EEN COMPLEX VAN DELICTEN LIEBERMANN VOOR DE RECHTBANK De constructie van het delict BESMET! ELIJK VERWERPEN BIJ DIEREN Studiecommissie geinstalleerd Humorhoekje De manipulaties der Discontobank roor Credietinstellingen Voor de Vierde Kamer der Arrondisse- ments-Rechtbank te Amsterdam is gister begonnen het strafproces tegen den 4.'J-jari- gen, te Riga in Letland geboren en thans in het Huis van Bewaring te Arasterdam ge detineerden Salomon Liebermann, wiens berucht geworden naam zoo vaak is ge noemd tijdens de behandeling, het vorig jaar, van de strafzaak der „Veendammer Hypotheekbank Van de zeer uitgebreide dagvaarding, wel ke tegen Liebermann is uitgebracht, heb ben wij een paar weken goleden een uit voerig resumé gegeven; tot behoorlijk be grip van een en ander latcri we hier nog een kort overzicht volgen van de meest mar kante punten, waaruit blijkt hoe in een be trekkelijk kort tijdsverloop de „Veendam mer" is leeggeplunderd. De dagvaarding kan worden gesplitst in drie complexen van feiten, waarvan het eerste complex betreft de overdrecht van actieva der ..Voendammer Hypotheekbank", welke overdracht op 25 Juni 1027 is geschied door A M. aan de familie NV. Hierbij dieno het volgende te worden onderschei den: a. De „Discontobank voor Credietinstel- lingcn" (met Liebermann als feitelijke machthebber) sluit op 15 Juni 1927 een schriftelijke overeenkomst met de familie W., \olgcns welke deze Dank van de ge noemde familie koopt 960 van de 1120 ge plaatste aandeelen in de „Veendammer". elk groot 1000.voor den prijs van 2.624.6 40. De Discontobank zal van deze som 100000.terstond voldoen en de restee- rende 2.524.610.op 25 Juni d.a.v. b. \Y. Sr. verbindt zich hij deze overeen komst tot het doen uitschrijven van een algemeens vergadering der „Veendammer op 25 Juni '1927. waarin zullen aftreden di rectie en commissarissen en waarin in de plaats daarvoor benoemd zullen worden een niéuwe directie, nieuwe commissarissen en een nieuwe Raad van Toezicht, alle aan tc wijzen door de Discontobank. c. Liebermann verbindt zich dat. na overschrijving der aandeelen op de Dis contobank en na benoeming van de nieuwe functionarissen, hét nieuwe bestuur aan de W/s (dit zijn: mejuffrouw A. H. W„ J. J. W. I P. H. \Y. en de NA' „Centrale Bank waarvan laatstgenoemde directeur was) in vollen eigendom zal overdragen een aantal krachtens .deze overeenkomst aangeduide eigendommen der „Veendammer". ten be drage van de nog voor de Discontobank (alias Liebermann) aan de NV's verschul digde som van ,2.524.010.—- d. Liebermann als machthebber in de Discontobank (en nu ook machthebber in de ..Veendammer") sluit 'tegelijkertijd of kort daarna met medewerking van mr. lv„ met W. Sr. in aansluiting op vorengenoemde overeenkomst schriftelijk een tweede over eenkomst, waarbij wordt bepaald dat de betaling door de Discontobank aan W. van de 2.521.640.— cn de betaling van een even groot bedrag door de NV's aan de „Veendam mer" «immers was bepaald dat deze Bank zaken ter waarde van dit bedrag aan de NVöltmans zou overdragen) zóódanig gere geld zal worden, dat de „Veendammer" in betaling zal nemen de vordering der fami lie W. op de Discontobank. Deze vordering zoo zegt de dagvaarding was waardeloos, althans een vordering op een naamlooze vennootschap (Disconto bank), welke geheel insolvent was, terwijl ook overigens voor de betaling van deze vorderingen geen, althans geen voldoende zekerheid was gegeven. In de bekende vergadering van 25 Juni 1927 hebben naar men weet de benoemin gen en de verschillende transacties plaats gehad en in dit licht bezien pleegde toen A. C. M., die door Liebermann aan W. Sr. was aangewezen als directeur der „Veendam mer", terwijl als nieuwe commissarissen optraden mr. E M. B. lvortenoever, L. Th. baron van Boecop en J. Spanjersberg, be- driegelijk bankbreuk door de bovengenoem de activa (huizen, auto's, hypotheken) ter bednegelijke verkorting