WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Gewas 1924 St, Emilion f 1,40 f 56.- UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 HOLLAND: TUIN EUROPA VAN DE BIOSCOOPSLUITING GEPROCLAMEERD Het conlliet in bet Zuiden Hu mor hoek je DE VISSCHERSSTAKING Netten drogen verhinderd BOND VAN FORENSEN Verzoeken aan de spoorwegen KLUNDER ENTHEUNISSEN 3 JUNI VOOR BiJZOIVDEri AANBEVOLEN per flesch per anker Een Duitsch oordeel over Hollands bloemencultuur Dat onze bloornbollenvej'd'en ook in hel buitenland de aandacht (rekken weten we sinds jaren. Ken voor lloliand zeer vleiend artikel bevat de Vossischö Zeitung van de hand van Freifrnu II. von König onder den titel De Tuin van Europa' en waarin de schrijfster betoogt, dat alle pogingen van vroeger en nu om elders eenzelfde bollen- cultuur te scheppen, gestrand zijn. Niet al leen zijn deze heerlijke bloemen liet pro duet van oen zeer bizondere natuur, maar ook van een kunst, welke slechts door hem beheerscht wordt, die zijn geheele leven in baar dienst stelt Fijne, buitengewone kin deren zijn het. leedere arislokruten met cin- deloo/.e rijen voorouders, gevoelig en ont vankelijk vooi iedere kleine attentie, die échter verwaarloosd rallen eri verongeluk ken, als ze niii permanent met dezelfde zmg worden bestudeerd en verpleegd. Daar- door zijn ook de I lol I.mils, he kweekers geen tuin bouwers in den gewonen zin. Zij heb ben ook hun hoedanigheden geërfd door generaties heen net zooals den grond, lie zen oerouden tuingrond, welke letterlijk op de zee bekampt is en net als de gewassen, die deze aarde voortbrengt. Wat voor do grootouders inlusschcn sport en liefheb berij beteek'ncle. is voor de nazaten sinds lang een rationeel gedreven onderneming geworden De jaai lijksche uitvoer \an bloembollen bedraagt reeds' 40 millioen gul den onafzienbaar strekken in hel voor jaar en den zomer de velden zich* uit en bekransen als een geuronzwangere guirlan de flen land kan t van de groote duinenrij i de Westkust, de dorpen 1 isse. Hillegom, Noord wijk, D nnebroek <-n Overeen, een I.iociiiéiirij onder lenteblauwen hemel. Was- teeder en lichtend de tulpen, rood en fier, Ie-i zwellende geel der narcissen, zooals men het nergens clclers vindt, het konink lijke Maü'Xv van pronkende hyacinthen Dat alle- bloeit en ,:eurt overgegeven ver kwistend gedurende weken en maanden. Dan komt een zeis en de schapen en geiten i:i de kleine bloemendorpen slokken geur en kleur genadeloos op. De bol blijft, de kleine, kostbare, onaanzienlijke, cn draagt haai- verborgen schoonheid de wereld in sWinter.-, zijn hot «le loden van glas. aan hun spits Aalsmeer, die langgesteelde ro zen, leedere seringen, chrysanten en de gloedvolle schoonheid van de in de laatste jaren veelgckwcekle cyclamen op de win- terschi feesttafels van Luropa toovereii. Ongeveei 30 millioen rozen, 8 millioen se ringen- en 0 millioen chrysantenstengels worden jaarlijks in Holland op de markt gebracht DE DERDE RADIOSALON. Eezoclit door 35650 personen. De derdë radio-salon in het Kurhaus Ie Scheveningen is bezocht door 35050 perso nen Zondag is door het n ritoonstellingscomi- 16 aan do exposanten in het Kurhaus een souper aangeboden. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Tc Huissen is bij het zwemmen in den Rijn de 13-jarige rends uit Angercn ver dronken. Na oen ruim uur dreggen is het lijk göy.