Fa. M. B. N. Oosterveen mjk B. Sehoosernan Bel dan op No. 42 L.J. luycx&Zoon SHANTUNG STADSNIEUWS. F0SC0 per 1|, fl. 150 F0SC0 per 1|2 fl. 0.80 NA RUST EEN PITTIGE WEDSTRIJD HOLLAND MET 2-0 GESLAGEN Een tegenpunt zeker verdiend V Vraagt Demonstratie Electriciteit op elk gebied Hebt U een Taxi of Auto noodig? Kamperman's Rijwielhandel, UIT DEN OMTREK, DE a.s. VERKIEZINGEN Een nieuw systeem voor het extraheeren uit de kiezerslijsten VOOR ONZE HUISVROUWEN 33 HOLLAND - SCHOTLAND Het Hollandsche enthousiasme kwam te laat Deze wedstrijd mag niet als officieele landenwedstijd beschouwd worden, omdat het ging tegen profs. Wat er echter aan het „officieele" ontbrak is ons ten eenen- male onduidelijk. Er is geschreven de mu ziek, doch de Amsterdamsche tram-men- schen waren present en bij het binnenko men der gasten klonk wèl het volkslied. De Hollanders waren in het oranje-hemd, wat er dus aan ontbrak? Toen we nog niet binnen de muren waren dachten we aan het stroomen der duizen den dat het Stadion vol zou zijn, uitver kocht of in elk geval dat 't dit tegen het uur van aanvangen zou wezen. Er waren en bleven groote gapingen, behalve op de zuidelijke- cn staan-tribune. Hollander en Vogt waren reeds vroeg present en wanneer de muziek in aantocht i3 gaat het „voorbalkon" open om het ge luid duidelijker op te vangen. De leiding is in handen van den Belg Langenus, ook voor de Hollanders geen on bekende. Op het laatste moment wordt v. d. Broeke nog vervangen door den V. U. C.-er v. d. Wïldt en is de opstelling als volgt: Van der Meulen. De Bruin, Van Kol. De Leeuw, Grobbe, v. d. Wildt. Landaal, Smeets, Tap, Kools, Homborg. Howe, Rankin, Fleming. Chyna, Nisbet. Th. Graig, A. Graig, Morton. Nibloe, Cray. Mac Laren. Van Kol wint den toss, de aftrap is dus voor de gasten cnook 't spel. Minuten heeft het geduurd alvorens de Oranje's kans zagen op de helft der bezoekers te komen. Bekend als men is met 't korte samenspel der Engelschen cn hun slechtste factor 't schieten, verwacht men dit van de Schotten ook; doch niets van dit alles; gedecideerde aanvallen, long passing meer dan short, en ware v. d. Meulen niet een doelman van bijzondere klasse, dan had Schotland binnen de 5 minuten reeds de LANGENUS. leiding gehad. Het schotder linksbinnen Rankin was bijzonder hard en goed ge richt, doch ofschoon v. d. Meulen id het midden van zijn doel stond zag hij kans corner te stompen. Nu komen de Hollan ders meer en meer opzetten. Een snelle aanval van onze linkerhelft volgt, het. leder gaat van Van Kol naar De WildtKools Homborg; met den te lagen voorzet heeft Cray weinig moeite. Hoe de Schotten het ook probeeren, de beide Hollandsche backs zijn subliem, De Bruin nog sneller dan Van Kol. Er is voor de Schotsche aanvallers geen doorkomen aan; hoe sluitend dit quin tet ook speelde, het lukte niet een hal langs v. d. Meulen te plaatsen. Dubbel moeilijk werd het werk voor het achter trio door het falen van de middenlinie. Van Grobbe ging niets uit. De Leeuw van Willem II bracht er niets van terecht; al leen de V. U. C.-er De Wildt was verdedi gend in orde. Het enthousiasme der Hol laanders is er niet: wel probeerde Smeets door knap forsch spel vuur in den aanval te brengen, doch dit bleef uit. Na de eerste 20 minuten denkt men aan een goal niet meer. Van een overweldigen de meerderheid der bezoekers is geen sprake. Het geheel is natuurlijk wel heter. Er is een middenlinie, doch de indruk dat de Schotten, wanneer ze zich inspannen langs onze verdediging kunnen wandelen, krijgt men geen oogenblik. Plotseling, wanneer er nog geen half uur is gespeeld, komt het