L.J. Luycx&Zoon Bel dan op Ho. 42 B. Schooieman Electriciteit op elk gebied Hebt U een Taxi of Auto noodig? HERLEVENDE HOOP TE PARIJS WAAROM AMAN OELLAH VLUCHTTE HERMAN MüLLER VERWEERT ZICH HET ROZENBED EENS MINISTERS De defensiebegrooting verlaagd HET CH1NEESCHE KRAKEEL Kamperman's Rijwielhandel, Langestraat 49. Tel. 190 Badpakjes voor Dames en IVIeisjes. Badmutsen. Badschoentjes. Vraagt Demonstratie v. Perseynstraat 19. Telet 423 - Scherpe Fransche kritiek op Uwen Young Tendentieus Britsch betoog Par ij s, 2 8 M e i. (H.N.) De Echo de Paris bevat een scherp artikel tegen Owen Young, wien het gebrek aan onpartijdigheid verwijt Owen Young waagt het niet de schuldeischerstaten te bewegen om nieuwe offers te brengen. Hij kan dit niet doen als vertegenwoordiger van een land, dat slechts met spijt en na veel moeite van en kele millioenen per jaar afstand heeft ge daan, nadat al zijn vertegenwoordigers daarop hebben aangedrongen. Owen Young manoeuvreert zoo, dat hij, na den schuld- eischers te hebben verklaard, dat hij hun programma goedkeurt, alles doet om het fcucces van dit programma te verijdelen. Hij in dit opzicht zelf belanghebbende. Toen Duitschland vier jaar geleden voor het eerst te New-York aanklopte om leeningen te sluiten, heeft men Owen Young ge vraagd, of de aflossing van particuliere leo- ningen niet belemmerd zou worden door de prioriteit der betalingen voor de schadever goeding. Owen Young heeft deze prioriteit betwist en de Amerikaansche banken aan gemoedigd om Duitsche papieren bij hun clientèle te plaatsen. Owen Young is dus gedwongen de verdragen voor de schadever goeding van dit standpunt uit te bezien. hebben weer hoop, dat men tenslotte toch tot overeenstemming zal komen. Deze hoop komt algemeen uil in de ochtendbladen van heden en wordt wel het eenvoudigst uitge drukt door de Excelsior, die schrijft, dat de deskundigen in een atmosfeer van hartelijke samenwerking de problemen trachten op te lossen, die met eenigen goeden wil toch waarlijk niet onoplosbaar zijn. Ook in de kringen der Fransche deskundigen schijnt de meening te overheerschen, dat de Fran sche belangen niet gediend worden door het afbreken der onderh indelingen. In de par ticuliere besprekingen zoekt men blijkbaar in de eerste plaats naar middelen om de be- zettingskosten na het ophouden van de wer king van het Dawesplan te dekken. Volgens de Petit Parisien zou men de eerste jaarbetaling volgens het plan-Young met eenige honderden millioenen willen ver minderen en deze bedragen aan de latere betalingen toevoegen. Daar dr. Schacht niet bereid schijnt om aan de In het plan van Owen Young genoemde som van 2050 mïl- lioen mark het door de geallieerden ver langde bedrag van 80 milliocn toe te voe gen, schijnt in dit uitstel een mogelijkheid te bestaan om tot overeenstemming te ko men. De Petit Parisien rekent er op, dat <lc conferentie te Parijs tusschen 1 en 4 Juni geëindigd zal kunnen zijn, zoodat Strese- mann, Briand en Chamberlain op de eerst volgende zitting van den Raad van den Volkenbond over de ontruiming van bet Rijnland zullen kunnen beraadslagen. Vol gens het Journal zou men te Brussel beslist afwijzend staan tegen een afzonderlijke be handeling van het vraagstuk der vergoe ding van het Duitsche bezettingsgeld in Bel gië. DE ROODE FRONTSTRIJDERS. Een protest der communistische partij. Dresden, 28 Mei. (H. N.) De commu nistische partij van Duitschland heeft bij het rlJk3gerechtshof te Leipzig geprotesteerd tegen het verbod