DE VEENDAMMER WAS ZOO RIJK! L.i. Lyycx&Zoon Astrakan, Frotté G. i. van Harten WAARDEVOL OBJECT HUGO NOLTHENIUS f „Toonkunst zonder hem ondenkbaar" Electro Technisch Bureau Licht- en Kracht- Installaties. SOUVENIR VAN DE J00DSCHE INVALIDE Het Synagogekoor zingt UIT DEN OMTREK. .1 laar kon zij 2>i milliocn missen Getuigenverhoor Vrijdag geëindigd De vierde dag van het strafproces tegen Salomon Liebermann vangt onder wei nig of geen belangstelling aan met het verhoor van den heer Schanseina, die in 2927 boekhouder is geweest bij de „Veen- darnmer Hypotheekbank". Een of twee da gen vóór den 25cn Juni hoorde get., dat de „Veendammer" zou worden overgedra gen, op de desbetreffende aandeelhouders vergadering was get. aanwezig. De verga dering droeg het karakter van een onder onsje. In den avond van den 2ien was get. reeds begonnen met het overschrijven van aandeelen op do Discontobank. In de eerste dagen \an Juli ontstonden er moeilijkhe den met de uitbetaling van coupons, omdat "i" niet voldoende geld was. Get. heeft toen J 100,000 cu ƒ40,000 van Móhring gekregen, echter wist hij niet hoe Móhring aan dat geld kwam. In October 1927 Is het kantoor der „Vecn- darooicr" van Hilversum naar het Frede- i-'kspleiu gebracht, get. deed daar met en kele andere bedienden zijn gewone werk zaamheden. hij en zijn collega's werden echter buiten alle finesses gehouden. De transacties van 23 Juni zijn eerst in Augus tus geboekt. Op een vraag \an Liebermann verklaart get., dat, voor zoover hij weet, verd. zich niet bemoeid heeft met de vergadering van 23 Juni, hij (L.) zat met dr. Wiener in de serre te praten. Vervolgens wordt gehoord de heer H. F-tariens, kantoorbediende te Hilversum. Ge tuige is ill Juni 1927 kantoorbediende ge weest bij de „Veendammer", eenige dagen of een week vóór 23 Juni boorde hij dat de nank in andere handen zou overgaan. Na de transactie heeft get. meermalen moeite gehad om geld te krijgen voor de coupon betaling. President: „Maar het kwam dan toch, niet?" Get. „Het kwam van M.. maar met moei te!" De president vraagt dan aan W. Sr. hoe de toestand van de bank was, toen hij met Liebermann in contact kwam. Woltman antwoordt, dat er 8Jj milliocn was aan hy potheken en SJ4 milliocn aan pandbrieven. President (tot Liebermann): „Wist u dat?" Liebermann „Ik had een waardevol ob ject gekocht". President: „Maar dacht u dot de „Veen dammer" zoo rijk was dat ze 2milliocn kon missen?" Liebermann „Ongetwijfeld"! President„Waaruit bestond dan de iwaarde van de Bank?" Liebermann doet een lang verhaal, dat hij plotseling laat eindigen met de opmer- King: ..Ach ja, meneer de president, mis schien is mijn Ilollandsch niet duidelijk genoeg!" President„O ja, uw Hollandsch is dui delijk geuoeg!" (gelach). Aan de hand van een lange lijst, met cij fers, die hij samen met den president na- vraat, tracht Liebermann dan aan te too- nen, dat hij de „Veendammer" wel als oen volwaardig object heeft moeten beschou wen. President„Maar dat neemt toch alle maal niet weg, dat het niet opgaat dat de pandbriefhouders er niets van zouden mer- r.en als er zoo maar 214 milliocn werden uitgenomen?" Weer doet Liebermann een lang verhaal waarbij hij zich voornamelijk baseert op het door hem ingenomen standpunt, dat de beleggingsmaatschappij „Noord-Holland waarin dc „Veendammer" alle aandeden had, een uitstekende maatschappij was; df verwaai de dier maatschappij was VA millioen. dat had Sedcyn uitgerekend en die zou dat alles toch wel niet uit zijn duim hebben gezogen!" President: „Maar de Belegging-smaal schappij