ónodeii Zondagmiddag geraakte te Herwijnen de 23-jarige A. Mus, die met conigc vrien den in de Waal aan het zwemmen was, in den stroom, llij riep om hulp. doch zijn vrienden konden hem niet te hulp komen vn voor hun oog en verdween hij in dc diep te. Zondagavond te acht uur was zijn lijk nog niet gcvischt. Dit vei'driiikingsgeval is zeer tragisch, daai de ouders van den jongeman twaalf jaar geleden een anderen zoon van onge veer dcnzelfden leeftijd eveneens bij het zwemmen in de rivier hebben verloren. In de gister te Amsterdam gehouden spoedleden-vergadering van den Xeder- landschen Bioscoopbond, die druk bezocht was. werden alle voorstellen van hel hoofd bestuur mei betrekking tol het bioscoop- conflict in het Zuiden, met algemeene stemmen aangenomen. Als uitvloeisel van de genomen besluiten zullen nadat in eenige gemeenten in Limburg of Brabant dooi' het gcmeentebesluur aldaar een bios coop gesloten wordl, alle andere bioscoop exploitaties in die gemeente vanwege den Bioscoopbond slop gezet worden DE KONINGIN IN ZWITSERLAND. Een Zwitscrsch oordeel. De Zwilsersche corespondent der N. R Cl. meldt De Tribune de I.ausanna vertelt naar aanleiding van de terugreis van koningin Wilhelmiiia. dat de koningin drie weken lang in het Golf Hotel te Crans boven Sierre gebleven is. langer dan H. M. ooit in Zwit- scrlang heeft vertoefd. Het blad verklaart, dat de koningin bij de geheele bevolking der streek een onuitw ischbaren indruk heeft achtergelaten Zij heeft op de meest beminnelijke wijze afscheid genomen van haar gastheeren te Crans, en daarbij in het bizonder haar voldoening er over uitge sproken. dat zij lederen dag zonder cenige moeite met haar familie in Nederland heeft kunnen spreken, aangezien er een eigen telefoon met eigen nummer in haar appar tementen was aangelegd. De koningin heeft talrijke uitstapjes ondernomen cn was bijna iedere» dag in de onmiddellijke omgeving van het hotel aan hel schilderen te zien. II. M. Jieeft dagelijks Alpenbloemcn naar Nederland gezonden blauwe gentianen, rose primula veris en witie anemonen cn ander» EEN 100-JARIGL. Men meldt ons uit den Haag Mevr. de wed. .1 P. Slegtman-van de Graft (van Bylandstraat 1(H) wordt Woens dag a.s 100 jaar. Tot voor drie weken ge leden is dit krasse oudje nooit ziek geweest en was steeds levenslustig en belangstel lende in verschillende gebeurtenissen In het begin van deze maand werd zij onge steld, doch zij is thans weder herstellen de en zal waarschijnlijk binnen enkele da gen weder eenige uren in de woonkamer mogen vertoeven. De familie heeft van de aanvankelijk voorgenomen receptie moeten afzien, als zijnde voor de jubilaresse te ver moeiend. LOCOMOTIEF UIT DE RAILS GELOOPEN. Gistermiddag is bij het Gêreml te Hel mond een locomotief met tonder tegen een slootblok gereden. De locomotief sloeg ech ter niet om, doch liep uit de rails. De ma chinist meende dat beide seinen op veilig stonden. Men zal zeer veel moeite hebben om het gevaarte, dat 80.000 KG weegt, weer op de rails te krijgen. De baas „O noemt u een typiste cn kunt nog niet eens een nieuw lint in de machine doen I" Meisje „Kan Paderewski een piano stemmen (Passing Show). De toestand vrijwel station nair Men meldt ons uit 's-Grav enhage. del. 37 Mei: De toestand ten opzichte van de Scheve- ningsche haven blijft vrijwel stationnair. De reeders hadden c- over gedacht vandaag te beginnen met het leeghalen der schepen, hetgeen naar hun mecitlng noodig is om rotting van netten en zeilen te voorkomen. De stakers syti van meening. dat het zoo'n vaart niet zal