WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 f 56.- r UTR.STRAAT 17 Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS De heer J. C; Peereboom thans voorzitter ERNSTIGE AUIOBOT- SINGEN Humorhoekje MERKWAARDIG GELUID UIT LIMBURG BEGRAFENIS VAN PROF STRONCK •Aft" BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker Afscheid van den heer Chr. A. Vieweg De Vereeniging van Uitgevers van Dag bladen, de „Nederlandsche Dagbladpers" hield Donderdag 20 dezer haar jaarlijksche algemeene vergadering onder leiding van haar voorzitter, den heer Chr. A. Vieweg. Besloten werd, dat de vereeniging op nieuw een belangrijk deel der kosten zal betalen, verbonden aan het secretariaat der commissie, die belast is met het toezicht op het adverteeren van geneesmiddelen, welk secretariaat in handen is van den heer mr F. M. G. van Walsum te Zeist. Belangrijk was het feit, dat de vergade ring zich vereenigde met een door het be stuur ter tafel gebracht ontwerp tot her ziening der sedert het einde van 1923 gel dende „Regelen voor het advertentie-we zen". waarvan het tot standkornen lang durige werkzaamheden van het bestuur en van een tot dat doel in het leven geroepen commissie, had vereischt. Er moest voorzien worden in twee be- stuursvacatures. De eerste betrof die van den heer A. van der Giessen („Utr. Dgbl."), die aan de beurt van aftreden, doch niet dadelijk herkiesbaar was. In zijn plaats koos de vergadering de heer J. W. Henny („Leidsch Dagblad"). De tweede vacature betrof den voorzitter der vereeniging, de heer Chr. A. Vieweg („Prov. Geld. en Nijm. Crt."), die als zooda nig bij zijn periodiek aftreden dadelijk herkiesbaar zou zijn geweest, doch die te kennen had gegeven dat hij wegens ge zondheidsredenen geen hernieuwing van zijn mandaat zou kunnen aanvaarden. In zijn plaats werd als bestuurslid geko zen de heer ïr Heldring (Handelsblad) waarna het bestuur nu weer voltallig, vol gens de statuten uit zijn midden als voor zitter koos den heer J C. Peereboom (H'aarl. Dagbl.) tot dusverre vice-voorzitter, die deze functie aanvaardde. De heer Vieweg heette daarna den nieu wen voorzitter van harte welkom cn zeido iüet te twijfelen of de vereeniging zou on- deV leiding van den heer Peereboom, die haar in den loop der jaren in zoovele func ties reels had gediend, een goede toekomst hebben; tevens dankte hij den heer v. d. Giessen. voor den arbeid door dezen als be stuurslid verricht. De nieuwe voorzitter heeft daarna na mens de vereeniging zijn afgetreden voor ganger hartelijk toegesproken. Hij gaf de verzekering dat alle leden met groot leedwezen den heer Vieweg de.n voorzitierssioel, welken hij gedurende ze ven jaren eervol heeft bezet, zagen verla ten. Hij schetste uitvoerig het vele en be langrijke werk dat de heer Vieweg in het belang der vereeniging in het bijzonder, doch ook voor de dagbladpers van Neder land in het algemeen, had gedaan; legde er nadruk op hoe de heer Vieweg om zijn karaktereigenschappen bij de vereeniging in hooge achting stond: sprak de wonschen van allen uit voor een lang leven van den scheidenden voorzitter in goede gezondheid en bood hem ten slotte namens alle leden der vereeniging het eere-lidmaatsehap aan en daarnevens een exemplaar 'van het be kende bronzen beeld van Delga „Le Tra vail". Ook uit den boezem der vereadering werd door den heer Heldring een hartelijk af scheidswoord tot den afgetreden voorzitter gericht. De heer Vieweg heeft daarna de ver gadering hartelijk dank gezegd voor de eer hem dezen dag betoond. In deze vergadering nam de vereeniging ook afscheid van haar secretaris, den heer R. W. de