WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN St Zn. Gewas 1924 St. Emilion 11.40 156.- Marijke OORLOGSTAAK VAN HET ROODE KRUiS L. J. luycx&Zoon Astrakan, Frotté BLAUWE FANTASIE COSTUMES DE ADELAAR, UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 EEN REDE VAN MR. G. VAN SLOOTEN BESMEURDE RECLAME STEUN AAN MILICIENS Verschenen/ Cissy vanMarxveldf n~nnnri—n—i DE JUWEELENDIEFSTAL ERNSTIGE ONTPLOFFING AAN DE HEMBRUG Humorhoekje 5* BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker De algemeene vergadering van het Ned. Roode Kruis Openingswoord van den Prins Nadat Woensdagavond de reeds te Mid delburg gearriveerde deelnemers aan de al gemeene vergadering van het Nederland- sche Roode Kruis verwelkomd waren in Sint Joris, is gistermorgen een demonstra tie gegeven door de leden der transport colonne van de afdeelingen Middelburg en Vlissingen, waarna te ruim half elf de al gemeene vergadering in Sint Joris aan ving. Prins Hendriks toespraak. Prins Hendrik heeft de volgende begroe tingsrede uitgesproken: Dames en Heeren: Zoo mogen wij dan wederom een nieuw vereenigingsjaar aan den levensduur van het Nederlandscln» Roode Kruis toevoegen en ik verheug mij er in mij opnieuw in uw midden te bevin den. Mochten wij ten vorige jare tezamen ko men te Hilversum, gelegen in het bekoor lijke Gooi, ditmaal genieten wij gastvrij heid in Zeelands tuin, het schoone eiland Walcheren. Onze hartgrondige dank gaat uit naai* de afdeelingen van het Nederlandsche Roode Kruis in Zeeland, die ons hierheen noodig- den, haar wakkere bestuursleden en allen die aan het tot stand komen van deze jaar vergadering hebben medegewerkt. Straks zullen u mededeelingen worden gedaan over den arbeid van onze vereeni- ging gedurende het afgeloopen vereeni gingsjaar. Een gewichtige gebeurtenis in dat jaar wil ik in het bijzonder herden ken, namelijk de in October gehouden XlIIe Internationale Roode Kruis-conferen- tie, waarbij de internationale organisatie .van het Roode Kruis is tot stand gekomen. Helaas, is een van de voornaamste deel nemers aan die conferentie, de Zwitsersche president, kolonel Kohier, inmiddels aan het Roode Kruis ontvallen. Bij zijn crema tie heb ik het Nederlandsche Roode Kruis nog kunnen vertegenwoordigen. Ook wil ik wijzen op het heengaan van de beide eenige nog overgebleven eere leden van het Nederlandsche Roode Kruis, de heeren Vervloet en Lehmann, terwijl, toowel in het Dagelijksch Bestuur als in het hoofdbestuur en in de besturen der afdeelingen verschillende wijzigingen voor kwamen. Dankbaor herinneren wij ons de ver diensten van hen, die heengingen. Mocht hun voorbeeld ons en hun opvolgers tot spoorslag dienen om voort te gaan met den arbeid ter bevordering \an den bloei van het Roode Kruis. En mochten verder, evenals zulks in vo rige jaren het geval was, onze beraadsla gingen blijk geven \an onze liefde voor onze vereeniging, die het mogelijk maakt, ook bij onderling verschil van meening, groote resultaten te bereiken. De oorlogstaak. De secretaris-generaal %an het hoofdbe stuur, rar. G. van Slooten Azn., zei vervol gens, dat uit het jaarverslag blijkt, dat het Nederlandsche Roode Kruis zijn volle aan dacht is blijven wijderr niet alleen aan zijn vredeswerk, maar ook aan zijn oorlogs- taak. In den laatsten tijd is hier en daar de meening verkondigd, dat het oogenblik gekomen is voor het Roode Kruis om van zijn oorlogstaak af te zien. Men zegt, dat deze activiteit van het Roode Kruis om van zijn oorlogstaak af te zien. Men zegt, dat deze activiteit van het Roode Kruis de oorlogsgedachte levendig houdt cn indirect de kansen op een nieuwen oorlog vergroot. Ik meen, dat deze stelling in het algemeen onjuist is. Zij komt hierop neer, dat iedere werkzaamheid gericht op de verzachting van leed, de oorzaak van dat leed gaande houdt of versterkt. Niets is minder waar. Indien deze