WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Gewas 1924 St. Emilion f 1.40 f 56.- B. Schooleman UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 ,L'Hirondelle' W. K. VAN ROSSUM TE VEEL IJVER SCHAADT HILLEN'S SIGAREN- FABRIEKEN Zakelijk en financieel vastgeloopen Humorhoekje Electricsteit op elk gebied RADIOPROGRAMMA AUTO-ONGEVAL NABIJ HALFWEG UIT DENr OMTREK. BIJZONDER AANBEVOLEN per flesch per anker 16I1S LANGES7RAAT. Uitgebreide sorteering HOEDES 1 MANTELS DEUX PIECES REGENMANTELS Bloemlezing uit de politieke bladen Scheldpartijen over en weer Neen, de ware geestdrift is er niet, zoo schrijft de Arnh. Courant. Als de dagbla den er niet waren, zou het publiek ter nauwernood weten, dat er Kamerverkiezin gen voor de deur staan. Een enkele poli tieke vergadering met halfleege zalen, wat borden met keurig opgeplakte reclamebil- jetten, die niemand leest, zoo nu en dan een circulaire in de bus, die als regel di rect naar de prullemand verhuist, een miezerig optochtje met vlaggetjes en bord papieren schilden op de rijwielen, dat zijn zoowat de eenige symptomen, dat er een verkiezingsstrijd ontbrand is en ons volk straks ter stembus geroèpen zal worden, om een nieuw Parlement te kiezen. Waarlijk, het is „de dood in de pot". En de reden? Algemeen hoort men de schuld van deze geringe belangstelling geven aan de even redige vertegenwoordiging, welke onze ver tegenwoordigende lichamen verstart, mum mificeert, doordien zij iedere groote ver schuiving van stemmen onmogelijk maakt. Tiet „omgaan" van de stemming der na tie, zooals Engeland ons juist dezer dagen te zien gaf, wordt bij evenredige vertegen woordiging zoo goed als onmogelijk, het blijft een knabbelen aan elkanders stem- men-aantal en eerst na vele jaren kan men daarvan de.resultaten zien. Toch, al zit er in dit alles veel waars, gelooven we, dat de evenredige vertegenwoordiging niet alle schuld treft voor de weinige belang stelling van ons volk in de verkiezingen. Ook de wijze, waarop door de politieke partijen deze strijd gevoerd wordt, stuit menigeen tegen den borst. Al erkennen we gaarne, dat den Chr. Hist, en den Vrij heidsbond in deze den minsten blaam treft, toch zijn ook zij niet geheel vrij te plei ten, doen ook zij mee aan de algemeene campagne, waarvan het hoofddoel schijnt te zijn politieke tegenstanders verdacht te maken. Het ergst maken het echter in deze wel de R.-K. bladen, speciaal in het Zui den van ons land en de soc.-democratische. -Voor ons ligt „Het Volk" van 25 Juni, en daaruit schrijven wij de volgende op schriften over „Een priester tapt moppen. Hij was aangewezen om R.-K. lamlendigheid weg te praten." „Boerenbedrog". „Arbeiders niet in tel". „Een arbeidersoffer". „Grove leugen". „Laster". „Geen zwarte terreur in Limburg. 'Alleen een kwestie van smaak". „Roomsche laster". „Schandelijke overtreding van de Ar beidswet." „Plakken in Maastricht heeft bezwa ren. Iedereen loert." „Zonderlinge toestanden bij de spoor wegen". „Oirschotsche toestanden". „Waarom mogen onderkruipers wat geen ander burger mag?" „Liberale manieren". „R.K. Verkiezingsleugen over besmeu ring van heilige plaatsen." „Een Christelijke baron heerscht te Woudenberg". Deze verzameling gaarden we bijeen uit drie bladen, waarvan één pagina plaatjes, één pagina vrouwenmode en ruim één pa gina advertenties, die uit den aard der zaak bij deze