Jong, die na dit ambt ongeveer tien jaar te hebben bekleed, gemeend had zijn taak aan andere handen te moeten overgeven en die, met ingang van 15 Aug. e.k eervol ontslag had gevraagd, aan welks verzoek de vergadering voldeed. De scheidende functionaris was door den voorzitter, den hee-v Vieweg op hartelijke wijze toegesproken. Hij gaf hem de ver zekering steeds op de aangenaamste en mendschappelijkste wijze met hem te heb ben samengewerkt, bracht hem dank voor zijn verrichten arbeid in het belang der vereeniging en bood hem namens deze eer fraai reisvalies ten geschenke aan. De secretaris bracht aan het bestuur en leden dank voor de harlelijkheid, hem bij zijn heengaan betoond. Des avonds heeft een groot aantal leden zich. ook in hotel l'Europe vereenigd aan een afscheidsdisch, voor den heer Vieweg aangericht, bij welke gelegenheid nog vele woorden getuigende van groote achting cn waardeering tot hem zijn gesproken en ook velen den nieuwen voorzitter, den heer Peereboom, op hartelijke wijze als zoodanig hebben welkom geheelen. Luxe-auto rijdt tegen een boe renwagen en daarna tegen een verhuisauio aan Verschillende gewonden Gistermorgen vier uur is een luxe auto, bestuurd door den beer H. E. Reij uit Den Haag op den Rotterdamschen weg bij Delft met een snelheid van pl.m. zestig kilometer tegen een voor hem uit rijdenden boerenwagen gereden. De land bouwer Van den Heuvel werd van den wa gen geslingerd cn bekwam verschillende verwondingen. De knecht. Van den Berg, kwam in de sloot terecht en heeft een lich te hersenschudding en kneuzingen aan de borst bekomen. Nadat beide gewonden ter plaatse \oorloopig verbonden waren zijn zii naar het gasthuis vervoerd. De luxe auto was na de botsing tegen een juist passeerende verhuishauto van den heer Rietveld uit Rijswijk gevlogen, welk voer tuig in den berm van den weg geraakte en omsloeg. In de verhuisauto bevond zich o.m een kostbare collectie schilderijen (cn behoeve van een tentoonstelling in Kindho ven. Hst is nog niet na te gaan of deze be schadigd zijn. De politie hêeft de zwaar beschadigde luxe auto in beslag genomen. De boerenwagen is totaal versplinterd. Het paard was gewond Vanmorgen omstreeks kwart voor zessen zijn op het FrederikSDlein te Amsterdam twee auto's tegen elkaar gebotst Een uit de richting Hoogesluis komende vrachtauto, waarop 8 a 10 groenten hoop lieden zaten, werd door een personenauto, die van de Achtergracht kwam. aanc< re den. Door de aoniv ling kwam do vracht auto, die naar links zwenkte, op den vluchtheu\r! terecht. Alle on de auto t- tende personen werden tegen de straat ge slingerd. t t wijl ook een pa - een nde wiel rijder, die in aanraking met de aulo was gekomen, op den grond terecht kwam. Allen liepen rnin of mper ernstiae kwetsuren op De chauffeur van de vracht auto en een der groentenkooplieden. als mede de wielrijder moesten ter verpleging in het Binnengasthuis worden opgenomen. De andere gekwetsten konden, na door toe snellende politieagenten verbonden te zijn, hun weg vervolgen. Dp beide voertuigen, vooral de vrachtauto, zijn ernstig bescha digd. Men ziel enkel het Westelijk helangengroepje Het Oosten is er ook nog De kellner neemt een des vrij af en gaat winkelen met zijn vrouw. {Judge) De .Limburger Koerier" schrijft: Er is in heel de onderhandelingen met België een duidelijk waarneembaar onder scheid te maken het gaat, economisch, over twee afzonderlijke belangengroepen een Westelijke en een Oostelijke, cn, poli tisch, over één belangengroep: de natio nale. In hel ontwerp-tractaat van 1925, het z.g.n. ontwerp-Van Karnebeck, was de re geling. wat de