LangestraafBO Of derde filiaal Utrechtscheweg 48 zelfvullende vulpenhouder ter waarde van f 2.50 Fa. M. R. N. Oosterveen Tel. 1230 Utrechtsche straat 12 Tel. 1248 Utrechtscheweg 48 Ter gelegenheid van de te Amersfoort ontvangt iedere 50ste kooper GRATIS een D@ echte Olijfolie Zomerprijzen van Brandstoffen A van ons VOOR ONZE HUISVROUWEN AGENDA. UIT DEN OMTREK. Hoag bezoek aan Barneveld SPORT Advertentiën W. van Burgeier sperges tardbeien Vereeniging tot het houden van Kunstbeschouwingen. Hollandsche Anthraciet Belgische Anthraciet Engelsche (Wales) Anthraciet Voor Centrale Verwarming Brandstoffenhandei A. LAMBRECHTS Koüictafel: Uitgesneden gehakt met tomaten. Middagtafel: Gebakken bot. Worteltjes. Koude-vanille-vla met biscuits. LANGESTRAAT 42 TEL. 77 Weder ontvangen VAN GASTEL FILS UIT NICE 1.50 per 4 Liters Fl. NEDERLANDSCHE NATUURHISTO RISCHE VEREENIGING. Laatste Mei-toclit. Deze was meer gewijd aan de planten, dan wel aan de vogelwereld. Met prachtig weer om 7 uur van het Juli- anaplein vertrokken, werd gefietst over Achterveld, Bariicveld naar station Barne- vcld-Voorthuizen vanwaar gekoerst werd naar een Meertje in de nabijheid van Stroe. Er werden op dien loclit heel wat bloeien de planten aangetroffen, waarvan men wel iswaar in de omstreken van onze stad ook vele geregeld kan aantreffen, doch er waren ook nog wel zeldzame verschijningen; zoo als Moeras-viooltje, Moeras-wolfsklauw, Wa terklaver, Handekcnskruid, Bosch-klaver- zuring, Gagel en Gele doovenetel. Ook Ko ningsvaren, Waterviolier, Wateraardbei en Waterklaver, namen, die aanduiden, dat men de droge gebieden van Amersfoort verlaten had. liet meest merkwaardig was zeker wel de plant, waarvoor het Stroescïie meertje bekend is bij de botanisten, name lijk Lobelia Dor tin an na, familie van de fraaie blauwe tuinplantjes, die naar Keizer Wilhelm zijn genoemd! Natuurlijk werden ook veel \ogels ge hoord en gezien; de meeste waren echter al op de drie vorige tochten waargenomen. Bij de afgraving te Achterveld werd een kolonie Oeverzwaluwen aangetroffen. In den steilen wand waren 60 80 nest-ingan gen, waar de vogeltjes in- en uitvlogen. Nog werden opgemerkt enkele insecten als Water- en Kokerjuffers, larven van water- kevers en -schorpioenen, enkele goudhaan tjes en loopkevers, terwijl een Spinnende waterkever werd buit gemaakt. Alles bijeengenomen: een prettige en leer zame tocht onder leiding van de heeren Bol len en Pijpstrft. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Gerardinc Elize, d. Hen drik Hoorn en Anna Elisabeth Catharina Hoekzema Jan, z. v. Johannes Franciscus van Doorn en Gerritje van Ree Wilhel- mina Johanna Jacoba, d. van Pieter Graaff en Wij nan da Burgers. OndertrouwdHugo Bartholomeus Molkenboer en Maria Christina Theodora Nuijts Martinus Wilhelmus Sleurink er. Hendnka van Keken Johannes Boon en •V.eida. Maria van Apeldoorn Hendrik van Keulen en Antonia Gecrtruida Pothoven Gijsbertus Arnoldus Tommei en Gijsberta Gerarda Johanna Hcesik Jacob Strop en Keeltje Josine Louisa Boender. Gchu w d: Comelis Johannes Theodo- rus Kuijer en Rijntje van de Kooij:; Jan Dirk Pieter van Gardevcn en Alijcla Maria Everarda ter Beek. 450ste STAATSLOTERIJ. Vijlde klasse. Derde week. Trekking van 30 Mei 1520. (975 loten). Ten kantorê van den collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort, Breestraat 26, zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijs van 70 16986. Zonder prijs zijn uitgetrokken 9752, 0760, 9782, 16956, 16993 en 20766. Volgende trekkingen geschieden 3—7 Juni 1929. Behalve de premie van 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f MO00 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, zijn ingebleven de navolgende prijzen 1 van 50.000, 1 van 15.000, 2 van f 1500, 15 van f 1000, 24 van 400, 18 van f 200, 53 van 100 en 1061 van 70. DOOR EEN TREIN OVERREDEN. Vanochtend voud men op de spoorrails achter Nimmerdor het lijk van een man. Het bleek te zijn zekere C. A. de H., die zich vermoedelijk gisteravond voor den laat- sten goederentrein gewerpen heeft. D a g e I ij k s Cinema Royal. Langstraat Kunsizhal „Sierkunst", Utrechtsche weg hoek Steven van der Hagenlaan. Tentoonstelling van Houtsneden, J. Franken Pzn. Museum Flehile, Westsingel. Leeszaal Handelsregister, Arnh. vveg 23. Theosofische Bibliotheek Gebouw Theos.- Ver Regentesselaan (Zaterdags vaD 1.30— 2.30 uur). Openbare Leeszaal Jeugdleeszaal en Bibliotheek), Muurhuizen 9. R.-K Leeszaal. Nieirwstraat 24 Vredesbibliotbeek, Arnh weg 50. Barneveld. Donderdagmorgen heeft Prins Hendrik het reeds eerder aangek, be zoek aan de eiermarkt afgelegd. Precies te kwart voor 8 arriveerde de Prins, in gezel schap van zijn adjudant, den heer TerralJ- telen, per auto van Het Loo vóór het ge meentehuis. Ter ontvangst waren hier aanwezig de burgemeester, do heer J. Westrik. de wet houder. de heer II. v. d. Craats. een aantal raadsleden, de besturen der V.V.V. alhier en te Voorthuizeh, der Vereeniging voor Bierhandelaren „Barneveld en Omstreken", der Vereeniging „De Barnevelder" en der „Beste Barnevelder" en verdere belangstel lenden. De Burgemeester heette den Prins harte lijk welkom en sprak er zijn blijdschap over uit. dat Z.K H. wel een bezoek aan onze eiermarkt, die de grootste van Europa kan worden genoemd, heeft willen brengen. Spreker hoopte dat de Prins van wat hem te zien zal worden gegeven, een gunstigen indruk zal ontvangen. Vervolgens begaf liet gezelschap zich door do bevlagde dorpsstraten te voet naar do eierhal. waarin de markt juist een aanvang nam. Met veel belangstelling bezichtigde Z.K.H. de toen reeds honderdduizenden aan gevoerde eieren en vooral het bruin ei, het speciale Barneveldsche kippenproduct, trok blijkbaar zeer zijn aandacht. Daarna werden den Prins de in werking gestelde eiereschouwinrichting en de pak- loodsen vertoond, vanwaar de eieren na in gepakt te zijn, direct naar binnen- en bui tenland worden verzonden. Ook het stempelen der eieren nam Z.K.H. in het pakhuis van den eierhandelaar, den heer H, Bos alhier, in oogenschouw. Vervolgens nam de Prins met een hand druk afscheid van het gezelschap en be dankte den burgemeester voor alles wat hij bad gezien en dat zijn stoutste verwachtin gen had overtroffen, om zich daarna, in gezelschap van zijn adjudant en den bur gemeester. naar het kasteel „de Schaffe- laar", van den oud-burgemeester, den heer W. baron van Nagel 1, te begeven, bij wien hij het noenmaal gebruikte. Na afloop hiervan heeft de Prins „Schim- mel's Broederij" bezocht, waar Z.K H. zijn naam in het bezoekersboek plaats!e. Ten slotte heeft Prins Hendrik het hoen derpark „De Hokken', van den heer II. A. Bremer alhier, bezichtigd, waarna hij onze gemeente per auto verliet, om zich, via de verbrande Staatsbosscben ie Koolwijk, weer naar Het Loo te begeven. GEMEENTERAAD VAN UTRECHT. