KARPETTEN. LOOPERS. Wgff Fa. J. W. VAN ACHTERBERGH, West-Singei 12-13. Telefoon 238. FINSCH BEZOEK AAN NEDERLAND NEDERLAND EN DE VOLKENBOND D. GOEDKOOP t Amsterdams Burgemeester spreekt Humorhoekje Een uilnoodiging van de Ver: eeniging voor Volkenbond en Vrede De ontvangst !e Enschede Xaterdag kwam het Finsche Volkcnbonds- gczelschap, dat up uilnoodiging \an de er- eeniging voor Volkenbond en Vrede ons land bezoekt, te Oldéhzaat aan. Met gezelschap bestaat uit de heeren: mi nister Procope. C. Enckell, oud-gezant van F inland te Parijs en oud-minister van Bui- tcnlandsche Zaken J. V. Tallqvist, oud-pro fessor in de economie, overtuigd voorvech ter van de Volkenbondsidce: K. B. Brotliê- rus, professor in de staatsleer aan de uni versiteit te Ilelsingfors, A. Grolhenfelt. hoog leeraar aan de univeisileit te Ilelsingfors, II. Gummerus, ijverig strijder voor de onaf hankelijkheid van Finland onder de Russi sche onderdrukking gedurende den wereld oorlog, mevrouw Tilma Iiainari, voorzitster van de Nationale rouwen-Verecnigingcn in Finland, Y llirn, hoogleeraar aan de uni versiteit te Helsingfors, M. Pekkala, socia listisch parlementslid. L. O. Th. Tudeer, sec retaris van de Finsche Volkcnbondsvereeni- ging, bibliothecaris van de Nationale Bibli otheek van Finland, E. Vesterinen, direc teur van het Forstvvirtschafliches Propa- ganda-Buero in Finland en G. Zitting, groot Industrieel. Minister Procope zal het gezelschap alleen ii. Twente vergezelion op zijn doorreis naar Madrid, waar hij de zitting van den A ol- kenbondsraad zal bijwonen. 'Ier begroeting waren aanwezig de heeren H. Ch. G, I. van der Mandere, algemeen secretaris van tie Verecniging voor Volken bond en Vrede, en mr. A. F. H. van Troos- tenburg de Bruyn. verbonden aan het Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, in hun kwaliteit reap, van voorzitter en secretaris van de speciale commissie van ontvangst der Fmsche Volkenbondsgasten. De voorzilter van de commissie van ont vangst sprak een enkel woord van welkom tot de vreemde gasten. IIij legde ei* don nadruk op, dat het door de Xederlandsche Yoreeniging op hoogen prijs wordt gesteld, dat een delegatie van een samenstelling als «Ie tegenwoordige zich bereid heeft ver klaard om gedurende tien dagen naar Xe- «lerland te komen teneinde daar te propa- c'eercn voor de denkbeelden van den Vol kenbond en de evcnfueelc samenwerking van de kleinere staten in den Volkenbond. Ten einde hel nuttige met het aangename ie vereenigen is niet slechts zorg gedragen, «lat te Amsterdam cu te "s Gravenhage de Finsche Volkenbond-vrienden zich tot het Xederlandsche publiek kunnen wenden, maar is ook voor hen een programma in orde gebracht, dat hen in staat stelt om datgene, wat Nederland in zoo velerlei op zicht biedt, in korten lijd ie leeren kennen. Sur. eindigde met de hoop uit te spreken, «lat. wanneer de gasten de thuisreis aan vaarden, zij toegerust zullen zijn met nieu we kennis omlicnt ons kleine land. Namens de gasten dankte de oud-minis ter Enckell. Spr. herinnerde eraan, dat er banden van algemecnen, maar niet in het minst van persoonlijken aard zijn, die Fin land aan Nederland binden. Daarom is het voor het Finsche Volkcnbondsgezelschap een aangename gedachte den Xèderland- schen grond te betreden. Spr. twijfelde er niet aan. of men zal dankbaar terugdenken aan de dogen, hier doorgebracht. Namens de Twcntsche industrieelen, die dezeri eersten dag als