Fa. 1. R. N Oostenteen JAN HAGEL Radio het sesde zintuig? BERECHT UIT DEN OMTREK. STADSNIEUWS AGENDA HU IS VROUWE E MODERNE TOOVERKUNST Zij oio zich met ingang van 1 Juli a.s. abonneeren op het Amersf. Dagblad ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. A. P. N. „DE LUCHTPOST". Uitslag wedvlucht Assen, afstand 122% K.M. gehouden op Zondag 23 Juni 1929 Dui ven in vrijheid 10 uur. De prijzen werden behaald als volgt: H. J. Hol nr. 1-2-4-10. W. Priem 3-8. W. W. Linden Sr. 5. J. Lahlans 6-11-13. M. J. de Koning 7. W. W. Riet 9 W. v. d. Linden Jr. 12. Aangewezen duif 10 ct. H. J. IIol met nr. 4 Aangewezen duif 25 ct. idem. Aankomst eerste duif 12 u. 16 m. 6 sec. Aankomst laatste duif 2 u. 8 m. 16 sec. VRIJZ. DEM. BOND. Landdag van dc afdccling Utrecht to Nieuwer sluis. Men schrijft ons: Utrecht. Op Zondag 23 Juni hield de afdeeling Utrecht van de Vrijz. Democrati sche Bond een landdag in Nieuwersluis. Met het oog op het weer werd de vergade ring gehouden in een zaal van Hotel De Kampioen. De eerste spreker was de heer Dr. J Gombert uit Utrecht die de vergadering opende en wees op het standpunt der Vrijz. Democraten. Hij wees op het groole ver schil tusschcn de conservatieve partijen, de Vrijheidsbond en de Vrijz. Democraten en ook tusschen dezen en de S. D. A. P. Ook wijst hij op de beteekonis van het woord Vrijzinnig. Vervolgens spreekt mevr. L. II. Droste Wilmans uit Soest. Zij wijst op de nood zakelijkheid voor do vrouwen om hun stem plicht naar behooren te vervullen en to stemmen op die mannen en vrouwen waar van wij overtuigd zijn. dat zij zullen wer ken dat onze wetgeving de vrouw gelijk waardig aan de man zal behandelen. Zij pleit voor: le. betere huwelijkswetgeving; 2e. voor vrijheid der vróhw (ook' ?öor de gehuwde) in arbeid en beroepskeuze; 3e. voor gelijk loon voor gelijkwaardige arbeid voor man en vrouw; 4e. Regeling van de nationaliteit der ge huwde vrouw; 5e. Benoembaarheid der vrouw in alle ambten. 6e. verschillen tusschen landen te doen beslechten door het recht en niet door het geweld. Als derde spreker kwam Mr. P. J. Oud te 's Gravenhage, lid der Tweede Kamer, die op zijn eigen gloedvolle wijze uiteen zette dat de omwapeningsleuze der Vrijz. Democraten geen phrase is, zooals de Vrij heidsbond in deze verkiezingsstrijd het doet uitkomen. De Vrijz. Democraten zijn nooit tegen een politieweermacht geweest. Hij wijst er uit drukkelijk op dat de Engelsche liberalen in Holland overeenkomen met de Vrijz. Demo craten en niet met de Holl. Liberale Partij de Vrijheidsbond. Deze laatste is niet aan gesloten bij do internationale vereeniging van Democraten, de Engelsche liberalen wel. Hij wijst op de loyale houding van den heer Colijn die in alles zijn tegenstander is inzake heta beduchte Curacousche ge val, die geen politieke munt wil slaan uit het gebeurde. De Vrijheidsbond is de eenige partij die dit geval uitbuit om te keer te gaan tegen de partijen die voor ontwape ning zijn. Hij besluit zijn boeiende rede die zeer aandachtig gevolgd werd, met de aanwezi gen om te wekken om 3 Juli te stemmen op Mr. Marchant, No. 1 van Lijst 15. Er volgde een kort debat dat even dreig de onaangenaam te worden, doordat de de batster telkens Mr. Oud interrumpeerde. Na een woord van dank sloot de voorzit ter deze goedgeslaagde middag. Ned. Herv. Kerk. Barneveld. Zondagvoormiddag heeft Ds. G. van Montfrans, predikant bij de Ned. Ilerv. Gemeente alhier, van den kansel be kend gemaakt, dat hij vrijheid had gevon den, voor het beroep naar Oud-Beijerlanl te bedanken. Naar aanleiding hiervan zong de gemeen te staande genoemden predikant de beken de zegenbede uit den 134en