van den bond van roode frontstrijders in Saksen. DE TEXTIELSTAKING IN SILEZIë EEN FEIT. 15.000 arbeiders uitgesloten. Berlijn, 28 Mei. (H.N.) De uitsluiting in de Silezische textiel-industrie in thons een feit geworden. Alle fabrieken staan stil. Van de 15.000 arbeiders, die door de uitsluiting worden getroffen, bevinden zich er te Landeshut alleen reeds 3000. Zijn aanwezigheid veroorzaakte twisten tusschen de stammen Kritiek op Aman Oellah OWEN YOUNG. Engelsche commentaar. De Engelsche bladen bevatten In hun be richten over de onderhandelingen te Parijs niets, dat op een vooruitgang wijst. De Ti mes verklaart opnieuw, dat de Duitsche ge delegeerden nog steeds weigeren nieuwe verplichtingen op zich te nemen. Indien zij werkelijk overgaan tot een kleine verhoo ging van de cijfers van Owen Young, zal dit slechts geschieden, indien de geallieerden eenzelfde tegemoetkoming tegenover de Duitsche reserv-js toonen. Echter kan niet getwijfeld worden, of aan Duitsche zijde bestaat de wensch om tot een overeenkomst te geraken. Geheel anders luiden de berich ten van de Daily Mail uit Berlijn en Parijs. Dit blad beweert, dat von Kühlmann als minister van buitenlandsche zaken voor eon schaduwkabinet te Parijs werkzaam is ge weest en dat op zijn raad de voorstellen, welke aan den Kngelschen gezant te Parijs zijn overhandigd, kort daarop in het memo randum van dr. Schacht opgedoken zijn De Duitsche gedelegeerden zouden slechts op een overwinning der socialisten in Engeland wachten, teneinde de onderhandelingen dan terstond af te breken. Dit laatste wijst er wel cp. dat de Daily Mail met deze berichten oen bepaald doel volgt en daardoor voor de verkiezingen een campagne tegen de socia listen wil voeren. De Fransche pors hoopvol ge stemd. De Parijsche stemmingsbarometer is weer merkbaar gestegen en de Fransche bladen Te Bombay heeft de oud-minister van handel van Afghanistan, Abdoel Hadi Khan, die Aman Oellah vergezelt, ver klaard, dat deze en zijn familie, die naar Italië gaan, in ballingschap zijn gegaan, omdat cle tegenwoordigheid van Aman Oellah in Afghanistan twisten tusschen de stammen veroorzaakte. Volgens den oud minister zouden de tegenwoordige moeilijk heden voortduren tot Batsji Saquao ont troond was. Cairo, 2 8 Mei. (V. D.) Naar uit Indië gemeld wordt, heeft Aman Oellah na zijn aankomst in Bombay de leiders der Mo- hamedaansche bonden, die zijn beweging ondersteund hebben, ontvangen en hun ver klaard, dat de wederopbouw van Afgha nistan van zelf moest komen zonder eenig ingrijpen van andere mogendheden. Een militaire stap van vreemde mogendheden zou de binnenlandsche toestand van Afgha nistan nog slechter maken, terwijl de bur geroorlog erdoor zou worden verlengd. De politiek van Habib Oellah is voor het Afghaansche volk iets verschrikkelijks, aan gezien hij het land van de geheele wereld wil afsluiten. De wederopbouw van Afgha nistan, aldus Aman Oellah, zal binnen zeer korten tijd geschieden, daar het Afghaan sche volk zijn zelfstandigheid met de wa pens veroverd had en er nooit afstand van zou willen doen. Habib Oellah zal niet in staat zijn lang te regeeren en zal spoedig door de verschillende lagen des volks ten val worden gebracht, S^afexpeditie van H&bib Oellah Londen, 28 Mei (V. D.) Te Teheran zijn berichten uit Afghanistan ontvangen volgens welke,Habib Oellah in aansluiting op de inneming van Herat een bloedige strafexpeditie legen de Sjia's zou hebben ingezet. Talrijke leden van dezen stam zou den met hun