gastheeren optreden, snrak de hen II. Gelderrnan een kort woord van welkom. Voorts werd naar Enschede gereden, waar de fabriek „Riglersbleek" werd bezocht. Vervolgens ging men naar de I-Ioogere Textielschool, waar de officieeln ontvangst door het gemeentebestuur plaats had. De burgemeester, de heer Edo Bergsma, hield hier een rede in de Fransche taak waarin I.ij in het bijzonder de goede betrekkingen tusschen Nederland en Finland schetste cn het streven van beide landen voor gerech tigheid en vrede. De Finsche Minister van Buitenlandsche Zaken en vertegenwoordiger van Finland in den Volkenbondsraad, de heer G. Pro cope, beantwoordde de rede van den burge meester eveneens in het Fransch. Daarna werd de lunch gebruikt in Hotel t Lansink te Hengelo. Des middags werd een groote rijtoer gemaakt, waarna diner was in Hotel Carishavcn te Delden. Zondagochtend vroeg vertrokken de Fin sche gasten per auto's over Lochem, Zut- phen en Apeldoorn naar Arnhem. Zij wer den daar ontvangen door het gemeentebe stuur cn de Arnhemsche afdeeling van de Verecniging voor Volkenbond en Vrede. Het gemeentebestuur bood hun een lunch aan cn vervolgens een grooten autotocht naar de omstreken. Des avonds vertrokken de gasten haar Amsterdam, waar zij heden de gasten van het gmeentebestuur zijn en waar zij des avonds te 8>j uur in een openbare vergadering, die gehouden wordt in de aula van de universiteit, z.ullen spieken over den Volkenbond en de samenwerking van de kleine staten. Voor Dinsdag staan bezoeken aan Den Vlaag cn Leiden; voor Woensdag aan Gouda cn een ontvangst door den Minister van Buitenlandsche Zaken op het programma. Donderdag gaat het gezelschap naar Zee land; Vrijdag bezoekt het Haarlem en om geving. Zaterdag Botterdam, terwijl het Maandag en Dinsdag v ia de in aanleg zijn de Zufterzeewerkcn naar Friesland gaat om van uit Leeuwarden de terugreis te on- dernenn n. Zaterdagavond is te 's-Gravenhage aan gekomen de heer Procope, minister van bui- leiilaudsehe zaken in Finland. Hij gebruikte liet middagmaal bij minis ter lïeelaeiis van Blokland. DE EERSTE KAMER. Hoogstwaarschijnlijk z.tl de Eerste Kamer in de tweede helft dezer maand weer bij eenkomen. NIET AANGENOMEN LIJSTEN. In den kieskring Leeuwarden. Ged. Staten- van Friesland behandelden gisteren in openbare vergadering de bij hen ingekomen beroepen van S. Fortuin cn E. Boes te Leeuwarden en van L. de Visser ie 's-Gravenhage. en C. Kuiper te Amster dam tegen de beslissing van bet hoofdstem- bureau in den kieskring li voor de verkie zing van leden der Tweede Kamer, waarbij de namen Darsono Moesso en Alimin van de lijst der Comm. Partij Holland zijn ge schrapt, alsmede een adres van dr. Van der Mijle te Amsterdam, betreffende de niet aanneming van de candidatenlijst, uitgaan de van het A erbond van Nationalisten. Van de heeren Fortuin, Boes. De A isser cn Kuiper was niemand verschenen. De voorzitter van het hoofdstembureau, jhr. mr. van Be> ma, zeide, dat het hoofd- stembureau zicli zuiver aan het formeele recht had gehouden; art 3(5 van de Kies wet eischl, dat de candidaten met vermel ding van hun voorletters en woonplaats op de "lijsten worden geplaatst. Als dit het eenige was, zou men misschien over het ontbreken van de, voorletters kunnen heen stappen. maar art. 4i zegt uitdrukkelijk: „Het hoofdstembureau schrapt, in volgorde in dit artikel aangewezen, van de lijst der candidaten: a. die niet daarop zijn ge plaatst op