WIJNHANDEL J. A.SCHOTERMAN&Zn. Gewas 1924 St, Emilion f 1.40 f 56.- DRANKWET EN PERSOONLIJKE VRIJHEID UTR.STRAAT 17 Gevestigd 1878 TELEFOON 145 NIEUWE VERKLARINGEN IN DE MOORDZAAK LANS HAD DE VERMOORDE ZIJN HOED OP? Een tweede deskundige Humorhoekje BIOSCOOPSLUITING OOK IN VENLO DE OPINIE VAN DEN VOLKSBOND BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker Dr. van Rijssel komt tot een andere conclusie inzake het moordwerktuig Omtrent het getuigen verhoor in de moord zaak Lans dient nog het volgende gemeld te worden. Mej. Tinbergen zegt, dat Van O. Vrijdag geen koffie had gedronken op kantoor. Van een verdwijning gedurende enkele dagen weet zij niets. Mej. Valk, telefoniste, heeft ook op dien Vrijdag het mesje niet gezien. Enkele da gen later weer wel. Maar zij weet niet of het weg geweest is. Een dag na de begrafe nis, December, heeft zij het voor het eerst weer gezien. In weerwil van de langdurige pogingen om hel geheugen van deie getuige op te ïrisschen, weet zij zich niets naders te hei- inneren. De werkster van de familie Lans heeft den morgen na den moord de „waschboel" afgewasschenhet witte mesje was er niet bij Verd.: „Het kan toch wel zijn, dat een van de dames geen koffie gedronken heeft." Mej. Valk zegt nu, dat zij dien Zaterdas niet op het kantoor gebleven is. Mej: Kroon, de werkster, deelt mede, dat na het afwasschen haar nog een vuile kop en schotel door Van O. gebracht werd. Verd.: „Het was een theekop; ik lieb mijn bordje zelf naar de keuken gebracht." De details van den moord worden weer opgerakeld door de vragen van mr. Kokosky aan dr. E. C. van Rijssel, den lijk schouwer, gesteld. Het O. M. zegt, dat de slagen op hét hoofd moeten zijn toegebracht, terwijl het slacht offer eon hoed droeg. Dr. E. C. van Rijssel verklaarde niets van eeen hoed tc hebben geweten, doch nu hij dit hoofddeksel ziet lijkt het hem, in tegenstelling met zijn vroegere verklarin gen, waarschijnlijk, dat do slagen zijn toege bracht met een zwaarder voorwerp dan een wandelstok. Het spreekt vanzelf, dat de verdediger van deze belangrijke verklaring dankbaar gebruik maakt, temeer waar spoedig bleek dat deze deskundige niets wist van de theorie, die de politie over dezen moord heeft opgebouwd. Aan dr. Van Rijssel wordt verzocht het dossier te bestudeeren en Maandag, wan neer de behandeling zal worden voortgezet, roede te deelen, of hij wellicht redenen heeft om zijn conclusies te wijzigen. Hij zal zich daarbij zoo noodig van de situatie ter plaatse op de hoogte stellen, hetgeen tot dusverre blijkbaar ook nog niet is geschied. Dan worden twee schoenmakers uit den Haag gehoord. Bij den één heeft verdachte den dag na den moord een paar nieuwe schoenen gekocht. De ander heeft een paar schoenen hersteld, waarvan de punten drijfnat waren. Er ontspint zich over den aard van deze vlekken een discussie, die daarmee eindigt, dat den deskundige dr. Gerhard verzocht wordt de schoenen nog eens te onderzoe- ken. De verdediging doet. het verzoek den scheikundige, den heer Van Ledden Hulse bosch, nogmaals te dagvaarden om verkla ringen af te leggen over zijn rapport be treffende het onderzoek van de kleeding van Van O. Daarna wordt nog eens het kopjeswas- schen besproken. Het bleek uit de verschillende verklarin gen, dat Van O. Vrijdag bij zijn schoonzus ter koffie gedronken heeft. Hij heeft tevo ren getelefoneerd,'dat hij zou komen en hij is 's middags om 3 uur teruggekeerd. Tijdens het bezoek is zijn broek gerepa reerd, daar dit kleedingstuk een scheur ver toonde. Volgens verklaringen van mej. Lans