WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Gewas 1924 St. Emilfon f 1.40 f 56.- UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 TELEFOON 145 De namen der slacht offers Humorhoekje TEUNISSEN EN KLUNDER NAAR AMSTERDAM HEEFT DE LLOYD GEEN PERSPECTIEF? WERELDBIBLIOTHEEK BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker DE OVERVAL OP CURACAO Waarom er geen Nederlandsch oorlogschip u'as Het Ministerie van Defensie deelde nog het navolgende mede in aansluiting op het regeeringscommuniqué door het Ministerie van Koloniën uitgegeven: Hr. Ms. torpedobootjager „Kortenaer" ver trok 7 Februari j.l. uit Paramaribo naar Ne derland aangezien de aanwezigheid van dien bodem in de West-Indische wateren niet meer noodzakelijk geoordeeld werd en aan dit schip bepaalde diensten hier te lan de moesten worden opgedragen. Het schip keerde 8 Maart te Nieuwediep terug en werd verder gereed gehouden om bij mogelijke verwikkelingen in West-Indië zoo spoedig mogelijk naar Willemstad ge zonden te worden. Thans zal die torpedobootjager uit Nieu wediep vertrekken binnen 24 uur nadat de order daartoe is gegeven. Etat-majoor van de „Kortenaer". De etat-major van de „Kortenaer", welku 10 Juni naar West-Indië is vertrokken, is als volgt: Luit. t. z. Ie kl. J. Lagaay, com mandant; luit t, z. 2e kl. H. T. Hoffmann, oudste officier; luit t. z. 2e kl. A. de Booy, J E. A- Post Uiterweer; id. 3e kl. J. F. van Deelen; off. M. S. D. Ie kl. C. van Leijden- id. 2e kl. G. W. J. Massa; id. 3e kl. L. Stans; off. v. adm. 2o kl. L. A. van Honte; off. v. gez. 2e kl. P. S. Walma van der Molen; lt luit. d. mariniers P. J. van Gijn. De slachtoffers van den overval. Door het departement van Koloniën is, naar de Tel verneemt, aan de burgemeester van de gemeenten waar familie woont van de slachtoffers van den overval te Willem stad, bericht gezonden, ten einde de familie in te lichten. De namen van de gesneuvelde onderofficieren zijn sergeant-majoor Vaas. wiens familie te Dronrijp woonachtig is en brigadier Van Zuilen, familie woonachtig te Utrecht. De naam van den zwaar gewon den sergeant is Marcussen, wiens familie te Wissekerker woont. Blijkens binnengekomen bericht bij het Departement van Defensie heeft Hs. Ms Kortenaer hedenmorgen te Hoek van Holland het detachement mariniers aan boord genomen en te 6 uur 30 voormiddag de reis naar West-Indié voortgezet. Indien de weersomstandigheden het loo- pen van groote vaart niet beletten, zal het navolgende reisplan worden gevolgd: 14 Juni aankomst en vertrek Ponta Del- gada; 21 Juni aankomst en vertrek St. Thomas 22 Juni aankomst Curacao. Naar men ons uit Den Haag bericht is thans vastgesteld dat ook het pantserschip „Hertog Hendrik" naar Curacao zal wor den gezonden. Het schip zal a.s. Donderdagmiddag daar heen vertrekken. Men seint ons uit New-York: De Venezolaansche opstandelingen, die den overval op Willemstad hebben uitge voerd, hebben zich in de buurt van Coro waar zij hun hoofdkwartier hebben, ver schanst De bende is thans tot 2000 man aangegroeid. Voor Coro heeft een gevecht met de regeeringstroepen plaats gehad. Oud-gouverneur Brantjes' drukken. in Mr. N. J. L. Brantjes, oud-gouverneur van Curaqao, die in Augustus \an het vorige jaar aftrad en repatrieerde,-verklaarde aan de „Ilaagsclie Courant" o.m., dat het be richt omtrent den overval der rebellen op Curasao hem absoluut onverwacht komt. Gedurende mijn gouverneurschap op Cura Cao, aldus mr. Brantjes, heb ik nooit iets kunnen bemerken van bewegingen onder d gemengde inheemsche bevolking van het eiland lot omverwerping van het Neder landsche gezag. Evenmin bemerkte ik ooit een strooming om van Curacao uit een re volutionaire actie te beginnen in Venezuela De bevolking van