WIJNHANDEL J.A. SCHOTERMAN Zn. Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 f 56.- PERZISCHE KLEEDJES - KUSSENS L.J. Luycx&Zoon Astrakan, Frotté Fa. J. W. VAN ACHTERBERGH, West-Singel 12-13. - Telefoon 238. UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 TELEFOON 145 HET DRAMA TE BREDA PLECHTIGHEID TE SCHEVENINGEN MOTORBOOT GEZONKEN BIJZONDER AANBEVOLEN per flesc!i por anker UIT DE STAATSCOURANT. .Voornaamste Kon. besluiten enz. uit de Staatscourant. Benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan vlo Rijksuniversiteit te Utrecht, om onder wijs te geven in liet Sanskrit, de beginse len der algemecue taalwetenschap en de beginselen der vergelijkende Indo-Ger- inaansche taalwetenschap dr. J. Rahder, thans tijdelijk te Tokio; benoemd lot directeur van en leeraar aan •Ie R. II B. ,s. te interswijk dr. R. R. J. Donker, thans leeraar aan de Gem. II. B. S. te Zutphcn, lijdelijk benoemd tot leerares aan dc R. II. B. S. te Winterswijk mej. M. Wolfson, tijdelijk leeiares aan de R. II. S. te Tiel. benoemd lot leeraar aan de R. II. B. S. te J iel J. K. Laboit ie Amsterdam; benoemd tot lijdelijk leeraar aan de R. II. B. S. te Bricllc Ir. II I.andró te Beekber gen; "bevorderd bij het bureau van de commis sie voor s Rijks geschiedkundige publica tie» te Den Haag lot wetenschappelijk as sistente 2de klasse mej. H. Rijbennan, thans adjunct-commies; benoemd tot griffier bij liet kantongerecht ie Haarlem inr. .1. L. I.iesker, thans amb tenaar an het. M. bij het kantongerecht te Maastricht; lot idem te Den Bosch nu. V W. Kleitienhammans, thans griffier bij hel kantongerecht te Tilburg; lot substituut-griffièr bij rle rechtbank le Rotterdam J. G. Iloeffelman, thans substi tuut-officier van justitie te Breda. idem te Breda jhr. mr. de Roy van Zui- vlewijn, thans ambtenaar op het M bij het kantongercclii te Breda; tot idem te Almelo jhr. mr. E. W. Twiss 'Juarles van Ufford. thans ambtenaar van het i». M. bij liet kantongerecht te Den Bosch. Bij Kon. Besluit is: lo. ontbonden de Staatscommissie voor het instellen van een onderzoek naar de meest doeltreffende regeling van de finan cieels verhouding tusschen het Rijk en dt Gemeenten, met dankbetuiging aan den voorzitter, de leden, het lid-secretaris en den adjunét-secretaVis voor de door hem als zoodanig bewezen diensten: -0. benoemd tot ridder in de oicle van den Ncderlandschen Leeuw prof. mr. C. W. <le Vries, lid en secretaris \an genoemde Staatscommissie, hoogleeiaar aan de Han- delshoogeschool te Rotterdam, wonende te s-Gravenhage; bij K. B. is benoemd tot burgemeester der gemeente l'tingerudeel mr. E. X. W. Maas. is aan N. De Joncheere op zijn ver zoek met ingang van 1 Juli 1929 eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Puttershoek. De vermoedelijke dader gearresteerd gesproken, die den verdachte op het be wuste uur van den moord in de omgeving van de plaats, waar het misdrijf is gepleegd, hebben gezien. De justitie heeft gisteren de instructie legen den verd. geopend. Hij is in verzekerde bcwuring gesteld. Tot nu toe Te. Breda is men algemeen voldaan over blijft hij ontkennen. het feit. dat tie politie den dader van den moord hec-ft opgespoord LOON VERHOUDINGEN EN LOONEN In ter gelijk ing met het buitenland is het loonpeil in Nederland hoog Een zwager van bet slachtoffe-i -Men meldt ons uit Breda. De moord op Mej. van den Enden in de Nieuwe Bosch- si'rai te