loopen met die rotting cn staan dit werk niet toe. Vanochtend begaf een schipper zich aan boord van de „Sch. 313 maar direct ontstond een oploop van stakers voor hel schip. De schipper werd onder politi egel e iele naar huis gebracht Dat Scheveningèrs in Katwijk werk vinden wordt tegengesproken door de „Reedersver- eeniging „Scheveningen", die een schrijven ontving van de reedersverééniging te Kat wijk Daarin wordt medegedeeld, dat de Katvvijksche reeders geen Scheveningsche stakers aannemen. Het drogen van netten, die van de taan» derij komen, vindt vrij geregeld plaats, maar de stakers trachten dit zooveel moge lijk te verhinderen. Het lid der firma F. Vrolijk, de heer M. Vrolijk, bestuurde op den Horsten hoek weg zelf een wagen met netten. Kén der stakers wierp hem een steen naar zijn hoofd, die hem gelukkig niet raakte, maar in den wagen viel. De politie maakte proces-verbaal tegen den belhamel op cn zette bet terrein af. waarna het uil- leggen van de netten door haringpakkers kon plaats hebben. Dc reeders overwegen ook om zelf zoo mogelijk met behulp van anderen, de schepen te gaan leeghalen nis da. noodig zal blijken. Do politie zegde hun toe in dat geval hel haventerrein te zullen afzetten Dc burgemeester biedt zijn bemiddeling aan. De burgemeester van *s Gravenhage. inr. J. A. N Palijn, heeft zich tot de reeders- vereeniging Scheveningen en de bonden van transportarbeiders, die bij de staking in de haringvisscheiij betrokken zijn. ge wend. mei dc aanbieding, als bemiddelaar in hel conflict op te treden De reedersver- eeniging beeft liet aanbod reeds aanvaard; de werknemersorganisaties zullen or over vergaderen. HELMOND EN AARLE-RIXEL. Een anti-annextie-betooging. Zondag heeft te Aarle-Rixel een groole demonstratie plaats geliad, waaraan allo plaatselijke vereeriigingen deelnamen le gen liet wetsontwerp tot annexatie van een deel van deze gemeente door Helmond. In den optocht droeg men opschriften mede als Weg met de annexatie.'', „Wij dul den geen afstand van grondgebied!" enz. Aan de grens van Helmond werd door de betoogers een anli-aunexalie lied gezon gen, terwijl de heer Th Janssen een anti- annexatie-redc uitsprak. Tevens werd een motie aangenomen, waarin aan Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant en aan den minister van Binnenlandsche Zaken gevraagd werd. Aarle-Rixel ongeschonden te laten. HEIDEBRAND OP DE VELUWE. Gistermiddag omstreeks half twee is ojv dc Veluive door tot nu toe onbekende oor zaak een stuk heide van 10 II. afgebrand. ITet stuk heide was gelegen onder het dorp Deel.cn bij Arnhem. Gistermorgen omstreeks 10 uur out stond tengevolge van militaire schietoefe ningen brand in de heide nabij W'ezep. liet vuur is door de militairen zelf omstreeks 1 uur des middags gebluscht. Ongeveer 300 II.A. grond zijn afgebrand. NA HET ONGEVAL TE BAGDAD. De beide gewonden hersteld. Blijkens door den commandant van het vliegkamp te Soerabaja van den consul te Bagdad ontvangen telegram, zijn sergeant- v licgtuigmaker Baggeraar -en korporaal- vliegtuigmaker Symons (die bij liet be kende ongeval met de Dornier-WalVlieg- boot te Bagdad gewónd werden), hersteld en zullen zij deze week naar Soerabaja vertrekken. OPHEFFING VAN BELASTING KANTOREN TEN PLATTENLANDE. Minder soepelheid govreesd. I-iei gemeentebestuur van Stad-Harden- berg heeft aan dc Dagelijksche besturen van alle plattelands-gemeenten in ons land een schrijven gezonden van den volgenden in houd Zooals