was juist de maatschappij die de stroppen dioeg!" Liebermann „Maar wie wist dat, meneer ds president. Ja, als ik dat geweten had..." Hierna wordt gehoord notaris H. J. Sluis ie Den Haag. die inlichtingen geeft over de aflossing van hypotheken. De Bank voor onroerende zaken heeft terstond een nieuwe hypotheek verstrekt, waarbij de heer Van Dam het gehl voor de aflossing ter beschik king stelde De naam Liebermann is in dit verband nooit gehoord. De volgende getuige, notaris F. II. Char- bon, geeft soortgelijke inlichtingen, evenals de hierna gehoorde notarissen E. ilymans en J. A. Houtzager. Te tien over half één wordt dan de zitting creschorst tot kwart voor twee. Na de pauze vvoidt het eerst gehooid de heer J W P. Kardoes, die voor f 155,000 de perceelen van de Beleggingsmaatschappij „Noord-Holland" in Schoten gekocht heeft. iet. schreef een cheque óp de Twentscht Bank. welke Liebermann heeft gehaald. Het hod van gel. bedroeg 114 ton; eerst wilde Liebermann er niet op ingaan, een dag la ter stemde hij echter toe, mits den vol enden dag betaald cn getransporteerd zou worden. Voorts blijkt dat de jonge Woltman dc handelwijze van get. niet coinme il faut vond. Ter sprake korni dan de verkoop oer aandeelen van de „Noord-Hollandse he Hypotheekbank" Get. zegt daarbij gehan deld ïe hebben op groot vertiouwen in mr Wagblo en jhr. van de Wall Repelaar, get wist niet anders of alles zou ondergebracht worden in de „Atlas Hypotheekbank". De volgende getuige is de heer A. van Dam, directeur van de Bank van Onroeren de Zaken te dezer stede. Het eerste contact *.an get. met de affaire is geweest, dat aan get. is gevraagd of hij een millioen zou kun nen fourneeren, daarvoor zouden dan hypo theken en effecten worden gegeven van de ..Veendammer' Aangezien get. legen zulk ?en transactie bezwaren maakte, is er niets van gekomen. Bij deze onderhandelingen neeft get. niet met Liebermann gesproken In Juli d.a.v. kwam het tweede contact met got. tot stand. Namens de „Veendammer" Uw am mr. Van Gigch bij get. geld vragen oor de „Veendammer", die contanten noo dig had voor den inkoop van onroerend goed en andere zaken. Mr. Van Gigch ga: get. toen een lijs; van alle hypotheken der .Veendammer" en hij wees daarop de din gen aan, die voor vervroegde aflossing in aanmerking kwamen Bij de aflossing heeft get. toen zijn bemiddeling verleend. In dit stadium had get. voornamelijk met Móhring ie doen, later ook met Liebermann per soonlijk. I)e president bespreekt dan met get. dc verschillende aflossingen, o.a. die van lwl „Asta theater", die voor de „Veendammer ton strop opleverde van 09,000. President „Dat was nou niet bepaald een gunstige operatie voor de „Vecndam nier", niet'? Get.: „Daar sta ik buiten". De verdediger, mr. Gil lay Veth, vraagt {.•et. waarom hij, toen mr. Van Gigch geld kwam vragen voor de „Veendammer" en daarvoor een lijrt der hypotheken ter be' schikking stelde, géén moreel e en juridi sche bezwaren heeft laten hooren Get.: „Dat was heelemaal niet noodig. President (tot Liebermann: „Waarom bent u bij Van Dam geweest?" Liebermann „Ik ben er gew eest om ken nis te maken met vader Van Dam. Alleen mr. Van Gigch is bij Van Dam geweest voot ile „Veendammer maar daar sta ik heele maal buiten!' De volgende getuige is de bouwkundige J. P. G. Kok te Heemstede, bekend uit dc Dehandeling der „Veendammer". Get. doet medödeelingcn over de wijze, waarop hij Lvj do transacties der ..Veendammer" be trokken is geraakt. Bij „Dikker cn Thys" beeft get. met Liebermann afgesproken dat h;j de meeste hypotheken, waarbij