LIEBERMANN DE EIGENLIJKE HEFBOOM inschrijving van leerlingen voor den nieuwen cursus van: EEN SCHERP VERSTAND EN HELDER DOORZICHT ,L'Hirondelle' W. K. VAN ROSSUM VREDE IN FLORA'S HOF Een onderlinge regeling Humorhoekje felwtMIL DE ONTPLOFFING AAN DE HEMBRUG RADIOPROGRAMMA /CI1€3LVTE>LEW2GIN(iL ■▲ANMLLDING ¥AM| BL^ELE>UM&EJ«M| JCH.ÜAW CLPE-HBADMEVEB-Tgj e. de Hoogere Meisjesschool de Lagere School opleiding voor Gymnasium H B. S enz de Kleutersklasse v6ór 15 Juli e k. aan het Schoolgebouw OLDENBARIMEVELTLAAIM 23 De verdediger constateert een gebrek aan gevoel voor proporties" Oratio pro domo van den verdachte 16H8 LANGES1 RAAT. Uitgebreide sorteering HOEDEN MANTELS ÜELIX PIÈCES REGENMANTELS De Rozentenfoonstelling te den Haag gaat door Donderdagavond hebben de besturen van de s Gravenhaagsche Tuinbouwverecniging de 's Gravenhaagsche Bloemisten patroon* vereeniging, de Blocmistenpatroonsvereen; ging „Fit ra', de Nederlandsche Dahlia vereeniging, de Lathyrus vereeniging, de Chrysnntenclub en „Nos .lungunt Rosae onder voorzitterschap van ir. Hiemons Rljkstuinbouwconsulent te Naaldwijk, een vergadering gehouden in een der zalen van den Dierentuin ter bespreking van het or ganiseeren van bloemententoonstellingen te den Haag in het algemeen cn van de op 10. 20 en 21 Juli a.s. te houden Rozententoon stelling in het bijzonder. De voorzitter wees er op, dat den Haag een geschikt terrein is voor het houden van bloemententoonstellingen, maar dat men de zaak niet moet bederven door een te groot aantal tentoonstellingen en dat er voor gewaakt moet worden, dat het gehalte dei tentoonstellingen daalt. Uit de besprekingen bleek, dat er dit jaar zelfs kans bestond, dat er niet minder dan vier bloemententoonstellingen in den Haag zouden worden gehouden. De ondervinding volgens verschillende aanwezigen heeft ge leerd. dat slechts één bloemcntentoonste! ling per paar op één plaats kans van slagen heeft. Of er één of twee bloementcntor»nstel lingen per jaar in den Haag kunnen worden gehouden, zullen de plaatselijke vereenitrln gen moeten uitmaken, meende de voorzit ter. Maar hij was tevens van oordeel, iat dit jaar ,.Nos Jungunt Rosae" de voorkeur moet hebben, omdat haar tentoonstelling reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeert. Hiermede kon de vergadering zich alge meen vereenigen. Na uitvoerige discussie kon ook de in stemming der vergadering vinden het vol gende voorstel van den voorzitter: Jaar lijks, bijvoorbeeld vóór 1 Februari deelen de vereenigingon aan den Reorganiseerden Haagscben Tuinbouw mede. of zij dat jaar een bloemententoonstelling in den Haag wensrhen le houden. Zijn er meerdere ge gadigden, dan heeft overleg plaats. Wanneer dit overleg geen resultaat oplever!, beslist de georganiseerde Haagsche tuinbouw, aan welke tentoonstelling door de plaatselijke vereepigingen medewerking zal worden verleend. De heer v. Rossum zegde toe, dit voor stel in „Nos Jungunt Rosae ter sprake te brengen en het daar te ondersteunen. De voorzitter deelde nog mede, dat de Haagsche Tuinbouwvereeniging en de 's Gravenhaagsche Bloemistenpatroonsver- ecniging :n principe bereid zijn de Rozen tentoonstelling van „Nos Jungunt Rosae" in Juli van dit jaar te steunon, mits ook ds kweekers voldoende belangstelling zullen toonen door voldoende inzendingen. De voorzitter sloot hierna de vergadering onder dank. Smit„MUn waarde heer. Ik heb U al gezegd dat het me ontzettend speetlk kan toch niet doorgaan met excuses maken 1* London Opinion). Men meldt ons uit Amsterdam: De achtste dag van het strafproces te gen Salomon Liebermann vangt