Uw College bekend zal zijn. zal eerstdaags in de Tweede Kamer der Sti- ten-Generaal iu behandeling komen een wetsvoorstel, waarvan zeer zeker het ge volg zal zijn. dat geleidelijk zal worden overgegaan lot opheffing van de Rijksbe- lastingkantoren op het platteland. Het wil ons College voorkomen dat deze maatre gelen zeer veel ongerief cn ook nadeel zal veroorzaken aan de plattelandsbewoners, omdat in het vervolg alleen in rle groole plaatsen van ons land dergelijke kantoren zullen blijven gevestigd. Zij die dus in den vervolge inlichtingen vvenschon'te ontvangen of hebben te verstrek ken, zullen groote afstanden moeten afleg gen. hetwelk met kosten gepaard zal gaan. Verder heeft de praktijk 'geleerd, dat een Rijksontvanger die zijn omgeving kent. meer soepel is met het invorderen der be lasting, dan dit het geval zal zijn met d'e ontvangers der groote kantoren. Wanneer immers een belastingschuldige vraagt hem uitstel te verleenen van het betalen van een termijn, zal door den plattelandsontvanger zoo eenigszins mogelijk, hierin worden toe gestemd, terwijl diezelfde functionaris in een groote plaats, die dus geen plattelan der mee is, van uitstel niet zal willen we ten, kortom de voorschriften zonder eenige consideratie zal uitvoeren. Wij weten dat dit zeer dikwijls op onoverkomelijke bezwa ren zal stuiten bij zeer veel belastingschul digen. Het platteland zal dan ook in ve lerlei opzicht gedupeerd worden bij den voorgenomen maatregel. De raad droeg ons op een adres te rich ten tol de Tweede Kamer, waarin wordt ver zocht het wetsontwerp niet aai: te ne men. Aan de besturen der plattelandsge meenten wordt gevraagd aan dit adres ad- haesie te betuigen. lift ledental van 1200 tot 2000 gestegen In de te Bussum gehouden jaarlijksche vergadering van den Algcraeeneu Bond, heeft mr. G. A. van Kverdingen hel jaar verslag uitgebracht Daaraan is het vol gende ontleend liet aantal leden van den Bond steeg dit jaar van 1300 lot. omstreeks 3000. twee nieuwe Na-fdoeliugen werden opgericht, n.l. de afdeeeling Haarlem en Omstreken en de afdeeling Laren—Blaricuin. De eerstge noemde ufdeeilug had aan hei einde van het jaar reeds circa 500 leden Aan de directie der spoorwegen werden verschillende verzoeken en klachten van de afdeeiingen overgebracht Het hoofdbe stuur had c*p 11 December een bespreking met den dienst der exploitatie waarbij werd aangedrongen op verlaging van de abonnementsprijzen voor dc LrajeclUaaflign' het laten vervallen van de afronding op geheele guldens bij de berekening van den prijs voor één maand, het invoeren van een goede dienstregeling voor hel station HeemstedeAerdenliout, liet wegnemen van eenige beperkende bepalingen voor de maandkaarthouders. verbetering van >le ventilatie in de electrische treinen en van de gasverlichting. Op de meeste punten werden onze verzoeken ingewilligd, som mige zijn nog in onderzoek. Zoo is de af ronding op geheele guldens vervallen en hiervoor in de plaats is een afronding ge komen op slechts een dubbeltje, hetgeen voor vele forensen een besparing mee brengt op de reiskosten van eenige guldens per jaar. Het financieel verslag van den Bonds- penningnieester, den heer mr. 1J. van Groin Soeters. uit den Haag. noemt een eindcij fer van ƒ.5500. L>e aftredende leden van het hoofdbestuur de heeren mr. I. S. Hoek uit den llaag. mr I. van I-Iassell uit Den Doldei' en jhr. mr. O C. A van Lidth de lende le Baarn werden herkozen. Aan her bestuur werd