WIJNHANDEL J. A.SCHOTERMAN&Zn. Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 f 56.- UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 STAAT VAN BELEG IN WILLEMSTAD Humorhoekje KINDERAUBADE OP DEN DAM Bloemenhulde UIT DEN OMTREK. 26ste VERGADERING ONS BELANG De instellingen BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker Uiting van het Verbond van Nationalisten Verontwaardiging over de leiding Uit Willemstad wordt geseind dat daar bij wijze van voorzorgsmaatregel de staat van beleg is afgekondigd Hel Verbond van Nationalisten heeft gis teren het volgende telegram verzonden aan den Minister van Koloniën „Het Verbond van Nationalisten drukt zijne diepe verontwaardiging uit over de lei ding van de betrokken autoriteiten te Cura sao en Nederland, die trots alle herhaalde waarschuwingen volkomen in gebreke zijn gebleven om maatregelen te nemen, waar door de veiligheid van de West-Indische be volking gewaarborgd bleef. Het verzoekt Uwe Excellentie dringend, onverwijld maatregelen te willen nernen, op dat gebeurtenissen die Nederland de „ri se" maken van de gansche beschaafde we reld in den vervolge onmogelijk zijn De Centrale Raad van het Verbond van Nationalisten Correspondentie voor opvaren den van H.M. Kortenaer. De correspondentie, bestemd voor opva renden van H.M torpedojager Kortenaer zal in afzonderlijke brievenmalen worden opge nomen, welke met dezelfde booten zullen worden als de gewone mail voor Curacao. De eerste verzending vindt plaats op li 'Juni a.s rechtstreeks uit Amsterdam met de Colonliju van de K.N.S.M. De aandacht wordt erop gevestigd, dat da correspondentie, om de bedoelde zendingen te worden opgenomen, volledig gefrankeerd moet zijn en voorzien van twee elkaar snij dcode lijnen over het geheele adres Vragen van den heer L. de Visser. De heer L. de Visser zal, naar de Tribune meldt, de volgende vragen aan de regeering stellen 1. Is het de regeering bekend, dat de tor peeïojager Kortenaer en andere Nederland- sche oorlogsschepen naar West-Indië zijn ge zonden, zonder voorafgaande bespreking of goedkeuring van het Nedei landsch parle ment 2. Is de regeering bereid, de in verband met de incidenten te Curasao genomen mili ia ire maatregelen alsnog ongedaan te ma ken, de uitgezonden oorlogsschepen terug Ie roepen en aan de Tweede Kamer uitvoe rige oorlogsschepen terug te roepen en aan de Tweede Kamer uitvoerige en nauwkeuri ge inlichtingen te verstrekken omtrent de gebeurtenissen te Curacao 3. Is de regeering bereid te verklaren, dat zij de tegenwoordige reactionaire regeering v en Venezuela in geen enkel opzicht onder steunen zal, en tegenover de revolutionnaire anti-imperialistische volksbeweging in dat land een houding van volkomen neutraliteit zal aannemen Tegelijk zal de lieer De Visser rien vooi- zitter van de Tweede Kamer verzoeken, in verband met deze gebeurtenissen de Twee de Kamer dadelijk bijeen te roepen. Het vertrek van H. M. pantserschip Her tog Hendrik naar Curasao is nader bepaald op morgen voormiddag te half 11, inplaats van morgen namiddag. Ook deze oorlogsbodem zal evenals II. M. „Kortenaer" de reis via Ponta Delgada en St. Thomas maken. De vervvachtig bestaat, dat het schip omstreeks 5 Juli te Curasao zal aankomen. De Hertog Hendrik neemt geen troepen van de koloniale reserve mede. Wel moet het in de bedoeling liggen een detachement der koloniale reserve een dezer dagen inet de snelvarende vrachtboot „Amsterdam'' van de K. N. S. M. naai- Cu rasao te zenden, teneinde daar voorloopig te worden gestationeerd. Deze boot