WIJNHANDEL J. A, SCHOTERMAN Zn, Gewas 1924 St. Emiüon f 1.40 f 56.- ONJUISTE VOORSTELLING VAN ZAKEN UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 ,VHivondelle' W. K. VAN ROSSZJM ANTWERPEN ACHTERUIT GEGAAN? NIKS AAN VERLOREN... TELLEGEN MONUMENT ONTHULD EEN BEVREDIGEND JAAR VOOR H0ENDERL00 Humorhoekje BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker 16/18 LANGES7RAAT. Uitgebreide sovieering HOEDEN MANTELS DEUX PIECES REGENMANTELS De Belgen moeien de oorzaak bij zichzelf zoeken Vijandig tegenover de Rijnvaart De Antwerpscho Msb.-correspondcnt schrijft: Het artikel van de Brusselsche „Stan daard", die van alle Belgische bladen wel het best is Ingelicht over do Nederlandsch— Belgische vraagstukken, is om meer dan cdn reden interessant. Waarschijnlijk is het blad in de Wetstraat om inlichtingen gegaan. De voorstelling van zaken, ten aanzien van de binnen-scheepvaart op Antwerpen, zooals die in dat artikel wordt gegeven is echter absoluut onjuist en in gevat de daarbij genoemde cijfers werkelijk in de Belgische regeeringsnota voorkomen, dan zal het der Nederlandsche regeering niet moeilijk zijn een weerlegging te zenden. Eerstens de cijfers. Wanneer men n.l. de offïcieele statistieken van do haven van Antwerpen raadpleegt dan zal men daaruit het volgende vernemen: ANTWERPEN—RIJNVAART. 1913. Aangekomen: Vertrokken: 3872 sch. 3.076.01 i M3. 3592 sch. 2.403.195 M3 19 2 5. 5019 sch. 3.422.143 M3. 2192 sch. 2.619.471 M'. 1926. 6001 sch. 4.334.S70 M3. 4216 sch. 3.409.948 M3. 1927. 4029 sch. 3.895.987 M'. 3479 sch. 2.888240 M". 1928. 4390 sch. 3.797.616 M\ 3236 sch. 2.734.972 M3. Hieruit blijkt dus, dat de Antwerpsche Rijnvaart, vergeleken bij 1913, niet is ach teruitgegaan, doch eerder toenaïn. De cij fers van 1928 overtreffen ook die van 1925. Maar niet die van 1926 zal men zeggen, doch wanneer men, zooals „De Standaard", het jaar 1926 als uitgangspunt kiest, dan wordt daarbij, een abnormaal jaar als basis genomen. Wij zijn bereid te erkennen dat de voor uitgang van Antwerpen niet groot is, vooral als men bedenkt, dat deze aanwinst voor namelijk langs kunstmatigen weg verkra gen wordt, n.l. door cle surtaxes d'entrepót. Doch hst zou onjuist zijn te beweren, dat zulks moet geweten worden aan de Ant werpsche verbindingswegen met den Rijn. De Belgen zouden o i. beter doen dc oor zaken bij zichzelf te zoeken. In de eerste plaats bij hun spoorweg-politiek. België heeft steeds eenigszins vijandig gestaan te genover de Rijnvaart en veel meer waarde gehecht aan het spoorwegverkeer. Ook nu nog! Wanneer de Belgen, thans bijvoor beeld klagen, dat in 1928 het steenkolen- vervoer van de Roer naar Antwerpen met ongeveer 30 pet. is afgenomen in vergelij king bij 1913, dan deden zij goed de vervocr- cijfor3 der spoorwegen eens te raadplegen; daarbij zouden zij wellicht tot de ontdek king komen, dat, wat voor den waterweg verloren ging, op de spoorwegen dubbel ge wonnen werd. En zoo staa^ het ook met het vervoer van andere goederen. Trouwens, de binnenvaart heeft zich reeds genoeg doen hooren tegen de concur rentie der Belgische spoorwegen, welke zelfs van plan zijn een overeenkomst met de Duitsche Reichsbahn te sluiten om ren belangrijk deel der Roer-kolentransporten voor goed naar zich toe le halen Voorts is er nog een andere reden, waar om Antwerpen het Rijnvervoer niet in die mate tot zich kan trekken als Rotterdam. Deze staat in nauw