het eiland is niet lang slat ion nair. Wekelijks komen er tientallen bij en vertrekken er anderen, voor het mee- rcndcel arbeiders in de raffinaderijen der Bataafsche Petroleum Maatschappij. Alle vreemdelingen, die op Curacao aan komen, zijn op de hoogte van het verbod i.7 het dragen van wapens en de controle op de naleving dezer bepaling is uiterst nauwge zet. De militaire bevelhebber is zeer wel op de hoogte van de mentaliteit der immigran ten en zijn scherpe maatregelen zijn geens zins overbodig, wat intus^chen ook geble ken is. De vraag blijft echter, of het garni zoen als geheel sterk genoeg is. Buiten deze bescheiden legermacht, aan welke de bescherming van een belangrijke eiland met een kostbare industrie is toever trouwd, heeft de Bataafsche zelf nog een aantal particuliere politieopzieners in dienst, een soort van onbezoldigde rijkveld wachters, die voornamelijk zorgen voor de bewaking der kampementen van arbeiders en der raffinaderijen. Deze mannen, mees tal Nederlanders, althans Europeanen, zijn ook gewapend. Men heeft nooit kunnen voorzien, dat wat nu gebeurd is, plaats zou vinden, oordeelde mr. Brantjes. Wel heeft de Bataafsche bij herhaling aangedrongen op versterking der politiemacht, hetgeen de maatschappij dan zelf zou betalen. Er bleken echter te veel bezwaren tegen een maatregel als deze te bestaan en na langdurige besprekingen was het resultaat, dat er niets gebeurde. Op de vraag of Curacao niet de beschik king heeft over een behoorlijk bewapend marinevaartuig antwoordde de heer Brant jes, dat in December \an het vorige jaar de noodzakelijkheid van aanschaffing van een dergelijk patrouillevaartuig is bespro ken in het gouvernement, waarna korten tijd later het betreffende besluit afkwam. De boot, die er intusschen nog niet is, zou voornamelijk de bestemming hebben, regel matig voeling te houden met Aruba, waar ook belangrijke raffinaderijen gevestigd zijn en zoo noodig gebruikt worden tot het ver leenen van assistentie aldaar Eventueel konden er ook soldaten mee worden over gebracht. In het onderhavige geval zou het vaartuig \an bijzonder nut kunnen zijn. Wat de binnenkomende vreemdelingen betreft, was mr. Brantjes van meening. dat op het oogenblik de kans gering is, dat zich daaronder revolutionaire elementen bevin den. Vroeger toen presdent Cairo in Veno zuela regeerde, was dat anders. Toen is bij herhaling getracht van Curacao een uitvals poort te maken op Venezuela, maar de in dringers kregen dan geen kans. De laatste tien jaar is het niet meer noodig geweest, den „generaals" die overkwamen, een wenk le geven om te verdwijnen. Veeleer komen tegenwoordig Portorico en Trinidad voor deze cn dergelijke escapades in aanmer king. Kapitein J. C. de Ridder, oud-garnizoens commandant te Willemstad, die echter reeds 31 December 1026 gerepatrieerd is, heeft o.m. het volgende aan een corres pondent van de Telegraaf medegedeeld Gedurende het anderhalve jaar dat ik troepencommandant was, heb ik herhaa delijk aangedrongen op versterking van de militaire bezetting. Doch tevergeefs. Ik be schikte er over ongeveer honderd man to taal ongeoefende manschappen, voor de helft inlanders, voor de andere helft Euro peanen. Noch praktische, noch theoreti Dat komt er van als Je Je verlooft met een Jongen met O-bcenen. (Judge). sche oefeningen werden er ooit gehouden. Ik geloof niet, dat de toestand onder mijn opvolger, kapitein Borren, veel veranderd is. Wel is er een reorganisatie tot stand gebracht, waardoor wat vroeger zuivere infanterie was, nu z.g.n. politietroepen ls geworden. De menschen moesten volgens de nieuwe voorschriften, die dezer dagen precies een jaar geleden werden ingevoerd, in de stad politiediensten vervullen. Daar toe zouden