$MEB5F00IO5CH DAGBtAB Maison de Jager Zn. De Plaatsvervanger Vrijdag 31 Mei 1929 •DE EEMlANDEft* 27e Jaargang No. 271 BINNENLAND KORTE ZITTING DER EERSTE KAMER Waarborgen voor land- bouwvoortbrengselen Sé LIEBERMANN DANIEL GOEDKOOP t 25 jaar directeur der Ned. Scheepsb. Mij. DRIN K WATERGEBREK Gevolg van kortzichtigheid DE A.V.R.O. HEEFT GOLF EEN Baas in eigen huis LUCHTVAART BOTERSPRITS JANHAGEL FANTASIEGEBAK FEUILLETON. De verbetering der Beer; sche Maas In de vergadering vangister werd een aantal kleine ontwerpen zonder stemming aangenomen. Bij het ontwerp inzake waarborgen voor voortbrengselen van het landbouw-, tuin bouw. veeteelt- en zuivelbedrijf, vraagt de heer de Gij se laar vertegenwoordiging van den handel in de commissie van ad vies. Minister Kan antwoordt dat dit waar schijnlijk het geval zal zijn. Bij het ontwerp tot wijziging van hoofd stuk IX der rijkshegrooting 1929 lot ver betering der rivier de Maas. geeft de heer van Lanschot uiting van zijn vreugdp over de ophooging der Beersche overlaat, die thans tot stand kan komen. De Kamer heeft in romitó-gcneraal be handeld, de huishoudelijke begrooting van 1930. Het comité-generaal duurde tot 12.1.") uur. waarna de zitting tot nadere bijeenroeping werd verdaagd. Een aanvrage tot zijn failliet verklaring afgewezen Door de. Haagschc rechtbank is gister behandeld de aanvrage van mr. Spier tot faillietverklaring van S. Liebermann be kend uit de affaire van de Vecndannner Hypotheekbank. Met betrof een vordering van een crediteur uit Riga ten bedrage van 25 30 duizend gelden. Voor de behande ling der aanvrage was de heer Lieberman hedenochtend per auto. onder geleide van 3 rechercheurs van Amsterdam" waar hij in voorarrest zit, naar Den Haag overge bracht. De aanvraag werd toegelicht door mr. Kaufmann, terwijl de heer Liebermann werd bijgestaan door mr. Struycken. Na langdurige behandeling der zaak heeft de Rechtbank de faillissementsaanvrage afgewezen. De heer Lïbbermann werd hierrta weder om per auto naar Amsterdam terugge bracht. FABRIEKSBRAND TE DODEWAARD. Jamfabriek grootendeels vernield. Woensdag brak. door onbekende oorzaak brand uit in de vruchtenconservefabriek de Batavier van D. Geurts te Dodewaard. Een groot gedeelte der fabriek ging in de vlammen verloren. Ook een aanzienlijke hoeveelheid jams enz. werd een prooi van het vuur, dat fel om zich heen greep en reeds een groot gedeelte vernield had, voor dat de tweewielige motorbrandspuit, die voor het eerst dienst deed, op het terrein kon aanwezig zijn Tegen kwart over G was men den brand meester, dank zij het ijve.- rig optreden van den brandweer, die onder persoonlijke leiding van den burgemeester, den heer J. A. den I-Iartog, goed werk ver richtte. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. DE BOSCHBRAND BIJ OISTERWIJK. 70 H.A. bosch verloren. Bij deze boschbrand is van het landgoed de Rozenhoeve ongeveer 70 H.A. bosch, waaronder zwaar hout, verwoest VEENBRAND DOOR KWAADWILLIGHEID 500,000 stuks tarf verbrand. Dinsdag is te Barger-Compascum een hoeveelheid van ongeveer 500,000 stuks turf verbrand op de vecnplaats van den lieer Groenewold. Met behulp van de brandspuit uit Emmer-Erfschêiierveen'is de brand ge bluscht voordat hij grooter*n omvang kon verkrijgen. De marechaussees hebben naar de oorzaak een onderzoek ingesteld, waar bij bleek, dat hier onmiskenbaar opzet in het spel was., Er werden n.l. in petroleum gedrenkte lappen gevonden, benevens stuk ken van rijwielbanden. De dader is niet be- kcqd. De burgemeester van Emmen, Mr. Bouma, heeft thans een veenwacht ingesteld die dag en nacht functioneert. DE RIJKSWERF TE HELLEVOET- SLUIS. Het Kamerlid Hiemstra stelt vragen. