WIJNHANDEL J. A. SGHOTERMAM&Zn. Gewas 1924 St, Emilion f 1.40 f 56.- OVERZICHT VAN DEN BELASTINGDRUK AANMERKELIJKE ONDER LINGE AFWIJKINGEN DR. EASTON OVERLEDEN UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 TELEFOON 145 DE SCHEVENINGSCHE STAKING Humorhoekje Verlaging van den rijksen verhoor ging van den gemeentelijken belastingdruk. ■- v Interessante cijfers Verschenen is wederom het door het Centraal Bureau oor de Statistiek samen gestelde overzicht van den belastingdruk, thans over het belastingjaar 1928/1929. Evenals in de vorige uitgaven wordt hier in weder voor alle gemeenten de belasting druk vermeld voor gehuwden met 2 kinde ren en inkomens van 1000, 2000, 3000, 4000 en 5000 en voor alle gemeenten boven 5000 inwoners de overeenkomstige gegevens voor gehuwden zonder kinderen en inkomens van 1.000—200.000 (in 22 rubrieken). Verder zijn nog een aantal ge gevens opgenomen, waaruit de belasting druk op het vermogen kan worden bere kend cn is voor de gemeenten hoven 2000 inwoners, in verband met de wijziging der personeele belasting bij de wet van-28 De cember 192(5 (Stbl. No. 432), een nieuwe ta bel opgenomen, waarin voor een tiental verschillende huurwaarden, melding is ge maakt van het aantal opcenten op deze be lasting benevens van de huurwaarde, waarbij het maximum aantal opcenten be reikt wordt, alsmede van de klasse(n) waarin de gemeenten voor de berekening van den eersten en tweeden grondslag der personeele belasting zijn gerangschikt. Eveneens zijn in een nieuwe tabel een aantal bijzonderheden opgenomen. die voor dc berekening van de personeele be lasting van belang zijn. Aan het overzicht is een bijlage toege voegd, waarin de belastingdruk in ver houding tot het inkomen tot uitdrukking wordt gebracht. Bij het reeds vluchtig doorzien van de in deze publicatie voorkomende cijfers blijkt, dat de belastingdruk in de gemeenten on derling belangrijk afwijkt. In vergelijking met 1927/1928 is de gemeentelijke belas tingdruk over het algemeen wederom toe genomen, daarentegen is de Rijksbelasting- druk door de met 1 Mei 1928 in werking getreden verlaging van liet- tarief dezer be lasting in hoofdsom, verminderd. Voor den gehuwde met 2 kinderen is de hoogste ge- meenelijke belastingdruk voor inkomens van 1.000—5000 hier hieronder ver meld; daarnaast zijn de cijfers ingevuld betreffende den Rijksdruk in hoofdsom cn verdedigingsbelasting II. Zuiver inkomen Hoogste gemeentelijke belastingdruk Rijksinkomsten- en verdedigings belasting II 1000 1 36.— f 60.80 - 2000 - 175.64 - 20.80 3000 - 326.04 - 53.70 - 4000 - 538.— - 89.20 - 5000 - 780.50 - 128.60 De laagste belastingdruk wordt uit den aard der zaak aangetroffen in de 4 gemeen ten, waarin over 1928/29 geen enkele ge meentelijke heffing op het inkomen be staat. Telt men bij de cijfers van den gemeen telijken belastingdruk dien van rijk en pro vincie op, welke eveneens in het overzicht voorkomt, dan kan men een vergelijking rnaken tusschen den totalen belastingdruk op het inkomen over do verschillende ge meenten. Hieronder zijn deze cijfers ver meld voor Amsterdam, 's-Gravenhage, Rot terdam en Utrecht en voor rle gemeenten rnet den laagsten en den hoogstcn belas- lingdruk voor gehuwden met 2 kinderen en inkomen van 2000 resp. 5000. Totale belastingdruk. ci O O O* 5000— Laagste druk 22.98 198.12 Amsterdam 09.04 370.08 's-Gravenhage 51.49 