familie door de orthodoxe meerderheid onder de leiding van fanatie ke priesters, zijn vermoord. Dientengevolge vluchten zeer veel Sjin's over de Perziscne grens. De vervolgde stammen zijn zoowel van Perzischen als van Afghaanschcn oor sprong. De Perzische consul van Herat heeft met behulp van Perzische troepen maatregelen getroffen om te voorkomen, dat de achtervolging zich zou voortzetten op Perzisch gebied. De Coalitie een onpleizierige polil ieke noodzakelij kh c id Maagdenburg, 28 Mei. (V. D.) lieden hield rijkskanselier Hermann Muller voor den Partijdag der Duitsche sociaal-demo cratische partij zijn groote rede, waarin hij o. a. de geleverde critiek beantwoordde Deze critiek had voor een groot deel de coa litie betroffen, en Hermann Muller begon dan ook met een beroep te doen op den zin voor dc werkelijkheid van bet congres, door er op te wijzen, dat men in de huidige •sa menleving allereerst rekening moet houden met wat mogelijk is. Eckstein had opge merkt, dat de sociaal-democraten niet al leen voor den staat, doch ook vcor de arbei dersklasse verantwoordelijk zijn Dit is een slag in het gezicht, riep Hermann Müllr uit, van wat wij in de afgeloopen tien jaar heb ben gedaan en van waf. onze groote voor gangers hebben gewenscht. De kiezers zou den een politiek van onthouding niet heb ben begrepen, cn zouden terecht van ons zijn weggeloopen Wij zijn veel Ie goede socialisten om de coalitie-politiek plezierig te vinden, maar zij is een politieke noodza kelijkheid. Men mag niet vergelen, hoe moeilijk het was om tot een vaste meerder heid voor de regeeringsvorming te komen Het is niet waar. dat er niets bereikt is. De rijkskanselier herinnerde aan het bijleggen van de uitsluiting in de metaalindustrie in het Roergebied. Het wordt steeds voorge- tie- of partijdiscipline is hier geen sprake Ik ben altijd bereid de consequenties t6 trekken, wanneer dat van mij verlangd wordt. Ik ben bekend als een man, die zijn woord gestand doet. Het is ons nooit om ministerzetels te doen geweest. De verant woordelijkheid van een minister is buiten gewoon groot en ik ben te allen tijd bereid, van dit rozenbed op le staan. Als men een ministercrisis wil Overigens, zoo riep Hermaan Muller het congres toe, wanneer gij een ministercrisis wilt, dan moet ik U dringend in het belang der partij verzoeken, een ander punt van aanval te kiezen. De pantserkruiser leeft heden niet meer zoo in de gemoederen, dan dat men daarmede een crisis zou kunnen uitlekken. Ook met beweringen omtrent een nieuw Duitsch imperialisme maakt men zich hier belachelijk. Bij den pantserkruiser gaat het toch slechts om het vervangen van een ouden kruiser en in de jaren 1.920—1923 hebben de sociaal-democraten meer dan eens in zulk een vervanging toegestemd De jeugd staat evenals wij op het stand punt: „Nooit meer Oorlog!" F.en oorlog ont staat niet van vandaag op morgen en hel verhinderen van den oorlog is de taak der politiek. Misschien zou de wereldoorlog nooit zijn uitgebroken, wanneer aan twee v voorwaarden was voldaan: indien het inter nationale congres Jaurès niet verhinderd zou hebben in de Fransche rege^rinc te tre den en wanneer de Duitsche staat de so ciaal-democraten niet vervolgd zou hebben. Een oorlog verhinderd men niet door dc- burgerlijke partijen alleen te laten regee ren. Men moet trachten den sterkst moge lijken invloed op de vredespolitiek te krij gen. De chef van Feng's generalen staf terechtgesteld BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Hamm, 