V.P.N. Krommestraat 63. G. Drieënhuizen F. Bosman - Kamp 8 W. Steenbeek&Zn TROELSTRA OP ZIJN EIGEN KAMER UIT DEN OMTREK. BARNEVELD VERGROOT DE EIERMARKT RADIO-NIEUWS ZENDVERGUNNING VOOR AMATEURS RADIOPROGRAMMA "1 Opfokvoeder en Kuikenzaad, siEerlei pluimvee benoodigdheden, Broedmahines en onderdeeien bij de Meubelen en Kinderwagens GYMNASTIEKSCHOENEN E. J. KRAUSE H. ZWAN, Hof 22 Bezoekt Café „De Oranjeboom" H. JEKEL - Leusderweg 101 Dr. VAN DER BILT OP SUMATRA De mislukte waarneming der zonneclips te Idi „De Sumatraposl" van 10 Mei schrijft: Evenals er nan flke muziekuitvoering de noodige repetities, aan eiken zeeslag de strengste vooroefeningen voorafgaan, 7.00 varen ook hier ettelijke repetities noodza kelijk ora zeker te zijn van zichzelf op den" grooten dag. Daarvoor zijn de laatste dagen gebruikt. Inderdaad is het werk van dr. Van der Bilt tijdens de verduistering, het heste te vergelijken met dat van een dirigent tij dens een muziekuitvoering. Op zijn coraraandoplaats staande, een te- lefoonkap over zijn hoofd gehangen, eerst den blik gericht op een blad papier, waar- op door een kijker het zonnebeeld wordt geworpen, hetgeen hij met aandacht volgt totdat zonnebeeld tusschen twee op liet pa pier getrokken lijnen komt te slaan voor bem het teeken om op zijn „qui vive" te zijn en luide de waarschuwing: „10 mi nuten voor de totaliteit" te laten hooren, richt hij vervolgens zijn blik op den voor hem staanden chronometer, laat nog een paar malen een waarschuwing hooren en bij 110 seconden (110 seconden vóór de tota liteit) begint bij met luide stem de seconde af te tellen: hoi\derticn honderdnegen enz. enz. vijf vier drie twee een N.U.L. (totaliteit zeer luide) een twee drie vier enz enz. tot en met zestig seconden toe. Dan krijgt zijn ^tem wat rust, zijn oogen cn zijn geest niet. Hij volgt den chronometer (die intusschen geheel andere getallen aanwijst dan hij roept; zeer verzwarend voor zijn werk) GO seconden lang en roept dan „120", dan „150" dan „180". Van 210 tot 360 telt hij weer alle secunden, evenzoo van 390 tot 110 en van 500 tot 610 en met het aftellen van 1190 tot 1210 is hij klaar. Wel bekome 't hem, wat een werk. Dan gingen we nog even kijken bij de tweede categorie willooze werktuigen, de muzikanten zoo men wil, de bedienaars der instrumenten. Evenals de echte muzikant zijn velletje notenschrift voor zich heeft, zoo hebben ook deze mannen allo manipu laties secunde voor secunde op een velletje papier, vlak voor hun oogen liggen. Ze moeten het bovendien nog vau buiten ken nen ook. Natuurlijk is er voor elk instru ment een eigen velletje, dat zeer verschilt van dat voor andere instrumenten; precies als bij de verschillende partijen van een muziekstuk. Op het concert valt nu eens de hoorn, dan weer het strijkinstrument in, en zoo telt op dit zonneconcert dr. Van der Bilt bijna geen enkele secunde af, waar op er aan een der instrumenten niet een of andere handgreep verricht wordt. Des morgens hangt een zware wolken bank voor de zon, hetgeen groote teleur stelling wekte in het kamp en de hoop op een gunstig resultaat al dadelijk niet groot deed zijn. De hoop herleefde evenwel toen' tegen elven het licht begon door te breken en de wind begon aan te wakkeren, die de wolkenbank verdreef, Ja, tegen twaalf uur stond de zon zelfs geruimen tijd op een on bewolkte plek aan den hemel te stralen maar tegen half een joeg de wind de wol ken nader en rnen voelde, dat nu de kans kleiner was dan ooit. Om 1 uur aanvang van de totaliteit waren er grijze wolken voor de zon. Geen corona was te zien. Voor het Nederlandsche kamp is het vrij wel een mislukking geworden. Misschien dat de camera met vloeistofprisma en de pris ma-camera nog eenig resultaat zullen ople veren, de andere instrumenten zoo goed als zeker niet. LEGATEN. Te 's-Gravenhage is overleden mevr. de weduwe A. Anema-Janssen. Zij heeft gele gateerd aan de Johanna-stichting en aan de Geldersche blindenvereeniging te Arn hem 12.000 onder bezwaar van een lijf rente. STEUN AAN DE BEETWORTELSUIKER INDUSTRIE Een adhaesie-adres. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West-Noordbrabant heeft een adres gericht aan de le Kamer der Staten-Gene- raal i.z. het voorstel tot wet van dun heci v.d. Heuvel c.s. tot het verlecnen van tijde- 1 ij keil steun aan de beetwortelindustrie. Hierin wordt verzocht het voorstel van wet. te bekrachtigen opdat de beetwortel teelt en beetwortelindustrie voor ons land be houden blijven. De Kamer achtte deze zaak van het grootste belang daar de productie in Nederland zeer belangrijk is. De pro ductie bedraagt 30.400.000 en dit bedrag zal door vervanging van de beetwortelin- dustrie door andere culturen nooit behaald kunnen worden. Aangekomen te Beekbergen Het Volk meldt uit Beekbergen: Zaterdag is hier, na een goede reis, mr. P. J. Troelstra gearriveerd en heeft zijn eigen kamer betrokken. Gelukkig kon wor den geconstateerd, dat onze oude aanvoer der zich in voortroffelijken welstand be vond. F. v. d. Walle was voor het bestuur van de stichting aanwezig om Troelstra te TROELSTRA. ontvangen. Troelstras kamer was met roode rozen en andere bloemen versierd. Troelstra hoopt de maand Juni vacantie te houden cn die in volkomen rust door te brengen. Door den aankoop van een paar landhuisjes bij het Troelstra-Oord zal het mogelijk zijn, dat zijn familie, die geregeld in het buitenland is, eenigen tijd in zijn on middellijke omgeving is. DUITSCHE TORPEROBOOTEN TE ROTTERDAM. In verband met eon oeienings- tocht. Naar wordt vernomen zal van 6 tot 9 Juni een flolille van 3 Duitsche torpedo booten de Seadler, de litis en de Wolff onder commando van kapitein ter zee Kummetz een bezoek aan Rotterdam lnvn een. Het bezoek houdt verband met een oefeningstocht en draagt geen olficieel ka rakter. De bemanning van elRp noot telt 5 officieren cn ongeveer 150 onderofficieren en matrozen. De torpedobooten zullen vermoedelijk op G Juni in den ochtend te Hoek van Hol land binnenloopcn en daarna naar Rotter dam opstooraen. Zij zullen aan de Park kade rneren. Zaterdag 8 Juni van 3 tot 6 uur n.ra. en Zondag 9 Juni van 1011.30 v.m. en 40 uur n.m. zijn de booten voor het publiek te bezichtigen. LCTERIJWET. De Ilooge Raad heeft vernietigd het von nis der rechtbank te Amsterdam, waarbij tot 5 boete of tien dagen hechtenis is veroordeeld een directeur van de Alge- meene Bouw- en Exploitatie Mij. „De Witte Stad" te Amsterdam, wegens overtreding van de Loterijwet bij het uitgeven van pre mie-obligaties. De zaak is naar het ge rechtshof te Amsterdam verwezen. DE SLAGERS EN DE ARBEIDSWET De gezellen op audiëntie bij den minister De besturen van den Ned. Bond van ar beiders in de slagersbedrijven, den R.K. Slagersgezel lenbond „St. Joris" en den Bond van Christelijke arbeiders in de voe dingsbedrijven werden Donderdag door den minister van Arbeid in audiëntie ontvan gen ter bespreking van de vraag of het juist is, wat het orgaan van den Slagers- bond (patroonsorgaan) vermeldde, n.l. „dat bij de regeering de neiging bestaat om, wanneer het winkel-werktijden-besluit wordt ingevoerd, de slagerswinkels gelijk te stellen met andere winkels," Nadat van do zijde der gezellen-organisaties een uit eenzetting was gegeven omtrent het wezen van het slagersbedrijf. waarbij zij hunner zijds hadden aangetoond, dat in de slagerij