Fa. M. R. N Oosterveeii STADSNIEUWS. DE A S. VERKIEZINGEN HET 25 JARIG JUBILEUM VAN DEN HEER L. PESIE Het programma van de huldiging BINNENLAND. KONINGIN EMMA TE AMSTERDAM Prachtige rijtoer VOOR ONZE HUISVROUWEN Reddingius Puddlngsausen Advertentiên „TEDE" L. STOLBERG, NËD.~RFdDË"KRUIS Nummering der candidaten- Iijsteo Gistermiddag heeft het Centraal Stem bureau voor de verkiezing der leden van de Tweede Kamer een openbare zitting gehou den ter nummering van de Ingediende Can dida teulijsten. Bij loting werd de uitslag voor wat de kieskring Utrecht betreft als volgt vastge* steJd: No 1 lijst-Speelman, Nat Boeren- en Tuinriersbond. No. 2 lijst-Wijnkoop, Comm. Partij Hol land. No. i lijst-Kersten, Staatk. Geref. Partij. No. 5 lijst-ll. Visscher, A.-R. Partij. No. 7 lijst-Schokking, Chr. Hist Unie. No. 8 lijst-Suring, R-K. Staatspartij. No 9 üjst-Fl Vos, Middenpartij voor Stad ori I.nnde. No. 10 lijst-Braat, Plattelandersbond 11 lijst-Bnuterse, Alg. Bond KI. Win keliers en Middenstand. No 1"<! lijst-L de Visser, Comm. Partij (Comm Internationale). No 13 lijsi-v. (1. Brug, Chr Dem. Unie No. 1") lijst-Marchanl, Vrijz.-Dem. Bond. No. 16 lijst-N. Dekker, Ned. Chr. Arb. Partij. No. 20 lijst-Lingbeek, Herv. Geref. Staats partij. No. 22 lijst-v. d. NI ijle. Verb, van Nationa listen. No. 23 lijst-v. d. Waord n, S. D. A. P. No. 24 lijst-v. d. Ploeg, Soc.-Dem. Volks partij. No. 26 lijsl-Sneevliet, Rev. Soc. Partij. No. 29 lijsl-Busch, Democr. Partij. No .91 lijsl-Knottenbelt, Lib. Staatspartij Vrijheidsbond. No. .32 lijst-Ter Hall, Federatief Verbond No. 34 lijst-P. M. Arts, R.-K. Volkspartij GARNIZOEN. Mutaties. De tweede-luitenant der Militaire Admi nistratie B. van den Bosch, van het le Re giment Huzaren, wordt op 13 Juni a.s. ont heven van zijne detacheering bij het 21e R. I. 35S. MR. C. J. BARTELS. Eedankt als directeur van den Raad van Beheer voor de Pre dikantsiraklomeiiten in da N H. Kerk. Ds. mr. C. J. Bartels te dezer stede za' wegens aanneming van het beroep naar La (hum c.a. 1 Februari 1930 als direGteur van den Raad van Beheer voor de Predikant* traktementen in de Ned. "Herv. Kerk aftre den. AMERSFOORTSCHE RADIO SOCIËTEIT. Verliooping van eigendommen in verband met de opheffing. Zooals wij de vorige week vermeldden, is *IP de laatste vergadering van de Amers- i ortsche Radio-Societeit besloten tot de opheffing van deze vereeniging. In verband hiermede werd tevens beslo ten tot het houden van een verkooping van de eigendommen dezer vereeniging als di verse radio-onderdeelen, toestellen en ap paraten, enz. Deze verkooping zal plaats hebben a.s Zaterdagmiddag in de Princess, room aan de Utrechtsche straat. Voor nadere bijzonderheden venvijzen wij naar de in dit nummer voorkomende ad vertentie. EXAMENS. Voor hét examen bijenteelt slaagde o.ro onze stadgenoot, de heer G. Veldkamp. AMERSFOORT—DEVENTER. Firma W. Th. Pot en Zn, Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie heeft de fa. W. Th. Pot en Zn die eerstdaags 25 jaren bestaat, een dagp hjksche snelautodicnst (besteldienst) ge opend tusschen Amersfoort en Deventer ROODE KRUIS. Jaarvergadering. De plaatselijke afdeeling van het Neder! Roode Kruis houdt haal* algemeene jaav vergadering op 15 Juni a.s. :s avonds half S in hotel de Zwaan Utrechtschestraat. N.V. DE STICHTSCEE HEUVEL. Een nieuwe exploitatie van het Berg-Eotol, den theetuin en het restaurant. Het overlijden van den exploitant van hel Berg Hotel en van den theetuin „De Amers- foortsche Berg" heeft tot