WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 f 56.- L.J. Luycx&Zoon UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 TELEFOON 145 SPOORWEGVERBINDINGEN HET ZUIDEN. IN Een bijeenkomst te Eindhoven Humoiiioekje DE VUILVERWIJDERING TE LEIDEN Een voorstel van B. en W. DE OVERWEG BIJ RILLAND BATH Vragen van den heer de Muralt PEST AAN BOORD Reparatie-inrichting voor Corsetten. FABRIEKSBRAND TE BEEK EN DONK Een schade van vijf ton BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker nNoord=Brabant mag niet langer de dupe blijven van de spoorweg politiek en het gebrek aan samenwerking met België" Op een vergadering ten stadliuize van Eindhoven, gehouden onder leiding van den Commissaris der Koningin in Noord-Bra bant, dr. A. van Rijckevorsel, is bij de be spreking van het te ontwerpen streekplan ook aandacht geschonken aan de spoorweg- verbindingen in deze provincie. Dr. A. van Rijckevorsel heeft, naai we in de Msb. lezen, met instemming der vei ga- dering het volgende gezegd „Eindhoven heeft van ouds spoorwegen in 4 richtingen Maar alleen de lijn van Zuid-Limburg naar 't Noorden wordt be hoorlijk geëxploiteerd. De lijn naar Venlo geeft slechts één behoorlijke verbinding met Duitschland per dag. Dat is geheel onvol doende. De lijn naar Belgié geeft in 't ge heel geen verbinding. Om van Eindhoven naar Antwerpen en Brussel te reizen, moet men den omweg maken over Roosendaal en dan is de correspondentie nog slecht. De verbindingen met België zijn slechter dan 30 jaren geleden. Dat kan zoo niet blij ven. De N.ederiaodsche Spoorwegen behoo- ren spoedig in te zien. dat een zoo belang rijk industriegebied beter behoort te wor den bediend. In deze provincie zijn meer dergelijke ge vallen aan te wijzen. De lijn BoxtelYVesel, welke eertijds mailtreinverkeer heeft ge kend, is thans een lokaallijntje met enkel spoor. liet tweede spoor is opgebroken. Op de lijn TilburgBaarle-Nassau is bijna geen verkeer. liet groote station te Baarle-Nas sau ziet bijna geen reizigers. Noord-Brabant mag niet langer de dupe blijven van de spoorwegpolitiek en het ge brek aan samenwerking met Belgic. Ik heb gemeend deze gelegenheid te moeten aan grijpen en daarop eens nadrukkelijk Je aandacht te vestigen.' DIRECTEUR ARBEIDSBEURS TE GRONINGEN. Tot directeur van dc Arbeidsbeurs te Groningen is benoemd de heer G. Pot, thans directeur van de Arbeidsbeurs te Leeuwar den. GEBRF.K AAN DRINKWATER IN ZEE- LAND. Te Hulst is een verbod uilge\aardigd om stoepen, ramen enz. met water te reinigen, als gevolg van het gebrek aan water, dol steeds nijpender wordt. Mr. S. VAN HOUTEN. 70 jaar geleden gepromoveerd, Den 20en Juni zal het zeventig jaar ge leden zijn, dat rar. S. van Houten te 's-Gra- venhage aan de universiteit te Groningen bevorderd werd tot doctor in de rechtswe tenschappen op een proefschrift: de waar de. ARTSOPLEIDING. Voor den dienst der zeemacht. De minister van Defensie maakt bekend, dat dit. jaar voor jongelieden, in het bezit van een getuigschrift, recht gevende tot universitaire studiën in de faculteit der ge neeskunde. alsmede voor studenten in de geneeskunde, die reeds eenigszins met hunne studie gevorderd zijn (uitgezonderd semi-arlscn), de gelegenheid bestaat om met e«-11 subsidie, in totaal 10.0U0 bedra gende. (\erder) te worden opgeleid tot avis, met bestemming om l. z. t. te worden be noemd tot officier van gezondheid bij dc zeemacht. Litvoerige schriftelijke inlichtingen ter zake worden op aanvraag kosteloos ver strekt door de Afdeeling „Personeel Zee macht" van liet Departement van Defensie Aanmelden vóór 1 October a.s. BOSCH. EN HEIDEBRAND BIJ GROESBEEK. Men meldt aan de Msb. Donderdaga\ond heeft een iij uitgebrei de bosch- en heidebrand gewoed in den driehoek, begrensd d-jor de spoorlijnen Nijmegcn-Vmilo en Nijmegen-Groesbeek. De brand is ontstaan nabij den Biessel- sche Straatweg. Van de windrichting is liet Ic danken, dat hij geen grootcn vormen aannam. Intusschcn zijn toch nog 13 20 H.A. ver brand Bestrijding was zeer moeilijk, vanwege de hooge dennebosschon. Er was \ecl be langstelling Politie en militaire hielpen aan het blusschingswerk mee. TIENTJES WISSELEN. 