WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 f 56.- UTR.STRAAT 17 Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 BANKLOOPER BEROOFD AUTO OVERRIJDT TWEE JONGENS GERAFFINEERDE TRUC MEER KENNIS OMTRENT DE INDIËN Humorhoekje BIJZORDEO AAiMBEVOLEM per flesch per anker Beiden overleden Een troepje A. J. C.'ers fietste gisteren van Groningen naar Havelte, toon zij on derweg werden ingehaald door een auto. bestuurd door- den heer Kolewijn. Een der Jongens, de 15-jarige J. Fyken, verloor de beheersching over zijn stuur en kwam te vallen. Daarbij greep hij zijn buurman, de 18-jarige F. Houwen, die ook kwam te val len. Beiden werden door de auto overre den. Een hunner werd op slag gedood, de ander werd naar het ziekenhuis te Assen overgebracht, waar men door operatief in grijpen trachtte hem in het leven te hou den, hetgeen echter niet mocht gelukken. De boringen ie Twekkelo. Naar de Telegraaf verneemt, is Donder dagavond te tien uur bij de boorinstallatie te Twekkelo de eerste boorkern met zout naar boven gebracht, welke is gehaald van een diepte van 305 Meter. Thans heeft de Kon. Ned. Zoutindustrie te Boekelo aanleiding gevonden, den Rijks hoofdingenieur van den mijnbouw te waar schuwen. 1500 GESTOLEN. Do dader gepakt. Uit een directiekeet bij een werk op den Deelenschen weg te Arnhem, waar juist het geld voor uitbetaling aan de te werk ge stelde werkloozen was opgeborgen, is een bedrag van vijftien honderd gulden ont vreemd. Van den diefstal wordt verdacht een recidivist, die gisteravond te Apeldoorn is gearresteerd en die nog gevangenisstraf moet ondergaan wegens de bekende aan randing van wethouder Meyer te Arnhem. PROF. DR. W. H. KEESOM. Naar De Tijd verneemt, heeft de Pause lijke Academie van Wetenschappen te Rome, prof. dr. W. H. Keesom, hoogleeraar in de natuurkunde aan. de Leidsehe Uni versiteit, benoemd tot gewoon lid dier Aca demie. DE UITVOERING DER ZIEKTEVERZEKERING. Een commissie geïnstalleerd. De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft gisteren aan zijn departement geinstalleerd een commissie, bestaande uit twee onbezoldigde leden van den Verzeke ringsraad, twee voorzitters van den Raad van Arbeid en het bezoldigd lid van den Verzekeringsraad mr. Werker, tevens voor zitter der commissie, welke tot taak heeft den minister van advies te dienen bij de voorbereiding van de maatregelen ter uit voering der ziekteverzekering, in het bij zonder voor zoover die maatregelen betrek king hebben op de uitvoering dier verzeke ring door de Raden van Arbeid. Naar wij voorts vernemen is aan het De partement van Arbeid, Handel on Nijver heid in gevorderden staat van voorberei ding de samenstelling van het college van toezicht op de bedrijfsverenigingen, welke voor de uitvoering der verzekering zullen worden toegelaten en de regeling van taak en werkwijze van dat college. KANAAL AXEL—HULST. Het lid der Tweede Kamer, de heer Kor- tenhorst heeft aan den Minister van Water staat gevraagd of deze in staat en bereid is mede te deelen in welk stadium de voorbe reiding der plannen tot het graven van het kanaal Axel—Hulst zich bevindt en welke beslissing de Minister daaromtrent heeft genomen. DE HEER HENDRIX BEDANKT ALS GEDEPUTEERDE. Zijn plaats op de lijst voor de Eerste Kamer. Naar de Telegraaf verneemt zal de heer J N. II e n d r i x, die door de Noord-Hol- landsche R. K. Statenfractie nummer één is geplaatst op de candidatcnlijst voor de Eerste Kamer, zoodat zijn verkiezing vast staat, in verband hiermede ontslag nemen als lid van gedeputeerde Staten van Noord- Holland en voorzitter van den Raad van Toezicht op de provinciale bedrijven. De