Psalm toe. Barneveld. Alhier is een afdeeüng van den Vrijheidsbond opgericht. Tot be stuursleden zijn benoemd de heeren A. W. J. J. baron van Nagell, P. J. Ruijgrok en II. A. Bremer. Barneveld. Zaterdagmiddag is door een ambtenaar der Nederlandsche Heide maatschappij te Arnhem, voor rekening van het Leger des Heils, aanbesteed de her bouw der onlangs op de Landkolonie van het Leger des Heils afgebrande boerderij met veestallen. Hiervoor werd ingeschreven als volgt: Wessels, Ede f 24500, Gebr. Brouwer, Lunteren f 23748. Gebr. Slotboom, idem f 23416, H. Brouwer, idem f 23168, Wagens- veld, Ede f 22897. H. J. Leeuwis, alhier f 20500, G. ten Broek, Scherpenzeel f 20492 van Peursum, Ede f 20480. OFFICIEELE KENNISGEVINGEN. Stemming De burgemeester van Amersfoort brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag, 3 Juli 1929, van des morgens acht uur tot des namiddags vijf uur, zal geschieden de stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Statcn-Generaal. Herinnerd wordt aan de verplichting, op gelegd bij artikel 72, tweede lid. der Kies wet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoogd is tot do keuze mede te werken zich binnen den voor de stemming bepaal den tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. De kiezer, die aan deze verplichting niet voldoet, wordt, tenzij van ecne geldige re den van verhindering blijkt, gestraft met geldboete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de over treding nog geen twee jaren zijn verloopen sedert eene vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding on herroepelijk is geworden, wordt geldboete '•an ten hoogste tien gulden opgelegd. Tevens wordt de aandacht gevestigd op: Artikel 128 van het Wetboek van Straf recht, luidende: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krach tens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar Artikel 150a der Kieswet, luidende: Hij die bij ecne verkiezing als gemachtigde stemt voor een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogte duizend gulden. Amersfoort, 24 Juni 1929. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. UITOEFENING KIESRECHT door personen, die in dienstbetrekking zijn. De Burgemeester van Amersfoort herin nert personen Lij wie, en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen waarbij, personen die den leeftijd Aan vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienst betrekking zijn- dat zij, volgens art. 55 der Kieswet, ver plicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algernecnen maatregel van bestuur vrijstel ling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot een te houden stemming me de le werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tusschen acht uren des - voormiddags en vijf uren des namid dags, daartoe gelegenheid vinde; dat zij, volgens art. 56 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fa brieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen dat in het arbeidslokaal en, zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeids lokaal, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen een door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, cle twee achtereenvolgende uren, bovenbe doeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk; dat volgens art. 151 der Kieswet, over treding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste veertien dagen of geldboete van ten hoogse vijf en zeventig gulden. Lijsten, op te hangen in fabrieken en werkplaatsen, als in art. 56 der Kieswet be doeld, zijn ter gemeentesecretarie verkrijg baar. Amersfoort, 24 Juni 1929. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. HANDEL EN INDUSTRIE. Elastische ondergoederen „Miranda Flatlock". „De menschen van de krant moeten van alles verstand hebben", zoo pleegt, men veel al te zeggen. En in zeer vele gevallen is dat ook inderdaad zoo. Want naast de vele boeken, brochures en andere geschriften, die zoo successievelijk op onze redactie worden gedeponeerd om aan een bespreking te worden onderworpen, zijn daar dikwijls nog tal van andere voorwerpen die cle krant toegezonden krijgt „ter recensie". Nu eens is het dit nieuwtje, clan weer een ander snufje, een ander maal weer een nieuw merk gebak of iets dergelijks dat. ons wordt voorgezet met het verzoek er iets van te zeggen in de krant. Zoo ontvingen wij dezer dagen van de firma Jansen en Tilanus te Friezenveen een groote doos, inhoudende eenige monsters van het nieuwe fabrikaat Elastische ondergoederen „Miranda Flat lock" dezer firma. Dit nieuwe product, dat op speciaal daarvoor gebouwde Amerikaan- sche machines wordt vervaardigd munt uit een goede pasvorm, die verkregen wordt door de elasticiteit van de stof. Uit de bij gevoegde mededeelingen nemen wij over dat het artikel geheel krimpvrij is en daar bij uiterst licht in gewicht. Vooral dit laat ste is iets, dat steeds in den laatsten tijd een voorname eisch is, die men aan onder- ;o^5eren stelt. Ondanks het lichte gewicht geeft de stof toch de noodige warmte. Opgemerkt zij nog dat dit artikel „Neder- landsch fabrikaat" is en dat de fabrieken der firma Jansen en Tilanus te Friezen veen, waarin per week meer dan 2500 dozijn ondergoederen worden vervaardigd, aan ruim 1100 arbeiders werk verschaft. EXAMEN ONDERWIJZERSACTE. R.-K. kweekschool der Zusters van On ze Lieve Vrouw, le groep geslaagd de da mes A. C. M. Beemer te Hilversum; S. E Belt te Coevorden, M. A. II. Besselink, Hen gelo; J. A. van don Bosch, Wageningen; C M. Cremer, Nieuwe Pekela on J. C. Dik. Emmer Erfscheiderveen. Afgewezen geen. JUBILEUM. Op 28 Juni zal onze stadgenoot do heer M. Nijhoff zijn 30-jarig jubileum vieren als assurantie-agent der Maatschappij „De Ne derlanden" van 1845. GARNIZOEN. De dienstplichtigen van oudere lichtin gen dan van 1929, bestemd voor opleiding voor onderofficier-administrateur bij de bereden artillerie, aan wie uitstel van op komst in workelijken dienst is verleend tot 1 Augustus 1929, behooren tusschen 2 en 6 Juli a.s. in werkelijke» dienst op te komen. De dienstplichtigen der lichting 1929, aangewezen voor de officiersopleiding bij het le, 5e, 7e, 8e 9e. 11e, 12e, 16e, 18e, 19e. 20e en 21e regiment infanterie, die bij het vooroefeningsinstituut in den rang van vaandrig zijn aangesteld, worden 2 Juli in gelijfd en vertrekken 1 Augustus met groot verlof. Mutatie. De tweede luitenant W. Boelen, van het 2le R. I. alhier, wordt op 27 Juni a s gede tacheerd bij cle Normaal-Schietschool te Den Haag. DE AUTO-TOCHT MET DE AMERSFOORT- SCHE OUDEN VAN DAGEN. Vele ingezetenen hebben spon taan hun auto beschikbaar ge steld. De oproep aan de auto-bezitters in deze ge meente, die het comité voor de autotocht voor de ouden van dagen gedaan heeft, is een succes geworden. Donderdag j.l. werd dezo oproep in ons blad geplaatst en Zater dag daarop had het comité reeds de be schikking gekregen over ruim 40 auto's. En nog steeds komen da uanbiedingen bin nen. Wel een bewijs' dat het sympathieke plan, om de Amersfoort-- lie oudjes een autotocht aan te bieden, in brcéden kring weerklank en waardeering heeft gevonden. Zooals wij reeds schreven zal cle tocht plaats hebben op Zaterdagmiddag 6 Juli a.s. en zal de route leiden door het mooiste gedeel te van onze provincie. Onderweg zullen de bejaarde tochtgcnooten eenige verver- schinge» worden aangeboden. Voor dit doel mocht het comité reeds en kele gaven antvangen n.l. van Mevr. v. R. V.