DÉ EEMLANDEQ GARAGE MOLENAAR Telefoon 1212 Verhuring van Lips safe-loketten GROENHUIZEN MINDERHEDENRAPPORT AANGENOMEN ABONNEMENTSPRIJS pci 3 maanden voor Amersfoort f2.10, per maand f 0.75, pet weck (met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.171/* PRIJS OER ADVERTENTIEN van 1—4 regels f 1.05 met inbegrip van een bewljsnumner, Vrijdag 14 Juni 1929 27e Jaargang No. 291 BUITENLANDSCH OVERZICHT N.V. MIDDENSTANDS-BANK Deskundige voorlichting bij den aan- en verkoop van Effecten. Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-depssito's rente 4 Juwelier. Gedipl. Horlogemaker Gevestigd 1385 HEVIGE WOLKBREUK IN ZEVENBURGEN Zestien personen verdronken KERKVREDE IN MEXICO? VOOR ONMIDDELLIJKE ONTRUIMING TWEE OCEAANVLUCHTEN E STRESEMANN CONTRA BRIAND OPLICHTINGSZAAK TE BERLIJN AMERSFOOmSCH DAGBLAD Binnenland franco per post per 3 maanden f 3,-. Afzonderlijke nummers t 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERG 513 DIRECTEUR- UITG EVER! J.VALKHOfT elke regel meer f0,25. Liefdadigheids-advertenties voor da helft van den prijs. Kleine Advertentlfcn „KEITJES" by vooruitbetaling 1—3 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen I I.—Bewijsnummer extra 0.05 De ex-kalief wil niet beta len. Een verdrietig ver haaltje uit de „Duizend en é=n nacht." In de Vossische Zeilung van 13 Juni komt een leuke correspondentie voor van haar berichtgever Arthur Koestier uit Je ruzalem, die wellicht juist in deze zoele zomerdagen, nu wij vooral niet al tc zwaar op de hand mogen zijn, door de lezers zal worden geapprecieerd. Ex-kalief' Hoessein was koning van den Hedjaz, het land, waarin Mekka en Medi na liggen, en is nog steeds de vader van don koning van irak en van den emir van T'ransjordanic, Abdoellah Nadat hij lang genoeg kalief was. werd hij onttroond en naar Cyprus verbannen, waar hij op l oogenblik woont Maar hij is een ontzettende gierigaard, llrj, tachtigjarige, bewoont met zijn 76-ja- rige. vrouw een ouden dienaar en een jon ge dienares vier kamers, waarvan maar twee gemeulileerd zijn de andere meube len van zijn vroeger koninklijk paleis heeft hij op den bazaar in Damascus laten op ruimen, zoogenaamd om de kosten voor zijn levensonderhoud te kunnen bestrijden. In werkelijkheid is hij echter sprookjes achtig rijk; hij bezit tegen de twee millioen pond, die hij uit de zaken van zijn kalief- tijd heeft weten le redden. Ook bestaat de legende, dat hij eiken nacht in pyama en met een kaars in de hand afdaalt in den kelder om daar met zijn sidderende hand van grijsaard ie irrabbelen in zijn verbor gen schatten. Maar zooals de meeste mo derne legenden, is ook deze door een Ame rikaan bedacht, die als troubadour rond reist op 't eiland Cyprus Eenigen tijd geleden kwam een bankier uit. Bagdad op Cyprus aan hij had twee getuigen bij zich en begaf zich recht streeks naar den ex-kalief om een wissel te presenteeren, dien hij drie jaar geleden had onderteekend. Het bedrag der schuld was 22 Engelsclie ponden, dus een som, die de kaliefen uit de „Duizend en één nacht" in een zilveren buidel als fooi plachten toe te gooien, wannen men hem een limonade bracht. Ex-kalief Hoessein wierp den ban kier geen zilveren buidel voor de voeten, maar dezen de deur uit. Dit werd door de getuigen bevestigd. Waarop deze zich naar den kadi begaf, namelijk het gerechtshof in Nikosia. Nau welijks werd de zaak~~op Cyprus ruchtbaar, of er diende zich reeds een tweede schuld- eischer bij de rechtbank aan een donkere man uit Abessynié eischtte de ronde som van 2000 pond op en wel voor spionnage- diensten. die hij eens den kalief in den Hedjaz had bewezen. Daarna kwam echter de pointe in den vorm van een schoenmaker, die sinds anno domini 1923 op het loon van drie paar geleverde schoenen wacht en dat kon men gewoonweg een schandaal roemen. De ex-kalicf echter, die blijkbaar bij alle stormen van het leven zijn humor had be waard, pleitte voor de rechtbank als volgt „Deze man wa? een hofleverancier, toen ik nog koning van den Hedjaz was. In de ze hoedanigheid heb ik