28 Mei. (H. N.) Gisteren waren twee broers bezig zich te oefenen in het dui ken, toen één hunner door kramp werd overvallen en dreigde te zinken. Zijn broe der wilde hem te hulp komen, doch de an dere omklemde hem in ztjn angst zoo, dat hij niets kon uitrichten. Beide zijn verdron ken. HERMANN MULLER. steld aldus Hermann Muller alsof wij onze eischen steeds latten vallen en alsof de anderen hun doel bereiken; o. a. wordt gezegd, dat het Centrum inzake het Prui sische concordaat zijn zin zal doordrijven. Indien het zoo zou zijn, dan zou het Prui sische concordaat er niet zoo uitzien als het Beiersche. In werkelijkheid is dat niet het geval. Dit bewijst, dat de verstandige cen trumpolitici zeer goed weten, wat men in een coalitiekabinet kan bereiken. Het is mij nooit ingevallen aldus Muller te zeg gen, dat cle pantserkruiser niet gebouwd zal worden. Wij hebben gezegd, dat wij den bouw van den pantserkruiser zouden be strijden. Het is mij evenmin ooit ingevallen, te zeggen dat de Rijksdag de kindervoeding weer zou invoeren. Wij wisten nog in het geheel niet hoe de nieuwe Rijksdag zou sa mengesteld zijn. Het is mij ook nooit inge vallen, wanneer ik over ons voorstel tot vermindering der Defensiebegrooting sprak, te beweren, dat wij in een coalitieregeering dit voorstel zouden kunnen uitvoeren. Ove rigens is men er thans voor de eerste maal in geslaagd de defensiebegrooting inderdaad te verlagen. In den verkiezingsstrijd hebben wij van zelf sprekend een program opgpsteld, dat wij als socialisten wenschen. Wij mogen onze kiezers echter niet voorspiegelen, dat dit program in een coalitie-regeering ver vuld zou kunnen worden. Dat zou illusoire politiek zijn. Men mag het program niet overschatten, doch slechts het regcerings- program, dat verkregen is nadat er even wicht is ontstaan tusschen alle eischen, als maatstaf beschouwen. Ongetwijfeld heeft de pantserkruiser tijdens de verkiezings- actie in het midden gestaan, misschien naar de belangrijkheid van de zaak afgemeten, wel iets te sterk. De pantserkruiser en zijn ge volgen. De Rijkskanselier gaf voorts een histo risch overzicht van de kwestie van den bouw van den pantserkruiser en verklaar de verder: na de onderhandelingen die wij in den loop van Juli over de regeerings vorming hebben gevoerd, werd het mij dui delijk, dat de pantserkruiser gebouwd zou worden. Overigens zouden wij, indien cle kruiser niet gebouwd zou zijn, met het oog op de werkloosheid in den scheepsbouw eon groot deel van cle middelen, die thans voor den kruiser zijn aangewend, noodig hebben gehad ter bestrijding van de werkloosheid in deze industrie. Men heeft toen in Augus tus overwogen wat doelmatiger zou zijn: aan den druk der burgerlijke partijon toe geven, of na twee maanden weer een regee- ringscrisis forceeren. Indertijd heb ik. ver klaarde Herman Müller, op dringend ver zoek van de meerderheid der Rijksdagfrac tie. met de fractie meegestemd, hoewel het eigenlijk was tegen den tekst en den geest van de grondwet van Weimar. Een rijks kanselier kan in een kwestie van zoo groot politiek belang niet tegen zijn eigen voor stel stemmen; dergelijke experimenten kun nen niet te dikwijls herhaald worden en na dat men tot overeenstemming is gekomen over de groote coalitie, kan men zich der gelijke dingen niet veroorloven. Van frac Strijd tegen Nanking Peking, 27 Mei. (V.D.) De chef van don generalen staf van generaal Feng, generaal Li Soon Goi, is Zondag op bevel van generaal Feng in