zal slechts enkele dagen na aankomst van de „Hertog Hendrik" te Curasao kunnen wor den verwacht. De rebelion bij een aanval op een Venuzolaansche stad verslagen. New-York, 12 Juni. (V.D.) De Venuzo laansche bandieten, die eenige dagen gele den een inval hebben gedaan te Willemstad, op het Nederlandsche eiland Curacao, heb ben gisteren getracht de stad Coro, de hoofdstad van den slaat Falcon in Vene zuela, in te nernen. De voormalige presi dent en huidige opperbevelhebber der troe pen van Venezuela, generaal Gomez, was echter gewaarschuwd, zoodat de bevolking der stad in veiligheid kon worden gebracht en de troepen voorbereid waren. Na een hef tig gevecht, waarbij o.a. de commandant van het garnizoen viel, werden de invallers in wanorde leruggeslagcn. met achterlating \an vele dooden. gewonden en gevangenen. Een mededeeling van het ministorie van koloniën. Hel ministerie van koloniën deelt het vol gende mede- De toestand op Curacao waar na den plaats gehad hebbenden overval de staat van be leg is afgekondigd, is, zooals uit de sedert ingekomen telegrammen van den gouver neur blijkt, rustig gebleven. Een meer uit voerige uiteenzetting van de plaats gevonden hebbende gebeurtenissen zal in een nader communiqué worden verstrekt, zoodra de daartoe nog noodige aanvullende gegevens van den landvoogd zullen zijn ontvangen. De gewonde sergeant Af. is gisteren over leden. Eerstdaags arriveert te Curacao een door den gouverneur van Suriname der waarts gederigeerd militair detachement ter sterkt? van 2 officieren en 40 man. De zaakgelastigde ad interim van Vene zuela. de heer Clemente, deelt mede, van den gezant, die zich met verlof te Caracas bevindt, opdracht Ie hebben ontvangen aan den Minister van Buitenlandsche Za ken mede te deelen, dat geheel zijn land opkomt tegen de handelingen van de op Curacao opgetreden bandieten De heer Clemente heeft zich gistermiddag van die opdracht bij Thr. Beelaerts van Blokland gekweten. Aan de Engelsche bladen zijn de vol gende bijzonderheden ontleend Urbina was uit zijn gevangenschap le Barranquilla in Columbic gevlucht. In Wil lemstad aangekomen, verzamelde hij zijn aanhangers onder de Venezolaansche ar beiders bij de petroleumraffinaderiji-n en overviel hij de bezetting van het fort Am sterdam bij verrassing. Het garnizoen bood dapperen tegenstand. Vijf man werden ge dood en een aantal gewond, alvorens het vuren ophield. De gevangenneming van den gouverneur en den garnizoenscomman dant als gijzelaars noopte de politie cn dc bevolking tusschenbeide te komen .bij de vermeestering van alle wapens en alle mu nitie in het fort. De Amerikaansche consul Voether zond een dringenden oproep naar het gebied van het Panamakanaal om een Amerikaan sche kanonneerboot te zenden, doch het was onmogelijk bijtijds in Willemstad te zijn. De Venezolanen trokken vervolgens naar de gevangenis, waar zij de gevangenen ln vrijheid stelden en hen uituoodigden mee te gaan naar Venezuela. Velen gaven aan de uitnoodiging gehoor. De bende begaf zich daarop naar de kade, waar zij zich meester maakten van de Maracaibo en zijn Zondagmiddag om 2 uur naar een kleine haven bij Coro vertrokken. In dit district was ongeveer een maand geleden generaal Gabaldon in opstand te gen de regeering. Er werd na de landing een aanval gedaan op Coro. doch de re bellen werden na een gevecht van ver scheidene uren afgeslagen. Generaal Go mez, de afgetreden president en thans be volhebber van het Venezolaansche leger, had het garnizoen gewaarschuwd. Bijge staan door de burgerlijk bevolking, was