zij worden uitgerust mei een revolver en een klewang. Vroeger waren er alleen lange geweren. De kazerneering was in mijn tijd aller ongelukkigst. Alle manschappen waren ge huisvest in een oud fort. het z.g. Water- fort aan den ingang van de haven. Dat was een schier onhoudbare toestand, aan gezien er verschillende getrouwde mannen onder waren. Hoewel ik het niet zeker weet. moet ik wel aannemen, dat er se dert mijn vertrek een gebouw is opge richt. waarin de troepen zijn gelegerd, wan' ik kan niet gelooven dat de toestand zooals ik hem gekend heb, en die alles te wenschen liet. nog gehandhaafd is. Het fort Amsterdam deed niet meer als zooda nig dienst, doch was als officierswoning ingericht. Deze twee forten liggen ter rechterzijde van de St. Anuabaai, dus op Pietermaai. Het Riffort, dat aan de over zijde ligt (Otrabanda) is practisch gespro ken verlaten. Beide stadsdeelen worden, zooals u weet, door de Emmabrug ver bonden, zoodat men spoedig in Otrabanda hulp kan bieden als er gevaar dreigt. Maar het grootste bezwaar is. dat men over veel te weinig en nog wel ongeoefen de menschen beschikt. Op het Waterfort staan eenige kanonnen; maar scherpe pa tronen om ze er mee te laden, zijn op Cu rasao niet aanwezig. Dit laatste zou trou wens ook geen doel hebben, want er is niemand, die er mee om kan gaan. Schie ten rnet scherp zou dan ook veel te ge vaarlijk zijn. De eerste mitrailleuse moet nog op Curagao geïmporteerd worden. U ziet. dat ons practisch elk behoorlijk af weermiddel daar ontbreekt. En dit lijkt mij zeer onverantwoordelijk, want de Venezu- lanen zijn nog absoluut niet te vertrouwen, terwijl hun kust slechts enkele uren va rens van ons eiland afligt. De kust van Curasao is scherp getand, zoodat men overal goede landingsplaatsen kan vinden. Zeer talrijke visschersschepen liggen dan ook in al die baaien. Men hoeft dus niet bepaald vlak voor Willemstad te landen, zoodat ik het niet onmogelijk acht dat dc rebellen met een groot aantal vls- schersvaartuigen in een paar uur zijn over gestoken, om ons die poets te bakken. Vroeger lag er steeds een oorlogsvaartuig en dat lijkt mij ook absoluut noodzakelijk, want dan heeft men meteen wat marine troepen bij de hand. Uit bezuinigingsover- wpgingen is dat oorlogsschip destijds te ruggeroepen. maar dat kon wel eens, zoo besloot de heer de Ridder, een dure be zuinigingsmaatregel blijken te zijn. „We mogen van geluk spreken". Uit een hoofdartikel van het Handels blad Wij mogen van geluk spreken, dat er niet nog veel ergers is gebeurd Het is thans wel zonneklaar gebleken, dat als dc bende het in haar hoofd had gehaald de petroleurn-raffinaderij en de andere wer ken in brand te steken, niets dat had kun nen verhinderen. Het was Urbino en zijn volgelingen blijk baar alleen te doen om wapens en ammu nitie. maar welke waarborg is er, zoolang de „Kortenaer" met zijn landingsdivisie van zegge en schrijve negen cn dertig man niet ter plaatse is aangekomen, dat an dere róovèrs uit Venezuela of van elders de banken in Willemstad met rust laten, nu gebleken is, hoe weinig roovers riskee ren op Curasao, niits ze maar in grooten getale komen De aanwezigheid van „de Kortenaer' werd «olgens het ministerie van defensie „niet meer noodzakelijk geoordeeld". Door wie? De koloniale raad*heeft doen blijken van een geheel tegenovergestelde meening op 8 Augustus 1928. De vorige gouverneur heeft rneer dan eens gevraagd hem toch behoorlijke middelen tot hand having der orde ter beschikking te willen stellen. De zaak was natuurlijk, zooals van te voren in „Onze Vloot" reeds was betoogd dat onze defensie dank zij het gesol, na 1918 vooral, met de vlootbelangen, geen materiaal cn geen mannen ter beschikking heeft en liever dan daarin