zijn hoofdkwartier gearresteerd on onmiddellijk terechtgesteld. Hij werd er van beschuldigd de troepen van generaal Feng overgehaald te hebben tot muiterij ten gunste van de regeering van Nanking. Generaal Feng hield een toespraak tot zijn soldaten, waarbij hij verklaarde naar een militair bondgenootschap met de èovjet- unie en Mongolië te streven, om den dicta tor Tsjang-Kai-Tsjek te bestrijden. Hij heeft als doel, China een dictatuur der arbeiders te geven. Op last van generaal Feng is een nieuw politiek bureau van de Koeomintang ge vormd, dat den strijd tegen de regeering van Nanking zal leiden. Een prijs op hot hoofd van generaal Feng. Sjanghai, 27 Mei. (V. D.) De krijgs raad, die zich met de berechting van gene raal Feng bezighoudt, heeft Feng wegens verstandhouding met een vreemde mo gendheden en hoogverraad tot de hoogste straf veroordeeld; ook zijn aanhangers zullen als landverraders worden behan deld. Op het hoofd van generaal is een prijs van 30.000 dollar gezet. Dit vonnis wacht nog slechts op de bekrachtiging van maarschalk Tsjang Kai Tsjek. Onze meer dan 25 jarige on dervinding op rijwielgebied waar borgt U vakkundige behandeling van Uw rijwiel. Wijverkoopen uitsluitend soliede merken. Kamp 4. Tel. 132. DRAMA IN EEN BOSCH. De polsaderen doorgesneden. B e r l ij n 2 7 M e i. (H. N.) Voorbijgangers vonden Zondagmiddag op een open plek in bet Pegeier bosch een man en een vrouw, die in een groote bloedplas lagen cn geheel buiten bewustzijn waren. Een zoo spoedig mogelijk ontboden geneesheer legde een noodverband aan en zorgde voor het. trans port van de beide ongelukkigen naar het Virchow-ziekenhuis. Hier is de man enkele oogenblikken tot het bewustzijn gekomen en verklaarde, dat hij de 28-jarige arbeider Fritz Melzer was, terwijl de vrouw de 33- jarige arbeidster Margaretha Hennig was Beiden waren zonder woning en leefden reeds geruimen tijd op de helde. Daar zij geen geld meer hadden, heeft cle man eerst de vrouw en daarna zich zelf met een scheermes de polsaderen geopend. Met paar was door het bloedverlies zoo vei zwakt, dat van een verhoor voorloopig geen sprake kan zijn. ONTPLOFFING IN EEN MIJN. 9 arbeiders gedood. Londen, 2 8 Mel. (H. N.) Volgens een bericht uit New-York zijn in een kolenmijn in Pennsylvanië tengevolge van een ontij dige ontploffing 9 arbeiders gedood en ver scheidene anderen ernstig gewond. Tot nu toe konden twee lijken worden geborgen. MILITAIR VERDRAG TUSSCHEN TSJECHO-SLOWAKIJE EN FRANKRIJK. K o w n o, 2 8 Mel. (V. D.) Naar uit Mos kou verluidt, publiceert het militaire blad .Krasnawa Swesda" thans, na de verdra gen tusschen Polen, Roemenië cn Frank rijk, een nieuw verdrag tusschen Tsjecho- Slowakije en Frankrijk, volgens hetwelk eerstgenoemd land in geval van een bond genootschap tusschen Duitschland cn Oos tenrijk de steden Weenen, Linz en Salz burg zal bezetten. De leiding van deze mi litaire operatics zou dan in handen van den Franschcn generalen staf komen te berusten. HET PROCES-STINNES BEGONNEN. Berlijn, 28 Mei. (V.D.) Voor het uitge breide schepengerecht te Berlijn begon he denmorgen het proces inzake do bedriege- lijke oorlogsleeningen tegen Hugo Stinnes Jr. c.s. Het proces wordt bijgewoond door een vertegenwoordiger van het rijksminis terie van financiën. HET HUWELIJK VAN LINDBERGH. Groote eenvoud. Wij maakten reeds melding van het hu welijk tusschen kolonel Lindbergh en mej. Morrow, de dochter van den Amerikaan schen gezant te Mexico, die vroeger lid van de firma