VROOM &DREESM ANN DE RECHTSCHE OMROEP IN GEVAAR! SPORT - AGENDA RADIO-NIEUWS TELEFONEEREN UIT DE LUCHT AMERSFOORT GrooteSorteering Buste- enJat retelhouders Hoe het georganiseerd is K. R. O. en N. C. R. I plukken de consequenties van hun drijven De genoegens van politiek in de radio Het Handelsblad schrijft Men weet, dat de radio-raad den luis teraars naar Hilversum en Huizen een aan tal politieke afterdinner-kwartiertjes had toegedacht. Bij de verdeeling daarvan was rekening gehouden met de fictie van een „rechter zijde" in het parlement. De vroeger „recht- sclie" groepen zouden babbelen over Huizen en de anderen zouden voor dit doel den Hilversumschen zender mogen bezigen. Nu waren er nog eenige kwartiertjes on verdeeld, bestemd voor de kleinere groepen, die daaraan behoefte zouden hebben. Daar voor kwamen verschillende aanvragen bin nen cn de radio-raad heeft bij loting deze politieke kwartiertjes verdeeld. Het geval wil, dat er aldus niet „recht- sclie" sprekers voor de „rechtsche" micro foon zouden komen. En omgekeerd. Mr. v. d. Deure, de voorzitter der Chr. Radio-Vereeniging, heeft nu (over Huizen) den volke kond gedaan, dat de Chr. Rad. Ver. cn de K. R. O. aan dit snood bedrijf haar medewerking onmogelijk kunnen ver kenen en in dien zin aan den minister van Waterstaat heeft geschrevén. In dien brief wordt o. a. gezegd dat de Chr. Rad. Ver. en de K. R. O. „erkennende de macht van den Minis ter, om principieele redenen niet kun nen medewerken propagandistische re devoeringen toe te laten, welke in strijd zijn met de beginselen der K. R. O. en N. C. R. V. Voorts dat zij evenmin hun studio voor deze uitzendingen kunnen afstaan, alsook dat verdere medewer king noch door den omroepdienst, noch door den technischen dienst kan wor den verleend." Nu willen wij gaarne toegeven, dat men kan betwijfelen, of het verstandig was de politieke radiokwartiertjes in te stellen en eveneens erkennen, dat de kleine partijen, die parasiteeren op ons kiesstelsel, weinig verheugende verschijnselen in ons politiek leven zijn. Zij bereiken bij de stembus meestal niet meer, dan dat er stemmen worden weg geworpen, of als ze al een of twee afge vaardigden naar de Kamer zenden, ziet men die daar machteloos tot iets anders dan te getuigen nu en dan. En daarvoor moge het spreekgestoelte der Kamer een uitgezochte gelegenheid zijn, wijlen prof. Visscher v. IJzendoorn zou hebben gezegd: „dat is het eieren eten niet." Maarhet is heel iets anders of men een partij ongewenscht of onnoodig vindt of wel dat men poogt haar den mond te snoeren. En op de poging daartoe komt het bij het verzet van Chr. Rad. Ver. en K. R. 0. neer. Dat getuigt van een gebrek aan begrip voor de rechten van derden, dat wij aller minst toelaatbaar achten. Men mag nog zoozeer overtuigd zijn, dat wat andere par tijen aan remedie voorschrijven tegen maatschappelijk kwaad „dunne soep" is '/.ooals wordt betoogd in liet R. K. „Huisge zin" in een aanbeveling van de medienmen- ieri uit de apotheek van het politieke Chris tendom in Nederland en onder vigeur van de Nederlandsche wet hebben deze kleine groepen hetzelfde recht als de groote om te trachten hun vertegenwoordigers geko zen te krijgen Dat zij bij gebrek aan persorganen en van de middelen wellicht ook, om lang9 den weg van tallooze vergaderingen dc kie zers bereiken, gebruik