huizen en dr. M. W. Marsman behandeld. Dr. E. Bonebakker, leider van het Philips Onderwijs en Volksontwikkeling te Eindhoven, heeft als onderwerp gekozen: „De gezondheidseischen voor Kleuterschool gebouwen". De inleider acht de tegenwoor dige inrichting der scholen ongeschikt. De meeste lokalen zijn te hoog van verdieping en vooral de belichting keurt hij af. Naar zijne opvatting mag de zolderhoogte niet meer dan 3Vu M. bedrogen. Er moet een breed venster aanwezig zijn, dat niet hoog behoeft te zijn. Alle vensters moeten kun nen openslaan en de wanden dienen op- schuifbaar te zijn. Wat de luchtverver sching en verwarming betreft, noemt hij de onderwijzeres het belangrijkste instru ment. Dr. W. F. Ve 1 d h u y z e n, directeur van het Wilhelniinagasthuis te Amsterdam, be handelde het onderwerp-' „De bemoeienis der Overheid met de bewaarplaatsen voor kleine kinderen, in sociaal-hygiënisch op zicht". Hij zette uiteen, welke wettelijke maatregelen doelmatig zijn iu verband met het exploiteeren van bewaarplaatsen voor kleine kinderen. Een organisch inschakelen van de bewaarplaatsen voor kleine kinde ren, in het samenstellen van sociaal-hygië nische maatregelen der actieve kleuterzorg, staat ons te wachten. In die periode zal de naam bewaarplaats verloren gaan. Kleuter tuin schijnt een passender naam om aan te geven, dat het kleine kind meer behoefte aan licht en lucht en bewegingsvrijheid heeft, dan de meeste bewaarplaatsen van thans het geven kunnen. Dr. M. W. Marsman, voorzitter van den Amsterdamschen Raad voor Kinder- uilzending, gaf in zijn inleiding een uit voerige uiteenzetting over: „Kleuter-uitzen ding", waarmee speciaal bedoeld wordt het uitzenden van herstelbehoevende en andere jonge kinderen naar een koloniehuis. Hij legt er den nadruk op, dat een kleuter spe: ciale en persoonlijke verzorging noodig heeft, die niet kan gegeven worden in die huizen, die daar niet in het bijzonder voor zijn ingericht. Het kleuterhuis moet zijn een huis, dat geheel vrij moet liggen, opdat elke zonne straal kan binnendringen. Het moet goed zijn gelegen, niet ver verwijderd van spoor- of tramstation, in een boschrijke omgeving of aan zee. Na uiteengezet te hebben welke kinderen bij voorkeur moeten worden uitgezonden, welke leefregel en voeding moet worden toegepast, deelt hij nog het een en ander mede over de resultaten der kolonie-uit zending. Ds. Mr. J. F. DIJKSTRA Ds. mr. J. F. Dijkstra, pred. der Nederd. Herv. Gemeente te riedel, heeft met ingang van 1 October eervol ontslag aangevraagd. UITGEGRAVEN VOSSEN Te Zwarlemeer hebben twee arbeiders in het veen een nest met zes jonge vossen uit- gegarven. Ook de oude vossen zijn gevan gen. ONDERSCHEIDING PROF. MR. E. M. MEIJERS. De eereprijs der Tliorbeckestichting. Men meldt ons uit Leiden Het curatorium der Thorbecke-stichting te Leiden heeft den eere-prijs der Stich ting toegekend aan prof. mr. E. M. Meijers, hoogleeraar iu het burgerlijk recht en het internationaal privaatrecht aan de Leid- sche universiteit, als schrijver van „Le droit ligurien de succession". De uitreiking zal plaats vinden in een openbare vergadering van het curatorium op Dinsdag 4 Juni, den sterfdag van Thorbecke. Het zal de vijfde maal zijn sedert dc stichting, die in 187S is opgericht, bestaat, dat deze eereprijs is toegekend. Zij ge schiedde voor het eerst, in 18S2, aan Prof. Dr. P. .T. Veth, in 1891 aan mr. N. G. Pier- son. vervolgens in 1903 aan Prof. mr. S. J. Fockeraa Andreae, en in 1918 aan Prof. mr. C. van Vollenhoven. PRIJZENVERSCHIL