-v. I. 5.— dames de M. 2.— mej W. 0.50; N.N. 1.mej. v. O. 0.50; mej. B f 1.—; de T. f 5.v. V. 2.50; v. G. 2.50; mevr. F. f 2.50; A. f 1 H. K. f 5.—; II. 5._; w. 1.—; mevr. M.-K. 2.—; N. N. 2.50. Hoewel het comité dankbaar is deze ga ven te hebben mogen ontvangen, is het be drag nog niet toereikend om alle kosten te dekken. Zij die nog bereid zijn een gave in geld te schonken kunnen deze zenden naar de comité-leden wier adressen vermeld slaan in het nummer van j.l. Donderdag van dit blad (1ste pagina van het lslo blad) en aan het. bureau van het Amersfoortsch Dagblad. Gaarne voegen wij hieraan een opmer king onzerzijds toe, opdat de autotocht voor cle ouden van dagen op 6 Juli in alle op zichten zal slagen. DE WANDELAAR. Zooevcn verscheen bij den uitgever A. G Schoonderbeek te Laren (Gooi) onder redac tie van Rinke Tolman de zesde aflevering van „De Wandelaar", geillustreerd maand blad, gewijd aan natuurwaardeering, na tuurbescherming, heemschut, geologie .cn folklore. TJ. G. Dorhout leidt ons door de „Lange Streek", waar in den bloeitijd der boomen de hongerden één kleurigheid van bloesems zijn. J. II. P. Jacobs houdt ons bezig mee „De Psychologie Aan den Wandelaar", terwijl A. Joman bevattelijk uiteenzet, Avat voor in teressante dieren de galwespen zijn. In de „Prille Lente" is Ds. A. M. van de Laar Krafft er op uitgetogen en in een pret tig relaas laat hij ons mee genieten van hetgeen hij al speurend ontdekte. Mevrouw J. II. Brinkgreve-Entrop maak te een Avandeling langs den Krommen Rijn allerlei kruid en gedierte had haar warme belangstelling. De bekende ornitholoog G. Wolda vertelt uitvoerig, hoe cle vogels reageerden op den feilen Avinter in 't begin van 1929 en publi ceert tal van brieven, waaruit blijkt hoe veel leecl er voor enkele maanden is gele den door onze gevleugelde vrienden. In een leuke schets protesteert W. A. van Os er tegen, dat in verchillende tuinbouw centra van ons land het bijen houden on mogelijk wordt gemaakt. P. J. Schenk stelt ons niet alleen dc schoonheid van een Ribeshaag voor oogen, maar houdt zich eveneens bezig met het „Avilten" van beuken, hetgeen geen mooi gezicht oplevert, maar noodzakelijk is ter bescherming tegen zonnebrand. Ook de rubriek „Van en voor cle lezers' brengt wederom een schat van natuurhis torisch allerlei. Tal van leerzame en mooie illustraties vullen den tekst der aflevering op aantrek kelijke Avijze aan. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Goedkoope trein naar Arnhem en Nijmegen. Op de Dinsdagen 2, 9. 16, 23 en 30 Juli, G, 13, 20, en 27 Augustus en 3 September zal een goedkoope trein loopen naar Oos terbeek Laag, Arnhem en Nijmegen en terug. Deze trein vertrekt van hier telkens om 7.44 's ochtends en komt aan te Oos terbeek om 8.46, te Arnhem S.54 en Nijme gen 8.47. De terugtrein vertrekt uit Nij megen te 20.44, uit Arnhem te 20.35 en komt in Amersfoort aan te 21.47. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende advertentie en naar de strooibiljetten, die aan het station verkrijgbaar zijn. HET MOTORONGEVAL AAN LEN ARNHEMSCHEWEG. De toestand van het slacht offer vooruitgaando. Naar wij vanochtend vernamen is de toestand van den heer A„ die Zaterdag- raiddag op den Arnhemscheweg met zijn motor eerst een groenteAvagen aanreed en daarna tegen een lantaarnpaal botste waardoor hij zeer ernstig Averd geA\ond, vooruitgaando. HET ZAND- EN TUFSTEEN VAN DE O. L. VROUWETOREN. Rectificatie. In ons blad van gisteren kwam een ar tikel voor over het zand- en tufsteen van de O. L. Vrouwetoren. Daarbij komt in het schrijven van den heer J. J. Kreupeling de zinsnede voor: „Doet het niet eigenaardig, dat toen de Raad op 29 April 1919 had be sloten 3000.