aan met de repliek van het O. M., mr. D. Reilingh Wzn., op hetgeen Liebermann's verdediger, mr. Giltay Veth, in zijn uitvoerig pleidooi ten behoeve van zijn cliënt in het midden had gebracht. Voor spr. met zijn eigenlijke repliek begint, legt hij aan de rechtbank de notulen over van een vergadering der Discontobank, gehouden op 12 Mei 1927. De president leest dit stuk voor en be spreekt de verschillende punten er van met den verdachte. „Ben eigenaardige vergadering!" conclu deert de president. „Er was niemand aan wezig!" Liebermann: ,,'t Is allemaal uitgegaan van Van den Toorn, hij was feitelijk de Discontobank zelf!" Mr. Reilingh, tot zijn repliek komend, be strijdt allereerst de door mr. Veth opge worpen niet-ontvankelijkheid der tenlaste legging, wat betreft de transactie Paarden- kooper. Spr. tracht hierna aan de hand van ver schillende feiten aan te toonen dat van Liebermann niet bepaald kau worden ge sproken als van iemand, die slap is. Zoo is de wijze van betaling der aandee- len van de „Veendammer" geheel in activa uitsluitend van Liebermann uitgegaan, ook j is hij het geweest, die de borgtocht van I Van den Toorn heeft laten zien, welke zoo veel indruk op W. heeft gemaakt. En van een passieve rol van den verdachte op de bekende vergadering van 25 Juni 1927, waarin de overdrachten geschiedden, is geen sprake geweest. Als er iets verkeerd ging, als hij maar een verkeerden naam hoorde, was hij er dadelijk bij om in te grijpen, waarbij mr Van Gigch als zijn adjudant naast hem stond. Liebermann was de eigenlijke hef boom, die alles deed gebeuren. Wel duide lijk is gebleken dat Liebermann iemand is van een scherp verstand en van een hel der doorzicht in 'zaken, en al was hij on derhevig aan een zekere mate van sug gestie, mag men daaruit niet zoo maar af leiden dat hij vast en stellig geloofde aan fantastische mogelijkheden. Uitvoerig bespreekt de officier dan de vraag of Liebermann de wetenschap heeft gehad, dat de crediteuren benadeeld wer- drn door het leeghalen der „Veendammer" Ziin beroep op Schim van der Loeff gaat niet op, hij wist dat Schim geen cenr bezat en bovendien hebben zij gezamenlijk een 1 contract opgesteld; dat allerlei leugens be- 1 vatte. Hetzelfde geldt voor de transacties- Stegemann cn Paardenkoopér Wat laatst- j genoemde betreft, deze moest beginnen zonder eenig bedrijfskapitaal, bovendien moest hii in zes maanden een gat stoppen van 5 mllliocn! Panrdpnkonper is met geen enkel gedeci- deerd plan voor den dag gekomen en Lie- bermarin heeft wel degelijk geweten dat 1 hij (P.) niet zou slagen Spr.'s indruk is i cl:-1 Liebermann de „Veendammer" alleen hee'l willen overdoen om af te komen van I de drukkende schuld op dc Discontobank. Zijn opzet tot benadeeling der crediteuren staal z. i wettig'cn overtuigend vast. i Spr. betoogt verder dat ook de plannen inzake de „Atlas-Hypotheekbank niet se rieus zijn geweest. Het slot van zijn repliek wijdt cle offi cier aan een weerlegging van het juridisch betoog van den verdediger. Spr. conclu deert tot handhaving van zijn eisch. De verdediger, nir. D Giltay Veth, hierna het woord verkrijgend voor zijn du pliek, wijst er op, dat hij overtuigd blijft, dat Liebermann slachtoffer is geworden van zijn beroep van eigen^ slimheid. Lie bermann is slim, maar juist zijn falen is te wijten aan zijn gebrek aan doorzicht, aan gevoel voor proporties, aan het ont breken bij hem van elke psychologie cn aan het gevoel van sfeer. Met nadruk betoogt pl. voorts, dat hij niet geprobeerd heeft Liebermann te ver schuilen achter zijn adviseurs, dat zou niet sympathiek geweest