rnen daardoor op zijn hoede geweest Gedurende den aanval werd generaal Lacie. garnizoenscommandant, doodeli.jk ■gewond. De opstandelingen sloegen, vol gens dit bericht uit Caracas, in wanorde op de vlucht, dooden, gewonden en een aantal gevangenen achterlatende. De vermeestering van de Maracaibo. De Tel. meldt, dat kapitein I-I. E. Morrys van het stoomschip Maracaibo het volgen de heeft medegedeeld over zijn wederwaar digheden tijdens de inbezitneming van zijn schip door de Venezolanen Zijn schip kwam Zaterdagavond 10 uur uit Maracaibo (Venezuela) te Willemstad aan. In den nacht kwamen eenige perso nen aan boord en verzochten hem opstan delingen naai- Coro te vervoeren, hetgeen door Morrys werd geweigerd. Binnen en kele minuten bevonden zich echter reeds 400 gewapende mannen op het schip, die den gouverneur van Curasao in hun mid den hadden. Deze ried den kapitein geen tegenstand te bieden. Morrys werd door twee bandieten met de revolver in de hand met den dood be dreigd. indien hij weigerde aan hun be velen te voldoen, terwijl andere revolu tionairen de stokers bewaakten, alsmede den loods, zoodat zij het geheele schip in hun macht hadden. Korten tijd later werd de garnizoens commandant aan boord gebracht en ook door de rebellen gevangen gehouden. Zij eischten. dat de stoomfluit van hel schip tien stoolen zou geven, waardoor hun aan hangers aan wal het sein ontvingen, dat het schip in hun macht was. Vlug achtereen kwamen toen vracht auto's aan. beladen met munitie en le vensmiddelen. die uit de kazerne van het fort Amsterdam waren weggehaald. De munitie werd aan dek van het schip ge laden en nadat alles gereed was, bevalen de bandieten „Vooruit naar Caracas. Nie mand kan ons tegenhouden.'' Het schip moest onmiddellijk vertrekken en de re bellen namen de plaats in van eenige le den der bemanning, die ontbraken. Op drie mijl afstand van Coro moest het schip de ankers uitwerpen en gedurende het lossen van de door de rebellen inge laden goederen gingen drie booten verlo ren. Goen stap van den Venezo- laanschon zaakgelastigde. De zaakgelastigde van Venezuela heeft ons op verzoek meegedeeld, dat hij tot dus- ver geen bizonderheden van zijn regeering heeft vernomen. Ilii verzocht ons tegen le spreken, dat hij bij buitenlandsche zaken eenigerlei stap zou hebben gedaan. Ilij heeft er uitsluitend een bezoek gebracht, met het doel ingelicht te worden. zullen ze er wel niets van kunnen zeggen, dat ik met e£ hand stuurde. Stel Je voor, dat lk Je lieve handje niet hac vastgehouden. (Life) VERDUISTERING VAN VEERGELDEN Zes jaar gevangenisstraf gecischt. Dinsdag stonden vooi de rechtbank te Arnhem terecht de eerknechten V. cn K„ die te Nijmegen aan het veer gedurende vele maanden fraude pleegden met de overzetkaartjes. Het aldus aan de gemeen te Nijmegen onttrokken geld loopt in de duizenden. Het O.M. eischte tegen ieder zes jaar gevangenisstraf. DE STAKING IN HET ZAANSCHE HOUTBEDRIJF Het vervoer van een ge wonde werkwillige gewei gerd. De correspondent te Zaandam van de N.R.Crt. schrijft: Zooals leeds is gemeld, heeft Zondag nacht de firma Jan de Boer Czn. die voor dit jaar het gemeentelijk zieken- ervoer op zich heeft genomen, geweigerd een gewonde werkwillige naar zijn woning te vervoeren. Burgemeester K. Ter Laan. wiens oor deel wij vroegen omtrent de houding van de firma de Boer zeide. het een eersten plicht te achten van de overheid zoowel als van ieder burger om indien iemand hulp behoeft, deze te verleencn. liet is on- menschelijk iemand met een gekneusde voet of iets van