— aan den leverancier van zandsteen te vergoeden en de prijs van 220.per M3. werd gebracht," enz. Voor dit laatste gelieve men evenwel to lezen: „en de prijs van 220.— op 330 per M3. Averd gebracht. GEVAARLIJK SPEELTERREIN. Van ccn ijzeren hek gevallen cn gewond. Gisteravond had een 13-jarige jongen, die op een ijzeren rek in het Plantsoen speelde het ongeluk te vallen, waardoor hij me- zijn rechterarm in een der ijzeren punten terecht kwam. Na aan het politiebureau voorloopig verbonden te zijn is de jongen naar Dr. Van Ernst gebracht ter verdere behandeling. D a g c l ij k s Cinema Royal Langstraat. Theetuin „Amersfoortscho Berg". Mid dagconcert cn dancing van 8.30—11 uur. Kunstzaal „Sierkunst Utrechtschewcg hoek Steven van der Hagenlaan. Museum Flehite, Westsingel. Leeszaal Handelsregister, Arnh. weg 23 Theosofische Bibliotheek Gebouw Theos Ver. Regentesselaan (Zaterdags van 1.39— 2 30 uur). Openbare Leeszaal f--. t Jeugdleeszaal cn bibliotheek). Muurhuizen 9. R -K Leeszaal. Nieuwsrrant 24 Vredesbibliotheek. Arnh. weg 50. e Piincess-roorn Zondag, middag- en avond concert Hotel Monopol e, Zondagmiddng- en avondconcert. VOOR ONZE Koffietafel: Aardappelsla met komkommers. Middagtafel: Ham Asperges Broodpudding met koude vanille-vla. LANGESmAAT 42 TEL 77 35 cent per V- pond. Donszaal Kiaassen Zondags Dancing. 2—3—4 Juli Vijfkamp officieren. 9-10-11-12 Juli. Vijfkamp onderofficieren. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Neeltje, d. van Jan van Diggele en Geertrui da van den Brink; Johanna. Elizabeth Alida, d. van Geurt Gijsbertus van Kolfschooien cn Aaltje van den Hazel; Wilhelmus Jacobus, z. van Lamberlus Antonius Kaspers en Jacoba Helena Maria van Mierlo; Evert, z. van Dirk Schippers en Maria Me Bruin. Overleden: Maria van Assen, oud 71 jaar, wed. van Alexander Spijker; Apolonia Klemkerk. oud 51 jaar, echtgcn. van Hendrik Hebo Maas. KAASMARKT GEMEENTE AMERSFOORT. 24 Juni 1929. Aangevoeld 112 Avagens bevatiende 29250 Kilo. Prijs f 39—50% per 50 kilo. Handel vlug Radio „ziet" door het aard oppervlak heen De radio-wic'ae'roede Toen men indertijd ontdekte, dat er men schen waren, tl ie, Avanneer zij met een tak van een zekeren boom in hun handen over een terrein liepen, met eenige zekerheid konden vaststellen, waar zich onder het aardoppervlak metaallagen bevonden, gat dit een heele opschudding in wetenschap pelijke en industrieele kringen. De weten schappelijke menschen vonden de zaak in teressant, omdat door deze experimenten wellicht een „zesde zintuig" zou kunnen worden ontdekt; de industrieelen meenden hierdoor hun productiekosten te kunnen verminderen. Op deze wijze zou immers het kostbare mechanische onderzoek van den bodem overbodig worden Had men eer tijds om een terrein le onderzoeken bo ringen op de meest verschillende plaatsen moeten verrichten en deze boringen kos ten zeer veel geld thans, meende men, zou cle roedelooper een rondgang over het terrein maken en precies aanwijzen, welke gedeelten ervan geëxploiteerd moesten wor den. Helaas bleek het, dat de voorspellingen van den roedelooper vaker niet dan wel uitkwamen, zoodat het roedeloopen in ieder geval voor do industrie geen waarde had. Men ging clus voort de terreinen op de oude, kostbare Avijze te onderzoeken. Ondertusschen werd do radio-telegrafie en telefonie gestadig verbeterd en haar toepassingen drukten een stempel op heel de maatschappij. Er zullen echter AA'einigcn geweest zijn, die eenige jaren geleden