Morgan was. Bij de plechtigheid waren slechts de familie Morrow, de moeder van Lindbergh cn enkele vrienden te genwoordig. Hetou- verwachte van het huwelijk en de een voud waarmede het voltrokken werd, hebben algemeen LINDBERGH. verwondering gewekt, daar men op een pompeuse plechtigheid had gerekend. Ter stond na het huwelijk kondigde de heer Morrow aan, dat het jonge paar zijn hu welijksreis heeft aanvaard. Hij deelde ech ter niet mede waarheen zij zich begeven hebben. EEN GEWEIGERDE NATIONALISATIE. Vrouwelijk pacifisme een beletsel Londen, 28 Mei. (H.N.) Het opperste gerechtshof ta Washington heeft gisteren volgens een bericht uit New-York beslist, dat in het buitenland geboren vrouwen, die weigeren ter verdediging van de regeering de wapenen te dragen en zich onder alle omstandigheden tegen de toepassing van wapengeweld verzetten, het Amerikaan sche burgerrecht niet kunnen verkrijgen. Deze beslissing heeft betrekking op het geval van de bekende Hongaarsche paci- fiste Schwimmer, die op het oogenhlik te Chicago woont en bij het onderzoek voor haar nationalisatie verklaarde, dat zij in geen geval naar de wapenen zal grijpen, om de federale constitutie te verdedigen. ZIJ beriep er zich op. dat het congres vrou wen nadrukkelijk van militaire diensten uitsloot door de bepaling, dat bewapende strijdkrachten slechts moeten bestaan uit mannen, die in staat zijn de wapenen te voeren. DE VORSTSCHADE AAN DE DUITSCHE SCHEEPVAART. Een post van 6JS mlilioen mark. H a m b u r g, 2 8 Mei. (H. N.) In een ver gadering van belanghebbenden bij de scheepvaart werd de schade, welke de Duit sche scheepvaart door den hevigen vorst in den afgeloopen winter heeft geleden op 6lA millioen mark geraamd. Ten einde in de toekomst dergelijke schaden zooveel mogelijk te voorkomen, wordt verlangd, dat de inlichtingendienst voor de scheep vaart over de ijstoestanden verbeterd en uitgebreid zal worden. Men verlangde dat deze berichten geregeld per draadloozen omroep verspreid zullen worden. Verder wordt het noodig geacht dat het Rijk zal overgaan tot den bouw \tan zware ijsbre- kers, die de schepen bij de kust en in het Noord-Oostzeekanaal hulp kunnen verlee- ncn. HEVIGE ONWEDERS BOVEN 1 FRANKRIJK. In een fabriek de bliksem in geslagen. 3 milUoen francs schade. P a r ij s2 8 Mei. (H. N.) De hitte, die in geheel Frankrijk heerscht, heeft tal van on- weders tengevolge gehad. Op verschillende plaatsen Is de bliksem ingeslagen, o. a. te Strassbourg, waar eei fabriek is afgebrand. De schade wordt op 3 millioen francs ge raamd. Riders hebben wolkbreuken overt stroomingen veroorzaakt DE TARIEFWET AANGENOMEN. New York, 2 8 Mei. (H. N) Het huls van afgevaardigden heeft de nieuwe tarief- wet aangenomen. INVAL IN HET RUSSISCH CON- SULAAT TE CHARBIN. De beweegreden wasverden king van een communislische samenkomst B e r 1 ij n, 2 8 Mei. (H.N.) Volgens een bericht uit Charbin. heeft de politie aldaar een inval gedaan in het Russische consu laat en alle zich daar bevindende personen gearresteerd. Onder dezer personen bevon den zich de consul-generaal van Sovjet- Rusland te Charbin, en die van Moekden, verder nog drie Russische vrouwen. De politie autoriteiten vun Charbin verklaren, dat tot de huiszoeking is overgegaan, om dat de verdenking bestond, dat er in het consulaat een geheime samenkomst der communistische internationale werd ge houden. Verder wordt verklaard dat ook wapenen en opium gevonden zijn,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2