de wijze in art. 36 bepaald." Het kan het hoofdbureau natuurlijk niets schelen of rle heeren Darsona, Moesso cn Alimin Indonesiërs zijn of niet, maar liet meende zich juist, omdat het de Kiss wet betrof, aan het formeele recht te inoetcn houden. Dr. C. A. li. van der Mijle verdedigde het beroep, ingesteld door het A'erbond van Nationalisten. Jhr. mr. A an Beyma repliceerde o.m. dat er niet de minste pressie op den brenger is geoefend. Om dit te bewijzen las spreker een verklaring voor van den brenger van de lijst, een loopknecht van een sigaren winkelier. waaruit blijkt, dat deze geheel vrijwillig en in gemeeri overleg is terug gegaan om de straatnamen en de huisnum mers uit te vinden. Ged. Staten zullen uitspraak doen in hun eerstvolgende vergadering. WEER EEN VEENBRAND. En weer kwaadwilligheid? Opnieuw is een hoeveelheid tuif ie Bar- ger-Campascuurn verbrand; thans op de veenplaats van R. Bisschop. Ook nu zijn sporen van brandstichting gevonden. Met vier spuiten was meri na 36 uur blusschen het vuur meester. GEEN NOODSCHOUWBURG TE AMSTERDAM? Naar de Tel. verneemt hebben B. cn AA', van Amsterdam aan de heeren Saalbprn en Van Prang doen weten, dat hunnerzijds overwegende bezwaren beslaan tot het be schikbaar stellen van gemeenteterreinen ten behoeve van den bouw van een nood- schouwburg, zooals die door verzoekers waren aangevraagd. Zij kunnen daarom hun medewerking in dezen niet verleenen. Saalborn en A'an Praag zullen zich thans waarschijnlijk met een adres tot den Raad '•ichten. DE SCHEVENINGSCHE VISSCHERSSTAKING. De bcmiddelingsactie. De burgemeester beeft Zaterdag in ver band met zun bemiddelingspogingen inzake het conflict in het Scheveningsche vis- schersbedrijf. een conferentie sehad met het bestuur der Reedersvereeniging. In het begin der volgende week zal hii een onder houd hebben rnet de besturen der weikne- mersbonden. Een bidstond. De kerkeraad van de Ned. Herv. Ge meente te Scheveningcn heeft den kerke raad van de Gereform. Kerk te Schevenin- gen voorgesteld, gezamenlijk een bidstond te houden, in verband met den strijd, die thans in het isschenjbedrüf zooveel twee dracht teweeg brengt. HET CONFLICT IN DE ZAANSCHE HOUTINDUSTRIE. De staking bij da N.V. v h. P. Rot Czn. opgeheven. Met overgroote meerderheid van slem- men heeft liet personeel van de N.Ah Hout handel v 'li. P. Rot Czn. te A\7estzaan in de Zaterdag gehouden vergadering besloten Alaandag a.s. het werk te hervatten Het door Elburgers geloste hout, dat door de stakingsleiders besmet was verklaard, zal eveneens door hen in de loodsen worden opgeslagen. Alle arbeiders zullen zonder onderscheid weder door de firma Rot in dienst worden teruggenomen. Ue vreedzame regeling van internationale geschillen Een wetsontwerp ingediend Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van de toetreding tot de hoofd stukken 1. II en IV van de door de negen de Yolkenbondsv ergadering op 26 Sept. 102S vastgestelde Algemeene Akte nopens vreedzame regeling van internationale ge schillen. In tegenstelling lot andere onder de auspiciën van den Aolkenbond opgestelde verdragen, is er bij dit ontwerp geen spra ke van onderteekeuing cn bekrachtiging, maar uitsluitend van toetreding. Krachtens artt. 43 en H zullen alle leden van den Bond. alsmede bepaalde niet-leden, kunnen toetreden, en indien twee staten zullen zijn toegetreden, zal de Akte in werking treden. Tot dusver heeft voor zoover be kend nog geen