hij (gel.) betrokken was, voor 30 zou overnemen, de „Veendammer" zou dan, wanneer get. vr meer voor zou maken, hiervan GO '•ntvangen Bij sommige hypotheken wa.s get. als borg opgetreden, doch Liebermann wist dat niet.' President: „Daar heeft u zeker angstval lig over gezwegen?" Uit liet verhaal dat Kok naar aanleiding oczer vraag doet. concludeert de president, dat er voor Kok alleen dan een schadepost zou ontstaan, als de perceelen niet afge bouwd zouden worden; echter zou de „Veendammer" hiervan dan de schuld dra gen. Op een vraag van het O. M., mr. Reilingh, erkent get. voorts dat Liebermann hem in «Jen loop der transacties een portie aandee len heeft aangeboden voor do „N'oord-llol- landsche Hypotheekbank". President (tot Liebermann): „Maar u noest Paardenkooper nog hypotheekbanken leveren. Waarom bood u er dan Kok een aan?" Liebermann „Dat is een misverstand ge weest, meneer de president, ik dacht dat net er maar twee waren, die ik te leveren had Verdachte geeft dan breedvoerig te ken nen, dat men ;n de transacties-Kok goed diént te onderscheiden, dat niet hij eer» contract met Kok heft aangegaan, doch Kok raet hèm. Te vier uur schorst de president het on derzoek tot Vrijdagmorgen, daarbij opmer kend, dat Vrijdag a.s. naar alle waarschijn- 1.ikheid het getuigenverhoor zal worden be ëindigd. De crematie hdenmiddag op Wesiervcld Dc crematie van het stoffelijk overschot van den lieer Hugo Nolthenius heeft heden middag op Weslerveld onder zeer groote belangstelling plaats gehad Van de Mij. tot bevordering der Toon kunst waren van hel hoofdbestuur aanwe zig de heeren Jhr. Mr. dr. E. van Beresteijn voorzitter J. C. Tadema, mr. II. IL d Berg, M. Horn, mr. M. van Toulon van den Koog, Haarlem, terwijl de Wagnervereeni- ;ing vertegenwoordigd was door dr. "Paul Cronheim en mr. A. J. Labouchêre. Verder merkten wij op den heer A. Averkamp voor zitter van de Ned. Vereeniging voor Mu ziekgeschiedenis, Sam Bottenheim, voorzit :er van de Ned. Ivoorvereeniging, dr. Joh Wagenaar, directeur van het Koninklijk Conservatorium, V Tierie, te Amsterdam. Ch. Peter van Anrooy, directeur van liet Residentie orkest, Jac. Urlus, V de Vogel, directeur van de afdeeling Haarlem van Toonkunst, het hoofdbestuur van de Ned Vegetanersbond, de schrijfster Augusta de Wit en vele anderen. Allereerst werd gesproken door den zoon van den overledene, die dankbaar herdacht dat zijn vader een kort ziekbed had gehad, maar die zeide dat dit heengaan toch bui tengewoon zwaar viel. De overledene was u-et alleen een vader, doch ook een vriend oor de kinderen. Namens de Mij. tot bevordering der Toon kunst sprak jhr. mr. dr. K. A» van Bere steijn. Deze zeide. dat men diep onder den indruk was van het verscheiden van Hugo Nolthenius Spr. had het voorrecht gehad, ongeveer 40 jaar geleden van hem onder richt in het Latijn te mogen ontvangen Naast zijn leeraarschap was hij het, die ons longéns warm maakte voor rio Vunst, voor- Langestraat 49. Tel. 190 55 cent per knot. HAAKZIJDE 10 cent p. kluw. KNOTTEN ZIJDE 60 cent Lange Seekstr. 