mee ning juist ware, dan zouden wij aanstonds moeten ophouden met het overgroots ge deelte onzer sociale maatregelen en voor zorgen, op dezen grond, dat zij de maat schappelijke euvels en misstanden, waaruit het te verzachten leed wordt geboren, in stand helpen houden. Het is intusschen vrij gemakkelijk aan te toonen, dat het tegen deel waar is, aldus het verslag in het Vad. Het is misschien niet overbodig in dit verband er aan te herinneren, dat het Roode Kruis niet zoozeer een oorlogstaak heeft, dan wel een taak in tijd van oorlog. Het Roode Kruis, immers, kent geen vijanden. Het kent slechts slachtoffers van een ramp, naar welks oorzaken het niet .vraagt. Bij dit alles komt nog dit. Het zou verre gaand naïef zijn te meenen, dat het gevaar voor oorlogen voorgoed geweken is. Er zijn in den laatsten tijd ernstige conflicten ge schapen en gegroeid, conflicten welke, naar de vaste overtuiging van millioenen, alleen door wapengeweld te beslechten zouden zijn. Daarbij komt, dat tegenwoordig zoo hevig als nooit te voren revolutie en bur geroorlog worden gepredikt, zelfs door pa- MR. G. VAN SLOOTEN AZN. cifisten! Het Roode Kruis, juist omdat het buiten alle politiek en strijd staat, kan wellicht beter dan eenig ander, er zich rekenschap van geven* welke gevaren de menschheid nog bedreigen. Onder deze om standigheden de handen in den schoot te leggen en de wereld te laten terugvallen in de barbaarsche toestanden van voor de Conventie van Genève, ware, nanr onze vaste o\ertuiging, onverantwoordelijk. Ten slotte mag er op gewezen worden, dat het eerste optreden van het Roode Kruis, een gebeurtenis van welker belang men zich tegenwoordig nauwelijks meer rekenschap geeft, maai* die in de tijden, toen alles werd opgeofferd aan het onmid dellijk doel van het wapengeweld, bijna verbijsterend was, ik zég dat dit eerste op treden practisch den stoot heeft gegeven tot den overgang van de vredesbeweging van uit de nevelen der theorie tot op den bodem van de praktijk. Zonder het Roode Kruis en zijn demonstratie van wat zelfs op oorlogsgebied tot stand kan worden ge bracht, waren nimmer bereikt die etappes op den weg naar den vrede, welke ingeleid door de conferentie van 1S99, geconsoli deerd door het Volkenbondsverdrag, thans van jaar lot jaar met immer dieperen ernst en grooter vertrouwen op een, zij het nog verre, toekomst worden overschreden. Na de lunch heeft generaal b.d. N. Schrij ver een rede gehouden, waarna een auto tocht over Walcheren is gemaakt. Te Dom burg is de thee gebruikt en is rnen door het gemeentebestuur ontvangen. DE PRINS TE MIDDELBURG. Prins Hendrik kwam gisteravond zeven uur te Middelburg aan. De prins gebruikte het diner bij den commissaris der koningin lieden zal de prins de vergadering van het Roode Kruis presideeren. JEUGDHERBERGEN. To Kampen geopend. Op feestelijke wijze is te Kampen de „jeugdherberg" in gebruik genomen. Na wethouder Meijer spraken de heer B. Mul der voor „De Centrale", dr. Timmer uit Gro- nau en dr. Van Zinderen Bakker uit Hilver sum. Het gebouw is gratis beschikbaar gesteld door de gemeente, een groot deel der meu bileering door plaatselijke firma's en parti culieren. Reeds aanstonds werd gasvrijheid gevraagd door twee gezelschappen uit Hil versum en Meppel te zamen 34 jongens en meisjes. IN HET RUIM GEVALLEN. Te Vlaardingen viel de circa vijftig jarige gehuwde Van Vliet van een laad- plank in het ruim van het s.s. „Design" ter hoogte van ongeveer 8 meter. De onge lukkige kwam op zijn hoofd terecht en was onmiddellijk dood. DE BRANDENDE OLIETANK. Omtrent den brand in den olietank te Vlissingen wordt nog gemeld: De brand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien. Hooge vlammen laaiden op en dikke rookwolken verspreidden zich over de stad. De brand bleef evenwel beperkt tot de aangetaste tank, een aangrenzende loods werd beschadigd. De