Fa. M. R. N. Oosterveen JAN HAGEL Bel dan op Mo. 42 Kampsrman's Rijwielhandel, Hebt U een Taxi of Auto noodig? AGENDA UÏT DEN OMTREK. VOOR ONZE HUISVROUWEN BINNENLAND Advertentiên B, J. m ENST, Onze meer dan 25 jarige on dervinding op rijwielgebied waar borgt U vakkundige behandeling van Uw rijwiel. Wijverkoopen uitsluitend soliede merken. Kamp 4. Tel. 132. volkomen bevredigd. Bij het. onderbrengen der diensten in 'toude gymnasium vraagt «preker of de Geneesk. dienst en het Burg. Armbestuur daar ook niet onder zou ge bracht worden. De heer Van Lonkliuy&en heeft zijn vraag met opzet gedaan omdat het den schijn had, dat de waarnemende ontvan ger, met opzet was gepasseerd. Uit het antwoord van den wethouder blijkt wel dat er geen redenen waren hem er niet op te plaatsen. De heer Noor dewier vindt het tame lijk onvruchtbaar er nog verder over te spreken. Hij wil eerst antwoord op zijn vraag inzake behandeling van het Georg. Overleg. De zaak is slechts terloops be handeld bij het G. O. De Voorzitter wijst er op dat de zaak even ter sprake is gekomen, omdat het G. O. moest worden gehoord. B. en W. hebben dat toen formeel gedaan. De heer Graaff zegt dat voor hem niet voldoende is gebleken de logica van den wethouder. Iïet lijkt hem gevaarlijk het werk uit te schakelen van den waarne- nemcnden ontvanger en zijn werk over te dra gen aan andere ambtenaren die al voor 100 pet. belast zijn. Waar het aantal bevor deringskansen voor de ambtenaren al zoo gering is, gaat hij niet accoord met het voorstel. Wethouder Ruitenberg meent ten opzichte der huisvesting van don dienst, dat wat het zwaarst is ook het zwaarst moet wegen. De Centrale Boekhouding rnoet in de eerste plaats een behoorlijke huisvesting hebben. Voor het grondbedrijf kan het huis naast het Gymnasium worden gebruikt. Voor Burg. Armbestuur en Ge neeskundige dienst zol voor betere huisves ting worden nazorg gedragen. Wethouder Thien zet uiteen dat het een technische*regeling is en deze kon niet worden besproken zonder de beide personen tc bespreken. B. en W. erkennen liet Georg. Overleg als een nuttig instituut en zullen liet nooit als een wassen neus beschouwen. Van wegnemen van bevorderingskansen is absoluut geen sprake. De beer Noordewier stelt voor de sa- larieering eerst te behandelen in het Ge org. overleg. De heer van Koetsveld vraagt of de Raad bij aanneming van dit voorstel zich vastlegt aan de kosten der verbouwing. De lieer S t a d i g is er voor dat de sala- riskwestie in het Georg. overleg eerst wordt behandeld maar hij maakt zich daar bij los van de toelichting van den heer Noordewier. Wethouder Ruitenberg antwoordt aan den lieer van Koetsveld dat het altijd geld kost, wanneer men gaat verhuizen. Wethouder Thien wijst erop dat liet kantoor van den Gemeenteontvanger bouw vallig is, dus afgescheiden van het voor stel zou toch naar een ander kantoor moe ten worden omgezien. De heer Noordewier meent dat de kwestie der salarieering eerst in het Ge org. overleg moet worden behandeld. De Voorzitter: Daartegen hebben B. en W. geen bezwaar. Het gaat er thans om dat principieel beslist wordt over liet puiltde ontvanger is ambtshalve de leider van de Centrale Boekhouding. Dit. punt wordt aangenomen met 13 te gen 7 stemmen. Tegen de heeren Graaff, De Mots, Pol der, Rckké, Noordewier, Overecni en Fre- mouw. Het voorstel om de zekerheid tc bepalen op 15.000 wordt aangenomen. Art. 3. Omtrent de benoeming der amb tenaren bij de Centrale Boekhouding, wel ke B. en W. door hun College wenschen te doen geschieden, wordt verworpen met 3 tegen 17 stemmen. Ten slotte wordt tot gemeente-ontvan ger benoemd de heer W. Fröger met li stemmen en 6 blanco. Het punt inzake de salarissen wordt aangehouden. 