"Marijke" BELANGRIJKE NEDERL. INZENDINGEN H. DE WILDE HERDACHT Verschenen/ Cissy vanMarxveldt VERKLARING VAN DEN HEER TILANUS ECHTELIJK DRAMA De vrouw overleden Op dc tentoonstelling ie Antwerpen en Luik Voorbereidende besprekingen Gemeld wordt Zooals bekend is, zal Nederland officieel deelnomen aan de wereldtentoonstelling voor Koloniën, Zeevaart en Vlaamsche Kunst te Antwerpen in 1930. Ten behoove van de Nederlandsche in zendingen zal een afzonderlijk-- gebouw worden opgericht, waarin zoowel de offi- cieele inzendingen van Rijk en Gemeente wege, als van de Nederlandsche particulie re deelnemers zullen worden opgesteld, terwijl bovendien een ambtelijke Neder- landsch-Indische afdeeling in dit gebouw onder dak gebracht zal worden. De deelnemingen van officieele Neder landsche en Nederland-Indische zijde be- looven zeer belangrijk te worden en zullen een helder beeld geven van wat Nederland in het kader van de tentoonstelling betee- kent. Een dezer dagen heeft Dr. Posthuma, voorzitter van den Nijverlieidsraad, op ver zoek van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid een bespreking gehouden met vertegenwoordigers van verschillende industrieele organisaties en verwacht mag worden, dat dientengevolge ook de indu strie zal zijn vertegenwoordigd. Het overleg met de groote havensteden heeft er toe geleid," dat ook deze goed voor den dag zullen komen. In afwachting van de Algemceno Com missie, "welke bij Koninklijk Besluit zal worden ingesteld, is door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid een voorloo- pik werkcomité benoemd, onder voorzit terschap van den heer F. K. J. Heringa, administrateur, chef van de afdeeling Han del en Nijverheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, terwijl de heer H. F. R. Snoek, secretaris der Neder landsche Vereeniging voor Tentoonstelling.? belangen, lid-secretaris van deze commis sie is. Van verschillende particuliere zijde is reeds bericht ontvangen van daadwerkelij ke belangstellingen en reeds nu kan wor den verwacht, dat de Nederlandsche afdee ling zeker een uitstekend figuur zal ma ken. Het secretariaat der commissie is geves tigd te 's-Gravenhage, Bezuidenhoutsche- weg 97, alwaar belangstellenden en be langhebbenden alle gewenschte inlichtingen kunnen bekomen. Ook voor de Internationale Tentoonstel ling van de industrie, wetenschappen en haar toepassingen Luik 1930, waar Neder land zooals bekend collectief zal deel nemen, is, in afwachting van.de. instelling van de Algemeenc Commissie, door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid een voorloopig werkcomité Ingesteld en wel onder voorzitterschap van Mr. Dr. W. F. J. Frowcin, Directeur der Staatssteenko- lenmijnen te Heerlende heer Snoek, secretaris der Nederlandsche Vereeniging voor TentoonstelJingsbelangen zal even eens als secretaris van dit comité op treden. Van verschillende zijden is reeds bericht ontvangen, dat van uit Nederland aan do tentoonstelling zal worden deelgenomen en bedriegen de voorteekenen niet, dan zal de Nederlandsche afdeeling, die collectief in een afzonderlijk gebouw zal worden opge steld, een zeer goed figuur maken. Ook het secretariaat dezer commissie is gevestigd Bezuidenhoutscheweg 97 te 's- Gravenhage. VERDRONKEN. Vrijdagavond is in de Delfshavensche Schie te Overschie de 17-jarige A. H. uit Rotterdam bij het zwemmen verdronken. Het lijk is overgebracht naar de algemeene begraafplaats te