enkele Staat den secretaris generaal van den \7olkcnbond kennis gege ven van zijn toetreding. De Akte beslaat uit vier hoofdstukken. Het eerste behandelt de verzocningsproce- dure. het tweede de rechterlijke en scheids rechterlijke regeling voor rechtsgeschillen, het derde de scheidsrechterlijke regeling voor belangengeschillen. waarbij de verzoe ning niet tot resultaat heeft geleid, terwijl in het vierde hoofdstuk eenige algemeene bepalingen zijn bijeengebracht. Elk van deze hoofdstukken behandelt een vrijwel afgescheiden materie. NEDERLAND—BOLIVIA. Een handelsverdrag. Tusschen Nederland en Bolivia is een handelsverdrag gesloten, in 'i algemeene ge grond op hei beginsel der wederzijdsche mecstbeguïistiging, voor den tijd van vijf jaren. LIBERALE STATENLEDEN. Een vergadering te Rotterdam. De A'ereeiüging van Statenleden aange sloten bij de Liberale Staatspaitij De A'rij- heidsbond houdt op AYijdag 7 Juni een vergadering te Rotterdam. Op de agenda slaatBespreking gewestelijke commissies, door mr. C. II. Guépin, lid der Provinciale Staten van Noord-Holland. Bespreking algemeene regelen Ier zake van elektriciteitsvoorziening, door ir. I- Koster, lid der Eerste Kamer en lid der Provinciale Staten van Limburg. Lventueele bespreking van candidaturcn voor de Eerste Kamer, door de betrokken gewestelijke vrijzinnige fracties. DE STAKING VAN LANDARBEIDERS IN OOSTELIJK-GRONINGEN. Ruiten ingeworpen bij werk willigen. To Nieuw Bcerta zijn A'rij dagnacht, in huizen van werkwillige landarbeiders der tig ruiten ingeworpen. Het detachement marechaussee aldaar is verdubbeld Civiele actie tegen stekers. Eenige landbouwers in Oostelijk Gronin gen hebben thans tegen hun vaste arbei ders, die sinds 1 Mei in staking zijn, een vordering ingcstebl wegens verbreking van de arbeidsovereenkomst. erlangd wordt een schadevergoeding' van TOO per jaar, benevens ontruiming van woning cn grond. Ue eerste vorderingen zullen a.s. Dinsdag voor het kantongerecht te W inschoten be handeld worden. TWEE AUTO'S GESLIPT. Inzittenden gewond. Op de hoek van de ï5arphatislraat en 'Julpplein ie Amsterdam zijn door de glad heid van het asphalt, als gevolg van den regen kort na elkaar twee autos geslipt. De eerste kwam tegen een hoont terecht. Een inzittende heer werd daarbij tamelijk ernstig aan het hoofd verwond. Hij werd naar het Isr. Ziekenhuis vervoerd en opge nomen. Men constateerde een hersenschud ding. De tweede auto, waarin een heer en twee dames waren gezeten, sloeg legen een licht mast aan. De man werd ernstig gewond cn naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis ge bracht. De beide dameskregen lichtere kwetsuren. Zij konden na verbonden te zijn, huiswaarts kecren. DE MOORD IN DE FABER VAN RIEMS DIJKSTRAAT. De dader van het ziekenhuis naar de gevangenis overge bracht. A'njdagmiduag is B., die gearresteerd is in verband met den moord op zijn vrouw Donderdagavond in de I'aber v. Riemsdijk- straat te. den Haag gepleegd, uit hel zie kenhuis ontslagen. Hoewel hij nog niet geheel van zijn ver wondingen is hersteld, bestond er geen hu- zwaar tegen, hern naar het Huis van Re waring over tc brengen cn daar op te slui ten. Des middags nog heeft het transport plaats gehad. BEGRAFENIS DS. B. P. PLANTENGA. AT ijdagniitltjag is op de begraafpl. AA'es terveld ter aarde besteld het stoffelijk over schot van ds. B. P. Plontcngo, emiritus- predikant bij de \7erecnigde Doopsgez. Ge meente te