de scnocncn bij hem besteld. Het is daarom de zaak \an mijn opvolger de schoenen te betalen wend u, mijn vriend, tot Ibn Saoed, den sultan der Wahabieten; en wanneer deze u niet den buik opensnijdt, omdat gc een ketter zijt, dan zult ge ook uw geld krij gen". Waarop de schoenmaker alsdus repli ceerde „O, kouing, gij /.elf waart het en niet uw titel, die in mijn schoenzolen gaten hebt geloopen daarom zijt gij het, die de schoe nen rnoct betalen Kort en goed, daar van den ex-kalief geen piaster los te krijgen was, heeft de rechtbank nu besloten hem bankroet te verklaren Hoessein antwoordde daarop, dat zijn geldnood vermoedelijk maar twee jaar zou duien, daar hij thans een export zaak heeft, waar voorloopig uel-is-waar nog geld bij moet, maar die, naar hij hoopte spoedig zou florecren. De officieuze Kransche krant in Syrië, L Orient. zegt echter „Men beweert, dat de oude koning zwak van zinnen cti kindscli is geworden; laten wij hopen, dat dit waai* is dan heeft hij tenminste een verontschuldiging HABIB OELLAH'S POSITIE. Aandrang op Aman Oellali om afstand te doen. Londen, 13 Juni. (H. N.) Volgens sommige berichten moeten zich bij Aman Oellah drie vertegenwoordigers van Habib Oellah hebben aangemeld, teneinde hem te bewegen afstand te doen van den troon. Habib Oellah wil in dat geval Aman Oellah de volledige bescherming van zijn bezittin gen en die van zijn familieleden toezeggen. Men neemt aan, dat Aman Oellah dit aan bod zal afslaan. VLIEGONGEVALLEN IN AMERIKA. New York. 13 Juni (V.D.) Volgens offi c.ieele cijfers bedroeg het aantal personen, dat in het jaar 1,928 bij 1122 vliegongeval len werd gedood. 384, dat der gewonden 709, terwijl 1213 personen vliegongevallen mee maakten, waaraan zij zonder letsel ont snapten. LUXE AUTO-VERHUURINRICHTIIMG IYIET BETROUWBARE CHAUFFEURS voor Amersfoort en Omstreken Langegracht No. 4 - Telefoon 304 AMERSFOORT Directie: A. H. [VIARTENS. Tel. 852 Langestraat De omgeving van Klausenburg is geteis terd door een met hagelslag gepaard gaan de wolkbreuk, waardoor ettelijke plaatsen onder water werden gezet. Bij de overstroo- raing vonden zestien personen den dood. De aangerichte schade is buitengewoon groot. De telefoon- én telegraafverbindingen ziin verstoord. STORM IN AMERIKA. Verscheidene slachtoffers. jonden, 13 Juni. (II. X.) Bij een hevigen storm in het centrale Westen van de Vereenigde Staten zijn 10 personen om het leven gekomen, terwijl ook groote mate rieel© schade werd aangericht. Daar vele telefoon- en telegraaflijnen gestoord zijn, zijn talrijke plaatsen nagenoeg geheel van de buitenwereld afgesneden. De storm be weegt zich in Oostelijke richting voort en zal, naar men verwacht, vanavond de kust van den Atlantischen Oceaan bereiken. PRUISEN EN HET CONCORDAAT. Toestemming van de soc. riem. landdagfractie. Berlijn, 12 Juni (V.D.) Omtrent het ver loop van de zitting van de soc. dem. land dagsfractie inzake de kwestie van het con Gordaat, bericht de Vorwarts het volgende: Er waren een aantal sprekers, zoowel voor als tegen het afsluiten van het verdrag. Ook door de tegenstanders van het verdrag werd veelvuldig de nadruk er op gelegd, dat er een geweldig onderscheid was tussclien het Pruisische ontwerp en 't Beiersclie concor daat en dal men er gelukkig in geslaagd was de vrees, die in het openbaar ontstaan was omtrent den inhoud van het verdrag, te ontzenuwen. Na debatten, die verscheidene uren duurden, volgde de stemming, die met een zeer groote meerderheid eindigde ten gunste van het aannemen van het verdrag. Vervolgens had nog een korte bespreking plaats van de kwestie der rageeringsveran- dering. waarin minister Braun de verkla ring deed, dat hij iedere verbinding van de regeeringskweslic met de concordaatskwes tic liad vermeden en dit ook in het vervolg zon doen. Wanneer de regeeringskwestie eenmaal ter sprake zou komen, zou zij niets uitstaande hebben met de kwestie van de toestemming tot het verdrag tussclien Prui- en de curie Principieele overeenstemming N e w-Y ork, 13 J u n i. (V. Volgens een bericht uit Mexico-city hebben de on derhandelingen tussclien den Mexicaan- schcn president en den vertegenwoordiger van het Vaticaan tot een principieele over eenstemming geleid. Het voornaamste punt van het vredesverdrag, dat nog deze week zal worden ondei teekend bevestigde dat de levisiewel buiten de staatswetten ligt. De kerkvrede zal a.s. Zondag door Jieropening der kerken met plechtige missen gevierd worden. 