heeft verdawbte die broek Donderdag ook gedragen. Do broek vertoonde toen geen scheur. De laatste getuige a décharge was mr. Levenbach, uit Amsterdam. Deze deelde mede, dat Van O. bij hem en mr. Kokosky was gekomen met de bekentenis van de verduisteringen. Hij had gezegd, dat hij geld opgenomen had. Men heeft hem toen gezegd dat hij zich kon vrijpleiten door te zeggen, dat de heer Lans er van geweten had. De president noemde dit een mooi doch leeg gebaar, daar de genoemde bedragen niet in de boeken stonden. In weerwil van het feit, dat Mr. Levenbach wees op het verband, dat gelegd kan worden met den moord, bleef de president sceptisch ge stemd. Ilij vroeg: „Wie komt er nu zich zelf aangeven?" Mr. Levenbach antwoordt, dat de fraude toch zou moeten uitkomen. Na in de Raadskamer geweest te zijn om te beslissen over het verzoek van de ver dediging inzake het dagvaarden van den scheikundige den heer van Ledden Hulse bosch, deelde de p"°sident mede, dat de rechtbank er voor voelt, een tweede des kundige aan te wijzen. Gevreesd wordt evenwel, dat de heer van Ledden Hulse bosch, die reeds eerder een rapport, heeft uitgebracht, niet objectief zal zijn. De recht bank zal daarom Dr ITosselink uit Arn hem verzoeken rapport uit te brengen, of eventueel iemand anders. De zitting wordt daarop geschorst tot Maandagmorgen 10 uur. Het O. M., Mr. de Visser, zal dan requisi toir houden. van den chef van het Centraal Station al daar. De rechtbank legde verdachte vier jaren gevangenisstraf op, o. m. overwegende dat verdachte een gevaar voor de maatschap pij is en daaruit voor geruimen tijd dient te worden verwijderd. Verd. heeft twee en dertig jaren van zijn leven in de gevangenis doorgebracht. EEN ONGELUK, DAT GOED AFLIEP. Drie arbeiders bedwelmd door rioolgassen. Bij een bouwwerk aan de Veeneslraat in Den Haag, waar de werkzaamheden worden uitgevoerd door den aannemer IL; is Woens dag een ongeluk gebeurd, dat zich aanvan kelijk ernstig deed aanzien, maar toch nog goed is afgeloopen. Een oud riool moest verwijderd worden en daarbij hebben zich vermoedelijk riool gassen ontwikkeld, waardoor drie werklie den bewusteloos geraakten, inaar spoedig weggedragen konden worden om in de fris- sche lucht bij te komen. Bouw- en woningtoezicht heeft daarna een onderzoek ingesteld en maatregelen go- nomen om een herhaling te voorkomen. Gisteren hebben de 3 mannen weer hun gewone werkzaamheden kunnen verrich ten. J. KRISHNAMURTI. Naar Nederland. Een particulier telegram uit N^w York meldt, dat de heer J. Krishnamurti zonder letsel („happy well") uit New-York naar Europa scheep is gegaan. Dit naar aanlei ding van geruchten, dat hij bij een aulo- cngeluk in Californic gewond zou zijn. De heer K. zal binnenkort in ons land verschij nen om aan het Ster-kamp te Ommen deel te nemen. (Ilbld.) VERKEERSBEZWAREN. De weg AmsterdamHaarlem. .Het met keien-en vooral het met klinkers bestrate gedeelte van den rijksweg Amster damHaarlem' Is den lSMsten tijd weder zeer slecht berijkbaar. Wel verkeert het verhardingsmateriaal nog in zeer goeden staat en maakt de weg op het eerste gezicht een goeden indruk, maar bij nadere be schouwing blijkt, dat het wegdek een groot aantal korte golven heoft, waardoor het, vooral voor lichte wagens, niet alleen niet mogelijk is, met een flinke vaart te rijden, hetgeen toch op dezen weg volkomen toe laatbaar is, rnaar dezke bovendien bij het rijden over dit golvend wegdek, door de trillingen en schokken dikwijls beschadigd worden. De kans hierop wordt nog ver groot, doordat, zooals reeds