25. Advies van B. en W. naar aanlei ding van het schrijven van het bestuur der Amersfoortsche Schoolvereeniging betref fende verrekening van de waarborgsom in verband met de omzetting van een lagere school in een U. L. O. school. Aangenomen. 26. Voorstel van B. en W. tot nadere vaststelling der vergoeding ex artikel 100 der Lager Onderwijswet 1920 voor boven tallige leeskrachten aan de R. K. Meisjes school Muurhuizen 49b afd. gewoon Lager Onderwijs, zulks over het jaar 1927. Aangenomen. 27. Advies van B. en W. naar aanlei ding van het adres van de Wed. H. van Esveld om ontheffing van de verordening, houdende eischen voor drankltfcaliteiten ten aanzien van het perceel Krankleden- straat 11. Aangenomen. 28. Voorstel van B en W. om ingevolge artikel 10a van het Werkliedenreglement machtiging te verleeuen om M. van Bloe mendal tot opperman op proef aan open bare Werken en H. Evers tot werkman aan de Reiniging aan te stellen. Aangenomen. 29. Advies van B. en W. naar aanlei ding van het adres van het bestuur van „Pro Juventule" te Utrecht houdende ver zoek om toeke'nning van subsidie. Aangenomen. 30. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling der kostprijzen van het Grondbedrijf per 1 Januari 1927 in verband met de ge wijzigde Verordening, betreffende het Ge meentelijk Grondbedrijf. Aangenomen. 31. Voorstel van B. en W. een crediet van 100 te verlecnen als subsidie aan de Vereeniging voor Pluimveeteelt, welke bij de opening van de Eierhal een tentoon stelling wenscht te houden. Aangenomen. Rondvraag. De heer Polder vraagt of het den Bur gemeester bekend is, dat bij de aankomst der zoogenaamde werkwilligen uit Zaan dam de politie zoodanig cordon vormt, dat een deputatie uit de vakcentrales niet met deze menschen kan spreken. Ook vraagt hij of het den Burgemeester bekend is dat de politie diensten verricht welke door het spoorwegpersoneel moeten worden verricht, dat de menschen worden vervoerd in overbelaste auto's en dat de politie buiten de grens der gemeente de z.g. werkwilligen begeleidt. De Voorzitter zegt, dat de politie is op getreden om de werkwilligen te bescher men en de controlemaatregelen zijn geno men in volkomen overleg met de stations beambten. De heer Polder spreekt van aanspreken van de werkwilligen maar het is de vraag of de menschen daarvan ge diend zijn. Wat de overbelaste auto's be treft, dat is juist, de politie zal daar op letten. Dat de politie buiten de grens dei- gemeente is gegaan is toch te begrijpen als er een volksoploop even verder is. Bo vendien zijn de agenten onbezoldigd rijks veldwachter. De heer Polder dankt den voorzitter voor zijn antwoord. Dat de vakcentrales niet met de menschen konden spreken is te wijten aan de treurige houding der po litie. Het gaat hier om het partijdig optre den van onze politie. Men gaat zoogenaamde werkwilligen beveiligen op een wijze dat men andere ar beiders moet grieven en krenken. Hier had een andere houding door de politie moe ten worden aangenomen. Toen door de po litie maatregelen werden genomen zoodat aan het station niet met de menschen kon worden gesproken, heeft de Bestuurders- bond getracht ze buiten de grens der ge meente te spreken. Gevraagd is aan do chauffeurs halt te houden maar dat moch ten ze niet van de Amersfoortsche politie; \erder op heeft een man uit Nijkerkervecn een fiets voor de autobus gegooid. Wat er op den Hooglandschen weg is gebeurd dat staat buiten den Best. bond 't Is wel eigenaardig dat de politie wordt belast met controle maatregelen