zijn. Hierna Liebermann's plannen ter sprake brengende, betoogt pl., speciaal wat de „At- las"-plannen betreft, dat het hier niet zoo zeer gaat om de vraag, of die plannen ver wezenlijkt konden worden, dan wel de vraag of Liebermann. met de kennis van zaken, die hij had. in die plannen kon ge- looven. En dan is Spr.'s antwoord een vol mondig ja, ook wat betreft de plannen van Stégemann en zelfs die van Paardenkoo- per. Slechts uit de uitgebreide correspon dentie, welke tusschen partijen is gevoerd, kan men een juisten kijk op de zaak krij gen, kan men begrijpen, wat de intenties van Liebermann en zijn medewerkers ge weest zijn Dan zal men ontdekken hoe het een in 'het ander sluit cn daarop dringt pl. er met de meeste klem op aan, dat de rechtbank van tleze correspondentie minu tieus kennis zal nemen. Hierna krijgt Liebermann gelegenheid voor het laatste woord. Hij zegt erkentelijk te zijn voor de wijze, waarop hij door den officier en de rechtbank behandeld is. Dan legt hij eenige foljo's aanteekeningen over, welke zijn kijk op de zaak weergeven. Aan de hand van andere aanteekeningen, tijdens de verschillende zittingen gemaakt, tracht Liebermann voorts in een zeer uit voerig betoog tal van punten, die in zijn •nadeel uitgelegd zijn, te weerleggen. Hij mag zich daarbij van de zijde der balie in een gróote belangstelling verheugen. „Ik bon heelemaal op, ik kan niet meer, meneer de presidentzegt Liebermann tenslotte en zeer nerveus gaat hij zitten. De president sluit dan het onderzoek en bepaalt de uitspraak op Vrijdag 5 Juli, te 10 uur voorm. NED. BIJBELGENOOTSCHAP Algemeene vergadering ie Amsterdam De nieuwe bijbelvertaling Het Ned. Bijbelgenootschap heeft te Am sterdam gisteren zijn algemeene vergade ring gehouden. Aan den vooravond heeft weder de ge bruikelijke ontvangst-samenkomst plaats gehad, waarin prof. dr. F. M. Th. Boh! aan de hand van een serie lichtbeelden een en ander vertelde omtrent de „opgravingen op biibelschcn bodem". Bij de opening der vergadering gister morgen hield de voorzitter van het genoot schap, mr. H. L. Ouarles van Ufford, een rede, waarin hij herinnerde aan de huldi ging van H.M. de Koningin-Moeder, de Be schermvrouwe van het genootschap. Hierna kwam in behandeling het jaar verslag. Bij de bespreking hiervan deed prof. dr. F. W Grosheide, naar aanleiding van vra gen van dr. v. d. Vaart Smit enkele mede- deelingen omtrent de nieuwe bijbelverta ling. Dit werk geschiedt in stilte, doch de vergadering van het Bijbelgenootschap heeft recht er een en ander van le vernemen. Wat het N. Sestament betreft, de daar toe bestaande commissie heeft, nadat in den aanvang eenige tegenslagen waren overwonnen, de volgende methode van wer ken vastgesteld. Prof. v. Veldhuizen, prof. Windisch en spr. maken van een bepaald deel een eerste vertaling, die daarna in eer sten vorm wordt vastgesteld, cn dan bij de andere leden der commissie circuleert. Nu is het plan om binnenkort in volledige commissievergadering bijeen te komen om de vertaling van Mattheus, die alle stadion heeft doorloopen, vast te stellen. Spr. kon voorts de verblijdende mededeeling doen, dat zich weinig punten van verschil voor doen en dat die punten dan nog alle klei nigheden betreffen Nadat Mattheus gereed was. is de verta ling van Johannes en van de Handelingen ter hand genomen, omdat 't beter werd ge acht met Mattheus en Lucas te wachten tot Mattheus definitief was vastgesteld". Jo hannes is nu in eerste vertaling gereed en spr. is persoonlijk midden in de vertalin gen van de Handelingen. Wat nu betreft het verzoek der jeugd commissie om