dien aard te willen laten liggen. Dat de firma Starreveld den patiënt niet heeft willen vervoeren spijt mij, aldus de burgemeester, doch des te meer betreur ik het, dat de firma de Boer, die ambts halve door de politie werd opgeroepen, dit heeft geweigerd. Zoowel den geneeskundigen dienst als de politie hebben hiervan rapport opgemaakt. In de eerstkomende bijeenkomst van bur gemeester en wethouders zal dit rapport in bespreking komen cn zal worden over wogen. welke maatregelen dienen te wor den genomen. Ook de stakingsleiding keurt de houding die sommige garagehouders ten opzichte van het vervoer van zieko werkwilligen innemen, af. N000 kinderen nemen er aan deel Men meldt ons uit Amsterdam Ongeveer 11000 kinderen hebben gister morgen de Koningin-Moeder toegezongen en toegejuicht en Hare Majesteit was zichtbaar aangedaan door de prachtig ge slaagde aubade door dtf duizenden kinde ren haar gebracht hebben. Het geheele middenvak op de Dam was met deelne mers, bestaande uit kinderen van verschil lende zangvereenigingen, weeshuizen, kin derkoren en scholen, gevuld. Twee kinde ren uit de menigte brachten een prachtig bloemkussen waarop de cijfers 50 in lila bloempjes waren aangebracht en waaraan oranje linten bevestigd waren aan de Ko ningin-Moeder Precies om half 12 verschenen de Ko ningin-Moeder en de Koningin, alsmede de Prins en Prinses Juliana op het balcon. waaro puit duizenden kelen een oorver- doovend hoera opsteeg Ook het publiek dat bij tien-duizenden in den omtrek stond of uit vensters van de omliggende huizen het machtig schouwspel op de Dam kon gadeslaan, juichte met de jeugd mee. Eer biedig werd door allen het Wilhelmus, dat door Vincent op het carillon werd ge speeld. aangehoord. STAKENDE WERKLOOZEN. Werkloozen uit Utrecht, in werkverschaf fing in den Haskerveenpolder. hebben gis teren hel werk gestaakt. Zij vragen hoo- ger loon. EEN REVOLVER IN KINDERHANDEN. Noodlottig ongeval Een drietal jongens die Donderdag le Arnhem van de Creutzbergschool naar de- ouderlijke woning op Plattenburg gingen, vonden bij een boom in de Huygenslaao een revolver, die weggeworpen was. Een der jongens raapte het wapen op cn gaf het aan zijn elfjarig broertje, die op het idee kwam om er klappertjes in le leggen en ermee te gaan schieten. Toen de jongen den trekkei overhaalde, ging het schot af en werd de derde jongen door een kogel, die nog op de revolver zat, in den onderbuik getroffen. ITet kind. dat hevig bloedende werd opgenomen cn naar het gemeente ziekenhuis overgebracht, ver keert in zorgelijken toestand SCHIPBRUG AANGEVAREN. Voor de zooveelsle maal werd de schip brug le Doesburg aangevaren. Een Duit- sche Rijnaak, die een botsing met een bij de brugopening wachtende tjalk wilde voor komen, sloeg met kracht tegen de brug aan, waarvan één schip ernstig gehavend werd. terwijl steunbalken braken cn de tram rails werden verbogen. Het verkeer tus- schen de beide IJseloevers werd geduren de eenige uren per roeibootje onderhouden, terwijl hel bijna acht uren vorderde, en de tram der G.T.M. weer kon passeeren WATERPUT BEDORVEN. Te 's-ITeer-Arendskerke (Z.) heeft men het water in een put van een landbouwer door het ingooien van petroleum bedorven. Nogmaals het beleid van het hoofdbestuur Nadat gistermorgen bij de voortzetting der 2(Jste Algemeene Vergadering \an „Ons Belang" de president een korte in leiding had gehouden, zijn daarna de in stellingen aan de orde gekomen. De ver gadering ging over het algemeen accoord met de verslagen der commercieele instel lingen. Bij het verslag