eerste doelpunt Grobbe mist, Van Kol komt toerennen, doch een der aanvallers snelt met den Ajaxied naast zich op Van der Meulen af, een hard laag schot van dichtbij ingezonden Is hem te machtig, 01. Kalm gaat het spel verder, ook het pu bliek wacht met aanmoedigingen; er zit wel tempo in, doch niet het overwinnings- vuur. Zag men nog steeds tegen de gasten op? Veel te weinig wordt er op Landaal gespeeld. De Leeuw als rechts-half bleef niets presteeren. Bij do Schotten is er geen zwakke plek. Voor het doel en ook tus- schen de palen blijft het Hollandsche trio De Bruin—Van Kol—Van der Meulen 't hen lastig maken. Plotseling, wanneer we mee- nen De Bruin het leder met een der armen van richting doet veranderen, kan Langenus niet anders doen dan penalty geven. Fle ming schiet hard in, doch de lange H. F. C.-er houdt den bal cn daar de Hollanders kalm toekijken schiet de Schotsche mid- voor, snel toeloopende, voor de tweede maal in, 0—2. Van der Meulen wordt door verschillende gasten gecomplimenteerd, de II. F. C.-er op zijn beurt doet het Fleming. Even later is het rusten. Dadelijk na de hervatting beginnen de Oranje's aan te pakken, doch nu er werk oor de Schotsche verdediging komt blijkt ze te kunnen aanpakken. De beide backs trappen steeds hard weg. Even duurden deze Hollandsche aanvallen, doch dan komt Van der Meulen wederom in actie; de in gezonden schoten zijn voor hem niets; hoog of laag ingezonden, alles heeft hij klem- vast. Het spel heeft een ander aanzien dan voor rust, het wordt pittiger. Grobbe komt er beter in eD ook De Leeuw neemt nu doel aan het spel. waardoor Landaal even eens aan het werk gezet kan worden. De A. G. O. V. V.-er zet uitstekend door cn wanneer hij kans krijgt, schiet hij een paar maal fel op doel. Over cn weer volgen en kele corners elkaar op. Het publiek begint zich te roeren. Alle zeilen moeten de gas ten bijzetten om een tegenpunt te voorko men. Mac Laren in bet doel hoeft over geen geluk te klagen: bovenlat en zijpalen zijn met hem en het is vanaf dit moment dat het Nederlandsche enthousiasme er is in en rondom het speelveld. De Schotten spannen zich geweldig in, doch ook onze aanvallers trachten door open spel, einde lijk, de verdediging der gasten in de war te brengen. Hoe of het Schotsche achter trio er in deze periode in slaagde het Hol landsche tegenpunt te voorkomen is ons een raadsel. Opluchting brachten de schitteren de uitvallen der op een lijn aanstormende bezoekers, doch nog heter was De Bruin, nog beter was Van Kol, en steeds bleef Van der Meulen op zijn qui vive. Eens liep bij zóó juist op tijd uit, dat hij liet leder precies kon wegtrappen. Het spel blijft het aankijken ten volle waard. Ons binnen- trio werkt beter dan voor rust. Tap is be weeglijker, en ook Kools neemt meer aan het spel deel. Wanneer arbiter Langenus denkt dat Landaal een zeldzame buiteling van een der Schotten veroorzaakt, is hij ei naast, wat het opgewonden publiek hem niet onduidelijk aan het verstand brengt. Er wordt in de Schotsche verdediging niet zachtzinnig gespeeld, naar T ons lijkt. Verschillende freecicks zijn het gevolg Smeets laat zich niet onbetuigd, wat som tijds een geschreeuw der Schotten tot ge volg heeft. De uiterst kalme arbiter stoorde zich natuurlijk noch aan het fluitconcert (in België is dit heel gewoon) noch aan het geschreeuw der Schotten. Langzamerhand gaat de speeltijd voorbij. Nog eens heeft Mac Laven buitengewoon geluk wanneer tot twee, driemaal toe van dichtbij door onze voorhoede het leer hard wordt ingeschoten. Niets helpt, er kan geen tegenpunt door ous gemaakt worden, wan neer het