heer Hcndrix vervult deze functies sedert 1919. De functies van lid der Eerste Kamer en lid van Gedeputeerde Staten voor de zelfde provincie zijn volgens de wet onver- eenigbaar. Een weldoener der menschheid Closet-, in plaats van bankpapier Omtrent het geval van oplichting waar van wij reeds met een enkel woord melding maakten, en waarvan een Hagenaar de dupe is geworden, meldt men ons nog het volgende: Donderdag heeft een heer, die tijdelijk te 's-Gravcnhage verblijf houdt, bij do Haag- sche politie aangifte gedaan, dat hij het slachtoffer geworden is van een geraffi neerde oplichterij. Bedoelde heer was eenigen tLid in Londen en had daar kennis gemaakt met een Jong- menscb van Canadeesche origine. Daar beide eenzaam waren, werd over eengekomen samen Londen te bekijken en er gezamenlijk eenige gezellige dagen door te brengen. Op een zekeren dag wandelden beiden langs de Theems en stonden het Cleopatra- monument te bewonderen. Door eon sa menloop van omstandigheden kwamen zij in gesprek met een bejaarden heer, die zich bij hen aansloot en met z'n drieën zouden zij zich nog korten tijd in de Engelsche hoofdstad amuseeren. Het oude heertje kwam al spoedig voor den dag met een verhaal, volgens hetwelk hij de erfgenaam zou zijn van een reusach tig vermogen, dat hij maar behoefde te gaan halen om het in zijn bezit te hebben. Hij staafde zijn beweringen door aan zijn metgezellen een krantenuitknipsel te laten lezen waarin de erfgenamen opgeroepen werden voor een vermogen van 600.000 pond sterling. Hij vond dit kapitaal echter veel te groot voor een alleenloopend persoon. Volgens zijn zeggen, zou hij niet weten wat er mee te beginnen. Daarom had hij het plan op gevat zijn vermogen te verdeelen onder de armen. En nu was zijn verzoek of zijn beide vrienden hem daarbij behulpzaam wildon zijn. Beiden stemden toe. De oude heer stelde daarop voor, dat hij zou beginnen met aan elk 1000 pond te ge ven, dat zij naar eigen inzicht zouden ver deelen. Voor hun bemiddeling zouden zij elk 100 pond ontvangen. Met deze regeling gingon beide personen accoord. Een zekerheid, dat zij de 1000 pond inder daad onder de armen zouden verdeelen, verlangde de oude heer niet. Hun woord op handslag gegeven, was hem voldoende. Maar hij zou het wel een sympathieke geste vinden, als beiden hem een bedrag gaven, dat tegelijk met de 1000 pond voor de armen en de 100 pond belooning zou teruggegeven worden. Een en ander zou als volgt plaats hebben. Beiden zouden opgeven, waar zij het be drag wenschten te ontvangen In hun te genwoordigheid zou het dan per aangetee- kenden brief worden verzonden naar het adres dat zij wenschten en waar zij het later zouden kunnen afhalen. Het door hen gestorte bedrag dat dan louter een formaliteit was zou gelijktij dig ingesloten worden. Op een middag kwamen de drie weldoe ners der menschheid bijeen in een der Lon- densche café's. De enveloppen waren ge schreven; één voor Berlijn, waar de Cana dees heenging en één voor Don Haag, waar de andere vreemdeling heen zou gaan. In bijzijn van de betrokken personen stopte de oude heer een stapeltje bankpa pier, dat volgens zijn zeggen 1100 pond inhield, in elke der enveloppen. De Canadees en de ander heer deden er uit hun portefeuille nog een aanzienlijk bedrag bij, de enveloppen werden dichtge maakt en gezamenlijk ging men naar het postkantoor, waar de beide brieven als „aangeteekend" werden afgegeven. Den volgenden dag vertrok de heer naar Nederland. Donderdagochtend arriveerde hij in Den Haag en begaf zich naar het postkantoor om den aangeteekenden brief af te halen, welke inmiddels reeds aange komen was. Hij verkeerde in de stellige overtuiging, daarin te vinden het bedrag dat hij gezien had dat er in gedaan was, nl. 1000 pond voor de armen. 