0ngew6£schte cliënten. Vrijdagavond te omstreeks zeven uui trad een jongeman een drogisterij op de Leliegracht te Vmsterdani en bestelde daar een kleinigheid, die hij met een biljet van tien gulden wilde betalen. Terstond daarna had de klant het echter wel klei ner en betaalde met een kwartje. Toch wil de hij het tientje wel gaarne ook gewisseld hebben en even later verzocht hij, er een paar papieren rijksdaalders bij te doen. Toen al dat heen en weer gewissel afge- loopen was, verlangde de klant nog een tientje terug, dat hij, naar hij zeide, eerst had gegeven en niet teruggekregen. De win kelier wist echter wel beter, ook omdat zich in zijn kas slechts dat ééne biljet be vond, dat. hij gewisseld had. Een andere man. die inmiddels ook binnengekomen was, hield echter vol. dat het eerste biljet niet was teruggegeverf, waarop de winke lier dezen klant verzocht zich le overtuigen of er soms nog een tientje in de kas te vinden was. De twee mannen gingen bei den achter de toonbank, maar toen de dro gist zag, dat de heeren elkander wat toe trachten te stoppen, verwijderde hij ze uit den winkel. Hij volgde met nog iemand den eersten klant en leverde hem aan den eersten politieagent dien men tegenkwam, over. De wisselgrage klant werd naar het politiebureau in de Westerstraat gebracht, waar hij evenwel halstarrig ontkende slechte bedoelingen gehad te hebben. Do man is echter een bekende zwendelaar, zoodat men hem vooralsnog maar aan het bureau gehouden heeft. (Hbld.). INDISCHE DIENST. Bestemd voor uitzending naar Ned.- Indië Dr. J. Ph. Duijvcndak. leeraar middelb. onderwijs, Bussum HILVERSUM BLIJFT NOG OP 1070 M. ZENDEN. Zoolang Noorwegen de golf niet opeischt. Naai .Het Volk' meldt, zal Hilversum voorloopig niet van golflengte veranderen. De radio-conferentie te Praag heeft, naar men weet, aan Nederland twee exclusieve golflengten toegewezen, een van 1S73 en een van 298 meter. De tegenwoordige golflengte van Hilver sum, die van 1070 meter, is toegewezen aan Noorwegen. Dat land heeft, aldus „Het Volk", aan deze golflengte voorloopig geen behoefte, zoodal Hilversum de oude golf lengte kan blijven bezetten, totdat zij door Noorwegen wordt opgevraagd. Ia training tooi ojc vacantic aan net strand. (Uiei Sfopzetling van de vuilverbranding. Een contract met de gemeente Nieuwkoop B. en W. val) Leiden hebben thans den Raad een uitvoerigen brief geschreven, waarin ze o.na. zeggen, dat het rapport van de betreffende commissie tot de conclusie komt, dat de vuilverbranding moet worden stopgezet en een contract dient te worden aangegaan met de gemeente Nieuwkoop betreffende den afvoer \an de uilnis naar een plaats buiten do gemeente Leiden. De gemeente Nieuwkoop stelt zich voor den afvoer te doen geschieden naar de uitge strekte rietlanden onder de gemeente, welke met de vuilnis zal worden opgehoogd en aldus na een \erdere landbouwkundige be werking voor tuinbouw zullen worden ge schikt gemaakt B en W. deelen verder mede. dat het na- deelig saldo van den reinigingsdienst over 1927 heeft bedragen 44.200, welk bedrag door noodig te treffen voorzieningen zal stijgen tot 32.000, van 1931 af Het terrein, waarop thans de gebouwen van de vuil verbranding staan, zal tegen de boekwaarde van 101.500 door de lichtfabrieken worden overgenomen. Met zeven gegadigden is over vuil verwildering onderhandeld B. en W. stellen echter voor met de gemeente Nieuw koop een overeenkomst aan te gaan op een basis van 85 cl. per M8. \uil Verder stellen zij den Raad vooi een be drag van 13.705 te hunner beschikking <o stellen \oor het inrichten van de laadplaats en het veranderen van de vuilniswagens. KINDERLIJKJE GEVONDEN. Vrijdagmiddag is op een stuk land te Bor ne het lijkje gevonden \an een pasgeboren kind, hetwelk onder een zak verborgen lag. Bij de voorloopige schouwing bleek het hoofdje gewond te $ijn en een voetje ge broken. DF. KAMER-VERKIEZINGEN. Een protest. Dr. \an der