Breda, waarover de wildste ge 'tichicn de ronde deden, heeft Vrijdag we derom veel opschudding veroorzaakt. Omstreeks acht uur gisteravond school den honderden mcnscheii in den omtrek van rle Beijerd samen, alwaar de woning van de familie van den Enden, schoonou ders van het slachtoffer, gelegen is. Bij na vraag bleek, dat sedert omstreeks half acht liet parket ten onderzoek instelde in de wo ning van de schoonouders van het slacht offer Mej. van den Enden. De Commissaris van Politie, inspecteurs der recherche en verscheidene rechercheurs waren aanwezig, terwijl de politie een groot deel van de straat had afgezet. Omstreeks half tien is het parket naar de in aaiifrouvv zijnde woningen aan den Tbr- hevdenweg gegaan, waar eveneens een on derzoek plaats had. Deze woningen worden gezet door den zwager van het slachtoffer. .1 v. d. Enden, die blijkbaar sterk bij het drama betrokken is. Het verluidde, dat een spijkertrekker werd vermist en dat de jus titie veel belang voor dit voorwerp heeft Na deze onderzoekingen is gisterenavond •le 25-jarige J van E. gearresteerd. Hij is- cen zwager van het slachtoffer. Nader vernemen wij het volgendei Vuil het oogonblik af. dat de moord ge plcegd werd. kreeg de politie sterk den in druk, dut bij dezen moord geen vreemde betrokken was. Ook uit het feit. dat geer. sporen van een worsteling bij het slachtof fer aanwezig waren, werd reeds van der* beginne af afgeleid, dat hier geen vreemde iu het spel was. In deze richting heeft dan ook hel onderzoek plaats gehad, ook onder de familie, en hier kreeg de politio een in druk in de goede richting Der politie kwam toen ter oore, dat een spijkertrekker, waarmee vermoedelijk de moord was ge pleegd bij den verdachten J. v. d. E. ver mist werd. Successievelijk heeft de politic toen verschillende personen gevonden en De geringste daling bij de gemeentebedrijven De sub commissie uit de Commissie voor de Economische Politiek heeft als no. 9 van de Verslagen en Mededeelingen van de af- deeling Handel en Nijverheid van het De partement van Arbeid, li. en N. in hel licht gegeven een rapport: „Loonen en loonsverhoudiiigen in Nederland samen gesteld dooi' liet secretariaat der sub-com missie, hetwelk zich door dit doel de des kundige medewerking verzekerde van dr. ir. Bölger te Haarlem. In hoofdstuk I worden de tegenwoordige loontoestanden vergeleken met die uit don onmiddellijk vóór den oorlog, dus 1913/14 en met die uit den tijd, toen het sociaal- eeonornisclie leven tot een geheel bijzon dere ontwikkeling was gekomen, dus in 1920/21, waarna zich eon reactie openbaar de, waarvan ook de arbeidsvoorwaarden den invloed ondervonden. In hoofdstuk II worden de groepen van arbeiders, waarvan de loonsveihoudingen worden nagegaan, onderscheiden naar: vakkennis, leeftijd en geslacht, gemeenten en bedrijftakkeu. Bij de onderscheiding naar de bedrijfs takken worden nagegaan dc loonen lo. in dc- z.tr. onbeschutte bedrijven, dat zijn die, welke in hoofdzaak voor de internationale markt werken en door blootstaan aan de concurrentie van gelijksoortige bedrijven in het buitenland 2o. de beschutte bedrijven, rl.z, die. welke hunne producten en dien sten hoofdzakelijk op de nationale markt brengen cn slechts indirect blootstaan aan dc buitenlandsche concurrentie 3o. de ge meentebedrijven. Hieraan wordt vastge knoopt een vergelijking van rle z.g. bijvoor waarden c.x tra-betaliiig van