binnenkort enkele gedeelten in nieuwe vertaling uit te geven voor de jeugd, de commissie is daarop gaarne inge gaan. omdat daardoor de gelegenheid geo pend wordt om eens te zien of de nieuwe vertaling er in zal gaan Voorts zal 't daar door ook mogelijk zijn, dat opmerkingen omtrent de vertaling ter kennis der com missie worden gebracht, die daarmede zoo veel mogelijk rekening zal houden Vertaling van het Oudo Testament. De vertaling van het O. Testament echter, mede m verband met den huidige» stand der wetenschap zeer ingewikkeld. Doch nu hebben twee deskundigen elk reeds een vertaling van Jeremia, n 1 dr. Van Itavesteijn en prof. dr. Aalders. Ook hier zijn de verschillen heel weinig en be treffen kleinigheden. Nu is besloten dat die beide deskundigen zullen worden uitgenoodigd samen een nieuwe vertaling van Jeremia te maken. Dat kan dan belangrijk voorbereidend werk zijn voor de nieuwe vertaling van het O Testament, die uiteraard door meerdere deskundigen zal moeien geschieden Tenslotte deelde prof. Grosheide nog me de, dat de secretaris der commissie, ds. A. Klinkenberg, nauwkeurig aanteekening houdt van alles, wat er geschiedt, zoodat later de geschiedenis van deze Bijbelverta ling makkelijk zal zijn te schrijven Met klimmende belangstelling boorde de vergadering deze mededeelingen aan cn de voorzitter dankte prof. Grosheide voor zijn inlichtingen. De verkiezing van leden van het hoofd bestuur had tot resultaat, dat herkozen werden de heeren dr. J. A. Beyerman. mr. dr. C. F. Schoch on A. Wellensiek en geko zen m de vac. ihr. dr. W. C. Quarles van Ufford. ds. J. P. v. Bruggen en F. C. C. Schokking; de heeren prof. mr. Paul Schol ten, H. A. de Boer en jhr. M. T. C. van Lennep. In de middagvergadering leidde de heer H. A. de Boer in het onderwerp ..De afdee- lingen en het werkprogram der Jeugd commissie". (Tel.) Een van het groepje was-de artist en schil derde met vaardige hand. Zoodra hij klaar was, plaatste hij zijn kwast in den kalkpot en veegde zijn handen af, het aan de anderen overlatende het materiaal oo «en handwa gen te plaatsen en naar een volgende plek te kruien. Bij deze ritten hield de kunste naar zich wat afzijdig, als wilde hij liever niet bij zoo'n ordinairen handwagen worden gezien Intusschen gaat het niet altijd zoo vredig toe. D.u heeft gisteravond een bewoner van oe Bloemkweekerstraat te Rotterdam on dervonden. Een kalker besmeerde de stoep van ziin woning met sneeuw blanke letters en cijfers, zeer tot misnoegen van den be woner, die zich dan ook haastte de sporen van dezen arbeid zoo snel mogelijk weer uit le wisschen Maar de schilder werd boos en keerde zijn kalkpot pardoes over den verbolgen bewoner om. Proces-verbaal is te gen hem opgemaakt. Een mededeeling van de directie Omtrent de aan het staatsbedrijf der ar- tillerie-inricht.ngen bij de Hembrug plaats gehad hebbende ontploffing, deelt de di rectie mede, dat de toestand van den ge wonden arbeider, den te Amsterdam wo nenden F. Th. van Voorst, zich aanvanke lijk ernstiger liet aanzien dan inderdaad het geval is. Waaraan de ontploffing moet worden geweien is nog niet na te gaan, daar het onderzoek nog in vollen gang is. De ge bouwen, waarin de sas wordt bereid, staan geheel afgescheiden van de overige fa brieksgebouwen en zijn" door awllen ora- rincd. De bereiding van sas geschiedt zon der dat daarbij arbeiders aanwezig behoe ven te zijn. Slechts twee arbeiders, die met dit werk vertrouwd zijn, komen, inciien de bereiding dit eischt, in het gebouw Op het oogenblik, dat de ontploffing plaats vond. had dit tweetal het gebouw zoo juist