gezegd is, het wegdek voor het oog een goeden indruk maakt, zoodat de met snelheid naderende automobilist geen enkele aanwijzing krijgt, die hem wijst op de noodzakelijkheid vaart te minderen. Om dezo redenen hebben de A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland en de Kon. Ned. Automobiel Club zich tot den minister van Waterstaat gericht met het verzoek in het belang van het verkeer te willen bevor deren, dat de vakken klinker- en keibestra ting op den rijksweg van Amsterdam naar Haarlem zoo spoedig mogelijk in zoodani- gen staat worden gebracht, dat zij geschikt zijn voor het drukke verkeer over dezen weg. POGING TOT INBRAAK IN HET AMSTERDAMSCHE CENTRAAL STATION. Recidivist veroordeeld. De Vijfde Kamer der Amsterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 66-jarigen revidivist, die te recht heeft gestaan wegens de brutale po ging tot inbraak in een kamer der woning f „Kom nou, Mary, je zal er niet van bederven" f „Nee boor. Uc wil niet Ik zou wel eens willen weten wat JIJ] deed als Jouw nieuwe hoed mijn nieuwe sokjes was I" f Oplnlnn^ Het conflict in het Zuiden De bond sireeft naar jeugdafdeelingen Een nieuwe reclameplaat In verband met de in kracht van gewijs de gegane schorsingsbesluiten zullen heden het Grand-theater, de Scala-bioscoop en de City-bioscoop, allen le Venlo, door het ge meentebestuur aldaar voor den tijd van 3 maanden worden gesloten. Ingevolge het indertijd genomen besluit door den ed. Bioscoopbond, zullen nu ook de andere bioscoóp-e-.tploitaties te Venlo vanwege den bond .worden stopgezet, zoo dat alle bioscopen gesloten zullen zijn, even als dit reeds het geval is in Maastricht, Sittard, Eindhoven en Tilburg. DE AANSLAG OP WILLEMSTAD. Het vertrek van do Kortog Hendrik. Na een toespraak van vice-admiraa) Quant, die het schip had geïnspecteerd, ts gisteren de Hertog Hendrik onder comman do van kapitein ter zee Bosnia om 10 uur uit den Helder naar Curacao vertrokken, uitgeleid door een groote menigte en een rnuziekvereeniging, die de uitstedige staf- muziek verving. Acht vliegtuigen manoeuvreerden in de lucht en op het water. De kapel aan boord speelde lustig. Een donderend hoera van den wal werd aan boord driemaal beant woord. De reis van de Kortonaer. Ilr. Ms. Kortenaer, op weg naar Curagao, bevond zicb, blijkens bij het departement van defensie ontvangen bericht, gistermid dag om 12 uur op -16° 35' Noorderbreedte on 9° 30' Westerlengte, dat is ongeveer 20U mijl Noord van Kaap Finistèrre. Hieruit blijkt, dat deze oorlogsbodem ge durende het afgeloopen etmaal een vaart van ruim 21 mijl behouden Leeft. Censuur op de berichten van Curasao. De Radio Corporation te New-York heeft medegedeeld, dat aan haar station te Wil lemstad niet werd toegestaan eenig kran tenbericht inet betrekking tot den aanslag te verzenden of te ontvangen. De censuur zou Maandagavond zijn ingesteld. De toestand in Vonezuela. Te New-York heeft men berifchleri uit het gebied van het Panaröa-kanaal ontvangen, welke in strijd zijn met de Venezolaansche regeeringsberichten en waarin wordt ge zegd, dat de opstand in Venezuela vorde ringen maakt. Het geheele district Coro zou zich in handen der revolutionairen bevin den en generaal Gabriel, garnizoenscom mandant te La Vela, zou Zondagavond zijn gesneuveld. Beide partijen maar daar heeft men in Venezuela niet het monopolie van schrijven zich dus de overwinning toe. (N. R. Ct.) HULDIGING MR. A. J. S. A. BIK. Voor 50 jaar gepromoveerd. Ter gelegenheid van het feit, dat het de zer dagen vijftig jaar geleden zal zijn, dat niV. A. J. S. A. Bik, thans 's Gravenhage te Utrecht in de rechten promoveerde, heeft zich een huldigingscommissie gevormd on der voorzitterschap van dr. N. Japikse. A.