TUSSCHEN BUI- TEN- EN BINNENLAND. Subsidie voor een onderzoek. Uit het jaarverslag van de Nedeiiandsche Vereeniging voor Vrijhandel blijkt dat een belangstellend lid der vereeniging onlangs een aanzienlijk bedrag ter beschikking van de vereeniging neeit gesteld, ten einde daaruit de kosten te bestrijden van een onderzoek naar een aantal oorza ken van het verschil in prijzen, tusschen artikelen van éénzelfde soort in Nederland en in het buitenland. Onder leiding van de professoren G. M. Verrijn Stuart en F. de Vries zullen eenige studenten van de Rotterdamsche Handelshoogeschool gege vens verzamelen, waaruit men zal moeten pogen op de gestelde vraag een antwoord te geven. KAPELWEG 37 AMERSFOORT prachtig gelegen land huizen m. grooten tuin Centrale verwarming a.d. B. WUIJ- TIERSLAAN direct bij het station. Kapelweg 42 - Tel. 1053 Utr. straat 26 - Tel. 243 KLEEDING NAAR MAAT LANGESTRAAT 129 STEEDS GOEDE EN ACTU- EELE PROGRAMMA'S GEZELLIG ZITJE GOEDE MUZIEK EBEEgBEEEEEEBSSEESSSBBEEESSBSS EE a Langestraat 26 - Tel. 343 a a - a a a a asBasaasaBBaEessaaaEsaaaaaaaa Utrechtschestraat 29 - Tel. 37 Probeert U eens onze prima Zakflacons 60 ct. voor lampekappen 30-50 ct. p. vel LANGESTR. 35 - TEL. 308 Zalen voor vergaderingen, concerten, l oone el~ en fecstuitvoeringen enz. Sterk verlaagde prijzen ■AAAAAAAAAA.AAAAAAAAAAAAAAAAAAI LANGESTRAAT 62-64-66 ■YW' Steeds nieuwe zendingen stoffen voor KLEEDING NAAR MAAT GROOTE VERSCHEIDENHEID YTYYYYTYTYYTTYYYYYYTYYTTTB I 'entieligend desku ndig commentaar De regeering kan dwingen Naar wij in de „Radiobodo" lezen, heeft dc A.V.R.O. zich met een adres lot den minister van Waterstaat gewend, waarin zij o.ni. meedeelt, kennis te hebben geno men van de moeilijkheden, die zich voor doen bij het verkrijgen van de door de wet geeischle billijke verdeeling van den zend tijd over de omroep-vëreenigingen. en dat deze nog worden vergroot door de perti nente verklaring van twee omroep-vere'e- nigingen, n.l. do K.R.O. en de N.C.R.V., dat zij onder geen enkele voorwaarde kunnen medewerken tot het doen van algemecno uitzendingen. Wanneer van de Union Radiophonie 12 Genève de toewijzing kan worden verkre gen van een exclusieve golf, dan wel van een z.g. „onde commune", al of niet met toepassing van een zendsysteem bekend als: Gleichwellen-omroep, dan is de A.V. R.O. bereid, na vaststelling van de radio- technische uitvoerbaarheid in Nederland voor zich, afstand te doen van alle aanspra ken op haar billijk deel van den officieel ter beschikking van Nederland gestelden zendtijd op de golflengten 1875 en 298 M. in dien haar vergunning wordt verleend tot het oprichten en exploiteeren van zoodani- gen eigen zender al of niet met hulpsta tions, gebouwd volgens het „Gleicliwell"- systecm, op een nader met do Union over een te komen lengte, zulks voor het dage lijks uitzenden van een eigen programma. De A.V.R.O. vermeent zoodoende, voor zoover zulks in haar vermogen ligt, blijk te geven van haar bereidwilligheid, ook in het brengen van groote financieele offers, tot het vergemakkelijken voor de regeering van de oplossing van het vraagstuk der verdeeling van den zendtijd. Zij neemt aan, dat haar tegenowordigf positie in don Nederlandschcn Radio-Om roep, voor wat betreft golf en zendtijd, niet zal worden gewijzigd tot tijd en wijle de nieuwe toestand technisch is verwezenlijkt. De A.V.R.O. verzoekt daarom den minis ter haar den bovenbedoelden, hiertoe ver- eischte nsteun, machtiging en vergunning te willen verlecnen. In een artikel, dat de „Radiobode" wijdt