gevolg, dat in den exploitatie-vorm van beiden en ook van het •nieuwe restaurant een verandering is geko men. Te dezer stede is n.l. opgericht de N.V. „De Sliehlsche Heuvel I. O." (in oprichting), onder directie van den heer J. Th. van Dor- molen. Deze N. V. zal exploiteeron het Berg-Ho- tel, de theetuin „Amersfoortsche Berg" en het nieuwe restaurant, dat op het terrein van den theetuin is gebouwd en dat den naam zal dragen van „Huize de Stichtsche HeuvelHet hotel-bedrijf is in werking ge bleven. De theetuin wordt a.s. Vrijdag ge opend. Daar zal iederen avond van half 9 tot 11 uur soirée-dansant worden gehouden onder leiding van de Paramaribo-band, af komstig van het Adlon-hotel te Berlijn on der directie van den heer J. Goldnagel Ten slotte zal het nieuwe restaurant „Hut ze dè Stichtsche Heuvel" begin Juli worden geopend. Enkele bijzonderheden uit de geschiet denis van de zweminrichting Nu wij aan den vooravond staan van het 25-jarig ambtsjubileum van den heer Pesie, gaan wij in gedachten terug naar de eerste jaren van 1900 Zwemmend Amersfoort offerde toen nog op het altaar van Xeptunus, aan het einde van de Konigstraat. vroeger de Konigs- poort genaamd. Alhoewel wij toen nog geen vervuiling van de Luntersche beek kenden, en er ook nog geen cornité's van actie waren opge richt, was toch het water hier niet altijd even schoon. Wijlen den heer Van Achterberg kwam toeri op het idee een nieuwe zwemschool te bouwen. Hij zocht de plaats hiervoor boven de stad en zoo verrees in 1902 de zwemschool en al heeft deze in de loop der jaren de noodige verbeteringen ondergaan, het is toch nog altijd dezelfde gezellige inrichting van vroeger. Het terrein om de zwemschool waar thans Bernulfus, Willem van Mechelen, Rad boud en anderen herdacht worden, was toen een woesternij. waarop brandnetels en distels elkaar in omvang en hoogte de loef trachtten af te steken. De badmeester, die aan het hoofd van deze inrichting kwam te staan, was een oud-Indischman, die het commando had gevoerd over kolonialen, waardoor zijn woordenboek wel eens in strijd was met het conventioneelp. Of d i t nu, dan wel liet gezond conserva tisme der Amersfoorters, de reden was, de nieuwe inrichting ging niet zoo best. Het kan ook zijn dat de eerste klant van de inrichting.een slecht voorbeeld had ge geven; dit was n.l. een schilder, die met verfpot en al te water ging, omdat een zij ner collega's een duw tegen de ladder gaf. waarop de man stond. De -eigenaar trachtte een bezoek aan de inrichting zoo aantrekkelijk mogelijk te maken en plaatste te dien einde een kist sigaren bij den ingang, om elke bezoeker hiervan te laten profiteeren. Ook deze reclame hielp niet, misschien ,rok de een niet, omdat de ander niet trok. Het enthousiasme voor de inrichting was ,>ok bij de vroede vaderen uit dien tijd niet erg groot, wat wel bleek toen op een aan vraag voor subsidie, na langen tijd het be richt kwam, dat de gemeente 30 op de be groeting zou plaatsen. In dezen tijd was de naam Pesie in den lande en ook daarbuiten zeer bekend ge worden, door zijn geweldige prestaties op het gebied der edele zwemkunst. De eene prijs na de andere wist Pesie te veroveren en een kiek uit die dagen be wees, dat Pesie's tricot, die toen ook al niet op een taille van 44 kon bogen, te klein was om al zijn prijzen op te hangen. De toenmalige eigenaar kwam hierdoor op het idee dezen hekenden sportsman te verzoeken in de Amersf. zwemschool de leiding op zich te nemen. De heer Pesie was hiertoe bereid en