37-39 Tel. 317 Een goed en vertrouwd adres voor Uw Onze jarenlange ervaring staat 'J borg voor een soliede uitvoering HANDEL IN GEDISTILLEERD - WIJNEN EN LIKEUREN .1 as3a*s schh-vet^ ..OUWE DÜlJS Aanbevelend, S. H. P7IASSA HAVIK 41 TELEFOON 2 9 i; al voor de Toonkunst. Geestdriftig wist hu ons oj) ie voeden, voor de richting die hij heel zijn leven K gegaan. Na korten tijd mocht spr. hem terugvinden, nu als mede lid van het bestuur van Toonkunst. Daar werd steeds geluisterd naar zijn adviezen, die werden ingegeven doorzijn idealen Spr schetste dan van hoe grooten invloed Hugo Nolthenius voor de Mij. is geweest. Zij is zonder hem haast ondenkbaar. Hoe had den wij gehoopt hem op 5 Juni j.l bij du «iering van het eeuwfeest in ons midden Ie zien. Hij zou d e man zijn geweest cn wij hadden hein willen huldigen. Wij hadden hem de onderscheidingen willen overhandi gen die hem reeds te lang waren onthou den. Gelukkig heeft hij geweten, dat zijn arbeid gewaardeerd is geworden. Spr. zei- de tot du familie, dat het een groote troost i;\ dat velen hem diep betreuren. Velen zullen den grooten Nederlander nog lang blijven gedenken. Daarna sprak de heer J. J. van Noorlu Jansen uit Doorn, die den overledene her dacht als leeraar aan het Utr. Gymnasium, als hoedanig hij 33 jaar is werkzaam ge weest. Spreker is dankbaar, dat hij van zijn vriendschap heett mogen genieten. Hugo Nolthenius was niet iemand van ci'itisce- reh, amendeeren enz., maar hij was een man. Wij kwamen onder den indruk van zijn forschheid en verontwaardiging, doch ook van zijn diepe bewogenheid en groote ttekerheid. Hij was een man. die de helden vereering kendo, en de klassieke geest op andere wijze voorstelde dan alleen uit du grammatica Wij zagen in hem zelf den beid der Grieksche verhalen. Later was spr aan hem verbonden door v i iendschapban - dcii; Op het Utr. Gymnasium heeft hij groo ten invloed uitgeoefend. Namens de Wagner-vereenigmg bracht dr Paul Cronheim een laatsten groet aan den trouwen vriend van Bayreulh. Indien Wag ner thans het bezit is van alle muziekvrien- den, is dit le donken aan den strijd van Nolthenius voor dien meester van Bayreutb Door dezen strijd is de naam van Nolthe nius voor altijd gegrift in de .geschiedenis der Wagnervereeniging. De heer Anton Averkamp sprak namens de exameiis-regelingscommissie van du Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst Nolthenius was een idealist, zeide spreker en zijn ideaal was om het geheel* Nederlandsche volk ontvankelijk te maken voor de muziek. Als voorzitter der examens- rpgclingscömmissie heeft hij zeer grooten invloed kunnen uitoefenen. Spr. memoreer*, de. dat hij op 12 Mei te Utrecht nog de laat- sie vergadering op krachtige wijze had ge presideerd Spreker herdacht de vriend schapsbanden van meer dan 40 jaren. Du .iefde voor bosschen en bergen bond ons Mimen, maar boven alles de liefde voor Wagner. Dr. Joh. Wagenaar herinnerde aan een voord van Grillparzer: „Begeisterung ist die Mutter aller Kunsten". Dat was met Nolthenius het geval. Lange jaren mocht nreker met hem samenwerken te Utrecht, bij als bestuurslid van Toonkunst en spie ker als artiest. Veel heeft hij gedaan om groote uitvoeringen op touw le zetten en nieuwe werken naar voren te brengen. Spr herdacht dankbaar wat hij voor jonge kun stenaars is geweest. Ook dr. Peter van Anrooy memoreerde, at de overledene voor de jongeren in du kunst heeft gedaan. Vervolgens spraken nog de heer Van herstratenDojes namens het bestuur der ereeniging voor Armenzorg te Laren, vaarvan de lieer Nolthenius voorzitter was, de lieer Vetter namens de afdeeling Laren— ilaricum van Toonkunst en de commissie voor de muziekschool van deze afdeeling. de heer Van den Breemer namens de open- bare Leeszaal te Laren—Blaricum, waarvan de overledene eere-voorzitter was, de heer Jaske uit Laren namens de woningbouw vereniging Erica", waarvan de gestorvene één der oprichters was, de heer van der Poel namens het hoofdbestuur van den N'e- derlundschen Vegctai ie.rs-Bond, die memo reerde, dat de heer Nolthenius 