stoffelijke schade be paalt zich tot verlies van een groote hoe veelheid olie en schade aan enkele lood sen. DE THEOL. SCHOOL TE KAMPEN. Het diamanten Jubileum. Nadat Woensdagmiddag in de groote. aula der Theol. School te Kampen de officieele herdenking van het 75-jarig bestaan der school onder leiding van den rector, prof. dr. A G. Honig, had plaats gehad, waarbij ook de minister van Onderwijs en Justitie, de heeren mr. Waszink en mr. Donner, de Commissaris der Koningin in Overijsel, het college van B. en W. en afgevaardigden van andere universiteiten tegenwoordig wa ren, werd gisteren in een drietal kerkge bouwen het diamanton jubileum gevierd, welke viering samenviel met den jaarlijk- schen schooldag. Aan de herdenking ging Woijsdagavond in de Nieuwe kerk een bid stond vooraf, waarin voorging ds. J. Dou- ma, van Arnhem, zelf oud-leerling der school. Ds. Douma sprak over „De vreeze des Heeren zal zijn schat zijn." (Jes. 36 6b). Na den bidstond vond in de aula der school een begroetingssamenkomst plaats, waarin verschillende sprekers het woord voerden. Gistermorgen om kwart vóór tien vingen de herdenkingssamenkomsten aan. Er wa ren meer dan 3400 toegangskaarten aange vraagd, waarom in de Nieuwe kerk, do Burgwalkerk en de Hagenpoortkerk verga derd werd. In de Gehoorzaal vereenigden oud-leer lingen en studenten zich des avonds aan een feestmaaltijd. Het was den geheelen dag een ongewone drukte in het oude IJselstadje en de spoor wegen hadden tal van extra-treinen op het traject ZwolleKampen ingelegd. De vernielers der verkiezingsreclame van de S. D. A. P. op= gespoord De fascistische groep „De Bezem" Wij hebben medegedeeld, dat in den nacht van j.l. Zaterdag op Zondag de ver kiezingsreclame van de S.D.A.P. op een deel der schutting rondom de ruïne van het paleis voor Volksvlijt op het Frederiks- plein te Amsterdam bij het Oosteinde, zoomede die op schuttingen op het Ko ningsplein en in de Ainstelstraat, met een vieze, teerachtige vloeistof nagenoeg totaal bedorven werden. Ook werd de deur er. een gedeelte van den gevel van het redactie bureel van „Het Volk" op de Keizersgracht op ongeveer dezelfde wijze volgesmeerd Zoodra het gebeurde bekend geworden was stelde de politie een ijverig onderzoek in naar de daders. De politie van het bureau op de Lauriergracht was zelfs een groot deel van den Zondag met dat onderzoek bezig, doch zij slaagde er niet in. het spoor der belagers te vinden, omdat allerlei per sonen, die in staat geacht werden inlich tingen te kunnen verschaffen, afwezig wa ren. Maandag werd het politie-onderzoek voortgezet. De hoofdcommissaris belastts er nu speciaal ook mede den hoofdinspec teur K. II. Broekhoff, die geassisteerd werd door den inspecteur J. W. Kallenborn en verscheidene rechercheurs. Met resultaat is mede geweest, dat thans de politie onge veer alle daders in handen heeft gekregen Men kwam hen successievelijk op het spoor door een chauffeur, een nachtsnorder die den vernielers gereden had naar de di verse genoemde plaatson, waar o.a. do ver kiezingsreclames bevuild werde"n. De chauf feur is niet als verdachte aangehouden Hij zal bij de evenlüeel rechterlijke vervol ging als voornaamste getuige moeten op treden. In totaal zijn er vijf lieden aange houden, die deel zouden uitmaken van de z.g.n. fascistische groep „De Bezem". Het zijn de voorzitter en secretaris djer groep, benevens eenige personen, behoorende tot het bestuur der Amsterdamsche afdeeling n.l. twee arbeiders en een kantoorbediende. Naar de Tel. van politiezijde vei nam, heb ben allen reeds volledig bekend. Nog con zesde verdachte is er. Zijn adres is bekend Ook hij zal gehoord worden. Al.e aange houdenen zijn na verhoor weer op vrije voeten gesteld, omdat zij voor het gepleeg de feit niet langer dan zes uur in bewaring gehouden konden worden. Zij worden svel eerstdaags voor den officier van justitie