toegevoegd de heer F. M. Franssen vin de Putte uit Voorburg. Aangedrongen werd op verdere slappen bij de spoorwegen die zouden kunnen lei den lot verlaging van do t ar ie ven voor abonnementen Na een wandeling door de nieuwe villa buurten van Bussum werd het noenmaal gebruikt iu Jan Tabak te Nam den, waai de burgemeester van Bussum "it de voor zitter van den bond mr. Bon uit Hiker sum. en de voorzitter van de ontvangende afdeeling. de beer F \V. de Jong. hel woord hebben gevoerd Tenslotte beeft men een autotocht door het Gooi gemaakt, onder leiding van gep gcneraal-majoor I-Iauau, secretaris van de Yereeniging van Vreemdelingenverkeer. FABRIEKSBRAND TE TILBURG. Dekenmagazijn csn prooi der vlammen. Zaterdagavond omstreeks 8 uur is brand uitgebroken in de vvollendekehfabriek Pes- sersvan Zuylen in de Kuiperstraat te Til burg. De brand werd ontdekt in de weverij, waarboven het vvolmagazijn is gelegen. Iu korten tijd stond dit gebouw in lichte laaie. De brandweer, die spoedig lei n' valse was, tastte met tien stralen liet vuur aan cn wist den brand clan ook tot clit fabrieksge bouw le beperken. Ken belendend gebouw wist zij te sparen. De weverij, waarin zich 2i weefgetouwen bevonden, en het magazijn met een groot'-'.*, voorraad wol zijn geheel uitgebrand De schade is nog niet te ramen. De oorzaak is onbekend. De schade bedraagt ;.r.i. wol. -aiens weefgetouwen enz. .v-m j 00.000. rlic echter op beurspolis is verzekerd. DE ZWEEDSCHE GEZANT. Met buitcniandsch verlof. De Zvveedsche gezant le s-Grav enhage. de heer Adlercrèutz, heeft met buiten- landsch verlof de Residentie verlaten. Tijdens zijn afwezigheid staat bet ge zantschap onder beheer van den heer von Hallenborg, gezantschapssecretaris Daar de heer Adlercreutz tevens deken is van het diplomatieke korps in den Haag, zal tijdelijk als zoodanig optreden de lieer .de Pury, gezant van Zwitserland DE STAKING BIJ DE NEDERLANDSCHE STOOMBOOTREE DERIJ. Ook het vaste walpersoneel ontslag aangezegd. De directie van de Nederlandsche Stoom boot reederij heeft in verband met de sta king van liet varend personeel, ook het vas te walpersoneel. waarvoor uu geen werk meer is. ontslag aangezegd. Het betreft hier ongeveer 30 man. In openbare terechl zitting Naar wij uit de beste bron ver- nemen, heeft de iïooge Raad be paald, dat de zaak van Klunder cn Tlieunissen, veroordeeld wegens kj moord op den spoorwegwachter te i Giessen-Nieuwkerk. zal worden be handeld op een openbare terechtzit- J ting en heeft de voorzitter van den Hoogeu Raad als zoodanig daarvoor aangewezen Maandag 3 Juni e.k. „COCAINE"-HANDELAARS TE DELFT GEARRESTEERD. Getracht een ons soda voor 500 te verkoopt. De Telegraaf verneemt uit Delft: De politie heeft hier ter stede wegens op lichting gearresteerd twee marktkooplie den, de 28-jarige R. uit Schiedam cn de 30-jarige K. uit Den Haag. Genoemde kooplieden waren in het bezit van ca. 1 Hgr. wit poeder en hebben, zooals uit het verder onderzoek is gebleken, getracht om deze stof voor cocaine tegen een prijs van ƒ500 te verkoopen. Het poeder bleek evenwel soda te zijn cn een waarde te bezitten van ca. 4 ct. De Schiedamsclie koopman ibij de politic als cocame-handelapr bekend, waarom meli liem reeds ecnigen tijd volgde met liet resultaat, dat hij alhier door de Haagsché, in samenwerking niet de Delft- «clie recherche, weid gearresteerd EEN VRIJHAVEN TE BARCELONA. Nederlandsche derscheiden. ingenieurs on- Men schrijft aan de X R Ct.: Onder groote