17 jaar voor zitter was geweest en tenslotte de heer J. Gerhardt namens commissarissen van de 'rukkerij Laverman te Drachten, waarvan de overledene ook commissaris was. Daarna daalde de kist onder het spelen van het eerste pelgrimskoor uit Tannhau- ser, waarna de zoon voor de groote belang stelling dankte. Koningin Emma ontvangt een prachtig kussen Men meldt ons uit Amsterdam: Na Haar bezoek aan liet Stadion heeft de Koninklijke familie, alvorens Paleis- waarts te gaan, zich enkele oogenblikken opgehouden voor het terrein op het Wees- perplein, waarop eerlang hel nieuwe ge bouw van „De Joodsche Invalide", aanslui tende aan het groote gesticht op de Nieu we Achtergracht zal verrijzen. Ongeveer 150 invaliden uit de bekende liefdadigheidsinstelling hadden een ge makkelijke plaats gekregen op .dit terrein, waarvoor het bestuur van de Vereeniging „De Joodsche Invalide' zich had opgesteld en waarbij zich de opperrabbijn der Ned, Israëlitische Hoofdsynagoge, de heer A. S, Onderwijzer en de rabbijn van de Porlu- geesch-Israclilische gemeente, de lieer Fran ces hadden geschaard. In den omtrek was liet zwart van men- schen. Doordat de aankomst van het Ko ninklijk gezin circa drie kwartier was ver traagd door liet te late vertrek uit het Stadion, moesten dc vele duizenden men- schen achter de afzetting heel lang wach ten. Niettemin bleef er onder die duizend koppige menigte een opgewekte stemming. Wel is waar viel er nu en dan iemand in zwijm, zooals dit des morgens tijdens de aubade bij meer dan honderd personen ge schiedde. maar de broeders van den Ge neeskundigen Dienst cn eenige verpleeg sters verleenden steeds probate hulp Omstreeks kwart voor zes in den middag kwam de Koninklijke stoet aanrijden, waar van het gala-rijtuig voor het terrein der „Joodsche Invalide" hall hield. De jonge- heeren Albert Jul. Keizer, Mozes lierman Gans en de jongejuffrouw Eva Rozenberg boden bloemen aan, terwijl de secretaris der Vereeniging, de heer Louis Snapper, aan de Koninklijke Familie de program ma's van de feestelijkheid overhandigde, die in een garnituur, dat den vorm van een bijbel had, waren gelegd Daarop zong het koor uit de Groote Syna goge, onder directie van den heer S. H. En gelander. het Gebed voor liet Koninklijk 1 luis, waarbij de solopartij werd gezongen door den lieer J. Rabbie. De het-r Mr. Jules Keizer sprak ver volgens Ilaro Majesteit de Koningin-Moe der als volgt toe: „In ontroerende herinnering aan hel liefdevol bezoek, dat Uwe Majesteit wel heeft vviilen brengen aan onze Inrichting, zijn te Uwer huldiging, als laatste feeste lijke gebeurtenis van deze schootje herden kingsdagen de verpleegden van „De Jood sche Invalide' samengekomen op dit ter rein van de Stichting van liet gelieele volk, waarop met den dan ook te verwachten steun van gansch het volk weldra een zoo danig gebouw zal worden opgetrokken, dat het met de bestaande inrichting een schut- plnals kan bieden aan alle Joodsche invali den van Nederland. Hoogst erkentelijk is de Joodsche Inva lide Uwe Majesteit, dat zij wel de gelegen heid heeft vviilen geven, aldus, van de zijde der Stichting, le doen blijken van hare in nige dankbaarheid voor de warme belang stelling. welke „De Joodsche Invalide" van het gohecle Koninklijke Iiuis heeft mogen ontvangen en vodral van Hare eerbiedige vvaardeeriiig voor de onverdeelde daadwer kelijke belangstelling van Uwe Majesteit op het gebied der maatschappelijke welda digheid. Moge Uwe Majesteit wel zoo goed gunstig willen zijn *e aanvaarden als blij vende getuigenis van clic gevoelens, dit