11 cl standpunt van Lloijd George Afschaffing van duikbooten Londen, 13 Juni. (H.N.) Lloyd George heeft op een lunch voor de afgevaardig den der liberale partij zich voor de on middellijke ontruiming van het Rijnland verklaard. Voorts verklaarde hij zich voor liet herstel der diplomatieke betrekkingen met Sovjet Rusland. Ook drong hij er op aan, dat de regeering terstond de Ameri- kaan'sche toenadering in het vraagstuk der ontwapening ter zee zal beantwoorden, vooral wat de vermindering van het aan tal kruisers betreft. Hij sprak de hoop uit, dat de duikbooten geheel afgeschaft zullen worden. Indien de regeering er op zal aan dringen, dat de plechtige beloften voor de ontwapening, in het vredesverdrag gegeven, uitgevoerd zullen worden, zullen de libera len de regeering van harte steunen. Na tuurlijk moet dit met tact, bescheidenheiG en beleid geschieden. Wil de regeering de zaak des vredes dienen, dan moet zij het dwaze door de laatste regeering aangeno men standpunt verlaten, dat de reserve» bij de berekening van de nationale bewa pening niet meegeteld behoeven te 'worden. Deze reserves vormen vier-vijfde van de continentale legers, als deze op voet van oorlog zijn gebracht. Worden de reserves buiten beschouwing gelaten, dan zijn alle besprekingen voor de ontwapening doelloos. Voorts zullen de liberalen de regeering van harte steunen, indien zij het vraagstuk der werkeloosheid krachtig ter hand neemt. De liberalen zullen voorts van hun positie in het nieuwe parlement gebruik maken, om aan te dringen op een spoedige hervor ming van het kiesrecht. Lloyd George wern met algemeene stemmen tot voorzitter der liberale partij herkozen. EEN DAME VERMIST. B er 1 ij n, 13 Juni. (H.X.) Van een reis gezelschap van ongeveer 30 Engelsche da mes, dat Dinsdagavond over Rotterdam ie Berlijn is aangekomen, om deel te nemen aan het internationale vrouwencongres, da: Maandag te Berlijn zal beginnen, wordt de 61-jarige mejuffrouw Buckingham uit Han- ley vermist. Toen het gezelschap op het station te Berlijn uitstapte, bleek mej. Buc kingham niet meer aanwezig te zijn. ITaar bagage cn haar pas bevonden zich echter nog in den trein. Tot nu toe is geen spoor van haar gevonden. Een onderzoek wordt ingesteld. TWEE LIJKEN OPGEHAALD. Daad van overspanning Keulen, 12 J u n i. (H.X.) Uit den Rijn zijn bij Monheim en Hardingen de lijken opgehaald van een 17-jarigen scholier en een 15-jarig meisje, die te Keulen een in richting van onderwijs bezochten. Waar schijnlijk heeft men hier met een daad van overspanning te doen. RUSSISCH MONARCHIST TER DOOD VEROORDEELD. Wegens spionnage en terro ristische daden. B e r 1 ij n, 12 Ju n i. (H. N.) Volgens een mededeeling van het Russisch Telegraaf- agontschap heeft het opperste gerechtshof ïc- Moskou Kanski,, een actief lid van een Russische monarchale organisatie, wegens spionnage cn leivoi istische daden ter dood veroordeeld. Kanski werd beschuldigd in verbinding te hebben gestaan met een groep monarchisten, die in 1927 den homaanslag O een clubgebouw te Leningrad heeft geor ganiseer». DE WIJZIGINGEN IN HET STATUUT VAN HET INTERNATIONAAL GERECHTSHOF GOEDGEKEURD. In September voor den Volkenbond. M a d r i d, 12 Juni. (II. X.) De Raad var, dan Volkenbond heeft vanmiddag de voor gestelde wijzigingen in het statuut oor het Iioernationaal Gerechtshof te "s-Gravenha- ge goedgekeurd. In hoofdzaak hebben deze wrzigmgen betrekking op hel inwinnen Min adviezen, dit in verband met het toe- 1 reden der Vereenigde Staten tot het ge- rechtshof. De wijzigingen zullen ook aan de verga- lering van den Volkenbond in September orden voorgelegd De nota. welke tic Ver- M.