«. Zondagmiddag zal er gelegenheid bestaan den jubilaris te zijnen huize geluk te wen- schen. DIRK SOHAFER GEOPEREERD. Zijn toestand bevredigend- Onze bekende pianist en componist Dirk SchèLfer heeft gisteren in het Centraal Neu traal Ziekenhuis te Alkmaar een ernstige operatie ondergaan. Zijn toestand is op het nogenblik naar omstandigheden bevredi gend. Te Rotterdam beeft Woensdag de Volks bond tegen Drankmisbruik zijn 55ste alge- meene vergadering gehouden. De voorzit ter mr. dr. F. W. .1. G. Snijder vxan Wissen- kerde opende de bijeenkomst met een rede, waarin hij er op wees, dat de Volksbond- taak nog lang niet volbracht is. Wie ern stig wil, vindt altijd nog nieuwen arbeid wachtende. Wie kan bijv. met zekerheid zeggen wat het gevolg zijn zal van de verlaging van den drankaccijns? Indien deze tot resul taat heeft, dat de consumptie-prijzen van gedistilleerd op den duur lager worden, kan toeneming van het gebruik niet uit blijven, tenzij de drankbestrijding met dubbele kracht zich daartegen kan verzet ten. En treedt niet een algemeene prijsver laging in, dan heeft de vermindering van den accijns alleen bewerkt, dat de sluik handel veel minder of niet meer aanlrekr, en dat de kroeghouders met de winst, voortkomende uit het verschil tusschen vroeger en nu, gaan strijken. Niet onmogelijk schijnt het spr. een nieuwe Drankwet de eerste stap op dien weg te laten doen. Nu toch het aanhan gige ontwerp niet meer in de Staten Gene raal vóór de aanstaande Kamerverkiezin gen in behandeling is genomen, zou dit denkbeeld door de regeering, die er na die verkiezingen zijn zal, kunnen worden in- overweging genomen en door haar in een nieuw ontwerp-Drankwet kunnen worden verwerkt. Het jaarverslag van den algemeenen se cretaris, werd goedgekeurd. De rekening over 1928 sluitende in ont vangsten en uitgaven met een bedrag van 19,954.87 werd goedgekeurd en aan den penningmeester wordt décharge verleend. De algemeene voorzitter, nu dr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke wordt met al gemeene stemmen als zoodanig herkozen. In de plaats van dr. F. B. Banning, die niet herkiesbaar is, wordt gekozen de heer W. G. A. II. v. Bergel, pastoor St. Martinus te Arnhem. Vervolgens kwam aan de orde het vol gende voorstel: De algemeene vergadering arage aan het hoofdbestuur op, te zijner lijd. naar bevind van zaken, zich te wenden, hetzij tot de Tweede Kamer, hetzij tót <len minister van arbeid, handel cn nijverheid met verzoek: in het eerste geval, om bij de behan deling der nieuwe Drankwet, er zorg voor te willen dragen, dat de persoonlijke vrij heid der staatsburgers door de bepalingen dier wet alleen dan belemmerd wordt, in dien de dringende noodzakelijkheid daar toe overtuigend en onomstootelijk wordt aangetoond; in het andere geval, in het ontwerp drankwet zoodanige wijzigingen aan te brengen, dat aan den hiervoren omschre ven wensch \oldaan wordt. Dit voorstel wordt ingeleid door generaal W. F. Pop. die opmerkt, dat in het door den tegenwoordigen minister van arbeid, handel en nijverheid aanhangig gemaakte ontwerp van een nieuwe drankwet bepa lingen \oorkomen, welke de persoonlijke vrijheid der staatsburgers belemmeren. Hij betoogt, dat uit een algemeen menschelijk oogpunt dwang als middel tot bestrijding van drankmisbruik verwerpelijk is te ach ten. Dwang prikkelt tot verzet, doet den eerbied voor wet en gezag