Overschie. DE HEER MARCHANT EN GENERAAL TONNET. Debat over de ontwapening. De heer Marchant deelt ons mede, dat generaal Tonnet, die met hem in dehat is getreden in een verkiezingsvergadering te Utrecht op 19 dezer, heeft verklaard ook tegen hem te zullen debatteeren op 27 Juni te den Haag, 28 Juni te Deventer en 29 Juni te Amsterdam, waar de heer Marchant voor de vrijzinnig-democraten optreedt. De heer Tonnet verdedigt, zooals men weet, het standpunt van het comité tegen eenzijdige nationale ontwapenig. SUCCULENTA. Een jubileumnummer. Van Succulenta, het maandblad van de Nederlandsche Vereeniging van vetplan- tenverzamelaars, is een jubileum-aflevering verschenen in verband met het tienjarig bestaan der vereeniging. Het is in één woord een prachtig nummer, waarvan de samenstellers er in geslaagd zijn belang stelling te wekken voor een zeer merkwaar dige groep planten, waar veler aandacht naar uitgaat. Bevattelijke en onderhouden de artikelen wisselen af met een keur van illustraties. MINISTER KAN TE EMMEN. De eerste spade in den grond. Minister Kan heeft gisteren een bezoek aan de gemeente Emmen gebracht, alwaar hij d-» eerste spade in den grond heeft ge stoken voor het werk ten behoeve van den bouv eener fabriek voor de N.V. kousen- breienj „Het Klaverblad", te Amsterdam Verschillende autoriteiten waren hierbij te genwoordig, w.o. het Tweede Kamerlid dr I. II. J. Vos, voorzitter van de Drentsche Vereeniging te Amsterdam en Jan Oude geest, voorzitter van de S. D. A. P. Na de plechtigheid bracht de minister nog een bezoek aan het „Oosting-instituut" te Eiumen, een instelling ter bevordering van de pluimveeteelt. Hierna bezichtigde Z.Exc. het terrein der maatschappij „Klazi- navec.n" te Klazinaveen, waar een nieuw uitgevonden turfpersinrichting werd in oogenschouw genomen. Tenslotte bezocht de minister een bloembollenproefveld van den heer Wortelboer te Emmencompascuum. Daarna vertrok Z.Ex. via Meppel naar den Haag. licde van Burgemeester Patijn Id den Haagschen Raad In de gister gehouden Raadsvergadering van den Haag heeft burgemeester Patijn in treffende bewoordingen den overleden oud-wethouder H. de Wilde herdacht. Aan zijn rede ontleenden wij het navolgende: De heer De Wilde heeft gedurende WA jaar, aldus Spr., de gemeente gediend als raadslid, n.l. van December 1900 tot Juli 1916. Die jaren zijn in zijn leven niet dc minst belangrijke geweest. Zelf heeft Spr hem hooren zeggen, dat hij de betrekking van wethouder, door hem bekleed, be schouwde als de mooiste in dien tijd van zijn leven. Tot wethouder werd hij in 1907 benoemd, waarmee hij een nieuwen zetel innam. De wethouders hadden afstand ge daan van die werkzaamheden, die zij het minst begeerden en zoo kreeg hij niet de aangenaamste en ook niet de gemakkelijk ste taak, n.l. het werk, dat de tegenwoor dige wethouder van sociale zaken verricht de reiniging, en eenige minder belangrijke zaken. En wanneer rnen weet, hoeveel werk thans do weihouder van soc. zaken verricht, dan begrijpt men wat van den heer De Wilde gevergd werd, die er nog andere werkzaamheden bij had. Inderdaad heeft hij zich met groote werkkracht aan zijn taak gegeven en veel gedaan, in 't bijzonder voor den genees kundigen dienst cn de openbare reiniging. Maar zijn warme belangstelling ging uit naar sociale zaken. Hij was een man van een zeer warm temperament. Onverschil ligheid, slapheid waren hem vreemd. Hij kon een voorstel met