van de rechten der schuldeischers aan den boedel te onttrek ken en aan de familie W. over te dragen. Teneinde M. „willig" te maken, liet L. het voorkomen dat het directcursschap voor hem LM/) maar van korten duur zou zijn, omdat hij (L.) de aandeelen met winst kon vërkoopen en eigenlijk al had verkocht aan I. Schim van der Loeff te Kovvno. die goede borgen had. welke echter nog moesten tee- k'enon cn dat. als deze transactie met Schim van der Loeff niet doorging, nog overbleef het plan van de door hem (L.) of de Discon lobank op te richten „Atlas Hypotheek bank', welke de verplichtingen der „Veen dammer' geheel of ton deele zou overne men. Allereerst is nu aan I.. ten laste gelegd het medeplegen van de door M. gepleegde bedriegelijke bankbreuk, daarnaast wordt verd. beschuldigd van medeplichtigheid aan. heiuitlokken «:n het doen plegen er van. Het delict zelf is achtereenvolgens ge construeerd als verduistering, waarbij weer sprake i> van medeplegen. medeplichtigheid enz. Het tweede complex van feiten, aan L. ten laste gelegd, betreft de overdracht tusschen Juni en October 1927 van waarden gelds bedragen, effecteu en aodere geldswaardige papieren) door de „Veendammer onder di rectie -van M. aan de Discontobank (L.). Ook dit delict is geconstrueerd als be driegelijke braukbreuk en als verduistering en voorts nog als heling. Tenslotte wordt, indien voor al deze fei ten seen veroordeel.ng kan plaats hebben, aan L. ten laste gelegd het tezamen met M. in diens kwaliteit, van directeur der „Veen dammer" medeplegon aan het doen vervan gen van de vordering der „Veendammer" op de Disconlobank door een ordering op L. NV. S. Paardekooper. Aanvankelijk had deze Paardekooper de 966 „Veendammer"- aandeelen van de Discontobank gekocht voor vijf millioen gulden; Paardekooper nam echter de schuld van de Discontobank aan de „Veendammer" over, welke schuld ten bedrage van ecnige milliocncn guldens in mindering werd gebracht van genoemden koopprijs. In dezen gedachtengang wordt de Discontobank .in tegenstelling met het in de eerste beide feitencomplexen omschreve- ne) in staat geacht dat zij die schuld geheel althans voor een belangrijk "gedeelte kon voldoen, terwijl de dagvaarding van Paar dekooper zegt dat hij die schuld niet kon voldoen. Ook bij bet doen vervangen van genoemde vordering is ten opzichte van L. subsidiair weer sprake van medeplichtigheid uitlok king cn doen plegen. Men meldt ons nader uit Amsterdam Buiten, bij den hoofdingang van het „Pa leis"', staat een „bataljon" fotografen op gesteld, op alle gebeurlijkheden voorbereid. Met publiek, ten getale van eenigo honder den, wacht belangstellend... Tegen den aanvang der zitting is de drukte in de zaal niet zoo groot als op den Ten Juni van het vorig jaar. toen vader cn zoon NV, M. en Mr. K. voor het eerst in de verdachtcnbank plaats namen. De oorzaak hiervan is, dat talloozen. die de zitting hadden willen bijwonen, daarvoor van den president geen toestemming had den gekregen. Echter i9 de publieke tribu ne geheel bezet; voorts zitten vele leden van de balie dicht opeengedrongen in de advocatenbankén, anderen staan ei om been. Ook de pers is in vetsterkten getale aan wezig. Bij de perstribune zijn kaarten te gen den wand geprikt, waarop vermeld staat dat „teekenen en fotografeeren niet is toegestaan...' Liebermann is reeds, vóór de zaal zich vult. binnengeleid; hij draagt een blauw colbert, een wit zakdoekje komt uit zijn borstzak kijken. Nerveus ordent Liebermann zijn papie ren. De geheele zaal verheft zich, als, te on geveer half elf, de rechtbank verschijnt. Zfj is als vólgt samengesteld; Mr. J. NV. lluy- singa, president; rars. J. E. Hoekstra cn l). K. S. van Lier, rechters, rnr. 1). Reilingh Wzn.. Officier van Justitie, mr. Spanjaard, griffier Bijzittend rechter is mr. I G. Stibbe. Als verdediger treedt op mr. D. Giltay Veth, «lie, evenals het O.M.. een extra tafel voor de