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Hiemstra heeft aan den Minister van De fensie de volgende vragen gesteld 1. Is het juist, dat door of vanwege Uw Excellentie met particulieren wordt onder handeld over den verkoop van de Rijks werf te Hellevoetsluis 2. Zoo ja, moet hieruit dan worden afge leid, dat Uw Excellentie niet bereid is, uit voering te geven aan de motic-Hiemstra, in de vergadering van de Tweede Kamer, van 26 Februari j.L aangenomen, waarin do wenschelijkheid wordt uitgesproken dat nog nader zal worden onderzocht of ophef fing van de werf te Hellevoetsluis kan wor den voorkomen 3. Indien het in vraag 2 bedoelde onder zoek wel is ingesteld, is Uw Excellentie dan bereid het resultaat daarvan ter kennis van de Kamer te brengen Een belangrijke figuur in den Amsterdamschen scheepsbouw Vijf cent voor een emmer water Men schrijft aan het Ilbl. uit Middel har- nis Het gebrek aan drinkwater wordt op Goeree en Overflakkee met den dag nijpen der, de regenbakken zijn geheel uitgeput, de welputten geven of in het geheel niet of weinig water meer cn bovendien wordt het water uit de welputten zeer schadelijk geJ acht voor de gezondheid. Te Oude Tonge is thans liet eerste tank schip met water gearriveerd. Daar dronk men de vorige week zelfs slootwater. Na dat het schip gedeeltelijk was leeg verkocht heeft men de rest van het water met de motorbrandspuit in de regenbakken van de kerk en scholen gepompt. Te Ouddorp, Goerree en Stellendam wordt het meeste water aangevoerd uit Ouddorp opgepompt met een Nortonpomp. In die gemeenten rijdt men met vrachtauto's langs de huizen en wordt hel water voor 5 cent per emmer verkocht. De andere gemeenten krijgen veel water per tram aangevoerd uit Hellevoetsluis. De politie moet er aan te pas komen om de orde te bewaren als zoo'n wagon met water is gearriveerd, want het gebeurt meermalen dat men VA uur moet wachten alvorens men een emmer water kan koopen. De gemeenteraden van Middelharnis en Sommelsdijk hebben bij de behandeling van de waterleidingplannen in 192G de uit voering daarvan tegengehouden. Thans hebben in beide gemeenten enkele raads leden den burgemeester verzocht, een spoedeischcnde vergadering uit te schrij ven teneinde deze dringende kwestie tot een oplossing te brengen. Van de nieuwe werf der Nederlandsche Scheepsbouw-Maatscliappij aan de overzijde van 't IJ en van een paar passeerende sleep bootjes zag ik aldus de Amsterdam«che corresp. der N. R. Ct. Woensdagmiddag de vlag halfstok waaien. De geheele haven had de driekleur wel ter halver hoogte mo gen hijsche», want met Daniël Goedkoop, oud-directeur en tot het laatst toe gedele geerd commissaris der Nederlandsche Scheepsbouw-maatschappij, is een man heengegaan die in de ontwikkeling van de haven van Amsterdam on in het bijzonder van den scheepsbouw te Amsterdam, gedu rende vele jaren, een belangrijk aandeel heeft genomen. In 1850 te, Amsterdam geboren, werd hij op 17-jarigen leeftijd eigenaar van de kleine werf 't Kromhout aan de Hoogte Kadijk. En toen in -1894, door heb initiatief van man nen als.J. T Cremer en jhr. L. P. D. Op ten Noort, een poging werd gedaan het oude scheepsbouwbedrijf, dat zoo lange jaren op Oostenburg gebloeid had, te doen herleven, was het Daniel Goedkoop aan wien gevraagd werd als directeur van de Nederlandsche