Haarlem. Len buitengewoon groot aantal belangstellenden woonde deze plechtigheid bij. O.a. waren aanwezig de burgemeester van Haarlem, de neer L. Maarschalk cn mevrouw Maarschalk, de kerkcraden der Doopsgezinde Gemeenten te Haarlem cn Beverwijk, alle Doopsgezinde Predikanten te Haarlem, verder ds. D. J. van Calcar, Beverwijk, ds. M. L. Deenik. Leeuwarden; ds. M. Onnes. AYestzaan; re genten en regentessen van hei Doopsge zinde AV eeshins te Haarlem, dr. Spoelder, rector en eenige leeraren, van het Gymna sium aldaar, het Curatorium van liet Gym nasium enz. Dr. 1. J. Haak, oud-catechisant van den- overledene, hield een gedachtenisrede. De zoon van den overledene dankte de aanwezigen voor de belangstelling. (Tel.). PROF. EERDMANS. Zaterdag uit het Diaconossenhuis Men meldt ons uit Leiden; Prof. dr. B. D. F.erdmans. hoogleeraar in de uitlegging van het het Oude Testament, de geschiedenis van den Isracl-godsdienst en de Israel, letterkunde, cn oud-lid van de Tweede Kamer, die gedurende eenige we ken in het Diaconesscnhuis te Leiden was opgenomen, waar hij een ernstige oogope ratie heeft ondergaan, heeft Zaterdag, deze inrichting kunnen verlaten. CHR. ONDERWIJS. Het diploma van den School raad. Geslaagd voor het diploma van den Schoolraad voor Scholen met den Bijbel, met aantekeningen Chr. Nationaal cn Ge reformeerd Schoolverband de dames I. Merkesfein—Spiering te Utrecht. A. A. rle Haan te Oud Alblas, H. A. Henkemans. G. Dijk. beiden te 's-Gravcnhage. S. v. d. Wey te Dordrecht. J. Prins le Kollumerpomp, I*. C. Buiten, G. II. Groothof. Z. Hoving, al- lon te Groningen. N. van Oosterom te Vreeswijk, M. J. van Bueren. C Th Spie ring, beiden te Amsterdam, A. Boonstra te Munnekezijl, J. J. Zwiep te Overschie. E. J. Bussink te Arnhem. De heer J. Kortenoever te Amsterdam, die het diploma reeds bezat, verkreeg, clë aanteekeningen Chr. Nationaal en Gere- form eerd Schoolv erban d Voorts geslaagd AA. G. van Heetkamp, AAoudriehem: P. Klynstra, AA eesp G. X. van Zoest. Driebergen A. Visser, Haarlem; Mej. M. E. Rosholt, Hendrik Ido Ambacht P. van Krugen, Rheezerveen Mej. M. T. Hummeler, Ten Boer Mej. J. B Christe. Gorinclicm; G. A. Bons, Dordrecht Mej. S. Blok. Amersfoort met aanteekening Gereformeerd School verband II. Schipper. Amsterdam met aanteekeningen Chr Nationaal en Gereformeerd Schoolverband Mej. AA'. Top pen. Uithuizen. G. Toppen. Appingedam Mej. A. G. J. Hartlioorn. Almelo Mej. 1. de Kcijzer. Almelo KENNEMERLAND VERWACHT EEN RIJKEN AARDBEIEN-OOGST. de voorteekenen niet bedriegen, zal de. a'ardbeicnteelt in Keunemevland, de streek bij uitnemendheid wat den verbouw van aardbeien betreft, ditmaal een rijken oogst leveren. Ten gevolge van hel heerlijk zoele weer in deze Meimaand, met haar vochtige nachten, is de stand der aardbei- planten op het oögenblik zeer gunstig en de duinstreek staat thans in het teeken van den helder-vvilten bloesem der aard beziën Ook de strenge vorst heeft gelukkig geen schade aan de planten aangebracht, aldus het Volk. Reeds nu kan gezegd worden, dat de ex portveilingen ecu week vroeger zullen aanvangen dan verleden jaar. DOODELIJK MIJNONGELUK. A'rijdagmorgen is in de ondergrondsche werken van de mijn AVillem-Sofie te Spek- holzerheide, Gemeente Kerkrade, de 42- jarige H. Kleine uit Heerlen door neerval lend gesteente getroffen en gedood. De man was gehuwd cn vader van twee kinderen. üe begrafenis op Zorgvlied Men meldt ons uit Amsterdam: Op de