werkplaats-arbeid wordt verricht, en deze met winkels niet op een lijn is te stellen, verklaarde de minister, dat bij de invoe ring van het winkel-werktijden-besluit de slagerijen niet daarin zullen zijn opgeno men, maar blijven onder het bepaalde van art. 2 der arbeidswet. Vervolgens zegde de minister toe, dat, wanneer deze kwestie wordt aangevat, de gezellenhonden in de gelegenheid zullen worden gesteld, hun standpunt nog nader te raotiveeren. KNAAPJE DOODGEREDEN. Gisteren is te Tilburg bet 6-jarige knaap je TI. v. d. G. bij het spelen op den Beek- schendijk onder een kar geraakt. liet knaapje bekwam een schedelbreuk en is in het ziekenhuis overleden. Aankoop van perceelen Barn e veld. Maandag werd alhier een spcedoischcnd^ raadsvergadering gehou den, waarvoor slechts aan de orde was ge steld. de aankoop in publieke veiling der onroerende goederen van N. Schoonbeek e.a., voor een som van 20970. De Voorzitter, de heer J. Westrik, deelde mede, dat de eieraanvoer ter markt de laatste jaren zoodanig is toegenomen, dat de in 1913 gebouwde eierhal cn de daar achter gelegen pakloodscn reeds lang te klein zijn gebleken. Op drukke marktdagen kan de hal de aangevoerde eieren lang niet bevatten, zoodat een deel der eieren bui ten de hal moet worden verhandeld. Dien tengevolge wordt echter de passage ten zeerste gestremd, wijl de met eieren bela den voertuigen rondom de hal moeten rij den, terwijl bovendien bij slecht weer de eieren, tijdens den verkoop nat worden en daardoor er minder versch gaan uitzien Ook de Vereeniging van Bierhandelaren ..Barneveld en Omstreken", die de paklood scn en bloc heeft gehuurd, heeft reeds meer malen op uitbreiding der markt en ver- grooting der pakloodsen aangedrongen. De aangrenzende eigenaren waren echter niet bereid hun grond te verkoopen, zoo, dat het helaas onmogelijk was aan het billijke verzoek van genoemde Vereeniging te vol doen. Toch waren B. en W. ten volle door drongen van de noodzakelijkheid om al het mogelijke te doen voor do Barneveldsche kip en derzelver bruine ei, waaraan deze gemeente haar opkomst heeft te danken, vandaar dat het Dagelijksch Bestuur, toen enkele weken geleden de publieke verkoop van de uitgestrekte, juist teeenover de eier hal gelegen perceelen van N. Schoonbeek in de plaatselijke bladen werd aangekon digd, aanstonds van oordeel was, dat de gemeente van deze, voor haar eenige, gele genheid gebruik behoorde te maken. En gelukkig zijn B. en W. er in geslaagd deze onroerende goederen, geveild door Notaris Bok, alhier, en Notaris Dinger, te Lunte ren, aan te koopen voor 20970. welke prijs, voor een oppervlakte van 15 A. en 13 c.A., betrekkelijk laag mag worden ge noemd, vooral daar deze grond voor de gemeente vrijwel onmisbaar mag worden geacht. Op grond hiervan stelde spreker, namens B. en W., dan ook voor, genoemden koop goed lo keuren, waartoe de raad, zonder de minste discussie, met algemeene stemmen besloot. En juist vijf minuten nadat de Voorzit ter deze spoedeischende vergadering had geopend, kon hij haar weer sluiten, wat den wethouder, den heer II. v. d. Craats, de op raerking ontlokte: „nu. dat noem ik nog eens zaken doen"! DE HULDE AAN KONINGIN EMMA. Een noenmaal te Soestdijk. S 0 e s t d ij k. Zaterdagmiddag heeft de Koningin-Moeder ten paleize Soestdijk een noenmaal aangeboden aan het uitvoerend Comité en de eere-voorzitsters van het co mité, dat zich indertijd gevormd heeft voor de aanbieding aan Hare Majesteit van het geschenk der Nederlandsche vrouwen, ter gelegenheid van het jubileum der Koningin- Moeder. Er namen 32 personen deel aan dit dé jeuner, dat plaats had in de eetzaal, die door het geschenk der vrouwen