maken van de bun geboden gelegenheid per radio binnen te sluipen in de huiskamers, is volstrekt na tuurlijk en ook allerminst ontoelaatbaar. F.n nu pogen juist degenen, die de radio voor propagandistische doeleinden zoo gaarne gebruiken anderer recht, op hetgeen zij voor zichzelf opeisclien, te verkorten. En dan zegt de (Chr.) „Rolterd." boven haar verhaal „de Lilliputterspartijen stu ren alles in de war", omdat door toezeg ging dezer kwartiertjes de programma's tan de N.C.R.V. en K.R.O. voor 26 en 29 Juni moeten worden gewijzigd. Maar ze komt op tijd, deze historie. Ze herinnert ons vóór 3 Juli nog eens. wat terecht zou komen van de prnctisclie verdraagzaamheid en den eerbied voor de vrijheid van anderen, als de geestverwan ten dezer heeren eens alleen de macht in handen kregen. In zoover mogen wij K. R. O. en N. Chr. R. V. eigenlijk dankbaar zijn voor hun brief aan den minister. Onzerzijds nog één opmerking Waarom maakt men zich eigenlijk zoo drukIeder luistervink schakelt toch, op Brussel, Ber lijn of Londen over, als deze gezellige af- tmdinnertjes gepresenteerd worden R.-K. STUDENTEN TE ROTTERDAM. Donderdag hebben ruim 100 studenten van dc R.-K. Universiteit een bezoek aan Rotterdam gebracht. De studenten zijn on der meer ten stadhuize ontvangen, waar de burgemeester de leden van den senaat in de burgemeesterskamer heeft welkom gehee- ten. De praeses van Carolus Magnus, de heer Huynen heeft den burgemeester be dankt voor de ontvangst. De bezoekers hebben voorts, alvorens een 'ocht door de havens te doen, een bezoek bij den deken van Rotterdam, pastoor van Rees wijk. VOETBAL. HET N.V.B.-PROGRAMMA. Zondag 9 Juni. Kampioenschap van Nederland. Rotterdam: SpartaP.S.V. Deventer: Go AheadFeyenoord. Afdeeling I. Promotiecompetitie 3e klasse. Amsterdam: D.W.S.Helder. Amsterdam: V.V.A.de Kennemers. Promotiecompetitie reserve 3e klasse. Amersfoort: H.V.C. 2—Hercules 2. Promotiecompetitie ie klasse. Weesp: LarenMeervogela. Afdeeling II. 2e Klasse B. Rotterdam: St. Hooger'Fortuna. Promotie 3e klasse. Culemborg: Vriendenschaar—Olympia. Afdeeling III. Prornotiecompetitie 2e klasse. Nijmegen: N.E.C.—Ensch. Boys. Afdeeling IV. Prornotiecompetitie 2e klasse. Vlissingcnr Vlissingen—Wilhelmina. Buiten de competitie. Om den U.P.V.B.-wirnpel. H.V.C. II—HERCULES II. Do derde promotiewedstrijd. Zondagmiddag a.s. speelt II.V.C. 2 op het sportterrein „Birkhoven" haar derden wed strijd voor de promotie naar de reserve 2e klasse. In Utrecht wist destijds het tweede elftal de overwinning te behalen, zoodat nu wederom gewonnen kan worden. H.V.C. I—BAARN I. Om den U.P.V.B.-winpeL Evenals andere jaren heeft H.V.C. ook dit jaar weer ingeschreven voor den U.P.V.B.- wirnpel. Zondagavond om 7 uur speelt H.V. C. haar eersten wedstrijd hiervoor en wel tegen het eerste elftal van Baarn op het sportterrein Birkhoven. HOLLANDS INTERNATIONAAL PROGRAMMA. Volgens de „Sp.kr." zijn voor het volgen de seizoen de a.s. internationale wedstrijden vastgesteld: 3 Nov. 1929: Nederland—Noorwegen. 8 Dec. 1929: Nederland—België. 23 Maart 1930: België—Nederland. 6 April 1930: NederlandItalië. •4 Mei 1930: NederlandBelgië. 