-igdc Staten n Februari hebben toege zonden zal worden beanlw uord door de me dedeeling van het rapport mui de betrok ken commissie en het heden genomen be sluit. Geluk eu ongeluk New-York, 13 Juni. (H. X.) De „Aiseau Jaune" met de Kransche vliegers Le Fèvre en Lotti, is vanmiddag voor de vlucht van New-York naar Parijs gestart. De Ame- rikaansche radiostations zullen de bizon- dérheden van de vlucht bekend maken. De vliegers hebben reeds meegedeeld, dat het vliegtuig goed vooruitkomt. De weerbe richten luiden gunstig. Stormen zijn er op het oogenblik boven den Oceaan niet en gedurende het grootste gedeelte van de vlucht zullen do vliegers den. wind in den rug hebben. De „Green Flash", die vanmiddag de vlucht eveneens wilde aanvaarden, is bij de start verongelukt. Het vliegtuig kwam met een hindernis in botsing, tengevolge waar van het onderstel werd weggeslagen en de propeller brak. liet vliegtuig kwam in het water terecht. De bemanning bleef onge deerd. WEERBERICHT Hoogste barometerstand: 7GS.0 te La Garun-a. Laagste barometerstand 740.2 te Thorshavn. Verwachting tot den avond van 15 Juni: Matige tot krachtige Z. tot W. wind. meest zwaar be- wollkt of betrokken, waar schijnlijk eenige regen, wei nig verandering in tempera tuur. Geen principieele opvattingen, maar practische resultaten Een resu taat bereikt Madrid, 13 Juni. (V. D.) De Volken- bondsraad heeft lieden na beëindiging van de groote discussies eenstemmig het rap port van de raadscommissie voor het min derhedenvraagstuk aangenomen. Hiermede zijn de besprekingen van den Volkenbonds- raad inzake het minderhedenvraagstuk de finitief geëindigd. Wanneer en in welke vorm de minderhedenkweStie opnieuw zal worden ter sprake gebracht is een vraag van de toekomst. Aan het einde van de discussies sprak dr. Stresemann zich fel uit tegen de door Briand verkondigde opvatting betreffende de opname van de minderheden door de meerderheids-volken. Ilij wees er op, dat Chamberlain een hem in deze richting op gedrongen meening uitdrukkelijk heeft af gewezen. Wanneer Briand het heeft over een cutureele samensmelting van de meer derheden, dan moet er uitdrukkelijk tweeërlei onderscheid worden gemaakt. 1. De minderheden hebben vanzelfspre kend de plicht, een loyale houding tegen over hun staten aan te nemen. 2. Een culturcele samensmelting van de minderheden behoort in geen geval tot de plichten, die voortvloeien uit een loyale houdig. Er bestaan groote en gelukkige volken, welke ondanks cultureel e tegenstellingen in een staatsverband te zameti leven. Onge twijfeld beeft Briand de uitdrukking „sa mensmelting" niet in dien zin gebezigd, xlat de minderheden hun eigen ras, gods dienst en taal zouden moeten opgeven. Wanneer Briand verklaard heeft, dat de souvereiniteit van den staal de voornaam ste pijler is, waarop de Volkenbond rust, dan zal hij van niemand grootere instem ming ondervinden dan van den vertegen woordiger van Duitschland. De Engelsche vertegenwoordiger Graham verklaarde, dat men tot practische resulta ten moest komen. Een oplossing, die alle partijen bevredigt, is in een zoo moeilijke en diepgaande kwestie als het minderhe den-vraagstuk ondenkbaar. Een rede van Briand. N'a de rede van Stresemann hield Briand een lange redevoering, waarin hij zich in scherpe bewoordingen richtte tegen de minderheden, waarbij hij opnieuw den na druk legde op zijn oude stelling, dat de minderheden door de meerderheid-staten worden opgenomen. Hij zeicle, dat het hier bij niet zoozeer aankwam op de principieele opvattingen, dan wel op cle practische re sultaten, welke nu bij het minderheden vraagstuk zijn bereikt. Men zal moeten trachten de rechten van de minderheden in volkomen overeenstemming te brengen met de souvereiniteit'van den meerderheidstaal, die bij den Volkenbond is aangesloten. Maar een diepgaand onderzoek naar de uiterst moeilijke en lastige minderheden-vraag stukken zal doen blijken, of het werkelijk belang van de minderheJén er mede is ge diend, wanneer handelingen, waardoor ze in