samenlezing buiten beschou wing bleven. Wat „Het Volk" in dit ééne nummer zijn lezers voorzet, wordt vaak verre overtrof fen door wat sommige R.K. bladen bevat ten. Men zoekt en speurt of men den te genstander op leugen, laster kan betrap pen en lukt dat niet al te best, welnu, dan liegt en lastert men er desnoods zelf op los. Iedere kleinigheid wordt opgebla zen en geen woorden en uitdrukkingen zijn sterk genoeg om den politieken vijand te brandmerken. Dit duurt nu reeds eenige weken achter oen en het is wel de donkere kant van de politiek, dat zij gepaard gaat met dit min derwaardig fcedoe. Een strijd, die feitelijk een strijd van beginselen moest zijn, wordt aldus verlaagd tot een scheldpartij en las tercampagne. Het kan zijn, dat een deel van het pu bliek dit interessant vindt, maar zelfs dan nog blijft het jammer, dat men ter wille van eigen succes aldus speculeert op de slechte instincten van de lezers. Maar te genover dat deel staat bovendien een au- der, dat na korten tijd schoon genoeg heeft van al die krasse termen, verdacht makingen. van al die verwijten en dat moord-cn-hrand-geschreeuw. Dit deel, het meer beschaafde, ontwikkelde, legt spoedi; met een soort weerzin de politieke bladen uit de hand en het eenige resultaat van hun soort journalistiek is, dat bij derge lijke lezers een afkoer wordt gewekt voor alles wat naar politiek zweemt. Uitstel van coupon betaling, anders aanvraag van faillissement In het gebouw „Diligentia" te 's Graven- hage heeft gistermiddag de aangekondigde vergadering plaats gehad van obligatie- houders in Hi lien's sigarenfabrieken. Doze vergadering moest o.m. bekrachtigen het op 14 dezer te Delft in beginsel genomen besluit om een commissie uit obligatiehou-' ders in te stellen ter onderzoek van al of niet-liquidalie en der reorganisatievoor stellen, benevens ter bespreking van het ge vraagde uitstel van betaling der Juli-cou- pon Voorzitter was de heer mr. J. J K r a n t z. Er waren tegenwoordig 48 per sonen, vertegenwoordigende 484 obligaties In deze vergadering kon bij meerderheid van stemmen beslist worden. De voorzitter constateerde, dat doze vergadering niet is gebonden aan de com missie van onderzoek, zoodat de vergade ring ook zou kunnen afstemmen de niet- uitbetaling der Juli-coupon. De heer Cohen vroeg of de commissie haar rapport reeds kan uitbrengen. De heer Noorduyn antwoordde daar op, dat de commissie in de groote steden een onderzoek heeft ingesteld naar de taxaties van onroerend goed onder trust- verband. Deze taxalies zijn niet te hoog en niet te laag. Verder zijn de accountantsrap porten nagegaan. Een oordeel kan spreker nog niet geven. Wél is de conclusie getrok ken door de commissie, dat de rente der obligaties gedekt kan worden door de huur waarde van de onroerende goederen, ook van de fabriek. Ten slotte is de commissie van oordeel, dat de öbligatiehouders niets riskeeien, in dien toegestemd wordt in een kort uitstel, dat voldoende is, om de directie nieuwe voorstellen te laten doen. De thans gedane voorstellen acht de commissie niet te aan vaarden. De toekomstige rentabiliteit van Hillen geeft zeker geen aanleiding om een reductie toe te staan op de heefdsom. TEGEN EEN AUTO OPGEREDEN EN GEDOOD. Zondagnacht tusschen half één en één uur fietsten drie personen op de Laan van Rozenburg te Heemstede. Zij kwamen van de richting Zandvoortschelaan