15 Juni 1930: DenemarkenNederland. De ontmoeting NederlandBelgië in De cember is een extra-wedstrijd, die gespeeld wordt ter gelegenheid van 't 40-jarig bestaan van den N.V.B., dat precies op 8 December herdacht wordt. ATHLETIEK. TURNKRING ATHLETIRKDAG. Zondag a.s. op Birkhoven. Georganiseerd door de A. G. V. „Excelsior". Deelname name van 250 athletcn. Zooals wij reeds in ons blad hebben me degedeeld zullen morgen op 't Sportterrein „Birkhoven" de athletiek-wedstrijden plaats vinden van den Stichtschen Turnkring. De gelieele voorbereiding en organisatie is in handen van de Amersfoortsche Gymnastiek - vereeniging „Excelsior", zoodat deze wed strijden, die reeds door het groot aantal deelnemers in de morgenuren aanvangen een groot succes beloven te worden. Onge veer 250 van de beste athleten uit onze pro vincie, zoowel dames als heeren, juniores cn meisjes hebben op meer dan 400 nummers ingeschreven. De morgenuren zijn geheel gewijd aan de juniores en meisjes, doch daarna zullen de dames- en heerenathleten elkander in de verschillende nummers heftig bekampen. Ongetwijfeld zal dit sportevenement door een record aantal bezoekers worden bijge woond. De hoofdleiding der wedstrijden be rust bij de heeren J. J. v. d. Linde, wed strijdleider en G. J. Walpot (scheidsrechter), beide bestuursleden van den Utrecht*chen Provincialen Alliletiek Bond bijgestaan door een staf van juryleden. Een tweetal namen die ons de zekerheid geven van een vlotte afwerking. Daar bovendien H.V.C. II even eens op één der terreinen een promotiewed strijd speelt twijfelen wij niet of vele sport liefhebbers van discus en speer zullen don tocht naar de kampplaatsen ondernemen. Spijt zullen zij liier niet van hebben, daar een programma is samengesteld dat de meest verwepde athletiekbeoefenaars en be zoekers doet watertanden. Het cronologisch overzicht van de wedstrijden is: 10 uur. 80 M. juniores. Series. Bal werpen meisjes. Hoogspringen meisjes. 10.15 u. 50 M. meisjes. Series. Kogelstooten Juniores. 10.30 u. Hoogspringen juniores. 10.45 u. 80 M. jun. Demi-finale. 11 u. 50 M. meisjes. Demi-finale. Verspringen meisjes. 11.20 u. Verspringen juniores. 11.30 u. 80 M. Juniores, finale. 11.45 u. 50 M. meisjes, finale. 11.50 u. 4 X 80 M. estaf. jun. 1.30 u. 100 M. heeren. Series. Polsstokh.- spr. Heeren. Verspringen. Dames. 1.45 u. 80 M. Dames, Series. 2 u. 400 M. Heeren. Series. Kogelstooten, Dames. Speerwerpen Heeren. 2.15 u 800 M. heeren, Series. 2.30 u. 100 M. heeren Demi-fin. Hoogsprin gen Heeren. 2.45 u. 4 X SO M. estafette Dames, finale. 3 u. Kogelstooten Ileeren. 400 M. Heeren, finale. 3.15 u. 800 M. Heeren, finale. 3.30 u. Gemengde estafette 4 X 100 M., finale. Hoogspringen Dames. 3.45 u. Verspringen Heeren. 4 X 100 M. estafette I-Ieeren. Series. 4 u. Discuswerpen. Ileeren. Speerwerpen. Dames. 4.15 u. 100 M. heeren, finale. 4.20 u. 80 M. Dames, finale. 4.30 u. IX 100 M. estafette Heeren, finale. 4.45 u. Stedcnestafette. In het keurig verzorgd maandblad van de organiseerende vereeniging, dat verlucht is met eenige foto's treft men naast de namen en startnumraers der deelnemers (sters), de indeeling der series voor de loopnummers enz. aan. De volgende vereenigingen nemen aan de zen athletickdag deel: Bato (Utrecht); Bato (Zeist); Excelsior (Amersfoort); Kracht cn Vlugheid (Utrecht); D. O. S. (Bussum); H G V. (Hilversum); Atilla (Utrecht); Gero (Zeist) en Sparta (Driebergen). Da gel ij ks; Cinema Royal. Langstraat. Kunstznnl „Sierkunst" Utrechtscheweg hoek Steven van der Hagenlaan. Museum Flehite, Westsingel. Leeszaal Handelsregister, Arnh. weg 23. Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theos. Ver. Regentesselaan (Zaterdags vaD 1.30— 2.30 uur). Openbare Leesz.an) (-vt Jeugdleeszaal en Bibliotheek), Muurhuizen 9. R.-K Leeszaal. Nieuwstraat 24 Vredesbibliotheek, Arnh. weg 50. Pilncess-room Zondag, middag- en avond concert. Hotel Monopole, Zondagmiddag- en avondconcert. Danszaal Kiaassen Zondags Dancing. 8 Juni. Nimmerdor. A.R. Landdag. 3 uur. 13 Juni. De Valk. Vergadering S.D.A.P. 8 uur. 13 Juni. Zweminrichting. Huldiging L. Pesie. 23 Juni. Birkhoven. Concours Hippique „Eemland". 11 uur. 2—34 Juli. Vijfkamp onderofficieren. 9-10-11-12 Juli. Vijfkamp onderofficieren. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Morgen hebben dienst de doktoren Nico- lai, Schreuder en Batenburg. ZONDAGSDIENST EN NACHTDIENST APOTHEKERS. Morgen cn de geheele week 's nachts heeft dienst de apotheker Jos Haan (Julia- naplein). Geslaagde proeven in Amerika Op afdoende wijze is thans bewezen, dat er van uit een vliegmachine, die zich met een vaart van ongeveer 100 mijl door het luchtruim voortbeweegt, met iedere wille, keurige telefoonabonné op de aardopper vlakte kan gesproken worden. Proeven, die er met deze luchttelefoon op Hadley Field te New-York genomen wer den zijn schitterend geslaagd. Gedurende verscheidene uren werden er telefoonge sprekken gevoerd tusschen bet vliegtuig en telefoonabonné, die 30 of 40 mijl hiervan verwijderd woonden. In 't geheel werden er ongeveer 20 verschil lende nummers opgeroepen en de verbin dingen waren even duidelijk als ge\vone te lefoongesprekken op den beganen grond. Er deden zich geen moeilijkheden voor bij het tot stand brengen van de verhindin- gen on door do „soundproof" cabine van de machine kon noch het geronk van den motor, noch het gefluit van den wind ver nomen worden. Het technisch gedeelte van deze lucht- aardetelefoondienst is tamelijk eenvoudig, de vliegmachine was uitgerust met een ont vang- en zendstation. Als ontvanger fun geerde een speciaal vierlampstoestel, dat in de cabine was ingebouwd. De stroom hier voor werd geleverd door een kleinen gene rator die door den wind werd aangedreven De zender had een energie van 50 Watt en de uitzending geschiedde met behulp van een z.g. „sleep-antenne". Voor de stroom voorziening van den zender zorgde een tweede grootere generator, die door den mo tor van hel vliegtuig in beweging werd ge bracht. De machine vloog gemiddeld 300 meter hoog, want, zoodra de piloot hooger ging, nam het gesprek in duidelijkheid af. De gesprekken werden opgevangen te Whippany N.J., ongeveer twintig mijlen van Hadley Field. Hier bevond zich de tele fooncentrale, die er voor zorg droeg, dat de verbinding tusschen piloot cn abonné tot stand kwam. OMROEP OP ULTRA-KORTE GOLF. Kopenhagen. De Deénsche korte- golfzender te Lynby zendt thans de pro gramma's van Kopenhagen uit op een golflengte van 19 M. De energie, welke mo menteel nog 1 K.W. bedraagt, zal binnen kort tot het tienvoudige verhoogd wor den. De kortegolfzender, welke te Rome in aanbouw is, zal op 28 October a.s. in be drijf worden gesteld. MODEL n 20 Bijzonder sterk corset (sport mod el) v. prima ciutit met breeden elastieken ceintuur;2 paar jarretelles en onbreek bare gepatenteerde „Twïllll" Baleinen. Een zeer goed