terwijl de Spoormaatsch. voldoende personeel bezit. De auto's waren zoo overbelast dat op plaatsen voor twee drie personen zaten en die hadden nog weer anderen op de knie. Dat is een schandelijke bevoorrechting, waar in de gemeente streng wordt loege zien op overbelasting der bussen. Spr. vindt het schandelijk dat de Burge meester al deze maatregelen goedkeurt en keurt de houding af. Hij wijst er op, dat men voorzichtig moet zijn met het tarten der menschen. De Voorzitter zou wel eens gaarne zien uitgemaakt van wie, het uittarten is uitgegaan. Dat had de heer Polder ook eens moeten onderzoeken. De politie moet wan orde voorkomen en dat heeft de politie ge daan. Als men de menschen wil naderen dan zijn er andere middelen. U kent de adressen en kunt dus schriftelijk met de menschen spreken. De straat is daarvoor toch zeker niet het meest geschikt. De heer Polder wijst er op, dat de weg van het station tot den overweg was afge zet door de politie. Toen gevraagd werd of men mocht passeeren was het antwoord neen. En ook een deputatie uit de \akcen- trales mocht met de menschen niet spre ken. Spr. wil toch nog eens verzoeken of een deputatie uit de vakcentrales geen gele genheid kan krijgen met de menschen te spreken, desnoods in bijzijn der politie. In Zaandam wordt dat zelfs toegestaan. De Voorzitter hoopt dat de heer Pol der ook eens zal bedenken dat er nog an dere centrales zijn dan vakcentrales De heer Ilehenkamp vraagt of de ver- verscliing van het water in de grachten spoedig kan verwacht worden. De Voorzitter deelt mede. dat de toe voer voor Rijnwater vanaf Wageningen niet is doorgegaan. Thans is er door Ged. Staten een poging op touw gezet om iot beter resultaat te komen. De heer II ehenkamp hoopt, dal er spoed achter gezet zal worden. De heer Overee m dringt aan op spoe dige verbetering van de Ev. Meysterweg. Wethouder Ruitenberg hoopt dat het niet lang znl duren voor de zaak onder de aandacht wordt gezien. De heer van Lonkhuizen wijst er op, dat door de verbouwing van het politiebu reau de fietsen hij het gymnasium niet kunnen worden geplaatst. De Voorzitter zegt dat hij zich met de Wethouder persoonlijk overtuigd heeft en de fietsen konden best geplaatst worden. De heer Noordman klaagt over de slechte telefonische verbinding met het ge meentehuis. Wethouder Ruitenberg deelt mede dat het leed spoedig geleden zal zijn. Er zijn twee nieuwe lijnen aangevraagd. De heer Hofkamp* De werkzaamheden aan de rioleering in de Utr.weg hadden reeds geruimen tijd mijn belangstelling en stond ik daarbij nog al eens te kijken Een gevolg daarvan is geweest, dat ik B. en W. eens wilde wijzen op de matige breedte van den Berkenweg, waar het verkeer niet zoo gering is cn toeneemt Aanstonds gaat men dien weg voor de rioleering openbreken en nu wilde ik uw College verzoeken te over wegen, dien weg meteen te verbreeden. De ingang op het Stationsplein zal ruim ge noeg zijn; bij de Utr. weg is de breedte heel wat minder en buitendien belemmert de breede kast van telegraaf cn telefoon op den hoek Utr.weg het uitzicht voor het ver keer van beide zijden. Zou door eenige grond-aankoop v.d. Nederl. Spoorwegen het trottoir niet verlegd kunnen worden naar buitenzijde van de boomenrij? Dit zou een aanmerkelijke cn afdoende verbetering zijn cn de ingang vanaf de Utr.weg zou door af ronding en verplaatsing van het Telegraaf- opstakel veel ruimer kunnen worden voor het verkeer. Er zal nu wel wat haast gemaakt moeten worden, zal de verbetering tijdens de riool legging haar beslag krijgen, maar overwe gend zullen de bezwaren, naar ik hoop niet zijn. Een beroep op