vele stukken tot zijn beschikking heeft. Met goedvinden van den verdediger en den verdachte, ziet de Officier er van af. de dagvaarding in haar geheel voor te lezen. President: „Hebt L' daar geen bezwaren tegen, verdachte?" Verd. (in goed Ilollandsch): „Wel neen. die dagvaarding begrijpt toch niemand!" (Gelach). Nadat het O.M.. een kort resumé uit de dagvaarding naar voren heeft gebracht, merkt hij op dat hij in 'l geheel 46 getuigen heeft gedagvaard. Van deze getuigen heeft echter Sedevn, die in het buitenland is. be richt. dat hij niet zal verschijnen: voorts is er van mr. Schürrnann, die in Zwitser land is, bericht ingekomen, dat hij wegens gezondheidsredenen niet komen kan (on derdrukt gelach). Ook mr. Van Gigch Jr. (eveneens in het buitenland vertoevende) heeft in gelijken geest aan het parket ge schreven 'het gelach klinkt ietwat luider). Voorts zal niet verschijnen de Duitsche journalist Stegemann. De president gaat dan met verd. uitvoe rig de verschillende geïncrimineerde trans acties, op de ..Veendammer" betrekking hebbende, na; Liebermann geeft op een en ander geen rechtstreeksche antwoorden, echter blijft hij op geen enkele vraag een antwoord schuldig. Zoo deelt hij mede al- lijd geheel op M. te hebben vertrouwd. M. werkte langzaam, zegt hij, maar hij was doodeerlijk!-.. En wat den koopprijs der „Veendammer" betreft, daarover had hij (Liebermann) zich minder druk gemaakt. In cle bekende, te Hilversum gehouden vergadering van 25 Juni 1927, waar direc tie en commissarissen van de „Veendam mer" aftreden en waar een nieuwe directie en nieuwe commissarissen weiden geko zen en waar voorts de verdere, bekende transacties plaats vonden, zaten Lieber mann met dr. Wiener cn juffrouw W. in de serre over medische onderwerpen te praten; de advocaten regelden alles buiten hen om Ook do transacties met Paardenkoopei komen ter sprake. Liebermann: Ja, Paardenkooper nam d* aandeelen van de „Veendammer over. Pres.: „En toen was U er'af!" Verd.: „Neen, toen begon de ellende pas! Als eerste getuige wordt gehoord mr. G. J. Salm, een der curatoren in het faillis sement der „Veendammer". In verband met een opmerking van dezen getuige con stateert Liebermann dat de meeste pand brieven in handen van speculanten zijn gekomen, dit blijkt z.i. uit het koersver loop. Mr. Salm: Curatoren weten dat, de mees te pandbrieven in handen waren van klei ne luiden in den omtrek van Veendam, ons onderzoek m die richting heeft veel ellen de aan den dag gebracht!" Weer staat de Rechtbank dan even stil bij het contract Paardenkooper. De verdediger (tot get.): „Aanvankelijk waren curatoren van meening dat dit con tract een schijncontract was. Zijn zij thans op die meening teruggekomen? i Mr. Salm: „In 't geheel niet, maar de Rechtbank, in den Haag heeft uitgemaakt dat het bedoelde contract geen schijncon tract was cn in verband daarmee het fail lissement van mr. Denekamp geweigerd. Maar wij voor ons, kunnen niet gelooven dat Paardenkooper te goeder trouw was, het komt ons voor, dat bepaalde zaken w eggewerkl moesten worden De verdediger: „Maar daarmee toont U niet aan dat, dit contract werkelijk een schijncontract is geweest!" De president vraagt dan aan Liebermann hoe hij gekomen is tot een prijs van 2.624.640.— voor de 960 aandeelen der „Veendammer". Verd.: „Ja. die aandeelen zelf waren niet zooveel waard, maar de Bank in haar ge heel vertegenwoordigde een groote waarde. Bijvoorbeeld de „Beleggingsmaatschappij Noord-Holland" die vormde een prachtige stille reserve!" Pres.: „Maar dat was een slroppenmaat- schappij!" Verd.: „Ja. maar dat wist ik toch niet, meneer de president. Ik heb van dat alles niets begrepen!" Voorts deelt verd. mede 'dat zijn Brus- selsche advocaat, maitre Coppens, weg is, de een zegt naar Amerika, de ander naar den Congo „Er moet nog veel geld van mij in Brussel zijn", aldus verd., „cn maitre Coppens weet daar alles van!" De volgende