zoo zien wij op 13 Juni 1901 Pesie te Amers foort komen. Van dien stonde af ging het in Amers foort in stijgende lijn met de zwemmerij. Pesie, de geschikte joviale Zwollenees, had in weinig" tijd aller harten gestolen en bleek ook als instructeur bijzondere eigen schappen te bezitten. Pesie had de vaak woelige schare zwem mers flink onder den duim Als hij zoo 's middags tegen half zes de zwemschool sloot en de zwemmende jon gelui aan het verstand wilde brengen, dat het tijd was om de inrichting te verlaten, riep hij met stentorstem „Aankleen Lui", welk bevel, zelfs voor den meest verstokten zonnebader in minder dan geen tijd werd opgevolgd, wetende dat Pesio hem anders wel even zou willen helpen. Dat hij ook zeer zuinig met de zvvemin- veutaris wist orn te springen, bewees zijn bekend gezegde; „Laat dien hengel liggen walmeer de jongens elkaar, op niet geheel schoolsche wijze, de edele zwemkunst wilde bijbrengen. Was het winter en het water le kourl om te zwemmen dan werd er druk gewerkt om voor het volgend seizoen, de noodige verbeteringen aan te brengen. \lras kreeg hij gedaan, dat de houten schutting, welke om de inrichting stond, werd opgeruimd en een flinke muur met perrons werd gebouwd. Pesie hielp hier zelf het hardst aan mede en op een morgen, in alle vroegte, verraste men hem, terwijl hij bezig was, met handschoenen aan, modder te baggc- reri. Ook zijn training vergat luj niet en als men 's morgens eens bijzonder vroeg uit J de veeren was, kon men Pesie terug zien komen van de Eem, waar hij met den heer Van Achterberg trainde voor dc lange baan, hij zwom zoo nu en dan voor plezier van Spakenburg naar Amersfoort. Zijn goede voorbeeld en de;goede leiding die hij aan de zwemmers gaf, was aanlei ding, dat in 1910 de Amersfoortsche Zwem en Poloclub werd opgericht. Zelf was hij, een der beste krachten in het polozevental en al spoedig konden de A. Z. P. C.'ers de eerste klas der N.Z.B. bereiken Het Amersfoortsch publiek was zoo ge steld op hun favoriet Pesie, dat de zwem school altijd vol was, wanneer Pesie aan de wedstrijden deelnam en het „Peisie Peis ie" was niet van de lucht. Wanneer hij tegen Ooms,' een van zijn bekendste tegenstanders uit die dagen, poio speelde, zaten deze heeren meer onder water dan daar boven, ze noemden dat „zeehondje" spelen. Voor alle mogelijke plannen was hij even enthousiast. Toen een dar jongelui een zeil vliegtuig had gebouwd, stelde Pesie hem voor dit gevaarte in de zwemschool le beproeven omdat, bij èventueele mis lukking, de val in het water niet zoo erg zou zijn. Het ding heeft het nooit verder .gebracht dan een proeftocht van het dak. Na de start gehoorzaamde het oogen- blikkelijk aan de wet va?i Newton en viel onder luid gejuich van de aanwezige zwemmers als een sfeen to water. Nu nog vindt men onderdeelen van dit toestel op den bodem van ,het „derde". Een ander had acrobatische neigingen en beweerde, dat je makkelijk met je fiets van de glijbaan kon afrijden ook dit waag stuk leverde een ander resultaat op, dan de acrobaat verwachtte. Ook als geneesheer trad. Pesie op, hij werkte onder het motto dat, zachte heel meesters stinkende wQ.nd.en maken. Had iemand een splinter in zijn voet ge kregen, daii werd hij naar de operatieka mer vervoerd, (het kantoortje) waar eenige helpers gereed stonden, de tegenspartelen- de patiënt vast te houden. I^et eerst werd de hoofdkraan afgedraaid; dóór dc groote teen van het slachtoffer enkele malen rond te draaien, daarna haalde Pesie met zijn