EEN TRAMWEG IN BENARDE POSITIE „VHirondelle' W. K. VAN ROSSUM Inschrijving van leerlingen voor den nieuwen cursus van: DiENSTBhPERKING BIJ DE N. T. M. UIT DEN OMTREK. IN BUNSCHOTEN GEEN „ONRUST" SPORT INGEZONDEN STUKKEN 16118 LANGESJRAAT. Uitgebreide sorteering HOEDEN MANTELS DEUX PIECES REGENMANTELS a. da Hoogere Meisjesschool b. de Lagere School opleiding voor Gymnasium H B. S enz c. de Kleutersklasse vóór 15 Juli e k. aan het Schoolgebouw OLDENBARiEVELTLAAN 23 Een bespreking in de Friesche K. van K. Steuoweigering door de spoorwegen In een vergadering van de Friesche Ka mer van Koophandel te Leeuwarden is gis ter de kwestie van de Nederlandsche Tram weg Mij. ter sprake gekomen. Zooals men weet, is deze maatschappij door het afkeuren van eenige locomotieven en gebrek aan geldmiddelen om nieuwe te koopen, overgegaan tot beperking van het rechtstreeksche goederenvervoer op de lij nen naar St. Jacobaparochie en Drachten Groningen, en het verhoogen van de vracht prijzen. Voortaan zullen twee bevrachtin gen, een voor de spoor en één voor de tram, noodig zijn. Eind Augustus zal men het verkeer op de Drentsch-Friesche lijnen in gelijke mate moeten beperken. De spoorwe gen hebben medewerking geweigerd om de tram uit deze moeilijkheden te helpen, en de reductie voor rechtstreeks vervoer inge trokken. De heer Eriks en de secretaris van de kamer, dr. Otten, hebben geconfereerd met den minister van waterstaat en de di rectie van de Nederlandsche Spoorwegen. Deze heeren hebben meegedeeld, geen gun stig resultaat gehad te hebben bij den mi nister. Daar de spoorwegen, volgens 's mi nisters meening, in Friesland nog al wat concurrentie ondervinden van de autobus sen, meende hij de houding van de spoor wegen te begrijpen. De minister heeft hen naar de provincie en de spoorwegen ver wezen en zou doen wat hij kon, om de tram te behouden. De directie van de Nederl. spoorwegen wees op de slechte financieele uitkomsten van de tram. Het rechtstreeksch verkeer had men al veel eerder moeten stopzetten. Als Friesland zooveel prijs stelt op het be houd, dan moet Friesland het zelf maar financieren, meende de directie. Voorzitter en secretaris hebben voorts den commissaris der Koningin van deze bespre kingen op de hoogte gebracht, en gezegd, dat, indien het rechtstreeksch verkeer had blijven bestaan, op korten termijn steun zal moeten worden verleend. Ook bij het Provinciaal Bestuur heeft men geen suc ces gehad. In elk geval zal men eerst het resultaat van het onderzoek van de Staats commissie moeten afwachten. Voorts is bericht ingekomen \an de N. T. M.,dat zij niet in staat is zich nieuwe loco motieven aan te schaffen, en dat beperking ,van het vervoer op 10 Juni is ingegaan. De voorzitter zeide, dat er op het oogenf- blik voor de Kamer niet veel te doen over blijft. De heer van Aspercn beweerde, dat het stopzetten van het goederenvervoer bij de tram in de toekomst veel opzien zal baren. Spr. vroeg of het niet goed was zich volle dig op de hoogte te stellen, op welke wijze andere tramwegen in ons land worden ge financierd en gesubsidieerd. Hij had de over tuiging, dat de tramlijnen in het midden en in het Zuiden meer steun ontvangen dan die in het Noorden. De heer van Tuinen zeide. dat men te Ber licum duidelijk bemerkt, dat het niet bij een bedreiging is gebleven. Door den nieu wen toestand zijn voor deze tram de ver voerkosten veel hooger geworden. Boven dien ondervindt het goederenvervoer veel moeilijkheden. Spr. zou gaarne zien, dat de Kamer mede actief bleef en probeerde met andere organisaties samen te werken om desnoods ten koste van financieele of fers van de belanghebbende organisaties den ouden toestand hersteld te krijgen en de toezegging der spoorwegen, dat het recht streeks verkeer zal voortduren. Spr. be greep niet, dat een lijn, zoo productief