100 pond voor hem en nog het bedrag door hem zelf ge fourneerd. Wie zal echter zijn verbazing schetsen, toen bleek, dat de brief niets anders be vatte dan closetpapier. Door den een cf anderen handigen truc waren de brieven verwisseld, en was een brief met waardeloozen inhoud afgegeven, terwijl de brief met het bankpapier ver moedelijk in handen is van het oude heer tje, dat zich met den Canadees wel vroolijk gemaakt zal hebben over de goedgelovig heid en onnoozelheid van den heer. GELDERLANDS BELANG BIJ AMSTERDAM-RIJN. Rapport van den Hoofdinge nieur van den Prov. Waterstaat In aansluiting op het rapport, dat dooi den hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat aan Ged. Staten van Gelder land is uitgegeven over de gevolgen voor de Betuwe wanneer een kanaalverbinding Arasterdam-Rijn volgens bet z.g. Gelder- sche Valleiplan tot stand komt, is thans eon uitvoerig rapport verschenen en aan de Prov. Staten overgelegd van dezen hoofd ambtenaar, waarin hij de voor- en nadee- len voor Gelderland van deze verbinding uiteenzet. De hoofdingenieur komt hierin zoo lezen wij in de Tel. tot de conclusie, dat de provincie Gelderland, hoewel in niet onbelangrijke mate betrokken bij de vraag hoe de nieuwe Rijnscheepvaartverbinding voor Arasterdam zal worden gekozen, in het tegenwoordig stadium van het vraagstuk bezwaarlijk stelling kan nemon voor één van een van de voorgestelde oplossingen met terzijdestelling van de andere. De voor- en nadeden zijn van onderling zeer ver schillenden aard. Zij kunnen daardoor moeilijk met elkaar worden vergeleken en betreffen bovendien zeer .verschillende on- derdeelen van de provincie. Naar de mee ning van den hoofdingenieur bestaat er voor de Staten alle aanleiding om den voortgang der zaak met belangstelling te blijven volgen en er is wellicht aanleiding om de verschillende belanghebbende b.v. do K. v. IC. en Betuvvsche ICanaalvereeni- ging e.d. uit te noodigen, haar bijzondere bolangcn duidelijker te belichten. De hoofd ingenieur meent bij de regeering een be paalde keuze kenbaar te maken. 'Algemeene vergadering van „Oost en West'' Behoefte aan Groot Nederlanders Zaterdag kwam de Vereenlglng „Oost en West" in jaarlijksche algemeene vergade ring te Breda bijeen. Na de officieele ont vangst door het gemeentebestuur had de vergadering onder groote belangstelling plaats. Aanwezig waren, behalve het hoofdbestuur, het afdeelingsbestuur van Breda, afgevaardigden uit andere afdee- lingen en vele leden der vereeniging uit Breda en van elders, zoowel dames als hee- ren, o. w. generaal Snijders. De algemeene voorzitter, de heer R. Zuij- derhoff, opende de vergadering met een rede, waarin hij allereerst hulde bracht aan de nagedachtenis van mevr. do dotialr. jhr. Clifford Koek van Breugel-Roelofs. in leven voorzitster der afd. Breda en eerelid der vereeniging, om daarna den aanwezi gen een hartelijk welkom toe te roepen, in zonderheid generaal Snijders Na de mededeeling. dat uit het jaarver slag zal blijken dat de vereeniging zich mag verheugen in toenemenden voorspoed, waar zij nu reeds meer dan 30 jaren de banden tusschen Nederland en de Indien tracht te versterken en met bescheiden middelen reeds veel in die richting mocht tot stand brengen, vervolgde spreker zijn rede aldus; Ons volk kent de Indiën bijkans niet Van de Indien, zonder welke Nederland een on belangrijk staatje zou zijn. leeren onze kin deren op de lagere school veel te weinig en op de middelbare onvoldoende. Het is de plicht der