Mijle, voorzitter van den Centralen Raad. van het Verbond van Na tionalisten, heeft bij den voorzitter van liet hoofdstembureau te Leeuwarden protest aangeteekend tegen het feit, dat ten stad liuize aldaar de candidatenlijst van dit verbond is geweigerd op grond, dat achter de namen van de kiezers straatnamen en huisnummers ontbraken. Aangezien dr. van der Mijle meent, dat hierdoor in strijd mei de wet is gehandeld, heeft hij er op aangedrongen alsnog de ingeleverde can didatenlijst te accepteeren. BIOSCOOP-CONFLICT TE 'S-HERTOGENBOSCH. Den 22en April is door B. en W. van 's-ITertogenboscb, gehoord de plaatselijke bioscoopcommissie, een schorsingsbesluit uitgevaardigd tegen het Luxór-Theater te Den Boscli. Door den exploitant P. Martens is op 2 Mei bij Gedeputeerde Staten beroep aangeteekend. In de plaatselijke bioscoop commissie was een minderheid tegen de schorsing. Met het oog op eventueele sluiting is reeds thans aan het geheele personeel der beide bioscooptheaters ontslag aangezegd, met ingang van den dag, waarop tot slui ting der bioscopen zal moeten worden over gegaan. VERASSCHING H. MEURSING. In allen eenvoud is Vrijdagmiddag op Westerveld de verassching geschied \an het stoffelijk o\erschot van den heer II. Meursing, oud-lid van Gedep. Staten \an Drente, overleden te Wassenaar. Onder de aanwezigen was generaal Ter Beek, adjudant i. b. d. van de Koningin. Er is 'Aet gesproken. De oudste zoon, mr. J. Méursing te Groningen, dankte namen3 de familie voor de belangstelling. PERMANENT HOF VAN INT. JUSTITIE. De zaak der Servische leeningen. Vrijdagmiddag heeft het Permanente Hof van Internationale Justitie een zitting ge houden, waarin Mr. Devèze namens de Servisch-Croatisch-Sloveciisehe Regeering in de zaak der Servische lecningcn van du pliek heeft gediend. De President, de heer Anzilotti, verklaar- de hierna de zitting gesloten. De debatten zelf verklaarde hij echter nog niet gesloten, omdat het Hof zich voorbehoudt even tueele nadere inlichtingen aan de agenten van partijen te vragen. UIT DE STAATSCOURANT. Voornaamste Kon. besluiten enz. uit de Staatscourant. Bij K. B. is aan den gen era al-majoor, in specteur van den geneeskundigen dienst der landmacht dr. J. C. Diehl op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als advisee- rend lid der Staatscommissie, ingesteld bij K. B. van 12 December 1910, zulks onder dankbetuiging voor de in zijn gemelde functie aan den lande bewezen diensten; is de officier van gezondheid der 2e kb S. G Renning. be\orderd tot officier \an gezondheid derlste klasse; bevorderd tof. officier van administratie der tste klasse de officier van admini stratie der 2e klasse F. T. van Rijn; met ingang van 1 Juni 1929 aan den tsten luitenant S. C. Manger Cats van liet wapen der cavalerie op zijn daartoe door hem ge daan verzoek een eervol ontslag als zoo danig uit den militairen dienst verleend en is hij benoemd tot reserve lste luit. bij het lste regiment huzaren; met ingang van 1 Juni 1929 aan den offi cier van gezondheid lste klasse N. C. van Vonno, van het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht op het daartoe door hem gedaan verzoek een eer vol ontslag als zoodanig uit den militairen dienst verleend en is hij benoemd tot res.- officier van gezondheid der 1ste W. bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht. bij K. B. is met ingang van 1 Juni 1929 bij het hoofdbestuur der Posterijen, Tele grafie en Telefonie benoemd tot admini strateur H. S. Peters, thans referendaris bij genoemd hoofdbestuur; is met ingang van 1 Juni 1929 benoemd tot hoofdingenieur der telegrafie en tele fonie G. C. Holtzappel, thans op burger rechtelijke aibeidsovereenkomst in dienst. Het Eerste Kamerlid de heer de Muralt, heeft tot den Minister Waterstaat dc volgen de schriftelijke vragen gericht: Is het den Minister hekend, dat op 19 Mei j.l. op den onbevvaaktcn overweg nabij Ril land— Bath een auto gegrepen werd door een trein waardoor op gruwelijke wijze twee kinderen met hun beide ouders het leven werd benomen? Is het