Scheepsbouw-Maatschappij op te treden. Wel een,bewijs van het groote vertrouwen dat men in zijn bekwaamheden stelde. Hij is dus van de oprichting af aan de N. S. M. verbonden geweest; de groei en do bloei van deze groote Amsterdamsche werf is niet voor een gering deel te danken geweest aan hem, den eenvoudigen man van de practijk. Hij heeft den geweldigen groei van het scheepstype meegemaakt, de ontzagge- 1 ijke ontwikkeling van de techniek, de we tenschap, op zijn gebied. En zoo achtte hij in 1919, toen het zilveren jubileum van de Ne derlandsche Scheepsbouw-Maatschappij ge vierd werd, zijn tijd gekomen om af te tre den als directeur, de leiding overdragend aan zijne beide zoons. Daniël Goepkoop was een gemoedelijk ty pe, bemind ook bij zijn werkvolk, vdbr de belangen waarvan hij zich steeds sterk in teresseerde. Hij was een patroon van den ouden stempel, ook in zijn aartsvaderlijk heid; een veteraan in het scheepsbedrijf te Amsterdam. Met zijn dood is weder een periode in de geschiedenis van de haven van Amsterdam afgesloten. JONGEN DOOR EEN VALLENDEN BALK GEDOOD. Gevaarlijk speL Op het Markenplein te Amsterdam was gisteravond een aantal kinderen aan het spelen op een slooperswerk. Een balk werd overeind gezet. Deze viel plotseling en trof een 15-jarigen knaap, die in de Vrolikstraat woont, op het hoofd. Bewusteloos werd hij door omstanders in een naastbijgelegen café ondergebracht, waar hij enkele oogen- blikken daarna den geest gaf. Door den geneeskundigen dienst is het ontzielde lichaam van den knaap n^ar het Binnengasthuis overgebracht. BEDORVEN WATER IN HET NOORD- WILLEMSKANAAL. Smilde zonder drinkwater. Naar wij vernemen is het water van het Noord-Willemskanaal in de provincie Gro ningen bedorven. De vervuiling is begonnen ter hoogte van Smilde in de Drentsche Hoogvaart en heeft zich voortgezet tot sluis III. liet water is zwart als inkt en verbreid een ondraaglijke slank. Duizenden visschen vinden in liet water den dood. De oor zaak wordt gezocht bij een aardappelmeel fabriek. In Smilde is geen drinkwater meer. Van officieele zijde wordt, medegedeeld dat er nog geen gevaar voor de stad Groningen dreigt. HET ONGELUK TE UBBERGEN. Een onderzoek der Justitie. Het parket uit Arnhem is Woensdag te Ubbergen geweest om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het instorten van den muur, waarlangs in den Holleweg voor den aanleg van waterleiding een sleuf werd gegraven. Vast zou komen te staan, dat bij het graafwerk niet werd gestut. I-Iet lijk van den om het leven gekomen arbeider Bons uit Groesbeek is door dr. Hulsebos uit Arnhem geschouwd. De toestand van de twee zwaar gewonden werklieden Tijssen en Eemers is bevredigend, ook die van den lichtgewonden arbeider De Swart. Zij wor den in ziekenhuizen verpleegd; de overige gewonden in- hun woningen te Groesbeek en Nijmegen. STAKINGSRELLETJE MET NOODLOTTIG GEVOLG. De relletjes te Finsterwolde. De landarbeider E. S., die hij een botsing tusschcn politie cn stakende landarbeiders te Finsterwolde een schot in den buik kreeg en naar het ziekenhuis te Winschoten moest wordon overgebracht, is daar Woensdag aan de gevolgen overleden. De burgemeester van Finsterwolde heeft nu een verbod \an samenscholing uitge vaardigd. De technische bezwaren niet onoverkomelijk De „Radiobodo" schrijft Na een bezoek van de leden van de Technische A.V.R.O.