geleid en zullen dan vermoedelijk wegens vernieling vervolgd worden. DE EERSTE KAMERLEDEN VOOR NOORD-HOLLAND. De Roomsche Statenfractie bijeen. De R.K. Statenfractie van Noord-Holland besloot gisteravond den heer J. N. Hendrix de eerste plaats te geven op de candidaten- lijst ter verkiezing van Eerste Kamerleden. Vernomen hebbende van de voornemens welke de andere R. K. Statengroep heeft om een deskundige op Arbeidsgebied (en wel denzelfden persoon) op een verkiesbare plaats te stellen, heeft de R.K. Statenfrac tie de aftredende leden Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en Mr. Paul Revmer op de tweede en derde plaats gesteld, hopende od hun verkiezing, terwijl de gedachte van betere vertegenwoordiging van alle groe pen der bevolking gehandhaafd en be lichaamd werd in de aanwijzing der plaats vervangers, bestaande uit twee leden, meer bekend met arbeidszaken als eerste plaats vervangers, zoodat men waarschijnlijk den derden plaatsvervanger zal zoeken in de kringen der Middenstanders, een en ander te regelen in nader overleg met de R. K. Statenfractie van Friesland. Deze besluiten werden genomen met na genoeg algemeene stemmen. HET EERSTE LEGAAT DER A. V. O. De Vereeniging „A. V. O." (Arbeid voor Onvolwaardige Arbeidskrachten) heeft haar eerste legaat ontvangen. Wijlen de heer Herman Goldschimdt, overleden te Parijs, heeft bij testementaire beschikking een be drag voor liefdadige doeleinden bestemd, waarvan aan de vereeniging „A. V. O." vier honderd gulden is uitgekeerd. BELASTINGONTDUIKING. Voor de arrondissements-rechtbank te Alkmaar heeft een inwoner van Alkmaar terecht gestaan, beschuldigd van het ont duiken van de vermogensbelasting. Beklaagde had op zijn aangiftebiljet ver schillende schuldvorderingen, tot een be drag van 4700. verzwegen. Het O. M. eischte 1500 boete, subs. 100 dagen hechtenis. De Kon. Nat. Vereen, te Amsterdam bijeen 416 dienstpichtigen geholpen Woensdag werd in het American-hotel te Amsterdam de 25e jaarvergadering gehou den van de Kon. Nat. Vereen, tot steun aan Miliciens, nadat door verschillende afge- \aardigden een rondvaart door de grachten en haven was gemaakt. De voorzitter, H. F. C. baron van Omphal Mulert. herinnerde aan de zeer geslaagde herdenking van het 25-jarig bestaan der vereeniging in Januari j.l., bij welke ge legenheid op ondubbelzinnige wijze is ge bleken hoezeer haar werk wordt gewaar deerd, zoowel door de regeering, als door tal van lichamen en personen. Klein be gonnen, is Ie vereeniging in dien tijd uit gegroeid tot een sociale instelling van be teekenis. Spr. huldigde den oprichter der vereeniging, den generaal-majoor b. d. A. Hoogeboom, die tegenwoordig was. Ook de wijze van steunverleencn heeft in den loop der jaren wijziging ondergaan. Men zou de vereeniging thans tekort doen, als men haar enkel een philantropisch karakter zou toekennen. Zij heeft nog een taak van wijder strekking. Het is geen dankbare, doch niettemin een noodzakelijke taak, om de maatschappij te doordringen van het zedelijk-ongeoorloofde, om iemand broodeloos te maken, omdat de Staat hem dienstplicht heeft opgelegd. Met voldoening werd geconstateerd, dat vele werkgevers biermede rekening houden. Gedurende 1928 werdén geholpen 416 dienstplichtigen van land- en zeemacht (vorig jaar 234), t.w. bij bet verkrijgen van werk 292 (v. j. 108), financieel S3 (v. j. 91), op andere wijze 41 (v. j. 35). Deze aaantallen vertoonen een duidelijke verplaatsing van het zwaartepunt in de steunverleening naar den niet-sioffelijken vorm. In de meeste steden heef if de vereeniging veel medewerking ondervonden van de zijde der Arbeidsbeurzen, vooral daar, waar de directeur bestuurslid der vereeniging is. Voorts zal contact worden gezocht met werkgeversorganisaties, waarvan men heil verwacht, inzonderheid voor den preven tieven arbeid der vereeniging. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer W. van Raamsdonk Pzn., bleek de ontvangst van •erschillende grootere cn kleinere gifteb, .a. een belangrijke bijdrage van II. M. de Koningin-Moeder. Tijdens de vergadering werd een huldi gingstelegram verzonden aan den eere- oorzitter der vereeniging Z.Exc. graaf du Monceau. Langestraat 49. Tel. 190 55 cent per knot. HAAKZIJDE 10 cent p. kluw. KNOTTEN ZIJDE 60 cent het nieuwe beek van In icJerm Boekhand r! Gebonden 2.90. Uitg. Valkhoil t Co -Amersfoort' SPECIALE AANBIEDING f 40.f 35.- f 27.50 LANGESTRAAT 40. TELEFOON 221. Wat er gestolen is Men meldt ons uit Den Haag: In verband met den belangrijken diefstal .an gouden sieraden en juweelen in den juwelierswinkel van de firma Ilodbart visser in de Spuistraat, deelt dc commissa ris van politie, afdeeling B, te 's-Graven- hage, in het Alg. Politieblad mede, dat gestolen zijn: 292 gladde gouden ringen, zegelringen en ringen met gekleurde steeneu; ii gouden ringen met brillant en diamant; 30 gouden ringen met kleursteen; 11 ringen met bril jant en diamant; 1 platina ring met drie wisselbare steenen, w.o. een olijfgroene steen en een wit met blauw-groene steen; platina ring met drie wisselbare steenen, .0. een paarse steen en een bruine steen; Daar briljanten oorknoppen, 3.47 karaat; een groot aantal gouden cn platina oor knoppen met diamant en brillant; eenige paren frontknoopen (goud); een gouden broche, met diamantjes; 5 parel dasspel den (goud); 5 briljanten dasspelden (goud); *4 gouden dasspelden met diamant; onge veer 100 gouden colliers; 20 platina en wit- gouden colliers; 16 gouden heercnhorlo- ges, 2 gouden dameshorloges, 1 gouden da meshorloge met milanese armband, onge veer 12 gouden damesarrabandhorloges, 1 iwtgouden of platina darnesarmbandhorlo- met brillant; 12 paar gouden manchet- knoopen; ongeveer 15 gouden broches; 1 gouden naaigarnituur, 1 gouden collier met parelbanger, 3 gouden kettingbroches, 10 gouden armbanden, ongeveer 8 gouden spelden, ongeveer 24 gouden brochettes (spelden) met diamant en brillant; 2 paar fantasie-parels met gouden klemmen (oorbellen), 3 gouden Eversharp heeren potlooden, 3 gouden Eversharp damespot- looden, 12 gouden heerenschuifpotlooden, ongeveer 40 gouden horlogekettingen, 11 gouden vingerhoeden, 1 gouden daraes- tasch, 3 gouden beursjes, 4 gouden lange halskettingen, 2 witgouden of platina han gers, 1 amethyst 2.46 karaat, 1 amethyst 4.35 karaat, 1 amethyst 8.65 karaat, 1 amethyst 4.80 karaat, een chrysoliet 7.80 karaat. 2 parelsnoeren (echt). Men is druk bezig met inventariseeren cn eerst over eenige dagen zal men zoo ver gevorderd zijn, dat een volledige opga ve van het gestolene gegeven kan worden. Een arbeider zwaar gewond Aan de artillerie-inrichting aan de Hem- brug heeft gistermiddag om ongeveer half drie in de vuurwerkerij een hevige ont ploffing plaats gehad door tot nu toe on bekende oorzaak, tengevolge waarvan één arbeider zwaar gewond werd. Aan het ge bouw, waarvan door den hevigen lucht druk het dak afgerukt werd, is veel mate- rieele schade toegebracht. Per eigen auto-brancard is de gewonde naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. DE LEIDSCHE GROENTIJD. De groentijd te Leiden, welke met het oog op den aanvang der colleges aan de Leid- sche universiteit de laatste jaren was ver vroegd, zal nu deze proef niet blijkt te heb ben voldaan, en tevens, om een oude ge woonte in stand te houden, namelijk dat de groenen op den dag van Leidens Ontzet niet in de Sleutelstad rnogen vertoeven, dit jaar den lSden September aanvangen en tot 4 October duren. Klein meisje (bedelend)„Wilt osslebiiert dit brief!* leze* Dame „Maar er staat dat de brengster een weduwe is. mj-.t vfjl Kinderen" Meisje „O, dan nét vader me het verkeerde brteXle gcgcfei, dit Is loor me moeder", 'Passing Show)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6