overwerk, nachtarbeid. Zondagsarbeid. vu cautie, zie kengeld ci» pensioenneering. In hoofdstuk III wordt de welstand der arbeidersklasse in Nederland vergeleken met dien in liet buitenland door: a. iutei- nationalc loonsvergelijkingb. internatio nale budgetvergelijking; terwijl daarna noj; de loonsverhoudiiigen in het buitenland iets nader worden beschouwd. De gemiddelde loonen verdubbeld. In de hierop volgende samenvatting wordt geconcludeerd, dat het tegenwoordi ge arbeidsloon meer dan het dubbele van dat van vóór den oorlog is. Het gemiddelde indexcijfer voor liet loon (1913 11: 100) is O)» vier verschillende wijzen berekend, resp. 215, 211, 217 en 216. Neemt, men daarbij de stijging van de kosten van levensonderhoud in aanmerking, waarvan liet indexcijfer tusschen 150 en 170 ligt. dan blijkt, dot de arbeider met zijn tegenwoordig loon onge veer 20 pet. meer kan koopen dan vóór den oorlog het geval was. Dan wordt herinnerd aan de andere niet direct ingeld uit te drukken regelingen, waardoor het totale inkomen der arbeidersklasse zeker meer dan 25 pet. hooger is dan voor den oorlog. De stijging van liet loon der arbeiders kan verder grooter geacht worden dan die van hTt inkomen der overige groepen van de bevolking. Mnds 1920 is het arbeidsloon gemiddels met 15 pet. gedaald. Br is echter een sterke differentiatie bij de bedrijfstak ken het minst daalden de loonen in de gemeente- on de z.g. beschutte bedrijven, het sterkt die in de bedrijven, welke het meest den invloed van den oorlog onder vonden (landbouw, visscherii. koopvaardij, mijnbedrijf). Het verschil tusschen de loo nen dor geschoolde en geoefende arbeiders bedraagt in de particuliere industrie ge. middeid 12 pet. tusschen die der geschool de en ongeschoolde arbeiders gemiddeld 25 pet. Deze verschillen komen ook voor bij liet spoorwegpersoneel en de rijkswerklic- den bij het gemeentepersoneel is het ver schil in het algemeen kleiner en kan het op resp. 6 pet. tui 12 pet. geschat worden. Tusschen de groote plaatsen en de rnid den-groota plaatsen bestaat een verschil in loonpeil van ongeveer O— 9 pet. Het verschil tusschen de groote en kleine plaatsen is ongeveer 1213 pet. Bij sommige bedrijfs takken is het verschil echter veel grooter. Belangrijke verschillen bestaan tusschen het loonpeil in de onbeschutte, de beschut te en de gemeente-bedrijven. Gemiddeld kan men aannemen, dat het loonpeil in dc ge meente-bedrijven vpoi vaklieden 16 pet., voor ongeschoolden 20 pet hooger is dan in de onbeschutte bcdi ijven. In dc beschutte bedrijven is het loonpeil der vaklieden gemiddeld 7 pci. hooger dsn in dc onbe schutte bedrijven. Daarnaast genieten de arbeiders in de overheidsbedrijven cn bij de spoorwegen boven die in de particuliere bedrijven verschillende voordeden, die on geveer 15 pel. van het arbeidsloon bedra gen. Van deze 15 pet. wordt bij het Rijk en de spoorwegen echter SE- pet. door het personeel zelf als storting voor pensioen gedragen. Bij liet gemeentepersoneel is deze pensioenstorting echter reeds in het berekende arbeidsloon verwerkt. De vergelijking met liet buitenland toont aan. dat hel loonpeil in Nederland relatief hoog is, en dat hel in Europa slechts wordt overtroffen door dat in Engeland en Scan dinavië. Zwitserland staat vrijwel op ge lijke hoogte, terwijl het loonpeil in Duitsch- land in de laatste jaren geregeld s'ijgt cn hel verschil met Nederland steeds