en wilden via den ITeerenweg naar Haarlem rijden Zij bemerkten niet, toen zij den weg over staken, dat uit de richting Den Haag een auto naderde. De 34-jarige kellner H. C. van Donselaar, wonende Ripperdastraat 15 te Haarlem, reed rechts; in de bocht schoot hl] eenigszms naar voren en reed juist te gen den auto aan. Hij werd eenige meters meegesleurd en daarna links van den weg geslingerd. Met een ernstige schedelfractuur bleef hij bewusteloos aan den weg liggen. In ernstigen toestand is hij in het Sint Eli- sabethgasthuis te Haarlem overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden Het slachtoffer was sinds drie maanden ge huwd. Van schuld is hier geen sprake, daar de autobestuurder rnet een gang van plm. 40 K.M. aan den rechterkant van den weg reed. MOTORONGELUK. De duorijdster levensgevaarlijk gekwetst. Op den Wilhelminasingel te Breda kwam Zondag de heer M. met zijn motor te val len. Hij bleef ongedeerd Mej. G„ die op het duo zat, bekwam een schedel fractuur. Haar toestand is ernstig. Gistermiddag was het bewustzijn nog niet teruggekeerd. Ondernemende schoenpoetser „Schoenen poetsen meneer (London Opinion) -> De heer Cohen had uitgerekend wal de obligatichouders zouden krijgen Gedu rende 45 jaren zullen zij in het allergun stigste geval 4.95 van hun geld krijgen. Dan moet een netto-winst gemaakt wor den van f 41,220. Wordt op de meest gedwongen wijze ge liquideerd, dan ontvangen de obligatiehou ders 80 van de hoofdsom. Het leek spreker beter S00 gulden in con tanten aan te nemen, dan 1000 gulden in allerlei papieren. De heer B 1 a 11 stelde voor te besluiten tot uitstel van couponbetaling tot 15 Oco- ber en te wachten met de andere punten der agenda tot de commissie de zaak vol ledig heeft onderzocht. Men zou deze com missie een termijn van 3 maanden maxi maal kunnen ge\en. Een obligatiehouders- vergaderiug kon dan dit rapport behande len. De voorzitter wees erop, dat als het voorstel tot uitstel niet wordt aanvaard, op 2 Juli het faillissement wordt aange vraagd. De heer v. d. Hoek, president-commis saris Als de coupon niet betaald wordt! De voorzitter: Dat wordt ondersteld, De heer Cohen meent, dat uitstel tot 15 October niet wenschelijk is. De commis sie kan toch aan de cijfers van Hillen niets veranderen. Wat zij dan zou voorstellen kan zij nu ook voorstellen. De heer v. d. Ho e k lichtte het voorste) tot reorganisatie nader toe. Om een beslis send oordeel te vellen, moet men zich la ten voorlichten door menschen, die geheel in de zaak kunnen doordringen. Daarom moet de commissie, die uit deskundigen bestaat, eerst haar werk doen. Zij kan met de directie wellicht tot overeenstemming kornen omtrent een voorstel aan de obli gatiehouders te doen. De berekening van den heer Cohen achtte spieker onjuist. Als de directie denkt, dat de fabriek niet meer zal rendeeren, zal zij de zaak geen dag langer voortzetten. GeroepDan gaat er nog meer verlo ren De heer v. d. Hoek De onroerende goederen zijn 70 waard. De heer Besselaar: Maar dat blijve» zij niet, als er roofbouw gepleegd wordt! De heer v. d. Hoe k. Die 70 staan nu vast. Laat men zich goed bedenken eer men een fabriek verriietigt. De heer Stuur mans heeft op vele wij ze geïnformeerd. De algemeene meening is, dat Hillen zakelijk en financieel vast is ge- Ioopen als "n muur. Spreker wil geen con cessies doen. Willen personen