eindsignaal klinkt is de stand als bij rust. 2—0 voor de gasten. Natuurlijk was *t een verdiende overwin ning van een elftal waarin geen zwakke plekken waren, liet achter-trio blonk ook bij hen evenals bij ons uit. Door de veel betere middenlinie hebben ze in hoofdzaak gewonnen. In techniek waren ze ons allen de baas, doch zooals in den aanvang reeds gezegdiets overweldigends hbben we niet gezien. Als kijkspel is *t Engelsche spel mooier, doch deze boys spelen het spel productie ver. Zij weten goals te maken. Lr is van bet begin tot het einde hoogst fair ge speeld. Holland had door het ingenomen N. V. B. standpuntkampioenswedstrijden gaan voor landenwedstrijden, niet haar sterkste elftal binnen de Stadion-muren. Gevonden is een prima rechtsback. Grobbe is niet van dezelfde kracht als Halle. De Leeuw onvoldoende, v. d. Wildt was dit zeker niet. In de voorhoede kwam Kools er pas na rust in, vonden we Landaal beter dan Homborg die in den aanvang goed werk deed. Smeets werkte als altijd bard (dubbele beteekenis). Tap kunnen we nog steeds geen uitstekenden midvoor vinden. Somtijds heeft hij doorzettende momenten maar dan is 't weer geheel mis. Vertrouwen in dit team kunnen wo nu juist niet hebben voor de a.s. Noordelijken toer. A. P. N. „DE LUCHTPOST". Uitslag wedvlucht Orleans (Frankrijk) afstand 5311 K. M. gehouden op Zondag 2 Juni 1929. Duiven in vrijheid 6 uur 30 min, De prijzen werden behaald als volgt: Joh. Lablaus le, 2e, ie, 5o, 9e. H. J. Hol 3e. W. v. cl. Riet 6e. B. van Plateringen 7e. W. v. d. Linden Jr. 8e. Aangewezen duif 10 ct. J. Lablaus met nr. L Aangewezen duif 25 ct. J. Lablaus met nr. 1. Aankomst eerste duif 1 u. 34 min. 54 sec. Aankomst laatste duif 2 u. 44 min. 38 sec. Uitslag duifkampioenschap van Tilburg tot en met Orleans: le II. J. Hol met x326B. 11904, 85 punten. 2e J. Lablaus met x32GB. 12169, 78 punten. 3e J. Lablaus met x324B. 357, 7S punten. 4e W. v. d. Linden Jr. rnet x327B. 9365, 69 punten. 5e. H. J. Hol met x326B. 11959, 67 punten. Perseynstraar 19. Telet. 423 Onze meer dan 25 jarige on dervinding op rijwielgebied waar borgt U vakkundige behandeling van Uw rijwiel. Wij verkoopen uitsluitend soliede merken. Kamp 4. Tel. 132. Langestraat 42. Tel. 190 Naturel, gekleurd en fantasie. Soest. De afdeoling Soest van de Ver- eeniging Volksonderwijs heeft zich met een adres tot den Raad dier gemeenten gewend om óver te gaan tot den bouw van een openbare school voor u.Lo. aldaar. Aange zien voor bedoelde school zich reeds een 50-tal leerlingen heeft opgegeven bestaat er alle leans, dat de gemeente Soest bin nenkort rnet een openbare school voor u.l.o. zal v/orden verrijkt. PERSONALIA. De luitenant-kolonel W. H. E. Vrijdag al hier, garnizoens-comanclant van Utrecht, heeft lieden dit commando weder aan vaard. Nederlandsche Spoorwegen. Bij de Nederlandsche Spoorwegen zijn met ingang van 1 Juni 1929 benoemd tot hu reelambtenaar de schrijvers J. Bosboom van den Dienst van het Vervoer en G. A. Moor man van den Dienst van Materieel cn Werk plaatsen, beiden te dezer stede. HULDIGING PESIE. Teekent de lijsten! In verband met de morgenavond te hou den vergadering van het Huldigings-Comité Pesie verzoekt dit Comité ieder, die nog niet op de in omloop zijnde lijsten heeft getee- kend dit alsnog zoo spoedig mogelijk te doen, daar het deze lijsten gaarne voor* deze vergadering zou terugontvangen. DE KOMENDE KAMERVERKIEZINGEN. Een openbare vergadering van dc S.D.A.P. Op Donderdag 13 Juni a.s. houdt de af deeling Amersfoort van de S.D.A.P. een openbare vergadering in de zaal van „De Valk" alwaar het lid van de lie