verband met eerstge- 3ioemde. Antwerpen is nu eenmaal meer spoorbaren en heeft het niet noodig gevon den om zich tijdig modern in le richten voor het overslaan van zee- of binnenschip en omgekeerd. Dat heeft de Schelde-haven veel schade gedaan. Professor Schumacher heeft daarop reeds waarschuwend gewezen in zijn bekend werk „AntwerpenSeine Weltstellung ünd Be- deutung fiir das deutsche Wirtschaftsle- ben". Hij schrijft: „Niettegenstaande den in het algemeen voor Antwerpen zoo gunstigen toestand van de Rijnvrachtenmarkt (de professor had te voren uiteengezet dat Antwerpen best met Rotterdam kan concurreeren) waren de toe standen der Rijnscheepvaart op de Schelde *n den laatsten tijd niet bevredigend. D« norzaak daarvan ligt echter minder in ria scheepvaartwegen naar Rotterdam cn Ant werpen dan wel in de inrichting der heide havens. Rotterdam heeft zich geheel als Rijnhaven ingericht cn daartegenover heeft men aan de Scheldo niets gedaan. Zoo kwam het, dat het overslaan aan de Schel do veel duurder en tfjdroovender was dan aan de Nieuwe Maas en dat moest natuur lijk in de vrachtprijzen tot uiting komen. Het verschil in Rijnvrachtprijs van Rotter dam cn Antwerpen, dat meermalen 50 pfg. per ton bedroeg, is veeleer toe te schrijven aan de onvoldoende overslaginrichtingcn dan aan de langere route". Die omstandigheid heeft Antwerpen, ge lijk gezegd, veel nadeel gedaan. De ver mindering van de kolen-transporten is er het bewijs van. En vooral deze achteruit gang is bijzonder schadelijk voor de Ant werpsche Rijnvaart, want het is bekend, dat Antwerpen vroeger heel goed met Rot terdam kon concurreeren, ja. zelfs dikwijls lagere vrachtprijzen kon stellen, dank zij de verzendingen van Duitsche steenkolen naar de Scheldehaven. Antwerpen was namelijk voor den oorlog de voornaamste opslag plaats geworden voor de Duitsche .en En- gelsche kolen. Wijziging in dezen toestand drukt thans op de Belgische Rijnvaart, welke evenmin zal gediend worden door het veelbesproken Antwerpen—Luik-kanaal, dat de Ivempische kolenmijnen meer en meer als concurrenten van Duitschland te Antwerpen gaat brengen. „De Standaard" geeft ook de middelen aan waarmee Belgic zich denkt te ver weren. België zou dienvolgens van plan zijn de Antwerpsche Rijnvaart kunstmatig to steu- nên. Dit zal natuurlijk wel een zeker effect hebben, maar tOQj). Uuryen wij het betwij felen of de verhoopte resultaten zullcnver- kregen worden. Want gelijk wij boven reeds hebben aangetoond, speelt, bij de Rijnvaart een complex van andere factoren een gewichtige, ja beslissende rol. Wat 's Graveland bewoog om de fabriek toe tc laten „lk wil ze niet iezen" Het gemeentebestuur van 's-Graveland beeft, naar het Vaderland meldt, een uit eenzetting gegeven hoe men er toe is ge komen om, ondanks de ingediende bezwa ren, vergunning tot den bouw van de kini- nefabnek te verleenen. De secretaris en de waarnemende burgemeester deelden mede, dat het College, ten einde zich van de wer king van do kininefabriek op de hoogte te stellen, zich naai* Maarssen had begeven, waar een dergelijke fabriek is gevestigd. Zij hadden nog nooit een zoo nette fabriek ge zien. De directie had nog verzekerd, dat er geen last zou zijn te duchten. Vervolgens had het gemeentebestuur advies ingewon nen van de gezondheidscommissie in het Gooi en van den rijksdienst voor zuive ring van afvalwater in Den Haag. Beide hadden voorschriften gegeven