de zaken voortzetten, zij kunnen hun gang gaan, maar niet ten koste der huidige obligatie- houders. De heer v. d. Hoek antwoordde op een vraag van den heer d. Veen, dat <ie be zuinigingen reeds zijn ingegaan. De loo- nen zijn niet boog. Er moet toch een zeker levensminimum overblijven. De heer Van Ravesteyn hoopte, dat obligatiehouders zouden doordrongen zijn] van het belang der werklieden, 250 man, welk belang meebrengt, dat de fabriek in I stond blijft. Het voorstel tot uitstel van betaling der Juni-coupon werd hierna aangonomen met 335 tegen 147 stemmen, blanco 2. In aansluiting hierop werd de in de vo rige vergadering benoemde commissie be vestigd. Aan de commissie zal een vijfde lid wor den toegevoegd door de trust. De vergade ring werd hierop geschorst tot het tijdstip, waarop de commissie haar rapport zal heb ben uitgebracht. ZES-EN-DERTIG UUR IN DOODSGEVAAR Aan een struik bovon een afgrond hangend. Een Nederlandsch toerist, die in Grindel- wald logeerde, heeft in de afgeloopen week met zijn echtgcnoote verscheidene onaan gename uren op een bergtop doorgebracht, aldus lezen wij in de „Tel.". Bij het bloe menplukken waren zij afgedwaald en plot seling gleden zij van den weg af en vielen langs de berghelling naar beneden Hun val werd gestuit door eenige struiken op een vooruitstekende rots boven een 100 meter diepen afgrond. Zij konden zich aan de struiken vastklemmen, doch verder da len of naar boven klimmen was volkomen onmogelijk. Gedurende 36 uur zijn de beide Nederlanders in deze hachelijke positie ge bleven, zonder voedsel of drinken. Zij kon den niet gaan zitten en moesten zich voort durend vasthouden aan de struiken. Do plaats, waar het ongeval was gebeurd is zeèr eenzaam en er passeerde niemand, die op hot hulpgeroep kon toesnellen en den heer en de dame redden. Gedurende den nacht hadden de Nederlanders zeer van de koude te lijden en zij waren zoo uitgeput, dat zij op het punt stonden zich in den af grond te laten vallen. Inmiddels had de hotelier echter eenigen Vraagt Demonstratie v. Perseynstraat 19. Telet. 423 Donderdag 27 Juni. Hilversum. A.V.R.O. 10.00 Tijdsein. 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.00 Politiebe richten. 12.15—2.00 Lunchmuziek. 2.00—2.30 Lezing. 2.30—3.00 Gramofoonmuziek. 3.0(L— 4-°0 Vervolgcursus knippen. 4.00—5.00 Zie- gidsen opgedragen een onderzoek in te stel- kenuurtje. 3.00-5.30 Sportprognose. 0.00 len en daar hij ongeveer wist, waarheen de Tljdseini G.01-7.00 Dinermuziek. 7.00-7.30 wandeling van zijn gasten was gegaan, Verkiezingspraatje. 7.30 Voortzetting Diner- slaagde de hulpexpeditie er na ecnig zoe-mu2jek 7 45 Po!itieberichlen. 8 00 Tijdsein. ken in, de vermisten te ontdekken. Gidsen daalden met touwen naar do Nederlanders af en brachten hen naar boven, waarna zij in uitgeputten, doch niet hopeloozcn toe stand naar het hotel konden worden ge bracht. HET AUTO-ONGELUK BIJ DELFT. De toestand van do beide slachtoffers van het auto-ongeluk, dat gisterochtend op den Rotterdamscheweg bij Delft plaats had, is redelijk. Uit een deskundig onderzoek is gebleken, dat de kostbare schilderijen, welke in den gekantelden vrachtauto waren, niet zijn be schadigd. Alleen de lijsten hubben wat geleden. DE BURGEMEESTER VAN GOES. 25 jaar daar werkzaam. De heer G. A. Hajenius, burgemeester van Goes, die dezer dagen 25 jaren in deze ge meente werkzaam was (hij werd in 1004 tot gemeente-secretaris benoemd en in 1918 tot 8.018.45 Vioolconcert door Nicolas Ro:h. 8.4511.00 Concert. 