onzen Wethouder van O. W. doe ik zeker niet tevergeefs. De heer van Beurden verzoekt dan toch de hoornen te bewaren. De Voorzitter. We. zijn er nog niet aan toe. Daarna sluiting. GARNIZOEN. Aanvangende op 3 Juli a.s. is de levering van aardappelen voor het Garnizoen, het Militair Hospitaal en het Rijksopvoedings gesticht alhier thans opgedragen aan den heer R. ten Hoeve, Ulrechtscheweg alhier, en wel klei-aardappelen, oud gewas, tegen den prijs van 1.73 per 100 K.G. De Kapitein A. G. Stadlander is benoemd tot voorzitter cn de eerste-luitenant H. G. Hagens en adjudant-onderofficier A. Kater- berg zijn aangewezen als leden der examen commissie, belast met het afnemen van het examen aan hen, die de proeven willen af leggen voor Meester op de sabel. PERSONALIA. Onze stadgenoot, de heer G. Adriaans archietect B. N. A. is benoemd tot lid van de schoonheidscommissie der gemeente Baarn. JUBILEUM. Bij de Posterijen. Onze stadgenoot de heer B. Both assistent der Posterijen hoopt 1 Juli a,s. den dag te herdenken, dat hij..30 jaren geleden in dienst trad bij genoemd staatsbedrijf. UIT HET BAKKERSBEDRIJF. Vergadering van den Chr, Bond. Gisterenavond hield de afdeeling Amers foort van den Christelijken Bond van ar beiders in de bakkers- en aanverwante be drijven een ledenvergadering in een der zalen van het gebouw der Chr. Jongcnman- nc-nvereeniging. Na opening van den voorzitter, den heer P. Mochel, werd door den hondssecretaris J. Z. Kannegieter van Rotterdam de wen- schelijkheid besproken van een regeling van arbeidsvoorwaarden voor de bakkersgezel len, speciaal in dit geval voor Amersfoort. Spr. lichtte nader de correspondentie in deze met het bestuur van de bakkerspa- troonsvereeniging ter plaatse gewisseld toe, cn deelde mede dat 17 van den Nederl. Bakkers (patroons) bond, cn de verlegen woordigers van de Christel, organisatie had plaats gevonden. In den breede was daar gesproken over de bedrijfsverhoudingen, de moeilijkheden voortkomende uit concurren- tiefactorcn, en de mogelijkheid om tot een contract te komen. Verder was daar tevens naar voren gebracht de verscherping die in de verhoudingen was ingetreden door de publieke actie van den moderne bond te gen een aantal patroons. Van de zijde der Chr. gezellcnorganisatie werd betoogd, dat bet voor alles gewenscht was de moeilijkheden niet alleen het hoofd te bieden doch ook te overwinnen. Beide partijen, maar niet in het.minst ook de werkgevers hebben belang bij gezonde be drijfsverhoudingen. De evcntueele invoering van een contract werd strek in overweging gegeven. Voor de actie der moderne organisatie kon de Christel, bond zich niet aansprakelijk stel len, omreden hij hierin door de moderne organisatie volkomen genegeerd was. Des ondanks werd betoogd dat men een oplos sing op dit punt van de vele moeilijkheden die er toch al waren, wenschelijk achtte. De werkgevers verklaarden tenslotte de kwestie nog eens ernstig in eigen kring te zullen bezien, en binnen kort op de aange legenheid terug te komen. De voorzitter sprak er in een slotwoord zijn instemming over uit, dat contact met de patroons was verkregen. Het verheugde hem, dat de afdeeling gedurende de laatste weken in ledental was verdubbeld, de leden :iansportmde tot krachtige propaganda voor de Christelijke Vakbeweging. CHR HIST. UNIE. Openbare vergadering. Op Vrijdag 28 Juni des avonds te 8 uur zal de Christelijke Historische Unie in de groote bovenzaal van Eben Haezer een openbare vergadering houden. De heer II. W. Tilanus, lid van de Tweede Kamer, zal spreken over: De verkiezing van aanstaan den Woensdag. VOETBALLEN OP STRAAT. De