Kamer, Ir. Dr. Tji. v. d. Waarden, no. 1 van de S.D. lijst in den kieskring Utrecht zal spreken over den stembus van 3 Juli a.s. DE VERKIEZINGSACTXE VAN DE S.D.A.P. Een vuurwerk aan de Nij verheidsstraat. Naar wij vernemen zal er door de af dee ling van de S.D.A.P. ter plaatse aan den vooravond van den verkiezingsdag voor de leden der Tweede Kamer, dus op Dinsdag 2 Juli op een gemeenteterrein aan de Nij verheidsstraat een groot vuurwerk worden afgestoken. De burgemeester heeft zijn toe stemming voor dit vuurwerk reeds ver leend. NED HERV. KERK. Beroepen. Ds. E. Reeser, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Hoogland ontving een beroep naar Winterswijk. AMERSFOORTSCHE RADIO-SOCIETEIT Tot opheffing besloten. In een gehouden algemeene Icdenver^a dering van de Amersfoortsche Radio-So- cieteit is besloten tot opheffing van deze vereen iging. De boeken en instrumenten van deze vereeniging zullen op een onderlinge ver kooping worden verkocht. Voorbereidende werkzaamheden aan het bevolkingsbureau ten stad huize voor de a.s. Kaj merverkiezingen Gistermiddag was de pers uitgenoodigd tot een bezoek aan het bevolkingsbureau ten stadhuize alhier in verband met de voorbereidende werkzaamheden voor de komende kamerverkiezingen. Gaarne heb ben wij van deze uitnoodiging gebruik ge maakt, omdat wij hierdoor in de gelegen heid waren eens van meer nabij kennis te maken, met den veelzijdigcn en veel om- vattenden arbeid, die in deze afdeeling van onze gemeentelijke administratie wordt verricht, een arbeid die een buitenstaan der feitelijk nimmer in zijn geheel te zien krijgt en waarvan zij, die een enkele maal aan dit bureau voor het loket geholpen worden, slechts zeer weinig bemerken. Want dat aan de werkzaamheden van het „bureau-bevolking" meer vast zit dan het inschrijven van namen in de verschillende registers, het afgeven van bewijzen van Nederlanderschap, van goed gedrag, van attestatie's de vita en hoe dergelijke be scheiden verder heeten mogen, het rege- streeren van geboorten, van sterfgevallen, van verhuizingen, enz. bleek ons gistermid dag ten duidelijkste, toen de chef van deze afdeeling, de heer R. Groenveld ons rondleidde langs de verschillende tafels en bakken met kaartsystemen en ons daarbij van de bedoeling van het een en ander op de hoogte stelde. Alvorens te spreken over de eigenlijke verkiezingswerkzaamheden, die aan het bevolkingsbureau, waaronder ook het sa menstellen van de kiezerslijst ressorteert, worden verricht, gaf de heer Groenveld een kort- overzicht van de tegenwoordige wijze van bevolkingsboekhouding en dc eischen, welko thans aan deze boekhouding worden gesteld. Vroeger diende 't Bevolkingsregister hoofdzakelijk voor eigen administratie en tot vaststelling van het aantal inwoners der gemeente. De bijhouding had toen veel al plaats in vaste registers, of op losse bladen naar de indeeling in wijken. Op de losse bladen van vroeger stonden de namen der ingezetenen in wijksgewijzc volgorde, gerangschikt naar de huisnum mers. De stad was hiertoe verdeeld in een aantal wijken. Deze indeeling leverde ech ter vele moeilijkheden op, omdat verschil lende straten, b.v. dc Langestraat behoor den tot meerdere wijken. Het zoeken naar bepaalde namen was volgens deze indee ling zeer omslachtig en tijdroovend. En ook door de invoering van de leerplichtwet, van verschillende sociale wetten, als wo ningwet, ongevallenwetten, invaliditeits- cn ouderdomswet en invoering van algemeen kiesrecht werden steeds hoogere eischcn aan de boekhouding gesteld. Ook orn te kunnen voldoen aan het steeds toenemende aantal verzoeken van handel en