10.05 Persberichten. 12.00 Sluiting. Huizen. N.C.R.V. 11.00 Tijdsein. 11.00— 11.30 Ziekendienst. 12.30 Tijdsein. 12.30— I.45 Concert. 5.00 Tijdsein. 5.00—6.30 Concert Na 6.30 Avonduitzending. Vrijdag 28 Juni. Hilversum. A.V.R.O. 10.00 Tijdsein. 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.00 Politiebe richten. 1215—2.00 Lunchmuziek. 2.00—2.45 Uitzending voor scholen. 2.45—400 Grama- foonmuziok. 4.00—1.30 Lezing. 5.00—6.00 Or gelconcert. 6.00 Tijdsein. 6.01—6.30 Spreek uur Radiodokter. 6.30—7.00 Dinermuziek. 7.00—7.30 Verkiezingspraatje. 7.30 Voortzet ting dinermuziek. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijdsein. 8.01—815 Een praatje over Giro dienst. 8.15 Aansluiting Kurhaus. Daarna Persberichten en Gramafooumuziek. 12.00 Sluiting. Huizen. N.C.R.V. 11.00 Tijdsein. 11.00— II.30 Ziekenuurtje. K.R.O. 11.30—12.00 Gods burgemeester), is Zaterdag in de raadszaal ,Jlcnstig half uu,.ye' 12.00 Tljdsein. 1215- rvnl,,i1ri:»/l Tfnln n r. r i i Of I 1 i A yon Kodrlotl lvl n .1 gehuldigd. Vele particulieren hadden bloe men gezonden, eveneens een aantal ver- eenigingen cn instellingen, waarvan ge noemd worden het Ned. Trekpaarden-stam boek, de Z. L. M. de kring Westelijk-Zuid- Beveland van deze maatschappij, V. V. V.. de onder-afdeeling Zuid- en Noord-Beveland van den Ned. Bond van gemeente-ambte naren. De heer A. van Melle, oudste wethouder, huldigde den jubilaris namens den gemeen- j tcraad en de burgerij, de heer Van Balie- J goojen de Jong, gemeente-secretaris, namens het personeel in gemeente-dienst. Verschillende geschenken werden den burgemeester aangeboden. Burgemeester Hajenius dankte zeer ont roerd voor de gebrachte hulde en zei ook in de toekomst te willen trachten voor Goes een goed burgemeester te zijn. De receptie werd door zeer velen bezocht. LAGE WATERSTAND MAAS Een stoomboot van de reederij Janssen te Venlo is op een der vele zandheuvels in de Maas tegenover de werf aan den grond gevaren. Niettegenstaande overlading en hulp van twee sleepers is het niet gelukt het vaartuig af te trekken, hetwelk thans dwars in de Maas ligt en de scheepvaart belemmert. Een en ander tengevolge van den lagen waterstand. 1.15 Lunchmuziek. 1.15—2.00 Gramafoonmu- ziek. N.C.R.V. 4.005.00 Gramofoonplaten. 5.00 Tijdsein. 5.01—6.00 Concert. Daarna avonduitzending. Zaterdag 29 Juni. Hilversum. 'A.V.R.O. 10.00 Tijdsein. 10.00—10.15 Morgenwijding. 12.00 Politiebe richten. 12.15—2.00 Lunchmuziek 2.00—2.30 Filmpraatje. 2.30—3.30 Aansluiting Tu- schinsky Theater te Amsterdam. 3.30—4.15 Lezing. 4.155.00 Graraafoonmuziek. 5.30— 7.00 Concert. 6.00 Tijdsein. 7.00—7.30 Verkie zingspraatje. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijd sein. V.A.R.A. 8.00 Vergadering. 9.15 Concert In de pauze Persberichten daarna grama- foonmuziek. 10.15 Populair Concert. 11.00 Gramafoonplaten. Huizen. K.R.O. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Tijdsein. 12.15—1.15 Lunch muziek. 1.152.00 Gramafoonplaten. 2.00 3.15 Kinderuurtje. 