-commissic baron Tin dal en W. Vogt bij den voorzitter van de Technische commissie van de Union Inter nationale te Brussel, is aan de A.V.R.O. de beschikking verleend over de golf (z.g. onde commune) van 218 M. Onmiddellijk na uitbrenging van het rap port aan het bestuur, werd het request ver zonden, dat verleden week in de Radiobode is afgedrukt geworden. De energie die de A. V. R. O. op deze „onde commune" eventueel over Nederland zal distribueèren, zal gemiddeld per station veel grooter zijn dan K.W. Technische bezwaren, die in verschillende bladen tegen een mogelijke adoptie van het Gleicliwellen-systeem door de A. V. R. O. zijn uitgebracht, behoeven geen aanleiding te zijn voor bezorgdheid bij onze aanhan gers, aangezien die technische bezwaren zeer wel bij de leden van de Technische A. V. R. O.-commissie bekend zijn. Waar nu reeds vast staat, dat het be zwaar van gebrek aan golflengte-stiptheid, van onderlinge beïnvloeding der zenders, van de z.g. stille zones en vooral dat van de geringe energie, bij den tegenwoordigen stand van de techniek en met verkregen toezeggingen, kan worden overkomen, kan het systeem voor een belanglooze critiek geen voorwerp van afbraak zijn. Men kan er voorts van overtuigd zijn. dat een commissie van prominente technici als de heeren ir. Mak, ir. Enthoven cn J. Corver der A. V. R. O. niet zullen voorstellen om de groote uitgaven te doen, die aan een ver wezenlijking \an een Gleichwellen-omroep- systeem vastzitten, wanneer de technische uitvoerbaarheid niet vaststaat. Deze technische commissie is thans ver zocht al datgene te verrichten, wat noodig is om het bestuur in staat te stellen op deugdelijke gronden een beslissing te ne men. BRANDWEERVOORSCHRIFTEN ALS BRANDGEVAAR. In een bioscooptheater Maakt' ik deze week iets mee, M ant mijn zeer naieve hartje O. zoo zwaar ontstellen dee. lak voor mij zat te genieten Een mijnheer van 't mooi program, Toen er uit zijn linker jaszak Een benauwend luchie kwam. Langzaam stegen kleine wolkjes, Statig uit dienzelfden zak, En ik wist meteen de oorzaak Van 't gevaarlijk ongemak. Want al spoedig constateerde Ik dat aan den binnenkant Van de jas was uitgebroken Een bescheiden binnenbrand. Gouden vonkjes zochten lichtend Voedsel aan het pand der jas, Want de zak zat al solide Wat men noemt „in-zak-en-asch". De mijnheer schrok eensklaps hevig Klopte 't smeulend vuurtje uit, Een bedorven jas en avond Was z'n schadelijk besluit Later bleek mij Rocken mag men Hier niet in de cinema. Dit besluit is, 'bij mijn weten. Bijkans zonder wederga. Een sigaartje wordt bij inkomst Uitgemaakt en weggestopt En dat heeft al heel veel rookers Ondanks 't filmgenot, gestropt. Want het uitgedoofd sigaartje, Blijkt heel vaak niet uit. te zijn. En des rookers zuinig pogen Is bij nader inzien schijn. 't Ergste is het rookverbod kwam Door het dreigend brandgevaar. Men zei: ,,'t Brandende sigaartje Maakt ons eenmaal „de sigaar" Maar nu bleek het dat het middel Erger is zelfs dan de kwaal. En is dus de rook-bepaling „Niet meer rooken in een zaal", Onverstandig naar mijn meening 't Is een wijsheid die bedot. Binnenkort komt hier een brandje Dank zij 't strenge rookverbod GROEGROE. (Alle rechten ooi behouden) Dit voor wat de, ongetwijfeld voorname, technische kwesties betreft. De gevoelsargumenten voor het nieuwe plan zijn talrijk. Een eigen zender, de heele week zenden, wegblazing van tramstorin gen door plaatsing van dochter-stations bij de groote steden en... vrijheid, baas in eigen huis. DE OCEAANVLUCHTEN. Vertrek uitgesteld. Parijs, 30 Mei. (H. N.) Volgens een bericht uit New York zullen de bestuur ders van de Oiseau Jaune en van de Green Flash vanmorgen om 8 uur een nieuwe poging doen om voor de vlucht over den Oceaan te starten. (Volgens latere berich ten is het weer niet bijster gunstig, zoodat er van 't vertrek vandaag niets zal komen). Langestraat 56 Telef. 