belangrijk is verfraaid. De voorwaarden vastgesteld Men vrage tijdig aan De Minister van Waterstaat heeft de voorwaarden vastgesteld, waarop aan Radio-amateurs een zondvergunning kan worden verleend. Om een machtiging te verkrijgen moet men den leeftijd van 18 jaar bereikt hebben en voldaan hebben aan een in te stellen onderzoek omvattende kennis van de beginselen van magnetisme, electriciteit en radiotechniek, voorts ken nis van de Nederlandsche wetgeving op radiogebied cn van het Verdrag en Alge meen Reglement van Washington (voor zooveel betreft de bepalingen omtrent zend vergunning aan amateurs), terwijl verder nog bedrevenheid wordt geëischt in seinen en opnemen op het gehoor van morsetee- kens met een snelheid van 8 woorden per minuut. I)e kosten van deelneming aan dit onderzoek bedragen ƒ5.—. Het onder zoek zal worden afgenomen door een daar toe ih te stellen examencommissie. De Ne derlandsche Vereeniging voor Radiotele- grafie en de Ned. Vereeniging voor Inter nationaal Radioamateurisme zullen hierin een werkzaam aandeel nemen terwijl de genoemde commissie in hoofdzaak uit le den dezer beide vereenigingen zal worden samengesteld. In bijzondere gevallen kan vrijstelling van dit onderzoek worden ver leend. De amateur moet aan den Directeur- Generaal der Posterijen, Telegrafie cn Tele fonie kennis geven dat hij de verleende machtiging onder de daarbij gestelde voor waarden aanvaardt, en voorts den datum mededeelen waarop de inrichting voor ge bruik gereed is. De installatie moet voor de ingebruikneming schriftelijk worden goedgekeurd. De daartoe aangewezen amb tenaren moeten steeds in de gelegenheid worden gesteld de installatie te contro- leeren. Ingrijpende wijzigingen mogen daarin zonder voorkennis niet worden aan gebracht. De inrichting mag niet ten gebruike aan derden worden afgestaan, tenzij aan dezen de bevoegdheid tot bediening daarvan is verleend; het medegebruik door derden is niet aan leeftijdsgrenzen gebonden. De gebruiksmachtiging is bestemd voor het doen van proefnemingen voor een louter persoonlijk doel, zonder geldelijke overwe gingen. De uitzendingen moeten betrekking hebben op de inrichting, te nemen proeven e.d.; in geen geval mogen valsche of be- driegelijke noodseinen worden overgebracht of verspreid. Heruitzending van omroep programma's is zonder voorafgaande ver gunning niet toegestaan. Correspondentie mag slechts plaats vinden met gelijksoor tige stations, voorzien van een desbetref fende machtiging. Uitzendingen mogen plaats vinden op golflengten van 5—5.35, 10—17,7, 20,8—21,4, 4142,8 Meter cn voorloopig ook van 75— 85 Meter en met een zendvermogen van maximum 50, Watt. Gebruik van gedempte, of gÉidempt-ongedempte golven alsmede van z.g. werk- en ruststroomon is verboden. Behalve de zendinrichting moet. de mach tiginghouder nog bezitten een ontvangtoe stel, een frequentie- en een stroommeter en zoo noodig een spanningsmeter; boven dien moet in of nabij het perceel waar de zender geplaatst is, een telefoonaanslui ting aanwezig zijn, door middel waarvan berichten aan den machtiginghouder kun nen worden doorgegeven. Als vergoeding van de kosten van con trole en administratie is een bedrag van 10.— per jaar verschuldigd. Aanvragen om een zendvergunning kun nen reeds thans tot den Minister van Wa terstaat worden gericht. Donderdag 6 Juni Uilversum. 10.00 Morgenwijding. 12.00 Politieberichten. 12.15 Lunchmuziek. 2.00 Lezingreeks: „Electriciteit in Uw huis". 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Knipcursus. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 Sportprognose. 6.00 Di- nermuziek. 7.15 Lezing. Jeugdreizen, jeugd herbergen cn karapeeren. 