5.00—6.25 Dinermuziek. Na 6.25 Avonduitzending. Een der inzittenden gedood Op den Haarlemmerweg, vóór Halfweg, heeft gisterenmiddag een ernstig auto-on geval plaats gehad, met doodelijken afloop. en auto, waarin twee Italianen zaten, met den heer S. uit Soestdijk; auto-importeur aldaar, reed in snelle vaart een anderen wagen achterop. Bij het passeeren verhoog de de bestuurder een der Italianen nog zijn snelheid, maar daar van den te gengestelden kant ook een auto naderde, moest hij plotseling vaart verminderde. Ilij heeft daarbij het achterwiel van den voor hem rijdenden wagen geraakt, dat er af ge slingerd werd, reed met zijn auto tegen een boom, waarna het voertuig over den kop sloeg en in brand geraakte. Alle in zittenden liepen ernstige verwondingen op, en werden naar het Tesselschade zie kenhuis te Amsterdam overgebracht. Een der Italianen overleed hier na korten tijd. De aangereden auto werd slechts licht beschadigd. DE TE WATER GERAAKTE MA1LZAKKEN. De mailzakken, welke te Genua te water waren gevallen, zijn aan het Centraal Sta tion te Amsterdam aangekomen. Onder leiding van den waarnemend directeur van het hoofdpostkantoor, den heer Strobos, is een onderzoek ingesteld naar den inhoud der zakken. De toestand viel zeer mee. Eén zak met drukwerken was vrij nat, maar alles eruit kon nog in de bestelling komen. De andere zakken hadden waarschijnlijk slechts kort in het water gelegen. Van enkele brieven waren postzegels afgeweekt, maar de adres sen waren steeds goed leesbaar. INBREKER OP HEETERDAAD BETRAPT. E e m n e s. Zaterdagmiddag werden twee jachtopzieners door een postbode opmerk zaam gemaakt dat een inbreker bezig was in de leegstaande villa van den heer Jansen aan den Heideweg bij het „Bluk" een ruit uit te snijden. Het gelukte beide jachtop zieners ongezien naar de woning te sluipen Toen zij echter binnen traden bemerkte de inbreker onraad en verstopte hij zich in een binnenkast op de bovenverdieping. Na eenig zoeken werd hij gevonden en bleek hij zekere H. te zijn, die voor twee la gen uit Veenhuizen ontslagen werd. Op ver zoek van don Burgemeester van Eemnes werd H. naar het politiebureau te Laren overgebracht, waarna hij hedenmorgen voor den Officier van Justitie te Utrecht geleid werd. ZOMERCONFERENTIE C. H. JONGEREN. Van 17 tot 29 Aug. te Soes- terborg. Soesterberg. De Federatie van C. II. Jongerengroepen hoopt van 17 tot en met 29 Augustus haar Zomerconferentie te hou den op „het Bondshuis" te Soesterberg. De volgende referaten staan op het pro gramma: „Overheid en Volk" van Mr. Dr. IT. H. A. van Gyblaud Oosterhoff te "sGra- venhage „de Overheidstaak t. a. v. het So ciale Vraagstuk" van Mr. Dr. J. van Brug gen, lid van de Gemeenteraad te Dordrecht en „de Overheidstaak t. a. v. het kerkelijk Vraagstuk" van ds. J. Langman, lid van de Tweede Kamer te Voorburg. In de wijdings- dienst hoopt voor te gaan ds. B. Tuinstra te Huis ter ITeide. Dagsluitingen zullen houden G. de Ru, theol. stud, en Mr. S. C. de Vries. HET PLAN-MUSSERT. Adhaosle van Utrechtsche burgemeesters. Wijk bij Duurstede. Door een groep burgemeesters uit de streek, gelegen ten zuiden van de stad Utrecht is een co mité gevormd om mede te werken tot de totstandkoming van het plan-Mussort (ka naal via Wijk bij Duurstede). Voorzitter I van het comité is de burgemeester dezer De aangeteekende stukken waren slechts gemeente Jhr. J. A. van Geen cn secretarie zeer weinig nat, daar zij in een dubbelen de burgemeester der gemeente Vreeswijk zak hadden gezeten. (Hbld.) 1 Jhr. J. C. Mollerus.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1929 | | pagina 7