115. De avond van het leven ontleent zijn licht en zijn schoonheid aan den dag, die er aan voorafging. door RICHARD MARSH. Vrij naar het Engelsch door C. M. G. de W. 59 „Wat meen je dat jc nu weet „Jolui Eva .en. zijn vrienden zullen van nacht probeei-cn met je af te rekenen, dus nu wou je mij vannacht weg hebben, opdat ze vrij spel met je zouden nebhen. Jack je zei dat ik je Jack moest noemen en ik zou niet weten waarom ik dat niet doen zou." Er kwam een glimlach op zijn gezicht, dat er.op dat oogenblik toch somber genoeg uitzag. Zij stond vlak bij hem, alsof die nabijheid haar zelfv erlrouwen cn rust gaf. „Jack, herinner je je nog toen jc mij voor het eerst zag, in afwachting van den dood, op hetgeen was overgebleven van het bal- <eoh van het pension Bianchi „Zou ik dat ooit vergeten?" „Je waagde je leven om het mijne te red den je waagde het telkens en telkens weer, ofschoon ik je telkens waarschuwde en smeekte het niet te doen, dat moet je ook bekennen. Zou je jezelf niet als een treurig sujet beschouwd liehhen nis je gedaan liatl wat ik je vroeg? Zulk een man hen jij." „Dat hoop ik.' „Ik dacht toen en ik heb het daarna tel kens gedacht cn ik denk het nog, dat er geen dapperder man op de wereld bestond en ik twijfel er niet aan of je bent nog even dapper als toen. Ik dacht toen dat je altijd zoo geweest waart; dat dapperheid zoo met jo samengegroeid is, dat het ec-n gewoonte voor je is geworden, dat "je on mogelijk iets anders dan dapper zou kun nen zou. En toch heb ik mij vergistje bent bang." „Ja, je hebt volkomen gelijk, ik ben bang voor jou." „Begrijp je niet, zie je dan niet in, dat jou vrees niets is bij de mijne vergeleken. Heb je geen verbeeldingskracht genoeg om je voor te stellen, wat ik zou moeten verdra gen, den lieelen nacht door, als ik daar ginds was cn jij hier Ze spreken van raen- schenwier haren in één nacht grijs worden ik geloof zeker, dat.dit met mijn haar zou gebeuren, cn bedenk dan eens Jack, wat er 's morgens van mij geworden was. Als je nog leefde....." „Lieve Betty, laat je verbeelding je toch niet zoo ver meevoeren; 'smorgens zal ik net zoo springlevend zijn als op dit oogen- lbik, net zoo gezond en opgewekt". „Ja?" „Zeker, Ik geef toe daar je vrouwen versland je heeft helpen raden dat ik in den loop van den nacht misschien avontu ren beleven zal, maar ik zal er geen kwa de gevolgen van ondervinden. Integendeel, ik stel mij een interessant avondje voor". „Ja? En terwijl jij zulk een interessant avondje beleeft, moet ik mij zitten vervelen in de stad. met dat meisje tot eenig gezel schap. Ieder woord dat je .uitspreekt, maakt het geval erger. Tot nu toe heb ik een vrij saaien tijd hier beleefd: zoodra -er-een pret tig a\ondje op komst is wensch je van mij af te zijn. Neen, dat doe ik niet, Jack, ik blijf". Het scheen dat hij glimlachen moest of hij wou of niet het was een echte lach, niet maar een schijntje. „Ik ik heb je er om lief". „Het is heel vriendelijk van je dat te zeg gen". „Je zUll dus blijven, als je mij één ding belooft". „Ik zal blijven, ofschoon ik je niets be loof. Wat moet ik dan belooven?" „Beity, vannacht zal een uitgezocht ge zelschap van uitgelezen schavuiten John Eva's gastvrijheid genieten; ik ben er niet zeker van, weet je, maar ik vermoed het. Ze