aan de mogelijkheden, die zich voor den A.V.R.O. openen als op zijn verzoek aan den minister een gunstig bescheid wordt gegeven, leest men Te zeggen, dat de Huisleraar in de palmen van de Kurzaal te Schevenin- gen: „Het Omroep-vraagstuk is opge lost" het bij het rechte eind had, ware toegeven aan een nog niet gerechtvaar digd optimisme. Als wij mogen gelooven, zoo schrijft het Handelsblad daarover, wat ons van radio- technische zijde over deze aangelegenheid werd verteld, is er inderdaad tot een der gelijk optimisme allerminst reden. Eer het .tegendeel. Wanneer men een dergelijk© methode wil toepassen, het land verdeelen in zónes, die elk door een zendertje van een half kw. worden bediend, naar het Duitsche voor beeld, dan dient men die zendertjes zoover uiteen te zetten, dat ze elkaar niet storen, Maar dan zijn er ook zónes, waar men geen der zendertjes hoort. Nu is dat heelemaal niet erg, wanneer dan, zooals dat in Duitschland bij den Gleichwellcnsender gebeurt, de luisteraars, die buiten het bereik van een zendertje zijn door Zeescn zich hetzelfde program over de lange golf zien toegezonden. Wordt evenwel de wensch van de A.V.R. O. vervuld, dan ontbreekt deze aanvulling, daar dan de beide exclusieve golven, aan de politieke en godsdienstige verenigingen zouden worden toegewezen. Plaatst de A.V.R.O. haar kleine „onde commune"-zcndertjes (waarvan er voor Amsterdam alleen al twee noodig zouden zijn, naar onze technische zegsman ons mededeelde) zoo dicht bij elkaar, dat wel alle luisteraars in het bereik daarvan ko men, dan gaan ze elkaar geweldig storen. Men zou dus aan de A.V.R.O. moeten toe wenschcn, dat haar wensch niet wordt vor- vuld. Voor ons is nog steeds de begeerenswaar- dige oplossing een „nationale omroep", of althans samenwerking der omroepvereeni- gingen lot het leveren van een uitnemen de kern van het program. Nu wordt in het A.V.R.O.-request gezegd, dat K.R.O. en N.C.R.V. pertinent hebben geweigerd mede te werken aan algemecne uitzendingen. Daartegen is een remedie de regee ring heeft het in de band ze te dwingen tot die samenwerking, als zij wil. Natuur lijk na zich eerst overtuigd te hebben, of er niet werkelijk steekhoudende redenen bij pastoor Perquin en den heer Van der Deu- re de leiders der K.R.O. en N.C.R.V. in het spel zijn. In den radio-raad zitten lal van figuren \an onbetwist gezag. Als de minister van Waterstaat ook in dit opzicht do verant woordelijkheid schuwt van een beslissing, die aan een aantal zijner geestverwanten onw elgevallig zou zijn, dan kan hij zich altijd nog beroepen op zijn adviseurs, want in den Radio-raad wil men, als wij wel in gelicht zijn. dien kant wel uit, om aan de eeuwige en onverkwikkelijke ruzie een ein de te amken. Wanneer de omroepvereenicinuen de ministerieel© boodschap kregen: wanneer gij het binnen vier weken niet eens wordt over een gemeenschappelijk program met ruimte voor afzonderlijke „kinderuur-* tjes", „ziekenuurtjes". Godsdienstoefenin gen, lezingen enz., dan vervallen uw aller zendvergunningen, dan zoudon de heeren wel eieren voor hnn geld kiezen. Dan ware voor dien nationalcn, althans gemeenschappelijken omroep (e overwegen het stelsel, dat thans de A.V.R.O. voor zich begeert, maar met als aanvulling de uit zending van hetzelfde program op 1S75 M., zoodat ook de buitenlandsche luisteraars» vooral in Vlaanderen, van dit werk der be schaving zouden kunnen genieten en do Nederlaiidsehe Omroep zou dc internatio nale waard eer ing, die vooral do A.V.R O. heeft verworven voor Hilversum, kunnen