om onaange name gevolgen van den afvalstoffen en het afvalwater, te voorkomen, dus toen waren B. en W. gedekt. Maar, zoo vroeg het Vad., hebt u ge wezen op de nabijheid van Gooilust? Men weet wel, dat Gooilust er ligt, dat is toch geen geheim, was het antwoord, liet zal de beesten van Blaauvv niets hinderen. Wij kunnen daarvoor ook niet de industrie tegenhouden en wat de bezwaren van Hil versum betreft, Hilversum gunt 's-Grave land de industrie niet. Op eigen gebied zou het geen bezwaar hebben gemaakt. Heeft Hilversum geen last van de houtfabriek'? Die geeft meer stank en rook dan de hecle kininefabriek. De adressen van Heemschut en Na tuurmonumenten? vroeg het Vad. Een schouderophalen was het antwoord. Maar, merkten wij op, uw eigen advi seur heeft ook aangeraden de fabriek daar niet te slichten. Nou ja, alleen om het natuurschoon, dat is geen reden. Maar het terrein komt niet voor als industrieterrein op het uitbreidingsplan, waagden wij nog op te merken. Goed, rnaar dan toch wel in de buurt. Wat is nu een uitbreidingsplan? Boven dien, het plan is nog niet in den raad ge weest. Zoudt u het niet jammer vinden, dat Gooilust zou verloren gaan? Niks aan verloren, het is mooi. maai er is zooveel moois, ik ben meer dan 50 jaar tuinbaas op buitenplaatsen geweest en ik ben nu SS. Ik zou het erg hebben gevon den als de weg, die nu gemaakt wordt, over -de plaats gelegd was. Dat hebben ze ver leden jaar nog weten tegen te houden, maar u moet ook rekenen dat Gooilust niet altijd kan blijven bestaan en wij willen langs de vaart fabrieken hebben. Alle bees ten en planten kunnen voor de wetenschap heel rnooi zijn, maar die brengen lang zoo veel belasting niet op als de fabriek. Als de kininefabriek in de kom van het dorp had gekomen, dan zou mijnheer Blaauw geen bezwaar maken, maar dat willen wij niet. Maar met dat al, de fabriek zal geen schade doen aan Gooilust. Wij willen niet plagen, maar wij komen op voor den bloei van 's-Graveland. De Raad van State zal ons recht doen. Al die stukkeu in de cou ranten overdrijven, hebt u ze gelezen, se cretaris? Ik wil ze niet lezen, antwoordde deze. Zij zijn niet zoo lang, zei de waar nemend burgemeester, u kunt ze best le zen, ik heb het ook gedaan. Ze zijn me ge bracht, hield do waarnemend burgemeester aan. -- Ik lees ze niet, het kan mij niets sche len. antwoordde de secretaris. Hiermede was de uiteenzetting levens geëindigd Duizenden woningen door zijn initiatief gebouwd Rede van wethouder Boissevain Men meldt ons uit Amsterdam Op het Coöperatiehof is hedenmiddag in tegenwoordigheid van de wethouders Von Frevtag Drabbe en Boissevain, de gemeen te-secretaris, de heer Hoovers, verschillen de raadsleden cn vertegenwoordigers van woningbouwverenigingen, alsmede tal van hoofdambtenaren in dienst der gemeente, het Tellegen-monument onthuld. Mevrouw A. J. J. Tellegen—Fock, de echtgenoote van wijlen Burgemeester Tel legen, die met haar kinderen de plechtig heid bijwoonde, onthulde het borstbeeld, uit zwart graniet vervaardigd, dat in den gevel van het verenigingsgebouw op het Coóperatiehof is gemetseld. Tevoren hield de voorzitter van de Fe deratie van Amsterdamsche Woningbouw verenigingen, de heer H. A. J. van Bronk- horst, ecne rede, waarin hij wijlen den heer Tellegen, den vader van de Amster damsche bouwvereniging noemde en den pionier op het gebied der volkshuisvesting. Door dc stichting van het