pincet, dat zeer groot- was, in verhouding tot de nietige splinter, met vaste hand de splinter en soms een stuk vel uit de wond. Ver-der waren jodium tinctuur en pem- balsum, de pleisters Öp elke wonde. In het bedenken van bijnamen was Pesie een virtuoos. Meenig achtbaar Nederlander, leeft in de geschiedenis van de Amersf. Zwemschool voort, met de meest zonder linge bijnamen. Na eenige Jaren werd de andere Zwem- club Neptunis opgericht, die ook door den steun van Pesie zich snel uitbreidde en nog altyd de grootste zweravereeniging hier ter stede is. Aan de samenstelling der wedstrijden van beide vereenigingen nam Pesie, toen hij door de bezwarende bepalingen van de N. Z. B. niet meer op wedstrijden kon uit komen, een actief deel, speciaal de panto mimes werden onder zijn leiding in elkaar gezet. Meestal fungeerde hij zelf als volge ling van de heilige Hermandad, die bij deze opvoeringen onder luid gejuich, door „de schurk" werd te water gegooid. In 1916 werd Pesie zelf de eigenaar dei- inrichting en ook in deze functie, was hij de rechte man op de rechte plaats. Op het gebied van reddend zwemmen heeft Pesie zeker zijn sporen verdiend, hij zag kans uit de Kolk bij de Kattekampen een jongen, die geheel onder water was verdwenen, naar boven te halen. De medaille die hij voor deze prestatie zou moeten krijgen ontving hij niet, om dat hij een te goed zwemmer was. Zijn reddingen in de inrichting zijn legio, wij noemen slechts het bovenbrengen van de militair, die tijdens de garnizoenswed strijden, alhier met. zijn geheele bepakking zonk. Ook vele dames weten te vertellen, hoe spoedig Pesie gekleed te water ging. Als technisch leider der A.R.B. (Amersf. Reddings Brigade) kweekte hij verschillen de zwemmers op, die in den loop der jaren bewezen hebben, zijn lessen ook in de praktijk te kunnen toepassen. Als oefenmeester van de zwemmers, zag hij kans, twee Amersfoorters, onderschei denlijk het Nederlandsch cn Europeesch kampioenschap te doen behalen. En nu: na 25 jaar, is Pesie. die in den loop der lijden een enkel rimpeltje er bij heeft, eckregen. voor ons nog altijd dezelfde sympathieke figuur gebleven. Morgen zal zwemmend Amersfoort en we mogen wel zeggen Nederland, hem in crootschen vorm, met dit jubileum, te mid den van familie, kennissen en vrienden, huldigen Pesie we wenschen je nog minstens 25 iaar. In verband met de huldiging van den hoer Pesie morgenavond te zeven uur in de zweminrichting melden wij nog, dat het programma voor dezen avond als volgt luidt: 1. De officieele huldiging, waar onder meer de volgende sprekers het woord ho pen te voeren: de voorzitter van het hul- digingscomité, de burgemeester van Jut- phaas (eere-lid der A.Z. P.C.) de afge vaardigden van de verschillende zvvem- clubs etc. 2. Zwerndemonstratie door mejuffrouw Marie Vierdag (Europeesc-h kampioene) en den heer H. P. van Haselen (oud-kampioen van Nederland 400 Meter). 3. Demonstratie schoonspringen door ver schillende dames van de zwemverecniging U.Z.C 4. Demonstratie reddingszwemmen van verschillende Jeden van de Amersfoort sche Reddingsbrigade. 5. Steden pole-wedstrijd Amersfoort— Utrecht. 