geringer wordt. Het loonpeil in (le andere landen is echter aanmerkelijk lager. DE STAKING IN DE ZAANDAMSCHE HOUTINDUSTRIE. Steun uit Groningeu. De stakende landaibeiders te Oostelijk Groningen hebben aan de stakingsleiding van de Zaansche houtwerkers 15,000 K.G. aardappelen ter beschikking gesteld. De Centrale bond van transportarbeiders heeft den steun aan zijn leden wederom met f 2 verhoogd cn daarmee gebracht op IS per week. Voor ieder kind wordt 1 bijslag gegeven. iïet volk meldt. ..Naar wij vernemen, heeft mr. J. E- W. üuijs eenige vragen gesteld aan de regee- rin'g in verband met de wijze, waarop de minister van arbeid oveiwerkvergunning verleent tot het doen arbeiden van onder kruipers ie Zaandam, alsmede in verband met de wijze, waarop van deze ove.rwerk- vergunniögen door de patroons wordt ge bruik gemaakt, 'door deze onderkruipers bij voorkeur op juovoceerende wijze langs den openbaren weg te werk te stellen. In het bij zonder heeft mr. Duys de regecring de vraag voorgelegd of zij niet meent, dat het verleencn van deze ovenverkvergunning niet in overeenstemming is niet de neutra liteit. die de overheid in een dergelijk con flict in acht heeft te nemen, te meer. daar van werkgeverszijde steeds alle rijksbemid deling werd geweigerd. Verder heeft hij de raag gesteld, of deze wijze van onderkrui pers tc werk te stellen langs de openbare wegen niet noodzakelijk moet leiden tot een verstoring van rle openbare orde. Mr. Duijs heeft verzocht, onmiddellijk een eind aan dezen toestand te willen maken ol anders de motieven te willen mededeelen, op grond waarvan rle regeering alclus han del u" DE „ZAKELIJKE OMROEP" IN DIENST DER RECLAME. Amerikaansche firma wil voor P. T. T. exploiteeren. Uit New-York wordt aan de Tel. gemeld. Eeh Amerikaansche publiciteitsonder- neming heeft aan de Nederlandsclie Poste rijen een aanbod gedaan tot het gebruik van <!cn Nederlandsclie Zakelijkcn Omroepzen- t'er voor het omroepen van reclames en liet per radio verbreiden van annonces. Een belangrijke pachtsom is aangeboden. Het voorstel is, naar hier verluidt, in ernstige (.verweging genomen. DE STRENGE VORST EN DE TUINBOUW Een enquête van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Begin Maai t besloot het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuin bouw cn' Plantkunde een commissie samen te stellen die tot taak zal hebben een onder zoek in ie stellen naar de schade, toege bracht aan onze tuinbouw gewassen als ge volg van de strenge vorst van den afge- loopen winter. Thans zijn haar werkzaam heden zoover gevorderd (Int eerstdaags be gonnen kan worden met liet verzenden van de vragenlijsten. Deze vragenlijsten zullen op groote schaal verspreid worden. De commissie heeft gemeend haar taak breed tc moeten opvatten. Niet alleen wordt een onderzoek ingesteld naar <le vorstschade en do factoren, die hierop van invloed kun nen zijn, zooals windbeschutting, grundbe- dekking, grondsoort, ouderdom van het ge was etc. maar van veel belang acht zij ook het onderzoek naar die gewassen, die abso luut niet van dezen strengen winter gele den hebben. Vele gewassen, die de laatste jaren ingevoerd zijn, hebben niet eerder ge legenheid gehad hun gedrag ten opzichte strenge v inters tc dernonstree. cn. Wan neer de tuinbouw de Maatschappij krach lig steunt bij dit onderzoek, dan zal het rapport, wat. de vorstschade-conunissie hoopt samen te stellen op grond van de binnengekomen antwoorden, zoowel voor den kweeker als voor den liefhebber van groot nut 'blijken te zijn. PROr. VAN MOURIK BROEKMAN. Prof. ir. O. li. van Mourik Broekman, die eenigen lijd geleden te Voorburg door een auto werd aangereden en verwond, zal eerst na de zoinervacantie zijn colleges aan dc Technische Iloogeschool kunnen hervatten.