291.99 Rotterdam 49.74 300.93 Tutrecht G9.39 420.31 Hoogste druk 141.81 923.30 In de inleiding komen verder eenige staatjes voor beu-effende de rijksinkom sten- eü vermogensbelasting, waaruit on der meer blijkt, dat ruim 70% van alle aangeslagencn in eerstgenoemde belasting een inkomen hebben beneden 2000, die gezamenlijk slechts ruim 11% bijdragen in het totaalbedrag dezer belasting in hoofd som. Daarentegen hebben ruim 5% van elle aangeslagenen een inkomen van 5000 en hooger, welke categorie bijna 68% bij draagt in het totaalbedrag der belasting. Wat de vermogensbelasting aangaat kan worden vermeld dat ruim 43% van alle aangeslagenen een vermogen hebben bene den 30.000 die tezamen ruim 7% bijdra gen in de totaalopbrengst dezer belasting, terwijl ruim 15% van alle aangeslagenen 100.000 of meer vermogen bezitten en ge zamenlijk ruim 64% van het totaal der be lasting betalen. De verdeeling der aange slagen naar de hoegrootheid van hun in komens en vermogens is ook vermeld voor elk der 42 gemeenten boven 20.000 inwoners afzonderlijk aangeslagenen. Zijn inkomens beneden 800 en vermo gens beneden 16.000 vrijgesteld resp. van rijksinkomsten- en vermogensbelasting, voor de gemeentelijke inkomstenbelastin gen looptin de bedragen van den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud (het vrijgestelde inkomen van belasting) nogal .uiteen. Uit de inleiding blijkt, dat voor de 1079 gemeenten, 36 gemeenten geen inkomfctAö,- belasting heffen, of uitsluitend opcenten op de rijksinkomslenbelasting, terwijl 8 ge meenten een aftrek hebben beneden 400, 321 een aftrek van 400—600, 411 van 600—700, 298 van 700—000. terwijl 7 ge meentel een aftrek SoSbben van 900-1000. Voor uitvoeriger gegevens moge naar bo vengenoemd overzicht cn naar de overeen komstige publicaties over voorgaande jaren zelve verwezen worden. AANNEMEN VAN GIFTEN DOOR EEN AMBTENAAR. De Hooge Raad heeft verworpen het cas satieberoep van J. J. K., secretaris der ge meente Wychen, die wegens het aannemen van giften als ambtenaar is veroordeeld tot 300 boet door bet Hof te Arnhem. OISTERWIJKS NATUURSCHOON. Door den brand weinig geleden. In verband met de berichten, welke aan gaande den boschbrand, die in de ge meente Oisterwijk beeft gewoed, in de ver schillende bladen zijn gepubliceerd, wor den ons van officieele zijde de \olgende gegevens verstrekt: Bedoelde boschbrand heeft 56 H.A. den nenbosch en 14 H.A. heide vernield, gele gen tusschen de Rozephoeve cn de gehuch ten Balsvoort en de Logt. De brand brak uit op bet grondgebied der gemeente Haaren onder Balsvoort. De bosschen, welke particulier bezit zijn, liggen op bijna een uur gaans vanaf de Gemullehoeken. Zij maken geen doel uit van de 400 H.A. bosschen, welke behooren aan de Verecniging tot Behoud van Na tuurmonumenten in Nederland. Door hunne afgelegen ligging werden zij zeer weinig door vreemdelingen bezocht. Het Olsterwljksche natuurschoon heeft door dezen brand slechts in een zeer ge ringe mate geleden. MINISTER KAN NAAR DE VELUWE. Een bezoek aan het ver brande gebied in de Kool- wijker bosschen. Gisteren bezocht de minister van binnen- iandsche zaken en landbouw, mr. J. B. Kan, de Staatsbosschen bij Kootwijk, die de vo rige week zoozeer door brand werden ge teisterd. Z. Exc. was vergezeld van den di recteur van het Staatsboschbeheer E. P. van Dissel te Utrecht, den houtvester