durf den voorspellen, dat de radio ook het werk van de roedeloopers zou kunnen ver richten, cn dat hierdoor verbluffende re sultaten zouden Avorden bereikt. Radio hei „zesde zintuig"? Men zou trouwens over de radio mis schien wel kunnen spreken als het „zesde zintuig" van den mensch. De vele toepas singen ervan hebben bewezen, dat de ra dio voor den mensch evenveel kan ver richten als een van zijn zinutigen, en nie mand zal ontkennen, dat sinds de radio op velerlei gebied in toepassing is gebracht het leven ook inderdaad intensiever ge worden is. Nu het gebleken is, dat men met radio-apparaten op nauwkeurige wljzi* kan vaststellen, waar zich ertsen in den bodem bevinden, is opnieuw bewezen, van hoeveel nut de radio voor de menschheid Het principe, waarop het opsporen van ertslagen door middel van radio berust is het volgende: Wanneer men een zen der of oscillator op dc oppervlakte van de aarde laat werken, en er bevinden zich in cle nabijheid metaallagen in den bodem, dan worden er in deze metaallagen elec- trische stroomen geïnduceerd. Er ontstaat om de ertslaag heen een magnetisch veld, en met een speciaal ontvangtoestel kan men op het aardoppervlak uit de kracht lijnen van dit magnetisch veld opmaken, hoe de ertslaag gelegen is. Op deze wijze kunnen alle ertslagen, die hoogfrequenten electrischen stroom gelei den, en bovendien minstens 50 meter lang en op hoogstens 200 meter diepte gelegen zijn, nauwkeurig worden aangewezen. De ingenieurs, die de apparaten hebben ge bouwd geven toe, dat het niet mogelijk is, lagen zink-erts aan te wijzen, omdat dit metaal niet als sulfide in den bodem voorkomt, en a'leen ertsen, waarin zich voldoende sulfide bevindt om ze geleidend te maken voor hoogfrequent-stroom kun nen worden aangewezen. Bij alle andere metalen zijn de proefnemingen echter Avel geslaagd. Hoe de „radio-Avichclroede" er uit ziet. Het apparaat, waarmee de werkzaam- heden Avorden verricht, bestaat uit een zen der en een ontvanger. De zender is opge steld in een auto en werkt op een golflengte van ongeveer 10000 meter. Er wordt gebruik gemaakt van een antenne, waarvan het richteffect naar verkiezing kan worden ge regeld. Op ongeveer vijftig meter afstand is de ontvanger opgesteld. De operateur, die den ontvanger bedient, kan met zijn hoofdtele foon eventueele opgewekte stroomen in een ertslaag beluisteren. Door op deze wijze ver schillende metingen te doen cn de geluid sterkte van de ontvangst en de richting van de raam-antenne nauwkeurig oji te nemen, kan precies worden vastgesteld, waar cle ertslaag zich bevindt. In Canada, waar bet systeem al geruimen tijd wordt toegepast, heeft men in ander half jaar tijd slechts één keer een vergis sing gemaakt! Wel een bewijs, dat de methode bijna feilloos werkt! Dc kosten van het radio-onderzoek be dragen bovendien nog niet het derde ge deelte van de kosten van een onderzoek door middel van horingen, zoodat de pro ductie-kosten van het erts zeer vermin deren. Grappige storingen. Moeilijkheden levert het systeem alleen op, wanneer een hoogspanningsleiding van het electrische net in de buurt is. De on derzoekingen worden dan zeer veel inge wikkelder. Ook een naburige telefoonlijn doet zijn invloeden op de apparaten gelden. Soms komt het wel voor, dat de opera teur, die den ontvanger bedient op dezo wijze geheel buiten zijn wil op inductieve wijze een telefoongesprek door zijn hoofd telefoon moet beluisteren Het gebeurt dan wel eens, dat cle operateur dien dag geen succes heeft gehad met zijn onderzoekingen en 's avonds toch in een zeer vroolijke stemming thuis komt!

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 3