Regeering hierin verbetering te brengen. Doch doordat de Regeering tot nu toe bijna uitsluitend bestaat uit man nen, wier gedachten gezichtskring zich hoofdzakelijk tot het grondgebied in Euro pa beperkt, blijft die verbetering uit. Kende ons volk de Indien beter, het zou niet toe laten dat zijn Regeering aldus ware samen gesteld. Maar juist doordat ons volk de In dien niet goed kent, komt er in de samen stelling van onze Regeering ten deze geen verandering en juist doordat deze uit blijft, leert ons volk de Indiën niet beter kennen. Een cirkelgang dus. Wel beijveren zich particulieren, waaronder onze vereeni ging. om meer kennis onder ons volk om trent de Indien te verspreiden, doch zulks moet, over het algemeen, lapwerk blijven, wijl de grondslag, die door het onderwijs gelegd moet worden, niet stevig genoeg is. Is het niet beschamend voor de Regeering, dat meer kennis van de Indién aan de on derwijzers bijgebracht wordt door een parti culiere instelling, het Comité voor Indische Lezingen en Leergangen? Dit comité, waar bij ook de Vereeniging „Oost en West" is aangesloten, kan intusschen bij gebreke van ruime geldmiddelen zijn werk slechts op bescheiden schaal verrichten. Wat valt nu te doen, zoo vroeg spreker verder. In de eerste plaats van particuliere zijde doorgaan met. meer kennis van de In dien onder ons volk te brengen. In dit verband kan spreker mededeelen, dat de financiën van de vereeniging dit jaar niet toelieten over te gaan tot de uitgave van het boekje over Onze Indiën, dat de ver eeniging voornemens is onder de leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scho len in het geheele land te doen verspreiden. Het volgende jaar hoopt het bestuur daartoe in staat te worden gesteld. Wat overigens te doen valt, is dit: het publiek te overtuigen van de noodzakelijk heid dat er in de Regeering meer mannon komen, die voldoende oog hebben voor de belangen van het Rijk in zijn geheel. In de eerste plaats ware die eisch te stellen aan dengene, die aan het hoofd van het de partement van Onderwijs zal komen te staan. Maar ook voor andere portefeuilles ware zooveel mogelijk om te zien naar Groot-Nederlanders. Meer kans bestaat er dan ook, dat zich geen incidenten meer zul len voordoen gelijk aan hot onlangs gebeur de op Curaqao, waardoor niet alleen het aanzien van Nederland werd geschaad, doch tevens gevaar voor internationale ver wikkelingen ontstond. Alvorens over te gaan tot de agenda, stelde de voorzitter, onder luiden bijval, voor, een telegrafische betuiging van aan hankelijkheid aan IT. M. de Koningin en Haar Huis te doen uitgaan. Achtereenvolgens kwamen in behandeling het jaarverslag, de rekening en verant woording 1928 met het rapport der commis sie. die belast was met het nazien dier re kening welke in orde was bevonden en de begrooting 1929, alle welke bescheiden behoorlijk werden toegelicht. Het hoofdbestuur werd voor het gehou den beheer gedechargeerd, de verschillen de functionarissen bedankt voor het door hen verrichte, terwijl de leden der verifi catiecommissie herbenoemd werden. De periodiek aftredende hoofdbestuursle den, t. w. de heeren R. Zuyderhoff, alg. voorzitter, F. H. A. van der Brugh. alg. secretaris, F. Logeman (lid van het dagel. bestuur), mr. J. Huges (Arnhem), J. Franke (Groningen) en J. A. van Hamel (Leiden) werden allen bij acclamatie herkozen. IN KOKEND WATER GEVALLEN. Een VA jarig kind. wonende te Zunder- florp, is eenige dagen geleden in een ketel met kokend water gevallen. Dezer dagen is het aan de bekomen brandwonden in het Binnengasthuis overleden. --T-.--r.T-- v--'7^ -.'•'L-Jr.'