en zoo geschikt liggend, op een dergelijke wij ze in den steek zou worden gelaten. De voorzitter zeide, dat het eigenaardig aandoet dat de spoorwegen hun reductie aan de tram hebben ingetrokken. Alle an dere groote vervoeders krijgen groote re ducties. Ook voor dit argument zijn de spoorwe gen ongevoelig gebleven, zegt spr. Het is een averechtsche toestand, dat de tram on gebruikt zou blijven, en dat de wegen naar Leeuwarden door het vervoer te lijden zou den hebben. Volgens spr. moet er van de belanghebbenden veel meer actie uitgaan, en moet men ook probeeren de autoriteiten van Friesland te winnen. Het is onduld baar, vindt spr., dat Friesland op deze wijze achteruit wordt gezet. De heer Pelletier zeide de houding van de spoorwegen onbegrijpelijk te vinden. Ook het standpunt van den minister is onbegrij pelijk, te meer omdat de staatscommissie tot de conclusie is gekomen, dat de tram voor Friesland onontbeerlijk is. Inmiddels dat in de eerste plaats de belanghebbenden samenkomen, en een flinke protestbeweging inzetten. Hee provinciaal bestuur vooral moet op dezen toestand gewezen worden. Er moet iets gebeuren, vindt spr. Na nog eenige discussies, heeft de voor zitter toegezegd, dat het bureau de zaak nog eens ernstig zal overwegen. (N.R.Ct.) VERDRINKINGSGEVAL TE PAPENDRECHT. Te Papendrecht was gistermiddag te on geveer ijf uur de 18-jarige II. Bouman bezig met herserstellingswerk te verrich ten aan een schip, liggende voor de scheeps werf der N.V. De Groot en Van Vliet. De jongeman deed zijn werk, staande op een vlet. Terwijl mon boven hem met een an ker bezig was, raakte dit los en kwam op de vlet terecht, waardoor deze omsloeg en zonk. Bouman raakte te water en verdween in de diepte. Een mede-arbeider sprong hem na, doch vermocht den drenkeling niet to redden. Eenigen tijd later werd het lijk opgehaald. NEDERLAND EN BELGIË. Minister-president Jaspar en de rede van den heer van der Lande. De N. R. Ct.-correspondent te Brussel meldt Een paar Nederlandsche bladen hebben gemeld, dat minister-president Jaspar den ambtenaren van de verschillende departe menten zou hebben verboden of doen ver bieden, de door den heer van der Lande, lid van de Eerste Kamer, in de Fondation Universitaire alhier gehouden rede over de Nederlandsch-Belgische Letrekkingen bij tc wonen. Zelfs is van zekere zijde beweerd, dat dit verbod ook gold voor de leden der regeering. Èen dergelijke voorstelling van zaken is alleszins onjuist. Verscheidene ambtenaren, waaronder de directeur der persdiensten van het departement van buitcnlandsche zaken, de kabinets-secretaris van een der Vlaamsche ministers enz., woonden de le zing bij en de heer van der Lande mocht trouwens, als reeds gemeld, ook kamerpre sident Tibbaut, verscheidene ministers van staat en andere gezaghebbende Belgische personen ondei zijn gehoor tellen. Wat het zoogenaamde aan de ministers opgelegde verbod betreft dit komt hierop neer, dat in de jongste bijeenkomst van den ministerraad de vraag werd gesteld, of de leden der regeering de uitnoodiging der in richters tot het bijwonen van de vergade ring in de Fondation Universitaire konden aanvaarden. Na een korte uiteenzetting van minister Hijmans en enkele woorden van minister-president Jaspar waren de leden der regeering eenstemmig van oor deel, dat het aanLeveling verdiende, in den huidigen stand van zaken, de lezing van den heer Van der Lande niet bij te wonen. DE KONINGIN-MOEDER. H.M. de Koningin-Moeder zal Maandag morgen om 9 uur 30 per trein uit Utrecht naar Arnhem vertrekken, vergezeld van haar hofdame, baronesse van Tuyll van Serooskerken en den particulieren secre taris. Sixma baron van Heemstra. POLITIEKE GEESTDRIFT. Men schrijft uit Zuidlaren aan de N.R.Ct.: Voor één der politieke partijen zouden hier gisteravond twee sprekers optreden. Daar