verminderen. Al leen dan schijnen wettelijke maatregelen tot dwang gemotiveerd, indien die maat regelen in het algemeen belang noodzake lijk en onafwendbaar zijn. Die noodzake lijkheid is echter thans niet aanwezig te achten, gelet ook op de geleidelijke vermin dering, inzonderheid in de laatste 25 jaren, van het gebruik van drank, zooals de sta tistieken onomstootelijk aantoonen. Terecht is door prof. van Sleeswijk op gemerkt. dat drankmisbruik bestreden dient te worden door opvoeding, overtui ging en beschaving. In die richting is de volksbond altijd werkzaam geweest door verheffing van het zedelijk peil van ons volk, opdat het geen ontspaninng zoeke in drankmisbruik; door de materieele verzor ging te verbeteren, ledigheid weg te nemen en geestelijke ontwikkeling te bevorderen. De ervaring met de drooglegging in Ame rika leert trouwens, hoe men ook over deze zaak denkt, dat daardoor de eerbied voor de wet ondermijnd wórdt, en er een sport is ontstaan om het nuttigen van schade lijke dranken te bevorderen. Geen midde len zullen ongebruikt mogen worden gela ten om het ontstaan van dergelijke toe standen hier te lande te voorkomen, zoo lang de onomstootelijke noodzakelijkheid niet is aangetoond. Het voorstel werd aangenomen. Het volgende voorstel: De algemeene vergadering noodigt elke afdeeling ernstig en dringend uit: 1. ter plaatse een nauwgezet onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van op richting van een jeugdafdceling en bij niet gebleken onmogelijkheid krachtig initiatief te nernen 'tot het in het leven roepen van zoodanige afdeeling; 2. aan het hoofdbestuur volledig verslag te doen vóór 1 Januari 1930 van hetgeen ter zake door haar zal zijn verricht en van het daardoor verkregen resultaat. Werd ingeleid door den heer Snijder van Wissenkerke, die zegt, dat men de oprich ting van een jeugdafdeeling bevorderen zal door de jongelui uit alle afdeelingen te 's-Gravenhage bijeen te doen komen en de jeugd te wijzen op hetgeen door den Volks bond is verricht. Het voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. Het voorstel van het hoofdbestuur tot het uitschrijven van een prijsvraag naar een ontwerp voor' een reclameplaat van den Volksbond, welke zou kunnen worden opgehangen in wachtlokalen, aan stations, in scholen cn andere inrichtingen, cn tot het benoemen van een commissie t«r be oordeeling van de ingekomen ontwerpen met verleening der bevoegdheid tot toeken ning van ten hoogste 3 prijzen van 300, 150 en 50, indien er naar het oordeel der commissie onder de inzendingen ont werpen voorkomen, die voor den Volks bond bruikbaar zijn, welk voorstel inge leid wordt door het hoofdbestuurslid C. P. E. van Veeren, lokt veel discussie uit. De heer Coopman (den Haag) dringt er vooral op aan, een plaat te kiezen, die tot het volk spreekt, zooals de oude platen (ach vader, niet meer) hebben gedaan. Besloten wordt, de uitvoering van dit voorstel, dat aangenomen wordt, aan het hoofdbestuur over te laten. Hierna hield de heer N. Goe, uit Hilver sum, een inleiding over de oprichting van volkshuizen, paviljoens en andere instel lingen. De begrooting voor 1930, sluitende in ont vangsten en uitgaven met 18,650, wordt goedgekeurd. Besloten wordt, de volgende algemeene vergadering te Amsterdam te houden. Daarna werd de vergadering gesloten. 