- Bij het monument van leger cn loot Kranslegging door Zwitsersche officieren Zaterdagochtend om 9 uur heeft eon kranslegging plaats gehad bij het monu ment voor leger cn vloot aan den boulevard te Schevcningcn, door de in Don Maag ver toevende Zwitsersche officieren. Ter gele genheid van deze plechtigheid waren ook eenige officieren en oud-officieren van het Nederlandsclie leger samengekomen, o. vv. generaal Snijders, oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht, gcneraal-majoor Borel, inspecteur van den vrij willigen land storm, adjudant i. b. d. van TI. M. de Ko ningin, luit. kolonel Froger, commandant der Grenadiers, verder de heer P. v. Rees, burgemeester van Papcnclrecht, die in Zwit serland de eerste verbinding heeft aange knoopt met de officieren cn de heeren in Nederland vergezelt. Toen de aanwezigen zich bij den voet van het monument hadden opgesteld, nam de kolonel Philipp Heitz van het Zwitsersche leger het woord. Hij herinnerde eraan, dat, toen de oorlog uitbrak, onder de kleine lan den, die neutraal wilden blijven, Nederland cn Zwitserland waren. Beiden landen is het dank zij hun legers, gelukt, hun neutrali teit te handhaven. Deze kranslegging nu wilde spreker verrichten als een bewijs van sympathie voor hetgeen de Hollandsche weermacht in die dagen gepresteerd heeft. De kapitein dr. jur. Leo Eberle legde daarop een grooten krans met rood-vvit- blauw lint aan den voet van het monument, waarna generaal Snijders, die in uniform was, het woord voerde. Spr. zag deze daad als een uiting van gemeenschappelijke ge voelens cn van een goede verstandhouding tusschen het Zwitsersche en het Nederland sclie volk. Nederland cn Zwitserland waren gedurende de oorlogsjaren in den zelfden noodtoestand en zij hadden gemobiliseerd om den oorlog buiten het land le houden. Geen van beide heeft krijgsroem geoogst, maar veel opofferingen waren toch noodig orn het gestelde doel te bereiken. De kleine landen zijn bij uitstek dragers van het in ternationale recht. Mogen Zwitserland en Nederland zoo eindigde generaal Snijders in duurzamen gemeenschappelijke» ar beid hun oude traditie van vrijheid cn recht hoog houden! Hierna werd den Zwitserschcn heeren dank gezegd door generaal van Tervvisga namens den Bond Met Mobillsatiekruis cn was de plechtigheid afgeloopen Langestraat 49. Tel. 190 55 cent per knot. HAAKZIJDE 10 cent p. kluw. KNOTTEN ZIJDE 60 cent NED. TRAMWEG. MIJ. Door gebrek aan locomotieven is de dï rectie der Nederlandsclie Tramweg Maat schappij genoodzaakt, het goederenvervoer per spoorwagen op de lijnen Leeuwarden- Sint Jacöb-Parochie en DrachtenGronin gen met ingang van heden te beperken. Het plan was eerst dat vervoer geheel stop te zetten. Daar het den directie bij onder zoek bleek, dat dit vervoer nog in beperk te mate kon geschieden, heeft zij in dien geest maatregelen getroffen. Er zal nog gelegenheid zijn tot goederen vervoer in rechtstreeksche verbinding met het spoor, dus zonder dal overlading noo dig is, maar niet meer met rechtstreeksche bevrachting, zoodat voortaan twee bevrach tingentingen noodig zijn, één voor liet tram en één voor hel spoortraject, n.