te voorzien de risico loopt, dat de Ver. Staten één of meer schepen zenden tot bescherming der levens en belangen hunner burgers op de Neder- landsche Antillen. Jan Kiezer interesseert zich voor deze dingen niet. omdat hij er niets van weet. En dat gebrek aan kennis gaat zoover, dat in Haagsche bladen van „aanvallen van de landzijde" op het eiland Cura sao wordt gesproken. Wat zal men er zich dan warm over maken? In de beide Ka mers der Staten-Generaal is geen spoor van belangstelling voor West-Indië en zijn vraagstukken. Op het departement maakt men er zich al evenmin warm over en de heer Koningsberger is blijkbaar volkomen accoord gegaan met zijn ambtgenoot van defensie, toen deze de „Kortenaer" weei terugriep uit de Caraibische Zee zondei voor aflossing te zorgen. Dat alles is volkomen in de lijn van ons West-Indisch „beleid" en van de spreek woordelijk wordende methode, om de teu gels te laten sleepen van de Nederlandsche regeering. Een Engelsche persstem. De ..Daily Chronicle", het gebeurde op Curacao besprekende, merkt op dat Neder land de laatste mogendheid ter wereld is. die kan worden beschuldigd van agressie De meest geestdriftige supporter van de Monroeleer in de Vereenigde Staten kan geen enkel bezwaar te berde brengen, in dien Nederland aandringt op behoorlijke voldoening van de zijde der regeering van Venezuela. Wellicht, gaat het blad voort, is hot een geluk te achten, dat bij het zich thans vol doende geval een zoo onberispelijke eiscber betrokken is. Want de burgeroorlogen en revoluties in Midden-Amcrikaansche Sta ten vormen een steeds terugkeerenden overlast en het is van het grootste belang dat elke neiging om zich uit to breiden op het grondgebied van Europeesche staten, met kracht wordt tegengegaan. In elk geval moet iets worden gedaan om de schuldigen ter verantwoording te roepen. Tot dusver heeft de inval hun slechts voldoening gege ven. Zij moeten echter niet in die stemming van zelfgenoegzaamheid worden gelaten. Wij hopen besluit het blad dat de Ver eenigde Staten het daarmede volkomen eens zullen zijn. De behandeling der zaak voor het hof Naar wij vernemen, zijn do beide veroor deelden in de moordzaak Gi essen-Nieuw" kerk uit de strafgevangenis te Leeuwarden overgebracht naar het Huis van Bewaring te Amsterdam Teunissen en Klunder ver trokken afzonderlijk, de een per trein van 13.02 over Zwolle, de ander per trein van 13.30 uur via Stavoren en over zee. Deze overbrenging geschiedde in verband met de spoed-behandeling voor het gerechtshof te Amsterdam. DE COMMUNISTEN EN INDIE Baars toegelaten, maar De Visser niet Het lid der Tweede Kamer, de heer L. L. H. de Visser, heeft aan den minister van Koloniën de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat aan den reeds twee maal uit Indonesië verbannen ir. A. Baars opnieuw verlof is verleend zich daar te vestigen? 2. Is het juist, dat aan dezen afvalligen communist dit verlof is verleend op grond van het feit, dat hij een serie artikelen heeft geschreven tegen de Unie van Socia listische Sovjet Republieken, die ter be strijding van het communisme in Indo nesië werden verspreid? 3. Is het den minister bekend, dat ir. A. Baars vele jaren, na zijn verbanning uit Indonesië, gastvrijheid in U.S.S.R. genoot en slechts tot vijand van het communisme werd, omdat zijn persoonlijke strèverijen niet werden verwerkelijkt? 4. Acht de minister het in overeenstem ming mei recht en billijkheid, dat aan e^n persoan, als genoemde A. Baars, die op volkomen persoonlijke gronden het com munisme is gaan béstrijden, wel toegang wordt verleend, terwijl elk waarachtig voorstander van de communistische idea Ion uit Indonesië wordt ceweerd? 