6. Slotapotheose. Waar het comité door overstelpende drukte niet in de gelegenheid is geweest alle introductie-kaarten uit te reiken, wordt medegedeeld, dat deze alsnog Don derdagmiddag tusschen 4 en 5 uur in de zweminrichting kunnen worden afgehaald, nadien kan geen uitreiking meer plaats vinden. Tevens wordt er nogmaals op gewezen, dat de in omloop zijnde introductiékaarton als bewijs van toegang gelden. RIJKSKWEEKSCHOOL AMERSFOORT. Voor onderwijzères slaagden de dames: J. v. d. Scheer, M. Bakker, A. Fortuin, A. Kruithof. Afgewezen: één. BINNENERAND Gisteren ontstond, door tot nog toe on bekende oorzaak, een klein binnenbrandje in huize „Randenbroek aan den Ileiligen- bergerweg. De bewoners wisten echter zelf het vuur, dat alleen in-de badkamer woed de. met eigen middelen te blusschen. De politie was spoedig met Mmimax en slan gemvagen ter plaatse, doch dit materieel behoefde geen dienst te doen. De- door 'het brandje veroorzaakte schade is zeer' ge ring. SPORT IN BEELD Het nummer van deze week. „Sport in Beeld'' van deze week. dat als roeinummer wordt aangeduid, geeft op de voorpagina een foto van een onzer jeug dige watersportmen, den sciffeur Boersma van Arsa. Vele gced geslaagde kijkjes wor den geboden op de roeiwedstrijden van ..De Koninklijke", die wederom groote be- langsteling trokken. Ondanks het reeds late seizoen, treffen we ook nog eenige voetbalfoto's aan, be treffende de Scandinavische reis onzer uitverkorenen, die in Zweden reeds een zwaren nederlaag moesten hoeken. Ver der nog een weergave van de wedstrijden cm Neerland's voetbal-kampioenschap, waarvoor den vermoede-lijken kampioenen Philips' Sportvereeniging te Eindhoven, een speciale plaats ingeruimd werd. Ook cle voornaamste sportieve gebeurte nissen op tennis-gebied blijken op de ge voelige plaat vastgelegd to zijn, evenals de j.l. Zondag te Hilversum gehouden athle- tiekwedstrijden. Tenslotte nog eenige afbeeldingen van do hippische- cn motorsport. ERNSTIGE AANRIJDING Een tfleliïjder gewond. Vanochtend heeft op derf hoèk Schim- melpenninckstraat en Groote Koppel een ernstige aanrijding plaats gehad. De be stuurder van een vrachtauto uit Bunscho ten reed daar met zijn wagen meer links dan rechts van den weg, met het gevolg, dat een wielrijder, de heer B. alhier, door de auto werd aangereden. De wielrijder werd tegen den grond gesmakt cn bekwam een vleeschwond aan de linkerboven-arm. Ook klaagde de aangeredene over pijn in den buik. De doktoren Prins cn Kamer ling, die weldra ter plaatse waren, ver leenden de eerste geneeskundige hulp, waarna de patiënt per ziekenauto naar het ziekenhuis is overgebrach.t BURGERLIJKE STAND Geboren: Martje, doëhter van Peter van Hoeijen en Drika Fontein. Getrouwd: Martin us Wilhelmus Sleu- rink en Hondrika van Keken; Hugo Bar- tholomeus Molkcnboer en Maria Christina Theodora Nuijts; Jacob Strop en Neeltje Josina Louise Boender. Bezoek aan Arti et Amicitiae Hedenmorgen werd door de Koninklijke Familie om 11 uur uitgereden om allereerst 'n bezoek te brengen aan Arti et Amicitiae op het Rokin. Er werd in auto's gereden door de Kalvertsraat, waar bij de firma Gerzon bloemen werden aangeboden. Bij Arti aangekomen, werd de Kon. Familie ontvangen door de heeren C. G. 't Hooft, F. Bobeldijk, A. F. Reicher, M. J. van Raalte en G. Westerman, bestuursleden der Maat schappij. De voorzitter, de heer 't Hooft, heette in een korte speech de Koninklijke Familie eerbiedig welkom. Thans nu de hoofdstad herdenkt hoe de Koningin-Moeder daar een halve eeuw gele den Haar blijde inkomst deed, rijst bij deze welhaast 90-jarige Maatschappij de herinne ring aan de zeer vele onwaardeerbare blij ken van belangstelling, die onze Maatschap pij vanaf hare oprichting van het vorstelijk Huis mocht ontvangen. Met groote erkentelijkheid herdenkt de Maatschappij dien steun, die zoozeer heeft bijgedragen tot den bloei