Tellegen-monu ment hebben de deelnemers, d.z. verschil lende woningbouwverenigingen en vele hoofdambtenaren, die met en onder wijlen Burgemeester Tollegkn hebben gewerkt, bij zonderlijk aan het nageslacht willen too- nen, welk een bijzondere plaats Tellegen op het terrein der Volkshuisvesting heeft ingenomen. Duizenden goede en gezonde woningen zijn door zijn initiatief gebouw en spr. uit te den wensch, dat de woningbouwvereni gingen met steun van Rijk en Gemeente zullen voortgaan datgene te doen, wat Tel legen met krachtige hand heeft aangevat. Ten slotte verzocht hij den wethouder voor den Volkshuisvesting het gedenktee- ken aan de zorgen van de gemeente toe te vertrouwen. Na. de onthulling hield wethouder Bois- sevan, een rede, waarin hij o.m. zeide „Tellieren heeft zich als Burgemeester van Amsterdam in de moeilijkste oorlogs jaren, met al zijn krachten en met volle dige overgave van zijn sterke en veel zijdige persoonlijk heid aan de belan gen der stad gewijd en zijn werkzaam heden strekten zich op velerlei gebied uit, maar steeds heeft de zorg voor de verbetering van de volkshuisvesting het gebied van ziju vroegere werkzaam heid, zijn belangstel ling in bijzondere mate vastgehouden. Op dit gebied heeft de man, wiens gedach tenis wij heden eeren als Directeur van Publieke Werken te Arnhem en daarna o ls hoofd van den toenmaals nieuwen dienst van het Gemeentelijk Bouw- en Wo ningtoezicht te Amsterdam, baanbrekend werk verricht. Wat nu als een vanzelfspre kende sociale zorg, ook van cle zijde der belanghebbenden wordt erkend en aan vaard, kon toen slechts met taaie volhar ding worden doorgezet. Tellegen beschikte over de eigenschappen, die noodig zijn om dat verzet te breken en het goede te doen zegevieren. Zoo werkte Tellegen op het gebied van woningverbetering cn onbe- woonbaarverklaring, zoo werkte hij voor het bouwen van beter soort woningen door Vereenigingen en door de gemeente. Heb ben anderen later dit werk mogen voort zetten en Amsterdam zijn mooie nieuwe arbeiderswijken mogen schenken, de weg daartoe is door Tellegen gebaand hij was het, die hier met zijn toegewijde medewer kers het pionierswerk verrichtte. liet Gemeentebestuur acht het daarom een zeer gelukkige gedachte van de fede ratie van Bouwverecnigingen de nagedach tenis van Burgemeester Tellegen te eeren op de wijze als zij heeft gedaan door het aanbrengen van een gedenkteeken in een bouwblok van een der oudste vereenigin gen, welke zich aan de verbetering van de Volkshuisvesting gewijd hebben, te midden van een nieuwe arbeidersvvoonwijk» door de vereenigingen gesticht. De geest van den overledene acht het gemeentebestuur hierdoor op waardige wijze geëerd. De Ge meenteraad zal dan ook zeker met groote erkentelijkheid dit gedenkteeken aanvaar- den.- '-Jtm WALRAVE EClSSEV*» Vele milde giften ontvangen Nieuwe bestuursleden De jaarlijksche vergadering van bestuur- deren en commissarissen der stichting Hocnderloo word dezer dagen te lïocn.ler- loo gehouden onder voorzitterschap van mr. II. de Bie. Dc financieele uitkomsten van het jaar 1928 waren bevredigend. Dank zij de milde giften, die de stichting mocht ontvangen, kon het tekort van vorige dienstjaren wor den ingehaald. Het tekort, waarmede het jaar 1928 sluit, zal voor een belangrijk deel kunnen worden bestreden door een bijdra ge uit het algemeen subsidie. Nogmaals wees de penningmeester op het bezwaar van de