gloed verdedigen en, wanneer hij het verkeerd achtte met kloek heid bestrijden Zooals zijn zoon, wethou der de Wilde, verleden week terecht zeide, heeft hij de openbare zaak gediend als een man van beginselen. Het is reeds vele jaren geleden, dat zijn geluid hier werd gehoord, en de meeste leden hebben hem niet meer gekend, maar zijn arbeid beeft sporen nagelaten. Spr. was er dan ook zeker van uit ieders naam te spreken, wanneer hij wethouder de Wil de zijn oprechte en diep gevoelde deelne ming betuigde met het verlies, door het overlijden van zijn vader geleden. Wanneer iemand na een zoo werkzaam leven op 75-javigen leeftijd het hoofd neer legt, dan moet men daarin berusten. Maar zeker is het, dat de naam van H. de Wilde in de geschiedenis van 'sGravenhage met eere genoemd zal worden. Benoemd werd tot leeraar in dc klassieke talen en oude geschiedenis aan gymnasia en lyceum de heer C. J. Vooys doctorandus in de klassieke talen te Enschedé. Bij de behandeling van een voorstel in zake tekorten-regeling op de begrooting van 1928, critiseerde de lieer J o 1 s het beleid van den directeur der Bank van Leening, o.a. ten aanzien van het in onder pand nemen van preciosa als 'n parelcol lier van 95.000, dat do gemeente schade berokkende. Wethouder mr. de Wilde antwoordde dat B. en W hebben besloten voortaan geen preciosa van een dergelijke waarde en ook geen auto's meer te beleenen. Fouten zijn er gemaakt, doch er is geen aanleiding voor maatregelen tegen den directeur. Het voorstel werd z.h.s. goedgekeurd. ONVOORZICHTIGHEID VAN EEN ZEVENTIGJARIGE. Springen op een rijdenden Irein. Toe;: gisteravond de electrische trein van 8 uur 45 naar Rotterdam zicb in het Cen traat Station te Amsterdam in beweging zette trachtte een bijna 70-jarige kaashan- delaa uit Alkmaar, die hard kwam aanlco- pen, bjj den toegang van een der wagons op de treeplank te pringen. De gevaarlijke ma noeuvre mislukte met het gevolg, dat de man tusschen het perron en de rails te recht i-wam. Reizigers, die het ongeval za gen gebeuren, trokken aan de noodrem, zoo dat .ie trein dadeijk tot stilstand kwam Het Meelt toen, dat het slachtoffer wonder boven wonder geen letsel had opgeloopen. Door den schok van den val en door den schrik was hij echter buiten bewustzijn ge raakt. Toen de man bijkwam klaagde hij over moeheid in het hoofd, hetgeen het tee lten kan zijn van een lichte hersenschud ding. liet slachtoffer zal zich onder genees kundige behandeling moeten stellen. GEEN VERKIEZINGSMEETINGS. Een verbod te Breda. Naar het Hbld. verneemt, heeft de bur gemeester van Breda aan de S.D.A.P. toe stemming geweigerd tot het houden van verkiezingsmeetings op openbare pleinen en straten. Ook aan de katholieken werd een der gelijk verzoek geweigerd. OP VELDWACHTERS GESCHOTEN. Voor de rechtbank te Assen heeft terecht gestaan een man uit Boschoord (Vledder), verdacht dat hij in het jachtveld aldaar heeft geschoten op de veldwachters J. Steffens en J. Kramer, die zich in het jachtveld verdekt hadden opgesteld en die door het schot verwond zijn geworden Het O. M. eischte een jaar en negen maanden gevangenisstraf. het nieuwe boek van In ifdtcvn Bockhandel 1/ Gebonden f 2.90. TBtg. Valkhofi t Co -Amersfoort Over het pauselijk gezantschap De heer Tilanus schrijft in „de Nederlan der": „Men vestigt mijn aandacht op een be richt in de „Nieuwe Rolterdamsche Cou rant" van 11 Juni, dat overgenomen is door andere bladen, en