sier- kusseu vooi Uwe Majesteit vervaardigd in toegewijden, langtlurigen arbeid, door de verpleegde onzer stichting mej. ïlanna van Oesteren". De Koningin-Moeder aanvaardde met een kort woord van erkentelijkheid het prach tige kussen. Toen het Joodsche koor het „Wilhelmus" inzette, verliet de Koninklijke stoet onder geestdriftig gejuich van de oudjes en van alle omstanders het Weesperpelm. Eerst om ruim zes uur was rle Konink lijke Familie op het Palcis teruggekeerd. Het vertrek van H. M. de Ko ningin-Moeder uit Amsterdam II. M. de Koningin-Moeder is gisteravond om S uur 20 van het Paleis op den Dam pc-i auto naar Soestdijk vertrokken. Op het Paleis had zij afscheid genomen van de Koningin, den Prins en de Prinses, evenals van den burgemeester van Amsterdam, aan v.ien Hare Majesteit verzocht Ilaar erken telijkheid aan de A^-'erdamsche burgerij le willen overbiengen voor het groolsche huldebetoon, dat I-Iaar bij het bezoek aan Amsterdam was ten deel gevallen. Vooraf gegaan door een politie-auto, die Hare Majesteit tot aan de grens van de gemeente begeleidde en gevolgd door een liofauto. waarin zich het gevolg van de Ko ningin-Moeder bevond, vertrok Bare Majes teit onder toejuichingen van een talrijk publiek, dut zich voor het Koninklijk Paleis had opgesteld naar Soestdijk. Nauwelijks is de Koninklijke Familie in Haar loge gekomen of uit de duizenden, die het Stadion vullen stijgt een hartelijk ap plaus op. Eenige oogenblikken later klin ken drie fanfares, waardoor is aangekon digd. dat het spel begonnen is. Verheugde burgers, burgeressen cn kinderen komen het veld op niet gróen en bloemen om de eeretribune, die op liet veld is opgesteld, te versieren ter eere der Landsvrouwe, Aleidis van Avcnnes, regentes van den tienjarigen Floris V in 1200. Vlaggen worden geheschcn onder veel ru moer. De stadswacht komt orde bjengen onder dit volkje. Gilden marcheeren aan cn scharen zich cok om de eeretribune. Vervolgens wordt de komst van de-Re gentes met blijheid begroet. Ook verschil lende hoogë gasten komen uit vele dealen van het land, zoowel wat de ridderschap als de hooge geestelijkheid betreft, de Landsvrouwe begroeten. Allerlei feestelijkheden hebben plaats, zoo een steekspel cn verschillende dansen. Een aubade sluit zich hierbij aan. Aan het slot van deze eerste afdeeling voeren een twee honderdtal jonkvrouwen een drietal oud- llollandsche dansen uit. De verschillende rijke costumes in de af deeling hebben meermalen de bewondering opgewekt van de aanwezigen. In de tweede afdeeling verschijnt onder gelui der klokken en plechtig gezang de Nederlandsche Maagd, omgeven door de symbolische figuren, die den Slaat schra gen Vol eerbied verwelkomt Neerlands Oud ste Regentesse het Vaderland en deze opent voor Haar het boek der geschiedenis om to doen zien hoe vele voortreffelijke vrouwen in verschillende landen het bestuur in han den hebben gehad. Een negental Regentes sen uit verschillende tijdperken, omgeven van een kleurigcn ridderstoet komen hun hulde brengen aan de Nederlandsche Maagd. Deze laatste brengt ten slotte al de hulde over aan H.M. de Koningin-Moeder. Daarmee is de groolsche apotheose be gonnen, die de stad Amsterdam, uitgebeeld door een viertal coaches, door groepen kin deren, aan II.M. Koningin Emma brengt. Aan het slot marcheert alles langs de tri bune, waar de grijze Koningin dankt, ter wijl steeds bloemen worden geworpen in de Koninklijke loge. DE INTERNATIONOLE BODEMKAART VAN EUROPA. Dc werkzaamheden der daar voor benoemde commissie. Men schrijft ons: Nadat door