zittend model. Alle maten tot KW. Alleen verkrijgbaar In écru... MODEL C tO Buikband Model met geheet elas tieken blnnencordel (21 cM. breed). DU corset heeft echter een breeden elastieken boven-cetnluar. Zie af beelding Alleen verkrijgbaar in écru. roor den prijs van gt slechts MODEL 72T „Twilflt" Corselet van sterke ge streepte coutil, licht gebalelneerd, met prima kwalllelt elastieken in- zetsels over de heapen en vier jarretelles. In rose, voor A BA den prijs van slechts.. Vakkundige bediening Paskamer VERANDERING VAN HET DUITSCHE OMROEPBEDRIJF. De Ddtsche Omroepmaat- N schappijen krijgen de ver sterker-inrichtingen in eigen beheer. Naar uit Berlijn wordt gemeld, zal zeer binnenkort een belangrijke verandering worden ingevoerd in het radio-omroepbe drijf in Duitschland. In de gemeenschappelijke exploitatie der omroepslations, welke thans nog op zoo danige wijze geschiedt, dat de Duitsche Rijkspost het technische gedeelte verzorgt, terwijl de omroepmaatschappijen de zorg hebben voor hetgeen wordt uitgezonden, heeft do Rijkspost een ingrijpende veran dering gebracht. De versterker-iustallaties namelijk zullen in de tóekomst ook komen onder het beheer van de omroepmaatschap pijen. Deze regeling, het in eigen beheer hebben der bij de studio's behoorende ver sterker-inrichtingen, treedt in werking op 1 Juni a.s. Uiterlijk einde November 1929 moet de verandering in haar geheel zijn doorgevoerd en wordt den maatschappijen dus enkele maanden tijd gelaten, om zich bij den nieuwen toestand aan te passen. Gelijktijdig hiermede gaan door aankoop do installaties in eigendom over aan do maatschappijen. De Reichs-Rundfunk-Gesellschafl. als zijnde het centrale lichaam, waarbij de om roepmaatschappijen zijn aangesloten, be houdt evenwel het oppertoezicht, de con- tróle over de. versterker-inrichtingen. De verdere ontwikkeling van de techniek der versterkers wordt verzorgd door het „Reichspostzentralamt","zij het dan ook in combinatie met de Reichs-Rundfunk-Ge- sellschaft, welke laatste voor dit doel voort durend onderzoekingen zal doen en proe ven zal nemen. De oraroepstations zelf worden, evenals thans, ook in de toekomst geëxploiteerd door de Duitschc Rijkspost. ONS INT. VOETBALPROGRAMMA SEIZOEN 1929 1930 Voor het voetbalseizoen 1929 1930 zijn door den N.V.B., naar de „Sportkroniek meldt, de volgende internationale wedstrij den vastgesteld: 3 November '29: NederlandNoorwegen. 8 December '29: NederlandBelgië. 23 Maart '30: België—Nederland. (J April '30* NederlandItalië. 4 Mei '30: Nederland—België. 15 Juni '30: Deneraarken—Nederland. In totaal dus vier thuis- en twee uitwed strijden. De wedstrijd HollandBelgië op 8 December in Amsterdam is een extra wed strijd, welke georganiseerd is in verband met het 40-jarig bestaan op dien datum van den N.V.B. VEILIG LUCHTVERKEER BIJ NACHT. Een interossant experiment in Amerika. Onlangs heeft men te St. Louis, in de Ver- eenigde Staten, een interessante proefne ming gedaan, die van groot belang kan zijn voor het vliegverkeer bij nacht. Een piloot, die zich met zijn vliegtuig op 700 meter hoogte bevond, bracht een sirene in werking, en dit signaal werd in de stad door middel van speciale aparaten opgevan gen, die automatisch alle straatlantaarns der stad inschakelden, zoodat de vliegenier zich oriënteeren kon. Dit systeem zal ver