.V- „Je geldof ik schiet je kapot Vier jaar geeischt EU Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft terecht gestaan een 24-jarig arbeider uit Eindhoven, wion ten laste was gelegd, dat hij op 13 Maart te Best een bedrag van 850, toebehoorende aan do Incasso Bank te Eindhoven, heeft ontvreemd. Tegen den wissellooper A. Vervest, die het geld bij zich had in een tasch, had hij geweld ge pleegd. In de eene hand had de slraatroo- vor een revolver, in de andere hand eon mes. Na Vervest toegevoegd te hebben: „Je geld of ik schiet jo kapot!" stak hij hem met het mes en ontrukte hem de geldtascb. De overval geschiedde nabij de beruchte nederzetting „De Ploeg". Bij het uitvoerige getuigenverhoor bleek, dat de roover berkend werd door een bult op het voorhoofd. De aangevallene had een steek aan het voorhoofd bekomen. Verdachte ontkende De banklooper moest zich bepaald in den persoon vergist heb ben! Het O.M., waareenomon door ihr. mr. Van Asch van Wijck, herinnerde in zijn re quisitoir aan de geschiedonis van „De Ploeg", waar de „bult" ook bij betrokkon was. Bij een inbraak heeft de man eens met een revolver op een veldwachter ge schoten. in verband waarmee hij door de rechtbank te Alkmaar tot een jaar gevan genisstraf is veroordeeld De officier achtte het ten laste gelegde volkomen bewpzen en wees er noar op dat verdachte mede bedorven is door het lezen van boeken, waarin de misdaad wordt ge leerd. Hij requireerde vier jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. E van Zinnicq Berg- mann. Den Bosch, pleitte vrijspraak en verzocht verd op vrije voelen te stollen. Na In raadkamer te zijn geweest weiger de de rechtbank de invrijheidstelling on bepaalde de uitspraak op 27 Juni. EEN KUNSTCENTRALE. Bebouwing van hot terrein van het Paleis v. Volksvlijt. De heer J. J. N. Ex ter, vroeger directeur van het voormalige Gebouw voor Beelden de Kunst in de Vondelstraat te Amsterdam heeft een adres aan B. on W. dier gemeen te gericht, waarin hij zijn plan uiteenzet om op het vrijgekomen terrein op het Fre- deriksplein een Kunstcentrale op te richten waarvoor de iieer Jan de Meijer, architect B. N. A. het bouwplan ontwierp. De Kunstcentrale zal omvatten: een schouwburg met duizend plaatsen, een con certzaal met zevenhonderd plaatsen, ten toonstellingszalen en permanente weef- en batikafdeelingen. De heer Exter is van oordeel, dat het par ticulier initiatief hier geen taak heeft, maar dat de stad de instelling moet doen bou wen. De heer Jan de Meijer zegt in zijn toelich ting tot het bouwplan o.a., dat de tooneel- diepte 20 m. zal zijn. Op den beganen grond zijn café's met terrassen en showrooms ge projecteerd. In verband met het stadsbeeld is de rooi lijn van het gebouw 33 m. achteruit ge plaatst Hr. Ms. KORTENAER. Te Willemstad blnnongeloopen Volgens bij het Departement van Defensie ingekomen telegram, is Hr. Ms. torpedo- bootjager „Kortenaer" in den nacht van 20 op 21 Juni voor Curacao gekomen, heeft voor de haven gekruist en is des ochtends ten C uur de haven van Willemstad binnen- geloopen. H. COLIJN 00 JAAR. Tal van gelukwenschon. Zaterdag vierde de heer H. ColJjn, leider der A R. partij en lid der Eerste Kamer, zijn OOsten verjaardag. Ter gelegenheid daarvan bereikten hem tal van tele grafische on schriftelijke gelukwenschon uit alle oorden des lands, niet het minst uit de A.R. kringen. P. F. FRUYTIER. t Oud-lid der Tweede Kamer. In den ouderdom van 77 jaar is te Hon- tenlsse overleden de heer P. F. Fruytier. oud-lid van do Tweede Kamer. Fruvtier was op 1 Februari 1852 gebo ren. Hij was opgeleid voor den landbouw. Tot 1885 is hij dan ook praktisch land bouwer geweest. In September 