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Utrecht wercl een voor dracht behandeld betreffende een gemeen-' telijken en particulieren woningbouw. B. en W. gaven hierin een overzicht hoe hel in financieel opzicht gesteld is met den ver- eenigingsbouw en den particulieren bouw. Voorgesteld werd een huurverlaging van minstens één gld per week voor een groot aantal huizen in de Rivierenwijk, terwijl een huurverlaging van gemiddel'd vijftien et. in overweging wei d gegeven voor wo ningen in het Ondiep. De heer Ploeg (s.d.a.p.) diende een voor stel in om voor de gemeentewoningen in het Ondiep verder strekkende maatregelen ie nemen dan nu bekend zijn gemaakt, daar de huurprijzen in het algemeen de draagkracht der bewoners overtreffen. De heer Frijda (v.b.) verklaarde pessimis tisch tegenover deze voordracht te staan. Z. i. had men den woningbouw moeten overlaten aan particulieren. De minister staat trouwens op hetzelfde standpunt. De vereenigingsbouw heeft nu een échec gele den en derhalve werd door B. en W. in principe voorgesteld de woningen van „Dr. Schaepman" over te nemen. Sur. bleek hier niets voor te voelen, te minder omdat door B. en W. niet wordt meegedeeld hoe groot de schade voor de gemeente zal zijn. De heer Ruppert (a.r.) kon zich wel vere nigen met de gedachte om lot huurverla ging over te gaan Spr. was h->t eens uiet den geest van het voórstel-Ploeg om de hu ren der verschillende woningen aanzienlijk to verlagen, maar spr. oordeelde he*, oogen- blik waarop het voorstel werd ingediend ongeschikt. Hangende het onderzoek van het rijk in deze quaestie. meende spr., dat het niet aan zou gaan de gemeente alleen den strop te laten dragen. Nu uitzicht be staat dat het rijk 75% van het nadeelig saldo op de exploitatierekening za! Laaien is het zeer onverstandig thans tot deze vei* laging over te gaan. Mr. G. A. E. B. Meijer (v.d) had bezwaren tegen het voorstel-Ploeg, dat de gemeente op circa 30.000 gld zal kom?n te staan. De heer Serton (v.b.) meende, dat de huur bepaald moet worden in overeenstem ming met de waarde der perceelen. Spr. zou stemmen tegen het voorstel-Ploeg. De heer Vermooten (a.r) verklaarde na mens zijn fractie, dat deze zich met de voordracht kon vereenigen. Wethouder Smulders beantwoordde de verschillende sprekers Hij betoogde, dat de arbeidersklasse geen dienst zou worden be wezen wanneer men het systeem „huur tiaar draagkracht" zou toepassen. Spr. ont kende dat de schade die thans *znl ont staan zoo groot zou zijn als men geneigd was te veronderstellen. Snr. nam het den heer Frijda hoogst kwalijk, dat hij het col lege in gebrek'» heeft durven stellen voor den slechten gong van zaken bij den wo ningbouw van ,.Dr. Schaepimn", want dan had dit raadslid de gemeente in 1)22 ern stig dienen te waarschuwen, als hij dit al les had kunnen voorzien. Wanneer wij nu alle schade kunnen ver- disconteeren in een jaarlijksch bedrag van zeven a achtduizend gld., meende spr. te mogen verwachten, dat de Raad aan deze voordracht zou willen meewerken. Bunschoten Het lid der Eerste Kamer de heer Iiermaus heeft