's Middags werd een boottocht door de havens gemaakt en de vuilverbrandings inrichting bezocht. De dag werd besloten rnet een maaltijd in de Diergaarde. BEHANDELING VAN EEN DIENST- WEIGERAAR. Vragen van het Kamerlid Van Zadelhof!. Het Tweede-Kamerlid de heer Van Zadel hof! heeft den minister van Justitie de vol gende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de overbrenging van den wegens dienst weigering veroordeelden S. v. d. W. van de bijzondere Strafgevangenis te Scheveningen naar de Ramaerkliniek voor zenuwzieken te Loosduinen? Is de minister bereid mede te deelen, om welke redenen genoemde S. v. d. W. niet met do andere veroordeelde dienst weigeraars in gemeenschap vertoefde? Meent de minister niet, dat een langdu rig verblijf in de cel dusdanig gevaar op levert voor het zieleleven van een veroor deelde, dat een streng deskundig genees kundig toezicht noodzakelijk is? Heeft de minister dé overtuiging, dat in het geval van v. d W. aan dien zeer gerechtvaardig den eisch is voldaan? Iloe kan de minister verklaren, dat de geneesheer, bij eventueel voldoend toezicht, niet tijdig heeft geconstateerd, dat het ver blijf in de eenzaamheid niet werd verdra gen? Blijkt uit de gegevens van den ge neeskundige, wanneer zich de eerste ver schijnselen van een zenuwziekte bij v. d. W. hebben geopenbaard en of toen onmiddellijk alle maatregelen ter voorkoming van de verdere ontwikkeling der ziekte zijn geno men? Wil de minister mededeelen, of, en zoo ja, welke maatregelen van hem ten op zichte van de nog resteerende straf van v. d. W. zijn te verwachten? UIT DE STAATSCOURANT. Alpliabetiscche aanbevelingslijst voor rechter bij de rechtbank te Dordrecht Mr. K. J. Heemskerk, subsitituut-griffier bij de rechtbank te Middelburg G. J. Kronenberg, substituut-griffier bij de rechtbank te Utrecht Mr. S. J. Pit, advocaat-procureur en kan- tonrechter-plaatsvervannger te Utrecht Mr. G. L. van Es, subst. griffier bij de rechtbank te Rotterdam, is met het lot af gevallen tegen één van bovengenoemde candidaten. DE STAKING IN HET ZAANSCHE HOUTBEDRIJF. O verwerkvergunningen, Het. Tweede Kamerlid Duvs heeft den minister van arbeid, handel en nijverheid de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat er geregeld overwerkver gunningen worden verleend tot het ver richten van arbeid in bedrijven te Zaan dam, waarin een den minister zeker niet onbekend stakingsconflict bestaat? Zoo ja. is de minister niet van oordeel, dat het verlecnen van dergelijke overwerk- vergunningen tot het doen arbeiden van zoogenaamd „werkwilligen" niet in over eenstemming is met de neutraliteit, die de overheid bij dergelijke conflicten tusschen werknemers cn werkgevers behoort in acht te nemen, te meer niet, wanneer zooals in casu het geval is, de werkgevers bij voort during blijven weigeren van de door de wet geboden Rijksbemiddeling tot beëindi ging van het conflict gebruik te maken, de stakende arbeiders daarentegen zich daartoe wèl bereid verklaarden? Is het den minister bekend, dat de werk gevers van deze verleende overwerkvergun- ningen gebruik maken, door deze werkwil ligen mede hun werk aan den openbaren weg te doen verrichten? Is de minister niet van oordeel, dat door een dergelijk gebruik van die vergunningen het gevaar van verstoring der openbare orde ten zeerste wordt verhoogd, ja zelfs in zekeren zin wordt geprovoceerd door de wijze, waarop van werkgeverszijde in deze wordt opgetreden? Is de minister bereid aan een en ander ten spoedigste een einde te maken en, zoo hij daartoe niet wenscht over te gaan, als dan omstandig de motieven mede te dee len, op grond waarvan deze vergunningen werden verleend, en de redenen waarom juist op die wijze daarvan gebruik moet worden gemaakt?

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 14