belangstelling werden op 31 dezer in den Salon de Cicnto, de groote feestzaal in het stadhuis van Barcelona, nan de deelnemers in de internationale prijsvraag voor het ontwerp van een vrij haven te Barcelona, de door hen behaalde prijzen door den Koning van Spanje eigen handig uitgereikt waarbij hun een sierlij ke oorkonde werd overhandigd. De plechtigheid werd bijgewoond door tal van hooge autoriteiten, waarbij redevoerin gen werden gehouden door den Spaanscben minister van Handel Mede was tegenwoordig prins Knud van Denemarken aan wiens landgenoot, den ingenieur C B Petersen uit Clambcnborg, de eerste prijs gedeeltelijk was ten deel ge vallen. Zooals bekend, werd de tweede prijs toe gewezen aan bet ontwerp van de Nederland sche ingenieur Ivöbler en jhr. Van Litli de Jeude, van wie laatstgenoemde <le uitrei king bijwoonde Voorts werden nog tien pre mies loegekend. waarvan onze landgenoot A van den Berg te Weltevreden er een ver wierf die door den Xederlandschen consul- generaal le Barcelona namens hem in ont vangst werd genomen. Na afloop van de plechtigheid werd den deelnemers een noenmaal aangeboden in liet nieuw gebouwde Hotel Miramar op het tentoonstellingsterrein, 'dat daarna bezich- ligd werd en alwaar de bekroonde ontwer pen in een afzonderlijk daarvoor ingericht paviljoen zullen worden tentoongesteld GEMEENTERAAD VAN DEN HAAG. Een verboden vcrkiezingsplaat. De Haagsché gemeenteraad benoemde tot leeraar wiskunde en boekhouden II. 13. S. 5-jar c. A. J A. Prange te Leiden; tot idem Geschiedenis en Ned. Taal en Letterkunde dr. II A. K. van Gelder te Breda; tot leeraar Fransche taal gymnasia IT R Boulan te Dordrecht en tot reserveondervvijzer W Do leer te Nieuwlande liet voorstel inzake uitgifte van gronden aan de Torenstraat waarmee een belang rijke verkeersverbetering op den hoek van liet Weslein.de gepaard gaat werd na eeni ge. discussie z.h.s. goedgekeurd. Met 30 tegen 5 stemmen werd besloten medewerking te verleenen aan den bouw van een blok woningen in Spoorwijk door de n.K bouw vereeniging .Verbetering zij ons streven". Ten slotte interpelleerde de communist De Visser over een verbod van B. en W. tot aanplakking eener verkiezingsplaat zijner partij, waarop een Indonesiër is afgebeeld, vvien met de Nederlandsche vlag de mond wordt gesnoerd De voorzitter antwoordde dat B. er. W. deze plaat op gemeente-gebouwen hebben, verboden, omdat zij haar opruiend achltau. Bij motie wil de heer De Visser opheffing van het verbod. De motie komt in de vol gende vergadering in stemming. VEREENIGING VAN DIRECTEUREN VAN HYPOTHEEKBANKEN. De 24e algemeene vergadering. De Vereeniging van Directeuren van Hy potheekbanken hield 25 Mei j.l. in de Har monie te Alkmaar hare 24e algemeene jaar- lijksche vergadering, welke door 41 leden werd bijgewoond Blijkens bet jaarverslag telt de Vereeni ging 70 gewone loden, directeuren van 37. hypotheekbanken, 20 buitengewone leden on 3 eereleden. In plaats van den heer mr A. S. van Nierop, dip aan de beurt van aftreding en niet terstond herkiesbaar was. werd tot lid van het bestuur gekozen de heer mr. P. R. Hoorweg. JDe heer rnr. A. L. Heybroek. werd als voorzitter gekozen voor het ver- eenïgingsjaar r'29/30. Naast verschillende onderwerpen van huishoudelijken'aard. werden besprekingen gehouden over liet onderwerp. Kapitaal bij Hypotheekbanken en over: Overheidsmaat regelen in verband met de Monumenten zorg.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6