schillende toepassingen kunnen hebben Men zal langs de luchtrouten hier en daar rièntatieposten kunnen inrichten, waarbij door de sirene een zoeklicht in werking wordt gesteld, zoodat de vliegenier zal kun nen nagaan, waar hij zich precies bevindt. CONGRES ZONDER CONGRESPLAATS De deelnemers over verschillende landen verspreid Enkele dagen geleden lazen wij in de B. Z. am Mittag een interessant artikel over bet aanstaande internationale congres van den Duitschen Bond van Electrotechnici. De Buftenlandsche deelnemers aan dit con gres zullen niet, zooals in het verleden, naar Duitschland behoeven te reizen, doch zullen in hun eigen land bet congres kun nen meemaken. Hiervoor zal het systeem worden toegepast, dat in Duitschland be kend staat onder den naam „Ferntagung". De techniek en de uitgebreidheid van het internationale telefoonnet maken het mo gelijk, dat een internationaal congres on eenvoudiger en doeltreffender wijze zal kunnen worden georganiseerd dan vroeger Om bet congres goed to doen slagen heeft men de volgende maatregelen genomen. De deelnemers zullen tezamen komen in Aken, Den Haag, Weenen en Boedapest Kort voor de opening van elke zitting wor den de verschillende vergaderzalen mei elkaar verhonden door middel van tele foonlijnen. In iedere zaal staat een micro foon opgesteld, terwijl er ook een aantal groote luidsprekers geplaatst zijn. Het zal op deze wijze mogelijk zijn, dat in ieder land toespraken worden gehouden, terwijl alle deelnemers bij het debat hun stem zul len kunnen laten hooren. Zoo zal b.v. een deelnemer te Den Haag een vraag kunnen stellen aan een spreker te Boedapest, en diens antwoord zal weer in alle vier de vergaderzalen beluisterd kunnen worden. Bovendien zal men in elk der vergaderza len de luidsprekers zoo kunnen opstellen, dat niemand eenige moeite zal hebben om de sprekers te kunnen verstaan. Deze methode lijkt ons voor een inter nationaal congres een zeer interessant ex periment, dat in de toekomst ongetwijfeld op groote schaal zal worden nagevolgd. Naar aanleiding van bovenstaand bericht hebben wij nadere inlichtingen ingewon nen, waarbij ons gebleken is, dat het con gres zal plaats inden op 7, S en 9 Juli a.s. P.C.J. IN DE HIMALAYA GEHOORD. Een telegram van de Kara- kornm-expeditie. Dezer dagen ontving het laboratorium van de Philips-fabrieken te Eindhoven een telegram uit Srinagar (Kashmir), waarin de leider van de Karakorum-expeditie, de beer Visser, mededeelt, een uitzending van den Philips kortegolfzender op uitstekende wij ze te hebben gehoord. Wanneer men be denkt, dat om het telegraafkantoor van Srinagar te bereiken een lange tocht waarschijnlijk wel van enkele dagen noodzakelijk zal zijn geweest, is hieruit wel af te leiden, hoe de deelnemers aan deze Nederlandsche expeditie het op prijs stel den stemmen en muziek uit het vaderland te hooren. Bij de ontvangst werd gebruik gemaakt van het Philips' kortegolf-ont- vang-toestel no. 2802. dat speciaal voor deze expeditie was uitgerust en den leider bij ;ijn vertrek was aangeboden. Als stroom bron dienen droge batterijen. Ter oriëntatie van onze lezers deelen wij mede, dat Srinagar (Kashmir) ongeveer 300 K.M. ten Noorden van Lahore en 250 K.M. ten Zuiden van het Karakorumgebergte in ten laagvlakte nabij een meer ligt

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 11