over de Levensver zekeringmaatschappij bleek dat het kapi taal van 10 nnllioen gulden thans is over schreden. Een voorstel van de afdeeling Berg op Zoom inzake de N.V. Spaarkas „Onderlinge Voorzorg" elk lid moet de door hem ge laste gelden op elk gewild oogenblik kun nen opvorderen werd nog verworpen Zeer uitvoerig werd stil geslaan bij de behandeling van het Ziekenfonds. De af deeling Den Bosch zag haar wijddragende voorstellen verworpen. Men wilde ook o.a. voor wachtgelden en gepensioneerden de gelegenheid geven toe te treden als lid van het Ziekenfonds Het beginsel was zeer mooi, werd door tegenstanders cn het hoofdbestuur betoogd, maar de uitvoering zou de boeken van het fonds met een na- deelig saldo doen sluiten. Een zelfde lot was het voorstel beschoren tot verhooging der contributie van leden van het fonds, welke niet lid zijn van de organisatie. De toestand blijft dus ongewijzigd. De behan deling der vorige des betreffende voorstel len nam verder bijkans den geheelen morgen in beslag. Voor dat de gisteren onderbroken debat ten voor het hélen van bet hoofdbestuur werden voortgezet, deed nog de president mededeeling van een ingekomen telegram van den particulieren secretaris van H. M. de Koningin Moeder, die uit haar naam de dank overbracht voor het gisteren ge zonden telegram van hulde. Intusschen vond men gelegenheid de aftredens leden van het hoofdbestuur, de heeren W. .Wijk, C. E. Schutyser en D. F. Brandwijk bij ac clamatie te herkiezen. Ook de behandeling en wijzigingen der 'Statuten, Huishoude lijk Reglement en Inwendige organisatie en Positieregeling Ambtenaren der Ver- eeniging gingen nog aan de voortzetting der debatten door. De heer Noordewier, van de afdeeling Amersfoort, kwam weer terug op de reeds gisteren door hem aangevoerde kwestie de weigering van een artikel in het week blad. Tegen dit beleid liet spreker ernstige protesten hooren. Den Haag leek het t bes te aan alles een einde te maken het was zuiver een kwestie tusschen de afdeeling Amersfoort en het hoofdbestuur. De woord voerder van de Haagsche afdeeling zeide meteen te staan aan de zijde van het hoofd bestuur. De afdeeling Dordrecht liet een stem hooien van volle overtuiging van de edele gevoelens van den heer Noordevvier, die hem leidden toen hij zich tegen het hoofdbestuur kantte. Maar hij deed dit op zoo'n suggestieve wijze, alsof het gelijk vol komen aan zijn zijde was. Bovendien was deze kwestie onverkwikkelijk en wellicht nadeelig voor de interne verhoudingen bij ..Ons Belang". Verder ontrafelde Dordrecht do rede van den heer Noordevvier cn toonde de zwakke plekken en de foutief gebruikte voorbeelden aan. Met deze stem contra Noordevvier, pro hoofdbestuur gaf de ver gadering haar instemming te kennen. Dezo heele zaak. betoogt de woordvoerder van Dordrecht, is van secundair belang, en vol komen gescheiden van het primair belang In het afgeloopen jaar heeft het hoofdbe stuur op de bres gestaan voor de vitale be langen van de onderofficieren. De president ziet in den grooten omhaal an woerden van Noordevvier niets an ders dan een pogen om de meening der ver gadering op zijn hand te krijgen. Het hoofd bestuur, het kan t niet bewijzen, maar voelt in dit alles niets anders dan een pogen tot loswrikken van de leiding en het gezag van «let hoofdbestuur. Evenals gisteren brengt cie president de zaak tot de kern terug. Noordewier zou de cursus van den ontwik kelingsarbeid op willen heffen om die dan v.eer toe te voegen aan de Volksuniversiteit. Het hoofdbestuur heeft aan de wijze van