vermoeden juist, dat deze vrccsc- lijke ramp wellicht niet zou zijn voorgeko men, indien de overweg bewaakt was ge weest cn de Minister intijds gevolg had ge geven aan den aandrang, door ondergetec- kende daartoe uitgeoefend jn de vergade ring der Eerste Kamer van 25 April 1928 om dien overweg weer te doen bewaken? Acht de Minister gelet op elders voor gekomen ongevallen het, met ondergetcc- kende, niet zeer goed mogelijk, dat door een dergelijke aanrijding een mailtrein derail leert met de ontzettende gevolgen van dien? Is dc Minister alsnog bereid den betrokken overweg weer te doen bewaken? HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN. Een motie van de bioscoop exploitanten. Zaterdagmiddag vergaderden de directies van de bij liet bioscoopconflict betrokken bioscooptheaters, gev estigd in Limburg cri Noord-Brabant ,te Roermond. Na een inleiding van den voorzitter van den Nedeiiandschcn Bioscoopbond, den lieer D. Hamburger .Tr. uit Utrecht, werd door een zestal leden uit onderscheidene Liinburgschc cn Brabantsche gemeenten een motie inge diend, die door de vergadering werd aan genomen. Deze motie luidt als volgt: „De vergadering van de leden van den Noderlandsche Bioscoopbond, die hunne bioscopen gevestigd hebben in do gemeen ten, aangesloten bij de A'creeniging van Noord Brabantsche en Limburgschc Ge meenten voor gemeenschappelijke filmkeu ring"; bijeen onder leiding van het hoofdbestuur van dien bond op Zaterdag 25 Mei 1929 in het Munster-ITotel te Roermond; gehooid de besprekingen betreffende de huidige situatie van het bioscoopbedrijf in de verschillende gemeenten in Limburg cn Noord-Brabant; van oordeel, dat een plaatselijke filmna- keuring, waarvoor de bioscoopwet de moge lijkheid openlaat, uitsluitend geaccepteerd kan worden en niet een Zuidelijke nakeu ring in centraal verband, die «luw de regee ring zelf in strijd met de wet geacht werd en die bovendien practisch de verdere ex. ploitatie van het bioscoopbedrijf in het Zui den onmogelijk maakt; spoort het hoofdbestuur van den Bioscoop bond aan, alles te doen, wat in zijn macht is om een eind te maken aan den rcchteloozen en onvvettigen toestand, die door de z.g. Zuidelijke nakeuring is ontstaan en voorts er voor te zorgen, dat niet nog verder wordt gegaan met het onmogelijk dwingend en fnuikend optreden van dc Zuidelijke keu- ringsvereeniging; besluit verder zich als één man tc scharen achter het Hoofdbestuur van den Bioscoop bond en gaat over tot do orde van den dag DE VEENBRANDEN ZOO GOED ALS GEDOOFD. Dank zi| den regenval. Men seint ons uit Emmcn: De veenbran den zijn mede dank zij den regenval zoo goed als gebluscht. De brandweer zal lie den uit de venen terugkeeren. Een schip te Rotterdam in quarantaine In de Rotterdamsche haven is aangeko men het Fransche stoomschip Bangkak via Dakar cn Duinkerken komende uit Rosa- rio. Aan boord van het schip is een geval van builenpest geconstateerd bij een der opvarenden. Na onderzoek bleek het nood zakelijk, het schip aan gezondheidsmaat regelen te onderwerpen, welke in overleg met den directeur van het staatstoezicht op de volksgezondheid worden ingesteld. Het schip is voorloopig gemeerd aan een der stopboeicn met de gele vlag in top. Het zal daar Ier plaatse „vergast" wor den door den gemeentelijken ontsinettings- dienst. De bemanning wordt gedurende den vvettelijkcn termijn in quarantaine gehou den. Na het gassen rnag het schip gelost cn geladen worden. MINISTER DE GEER. De minister van Financiën zal de vol gende week met verlof in het buitenland doorbrengen. Langestraat 49. Tel. 190 Wij vervaardigen Corsetten en Buikbanden op maat en volgens voorschrift. Bij dc N. V. van Thiol's iliaad-industrie In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een zeer felle brand gewoed bij de N.V. Van Thiel's Draadindustrie te Beek en Donk. Omstreeks twee uur in den nacht werd de brand ontdekt door den dienst- doenden brandwacht. De Beek en Donk- sche brandweer was binnen tien minuten ter plaatse cn gaf spoedig water zij was echter tegen dezen