1901 werd hij lid van do Tweede Kamer, waarin hij tot do verkiezingen in 1922 zitting had. Ja renlang maakte hij deel uit van het col lege van Ged. Staten van Zeeland. Bij ver schillende polders en waterschappen be kleedde hij betrekkingen en voorts js hij ontvanger van Hontenisse geweest. De heer Fruytier was ridder in de orde van den Nederlandschcn Leeuw cn offi cier in de Kroonorde van België- (Maasb.) HET EINDHOVEN'S OVERWEGVRAAG- STUK Een oplossing gevonden. Naar „De Morgen" verneemt heeft de Directie der Nederlandsche Spoorwegen zich vereenigd met een project tot om bouw, in dit geval hoogbouw, van het sta tion met terreinen te Eindhoven. De over wegen nabij de stad zouden allo vervallen, waardoor dus het overwegvraagstuk is op gelost. Naar men het blad nog mededeelde wordt de uitvoering van dit project be groot op 21 miliioen, HIJ „Vond Je het boek aardig dat ik Je leende ZD ..O. opwindend l Je had er zoo'n hoop brieven in achter gelaten als bladwijzers". .(Passing Show). BRAND TE ROTTERDAM. Houten werkplaats in asch gelegd. Gistermiddag te omstreeks 5 uur is brand ontstaan in een houten werkplaats van de Maatschappen voor scheeps- cn werktuig bouw „Feyenoordaan de Piekstraat. In de werkplaats stonden twee smidsen waar op vuur smeulde De smidsen waren Zater dag nog gebruikt Waarschijnlijk tenge volge van de wind is het vuur in de smid sen aangewakkerde!» daardoor is do brand ontstaan Het vuur greep sterk om zich heen. zoodat de geheele werkplaats uit brandde De brandweer heeft het blus schingswerk verricht met in totaal vijt stralen, waarvan er eenigen op de brand leiding van de fabriek, anderen op de wa terleiding en op de pomp waren gekoppeld. Na ongeveer twee uur was men hot vuur meester. DROEVIG ONGEVAL TE ROTTERDAM. Een ongolukklgo sprong. Gisteren is de 46-jarige K. Noordeweer uit de Beverstraat te Rotterdam bij de Galak- melkproductenfabriek aan de Piekstraat van een Meter hooge stelling gespron gen. De man kwam daarbij neer op een rechtopstaande bezemsteel die hem een 30 A 40 c.M. in de buikholte drong. Per auto van don G.G.D. is hij naar het ziekenhuis vervoer en daar ter verpleging opgenomen HET EERSTE ZOUT BOVEN GEBRACHT. TROPENKÓLLER. Gelijke monniken, gelijke kappen!.. Het Tweede Kamerlid de heer Duys heeft den minister van Koloniën de vol- gonde vragen gesteld: Is het juist, dat dezer dagen in Ned.- Indiö een luitenant tot drie jaar gevange nisstraf door den krijgsraad werd veroor deeld, omdat deze een inlander, die tijdens een palrouilletoeht uit de veldflesch van dien officier had gedronken, heeft ver inoord, door hem met het hoofd omlaag aan zijn teenen op te hangen? Is het juist, dat omgekeerd verschillende inlanders niet tot drie jaar gevangenis straf, maar ter dood werden veroordeeld en gebracht, omdat zij eveneens een ander van het leven hadden beroofd, ook wan neer dit geschiedde op minder wreede en barbaarsche wijze. Indien de minister op beide vragen be vestigend moet antwoorden, is de minister dan bereid mede te deelen ,of hij niet'van meening is. dat de op deze inlanders toe gepaste doodstraf wel in schrille tegen stelling staat tot bovengenoemde veroor deeling tot drie jaar gevangenisstraf, en acht hij het, gezien zulk een verschil in straffen, niet noodzakelijk, ten spoedigste ook de doodstraf voor inlanders af te schaffen? Is de minister niet van meening, dat zulk verschil in straffen, wanneer het een Europeaan of een inlander geldt, bij uit stek geëigend is den geest van verzet te gen ons bewind in Ned.-Indië op volko men begrijpelijke wijze aan te wakkeren?

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7