aan deri Minister van Binncnlandscbe Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat in een kort-gedingzaak voor den president der Utrechtsche rechtbank, mi*. S. Triezenberg. tegen den burgemeester van de gemeente Bunschoten door mr. Sieburgh een artikel, door genoemden burgemeester geschreven en opgenomen in het Gereformeerd Weekblad, is geciteerd en waaruit blijkt dat de schrijver, dus de burgemeester van Bunschoten, zijn spijt er over uitdrukte, dat destijds wel Borculo door een orkaan ver woest werd. maar Bunschoten niet? Zoo ja, is de Minister dan bereid dezen burgemeester te kennen te geven, dat zulke uitdrukkingen in een openbaar stuk niet te pas komen voor het hoofd van de gemeente en Zijn Edelachtbare zich voortaan daarvan heeft te onthouden? Is het den Minister verder bekend, dat door het zeer ontactisch optreden van meer- genoemden burgemeester groote onrusf heerscht tn de gemeente Bunschoten? Zoo ja, wil don de Minister het daarheen leiden, dat zijn Edelachtbare door een meer gematigd optreden den normalen gang van zaken weer zal herstellen? KORFBAL BAERNE I BILTHOVEN II Zaterdagavond e.s. op „Birkhoven". Op het sportterrein „Birkhoven" wordt Zaterdagavond de beslissingswedstrijd gespeeld om het kampioenschap Ie klasse G.E.K.B. tusschen Baerne I (Baarn) en het tweede twaalftal van Bilthovcri. De winnaar van deze ontmoeting promo veert naar den Nederlandschen Korfbal- bond. STADION AMSTERDAM. In verband met verschiUendo gebeurte nissen, die in het sportpark zullen plaots grijpen zooals o.a. het Regentesse-spel Ier gelegenheid van de huldiging van de Koningin-Moeder zal de wielerwedstrijd plaats vinden op Donderavond 20 Juni. Daarvoor is een belangrijk programma in voorbereiding, o.a. een internationaal num mer met tripiets en tandeingaiigmaking. Op dezen wedstrijd volgen dan 22, 22, en 30 Juni de wedstrijden om de nationale kampioenschappen op de verschillende ?f- standen. OMREKENINGSKOERSEN. Off,Not. Niet Off. Not. 'COMei 31 Mei 12 uur Londen12.17 12.0694, Berlijn...,,,..,..,.59.3-1 59,31 y.. Parijs9.73 9.73 Brussel ...4..34.07y. 34.57'f Zwitserland,,47.90 47 S0 Weenen 34,96 34.96't Kopenhagen 66.68 66.28 Oslo6629 60.30 Stockholm66.51 66.51 New-York2.46.85 2.48.85 Voor de vole blijken van deelneming ondervonden bij het overlijden van onzen ge liefdon Man, Vader en Be- huwdvader, betuigen wij bier mede onzen hartelijken dank. Uit aller naam: We:'. J. v d. HART— EBIXG. Amersfoort, Schim mei p.straat 9. De Heer Arts, VONDELLAAN 33 is als huisarts aan het Nieuwe Ziekenfonds te .Amers foort verbonden. HET BESTUUR. ARNH. STRAAT 1 hoek Varkensmarkt. Tel. 941. Amersfoort. Kunstbeschouwing van het Grafische werk van CEE8 BOLDING en F. HU3EEK In 8ociêtelt „Concordia" Za terdag 1 Juni en Zondag 2 Juni. Niet-leden f 0.25 Leerlingen f 0.10 Speciale aanbieding voor de maand Juni Afmeting ï0/50 mM. f 2.30 per H.L. i7 so 2.20 Afmeting M40 mM. f 2 70 per H.L. '-«/ao - 2.50 AMMANSPOBD Afmeting s0/50 f 3.00 per H.L. - 2^90 Breeh Cokes afmeting 4°/-0 mM. f 1.20 per H.L. M/,o - 1.00 Kameroven Cokes van de Amer.sf. Gasfabriek f 1.00 p. H.L. Eierkolen 1.50 Alle Anthracietsoorten worden gegarandeerd gruis en steenvrij afgeleverd. Vraagt prijzen per wagon Arnhemsohestraat 22 Tel. 61

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 3