Westelijke groep (Rotter daml betreft, zeker niet ten voordeele van de Ho'landsche partij. Voor- de Oostelijke (Maastricht) daarentegen kon de regeling buiten kijf, al vielen er op verschillende onderdeelen gerechtvaardigde aanmerkin gen te maken, in haar groote lijn voordee- lig worden genoemd. Niettemin hebben wij indertijd mede de goedkeuring van het verdrag door de Staten-Generaal bestreden, omdat do algemeene, de nationale belan gen ci. door het ontwerp-verdrag in 't ge drang kwamen. De nadeelen van liet geheel gingen in dezen onzen gedachtengang bo ven de voordeden van een gedeelte, hoe zeer deze voordeden ook rechtstreeks ten goede zouden gekomen zijn aan dat lands deel waarheen onze voorkeur en belangen zorg uitgaat. Het zijn de groote. de natio nale overwegingen geweest, die ons de ver- wei ping in 1927, door de Eerste Kamer, van het verdrag hebben doen toejuichen Mafir wat blijkt nu? Dat verschillende invloedrijke organen der publieke opinie in Holland zich om die groote nationale belangen al zeer weinig schijnen te be kommeren. Zij zien enkel hun Westelijke helangengroepje. Het is alleen „De Tijd" ge weest, die aangemerkt heeft, dat ook in de door jhr. Beelaerts van Blokland gevolgde politiek eenvoudig geen rekening gehouden wordt met twee geweldige nationale be langen: le. dat zoo maar, zonder meer, zonder eenigen anderen waarborg ook, door Nederland wordt afgezien van de Belgische neutraliteit, die eene bevei liging van onze zuidelijke landsgrens v..rmde, daargelaten nog de vraag of wij zonder de voorafgaande instem ming van de mede-onderteekenaren van dat waarborgverdrag, waaronder Oostenrijk en Rusland, daartoe zelfs wel het recht hebben; 2e. dat de mogelijkheid niet wordt uitgesloten, Antwerpen tot een oor logshaven te maken, hetgeen ons, in ge val België ooit weer in oorlog zou ge raken, bijna feilloos in dien oorlog aan de eene of dc andere zijde zou betrek ken. Voor dat alles hebben de meeste Holland scho bladen, althans naar hun jongste uitingen over het Witboek te ooideelen, geen oog meer. In hunne persstemmen concentreert zich heel hun kijken cn den ken p Rotterdam Ja maar, als de in onze zee- cn han- delsp-ov.ncicn verschijnende organen dei openbare meening de kwestie op dit niveau gaan neerhalen, laten zij dan bedenken, dat er ten slotte dan voor belanghebben den bij de Oostelijke interessensfeer ook geen eden kan bestaan om hun eigen be langen bij die van de Westelijke achteruit :e schui' en. Als het niet meer gaat om de nationale belangen, die voor velen Lim burgers ook de eigen gewestelijke priraee reu, maar om groepsbelangen, dan is het ten volle gerechtvaardigd, als ook in Lim burg zich geen stem meer zou aansluiten hij den koopmanskreet uit het Westen, die het: ..Geen Moerdijk-kanaal!" weerklinken dO"i Dan kunii-n de Lirndurgers ru'.-r .-ven- veel recht de leus daartegenover stellen „Betere Maaswerken: Maastricht en Luik hebben ten slotte nn- dere groepsbelangen samenwerkende, dan Rotterdam en Antwerpen in hun ijver zucht. Voor Limburg hebben ook thans nog de nationale belangen niets van hun door slaand gewicht verloren. maar voor de cargadoors- en stuwadoorsargumenten van Rotterdam voelt het... evenveel als de reede:s en beursbezoekers aldaar voor de ndustriaele belangen van het Zuiden. KAMERCANDIDAAT IN HET HUIS VAN EEWARING. Verdacht van verduistering. De secretaris-penningmeester van den Plattelandersbond te Hekelingen, die als nummer drie op de lijst-Braat voorkomt voor de a.s. Kamerverkiezingen, is op last van de justitie naar het Huis van Bewa ring te Rotterdam overgebracht. De Ka- mercandidaat is aangehouden als ver dacht van verduisteringen ten nadeele van den Plattelandersbond, nl. van aangetee- kende zendingen en geldswaardige papie ren. BOERDERIJ AFGEBRAND. Te Driel (Betuwe) onder de gemeente Eist is gisternacht afgebrand een groote boerderij van den paardenfokker W. van Maar. De autospuit uit Eist was tijdig ter plaats om den landbouwschuur voor het vuur te sparen. Het vee-was in de weide. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. DE ROOFMOORD TE BREDA. Voorloopige hechtenis van den verdachte verlengd. De voorloopige hechtenis van J. P. v. d. E. te Breda, verdacht van den roofmoord op mej. v. d. E. in de Nieuwe Boschstraat, is door dc rechtbank met 30 dagen ver lengd. BEZOEK VAN BUITENLANDSCHE AUTOMOBILISTEN. De Koninklijke Nederlandsche Automo bielclub meldt ons: Een gezelschap Engeische automobilis ten zal de volgende week Nederland bezoe ken, hier eenige dagen verblijf houden en daarna naar Duitschland vertrekken. Even als voor het gezelschap Duitsche automobi listen, dat verleden week een bezoek aan Nederland heeft gebracht, heeft de Kon. Ned. Automobielclub zich in verbinding ge steld met het Ministerie van Financiën en voor de betrokken automobilisten, die lid waren van haar zusterverenigingen in het buitenland, alle mogelijke grensfaciliteiten verkregen, zoodat alle oponthoud bij het binnenkomen in Nederland tot een mini mum beperkt is. DE BEZOLDIGING VAN RESERVE OFFICIEREN. Het Haagsche gerechtshof heeft arrest gewezen in de procedure tusschen den re serve-luitenant D. Langenbach en den Staat. Langenbach had een vordering tegen den Staat ingesteld op grond van te weinig ontvangen traktement voor den tijd door hem in dienst doorgebracht. Hij meende nl. recht te hebben op een gelijke bezoldiging als de beroepsofficieren van denzelfden rang cn hetzelfde wapen, zulks op grond van art. 9 der wet voor het reserveperso- neel der landmacht 1905. Het Hof heeft in afwijking van de con clusie van den advocaat-generaal, mr. Rover de ingestelde vordering ontzegd, Het Hof was van oordeel, dat aan art. 9 der Reservewet 1905 niet het recht voor ge lijke bezoldiging van het reserve-personeel als het beroepspersoneel kan worden ont leend, maar dat genoemd artikel alleen een gelijke positie in dienstverband vastlegt. BEROOVING VAN EEN BANKLOOPER TE AMSTERDAM. De Hooge Raad heeft verworpen het cas satieberoep van den man. die door het Hof te Amsterdam is veroordeeld tot drie jaar en negen maanden gevangenisstraf, wegens berooving van een banklooper op den Singel aldaar van een tasch, inhouden dc ƒ15.000. KELDERBRAND TE ROTTERDAM. Gisteravond te omstreeks 7 uur is brand ontdekt in den kelder van den sigarenwin kei van J. Margiles aan de Graaf Floris- straat te Rotterdam. De brand is waar schijnlijk ontstaan, doordat een brandende sigaar of sigaret in emballage, welke in den helder lag, is gevallen. De brandweer heeft het vuur met twee stralen van de wa terlei ling gebluscht. De kelder is nagenoeg geheel uitgebrand. SCHILDERSSTAKING TE ZUTFEN. De schildersgezellen te Zutfen zijn gis termorgen in staking gegaan. Gecischt wordt een uurloon van 58 cent (rl i. een verhooging van 6 cent) en plaatsing in de derde klasse. Bij één persoon, die de eisch inwilligde, werd gewerkt. De staking om vat ruim iO man. DE DIEFSTAL IN HET RIJKS MUSEUM. De dader voor do rechtbank. Naar men zich herinneren zal, is op 26 April 1.1. in het Rijksmuseum te Amster dam een schilderij, voorstellende Anna van Brunswijk, uit de lijst gesneden en ont vreemd. In verband met dit feit heeft voor de Vijfde Kamer der Amsterdamsche recht bank terecht gestaan een 21-jarig machi nist, die zich ook kort geleden voor de H ;?rlpmsche rechtbank te verantwoorden heeft gehn wegens diefstal van een schil de rij uit het Frans Halsmuseum. Verdachte, die in de instructie een be kent.