-iardoor zal natuurlijk de vrachtprijs hooger worden. De directie hoopt dat daardoor het vervoer automatisch beperkt zal worden n zij in dat beperkte vervoer zal blijven voorzien. Maar voor Augustus moet weer een loco motief afgedankt worden. Geld om een nieu we te koopen heeft de N. T. M. niet on dan zal het goederenvervoer op de Drcntsche l'Tiesche lijnen worden beperkt. (N. R. Ct.) DE ZAAK-LIEBERMANN. De aanvraag tot faillietverklaring. Naai wij vernemen, heeft mr. Kaufniann namens den crediteur uit Riga appel bij liet Haagsche Gerechtshof aangeteckencl tegen de beschikking van de Haagsche rechtbank, waarbij de aanvraag orn Liebermann failliet te verklaren, is afgewezen. De Iemelda IV, in de Leuvehayen te Rotterdam gekapsijsd Zondagmorgen tegen twaalf uur is het motorschip, Iemelda IV, groot 92 ton, in den mond van de Leuvehaven te Rotter dam gezonken. Het schip kwam juist de haven uit, en draaide op naar bakboord om de Maas op te varen. Door de sterke dei ning kwam het in de bocht scheef te lig gen, uit welken stand het blijkbaar niet meer omhoog kon komen. De lading, be staande uit stukgoed, ging schuiven, waar door het schip langzaam kapsijsde en zonk. De schipper, de 23-jarige TI. TIol, kon zijn 22-jarige echtgenoote, die met hun zeer jeugdig kind in de loef was, nog juist bij tijds waarschuwen, evenals de knecht, de 20-jarige J. G. van der Haak. Zij klommen tijdens liet kantelen van het schip op den zijkant, die nog enkele minuten boven wa ter bleef. De in de Leuvehaven voor vertrek gereed liggende veerboot „TIeen en Weer IV'. kapitein F. W. Leef lang, is meteen naar het zinkende schip toegevaren. Het personeel heeft de mcnschen op het laat ste oogenblik aan boord kunnen halen. Di rect daarna is de Iemelda IV gezonken. De geredden bleken geen letsel te hebben ge kregen. TANDTECHNICI. De uitoelening der volledige tandprothese. De minister van arbeid, handel en nijver heid vestigt in de Staatscourant de aan dacht van belanghebbenden op de wet van IS Mei 1929, Staatsblad no. 257. Krachtens artikel 1 van die wet worden de tandtech- nici aan wie niet krachtens de wet van 29 Juni 1925 Staatsblad no. 282, de viseering op hun bewijs van vestiging is verleend, of die van den minister van aibeid, handel en nijverheid, krachtens de wet van 30 Decem ber 1926. Staatsblad no. 454. de mededec- ling hebben ontvangen, dat de viseering op hun bewijs van vestiging zal worden door gehaald. cn die naar het oordeel van voor noemden minister vóór 10 Juni 1913 de vol ledige tandprothese als beroep loepassen, in de gelegenheid gesteld om door een prac- tisch examen het bewijs te leveren, dat zij bekwaam zijn tot uitoefening der volledige tandprothese. Daartoe moeten zij binnen twee maanden na den dag. met ingang- waarvan de wet van 18 Mei 1929 in werking treedt, derhalve vóór 25 Augustus a.s. aan den minister van Arbeid. Mandel en Nijverheid inzenden het bewijs vap hun vestiging, hier te lande vóór 10 Juni 1913, de bescheiden, waaruit blijkt, dat zij vóór 10 Juni 1913 de volledige tand prothese als beroep toepassen en zoo mo gelijk, de ontvangen niededeeling als bo venbedoeld. Hu mor hoek je ..O. George, jc liad me ook we! kunnen zeggen, dat myn badsmuts heelemaal niet goed zat". (London Oüinionj.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6