onzekerheid van het bedrag dier bij drage. De kostprijs per jongen en per jaar was in 1928 740 tegen 725 in 1927 cn 800 in 1926. Voor de jongens die in de ge zinnen verpleegd worden, waren deze cij fers resp. 170, 208 en 195. Sinds 1926 vertoont het aantal verpleeg- dagen in binnen- en buiten verpleging een lichte neiging tot dalen, waardoor de ge bouwen nu niet boven hun capaciteit zijn bevolkt. De jeugd-, zoowel als de volwasse- noncriminalite.it, zoo betoogde de voorzit ter, bevindt zich dit jaar in dalende lijn, vergeleken bij verleden jaar, dat iets bo ven 1927 uitging. Door eenige speciale giften is (le stich ting in staat gesteld een aanvang te maken met electrischo voorziening voor drijf kracht. Voor de installatie van licht in de verschillende gebouwen is echter het be- noodigde kapitaal nog niet bij elkaar. Als nieuwe leden van bet bestuur werden gekozen ds II. A. C. Snethlage en J. C. H. Heldring. Als commissarissen werden be noemd jhr. P. P. de Beaufort. G. L. baron Van Boetzelaer, R. M. de Feyter, mr. W. E. A. de Graaff, mr. F. M. van Haersma Bu- ma. mr. A. baron Van Heeckeren van Keil, mr. S. baron Van Heemstra, mr. C. F. II. Huysman, mr. J. TI. de Mol van Otterloo, dr. Th. L. W. van Ravesteyn, mevrouw A. M. Th. Slotemaker cle BruineVan Leeu wen en mr. G. II. Slotemaker de Bruine. De directeur gaf een terugblik op het opvoedkundige werk van de stichting; bin nenkort zal deze in druk verschijnen en op aanvrage aan belangstellenden worden toegezonden. In den namiddag had de eerste steenleg ging plaats van het nieuwe paviljoen ..Kampheuvel" voor observatie en indivi- dueele opvoeding, welke plechtigheid werd verricht door Ernst van Eeghcn, zoon van den penningmeester. Het paviljoen zal be gin 1930 in gebruik kunnen worden geno men. HET BIOSCOOPCONFLICT. Bemiddeling aangeboden. Naar wij vernemen heeft de heer D. van Staveren, voorzitter van de centrale com missie voor de filmkeuring, aan de veree- niging van Noord-Brabantsche en Limburg- sche Gemeenten voor gemeentelijke film keuring, zoowel als aan den Ned. Bioscoop bond zijn bemiddeling in het heerschende conflict aangeboden. HET FINSCHE VOLKENBONDS- GEZELSCHAP. In Den Haag en te Leiden. liet Finsche Volkenbondsgezelschap, dat ons land bezoekt, is Maandagavond in Den ITaag aangekomen cn maakte Dinsdag ochtend, onder leiding van mr. Rijken, chef van het kabinet van den burgemeester, een rondrit door Den ITaag, waarbij vooral aandacht werd geschonken aan het Vredes paleis en het Zuiderzwembad. De bezoekers werden in het Zuiderzwembad ontvangen door de bestuursleden, de heeren mr. Cost Budde, dr. Lely, Verwaal cn v. d. Hout. Mr. Cost Budde heette hen welkom en gaf eenige inlichtingen over het bad, waarin dr. Lely een overzicht gaf van de wijze, waar op het bad gebouwd is en van de inrichting ervan. Nadat koffie was aangeboden werd het. bad in oogenschouw genomen. Van de hooge tribune af had men een goed over zicht over het geheel. Daarna werd het pompstation bezichtigd en kennis genomen van het systeem van pompen, reinigen en filtreeren van grondwater. Voor alle details toonden de bezoekers groote belangstelling; het speet hen, dat de tijd te kort en het water te koud was, anders zouden velen gaarne een had hebben genomen. Zij waren opgetogen over de inrichting, die haars ge lijke in EuFopa haast niet vindt. Om half een werd het gezelschap ont vangen door het gemeentebestuur in