te Apeldoorn C. M. van 't Iloff en den bosch wachter G. van Ernst. De minister heeft het verbrande gebied, dat een oppervlakte heeft van ongeveer 250 H.A.,- doorkruist, alsmede do plek bezocht, waar de brand zeer waarschijnlijk ten gevolge van het uitkloppen van een pijp is ontstaan. Z. Exc. was zeer onder den indruk, niet alleen van de aanzienlijke schade, die gel delijk is geleden, maar ook van het verlo ren gaan van zooveel schoonheid Het was den minister echter bijzonder aangenaam te kunnen vaststellen, dat alle voorzorgsmaatregelen, welke in een goed beheerd boschbedrijf ter voorkoming en ter bestrijding van boschbrand noodzakelijk zijn, waren genomen. De minister vond, .na het langdurige be zoek aan de Kootwijker bosschen. nog gele genheid, eenigen tijd te vertoeven op het Rijksinstituut voor Pluimveeteelt te Beek bergen. SLAPENDE NACHTWAKER TE GOOR. Klacht ingediend tegen den Burgemeester. Men meldt uit Goor aan de Cl. Het is den laatsten tijd gebleken, dat verschillen de gemeente-arbeiders op minder correcte wijze bun taak vervullen. Zoo is de nacht waker K. te Goor acht dagen in zijn be trekking geschorst, omdat aan het licht ge komen is, dat onlangs tijdens een brand, die van des nachts een tot vier uur woedde en waarbij eenige personen zich slechts met moeite wisten te redden, de nacht waker zich in zijn bed bevond en dien nacht niet op surveillance was geweest. Eveneens is gedurende een week in zijn betrekking geschorst, de plantsoenarbeider en doodgraver G. K. te Goor, die in den tijd dat hij voor de gemeente werkzaam moest zijn en daarvoor een vast salaris geniet, zich in loondienst bij particulieren bevond, waardoor hij dus een dubbel salaris op streek. Verder schijnt men in sommige kringen ook ontstemd te zijn over de veelvuldige afwezigheid van den burgemeester, welke o.a. toegeschreven wordt aan zijn lidmaat schap van de Tweede Kamer en Provin ciale Staten, en zijn optreden als propagan dist der S. D. A. P. Daar men verschillen de misstanden in de gemeente, waarvan enkele bovengenoemd zijn, hieraan toe schrijft. heeft een aantal burgers, o.a het oud-raadslid en de oud-gemeente-ontvan- ger Ten Cate, hieromtrent een klacht inge diend bij den Commissaris der Koningin in de Provincie Overijssel. DE DJIGUIETEN- KOZAKKEN TE DORDRECHT. Een ongeval tegen het einde der voorstelling. Men meldt uit Dordrecht aan de Mndgm De Djiguieten-Kozakken zijn te Dordrecht graag geziene gasten. En toen het bestuur van de vereeniging „Sportpark Reeweg" al daar besloot, weer een demonstratie van deze stoutmoedige ruiters op zijn jaaroro gramma tc plaatsen, stond het vast, dat de belangstelling van de zijde van het publiek daarvoor wederom groot zou zijn. Dit is in derdaad het geval geweest, want gisteren was het fraaie terrein, ondanks het min der gunstige weer, omzoomd door een tal rijke en enthousiaste menigte, welke haar ingenomenheid met do hewonderwaardige prestaties der koene kozakken telkenmale door oen hartelijk applaus kenbaar maak te. Jammer genoeg had tegen het einde dei voorstelling een ongeluk plaats, dat zich aanvankelijk nogal ernstig liet aanzien. Het gebeurde, toen twee Kozakken op één paard hadden plaats genomen en één van hen, terwijl de viervoeter in vollen galop was, een salto zou maken. Deze acrobati sclie toer mislukte echter, maar de Kozak wilde het onmiddellijk daarop