handelen van Noordevvier oude schoe nen wegwerpen vóór nieuwe niet mee billen werken. Tot een redelijke proef is steun toegezegd, maar Noordevvier bleef er bij. eerst den eenen cursus opheffen, dan Jen nieuwen beginnen. En de desbetreffen de artikelen leken onschuldig, maar ze wa ren gevaarlijk. Het hoofdbestuur kan niet van zijn standpunt afwijken: het heeft de beslissing van plaatsing. Het is het streven van Noordewier, zoo vult de heer Schuurmans den president aan, een politieke, sociale maatschappelijke overtuiging binnen de gelederen te brengen van „Ons Belang" cn het is juist het stre ven dit alles te vermijden. De lieer Noordevvier spreekt zijn spijt uit over de door den president gebezigde woor den. Amersfoort zal lid blijven, contributie betalen, maai daarmee uit. Aan het einde van liet debat wordt on der applaus het beleid van het hoofdbe stuur goedgekeurd. Er wordt dan weer voortgegaan met de behandeling der voorstellen. Groote instem ming vindt een voorstél-Den Haag om ook de kosten voor een tweede afgevaardigde Ier algemeene vergadering voor rekening an het hoofdbestuur te nemen de de batten worden er rumoeriger op en on danks de tegenstrijding van dit college zijn net S7 tegen 11 stemmen die onder eenigo vroolijkheid het voorstel er door sleepen Meer succes heeft het hoofdbestuur met betrekking tot een voorstel betreffende het huishoudelijk reglement Het bestuur is voorts van meening, dat hot voorstel van Bergen op Zoom, om in verband met de iaalsïe voorvallen Blokker en Kleefstra dringend een accountantson derzoek in (e stellen over de geheele admi nistratie. zoowel van O. B als. hare instel lingen. niet gevvenscht is. Accountants onderzoek bij de afdeclingen had niet an ders dan woorden van lof tengevolge. Uit de vergadering klinken stemmen op dat dit voorstel „nooit" zal worden gesteund, zoo- Jat debat werd voorkomen en van het voor stel zonder verder commentaar werd afge- z-en. De salarisregeling, zooals ze thans is, kan zoo onmogelijk blijven, was de kern van een vurige rede van den heer Vaatstra, namens het. hoofdbestuur. Rotterdam wilde niet. meer over salarissen praten, maar al- iocn vechten voor periodieke bevordering. Maar, betoogde de heer Vaatstra, hier wordt immers reeds 15 jaar voor gewerkt. De abnea in een voorstel van Leiden de belangen van het technisch personeel in 'len vervolge „op dezelfde wijze" te behar tigen als voor alle categorieën bracht een uiteenzetting van Leiden met zich mee, toen het hoofdbestuur zijn afkeuring over «leze zinswending uitsprak. Een ietwat pijn lijk debat volgde, doch was spoedig ver goten door het bij acclamatie aannemen .an oen motie door het. bestuur de ver gadering voorgelegd dit hoofdbestuur op r« diagen een actie voor salarisherziening voor te bereiden en deze actie met alle Ui acht in te zetten tot het beoogde doel was bereikt. Twee redevoeringen waren inleiding tot ■te behandeling van het vraagstuk der wachtgelders en wachtgeldregeling. Een droevig beeld werd van die wachtgelders geteekend, die in kommenolle omstandig heden het leven slijten. Onomwonden gaf de vergadering haar groote instemming met i et gesprokene le kennen. De vertegenwoordiger van den Belgischen inderófficiersbond vond dan gelegenheid een afscheidswoord le spreken. De presi dent zeide deze vertegenwoordiging op hoo ren prijs gesteld te hebben. De rëstecrende agendapunten werden ervolgens vlug afgehandeld, waarna de president met een korte rede deze twee- laagsche vergadering sloot.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6