7.45 Politiebe richten. 8.00 Concert. 9.00 Concert omroep orkest. 10.05 Persberichten Vaz Dias. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Lezing. Huizen. 11.00 Korte Ziekendienst 12.30 Middagconcert. 5.00 Concert 6.30 Spreker. 7.00 Orgolconcert. Vanaf 8.00 n.m. Uitzend- avond. Vrijdag 7 Juni H i 1 v e r s u m, A.V.R.O. 10.00. Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 10.0010.15. Morgen wijding. 12.00. Politieberichten. 12.15—2.00. Lunchmuziek. 2.052.45. Uitzending voor scholen. 2.454.00. Gramafoonmuziek. 4.00- 1.30. Lezing door C. H. de Boer. 4.305.00. I.czing door J. Serts. 5.00—5.30. Gramafoon muziek. 6.00. Tijdsein A.V.R.O.-klok. 6.00 7.15. Dinermuziek. 7.15—7.45. Spreekuur Ra dio-dokter. 7.45. Politieberichten. 8.00. Tijd sein van de A.V.R.O.-klok. 8.01. A.V.R.O.- operette-uitvoering „De lieve Augustijn". In de pauze persberichten van Vaz Diaz. II.00. Gramafoonmuziek^ 11.30. Sluiting. Huizen. 11.0011.30 v.m. Korte zieken dienst. K.R.O. 11.3012.00. Godsdienstig half-uurtje. 12.00. Tijdsein K.R.O.-klok. 12.151.15. Lunchmuziek. 1.15—2.00.Grama- foonplaten. 3.004.00. Vrouwenuurtje. N.C. R.V. 4.005.00. n.m. Gramafoonplaten-con- cert. 5.00—6.45 n.m. Concert. K.R.O. 7.00 7.25. Tuinbouw-halfuurtje. V.P.R.O. week- uitzending. 7.40. V.P.R.O. cyclus. 8.15. Con cert. 8.50. V.P.R.O.-cursus. Spr. ds. W. Mac kenzie. 9.30. Concert. 10.00. Voorlezing uit eigen werk door prof. II. v. Moerkerken. 10.20 Trio op. 57, f kleine terts, P. Tschai- kowsky. Zaterdag 8 Juni. Hilversum. 10.00 A.V.R.O. Tijdsein van de A.V.R.O. klok. 10.00—10.15 Morgen wijding. 12.00 Politieberichten. 13.15—2.00 Lunchmuziek. 2.00—2.30 Filmpraatje. 2.30— 3.30 Aansluiting van het Tuschinski Thea ter te Amsterdam. 3.30—4.15 Lezing. 4.15— 4.39 Gramofoonmuziek. 5.006.00 Orgelcon-* cert. 6.00 Tijdsein van den A.V R.O. 6.01 7.45 Dinermuziek. 8.45 Politieberichten, V.A.R.A. 8.00 Het V.A.R.A. orkest. 8.25 Ko mische schetsen uit de werken van F. Tim mermans. 8.45 Muziek. 9.10 Toespraak door den Heer van Dorp. 9.30 Muziek. 10.00 Pers berichten Vaz Dias. 10.15 Fragmenten uit „De Jordaan". 10.35 Muziek. 11.00 Gramo- foonplaten. Huizen. K.R.O. 11.30—12.00 Godsdien- sig halfuurtje. I2.p0 Tijdsein K.R.O. klok. 12.151.15 Lunchmuziek. 1.152.00 Gramo foonmuziek. 2.003.15 Kinderuurtje. 5.00 5.45 Dinermuziek. 5.45—6.00 Journalistiek weekoverzicht. 6.00—7.30 Uitzending Chica go Theater Eindhoven. 7.30—8.00 Spreker L. Mc. Son, Tandarts. 8 00--8.30 Gramo- 10.00 12.00 Vroolijk Programma 10.00 Pers berichten Vaz Dias. 12.00 Sluiting. Onthoudt deze adressen R. Berkeribosch voorheen C. J. Prins HofleverancierBr0011 -Beschuit- en Banketbikker Utrechtscheweg 7. Tel. 891 Poelier Krommestraat 7 Tel. 750 J. S. v. d. Werf Lavendelstraat 11. Tel. 949 Orgel-, Piano- en Muziekhandel Atelier Serré Utr. weg 40 Tel. 371 Polohandel voor Amatenrs. Lijsten. J. VISSER UTR. WEG 55. TEL. 551. Je adres voor fijne vleeschwaren Het fijnste rookvleesch 20 cent per ons. vind'. U norgeus goedkooper als bij ons 22-21 28-34 35-42 11.10 t 1.55 11.75 elk paar gegarandeerd. Electro-Technisch-Bureau Soesterweg 29 Tel. 680 Boter Kans. Eieren, Ver. Zuivelfabriek „Juliana Achtervald" E. v. E IJ KELEN BORG Leusderweg 107. Krnidenierswaren Comestibles Fijne vleeschwaren. Voor plaatsen in deze ADRES SENLIJST vrage men inlichtingen aan de administratie van het Amersfoertsch Dagblad. TeL 513. 1 Drogisterij „DE ASPERIN" Lcusderwcg 93. Tel. 651. Drogerijen cn Chemicaliën, Prima consumptie. Billijke prijs. Elcstrischo piano. Gezellig zitje. Aanbevelend J. v. SCHAICK. Schoen- en Lederhandel Annex Schoenmakerij

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7