-ni- had afgelegd, kwam thans met een geheel ander verhaal voor den dag. Hij beweerde de schuld van den diefstal op zich te hebben genomen. ien°inie een ander, met wien hij blijkbaar zijn vader bedoelt, gelegenheid te geven om de wijk te nemen naar het buitenland Fen kunsthandelaar, die als getuige werd gehoord, verklaarde het schilderij voor f 60 van verdachte te hebben gekocht. Argwaan had hij niet omdat verdachte hem verteld had. dat hij het stuk van een barones had gekocht. Toen get. het feit van den diefstal de krant las. heeft hij het schilderij in handen van de politie gesteld. Het. OM, mr Van Dolleman achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen, gezien het feit dat verdachte in de instructie heeft bekend De eisch luidde een jaar gevangenisstraf. De verdediger, jhr. mr. de Ranitz. wees er op. dat verd. niet normaal is. Zoo is hij eens wegens desertie ter observatie opge nomen in een psychopathengesticht. Er is toen door dr. Wiersma een psychiatrisch rapport uitgebracht, waarin de deskundige den verdachte een bijzonder motioneel per soon noemt, die lijdt aan overdreven fan tasie en ijdelheid. PI. concludeerde, na het bewijs der ten lastelegging te hebben bestreden, tot vrij spraak. Uitspraak 5 Juli a.s. Begaafd kuftsteoaar en edel mensch Op de begreuiipiiwüa de»* Ned. Herv. Ge meente te Wassenaar hebben vele vrien den en vriendinnen van hei echtpaar StronckKappel gisteren prof. R. Stronck naar zijn laatste rustplaats gebracht. In het sterfhuis in het Wavopark, waar de overledene zijn laatste levensjaren heeft gewoond, heeft zijn zwager, Wouter Hut- sche.iruyter, een afscheidswoord gesproken zoo meldt de N. R. Ct. Rond de groeve haddon zich \ele leden van Excelsior geschaard, waarvan prof. Stronck tot voor korten iljd directeur is geweest. Voorts zagen wij o.a. freule Repe- laer van Driel, de heeren H. de Liefde, lid van Gedep. Staten van Gelderland; J. P. Meyneke, oud-rijksontvanger; J. Rijken, L. Brosch en L. van Veen, van de firma Rij ken uit den Haag. In den stoet kwamen o.a. mede Wouter cn Willem Hutschenruv- ter, ir. A. C. Gebhard, W. Petri, dr. P. Mo lenbroek, dr. R. Haselhoff en de heer P. II. A. Rosenbaum, administrateur aan het de partement van waterstaat. Onder dc tal rijke bloemstukken was er één van de vrienden uit het Wavopark. Tijdens 't orgelspel van den heer George Robert, organist der St. Bavokerk te Haar lem, werd een korte ommegang over het kerkhof gemaakt onder de tonen van Bach's koraalEs ist genug. Dr. P Molenbroek uit den Haag heeft zeer onder den indruk een hartelijk af scheidswoord gesproken, waarin hij den overledene schetste als een hoogbegaafd kunstenaar en edel fijngevoelig mensch, wiens idealisme hem een sterke steun is geweest. Hier was volkomen harmonie tus schen kunstenaar en mensch en wie hem kende kwam onder de bekoring van zijn persoon. Prof. Stronck had een onbegrens de liefde voor de muziek, maar ook de lite ratuur en de beeldende kunsten en niet het minst de natuur hadden zijn liefde. Met bewonderenswaardige energie heeft hij zijn ziekte gedragen. Hij zal bij zijn vrien den in herinnering blijven als een verhe ven dienaar der kunst en een voortreffe lijk mensch. De heer W. A. Petri las een hoogst waar- deerend artikel voor uit Barmer Elberfel- der Zeitung, waar de overledene jarenlang, tot 1923, dirigent van den Musikverein is geweest. Hij