van Arti, cn van de Nederlandsche kunst. Daarop bood me juffrouw v. d. Noordaa bloemen aan. Hierop werd naar de tentoonstellingsza len gegaan, om de Voorjaarstentoonstelling in oogenschouw te nemen. In deze zalen werd de Koninklijke Familie ontvangen door het bestuur der stichting „Het fonds voor weduwen en weezen, van kunstenaars Koffietafel: Mooten gebakken kabeljauw. Middagtafel: Varkenslapjes. Witte boouen en botersaus. Griesmeelpudding met koucle' rabarber. LANGESTRAAT 46 TEL. 77 gemaa ;t van zuiver vrucht en suiker, te gebruiken over Pudding-Rijst-pap en andere Meelspijzen, in 16 verschillende smaken voorradig/ 33 cent per t|. leden der Maatschappij Arti et Amicitiae" Door den voorzitter, den heer A. M. Gorter werd II. M. de Koningin-Moeder dank ge zegd voor de belangrijke dotatie ter gele genheid van dit bezoek geschonken. Geruimen tijd vertoefde het Hooge Ge zelschap in de Kunstznlcn. Tegen twaalf uur werd afscheid genomen cn werd een lange rit gemaakt door Zuid en West. De rijtoer, welke de Koninklijke Familie heden na afloop van Jiaar bezoek aan „Arti" maakte, werd begunstigd door het prachtigste zomerweer. Per auto werd een rondrit gemaakt door het zuidelijk gedeelte van Amsterdam, waar de nieuwbouw de bizondere aandacht trok van de koninklijke personen en het gevolg. Voor een rustige beschouwing van de moderne gebouwen complexen in de buurt waar alle straten de namen van onze Nederlandsche rivieren dragen, of van de prachtige villa's in de Apollolaan en omgeving, bood deze autorit eigenlijk minder gelegenheid. Immers, overal waar de koninklijke stoet voorbij ging, zoowel in Amsterdam-Zuid als later in het westelijk deel van de stad, stonden hagen von menschen, die de hooge bezoe kers hartstochtelijk toejuichten. Schoolkinderen onder leiding van hun onderwijzers, hier en daar langs den weg geschaard, hieven luide vreugdekreten aan. Bij het voorbijrijden van de leden van ons Vorstenhuis op verschillende plaatsen wer den zoowel aan de Koningin-Moeder, aan de Koningin als aan de Prinses bloemen aangeboden. In ^de laatste jaren bij ko ninklijke bezoeken is de belangstelling niet zoo groot geweest als voor dezen autorit, waarbij het geheele koninklijke gezin zich tusschen de Amsterdamsche burgerij ver- toonen OMREKENINGSKOERSEN. Off. Not Niet Off. Not. 11 Juni 12 Jtm* 12 nar Londen...12.'75/a 12.073/a Berlijn59.39»/4 59.36 Parijs9.737/9 9.73 Brussel34.58»/, 34 53 Zwitserland 47.92»/? 47 92 Wcenen35.01 35-01 Kopenhagen66.33 66.32 0<do66.35 66.35 Stockholm 66.57 66-60 New-York2.49.08 2.49.05 geconcentreerd SINAASAPPELSAP een zuivere vrachten limonade Siroop van Tieleman en Droi Leiden, per 1/1 fl. f 1.45. per V2 fl. 1 0.85 ARNH. STRAAT 1, hoek Varkensmarkt. Tel. 941 Voorloopig kosteloos. Bij vonnis van de arrondis- seme nis-rechtbank te Utrecht d d. 5 Juni 1929 is verklaard in staat van faillissement G. F. REKVELT. v.h. kruide nier te Amsterdam, thans wonende te Baarn, met be noeming van den E.A. Heer Mr. J. J. WIJNSTROOM, rech ter plv. tot rechter-commis- saris cn van ondergeteeken- de tot curator. Kantoor: Lange Gracht 8. Amersfoort. Mr. J. FRIMA. curator. Afd, Amersfoort. JAARVERGADERING op Zaterdag 15 Juni 1929. Hotel „de Zwaan" Utrecht schestraat 29, 7y2 uur. Agenda: Opening. Verslag v. d. penningm. Verslag v. d. secretaresse. Bestuursverkiezing H.H. J. P. DTTMONT. L. G. v. RAMSELAAR, (periodiek). Voorziening in 2 vacatures. Rondvraag. Sluiting. HET BESTUUR,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 3