getuige is mr. A. S. van Ni erop, directeur van de „Hypotheekbank" voor Nederland, de tweede curator in het faillissement der „Veendammer". O.m. deelt deze getuige mede, dar in 't geheel ongeveer VA millioen gulden aan «Je ..Veendammer" onttrokken zijn. Ter sprake komt voorts de overdracht van hypotheken uit de Veendammer aan NV. Verd. zegt te meencn dat NV. alleen du bieuze hypotheken had overgenomen. Op een vraag van het O. M. deelt mr. v. Ni erop mede. dat alleen op de posten „Sca la" en „Flora" vier ton verloren zijn. Pres (lot verd.): „Ik zie nog steeds nier in. waarom U ruim 214 millioen voor de aandeelen der Veendammer over had." V e r d.„ïk was er van overtuigd, dat in de ..Beleggingsmaatschappij Noord-Hol land" een overwaarde was van anderhalf millioen gulden Sedevn had mij dit in een brief meegedeeld." De zitting wordt hierna geschorst. Na de pauze treedt als getuige op J. J. NV. die. naar men weet, in de Veendam mer affaire door het Amsterdamsche ge rechtshof in hooger beroep is veroordeeld tol 2 A jaar gevangenisstraf, met aftrek van 9 maanden preventieve hechtenis. Een straf die op het oogenblik wordt onder gaan. De president gaal met hem de verschil lende overeenkomsten na, in verband met den verkoop van het aandeelenbezit in de Veendammer van de'familie NV. De presi dent brengt daarbij do voorloopige over eenkomst van 10 Juni ter sprake, waarbij I.ieberman aanvankelijk voorstelde óén millioen in hypotheken en de rest in con tanten te betalen. Later kwam de aanvul lende overeenkomst van 15 Juni tot stand, waarbij wei d bepaald, dat de prijs der aan deelen geheel zou worden betaald in acti va. Daartegenover kwam Ie staan, dat de Veendammer in betaling zou nemen. W/s vordering op de Discontobank (Lieber mann). Een cn ander mogelijk gemaakt doordat het oude bestuur aftreden en door een nieuw bostuur vervangen worden zou. De transacties geschiedde toen op de tc Hilversum gehouden vergadering van 2r> Juni 1927 Mr. Kortenoever. Dr. Wiener en de heer Spanjersberg namen toen tijdelijk aandeelen over. De feitelijke leiding der vergadering berustte bij mr. v. Gigch Zoo kwam het directeurschap van M. tot stand cn werden do verschillende goederen en hypotheken van de Veendammer aan de NV 's overgedragen. Liebermann had NV. Sr. verteld, dat de Discontobank geheel van hem was. De namen van het nieuwe bestuur der Veendammer waren getuige namens Liebermann opgegeven door Mr. van Gtgch. Onder dit verhoor van getuige NV. Sr. Is Liebermann druk bezig met het maken van aanteekeningen. Zichtbaar nerveus strijkt hij daarbif herhaalde malen met de hand over het hoofd. Getuige verklaart verder, dat hij er zijn verwondering over heeft uitgesproken, dat kort na de over dracht alle effecten van de Veendammer bij de Incassobank zijn weggehaald. President tot verdachte: U hebt dit effecten verkocht? Liebermann: Ja. aan verschillende banken. Mr. Reilingh: En op uw eigen naam. Verdachte: Dat is zoo. maar de Veendammer is er goed voor geschreven. President: Mijnheer NV., hebt U Lie bermann inlichtingen gegeven over de be leggingsmaatschappij Noord-Holland Getuige*. Ja. we wilden die maat schappij aanvankelijk overnemen, omdat ze goed was. President: Hoeveel had L er voor over gehad Getuige: Twee ton. Presidetnt: Geen anderhalf mil lioen Getuige, ik bedoel twee ton voor de aandeelen. Er waren bij die maatschappij groot e waarden. Daar moet U ook aan den ken. Op een vraag van mr. Veth antwoordt getuige NV. dat hij er tegenover Lieber mann zijn twijfel over heeft uitgesproken of laatstgenoemde bij inwisseling der pand brieven zeven tot acht millioen zou kunnen krijgen. Liebermann maakt zich over dit punt erg druk en tracht aan te toonen dat zulks wel degelijk mogelijk geweest zou zijn. De verdediger: .Heeft Sedevn wel eens een onderzoek ingesteld naar de hypothe ken Get.: „Nooit De verdediger„Sedev n heeft anders in e*u brief aan Liebermann laten uitkomen, dat de hypotheken, als ze kalmpjes behan deld werden, wel gerealiseerd zouden kun nen worden.' Pres.: „Heeft NY U aangeraden om de hypotheken van de Beleggingsmaatschappij „Noord Holland'' af te lossen om aan con tanten te komen Verd.