botsing zouden komen met hunne regee- ïingen en met het meerderheidsvolk, vvoi- den voorkomen. Het staat vast, dat inzake de minderhedenkwestie niets gedaan kan worden, zonder toestemming van de regee ringen, die bij de minderheden-verdragen belang hebben. Daarom is een compromis onvermijdelijk. Hoewel er eenerzijds men schel), zooals dr. Stresemann zijn, die objec tief het belang van de minderheden ver dedigen, zijn er anderzijds toch ook ele menten, die er slechts op uit zijn onrust en ontevredenheid te .verwekken en een der* gelijke atmosfeer in cle minderheid voor persoonlijke doeleinden te benutten. Er be staan organisaties, wier bedoelingen niets met het werkelijk belang van de minder heden te maken hebben. Dergelijke organi saties veroorzaken een stemming van on rust en ontevredenheid bij de minderheden, waardoor ze in een buitengewoon moeilijke positie komen en de vrede ernstig wordt bedreigd. De verantwoordelijke staatslieden, ten volle bewust van hun verantwoordelijk heid tegenover hunne landen en de pu blieke zaak, moeten slechts die maatrege len nemen, die practische waarde hebben en mogen zich niet door avonturen laten ver leiden. Hoewel dr. Stresemann zijn principieel standpunt, dat hij ten opzichte van de min derhedenkwestie inneemt, op een volkomen zuivere wijze verworven, toch kent spreker den ruimen blik van dr. Stresemann vol doende, om er zeker van te kunnen zijn, dat dr. Stresemann niets zal doen. wat het werk van den Volkenbond zal verhinderen Er is een resultaat bereikt, dat weliswaar niet op alle punten ten volle bevredigd, maar dat toch den eenig mogelijke» prac tische» middenweg aangeeft, en tevens te vreden stelt en een verdere vooruitgang in het. minderheden-vraagstuk verzekert. Dc Bïiilgaarschc troonopvolger erbij betrokken Een fantastisch vermogen De Berlijnsche recherche houdt zich op het oogenblik met een oplichtingsaffaire bezig, waarin wissels tot een bedrag van eenige millioencn markt ten name van den Bulgaarschen troonopvolger, prins Cyril- lus, de hoofdrol spelen. Reeds sedert maanden, zoo vertelt de Tel., zijn in bepaalde Berlijnsche kringen wissels in omloop, die door den algemee- neh gevolmachtigde van den prins, dr. Stci- ner uit Weenen, namens den kroonprins zijn onderteekend. Hoewel reeds in Sep tember en October 1927 soortgelijke wissels wegens non-betaling te Berlijn werden ge protesteerd, slaagde Steiner erin door be middeling van den Berlijnsche» advocaat dr. Berth opnieuw accepten te verzilveren. O. m. nam een te Berlijn woonachtige con sul, dr. Edgar Klauss geheeten, voor een bedrag van 700.000 mark dezer accepten, die echter nimmer zijn gehonoreerd. Als onder pand diende een steenkolenmijn, die aan prins Cyrillus zou toebehooren. Steiner en Barth trachtten voorts bij een Berlijnsche bankinstelling voor 3 millioen mark wissels te vërdisconteeren, waarbij zij aandeelen der bedoelde steenkolenmijn als onderpand aanboden. Tevens legden zij een speficatie van het vermogen van prins Cyrillus over, volgens welke specificatie de kroonprins zich in een onmetelijken rijkdom zou ver heugen. Later bleek evenwel, dat de speci ficatie vervalsching was. Voorts moet. ook in Zwitserland zijn ge tracht, om dergelijke wissels aan den man te brengen, waarbij werd beweerd, dat de prins met de erfgename van een schatrij ken Amerikaan in het huwelijk zou treden. Prins Cyrillus, die pas eenige weken ge leden uit de Vereenigde Staten is terugge keerd, vertoeft op het oogenblik te Parijs. Naar dr. Claus verklaarde, heeft de prins van de oplichterij afgeweten en hem zelfs herhaaldelijk te Berlijn in het hotel „Kai- serhof" ontvangen. DE PRINS VAN WALES BLIJFT VRIJGEZEL. Londen, 13 Juni. (II. N.) De geruch ten, door sommige Amerikaansche bladen verbreid, volgens welke er sprake zou zijn van een a.s. verloving \an den prins van Wales met prinses Irïgrid van Zweden, wor den een verzinsel genoemd. De prinses komt uitsluitend voor particuliere doeleinden op bezoek naar Engeland.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 9