nogeenspro- beeren. Vermoedelijk heeft hij daarbij den afstand van de terreinafzetting te groot geschat, want het paard rende in volle vaart, tegen de ijzerdraad-versperring, trachtte er nog overheen te springen, doch viel bovenop den eveneens tuimelender Kozak, die ter plaatse bleef liggen, zoodat men het ergste vreesde. Onmiddellijk school medische hulp toe cn werd de Kozak dezelfde, die onlangs te Middelburg van zijn paard viel! naar de bestuurskamer gedragen. Het programma werd nog voortgezet met een enkel nummer, maar de aardigheid was er op dat moment voor het publiek al af. Later bleek, dat het ongeluk goed was afgeloopen. De gevallen Kozak werd name lijk per auto naar het. restaurant N. A. B. vervoerd, waar hij reeds in staat was, zon der hulp de trap te beklimmen. Dr Romijn kon slechts enkele onbeduidende kneuzin gen constateeren. Redacteur van liet llaagsch Maandblad Zeer bekend publicist Te 's-Gravenhage is op 64-jarigen leef tijd overleden dr. C. E as tón, redacteur van het Haagsch Maandblad. DR. C. EASTON. Dr. Easton werd IS September 1864 le Dordrecht geboren. Na de Il.B.S. te hebben doorloopen cn een tweejarige studie aan de Polytechnische school te Delft, ging hij in 1S84 naar Parijs om Fransch en Fran sch© letteren le studeeren. In 18S6 behaal de hij de acte Fransch M.O. In 1S88 te Dordrecht teruggekeerd, werd hij benoemd tot correspondent van de Nieuwe Rotter- damsche Courant. In 1895 werd de heer Feston redacteur van de Dordrechtsche Courant en in 1895 volgde zijn benoeming tot redacteur aan de „N.K.C.". In Novem ber 1906 werd dr. Easton benoemd tot hoofdredacteur van „Het Nieuws van den Dag" te Amsterdam, als opvolger van wijlen dr. P. II. Ilitter, die in dat jaar het ambt van hoogleeraar in de wijsbegeerte aan de universiteit te Utrecht aanvaardde. Tot de opheffing in 1923 was de thans ontslapene aan het „Nieuws van den Dag" verbonden. Daarna was hij redacteur aan De Haagsche Post en het Haagsche Maand blad. De sterrenkunde had steeds dr. Easton's bijzondere voorliefde en vele jaren hield li ij zich bezig met vraagstukken betreffen de de verdeeling der sterren van de ver schillende grootte, vergeleken bij de ver spreiding van het Melkwoglicht. In een Amerikaansch tijdschrift heeft hij in 1903 een nieuwe theorie over den Melkweg ge publiceerd, die in tal van handboeken is overgenomen. Kort daarop volgde zijn be vordering tot, cere-doctor van de universi teit te Groningen, waarbij professor J. C. Ivapteyn als zijn promotor optrad. Met geografische cn klïmathologische studies heeft dr. Easton zich eveens vele jaren bezig gehouden. Talrijk zijn de arti kelen. die van zijn hand over deze onder werpen in vele wetenschappelijke tijd schriften vécsfhencn. Verscheidene jaren is de heer Easton ook bestuurslid geweest van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap te Amster dam. De teraardebestelling van het stoffelijk hulsel zal plaats hebben a.s. Donderdag om 11 Yi uur op Oud Eik en Duinen. BRAND IN EEN KLEEDINGMAGAZIJN TE HELMOND. Een onverwachte demonstratie voor de deelnemers aan een brandv/eercongres. Vrijdagnacht is te Helmond in de Vee straat brand ontstaan in het kledingmaga zijn van de „Kleedingbokser". Het pand is eigendom van den heer A. van Thiel. Het huis is voor een groot deel geheel uitge brand. Veel confectiegoederen werden een prooi der vlammen, terwijl