van alle Zuidlaarders er slechts één 1 was opgekomen, werd besloten de redevoe ringen voor betere gelegenheden te sparen. VOORSCHOTTEN KON. HOLL. LLOYD. Mem. v. Antw. aan de Eerste Kamer. In de Memorie van Antwoord aan de j Eerste Kamer in zake het betreffende ont- werp, zegt de minister niet te zullen ont kennen, dat de financieele toestand der maatschappij ingrijpende maatregelen noo dig maakt en hij is het eens met de leden, die concludeerden, dat de moeilijkheden, waarin de maatschappij verkeert, niet al leen haar oorzaak vinden in het gemis aan kasgelden. In die moeilijkheden zal moeten worden voorzien door de reorganisatie en niet door het onderhavige wetsontwerp. In afwachting van het definitief tot stand komen der reorganisatie moet tijdelijke hulp met kasmiddelen plaats hebben. Nadat de reorganisatie is geschied, moet de Staat zich kunnen terugtrekken, daarom loopt de overeenkomst dan ook slechts tot het einde van 1930. DANKBETUIGING VAN H. M. DE KONINGIN. Bij het verlaten der hoofdstad heeft H. M. de Koningin den burgemeester de verzeke ring gegeven, hoe diepe erkentelijkheid zoo wel zij zelve, alsook Prins Hendrik en Prin ses Juliana gevoelen, dat zij getuigen heb ben mogen zijn van de grootsche en ont roerende wijze waarop de burgerij van Am sterdam aan de Koningin-Moeder een in waarheid feestelijke ontvangst heeft bereid. „MILLE COLONNES". In handen van „Heek". Het bekende „Mille Colonnes" aan het Rembrandtsplein te Amsterdam, waarvan de danszaal eenige maanden geleden werd verbouwd tot Cinema, slechts de „Bonbon nière" bleef als dansgelegenheid over, zal andermaal worden gemetamorphoseerd. De inrichting zal worden verbouwd tot lunchroom, gedreven door Heck's naamloo- ze vennootschap. (Hbld.) Wethouders door den commissaris der Koningin gehoord Van moeilijkheden geen sprake KONINGIN EMMA TE AMSTERDAM. Een dankbetuiging aan de burgerij. De burgemeester van Amsterdam heeft ter kennis van de burgerij gebracht het navolgende telegram, hetwelk de burge meester gistermorgen van de Koningin- Moeder heeft ontvangen: De heer Hermans had minister Kan de navolgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat in een kort-gedingzaak voor den presi dent der Utrechtsche rechtbank, mr. S. Triezenberg, tegen den burgemees ter van de gemeente Bunschoten door mr. Sieburg een artikel, door genoem den burgemeester geschreven en opge nomen in het Gereformeerd Weekblad, is geciteerd en waaruit blijkt, dat d. schrijver, dus de burgemeester van Bunschoten, zijn spijt er over uitdruk te, dat destijds wel Borculo door een orkaan verwoest werd, maar Bunscho ten niet? Zoo ja, is de Minister dan bereid dezen burgemeester te kennen te go- ven, dat zulke uitdrukkingen in een openbaar stuk niet te pas komen voor het hoold van de gemeente en Zijn Edelachtbare zich voortaan daarvan heeft te onthouden'? Is het den Minister verder bekend, dat door het zeer ontactisch optreden van meergenoemden burgemeester groote onrust heerscht in de gemeen te Bunschoten? Zoo ja, wil dan de Minister het daar heen leiden, dat Zijn Edelachtbare door een meer gematigd optreden den normalen gang van zaken weer zal herstellen? Het antwoord van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken luidt als volgt: Met het Gereformeerd Weekblad zal be doeld zijn het nummer van 11 Juni 192' van het Gereformeerd Kerkblad voor de Gereformeerde Kerken van Bunschoten en Spakenburg. Daarin komt een door den burgemeester van de gemeente Bunschoten onderteekende opwekking voor aan de bur gerij om giften af te staan, in verband met de stormramp, die destijds den Achterhoek van Gelderland had getroffen. „Spijt", dat zijn gemeente niet is getroffen, wordt geenszins geuit. Wel wordt de vraag ge steld, waarom zij is gespaard, en het ant woord luidt „genade". Een en ander kan