industrie om inlichtingen rnoest worden omgezien naar een andere doelmatiger wij ze van boekhouding. Deze noodige verbetering werd verkre gen door de invoering van verschillende kaartsystemen. De boeking heeft thans plaats op de vol gende kaarten: le. gezinskaarten, waarop worden ge boekt het hoofd van het gezin, zijne echt- genoote, kinderen en verdere familieleden; 2e. afzonderlijke registerkaartjes bestemd tot boeking van bij het gezinshoofd inwo nende personen, welke niet aan hem ver want zijn, zooals dienstpersoneel, kostgan gers, bestedelingen enz. 3e. Alphabetkaartjes. Deze kaartjes wor den geraadpleegd, indien geinformeerd worclt naar personen, die hij een gezins hoofd inwonen, aan hem verwant zijn, doch een andere geslachtsnaam voeren. Je. Huiskaarten. Voor elk perceel is een huiskaart aangelegd, waarop o.m. vermeld staat de naam van den hoofdbewoner en de inwonende personen niet verwant aan het gezinshoofd. De gezinskaarten zijn amphitheaters-ge- wjjze in zuiver alphabetische lexicografi sche volgorde geplaatst in een lessenaar. De bovenkant van de kaarten is voorzien van een gfekleurde rand, A. wit, B, rood, C blauw, D bruin enz. Mocht een kaart dus niet juist zijn ge plaatst dan verraad de kleur onmiddellijk zijn verkeerde plaats. Afzonderlijke regis terkaartjes zijn op dezelfde wijze geplaatst. De alphabethkaartjes bevinden zich in laden, omdat deze maar zelden geraad pleegd behoeven to worden. De huiskaarten zijn ook in lessenaars ge plaatst omdat deze kaarten geregeld ge raadpleegd worden. Deze huiskaarten wor den tevens gebruikt voor het betrekkelijk nog nieuwe instituut van den Woningbeurs Door gebruik van ruitertjes is steeds een overzicht te geven van het aantal in aan bouw zijnde perceelen. Het aantal te huur of te koop staande woningen, de onbewoon baar verklaarde woningen, alsmede het aantal woningen waarin 2 of meer gezin ncn samen wonen is op deze wijze ook ter stond te overzien. Na deze uiteenzetting over de verschil lende kaartsystemen noemde de heer Groenveld ter orienteering enkele cijfers betreffende de veranderingen in de bevol king onzer gemeente. Wij noteeren daar van het volgende: In 1928 werden afgegeven 1998 verhuisbil- jetten; ingeleverd werden 2153 verhuisbil- jettcn. Binnen de gemeente vonden plaats 2184 adresveranderingen, waaronder 1200 gezinnen. Van al deze mutatie's moet voor zoover de personen betrokken zijn bij de uitvoering van eenige wet, Dienstplichtwet, Leerplicht, Ongewallen-, Invaliditeits- of Ouderdomswet aan de betrokken afdeeling of administratie kennis worden gegeven. Om het publiek het doen van de noodis© Koffietafel: Koud gehakt in tomatenrand. Middagtafel: Witte boonen-soep. Kalfs-oesters. Andijvie. Beschuitjes met gruyère-kaas. LANGESTRAAT 46 TEL. 77 aangiften en opgaven voor de bijhouding van 't Bevolkingsregister gemakkelijk te maken zijn formulieren verkrijgbaar ge steld om die opgaven schriftelijk te doen en franco per post terug te verzegden. Deze wijze van doen der aangifte voor komt voor velen dus tijdverlies en werk verzuim. Wil men dus dit is een raadgeving voor een ieder zeker zijn zijn pensioen, ouderdomsrente of oproepingskaart voor de verkiezingen op tijd cn aan 't juiste adres te ontvangen, dan zorge men er voor elke adresverandering aan het bovolkings- bureau op te geven, terwijl men goed doet steeds te voldoen aan de verzoeken om in lichtingen. Bij het vervolg van onzen rondgang kwa men bij de eigenlijke werkzaamheden, die verband houden met de a.s. kamerverkie zingen. Op een kaartsysteem is achter den naam van iedere kiesgerechtigde met de letters k, p