dat den indruk zou kun nen maken, alsof door mij op 'n politieke vergadering te Vlissingen, naar aanleiding van gestelde vragen, de wenschelijkheid zou zijn besproken van *11 Nederlandscli gezantschap bij het Vaticaan en een weg daartoe zou zijn aangewezen. ITet schijnt mij haast overbodig, gezien ons standpunt in 1925 en daarvoor, mede te deelen, dat dit natuurlijk niet juist is Toen mij door een tweetal aanwezigen ter vergadering gevraagd werd, hoe naar mijn inzicht de houding der Christelijk-Histori- schen ten opzichte van de wederinvoering van een gezantschap bij hel Vaticaan zou zijn, in verband met het herstel van de wereldlijke macht van den Paus. heb ik gezegd, dat in formeelen zin, nu de Paus, zij het ook van een uitermate klein staatje, wereldlijk vorst is geworden, de verhoudin gen inderdaad in sommig opzicht zijn ge vvijzigd, doch dat daarmede het antwoord op de gestelde vragen nog niet was gege ven; mocht dc regeering te ecniger tijd komen met een voorstel tot instelling van een gezantschap bij het Vaticaan, dan zou de kwestie zakelijk moeten worden bezien, evenals wanneer een voorstel kwam om een gezant te zenden bijv. naar Andorra (een staatje in de Pyreneèn). De berichtgever van de „N. R. Crt." meende hieruit de conclusie te mogen trek ken, dat „do Christelijk-Historischen dus voor de verkiezingen geen klaren wijn of zuivere koffie schenken." Om alle misver stand te voorkomen, stel ik er prijs op mede te deelen zooals de vergadoring trouwens wel zal hebben begrepen, dat, afgezien nog van andere overwegingen, ik niet vermag in te zien, dat het voor ons land noodig zou zijn een gezant bij den Paus te vestigen.-' u FEDERATIE-EXAMENS ?.5-jarig jubileum. Men schiijft ons uit Rotterdam: Op 21 en 22 Juni 1904 vonden de eerste examens plaats, die uitgingen van de op 26 Maart van dat jaar opgerichte Federatie van Handels- en Kantoorbediendenvereeni- gingen in Nederland. Op het oogenblik ma ken de Nationale Bond van Handels- en Kantoorbedienden Mercurius, de Algemee ne Bond van Handels- en Kantoorbedien den, de Nederlandsche Vereeniging van Christelijke Kantoor- cn Handelsbedien den, de R.K. Boud van Handels-, Kantoor- en Magazijnbedienden St. Franciscus van Assisië en de Zaanlandsche vereeniging van Handels- en Kantoorbedienden deel uit van deze Federatie. Hoewel dus zoowel op godsdienstig als vakvereenigingspoli tiek terreingroote verschillen bestaan, hebben zij zich op het gebied van het han delsonderwijs weten te vinden. Het bestuur, dat ter gelegenheid van dit 25-jarig jubileum in Restaurant Caland te Rotterdam recipieerde, is van verschillen de kanten gehuldigd, waarbij ook den op richters en eersten werkers, de heeren A. W. Schollenberg, Theunissen, Punt, Gever- ding, A. v. Danlzig en G. Smits, warme hulde werd gebracht. Namens examinatoren, als wier woord voerder prof. dr. J. G. Ch. Volmer optrad, werd het bestuur, ter plaatsing in de be stuurskamer, een fraaie ets van den Utrechtschen Dorn aangeboden. Alle aange sloten organisaties, van ieder waarvan een vertegenwoordiger het bestuur heeft ge complimenteerd, hadden bloemstukken ge zonden. De voorzitter, de heer H. J. Zier, heeft allen hartelijk dank gebracht en op zijn beurt de \ijf examinatoren gehuldigd, die thans ook hun 25-jarig jubileum vierden, n.l. de heeren J. J. Ivleinhoonte, B. J. ter Brugge, H. J. C. Rutten, J. Voortman en W. C. Gelton. Ieder \an hen werd een zil veren sigarendoos aangeboden. De viering van het jubileum werd beslo ten met een gemeenschappelijken maaltijd. VAN ROOIJEN II RIJWIELMERKEN. 