openbare weg is geen voetbalveld. Den laatsten tijd komt het weer herhaal delijk voor, dat jongelui den openbaren weg gebruiken als voetbalveld. Het is vooral de schooljeugd, die graag de voetbalsport op straat wil beoefenen. Door de politie zijn verschillende ballen in beslag genomen, ter wijl de eigenaars nog een proces-verbaal op den koop toekregen. ORANJE VEREENIGING. Algemeene ledenvergadoring. De algemeene ledenvergadering der Oranje Vereeniging zal plaats hebben mor genavond te 8 uur in hotel „De Zwaan" in de Utrechtschestraat. SPORT IN BEELD. Van de belangrijkste spor tieve strijden dezer week vele fraaie foto's. Het deze week verschenen nummer van „Sport in Beeld" geeft wederom tal van goed geslaagde foto's van de meest trek kende sportgebeurtenissen der afgeloopen week. Hierbij is een belangrijk deel van het blad gewijd ditmaal aan de auto- en motorsport. Op de voorpagina reeds zien wij het portret van een van Neerlands meest populaire motorrenners, n.l. den heer Ha- mersveld uit Bussum. Verder treffen we afbeeldingen aan van den tocht der Ko ninklijke Nederlandsche Automobiel Club naar Baden-Baden, van het Concours d'Elé- gance te Parijs en te Weenen, van de baan te Rijswijk, waar met een Studebaker werd proef gereden en nog vele andere auto- sportmouaenten. Ook de hippische sport is weer een plaats ingeruimd ter gelegenheid van het Con cours Hippique te Keulen, waaraan ver schillende landgenooten deelnamen. Dat de voetbalsport deze week, juist in het tijdperk, dat de hoogste Nederlandsche titel behaald werd, niet is vergeten, spreekt wel van zelf. Behalve de kampioene P.S.V. uit Eindhoven, spel- en huldigingsmomen ten, maakt de overzichtsfoto van den wed strijd P.S.V.Velocitas (51) een bijzonder goed effect. Ook de wedstrijd Noord-Neder land tegen Noord-Duitschland is niet ver goten. Tenslotte treft men vele foto's aan van wielren- en tennissterren, deze laatsten in verband met het juist aangevangen inter nationale lournooi van Wimbledon. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Leonard Antoon, z. v. Siebrand Johannes Boom en Bercndje Hogcnbrik. Albert, z. v. Dirk Antonie van Schaik en Anna Catharina Alida Froom. Jacobus Wilhelmus, z. v. Pieter Hendrik Jan de Jong cn Margaretha Wilhelmina Christina Braun. Willem, z. v. Harm Jansen cn Geertje Johanna Wiggerman. Jacques Nicolaas, z. v. Theodoor Rudolf van Houten cn Jonkvrouwe Ernestine Ma deion Berg. Maretje Maria, d. v. Hendrik Snel en Wilhelmina den Hartog. AMERSFOORTSCHE ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water in de Zwemschool bedroeg hedenmorgen 60 gra den. Het N.O.C. diploma werd uitgereikt aan Georgine, Carolina, Gerardina Vierdag cn Marie Vierdag. Dag el ij ks: Cinema Royal. Langstraat Theetuin „Amersfoortsche Berg". Mid dagconcert en dancing van 8.30—11 uur. Kunstznai „Sierkunst" Ulrechtscheweg hoek Steven van der Ilagcnlaan. Museum Fiehitc, Westsingcl. Leeszaal Handelsregister, Arnh. weg 23. Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theos.- Ver. Regenlesselaan (Zaterdags van 1.30— 2.30 uur). Openbare Leesznal (met Jeugdleeszaal en Bibliotheek), Muurhuizen 9. 1 R.-K Leeszaal. Niouwstrnot 24 V redesbibliotheek, Arnh. weg 50. Prlncess-room Zondag, middag- eD avond concert. Hotel Monopolo, Zondagmiddag- en avondconcert Danszaal Kiaassen Zondags Dancirg. 2—3—4 Juli Vijfkarnp officieren. 9-10-11-12 Juli. Vijfkamp onderofficieren. BUNNIK NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Aanbestedingen. Door de Nederlandsche Spoorwegen is gisteren aan het hoofdadministratiegebouw le Utrecht aanbesteed bestek No. 1543 S. S. het bouwen van een chefs-woning te Bun- nik, geraamd op 10660.