zullen mij misschien willen spreken". „Je meent zeker: zij willen mij stellig spreken' „Zonder verwaand te zijn, ze zullen mij een heel lastig mensch vinden, om mee om te gaan, heel moeilijk om te intervieuwen. Het zal misschien een heel levendig gesprek worden, dat moet wel en bij zulk soort sa menkomsten zijn vrouwen misschien min der gewcnscht, zonder je te beleedigen, in tegendeel, het is eigenlijk een compliment, dat ik je maak. Wat je mij moet beloven is, dat je de deur zult sluiten als je van avond naar bed gaat; ik hoop dat je zult slapen cn blijven slapen. Mocht er iets zijn, dat je nachtrust verstoort, ik zal mijn best doen den vrede te bewaren, dan moet je je omdraaien en trachten door te sla pen en l'.i geen geval de kamerdeur open doen. Wil je mij dat beloven?" „Ik beloof je niets". Zelfs voordat die volzin was uitgespro ken, was zij reeds buiten zijn bereik. Ze liep gnel yan hem yandaan, zoodat bij haar niet kon tegenhouden. Zij was de deur al uit en uit het gezicht verdwenen voordat het goed tot hem doordrong dat ze hem ontloopen wou. Hij bleef de deur uitkijken waardoor zij verdwenen was. „Ik heb nooit veel met vrouwen omge gaan". Die woorden werden hardop uitge sproken, alsof iemand ze hooren kon. „Ik wou wel eens weten of ze allemaal zoo on gemakkelijk zijn". Betty holde steeds door, totdat ze in de kamer aankwam, waar Plioebé nog steeds zat te naaien. „Phoebé, het gebeurt vannacht; hij wou mij met jou naar Londen sturen omdat ze komen. Wat denk je, dat ze hem zullen doen?" Het meisje was heel gedecideerd op dat punt; zij gaf haar opinie zoo duidelijk mo gelijk weer: „Als hij niet doet wat zij willen, dan zul len ze hem dooden". HOOFDSTUK XXVI. Een paar woorden met enkele heeren. Er werd geklopt aan de slaapkamerdeur, niet hard, maar stevig. Mijnheer Talbot glimlachte. Ofschoon het al laat was, was hij nog niet naar bed. Hij zat aan een klein tafeltje dat bijna bedekt was met een mas sa papieren die hij met aandacht bestu deerde; brieven, ontwerpen van gebouwen, andere papieren waren bedekt met rijen cijfers. Er was ook een soort album bij waar allerlei uitknipsels in zaten opgeplakt. Fotografieën van personen zoowel als van zaken. Bij de portretten waren biografische aanteekeningen geplakt, historisch zoowel als beschrijvend, Joea de heer: Talbot hoor de kloppen keek hij op van de papieren, keek op zijn horloge, glimlachte en ging voort met lezen. „Het is niet noodig dat ik het den eersten maal hoor, laat ze nog maar eens kloppen een beetje harder. Wat is liet hier stil! In zulk een stilte wordt ieder geluid ge hoord er moet eens iemand slapen in huis". Het kloppen werd herhaald zooals hij wel gedacht had, nu wat luider, na een poosje, weer. Vijf maal werd er geklopt. Zonder het minste geluid van binnen de kamer; toen werd er tegen het paneel ge krast. „Dat lijkt op den knop van een revolver; ze worden ongeduldig. Als ik ze eens liet voortgaan met kloppen, hoe lang zou bet duren voordat ze een kogel door de deur zonuen? Dat zou geweld maken; ik zal mijn gehoor dus maar terug krijgen. Is er daar iemand?" Het was de stem van een boos man 'die antwoordde. „Houd maar op met die nonsens je weet heel goed dat daar iemand is. Als je de deur niet wijd open doet, dan zullen wij het wel voor u doen". „Ben jij dat John Eva? Waarom ben je nog zoo laat op?" „Doe de deur nu maar open". „Ja, ik kom, ik kom. Waarom is er zoo'n haast bij? Staat het huis in brand?" IWurdt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 5