verlaten. De arbeider van Voorst, die reeds het verst verwijderd was, werd door cle rondvliegende glasscherven gewond, ter wijl de andere, die zich noe dicht bij het gebouw bevond, geen letsel bekwam. VERKIEZINGSDRAMA. Een verontwaardigde „kalker." De N. R. Ct. schrijft: Als er niet zoo druk met den kalkpot werd gewerkt, dan zou men niet zoo duidelijk merken, dat er verkiezingen op til ziin. En nu het kalken is toegestaan lijkt het er veel op dat ook van dit onderdeel van den stem busstrijd de aardigheid af is. Het gaat veel gemakkelijker en rustiger dan vroeger toe. Zoo zagen wij vannacht nog een groepje, dat was uitgezonden, om de verhoogde voetstra ten te sieren met het nummer van een be paalde lijst, welk groepje volijverig arbeidde in de onmiddellijke nabijheid van een poli tiebureau, Waar agenten uit- en inliepen. Zondag 23 JanL Hilversum. VARA. 9.00 Mededeelin gen over postduiven 9,02 Gramafoonplaten. 9 10 Esperanto. 9.25 Orgelrecital. 9.45 Grama foonplaten 1000 Concert 12.00 12.30 A V. R O. Lezing 12.30—2.00 Lunchmuziék, 2.00 2.30 Tooneelhalluurtje. 230—3.0:' Grnmafoon muziek. 300—5.00 Concert. 5.00-6 00 V. A R A. kleuteruurtje VPRO. 6.30 Wijdings- uur. A.V.R.O 8.00 Tijdsein 8.15 Aansluiting v h Kurhaus. Aansluitend Gramafoonmu- ziek. 1130 Sluiting Huizen KRO ^.309.30 Morgenwij ding. N.C.RV. 9.50 Kerkdienst K R O 12.30— I.30 Lunchmuziék. 1.MO—2.00 Godsdienston derricht. 2.00—2 30 Literair halfuurtje. 2.30 —4 30 Concert 4.30—5.00 Ziekenhalfuurtje. N.C.R V. 5.50 Kerkdienst. Na 6 00 Avonduit zending. Maasdag 24 Juni. Hilversu ra. A.V R O. 10 00 Tijdsein 10 10.15 Morgenwijding. 12.00 Politieberichten 12.152.00 Lunchmuziék 2.00—2.30 Grama- fooninuziek. 2.30—4.30 Aansluiting Rem brandt Theater te Amsterdam 5.006.00 KinderuuTtje. 0.00 Tijdsein. 0.01—7.30 Aan sluiting Stadsschouwburg. 7.30—8.00 Verkie zingspraatje 8.00 Opnieuw aansluiting Schouwburg. 9.30 Politieberichten. 10.00— II.30 3de bedrijf van Parsifal. Iluizen. N.C.R.V. 1100 Tijdsein. 11.00— 11.30 Ziekondienst. 12 30 Tijdsein. 12.30—1.45 Orgelconcert. 4 00 Tijdsein 4.00—5.00 Zieken- uurtje. 5.006.25 Gramafoonplaten. 6.55— 7.25 Christ. Ilist. Verkiezingsrede. 8.05 Uit- zendavond. Dinsdag 25 Jan!. Hilversum. A.V.R.O. 10.00 Tijdsein 10.0011.15 Morgenwijding 12.00 Pclilie- berichten. 12.152.00 Lunchmuziék 2.00— 2.45 Lezing Kookkunst. 2453.00 Grama foonplaten. 4.00—500 Microfoondebutanten. 530.—7.00 Dinermuziek. 7.00730 Verkie zingspraatje. 7.30—745 Gramafoonmuziek 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijdsein. 8.018.30 Boekenhalfuurtje 8 30—9.45 Concert. 9.45— 11.00 Concert. 10.05 Persberichten 12.00 Sluiting. Huizen. K.R.O. 11.3012.00 Godsdien stig halfuurtje. 12.00 Tijdsein 12.15-1.15 lunchmuziék; 1.152.00 gramafoonplaten, 2.00—2.20 knipcursus; 2.203.20 vrouwen- uurtje; 5.00—6.30 dinermuziek. Na 6.00 avonduitzending. Woensdag 26 *anL Hilversum. 10.00 Tijdsein; 10.10— 10.15 Morgenwijding; 12.00 Politieberichten; 12.15—1.30 lunchmuziék; 1.30—3.00 kinder- matinée; 3.00—4.00 Maak-het-zelf400— 5.00 lezing; 5.00—5.30 gramafoonmuziek; G.00 Tijdsein; 6.01—7.00 dinermuziek; 7.00— 7.30 verkiezingspraatje; 7.30 voortzetting dinermuziek; 7.45 politieberichten; 8.00 tijd sein; 8.01—8.45 voord i-acht; 8.45—11.00 con cert; 10.05 persberichten. Daarna gram a woonplaten. 12.00 sluiting. Huizen. N. C. R. V. 1100 tijdsein; 11.30 —12.30 ziekondienst; 12.30—2.00 concert; 2.00 tijdsein; 2.00—3.00 gramafoonplaten; 3.09 tijdsein; 3.00—5.00 concert; 500—6.00 kin deruurtje; 6.00 tijdsein. Na 6.00 avonduit zending.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 10