toch bezwaarlijk een opmerking aan den burgemeester wetti gen. Dat door het in de derde vraag als zeer ontactisch gequalificeerde optreden van den burgemeester groote onrust in de ge meente Bunschoten zou heerschen, moet, volgens verkregen inlichtingen van den Commissaris der Koningin, sterk overdre ven worden geacht. Van zoodanige onrust is den Commissaris niets gebleken. Integen deel hebben de beide wethouders, die door hem werden gehoord, verklaard, dat van moeilijkheden geen sprake is. Ook uit dezen hoofde kan de ondergetee- kende dus geen aanleiding vinden om den burgemeester een gedragslijn aan te be velen. Soestdijk, 13 Juni 1929. Diep getroffen door de indrukwekkende, waarlijk grootsche hulde, mij dezer dagen door Amsterdams ingezetenen gebracht, voel ik mij gedwongen, u mijnheer de bur gemeester, te verzoeken, daarvoor mijn hartgrondigen dank aan de burgerij der hoofdstad over te brengen. De dagen van 8—12 Juni, in haar midden doorgebracht, zullen voor mij onvergetelijk zijn. Met in nige dankbaarheid zal ik steeds de tallooze bewijzen der trouwe liefde en gehechtheid van Amsterdams burgerij herdenken. Mogen alle wenschen, die ik voor het wel zijn van Amsterdam koester, in vervulling gaan. (w.g.) Emma. DRASTISCHE MAATREGEL. Wegens hel groote aantal overtredingen van de bouwverordening, hebben B. cn W. van Hoogeveen besloten, in het vervolg niet meer te volstaan met het, doen opmaken van proces-verbaal. Dinsdag is dan ook hot huis van D. Groote. dat te Hollandscheveld zonder vergunning van tet gemeentebe stuur en bovendien in strijd met de bouw verordening was gebouwd, op last van B. en W. voor het grootste gedeelte afgebro ken. HET SLACHTFONDSENCONFLICT. De strijd gestaakt. Naar het Hbld. verneemt» heeft de Bond van Boerenslachtveefondseh besloten, het door de slagers en grossiersorganisaties voorgestelde amendement (uitbetaling voor kleine afkeuringen in afwachting van de uitspraak der commissie van onafhanke lijke en onpartijdige juristen)) aan te te nemen. GED. STATEN VAM GELDERLAND. Volgens de Nieuwe Arnh: Ct. zal de heer H. W. J. Sannes, lid van Ged. Staten van Gelderland, zijn functie wegens gevorder- den leeftijd neerleggen. Het moet in de be-1 werden hierop gekozen de heeren dr. A. de doeling liggen van de Statenclubs om de Graaf cn W. van Beuningen. fractie van den Vrijheidsbond een opvol- j Daarna werd de openbare vergadering ger te doen aanwijzen. Daarvoor zou in veranderd in een met gesloten deuren, wei aanmerking komen mr. B. F. Everts, lid ke niet meer door een openbare werd ge- dor Staten te Arnhen"' volgd GEMEENTERAAD VAN UTRECHT. Donderdagavond werd de gemeenteraads vergadering voortgezet onder leiding van den burgemeester, dr. J. Fockema Andreae Een afwijzend praeadvies van B. en W. op een voorstel van mej. Hutten (R.Iv.) om in het Stadsarmenhuis een aparte afdeeling in te richten voor gehuwde paren, werd door den raad aanvaard, daar men het doen van daartoe niet onbelangrijke uitgaven niet gerechtigd werd geacht. Door den raad werden vervolgens voor de gemeente aanvaard een vijftal door wij len mevr. de wed. dr. A. R. Ruitenschild— Gerlings gelegateerde gravures, waarvan 2 voorstellend koning Willem III. een konin gin Sophie en 2 onderscheidenlijk den prins en de prinses von Wied, onder voorbehoud, dat de gemeente bevoegd blijve de gravures desgewcnscht in bruikleen af te staan aan het Oranje-Nassau-Museura te den Haag. Afwijzend werd daarna beschikt op een adres van de N.V. Italiaansche opera om geldelijken steun. In het bestuur der Openbare Leeszaal EEN VUILNISBELT TE WOUDENBERG. Woudenberg. Jarenlang heeft men omtrent het opruimen van vuil getracht biervoor een plaats te vinden, doch zonder resultaat. Met dat al werden in onze ge meente tal van waterlossingen verontrei nigd, zoodat tenslotte de toestand onhoud baar werd. Nu heeft men echter een laag gedeelte grond van de Diaconie der Ned.