Hongarije in 1909 het initia tief was genomen tot het. bijeenroepen van eene internationale conferentie te Boeda- pst, om lot en gezamelijke actie te komen inzake de bestudeering van den cyltuurbo- dem, besloot men in 1922 te Praag, eveneens een commissie te belasten leiding le geven oan de lot standkoming van een kaart. Deze commissie bracht over haar werk zaamheden een uitvoerig verslag uit op het eerste internationale congres voor bodem- wetenschap, 't welk in Juni 1927 tc Was hington gehouden werd. Wat de commissie voor liet totstandko men van een kaart der cultuurgronden in Europa betreft, in welke commissie Neder land vertegenwoordigd is door prof. J. van Baren, zij gaf allereerst uit een schetskaart op kleine schaal en is thans bezig met het uitwerken der gegeven, welke zullen wor den neergelegd in een kaart op een schaal van 1 2y, millioen. Deze commissie vergaderde korten tijd geleden te Dantzig, waar, behalve Neder land ook vertegenwoordigd waren Ameri ka, Engeland, Schotland, Noorwegen, Zwe den. Denemarken, Finland, Rusland, Esth- land, Polen, Roemenie. Bulgarije, Duitsch- land. Oostenrijk, Hongarije en Spanje, in het geheel derhalve 17 nationaliteiten. Op deze conferentie was gelegenheid de resultaten to hespreken van het werk en de maatregelen te nemen om te komen tot een zooveel mogelijk voltooide kaart, welke zal worden aangeboden aan de tweede inter nationale congres, dat gehouden zal wor den in Juni 1930 te Leningrad. Aan de beraadslagingen waren een aantal excursies verbonden, waarbij men gelegen heid liacl de stad Dantzig en haar wijdere omgeving te leeren kennen, en zelfs tot in Poolsch gebied doordrong Karakteristiek voor de geschiedenis der economische expansie der Nederlanders in vroegere eeuwen waren de handelsbetrek kingen tüsschcn Nederland en de Manse- stad Dantzig, alsmede aan het in cultuur brengen der moerassige Weichsel delta, waar thans nog de nazaten wonen der Ne derlandsche Kolonisten, die trots zijn op hun afstamming. HET REGENTESSESPEL Gistermiddag werd in het Stadion aan den Amstelvecnschcn weg het Regen- tessespel „Rego pro Rege' opgevoerd. Om half drie kwam de hofstoet aan het Stadion. Aan den ingang werd de Konink lijke Familie welkom gelieeten door de Commissie voor het Regentessespel, be staande uit de heeren, Mr. G. Vissering, D. Valier Kraane, G. IL de Marez Oyens, J. li. Scheltema, J. F. de Beaufort, A. J. M. van Ogtrop cn II. .1. Tjaarda. Door de jongeda me* P- Van Eeghcn werden bloemen aangeboden. DE VERKEERSTENTOONSTELLING. Utrecht. De plannen voor de van 13 t.m. 20 Juli a.s. vanwege de Provinciale Utrechtsehe Verkeersiuspectie te houden vei'keerstentoonstelling zijn in kringen van belanghebbenden buitengewoon goed ont vangen geworden. Reeds hebben o.a. het v erkcerswezen te Amsterdam, den Haag, Rotterdam cn Utrecht medewerking toege zegd, terwijl ook kleinere Gemeenten aan de tentoonstelling zullen deelnemen. De Nijverheidsschool te Weert zal een verkeersmaquelte inzenden, meer in het bij zonder bestemd voor de afdeeling Jeugd en Verkeer. Vereenigingen zullen laten zien wat zij op het gebied van verkeersveiligheid hebben gedaan en nog verrichten, verschil lende firma's op het gebied van verkeers- seinen, enz. zullen door middel van stands liaar nieuwste producten demonstreeren. Een verkeersfilm zal gedurende den ge beden duur der tentoonstelling worden ge draaid. Deze film zal ook op een nog nader te bepalen dag 's avonds in de openlucht op het Vredenburg worden vertoond.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 2