— cn bestek No. 1371 H. S. grond- cn spoorwerk, wijzingen onderbouw vaste brug, bouwen houten voet brug, enz. in en langs den spoorweg Hoorn Medemblik, in verband met den bouw van een schutsluis te Medemblik, geraamd op 29800. Voor bestek No. 1543 waren in gekomen 12 inschrijvingsbiljetten, waaron der een van E. de Bruin te Hoogland voor 10998.—. De hoogste inschrijver was G. de korte te Vianen voor 11900.— de laag ste A. Riedce te Woerden 9845.—. Voor bestek No. 1371 waren ingekomen 19 bil jetten, waaronder van E. de Bruin te Hoog land 34960.—; C. Klos te Baarn 29950.— en P. C. Stuy te Bilthovcn cn C. P. Stuy te Baarn samen 29800.—. De hoogste in schrijving was van C. Klinkert te Oudkar- pel 36550.de laagste van J. Schuit maker te Leeuwarden 27800.—. N i e u w-L e u s d e n. Ds. J. E. Bos te Slochteren heeft voor het op hem uitge brachte beroep naar Nieuw-Leusden be dankt. Soesterberg. Men schrijft ons dat de landing te Soesterberg van de interna tionale deelnemers aan de rondvlucht op Vrijdag 28 Juni a.s. zal plaats vinden tus- schen 2 en i uur. Parkeer-terrein voor auto's is aanwezig. Koffietafel: Zalm-sla. Middagtafel: Bloemkoolsoep. Varkensbiefstuk. Tuinboonen. Beschuitjes met kaas. LANGESTRAAT 42 TEL. 77 35 cent per pond. DE NATIONALE PAARDEN- TENTOONSTELLING TE PARIJS. Vertegenwoordigers van de ministers. Naar wij vernemen, hebben de ministers van Binnenlandsche Zakon en Landbouw en van Defensie, gevolg gevend aan een uitnoodiging van den Franschen minister van Landbouw, besloten zich te doen ver tegenwoordigen op de van 2—7 Juli a.s. te Parijs te houden nationale paardententoon- stelling. De Nederlandsche delegatie bestaat uit de heeren jhr. J. van Vredenburch, voor zitter van de Vereeniging Stamboek Nc- derlandsch Trekpaard (Belgisch type), ko lonel D. C. M. André de la Porte, voorzitter van de Commissie voor het registreeren van fokpaarden en Ir. A. Sevensler, rijks- landbouwconsulent te Parijs. AUTO TEGEN STOOMTRAM. Onoplettend chauffeur. Gistermorgen is te Zeddam een vracht auto van de bierbrouwerij „De Klok" door onoplettendheid van den chauffeur tegen de stoomtram gereden van de lijn Zutphen —Emmerik. De auto werd zwaar bescha digd, terwijl do tram slechts een minieme beschadiging kreeg. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Tegen don chauf feur, die met zijn buurman zat te praten, is proces-verbaal opgemaakt. OUDE MUNTEN. Bij den landbouwer Joh. Arts op den Het kant te Uden werd hij he4, uitgraven ven een vloer een potje gevonden met een 70- tal zilveren munten oud-Hollandsche drie guldens, 30 stuivers of daalders cn guldens uit de 17e en 18e eeuw er was ook nog één gulenstuk bij van Koning Willem I. OMREKENINGSKOERSEN. Off.Not. Niet Ofl. Not. 25 Juni 26 Jun 12 uur Londen 12.07% 12.078. Berlijn 59.41 y, 59.36 Parijs 9.741/4 9.74 Brussel 34.78'. 34.59 47.91 15.01 66.31 Oslo 66.33 66.33 66.72 De Heer cn Mevrouw BLUSSé VAN OUD-ALBLAS- VAN MARWIJK KOOY geven met blijdschap kennis an de geboorte van hun zoon PIETER ANTHONY. Amersfoort, 25 Juni 1929. Ulrechtscheweg 152. Heden overleed na langdurige ziekte, zacht cn kalm, onze innig ge. liefde Man en Vader CORNELIS KLAPWIJK, op den leeftijd van 25 jaar. A. J. W. KLAPWIJK— SCHALLENBERG TONNY. Amersfoort, 25 Juni '20. Soesterweg 163. Geen bezoek. De teraardebestelling zal plaats hebben Za terdag 29 Juni op de Algemeene Begraaf plaats te Amersfoort Vertrek van het sterf nis 12.30 n.m. Arts, is afwezig tot 23 JULI. De overige huisartsen ne men de praktijk waar.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 3