het raadsgebouw aan de Javastraat; daarna is het per extra tram naar Leiden gegaan, waar het werd ontvangen door de Leidsche afdeeling van de Vereenigring voor volken bond en vrede en door de afdeeling Lei den van de Vereoniging voor vreemdelin genverkeer. Per auto werd eerst een bezoek gebracht aan de bezienswaardigheden van Leiden, waarbij o.a. ook het voormalige woonhuis op de Hooigracht van wijlen prof. mr. W. van der Vlugt, die veel voor de on afhankelijkheid van Finland heeft gedaan, werd bezichtigd. Om 4 uur werd bet ge- zelscliap ontvangen in de senaatskamer van de Leidsche Universiteit, waar de rector magnificus, prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, heeft gesproken. Daarna werd in hotel de Burcht thee aangeboden. SCHENDING VAN OCTROOIEN. De zaak geschorst. De Arnhemsche rechtbank beharidolde de zaak tegen 1L, vroeger directeur van de gloeilampenfabriek „Aravalves" te Arnhem, die ten laste werd gelogd het schenden in zijn kwaliteit van directeur van verschil lende Nederlandsche Octrooien, dio staan ten name van dc N.V. Philips' Gloeilam penfabrieken te Eindhoven. Na een lang durig verhoor van deskundigen vroeg de substituut-officier van justitie, jhr. mr. Na huis, schorsing van de behandeling van de zaak ten einde nader te onderzoeken of de lamp, welke aan prof. Nieuwenburg wordt ter hand gesteld voor het onderzoek, in derdaad op do „Aravalves"-fabriek werd vervaardigd. Als verdedigers traden op mrs. G. Cou- vret en D. den Hollander uit Arnhem.' NA DE RELLETJES TE FINSTER- WOLDE. De begrafenis van Simens. Nadat Zaterdag te Finsterwolde de ge rechtelijke schouwing van het lijk van F.i Simens was geschied door ds. Miereraet. heeft gisteren aldaar de begrafenis plaats gehad. De burgemeester had vergunning gegeven, dat ieder den lijkstoet kon vol gen, op voorwaarde, dat men na afloop rustig uiteen zou gaan. De moderne Landarheidersbond had het verzoek gedaan dat bij de begrafenis geen politie-vertoon zou plaats hebben. Ook aan dat verzoek is voldaan en politie of mare- chaussée hebben zich noch op den weg naar de begraafplaats, noch bij de groeve of tijdens het vertrek van den stoet laten zien. Naar schatting hebben ongeveer 1000 personen den overledene naar zijn laatst© rustplaats gevolgd. Aan het graf werd namens het N. V. V. het woord gevoerd door het Kamerlid Hiemstra. DE BOSCHBRAND TE OISTERWIJK. Overdreven berichton. De burgemeester van Oisterwijk meldt, jn verhand met de overdreven berichten aangaande den boschbrand, die in de ge meente Oisterwijk heeft gewoed, dat be doelde boschbrand, die in de gemeente boschbrand 56 II.A. dcnncnbosch en 14 H.A. heide heeft vernield, gelegen tusschen de Rozephoeve en de gehuchten Balsvoort cn de Logt De brand brak uit op het grond gebied der gemeente Haaren onder Bals voort. De bossclien, welke particulier bezit zijn, liggen op bijna een uur gaans van de Gemullehoeken af. Zij maken geen deel uit van de 400 H.A. bosschen, welke belmoren aan de Vereeniging tot Behoud van Na tuurmonumenten in Nederland. EEN TRAMSTATION AFGEBRAND. Jn den nacht van Zondag op Maandag is door onbekende oorzaak afgebrand het tramstation Barsingerhorn aan de tramlijn Schagen—Hoorn. De inboedel van den sta tionhouder ging mede geheel verloren en was slechts laag verzekerd. De verstrooide professor logeert een nacht in een üoteL (Humorist?.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6