1 Augustus begint de verkoop. Met den verkoop van rijwielmerken voor het dienstjaar 1 Augustus 1929 tot 31 Juli 1930 zal op 16 Juli op de post-, bij- en hulp kantoren, poststations en postagentschap pen worden begonnen. Man en vrouw brengen elkander messteken ioe Gistermorgen heeft zich in de Jan Ver- mevenstraat te Beverwijk een ernstig drama afgespeeld. In perceel 22 ontstond een twist tusschen het echtpaar B., waar van de vrouw sedert enkele weken aldaar woonachtig is. De twist liep zoo hoog, dat de vrouw aan den man een steek met een mes. toebracht. Met hetzelfde mes heeft de man toen zijn vrouw zeven steken gegeven. Op straat is de vrouw ineen gezakt. De man poogde toen zich van het leven te be roven. In hoogst ernstigen toestand zijn beiden naar het Roode Ivruisziekenhuis overgebracht. Nader seint men ons uit Beverwijk, flat de vrouw aan de bekomen verwondingen is overleden. BIO-VACANTIE-OORD. 95 kinderen naar Egmond aan Zee. De Stichting Bio-Vacantie-oord door de leden van den Nederlandschen Bioscoop- Bond, met het doel om schoolgaande kin deren van minder kapitaalkrachtige ou ders of verzorgers naar vacantieoordcn uit te zenden en uiteindelijk om zelf een va- cantieoord in eigendom te verkrijgen en te doen exploiteeren, heeft heden 95 kinderen uitgezonden naar het koloniehuis Kerdijk te Egmond a/Zce. liet Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- cn Vacantiekolonies heeft dit koloniehuis gedurende de periode van 20 Juni—23 Juli geheel Ier beschikking ge steld van de kinderen, die voor rekening van de Slichting der bioscoop-directeuren aldaar verpleegd zullen worden. De 95 kinderen, komende uit Amsterdam, Den llaag, Rotterdam, Eindhoven, Haar lem, Utrecht, Groningen cn Venlo zijn door de schoolartsen ter plaatse aangewezen om naar Egmond a'Zee uitgezonden te worden. UIT DE STAATSCOURANT. Bij beschikking van den minister van justitie is ontbonden de op 26 Juli 1928 in- gestolde commissie aan welke, was opge dragen hem \oor te lichten over de vraag of en zoo ja, in hoeverre wijziging is te brengen in de nieuwe wettelijke regeling van de naarnlooze vennootschap voor wat betreft openbaarmaking van balansen on winst- en verliesrekening onder dankzeg ging aan voorzitter, leden cn secretaris der commissie voor den verrichten vruchtdra- genden arbeid; bij Kon. besluit is benoemd tot comman dant in de Oranje Nassau orde mr. dr. F. E. Visser, voorzitter vorenbedoelde com missie te 's-Gravenhage. Bevorderd tot groot officier in de orde van Oranje Nassau mr. L. J. A. Trip. pre sident-directeur van de Javasche Bank. AMERIKAANSCHE ZAKENMENSCHEN NAAR NEDERLAND. Uit Washington wordt geseind, dat 150 Amerikaansche zakenlieden New-York met het ss. Statendam hebben verlaten, om het vijfde congres van de Internat. Kamer van Koophandel op 8 Juli to Amsterdam bij te wonen. Lamont, een bekend bankier, is de voorzitter. AAN PEN GROND GERAAKT. Gistermorgen is het groote Duitsche stoomschip „Fraucnfels", op weg naar Antwerpen, op de reede van Bath uit zijn koers geloopen. Het. schip geraakte aan don grond, doch is later door eigen kracht weer vlot gekomen. „PARSIFAL"-OP VOERING TE AMSTERDAM. Da Kon. familie wcont haar bij. H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. prinses Juliana zijn gistermid dag met den sneltrein