„Dat heeft hij. Get. NV. „Heb ik dat gedaan Dan zou ik (op zijn voorhoofd wijzend dit geweest zijn Pres.: „Hebt U verstand van hypotheek - bankzaken in het buitenland ?T' Verd.„Neen, mijnheer de president, dat heb ik heelemaal niet, anders zou ik hier op het oogenblik niet staan. Ik had een plan en men vertelde mij dat het geniaal wash'eusch, wat ik gedaan heb deed ik geheel te goeder trouw Pres. „Kende U het z.g. kassierscon- iract Verdachte „Ja, rnaar wat ik nu gezien heb, is heel anders dan wat ik in 1927 van Van Gigch heb gekregen' Pres.„lïn toen teekenden op 14 of 15 Juni voor de „Veendammer'' de heeren, die eerst op 25 Juni in het nieuwe bestuur werden gekozen. Hoe wilt U nu volhouden dat U de namen van die heeren niet voor uit gekend heeft Verd.„Ik heb geteekend zonder te le zen Hierna word.t gehoord de heer A. Smits, van het kantoor Stoppelman en Smits te Bussum, die in 1925 en 1926 accountant is geweest van de „Veendammer". Getuige is tegenwoordig geweest bij de bespreking, waarbij aanvankelijk ter spra ke kwam dat de aandeelen der „Veendam mer" met cén millioen contanten cn één millioen aan hypotheken betaald zou wor den. Get. maakte bezwaren tegen de ont worpen betaling door afgifte van grossen, indien er geen behoorlijke tegenwaarde was. Later op den zelfden dag vernam get. dat alleen in hypotheken zou worden be taald toen get. daarop te kennen gaf. dat hij deze trancactie onoirbaar achtte, ant woordde Liebermann dat het nieuwe be stuur voor goede borgen zou zorgen. Lieberman „Ik weet niet dat de accoun tant bezwaren heeft gemaaki. als dit ge beurd is, ben ik er niet bij geweest". Get.'s bezwaren zijn later weggevaagd omdat advocaten als mr. Schürmann en Mr. Van Gigch de zaak in handen hadden. Getuige deelt nog mede. dat NV. Sr., verschillende hypotheken heeft aangewezen die hij graag zou willen hebben. Toen Lie bermann deed uitkomen, dat NV. de beste hypotheken had uitgezocht, wilde laatstgenoemde het aan de wederpartij overlaten om hypotheken aan te wijzen tenslotte heeft NV., toch de hypothe ken gekregen, die hij wilde hebben. Te vijf uur schorst de president het on derzoek tot Vrijdag a.s., tc 10 uur v.m. FEEST TE LEERDAM. Twee heugelijke gebeurtenissen. Dinsdagmiddag heeft dc directeur der Leer- damsche Waterleidingmaatschappij. de heer J. T. Visser, den eersten steen gelegd aan den nieuwen toren dier maatschappij, Leerdam beleefde gisteren nog een tweede heugelijk feit daar 's avonds de burgemees ter den electr. stroom officieel heeft inge schakeld. die van de gemeente Dordrecht wordt betrokken. Voorloopig zullen alleen de neringdoenden van het licht profiteeren daar de particuliere woningen nog niet alle zijn aangesloten aan de lioofdkabels. ONBEVOEGD UITOEFENING GENEES- KUNDE. De magnetiseur J. F', v. d. P. uit Amster dam. die door den kantonrechter te Alk maar wegens bet onbevoegd uitoefenen der geneeskunde te Limmen, waar hij een 10- jarig meisje had behandeld voor een oor ontsteking, tot .'500 boete 9pbs 100 dagen hechtenis was veroordeeld, was van dat von nis in hooger beroep gekomen bij de Alk- maarsche rechtbank. Deze veroordeelde hem gister tot 175 boete subs. 75 dagen hechte nis. De eisch was bekraohtiging van 't von nis van den kantonrechter. DE TWEEDE KAMER VERKIEZING. De nummering der lijsten. De voorzitter van het Centraal Stembu reau voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal maakt bekend, dat de voor de kiezers toegankelij ke zitting, waarin het Centraal Stembureau dc ingeleverde lijsten van candidaten zal nummeren in de volgorde door het lot aan gewezen, zal worden gehouden op Dinsdag 11 Juni a.s. des namiddags te 2 uur, in het lokaal