blijven behouden. De korte golf ons door de conferentie van Praag gelaten, zou dan kunnen worden ge bezigd om zooals liet Handelsblad zegt den bekeeringsdrang der splijt- zuchtigen bot te vieren. Wie liever clan naar Beethovehs muziek wil luisteren naar een cursus in kerklatijn, of een feestvergadering naar aanleiding van de inschrijving van het zoo- cn zooveel duizendste lid van een roodo vakverecni- ging, die heeft daartoe volmaakte gelegen heid. Zonder dat aan degenen die stich- tuig, ontwikkeling, ontspanning uit den aether willen, wat ook hun godsdienstige of politieke overtuiging zij, te kort wordt gedaan. Er is voor den minister van Waterstaat nog juist gelegenheid voor zijn aftreden, den dank van duizenden radioliefhebbers te verdienen. Als hij nu de leiders der Om- roepvereenigingen voor de keus stelt: bin nen vier weken legt gij mij een schema voor, waarmee gij het eens zijt, anders neem ik zelf de zaak te hand. Maar de tijd is kort. De Bedrijfsafdeeling Filmverhuurders van den Nederlandschen Bioscoopbond heeft een vóór-vergadering gehouden met het oog op de door het Hoofdbestuur van dien Bond bijeengeroepen buitengewone spoed-ledcnvergadering op aanslaande Maandag, zulks in verband met het bios coopconflict in het Zuiden. Do vergadering verklaarde zich unaniem voor de voorstellen van het hoofdbestuur met betrekking tot de sluiting van de bios copen in Limburg en Noord-Brabant. Voorts besloten do film-verhuurders, on middellijk op den eersten oproep van het Iloofdbestur vai> den Bioscoop-Bond, de film-levering te zullen stopzetten, waar een of meer bioscoopexploitanten door schor* singsbesluiten getroffen zijn. Heden (Zaterdag) wordt onder leiding van het Hoofdbestuur van den Bioscoop bond een vergadering te Roermond gehou den voor de leden, die hunne bioscopen ge vestigd hebben in de gemeenten, aangeslo ten bij de „Vereeniging van Noord-Bra- banlsche en Limburgsche Gemeenten voor Gemeenschappelijke Filmkeuring". In deze vergadering zullen de maatrege len besproken worden, welke met het oog op de af te kondigen sluiting der biosco pen getroffen dienen te worden. UIT DE STAATSCOURANT Benoemd tot notaris te Arnhem II. J. L'. D. van Doesburgh, thans notaris le Haar lem; tot notaris te Vorden, Mr. J. Rombach, candidaat-notaris wonende te Heemstede. Benoemd tot Kantonrechler-plaalsver- vanger in kanton Ommen II. J. Midden dorp, ontvanger der registratie en domein nen te Ommen; idem in het kanion Heerlen mr. F. G. A. M. D. van der Kroon, advocaat en pro cureur te Heerlen. Herbenoemd tot kantonrechler-plaats- vervanger in het kanton Amsterdam mr. dr. S. Zadoks. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is met ingang van 1 Juli niej. dr. L. C. P. Kerling op verzoek eervol ontslag verleend als tijdelijk assistente aan de Landbouw- hoogeschool Wageningen. Bij K. B. is aan den reserve-kapitein voor speciale diensten C. L. Boissevain, van het Vrijwillig landstormkorps vaartuigen- dienst, vergunning verleend tot het aan' nemen en dragen van de ordeteekenen van Ridder in de Orde voor Burgerlijke Ver* diensten, van Spanje. PRINS HENDRIK. "1 Z.K.II. de Prins vertrekt a.s. Zaterdag omstreeks 4 uur uit den Haag naar Soest- dijk, ten einde II.M. de Koningin, die onge veer 5 uur op Soestdijk verwacht wordt, te begroeten bij Haar terugkeer uit Zwitser land. Zondagnamiddag vertrekt de Prins naar Eindhoven, rnet de bedoeling a.s. Maandag een uitgebreid bezoek te brengen aan dt Philips-afbriekcn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5