brand, die een zeer groot en omvang dreigde aan te nemen, niet opgewassen. Onmiddellijk werd dan ook de brand weer van Helmond gewaarschuwd, die spoedig met twee motorspuiten ter plaatse was. In fotaal werd met 7 stralen water gegeven. Het blusschingswerk stond onder leiding van den technischen directeur der firma, den heer H. van Thiel, die tevens brand meester is Het vuur werd het eerst ontdekt in de machinefabriek, die hoofdzakelijk voor re paratie en nieuwbouw is ingericht. Hier stonden ongeveer 30 werktuigmachines van de modernste constructie, die tevens dien den voor de reparatie van 300 productie machines. waarover de grootste draadna- gelfabriek in Nederland beschikt. (Zij bren gen ongeveer 400.000 ton volgens het mo dernste Amerikaansche productie-systeem op). Deze werktuigen waren in een minimum van tijd een prooi der vlammen, benevens eenige in aanbouw zijnde nieuwe patent machines. Kromgetrokken en verbogen, staan zij nu bedolven onder de ingevallen muren. De schade alleen door de vernieu wing van deze werktuigmachines wordt geraamd op ƒ100.000. terwijl de geheele schade, die door den brand is aangericht, ƒ400.000 a ƒ500.000 beloopt. Het vuur breidde zich zeer snel uit cn achtereenvolgens werden de magazijnen, de timmervvinkel, de houtopslagplaats, de modellen-zolder, oen olieopslagplaats en len slotte ook de galvaniseerinrichting, door het vuur aangetast. De magazijnen, waar de gereedliggende goederen, zooals draadnagels, draad, emballage-artikelen, enz. waren opgeslagen, kregen veel wa terschade. Onder de stoommachine, die zelf ook beschadigd werd, stond in den kelder na de blussching meer dan een halve meter water. Dank zij het krachtig optreden van de directie der fabriek, ge steund door de arbeiders, die in allerijl in het nachtelijk uur waren komen opdagen, heeft de brand geen grootere uitbreiding aangenomen. Om half drie Zondagnacht bereikte het vuur zijn hoogtepunt. Toen vielen de da ken van het middengedeelte der fabriek* die langs de Zuid-Willemsvaart, ligt. in, ook de muren stortten in. De vlammen sloegen hoog op en nu en dan ontploften bussen chemicaliën. Het vuur loeide en brulde. Het was een machtig schouwspel, dat door een zeer groot aantal nieuwsgie rigen werd gadegeslagen. Massa's gloeiende spijkers lagen in dö brandende fabriek, terwijl brandende em ballage-artikelen als een vuurwerk door de lucht vlogen tot op vele kilometers af stand. Het geheele middengedeelte der fa briek is uitgebrand. De electriscbe hang- baan-transportinrichting is voor een groot; gedeelte vernield. Het blusschingswerk duurde den gehee- lcn nacht voort. Tegen vijf uur in den och tend kon do brandweer van Helmond in rukken en het na-blusschingswerk overla ten aan de fabrieksbrand weer en de brand weer van Beek- en Donk. die. al hebben zij weinig capaciteit, uitstekend werk heb ben verricht. Aan de Helmondsche brand weer. die uitstekend geoutilleerd is, het geen met het oog op de vele branden in deze stad ook wel noodig is. (in 1928 woed de in Helmond niet minder dan zes groote fabrieksbranden) is het te danken, dat niet ook de overige gebouwen van de fabriek een prooi der vlammen werden. Den geheelen Zondag hebben de fa- brieksbrandweer en de brandweren \an Beek en Donk de gloeiende en smeulende puinhopen nat gehouden. De vele nieuws gierigen werden door de gemeente- en rijkspolitie van Beek en Donk. geassisteerd door de marechaussee uit Helmond, op een afstand gehouden.' Er was zeer veel belangstelling. Op de fabriek werkten 350 arbeiders, die voorloopig hel werk niet zullen kunnen hervatten Naar wij van betrouwbare zijde verne men, zal de directie evenwel alle pogingen in liet werk stellen om de arbeiders zoo spoedig mogelijk weer aan het werk to stellen. Hoe lang de stagnatie zal duren is nog niet te .zeggen. Nog valt te melden, dat de voorraad der fabriek 3 a 4 ton bedroeg, die veel brand en waterschade kreeg De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordi door verzekering gedekt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6