van hot Gemeentehuis te 's-Graven- hage, voorheen voor de vergadering van den Raad bestemd. Het parool moet zijn onder zoeken en bestrijden De minister van binnentandsche zaken en landbouw, mr. J. B. Kan, heeft gisteren in een der zalen van ziju departement met een rede de dezer dagen door hem en den minister van arbeid, handel en nijver heid ingestelde studiecommissie in zake het besmettelijk verwerpen bij dieren en de Maltakoorts bij den mensch geïnstalleerd. De minister wees er in zijn begroetings rede op hoe sedert ongeveer 25 jaren is ge tracht. naast toepassing van hygiënische maatregelen, de ziekte te keeren door mid del van voorbehoedende of curatieve entin gen. De meeningen omtre'nt de resultaten zijn verdeeld. Hoe het ook zij, het is van groot belang om te weten o£ de ziekte voortgang heeft gehad en of, zooals som migen meenen, het gebruik der levende ent stof hiertoe heeft medegewerkt. Nadere studie omtrent de ziekte bij de runderen is derhalve aangewezen en waar besmetting van dier op mensch de meest voorkomende oorzaak van febris undulans is, is het mede van groot belang, dat ook de studie omtrent het voorkomen dezer aan doening bij den mensch en haar versprei ding ernstig ter hand wordt genomen te meer en vooral omdat deskundigen meenen. dat er bij behoorlijke hygiënische voorzorg veel kwaad voorkomen kan worden. Het zal aan u, aldus minister Kan, zijn. leden dezel* commissie, om te trachten klaarheid in dit twee-ledige vraagstuk te brengen. De voorzitter dor commissie, prof. dr. C. de Blieck, hoogleeraar voor parasitaire en infectieziekten bij de diergeneeskundige fa culteit der rijksuniversiteit te Utrecht, be antwoordde 's ministers rede. De commissie koestert de hoop. dat het ons zal mogen gelukken meer klaarheid te brengen in deze onopgeloste vraagstukken, welke van zooveel belang zijn voor de ge zondheid van mensch en dier en dat dit mag leiden tot een beperking, zoo mogelijk uitroeien dezer ziekten, door met kracht den strijd daartegen aan te binden. Dat deze strijd alleszins gewettigd is, zal wel niemand ontkennen, want de ziekte bij het rund veroorzaakt zeer veel schade in ons land en over de geheele wereld en wat de feleris undulans betreft, schijnt het toch, dat wij nog slechts aan het begin zijn der onderkenning van de zichtsgevallen. De toekomst zal leeren, of Nicolle gelijk heeft, wanneer hij zegt: „La mélititococie est cn train d'ósoluer, elle deviendra par ses manifestations et sa chronicité unc des maladies les plus frequentes et les plus ténacesLa „mélitococcie est un maladie d'avenir". Laten wij hopen, dat. Nicolle hei te pes» simistische inziet. Mocht echter zijn voor spelling waarheid bevatten, dan moet het parool zijn: onderzoeken en bestrijden. HET BIOSCOOPCONFLICT. Theaterpersoneel bij minis ter Kan. Een deputatie van den Nederlandschen Bond van theaterpersoneel heeft naar bet N. R. Ct. meldt, Dinsdag een ouderhoud ge had met den minister van binnenlandsche zake tên einde de bemiddeling van dezen te vragen in het bioscoopconflict. De minister zeide begaan te zijn met het lot van het per soneel. dat door de sluiting van de bios copen ontslagen zal worden. Men is op liet depai lemcnt bezig, zoo deel de men ons mede. ten einde het conflict te doen eindigen. LANDARBEIDERS NAAR WEST- FRIESCHLAND. Waarschuwing om verzekerd te zijn van werk. Burgemeesters van gemeenten in de „Streek" hebben den Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling gevraagd, om ern stig te waarschuwen tegen het trekken van landarbeiders naar dat deel van NVest- Frieschlarid, zonder dat zij te voren van werk zijn verzekerd. Booze vader „Ziezoo jongedame, nu zal Je me vertellen waarom je zoo laat thuis komt". Dochter «terugkomend van een avondpartijtje) .O Tader» die akelige zoon van die akelige man van wie u mama altijd vertelt, hield me aan de praat". (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6