en g vermeld of de betrokken persoon kiezer is voor de Kamer, voor do Provinciale Staten cn voor de Gemeente raad. Zoo worden voor de a.s. Kamerver kiezingen uit dit kaartsysteem geexlrabeerd die personen, achter wier naam de letter K. voorkomt. De namen van deze personen worden getikt op vellen papier in viervoud. Voor dit verkiezingswerk. wordt gebruik gemaakt van eon Underwood schrijfma chine. Op deze machine worden voor de 22 stemdistricten samengesteld de noodige uittreksels uit de kiezerslijst in totaal loo- pende over ruim 18000 kiezers. Samengesteld worden voor elk stembn reau i uittreksels, waarvan 1 is bestemd voor 't stembureau om aanteekenmg to houden van de kiezers die aan hun stem plicht hebben voldaan. Het tweede exem- jes) wordt gebruikt voor adresseering van plaar (bestaande uit geperfereerde strook- de oproepingskaartcn. Het derde exem plaar moet dienst doen voor noteering van de niet opgekomen kiezers, terwijl het vier de exemplaar voorloopig in reserve wordt, gehouden en zoo het niet gebrujkt behoeft te worden voor den meestbiedende te koop is. Na afloop van het verkiezingswerk is het de bedoeling op deze machine dagelijks de mutatie's in de bevolking te verwerken, zoodat het mogelijk zal zijn elk deel der administratie met iedere verandering op administratie met iedere verandering op de hoogte te houden. Op deze machine wordt het z.g.n. ,.Fi- noold." Vermeldenswaard is hierbij, dat het carbonpapier automatisch naar achteren wordt geschoven, wanneer vier vellen zijn volgetikt en afgescheurd. Het te beschrijven papier bevindt zich nl. in lange strooken in een onder de machine geplaatste doos. Tenslotte zij nog vermeld, dat na de volks telling in 1931 zal worden overgegaan tot de invoering van een uniform persoonkaar - tenstelsel voor alle gemeenten. Het model dezer kaarten zal dus dan voor elke gemeente gelijk zijn. Deze uniformiteit, die tot nog toe in deze tak van gemeente administratie gemist wordt, zal zeker een groote verbetering genoemd kunnen wor den. Alleen, zoo vragen wij ons af, wanneer er nog een persoonskaartensysteem, dat ongeveer 38 a 39 duizend kaarten zal om vatten, hij komt, waar zullen zich dan de ambtenaren moeten bergen om hun werk te doen. Een flinke uitbreiding zal dan on herroepelijk noodzakelijk zijn. Tenslotte nog een enkele opmerking. Bij het aanschouwen van al die duizende kaar ten, waarop alle gegevens cn bijzonderhe den van de ingezetenen zijn aangeteekend komt men ontegenzeggelijk tot de overtui ging, welk een groote waarde deze kaar ten vertegenwoordigen. En dan bemerkt men eerst duidelijk wat het beteekent, wanneer zulk een waardevolle verzame ling. zooals te Leiden gebeurd is, door brand vernield wordt en verloren gaat. Dan zou men wel als eisch willen stellen, dat derge lijke kostbare kaartsystemen geborgen wor den in brandvrije kasten. Het zou dan ook wel wenschelijk zijn, dat bij een eventueele uitbreiding hiermede rekening wordt ge houden om een mogelijke niet te wen- schcn catastrophe te voorkomen. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Ovorzlcht van dc werkzaam heden der arbeidsbeurs ge durende de maand Mei '29. Afdeeling voor mannen: Aanvragen van werkgevers 210; aanbiedingen van werkzoe kenden 447; aantal plaatsingen 101, (over de maand Mei van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 164; 461 en 85). Afdeeling voor vrouwen. Aanvragen van werkgevers 94; aanbiedingen van werkzoe kenden 66; aantal plaatselingen 34 (over de maand Mei van het vorige jaar waren deze cijfers resp.: 55; 65 en 19).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2