uit Apeldoorn in de hoofdstad gearriveerd ter bijwoning van de „Parsifal"-opvoeding der Wagnervereeni- ging 10 den Stadsschouwburg. Precies te vijf uur 20 stoomde de trein, waarin het koninklijk salonrijtuig was ge- haak', het Centraal Station binnen. Van het eerste perron was het gedeelte, waarvoor het salonrijtuig tot staan kwam, voor het publiek afgezet. Ter ontvangst was op het perron aanwezig jhr. Six, kamerheer van Hare Majesteit ten paleize in de hoofdstad. Het booge gezelschap begaf zich per auto. welke werd voorafgegaan door een motor roet zijspan van de verkeerspolitie, langs het Damrak naar het Paleis op den Dam, waa. de vorstelijke personen eenige oogen- blikken vertoefden. Kort daarop bracht de koninklijke auto de Koningin, den Prins en de Pnnses naar den Stadsschouwburg. Daar er geen speciale verkeersmaatrege len waren genomen, ging de korte rit door het centrum der stad vrijwel onopgemerkt aan het publiek voorbij. H. M. de Koningin- Moeder begaf zich per auto uit Soestdijk rege'recht naar den Stadsschouwburg. KRANKZINNIGE MARCONIST. Te Vlissingen aan land gezet. Uit Vlissingen wordt d.d. 21 Juni aan de Tel. gemeld Het Zweedsche stoomschip „Eros", op weg van New Castle naar Gent, heeft al hier een krankzinnigen marconist aan land gezet. De ongelukkige is naar het gesticht „Vrederust" nabij Bergen op Zoom getrans porteerd. OP DEN TREIN GESCHOTEN. Vrijdagavond is op den trein, die te acht uur uit Nijmegen in de hoofdstad arriveer de, op naar .schatting 150 meters voorbij het station Ede, een schot gelost. De kogel ver brijzelde het portierraampje van een derde klasse coupé, waarin gezeten waren de heer J. ten Kate uit Haarlen en een andere passa gier. SPEENEOFFTRüTZKII Men houdt hem te Londen voor den beroemden Rus. De dichter-zangor Speenhoff, schrijft aan de O.IT.Ct. uit Lenden: Ik ben hier nu reeds een week voor de opname van een geluidsfilm te Wembley. De uitaten zijn schitterend, zoowel wat gek; als foto betreft. Iets anders is dat ik hier een elgonaardlg avontuurtje had. Ik bemerkte wel dat men mij om mijn baard op straat en in de eet huizen wat uitlachte. U weet hoe Engel- schen nu eenmaal zijn. Ze lachen gauw om iets wat vreemd voor hen is al draagt hun koning ook een baard. Ik hen er aan gewend en mijn humeur kan er best tegen. Ze zijn wat kinderachtig en dat mogen ze zijn bij hun vele goede eigenschappen. Toen men mij echter bij den ingang voor een theater wel wat al te zeer belachte, vroeg ik den portier wat is er zoo be lachelijk aan mij cn toen hoorde ik tot mijn verbazing dat men mij aanzag voor Trotzky! Achter mij hoorde ik telkens die naam noemen en het is voor dezen Russischcn leider wel eigenaardig dat men om iemand die ook een bril draagt lacht. Gelukkig blijft, het bij lachen en verder gaat men niet. Met een bobby sprekende, gaf hij mij dezen raad: „Behave as on Englishman and have a shaving", of zoo iets zei hij me. Trotzky's naam wordt hier overal ge noemd in Londen. Gisteravond aten we na Ascot in een Ita- liaansch restaurant in Soho Deanstreet „Rcndez-vous" en waarachtig menschen in dress noemden ook de naam van Trotzky. Ik,ben toen maar aan een overheerlijke Ilaliannsche schotel begonnen cn heb er een fleschje witte Chianti bij gedronken. Mijn vrouw maakte zich zenuwachtig en dacht dat rnen mij naar Scotland Yard zou bren gen. Zooevcn kwamen we uit het Empire Thé&tre. We hoorden cn zagen er Broad way. Nou, 11011, dat