5. Is de minister bereid er toe mede ie werken, dat ondergeteekende voor het in stellen van een onderzoek naar de sociaal- economische en politieke houdingen in Indonesië wordt toegelaten? 6. Is de minister niet van oerdeel, dat ondergeteekende. in zijn qualiteit van Volksvertegenwoordiger. minstens zoo veel recht hpeft om Indonesië te bezoeken als de vorengenoemde A Baars? 7. Is de minister bereid den gouverneur- generaal telegrafisch le verzoeken het be sluit tot niet-toelating van ondergeteeken de in te trekken en hem direct met het ontvangen antwoord in kennis te stellen? BRANDSTICHTING. In hooger beroep veroordeeld. Het gerechtshof te Amsterdam heeft ar rest gewezen in de zaak van een 27-jarigon los arbeider uit Mijdrecht, die terecht heeft gestaan wegens opzettelijke brandstichting, waarbij levensgevaar voor personen en ge meen gevaar voor goederen te duchten was De brand werd op Oudejaarsavond ge sticht in verd.'s woning, gelegen Wiik Hl no. 61 in genoemde gemeente en op 5 Maart d.a.v. veroordeelde de LTtrechtsche recht bank verdachte tot tien maanden gevange nisstraf met aftrek van een deel der voor- loopige hechtenis. Het Hof heeft thans dit vonnis bevestigd, doch de straf verzwaard tot één jaar gevan genisstraf, overeenkomstig den eisch van den advocaat-generaal. Voorts wees het gerechtshof arrest in db zaak van een winkelier in levensmidde len, die in hooger beroep was gegaan van een vonnis van de Vijfde Kamer der recht bank te Amsterdam, waarbii hij wegens op zettelijke brandstichting en het teweegbren gen van een ontploffing, gepleegd in den nacht van 17 op 18 Juli in perceel Haven straat 36 te Hilversum, was veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf. Overeenkomstig den eisch van den advo caat-generaal heeft het Hof het vonnis in zijn geheel bevestigd. DE KRUISING VAN LAND- EN WATERWEGEN. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Vereeniging Binnen Scheepvaartcongres waarvan voorzitter en secretaris zijn mr. H. Smeenge en mr. G. H. A. Grosheide, te Amsterdatn. een commissie uit de verschil- 'ende groepen van de binnenvaart ingesteld, lie tot taak heeft de belangen van de scheepvaart onder de oogen te zien bij de ruising van land- en waterwegen en die hiertoe zal trachten overleg te plegen mei de verschillende technische organen van ~ijks- en provincialen waterstaat. Deze com missie bestaat uit de heeren L. F. Duy- maer van Twist, A. Elffers, L. Hortensius, T. P. Keyzer, T. L. Mellema, G. C. Nuy, G. v. d. Ploeg, J. Roelofs Azn., J. Timmermans en P. J. M. Verschure. De commissie heeft de heer Verschure als haar voorzitter aan gewezen, terwijl mr. J. Nolen, Nicolaas Wit- -ënstraat 19, Amsterdam, als secretaris cp~ Urec't, Voorloop ig verslag der Eerste Kamer inzake het steunwetje Verdere voorstellen tot reorganisatie Verschenen is het voorlooplg verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot toekenning van kasvoorschotten aan de N.V. Koninklijke Hollandscho Lloyd. Verschillende leden konden zich met het ontwerp vereenigen en waren in het alge meen niet ongenegen hun medewerking too te zeggen, waar het betreft tijdelijke be scherming van Rijkswege van daarvoor 1n aanmerking komende bedrijven, indien <5? omstandigheden zulks rechtvaardigen. Hev vraagstuk der bescherming van scheep vaartmaatschappijen zal h. i. in de toe komst steeds meer urgent worden, al ga ven zij toe. dat hier groote voorzichtigheid geboden is en dat de wijze, waarop be scherming verleend kan worden, een punt van ernstige overweging moet uitmaken. Directe steunverleening verdient h. i. de voorkeur boven indirecte, als het heffen van rechten van schepen van andere na tionaliteit. Den vorm van steunverleening in het thans aan de orde zijnde ontwerp gekozen, achtten deze leden een zeer