begraafplaats Zorgvlied is heden het stoffelijk overschot van den scheeps bouwkundige de heer D. Goedkoop ter aar de besteld. Geweldig groot was de belang stelling uit onderscheidene klingen van het maatschappelijk leven. Er waren direc teuren van scheepvaartmaatschappijen en van bankinstellingen, er waren deputaties van het personeel, van de Ned. Scheeps bouwmaatschappij waarvan de overledene eerst directeur en later tot aan zijn dood gedelegeerd commissaris is geweest. Er waren voorts tal van vooraanstaanden op het gebied van de scheepvaart. De baar die gedekt was door da vlag van de N. S. M.. werd erst gevolgd door een deputatie van 12 werklieden, die het. ge- heele personeel van de N. S. M. vertegen woordigden. Daarachter schreden de fami lie en de commissarissen der N. S. M., waarachter zich aansloten 6 werklieden van de Kromhoutmotorenfabriekevn en 8 leerlingen van de avondvakteekcnschool „De Eenheid' Toen de groeve gedekt was met de vlag der N. S. M. trad de Burgemeester van Am sterdam, de heer de A'lugt, naar voren. Deze wees erop dat de overledene in Am sterdam een vooraanstaande plaats innam. I-lij heeft den Nederlandsclien Scheepsbouw opgevoerd tot een graad van ontwikkeling die ons Nederlanders met eerbied vervult cn die ook ver buiten de grenzen wordt ge waardeerd. De stad Amsterdam treurt om het verlies van een harer groote zonen Spreker eindigde met een woord van groo te dankbaarheid voor hetgeen de overle dene voor Amsterdam cn voor de X. _S. M. is geweest. A oorts hebben het woord gevoerd de heer Chr. Penning, onderdirecteur der N. S. M. de heer Smit secretaris van den fabrieks- raad der N. S. M. en een lid van het ad ministratief personeel dezer maatschappij. DE OUDE VINK. Het van ouds bekende café restaurant met speeltuin „De Oude Vink", aan den Haagvveg bij Leiden, is in het openbaar verkocht. Het werd in bod gebracht op f 27,300 door den heer J. N. van Elzen te den Haag. De volgende week zal de afslag plaats hebben INBRAAK. A i ijdagnacht is ingebroken in het kantoor van de NA'. Neptunus aan dc Boompjes te Rotterdam. De dieven hebben zich naar allewaarschijnlijkheid laten insluiten. L»e brandkast, waaruit 100 is gestolen, heb ben de inbrekers a la sardine openge scheurd. Zij hebben daarna het pand door «le hoofddeur, welke zij ontgrendeld heb ben. verlaten: Donderdagnacht is ingebroken in de magazijnen van gebr. Xihorn, manufactu rers aan de Langstraat te Nijkerk. Door het openschuiven van écu zijraam is men binnen' gekomen. Er is eenig geld ont vreemd Ook busjes voor liefdadigheids- doeleinden zijn geplunderd SCHIP EN LADING VERBRAND. 550 pakken stroo verloren. Toen schipper 11. AA'ieggers uit Gronin gen gisteravond trachtte met zijn met. stroo geladen. 60 ton metende schip de „Vijf Ge broeders", nog vóór donker het BoterÜiep te Groningen te bereiken, stegen, toen hij zich bij Zandeweer bevond, plotseling vlammen uit de lading op. Het vuur greep zoo snel om zich heen. dat men het schip dadelijk moest verlaten zonder iets te kun nen redden. De brandspuit van Uithuizen trachtte nog den brand te blusschen. ech ter zonder resultaat. De bezittingen van den schipper en de lading, bestaande uit 300 pakken stroo. gingen geheel verloren. Het ijzeren schip bekwam ernstige scha lie. De oorzaak van den brand is onbe kend. Alles is verzekerd. „Baby heeft mijn boord en knoopje ingeslikt". (Judge).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6