de rest door wa terschade waardeloos gemaakt werd. Dc schade is aanzienlijk. Als bijzonderheid kan medegedeeld worden, dat juist op 31 Mei en 1 Juni te Helmond het provinciaal brandweercongres gehouden wordt, zoodat de congressisten getuige waren van een niet verwachte demonstratie. BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker Door de schippers wordt een, cenigszins duistere hou ding aangenomen De reeders aanvaarden een voorste! van Mr. Patijn De houding, die de schippers nu gaan aannemen in dit conflict, lijkt eenigszins duister. Zooals dezer dagen is gemeld, had den zij in een vrijwel voltallige vergade ring besloten, deze week aan het werk te gaan om de zeilen cn netten te bergen, het geen door de reeders des te urgenter wordt geacht nu het droge weer voorbij is. Met dit werk zou daarom gisterochtend begon nen worden. Verschillende schippers had den zich echter uitgelaten tegenover de stakende matrozen, dat het met dien schip- persarbeid zoon vaart niet zou loopen. Voor alle zekerheid had de stakingsleiding maatregelen genomen en alle stakers op geroepen orn 6 uur gisterochtend aan de haven te zijn, zoodat het daar dien och tend zwart zag. Er liepen wel enkele schippers ook, maar gewerkt is er niet. Later werd aan de reeders medegedeeld, dat de schippers nog wachten op het ant woord der reeds op hun verzoek om een afzonderlijke loonregeling. In ieder geval is de toestand nu allesbehalve helder. Zooals vorige week gemeld is door den Matrozenbond een overeenkomst getroffen met den reeder S. Taal, die een zeillogger naar zee zou zenden ter haringvangst. De lieer Taal had echter j.l. Zaterdagavond wel een 30 man aangenomen. Ondersteld werd nu, dat deze 30 man niet alleen vooi dezen beillogger zouden werken. Daarom hebben gisterochtend 16 man het werk weer verlaten. Naar wij vernemen heeft burgemeester mr. Patijn, die optreedt als bemiddelaar in het Scheveningsche visschersconflict, een voorstel gedaan aan beide partijen. De ledenvergadering der Reedersvereeni- ging heeft het reeds aanvaard. De werkne mers zullen heden hierover een beslissing nemen. DE RELLETJES OP WIERINGEN. Drankmisbruik de oorzaak? Dc lieer Gerhard heeft den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouuw, van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Wa terstaat de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Hebben dc ministers kennis genomen ven de noodlottige gebeurtenis, welke vol gens de dagbladberichten heeft plaats ge vonden op Wielingen, onder arbeiders, ver bonden aan de Zuiderzeewerken? Zoo ja, is dan bij onderzoek gebleken, dat de mogelijkheid van drankmisbruik hiervan de oorzaak is? 3. Is liet dan niet dringend noodig, dat, hetzij door een volstrekt verbod van drank- yerkoop, hetzij door andere maatregelen, af doende bestrijding van het drankgevaar worde bewerkstelligd? OPIUMSMOKKELARIJ. Vier Chizieezen gearresteerd. Vrijdagnacht bemerkte een constabel van de Stoomboot Maatschappij Nederland te Amsterdam, die op de terreinen der maat schappij surveilleerde, dat vier Chineesche stokers zich op omzichtige wijze van boord van een der schepen verwijderden. Hij heeft hen gevolgd en zag dat zij zich naar het Chineezonlogement begaven. Zij zijn on derweg aangehouden en hij fouilleering bleek, dat zij 22 K.G. ruw opium bij zich hadden. Het was hun bedoeling die voor raad in het