was verschrikkelijk taai, al dat Amerikaansche geschreeuw van meisjes als vischwijven en al dat gejammer was niet opwekkend en ik dacht: als ik nu Trotzky was, zou ik zeggen: „Jullie lachen alles wat anders is uit, maar wat jullie ge ven is ook zoo verschrikkelijk priiüa donna nietl" CE OUD-AANDEELHOUDERS DER VEEN- DAMMER KOETEN BIJSTORTEN. De Amstcrilamschc rechtbank stelt ile curatoren in bet gelijk. J11 de procedure der oud-aandeelhouders tier Veendammer Hypotheekbank togen dc curatoren in het faillissement betreffende de vordering tot volstortjng der aandcclen, die in het bezit van de oud-aandeelhouders van genoemde hypotheekbank zijn geweest, heeft de Amsterdamschc rechtbank na lang be raad eindelijk vonnis gewezen, na twee keer dit tc hebben verdaagd. De vordering van curatoren is toegewezen, maar dc uitvoerbaarverklaring van 't vonnis bij voorraad geweigerd. De rechtbank passeerde de opgeworpen \erwecrmiddclen. De Wollmannen werden \an elke verplichting tot volstorting door dc curatoren op grond van hun contra prestaties (de in-betaling-geving van de waarde van eenige millioenen) door de cu ratoren ontslagen en uitgewonnen, als ge volg van de overeenkomst van dading, maar volgens dc rechtbank kon dit niet van in vloed zijn op dc verplichting tot volstorting der aandcelen, die nog steeds op dc oud-aan deelhouders zou blijven rusten. De opzet van dc zaak is van den beginne af geweest, om deze processen tot in hoogste instantie tc voeren, zoodat ze naar alle waar schijnlijkheid spopdig voor liet gerechtshof te Amsterdam zullen worden gevoerd. DE HAAGSCHE DIERENTUIN. Een Aquarium en Terrarium. Het nieuw ingerichte aquarium en terra rium in den Haagschen Dierentuin is thans geheel gereed. Het herbergt zoowel Holland- schc- en Amerikaansche zoctwatervisschen als tropische zoctwatervisschen, tevens Noordzee- en Middellandschezee-dieren en ook de tropische-zeedieren. Verder bevatten de gebouwen terraria, als een duin-, een moeras- en-woudterrarium, ook terraria voor sub-tropische dieren, als kameleons, slan gen, schildpadden en smaragd hagedissen. Dan ontbreken er niet verschillende insec taria voor onze kevers, vlinders en rupsen. De doorluchting en ontgassing van het circa 40.000 liter zoet- en zeewater dat niet ververscht behoeft te worden, geschiedt door een doorluchtingapparaat, dat circa 80 re- generatiepompen in beweging houdt. Door een zich electrisch uitschakelende klok wordt de circulatie van al dit water onV het half uur stopgezet. DE BERGING VAN DE CHRISTIAN MICHELSEN. Het werk opgegeven. De berging van het ten Noorden van den Waterweg te Hoek van Holland gestrande Noorsche stoomschip Christian Michelsen is thans door de bergingsmaatschappij op gegeven. De reden hiervan is, dat liet hoog heemraadschap Delfland slechts dan toe stemming tot de uitvoering van de ber gingswerkzaamheden zou geven, wanneer een dijk tusschen het schip en de duinen ter bescherming van de daar ter plaatse zeer schuine duinstrook werd aangelegd. Het aanleggen van zulk een dijk is prac- tisch onmogelijk gebleken, 'gezien de bo demgesteldheid dafir ter plaatse. De ber- gingsmaalschappij heeft dus nu het werk moeten staken. VRIJE UNIVERSITEIT. 10.000 voor de uitbreiding Wijlen mej. G- van Baren te Doesburg beeft ten behoeve van bet Uitbreidingsfonds der Vrijo Universiteit 10.000 gelegateerd, vrij van successierechten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7