herdacht vervolgens den op rechten trouwen vriend, met wien de om gang zoo leerrijk was, dank zij zijn fijnbe gaafden geest en om zijn warm, trouw, eer lijk cn oprecht hart. Nadat een broer namens de familie den overledene voor zijn liefde en prettigen omgang had bedankt,, .heeft Wouter Hut- schenruytcr namens de weduwe allen dank gezegd en den wensch uitgesproken, dat zijn overleden zwager bij allen in goed cn vriendelijk aandenken zal blijven. De organist speelde daarna het vijfde deel uit Brahms' Deutsches RequimHier hat nun Traurigkeit, waarmede de eenvou dige plechtigheid was geëindigd. J. GUTTELING, t Zondagochtend is op 70-jarigen leeftijd in het Ned. Herv. Rusthuis te Varsseveld erleden de heer J. Gutteling, die als evan gelist der Nederlandsch Evangelische Pro- testantenvereeniging meer dan 40 jaar ver schillende evangelisation als voorganger heeft gediend, o. a. die te Nijverdal, Jubbe- ga-Schurega, Velseroord en Geesteren. Van 1903—1918 arbeidde de heer Gutteling te Velseroord, dat hij moest verlaten, omdat aldaar de tweede predikantsplaals der Ned. Herv. gemeente te Velsen werd gevestigd. Thans is dit de zelfstandige gemeente LTmuiden-Oost. Van 19181928 was de heer Gutteling voorganger der evangelisatie te Geesteren, gemeente Borculo. Slechts een jaar heeft de heer Gutteling van de rust mogen genieten. EEN GLADDE VOGEL EINDELIJK IN HET NET. Wat in het vat is..« Men zal zich herinneren, zoo lezen wij in de Maasbode, dat geruimen tijd geleden een jonge Duitscher M. genaamd, uit Ham burg afkomstig, op heeterdaad betrapt werd bij een inbraak in het magazijn der firma Meddens, aan de Hofstraat M. werd veroordeeld tot gevangenisstraf, maar wist na eenigen tijd op een sluwe wijze te ontsnappen uit het ziekenhuis, waar hij ter verpleging was opgenomen, daar hij een lepel ingeslikt had. Hij verdween in de richting Duitschland, maar pleegde in het voorbijgaan nog een inbraak te Zwolle. In Hamburg werd hij gearresteerd bij een inbraak, maar wist te ontsnappen naar Denemarken. Daar werd hij wederom ge pakt en moest zijn stral uitzitten Toen be sloot de Deensche justitie hem uit te leve ren naar Holland. Twee rechercheurs van (le Haagsche poli tie reisden naar Denemarken om den jeug digen misdadiger in ontvangst te nemen. Gisterochtend zijn zij met hun arrestant te 's-Gravenhage aangekomen. M. gaat nu eerst 9 maanden zitten voor zijn inbraak bij Meddens Ts deze straf voor bij, dan wacht hem nog een vonnis voor zijn Zwolsche inbraak., terwijl daarna de Hamburgsche justitie nog hef een en ander met hem te verrekenen heefttenzij hij voor dien tijd weer ontsnapt is. VERKIEZING VAN LEDEN DER EERSTE KAMER. Op Vrijdag 26 Juli. De commissaris der koningin deelt aan Je leden der Prov. Staten van Utrecht me de, dat bij koninklijk besluit is bepaald, dat in de provinciën Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht, Limburg, Noord-Holland en Fries- <an,i tie stemming over de in die provinciën mge^verde lijsten van candidaten en over de daarop voorkomende candidaten voor de verkiezing van leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, zal plaats hebben op Vrijdac 26 Juli 1929. Het aam-tngsuur is bepaa'd op 10 uur voormiddag. DS. R. JAARSMA. f Em. Ned. Horv. pred. To 's-Gravenhage is, 73 jaar oud, over leden ds. R. Jaarsma, em. pred. van de Ned. Herv. Gem. van Maasland. De overledene aanvaardde in 1880 het predik-ambt te Lollum, vanwaar hij in 18S3 naar Balk vertrok. Van 1904 tot 1927 stond hij te Maasland waar hij 1 October van laatstgenoemd jaar eervol emeritaat ontving.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 6