- Herv. kerk gekregen, dat voor dit doel kan worden aangewend. Thans kan men dus zonder kosten eens per week zijn vuilnis naar het terrein aaD den Zeisterxveg bren gen, alwaar dit onder loszrcht word* ^er- werkt. De klachten aangaande 7crontrei- niging en slechte afvoer van het water zijn daardoor nu vervallen. Voetbal. "15 HET N. V. B. PROGRAMMA. Zondag 16 Jnnl. Kampioenschap van Nederland.. Groningen: Velocitas—Sparta, Aldeeling I. Promotiecompetitie 3e klasse. Weesp: Fapiditas—D. W. S. Promotiecompetitie 3e klasse. Amersfoort: H. V. C. 2—de Spartaan 3. Aldeeling II. Promotiecompetitie 2e klasse. Rotterdam: Xerxes—Excelsior. Promotiecompetitie 3e klasse. Leonidas—V. D. L. Utrecht: Hercules—Vriendenschaar. Afdeeling III. Promotiecompetitie 2e klasse. Enschede: Ensch. Boys—P.E.C. Afdeeling IV. Promocompetitie 2e klasse. Valkenswaard: de Valk—Staatsmijn Emma. Den Bosch: W'ilhelmina—Vlissingen. H. V. C. II—DE SPARTAAN III. H. V. C. II speelt morgenmiddag eveneens op Birkhoven een promotiewedstrijd tegen De Spartaan III, uit Amsterdam. De ont moeting in Amsterdam verloren de rood- witten, thans nu zij op eigen terrein spelen zullen de H. V. C. ers wel zien te winnen. H.V.C. I—G. V. A. V. I. Zondagmiddag a.s. speelt H. V. C. op het sportterrein •„Birkhoven" een oefenwedstrijd tegen de Noordelijke le klasse G. V. A. V. Wateipolo. NEREUS I—A. Z. P. C. I. Het eerste zevental van A. Z. P. C. gaat morgen naar Zaandijk om de eerste competitie-wedstrijd der 2e klasse N. Z. B. tp spelen tegen Nereus. De A. Z. P. C.-ers zullen nu moeten loonen dat ze het seizoen goed willen beginnen door 11.1. een flinke overwinning te behalen. Een eerste over winning is altijd een moreele steun en geeft vertrouwen aan.de spelers voor de komen de wedstrijden. Veel succes groen-witten! A. Z. P. C. speelt in o.s. formatie. C. v. Ommeren. Th. v. Haselen, J. Gerritsen. S. v. Haselen. J. TI. Kleber, H. Th. v. Haselen, C. Bar telsman. Het tweede en derde team hebben een vrijen dag. OP VOOR DE KORFBALSPORT! Bij een vergelijking, op korfbalgebied, tusschen verschillende plaatsen van onge veer gelijke grootte als Amersfoort, treft ons direct den ongunstigen toestand, waarin onze stad zich bevindt. Slechts één korfbal- verecniging, en dan nog wel een, die amper twee 12-tallen in het veld kan brengen; een ieder moet toch erkennen, dat dit veel te weinig is voor een stad van meer dan 35.000 inwoners. Des te sterker komt dit uit, als men b.v. Bilthoven hiermee vergelijkt, waar een bloeiende vereeniging bestaat met vier 12-tallen. Op de laatste vergadering der Korfbal- vereeniging „Amersfoort" is daarom dan ook besloten, te trachten deze mooie sport, die algemeen als één der gezondste erkend wordt (niet voor niets wordt ze tegenwoor dig op alle scholer. beoefend) maar bekend te maken onder de jongeren van Amers foort. Tot dat doel wekken wij alle ouders, die hun kinderen sportgenoegens willen ver schaffen, op, om hen lid te laten worden van onze vereeniging. Wij bieden hen een prettige, gezonde ontspanning, onder lei ding van oudere leden. Komt, jongens en meisjes, toont je be langstelling voor deze pittige sport en komt eens kijken op het sportterrein „Birk hoven", 's Zaterdagmiddags tusschen 3 en 5 uur. 't Legt je geenerlei verplichting op. maar we zijn er van overtuigd, dat je na één middag al het besluit genomen zult hebben: „Daar wil ik graag lid van wor den". Verder kunnen jullie je ook schriftelijk of mondeling aanmelden bij den secretaris, den heer G. v. d. Blankevoort, Brederolaan 8, die gaarne bereid is alle gewenschte in lichtingen te verschaffen. Namens de Propaganda-commissie dér K.V. „Amersfoort", J. GAVEEL. tf. H. MUS,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 10