aan bevelenswaardige. temeer, daar men ten volle gelegenheid tot contróle heeft. Vele an-lere leden konden zich met het ontwerp niet vereenigen, vooral omdat vrij wel alle perspectief ontbreekt bij de te steunen maatschappij. Met het verlies der vorige jaren is er thans een totaal verlies van ƒ3.326.729.72 op de balans, op een ge plaatst aandeelenkapitaal van ƒ9.700 400. Deze leden meenden, dat met het ver strekken van kasvoorschotten moet wor den gewacht fot de reorganisatie, die al zoolang in uitzicht is gesteld, definitief tot. stand zal zijn gekomen. Anderen meenden dat zelfs na de reorganisatie geen verdere steun moet worden gegeven, daar het voortbestaan van een zoo kwijnende maat schappij niet van voldoende nationaal be lang is. Voorstanders van het ontwerp wezen er op. dat in den algemeenen toestand der maatschappij wel eenige verbetering te be speuren valt en dat de directie in de al- gemecne vergadering van 31 Mei heeft meegedeeld, dat vrtrtr de algemeerie verga dering van het volgend iaar verdere voor stellen inzake de reorganisatie zullen wor den gedaan. De omzet daalt bij den boek handel en stijgt bij parti culieren De heer Simons treedt af Ter aandeelhoudersvergadering der N.V. Maatschappij voor Goede en Goedkoope Lectuur, gehouden op 10 Juni. werd het 23e jaarverslag f1928) goedgekeurd. Uit dit verslag blijkt o.a dat de omzet bij den boekhandel wederom een daling vertoonde, en wel van ruim 6 Deze da ling noodzaakte de Mij met verdubbelde kracht haar omzet te vermeerderen onder diegenen, die blijkbaar door den boekhan del niet worden bereikt. Het resultaat was dat de omzet bij particulieren steeg, met ruim 26 De totale winst bedroeg ƒ30.034, waarvan voor renten afschrijvingen enz worden be steed f30.077 De besteding van het saldo netto-winst ad 395? werd aangehouden. De directeur L Simons deelde aan de vergadeiing mede dat hij in Mei 1930. wan neer de Mij. haar 25-jarig bestaan hoopt te vieren, in verband met zijn leeftijd zijn mandaat ter beschikking meende te moeten stellen, opdat tijdig naar een plaatsvervan- eer voor hem zal kunnen worden omgezien. AUTO OVER DEN KOP IN EEN SLOOT. Maandagavond te zeven uur is een vracht- ajto van het merk Ford. die, uit Amster dam komende, op weg was naar Zaandam, op den Hemweg tegenover de Coenhaven tengevolge van de gladheid der basaltstee- rion geslipt en over den kop geslagen De auto, welke met stukgoederen geladen was, >kwam in de langs den weg loopende sloot terecht en het mag een wonder heeten dat «le chauffeur, een ongeveer 30-jarig per- oon. met den schrik vrij kwam. Voor zoo- er men kon constateeren is de Ford, die met de wielen omhoog ligt. niet beschadigd. Morgen zal de wagen uit zijn ietwat zon derlinge positie worden bevrijd. VADER EN ZOONS. Zondagmorgen had een zekere Rombouts, wonende te Tilburg, zijn zoon Adriaan in een Café tijdens een twist een niet ernstigen steek in de borst toegebracht. In den namid dag begaf de vader zich, nadat hij eenige cafés had bezocht, naar de woning van zijn beide zoons Jan en Adriaan, waar hij de deur intrapte. De zoons kwamen naar bui ten en mishandelden hun vader op vreese- lijke wijze door den man op het hoofd te trappen en te slaan. De vader werd naar het polftiebureau gebracht om verbonden te worden, doch hij moest in den avond naar het gasthuis worden vervoerd, waar hij ter verpleging werd opgenomen. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De politie heeft de zaak in onderzoek. DE HERTOG HENDRIK VERTREKT DONDERDAG. Thans is vastgesteld dat ook Hr. Ms. pant serschip „Hertog Hendrik" naar Curasao zal worden gezonden. Het schip zal a.s. Donderde-namiddag daarheen vertrekken, i

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6