Chineezenlogement aan hun landgenooten te verkoopen opdat deze in het geheim opium zouden kunnen schui ven. De opiurasmokkelaars zijn naar het po- Utiobureau Kattenburg overgebracht. Bij het onderzoek is gebleken dat zij de partij opium in Marseille aan boord hadden ge smokkeld. Zij zijn daarna naar het huis van bewaring overgebracht. (Volk.) UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot Officier in de Oranje Nas sau Orde G. F. Enger Jr., administrateur van de suikeronderneming Tjebongan (ge west D jog jakarta). Togekend do bronzen eeremedaille Oran je Nassau Orde aan A. Frederikscn Az., in dienst van de N. V. August dc Meijer en Zonen, Expeditie- cn Agentuur-Maatschap pij le Terneuzen. Bevorderd bij het departement van wa terstaat tot adjunct-commies de klerken J. Kooreman, B. C. M. Fontane (o.v.), J. W. A. Luyten, G. J. L. Waterreus, G. K. Uden Masraa (o.v.), C. Schuurkamp (o.w), G. T. Rijpkema (o.v.). Benoemd tot tijdelijk adjunct-houtvester bij het Staatsboschbeheer ter standplaats Urecht H. W. Schenkenberg van Mi erop Li. Bevorderd bij de postcheque- en giro dienst, te rekenen van 1 Jan. 1920 tot hoofd commies J. A. Vis, thans commies; tot com mies; A. M. W, J. Hammacher, thans ad junct-commies; tot adjunct-commies mej. H. J. G. F. Schmalhausen, thans boekhou der. Op verzoek eervol ontslagen B. W. Maas als notaris te Tilburg met ingang van den dag van beèediging van zijn opvolger als notaris. Op verzoek eervol ontslagen rnet dank M. Duyser als kantonrechter plaatsver vanger in het kanton Schagen, met in gang van 1 Mei. Op verzoek eervol ontslagen met dank voor de in rechterlijke betrekkingen bewe zen diensten Mr. A. P. D. Bauduijn als kantonrechter ie Amsterdam. Benoemd tot officier in de Oranje Nas sau Orde A. J. Bothenius Brouwer, journa list te 's-Gravenhage. Toegekend de bronzen eeremedaille der Oranje Nasau Orde aan L. de Winter, bloe mistknecht in dienst der Cultuurmaat schappij te Bennebroek. DE BEDREIGING VAN GOOILUST, Men schrijft aan de N.R.Ct.: De bedreiging van Gooilust neemt reeds eerder een ernstige wending dan men ver moed heeft. Do fabrikant heeft men de werkzaamheden laten beginnen. Reeds heeft men steenen aangevoerd en een werkloods neergezet. De heer Blaauw de eigenaar van Gooilust. heeft den fabrikant bij exploit doen aanzeggen dat beroep bij den Raad van State is aangeteekend, en heeft hiervan, eveneens bij exploit, het gemeentebestuur van 's-Graveland in kennis gesteld. De fabrikant heeft klaarblijkelijk de be doeling tegen den tijd, dat de beslissing van den Raad van Staten is te wachten, waarmee eenige tijd gemoeid zal zijn, met den houw van de fabriek kant en klaar te zijn, in de hoop, dat zulks Invloed zal uitoefenen op de beslissing Inmiddels heeft ook het gemeentebestuur van Hilversum, dat ook in eerste instantie bezwaar heeft geuit tegen den bouw van de fabriek, daar zij deze in de buurt van Hil versum niet gewenscht acht. beroep aange teekend tegen den bouwvergunning, bij Ge- dep. van Noord-Holland en inzake de Hin derwet bij den Raad van State. HR. MS. „HEEMSKERCK'. Blijkens een bij het departement van de fensie ontvangen bericht is Hr. Mr. ..Heems- kerek" Vrijdag op de oefeningsreis te Bor deaux aangekomen. (.Kjjs moeder, Vader probeert rü n be enen aan te raken I* {London Opinion), ;i!

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2